5 OpqepaAfartepf BUITENLAND De strijdin Spanje Aspirin LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 15 Maart 1938 DAGBLADRECLAME ELTAXBUS KORTE TRAJECTEN cenf CHR. MUZIEK VER. „ATHALIA". Het a.s. 25-jarig jubileum. Op 2 April a.s. bestaat de Chr. Muziek- Ver. ..Athalla" 25 Jaar. In dit tijdperk ts er bij de vereeniging veel veranderd. Tijden van voor- en tegenspoed wisselden elkaar af. Het tegenwoordige bestuur pakt de zaak echter flink aan en' de laatste jaren is de vereeniging dan ook steeds vooruitgaande. Het aantal leden is gestegen tot 60 waar onder begrepen 8 tambours, 4 bazuinbla zers en 8 pijpers. De directie berust nog steeds bij den heer H. v. d. Veld. oud-stafmuzikant van het 4e reg. inf.. onder wiens leiding ..Athalla" thans geplaatst is in de afdeeling uitmun tendheid in welke afdeeling zij uitkomt met Hemelvaartsdag op het nationaal con cours te Aalsmeer. Morgenavond geeft .Athalia" een jubi leum-uitvoering. waaraan medewerking wordt verleend door de Abelspelers, die een tooneelstuk van Molière opvoeren getiteld „De schelmenstreken van Scapin". Een dames-comité zal op dezen avond de vereeniglng een huldeblijk aanbieden. LEIDSCHE RADIO-VEREENIG ING. Lezing met demonstratie. Gisteravond gaven de heeren Wetteran en Meartens namens de Philips Radio een lezing met demonstratie voor bovenge noemde vereeniglng over het onderwerp „Benige bijzonderheden omtrent de nieuwe symphonische serie". De heer Wetteran behandelde eerst het grondprincipe dezer apparaten, n.l. het superhetrodyne-prlnclpe, het welk men zich als volgt geschakeld moet denken nl. de hoogfrequent versterker, de modulator met generator, de mlddenfrequent trap. de de- sectorknng. de laagfrequent versterker met hierachter de luidspreker, en tot slot het voedlngsblok voor het leveren der benoo- digde spanningen. Als hoofdonderdeel van de modulator en generator verklaarde spr. op zeer begrijpe lijke wijze de werking der octode, of meng- lamp, een lamp met 8 electroden. nl. een cathode, zes roosters en een plaat. Voor een juist begrip dezer lamp dient men hier als twee afzonderlijke lampen te bezien. De groote gevoeligheid en selectiviteit, zoo zeide spr. zijn vrij gemakkelijk te berei ken. maar de natuurgetrouwheid is iets, dat veel hoofdbrekens heeft gekost. Aan de hand van vernuftig uitgedachte schakelingen zooals bijv. de tegen koppeling, de drie diodenschakeling enz. verklaarde spr. hoe men aan deze gevaren van vervor ming. ontstaan door de landkarakteristie ken. de gevolgen van schakelingen enz. is ontkomen. Ock werden de luidspreker, de vertraag de automatische vblumeregellng. de varia ble bandbreedte regeling en de contrast expansie nader onder de loupe genomen, Spr. formuleerde niet "alleen deze schake lingen bijzonder goed. maar demonstreer de. ook de werkelijkheid door aansluiting van een meetzender, frequentie modulator en cathode straal oscilloscoop aan een toe stel, zoodat men op het scherm der oscil loscoop. de diverse frequentie, selectivitelts- krommen. en den invloed va nde trimmers op de afstemming kon zien. De heer Meartens toonde voorts nog een aantal aardige lantaarnplaatsjes, ter aan vulling op de lezing. Dat deze lezing bijzonder in den smaak was gevallen bewezen de woorden van den vcorz. toen deze op het inmiddels zeer ver gevorderde uur. den beiden heeren harte lijk dank bracht voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven. Een luid applaus bewees aller instemming met .deze woorden. Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 7684 (Ingez. Med.) HET BEGRAVEN IN HURKENDE HOUDING IN VERBAND MET- EGYPTISCH .MATERIAAL. Voordracht van Prof. van der Leeuw. Prof. van der Leeuw uit Groningen heeft gisteravond in het Prentenkabinet alhier voor ..Ex Oriente Lux" een voordracht ge houden over „De begraving in hurkende houding in verband met Egyptisch ma teriaal". De geschiedenis der praehistorische reli gie is volstrekt hypothetisch en laat zich slechts schrijven naar analogie van primi tieve of antieke gegevens, aldus spr. Zon der die analogie blijft alles volstrekt wil lekeurig. Waar over de begrafenis in hur kende houding vele zeer willekeurige hy pothesen zijn opgesteld, Is het dus van veel waarde, dat wij in het Egyptisch ma teriaal een duidelijke analogie vinden, die tevens een beteekenis van het gebruik aangeeft. Allereerst gaat spr. de versprei ding van de z.g. „Höckerbegrabnls" na en dc- verschillende vormen van dit gebruik. Het voornaamste, wat hierbij blijkt, is, dat nergens ter wereld de „Höckerbegrab nls" als uitsluitende wijze van begraving voorkomt. Vervolgens ging spr. de verschillende hypothesen ter verklaring na: besparing van ruimte, begraving in de meest gewo ne. zittende houding, in slaaphouding, het verband met de maan, de afweer van de booze macht van den doode en tenslotte d» hypothese, die in de hurkende positie van den doode een nabootsing ziet van de positie van het embryo, met de magi sche bedoeling tot wedergeboorte van den derde. Prof. Van der Leeuw besprak de bezwa ren en verdiensten van deze laatste hypo these. Het is onwaarschijnlijk, dat één verklaring alle gevallen zou dekken; ook komen naast de „Hockerbegrabnis" bij een en hetzelfde volk in den regel andere wij zen van begraving voor. Intusschen is de z.g. embryo-hypothese de meest onge zochte verklaring van den grondslag van het gebruik. Godsdienstp'naenomelogisch past zij bij zonder goed bij de in den laatsten tijd veldwinnende opvatting van het sterven als een handeling, een ritus, opzettelijk sa cramenteel. Tenslotte bracht spr. dit alles in ver band met de Egyptische voorstelling van het merkwaardige substituut voor den doode in embryo-vorm. dat in dierenhuid gewikkeld, de 'herboorte tot werkelijkheid maakt. Met enkele voorstellingen uit het Oude en Nieuwe Rijk werd dit Egyptisch gebruik toegelicht. Men vindt hier in historischen tijd de zelfde gedachte bewust-ritueel uitgedrukt, welke men bij de praehistc Tsche hurkgra- ven vooronderstelt. NED. CHR. TEXTIELARBEIDERS BOND „UNITAS". Feestelijke jaarvergadering. In het gebouw Prediker hield de afd. Leiden van den Ned. Chr. Textieiarbei- dersbond gisteravond haar acht en twin tigste jaarvergadering. Deze samenkomst, welke een feestelijk karakter droeg, was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer S. Stokkel, opende deze vergadering, na Schriftlezing en ge bed, met een openingswoord waarin hij wees op de verschillende acties, die door den bond in het afgeloopen jaar zijn ge voerd en met succes werden bekroond. Het ledental van de afdeeling bedroeg op 1 Januari JJ. 265. Een muziekgezelschap onder leiding van den heer P Philippo bracht er spoedig een feestelijke stemming in. Namens het H.B. van den Bond voerde de bondsvoorzitter, de heer G. Ekkel. het woord. In zijn toespraak wees spr. op de groote beteekenis van de organisatie. Ook in Leiden is er onder Gods zegen veel en goed werk gedaan. Deze afdeeling is op één na de grootste in de rij der afdeelin- gen. welke bij den Leidschen Chr. Bestu renbond zijn aangesloten. Spr. wekte allen op om door groote ac tiviteit er naar te streven spoedig de eer ste plaats ln te nemen. Alleen door het zuiver naleven van het beginsel, dat wij willen belijden, is er heil voor de maatschappij te verwachten. Met verwijzing naar de gebeurtenissen ,ir. het buitenland, stelde spr. de groote vrijheid van ons volk ln het licht. Met de bede, dat God ook ln de toekomst Zijn zegen op het werk van de Chr. Vakbewer ging moge geven, besloot spr. zijn toe spraak. In aansluiting hierop zongen de aanwezigen het vaandellied. Namens de Vaandelcommissie wekte de heer P. v. d. Reyden allen op tot steun aan deze commissie opdat er spoedig een nieuw vaandel moge komen. Namens den Chr. Besturenbond voerde de secretaris het woord. Het verdere gedeelte van. den avond werd afgewisseld met muziek, declamatie en tooneel. