Brug ingestort - Televisie op de Jaarbeurs - De D. O. 24 LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad 79sfe Jaargang FEUILLETON iet Groote Avontuur Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 37) Hij was opnieuw tot bij den rand van den raoom geloopen. - Als Lebon of een van zijn trawanten den omtrek verkeert, ben ik verloren, Jacht hij. Maar daar gaf hij nu niet om. Hij vloekte en vuurde nogmaals naar een Tage gedaante, die hijmeende te zien 'luchten onder de wateroppervlakte. Dan öcep hij steenen en graszoden en slinger- k ze willekeurig voor zich uit. Hij sprong "frvolgens ln het doorzichtige water, bleef dicht mogelijk bij den oever en na derde de rotsvlakte. Hij had zijn geweer "Puieuw geladen en telkens na een paar taters te hebben afgelegd, schoot hij. Toen 11 nog een tiental meters van het rotsblok Ms verwijderd, kwam het water tot onder "in armen. De reservekogels had hij reeds "P het droge geslingerd. Een laatste maal dioot hij om zijn gevaarlijke vijanden op afstand te houden en toen hield hij Ein wapen met één hand boven water en "om met de kracht der wanhoop. Het was. •m alsof hij een menster zag naderen. *3 duizelde hem voor de oogen en hij vor- •srde roer langzaam. Wat een vreeselijk Jtenblik zou het zijn, als hij de ontzetten- tanden van een krokodil rond zijn been voelde klemmen.Hij zwom, hij zwom op leven en dood. De oever naderdenog twee meter.... nog één meter.... Daar lag zijn geweer al op het droge. Een laatste inspanning, en daar stond hij zelf veilig op de rotsvlakte, hijgend van inspanning, maar gelukkig om deze overwonnen moeilijkheid. Hij liet zich op de prauw vallen, kroop er omheen en keurde haar. Zij was onge schonden. Ook de levensmiddelen en zijn kogels waren veilig beneden geraakt. Zijn broek en zijn hemd waren gescheurd en zijn schoenen stonden vol water. Ook zijn zon- nehelm was gedeeltelijk onder water ge weest, maar om dat alles gaf hij nu niet. Hij voelde niet, dat hij vermoeid was. Ver der moest hij, nu dadelijk weg van deze plaats. Zoo spoedig de watervallen uit het gezicht waren, zou er wel gelegenheid zijn op dreef te komen. Riefenberg liep rond. Hij vond enkele half rotte boomstammen en sleepte ze tot bij de prauw. Hij zwoegde dat het zweet op den grond druppelde, maar een half uur later lag zijn kleine vaartuig bij de rots- vlakte op het water, precies daar waar hij er in doodsangst was uit geklauterd Toen dat gedaan was, klom hij langs vooruitspringende rotspunten een stuk te gen den wand van den afgrond op. De eerste grootste moeilijkheden waren achter den rug, maar wat stond hem enkele me ters verder te wachten? Zou deze kalme kreek verder niet in een nieuwen water val eindigen? Wie zou het zeggen. Van waar Riefenberg stond, was dit niet te zien. Er op of er onder, overwoog hij, liet zich weer naar beneden glijden en sprong ln zijn boot. Een laatste maal keek hij naar boven, naar den rand van den hoog- sten afgrond. Daar viel geen spoor van menschen te ontdekken. Hij keek dan nog even om zich heen of niets zijn doortocht hier kon verraden. Toen stiet hij zijn prauw van wal en voorzichtig begon hij te roeien. Spoedig ontdekte hij opnieuw spo ren van krokodillen, maar dat hinderde hem niet meer. Aanvankelijk was er geen beweging in het water, maar na een tijdje kwam hij voorbij een opening, waarlangs de hooger staande hoofdstroom zijn over tollig water binnenstuwde. Riefenberg had veiligheidshalve den tegenovergestelden oever gehouden en zoolang hij daar struik gewas vond, liet hij zich met een gerust hart meedrijven. In tijd van nood zou hij im mers nog de gelegehheld hebben ergens te blijven liggen. Maar opeens, zonder over gang bijna, veranderde de toestand: hij zat gevangen tusschen twee rotswanden schier zonder houvast. Er kwam bewe ging in de wateroppervlakte; hier en daar verhief zich een rotsblok. De journalist had zijn roeispaan neer gesmeten en naar den haak gegrepen. Al zijn zenuwen waren gespannen. Hij had geen tijd meer om te bedenken, waar die strooming hem heen zou brengen. Al zijn aandacht werd opgevorderd door de ge vaarlijke glijpartij die was begonnen Het kwam er immers op aan niet vast te loo- pen op een rots. De haak schuurde over den bodem om de vaart te remmen. Gelukkig had Riefenberg a' zijn aandacht besteed aan het evenwichtig laden van de boot, zoodat zij gemakkelijk was te sturen. Hij bereikte een gedeelte, waar de oppervlakte inet wit schuim was bedekt en richtte zon