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Ds. van der Heide spreekt over „De Socialistische Idee". In de concertzaal van het Volksgebouw belegde de afdeeling Lelden van hét Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling gister avond een luisterbijeenkomst, waar als in leider optrad ds. A. van der Heide uit Voor burg, een bekende figuur uit de moderne arbeidersbeweging, over het onderwerp „De Socialistische Idee". Aan de hand van een serie fraaie lan taarnplaatjes ontwikkelde spr. een beeld van de worsteling der vrijheidsgedachte en het streven naar een-betere samenleving Tegenover „den waanzin van den tegen- woordigen tijd" stelde hij de gedachte van het socialisme, dat streeft naar beter be- heersching en een menschwaardiger be staan. Reeds van de vroegste tijden af leeft deze gedachte in den mensch. Door de ge schiedenis der eeuwen zien we haar ln ver schillende vormen steeds weer te voorschijn komen, vele 'malen onderdrukt en neerge slagen door overmacht. Door de moderne arbeidersbeweging, wordt de socialistische idee verder gedragen en mogen er in den laatsten tijd verschillende tegenkrachten aan het werk zijn spr. gelooft in de uit eindelijke overwinning van deze heilige idee. Nadat nog een enkele vraag was beant woord. kon de voorzitter met een woord van hartelijk dank deze bijeenkomst te on geveer half elf sluiten. De voormalige apotheek der firma Pelle aan het Kort-Rapenburg is gelukkig met behoud van den fraaien gevel, waarin de gedenksteen voor Gerrit Dou is aange bracht geheel verbouwd en Ingericht tot een dubbel winkelhuls, waarvan het linker gedeelte heden in gebruik Is genomen als filiaal van de stoomerlj en ververij Chr. Sloeke. Deze heer Stoeke heeft zijn hoofd zaak in Den Haag, terwijl de fabriek is ge vestigd aan de Voldersgracht alhier. Het keurige winkelinterieur kwam tot stand met medewerking van de firma's Van Duuren en de Kier (timmerwerk). J. Mar- celis (schilderwerk), J. Seis (verlichting) en v. d. Wilk (stoffeering). V»/ oncentreer op het krachtigste reclamo-irüddel DE ALGEMEENE TOESTAND Het vraagstuk van Midden- Europa. Tsjecho-Slowakije in het middelpunt. Chamberlain heeft in het Britsche La gerhuis krachtig de Duitsche methoden in Oostenrijk afgekeurd en duidelijk doer, uiikomen, hoe momenteel de atmosfeer te vergiftigd is om over nadere besprekingen maar te kunnen praten. Opvallend was de krachtige taal van den Eneelschen premier. Prachtisch is echter siechts het gevolg: de Engelsche herbewapening zal opnieuw worden uitgebreid! Hetzelfde ziet in Frankrijk, zelfs ln Turkije Het is alsof de wereld het verderf tege moet snelt! Opmerkelijk in Chamberlain's rede is ovprlgens. dat hij ten aanzien van Tsjecho Slowakije feitelijk geen besliste toezegging heeft wil'len doen. Dientengevolge kan spoedig een voorstel in het Britsche Lager huis worden verwacht, waarin de regeering wordt aangespoord aan de Fr arische regee ring de verzekering te geven, dat zli zal steunen ingeval de Franschen geroepen zul. len worden Tsjecho-Slowakije te helpen tegen een niet uitgelokten aanval, alsmede, voor het geval geen onmiddellijk einde kan worden verkregen van iederen steun uit het buitenland aan Spanje, in verband met het strategisch belang van dit land, ge bruik te maken van het overwicht der Britsche vloot en een einde te maken aan de politiek van niet-inmenglng. Tsjecho-Slowakije voelt zich ten zeerste bedreigd en dringt aan op positieve steun. toezeggingen. De gezant te Washington zeide, dat Tsjecho-Slowakije niet wenscht te buigen voor Duitschland „In plaats van te buigen, zullen wil strijden", zeide Hur- ban. Hij voegde hieraan toe. dat zijn land de militaire voorbereiding'versnelde om aan iedere bedreiging het hoofd te kunnen bieden. Van Duitsche zijde tracht men eenerzijds te sussen, doch anderzijds klinken ook ge vaarlijke geluiden. Tijdens een groote betooging de Sudeten- Dultsche partij verklaarde de afgevaardigde Rosche. ais woordvoerder der partij: wij noodigen u. functionarissen der party uit. het terrein van den legalen strijd niet te verlaten. Ook in Tsjecho-Slowakije zal het lot der Duitschers zich langs legalen weg vol trekken. Wii hebben geen illegale middelen noodie en het is de wil van onze volks gemeenschap, den strijd voor ons recht op wettige wijze te voeren. De Oostenryksche vereeniging der Su- deten-Duitschers heeft een telegram van den volgenden Inhoud aan Hitler gezonden „Uit naam der 300.000 Sudeten-Duitschers die ln Oostenrijk wonen en die waken en handelen voor het geluk van hun oude vaderiand. groet de Heimatbund der Su- défëh-DuTtschers den Fuehrer en kanselier, als beschermheer van het geheele Duitsche volk". Het telegram eindigt met een bevestiging van de „eenheid der Sudeten. Duitschland en Oostenrijk, vereenlgd ln een drieëen- heid" Volgens de „Times" zou Hitler tot een regeling willen komen als met. Polen. De Londensche bladen hebben de rede van Chamberlain zeer gunstig ontvangen en eenstemmig keuren zy de uitbreiding van de bewapening goed Veel aandacht wordt gewijd aan Tsjecho-Slowakye en sommige bladen betreuren het. dat de pre mier niet voldoende duidehjk ls geweest ten aanzien van de Britsche bedoelingen, terwyi anderen een nieuwe ministerieele verklaring verwachten, zoodra de regeering tyd heeft gehad overleg te plegen met Blum's kabinet. De opposltioneele organen .Daily Herald" en ..News Chronicle" klagen, dat herbewa pening op zichzelf niet voldoende is en verlangen een nieuwe poging, de collec tieve veiligheid te verwezenlijken, doch de .Daily Mail" eischt, dat geen nieuwe Euro- peesche verplichtingen worden aangegaan. Van Duitsche zijde reposteert men aldus: De verklaringen, door den Britschen mi nister-president in het Lagerhuis afgelegd, hebben in politieke kringen in zooverre geen verrassing gewekt, daar zyn argumen ten reeds uit het protest der Engelsche re geering bekend waren. Niettemin betreurt men het, dat Chamberlain, ondanks de inmiddels van Duitsche zyde verstrekte opheldering van de felteiyke gebeurtenis sen. niet heeft kunnen beslui ter. tot een herziening van zyn standpunt, dat niet alleen in het geheel geen aandacht schenkt aan het zelfbeschikkingsrecht van Oosten rijk,, maar tot de verrassende opvatting komt, dat dit onvervreemdbare recht van ieder vrij volk een gevaar voor den vrede beteekent, terwyi Duitschland het eerbie digen der vrijheid en der levensnoodzake- iijkheden van ieder volk tot grondslag van zyn buitenlandsche politiek gemaakt heeft. Overigens ls men hier van meening, dat voor het beoordeelen van de gebeurtenissen ln de eerste plaats vain beteekenis ls de op vatting van het Oostenryksche volk, dat te zelfder ure, waarop Chamberlain aan de Theems zyn verklaringen aflegde, de Duit sche troepen Jubelend als bevrijders be groette en den „Führer" hartstochteiyk dankte voor zyn ingrypen. Als nu de vrije wil van Oostenrijk tot uiting komt, vervalt daarmede een belangrijke factor van de spanning in Midden-Europa langs natuur- lijken weg". Voor de Oostenryksche Joden breken zeer moeilyke tyden aan. Het bestuur van het Joodsche wereld congres heeft een oproep gericht tot de leden van den Volkenbond en de openbare wereldopinie „om de aandacht te vestigen op het tragische lot, dat honderdduizenden Oostenrijksche Joden, behoorende tot de elite van Oostenryk en het Jodendom, wacht". De oproep herinnert er aan, dat het ver drag van St. Germain den Oostenrykschen Joden evenals allen minderheden vast omlijnde rechten toekende en dat de Vol kenbondsraad garant ls voor hun burger rechten en hun menschwaardig bestaan. Het zal zijn de stem van een roepende ln de woesty n Weinig beteekenis heeft ook het volgende Naar gemeld wordt, ls een nationaal- Oostenrijksch comité ln oprichting, dat in alle landen alle Oostenrykers, die een vry en onafhankelijk Oostenryk wenschen, alsmede hun vrienden, wil vereenigen. Bin nenkort zullen samenstelling en program ma van het comité bekend gemaakt worden. Communisten' hebben te Londen en Bel grado nog gedemonstreerd, doch zy werden spoedig uiteengedreven. Een Handelsblad-correspondent schrijft nog: Een speciale correspondent van dc „Sun day Referee" te Warschau meldt, dat oud- president Hoover van de Vereenlgde Staten hem heeft medegedeeld, dat hy Dinsdag jl. In zyn onderhoud met Hitler heeft gezegd: „Als u doorgaat met wat u thans doet, zult u Europa en de geheele wereld spoedig in de grootste ramp van onzen tyd storten". Hoover had voorts aan den correspon dent verklaard: „Ik ben nooit een grooter bewonderaar geweest van en heb nooit meer vertrouwen gehad in de democratie, dan na myn bezoek aan Europa en vooral na myn gesprek met den dictator". Hitler had een half uur lang getracht Hoover van de zegeningen van hpt. natlo- naal-soclallsme te overtuigen, waarbij hy had gewezen op zyn successen ln Duitsch land. Hoover was hem toen ln de rede ge vallen met de woorden: „U hebt de Duit sche natie wel wat gegeven, maar geen brood en geen intellectueele vryheid, die voor my, geiyk voor de meeste menschen meer beteekenen, dan wat ook". Dit bracht het gesprek tot een einde en Hoover had geweigerd aan te zitten aan het noenmaal, dat Hitler te zyner eer had aangericht. De Amerlkaansche ambassa deur trachtte hem nog te overreden, maar hij bleef by zijn weigering. Görlng had een grooteren indruk op hem ger# rkt, dan de andere nazl-lelders. hoover ontkende voorts, dat hy naar Moskou zou gaan, om met Stalin te spre ken. Een bezoek aan één dictator was vol gens hem voldoende geweest en elgeniyk reeds meer dan Iemand kon verdragen. wy geven dit bericht, dat wy niet aan de waarheid kunnen toetsen, onder voorbe houd. Zoo het juist zou zyn, ls het in ieder geval merkwaardig! FRANKRIJK Frankrijk wil de fabricage van oorlogsmateriaal versnellen. Beroep van Blum op de C. G. T. Blum. Vincent Auriol en Serol hebben gis teravond het bestuur der C.G.T., de alge- meene arbeldersfederatie, ontvangen. Blum gaf daarby allereerst een uiteenzetting van den ernst van dén huldigen toestand' en van de verplichtingen, die bp de regeering rus ten en verklaarde vervolgens aan het bureau der C.G.T., dat de regeering in overeenstemming met den minister van defensie dringend de Kamer goedkeuring zou vragen van aanvullende credieten ten behoeve van uitbreiding van het bewupeninga- program. Blum wees op de noodzakeiykheldi van een versnelling der fabricage vam oorlogs materiaal en verzocht de arbeidersklasse hem te helpen om die te verkrijgen. Het