der aarzelen den voorsteven naar den smallen, schuimloozen geul. Daar had hij de grootste kans om niet op de rotsen te recht te komen. In deze stroomversnelling werd hij een oogenblik in duizelingwek kende vaart meegesleurd. Toen zag hij een nieuwe opening ln den bergwand. Hij durf de het niet aan de prauw die richting uit te sturen, en even later schuurde de bodem van de boot over keien en liep vast. Over al was het water ondiep en verderop be merkte Riefenberg, dat de bedding droog iag. Zonder te aarzelen stapte hij uit en duwde de prauw terug naar het diepere ge deelte. Hij werkte zich opnieuw tegen den stroom op, tot hij werd meegetrokken door de opening in den wand. Eenmaal door dien smallen waterweg, bereikte hij den breeden hoofdader van de Itoeri. Ver ach ter zich ontwaarde hij het prachtige schouwspel van de geweldige watervallen. Vóór hem werd de stroom ingedijkt door twee woudwanden. Het was Riefenbèrg of meteen alle gevaar was geweken. De zon begon naar het Westen te dalen, maar nog was het op het water buitengewoon warm. Nu kon hij eindelijk denken aan rust. Hij dreef de prauw langs den oever en zocht naar een geschikte landingsplaats Hij vond eindelijk een kleinen rustigen inham en besloot daar den nacht door te brengen EEN BEKLEMMENDE NACHT. De kleine inham was overschaduwd door reusachtige kruinen van eeuwenoude hoo rnen. Het water was er rimpeloos en Rie fenberg had zijn prauw tot bij den oever gedreven. Er heerschte een broeikastem- peratuur en de journalist voelde zich, na de geweldige geestelijke en lichamelijke in spanning van de laatste uren zóó uitge put, zóó heelemaal op, dat hij zich naar den bodem van zijn prauw liet glijden en daar een poos roerloos bleef liggen. Hij hoefde maar de oogen te sluiten om In te slapen. Jammer genoeg mocht dat niet. De avond immers kon niet lang meer uit blijven en hét zou ad te gevaarlijk kunnen worden, als de nacht hem slapend in zijn broze vaartuig kwam overvallen. De nacht, ja, wat zou die komende nacht hem bren gen? Toen Riefenberg daar aan dacht, ging hij overeind zitten en keek onderzoe kend om zich heen. Bij den woudrand la gen dikke boomwortels en een stuk van den zanderigen oever bloot. Hij sprong aan wal en sleepte voor alle zekerheid het voor ste gedeelte van de prauw op het droge. Dadelijk werd zijn aandacht getrokken door een ongewoon verschijnsel: in den groenen wand van het woud was een weg gebaand, niet door menschen, maar door dieren. Dit bleek niet alleen uit het feit, dat strui ken en takken waren vertrapt, maar te vens door de sporen van groote hoef-af- drukken in de vochtige aarde. Hij bevond zich hier vermoedelijk op een plaats waar de dieren kwamen drinken en het vooruit zicht in vollen nacht door die heeren van de wildernis te worden gestoord, vond Rie fenberg weinig verlokkend. Hij kon nog weggaan, naar een gunstiger slaapgelegen- neid zoeken, maar had er den moed niet toe. Hier of ergens anders, mopperde hij, een hotel zal ik toch nergens vinden. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). DE GOb'VERNEUR-GÈNERAAL VAN NED.-1NDIE vertrok op Zaterdag 5 dezer met zijn familie op het gouvernementsvaartuig ,,Rigel" van Tandjong Priok naar Sumatra. Het afscheid van de autoriteiten op de kade te Tandjong Priok. DÉ JAARBEURS TE UTRECHT. De Philips-fabrieken demonstreeren met televisie. In do opname-studio. V.l.n.r. aan het opname-apparaat de camera-man E. K. de Vries, verder de pianist Han Beuker, Corrie Vonk en Wim Kan. VOORJAAR in het Park Groenen- daal te Heem stede. OP DE OUDE MAAS bij Papendrecht daalde gistermiddag een van de voor Ned.-Indië bestemde vliegbooten van het type D. O. 24. De vliegboot kwam van de Dornier-fabrieken te Friedrichshafen. Het ver- sleepen naar de Aviolanda-fabrieken. DE DUITSCHE TROEPEN IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche generaal Kienbauer (links) b'egroet in Linz Duitsche officieren. DE NIEUWSTE AANWINST IN DE K.L.M.-VOLIëRE, hert Lockheed Super Electra-toestel, de Ekster", be stemd voor de Europeesche lijnen, wordt op Waalhaven gemonteerd. Het toestel, dat uiterlijk veel gelijkt op de Douglas, is sneller dan deze en heeft een anders geconstrueerden staart. GISTERMORGEN IS DE STALEN VERKEERSBRÜG OVER HET ALBERTKANAAL BIJ HASSELT, even na het passeeren van de electrische tram, ingestort. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Een foto van de vernielde brug.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5