bestuur der C.G.T antwoordde, dat de ar beidersklasse bereid was tot deze inspan ning, met eerbiediging van de rechten en waarborgen, die haar verzekerd zyn, op voorwaarde, dat het hier niet gaat om een eenzydige Inspanning. Teneinde de prac- tiSche maatregelen te bestudeeren, die ge nomen. moesten worden om dit doel te be reiken, zal heden een nieuwe byeenkoinst gehouden worden, waarby de minister van defensie aanwezig zal zijn. Delegaties der betrokken arbeidersorganisaties zyn voor deze byeenkomst opgeroepen. Een derge- ïyke conferentie zal terstond gehouden worden met de industrieën, welke voor de nationale defensie werken. Franco's opmarsch. Het officieele communiqué van het recht- sche hoofdkwartier meldt, dat de troepen van Franco alle hoogten rond Alcaniz in Aragon. alsmede deze belangryke stad zelf hebben bezet. Andere colonnes namen be zit van de dorpen Castel de Cabra. Camlzar del Olivar. Argallo en Lamata de Los Olmos De opmarsch wordt voortgezet. Het aantal krygsgevangenen bedraagt reeds meer dan 1500. De troepen van generaal Yague hebben Caspe bezet. Een andere afdeeling van het rechtsche leger is tot een kanonschot afstand gena derd tot den weg van Taragon naar Valen cia. Indien de regeeringstroepen hen hier niet tegenhouden, dan zullen zy nog slechts over één weg beschikken om Catalonlë te Dereiken, n.l: dén weg langs de kust De rechtsche troepen bevinden zich op het oogenbllk nog zestig kilometer hemels breed van Tortosa. In de afgeloopen zes dagen hebben de troepen van Franco een rechthoek van negentig by zestig kilometer bezet. Franco is nog 100 kilometer van de kust (van hier tot Den Helder) en 30 K.M. van de Catalaansche grens. Station tot Noordelndspleln v.v. Noordelndspleln tot Konlnglnrielaan v.v. Konlnginnelaan tot Hiooge Ryndyk v.v. Hooge Ryndyk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. 4556 (Ingez. Med.) ENGELAND BESPREKINGEN MET IERLAND MISLUKT. Veroordeelingen wegens landverraad. Naar gemeld wordt, zyn de Britsch- Iersche besprekingen zonder resultaat ge ëindigd. Misschien zullen zy echter later weer worden opgenomen De minister van binnenlandsche zaken, sir Samuel Hoare heeft door mliddel van de radio een beroep gedaan op de bevolking, teneinde vrijwilligers te krijgen voor de luchtbescherming. Hij vertolaairde hiervoor een mlllloen vrijwilligers noodig te hebben. Wijzende op de gebeurtenissen in MÜdiden- Europa zeide Hoare o.a.: .Indien de vijand ons klaar weet, dan zal 'hij tevens weten, dat brutale luchtaanvllen sleohts onzen tegenstand zullen versterken, hij zal dan eenige kceren nadenken alvorens tot een aanval over te gaan. Hoe meer wij der halve gereed zijn en hoe meer wij dit too- nen. des te meer zullen wij 'bijdragen tot den vrede." Van de vier mannen die tot het personeel van de arsenalen te Woolwich behoord hebben en die zich hebben ingelaten met hst verstrekken van teekeningen en beschei den aan den agent van een buitenlandsche mogendheid, zijn er gisteren drie door rechter Hawike van de Old Badly tot ge vangenisstraffen van zes, vier en drie jaar veroordeeld. Mundy, de vierde beklaagde is vrijgesproken. ITALIË. Byeenkomst van den grooten faseistischen raad. De groote fascistische raad heeft giste ren kennis genomen van een rapport van den Duce over den blnnenlandschen en den demograflschen toestand. De- minister van financien bracht verslag uit over de financleele en economische situatie. Hij deelde mede, dat de metaalvoorraad van de Itallaansche Bank de laatste veertien maanden onveranderd op 4.028.300.000 lire is gebleven, en dat op den 5en Maart 16.520.000.000 lire in omloop waren. Dit be drag ls sedert dien nog aanzienlyk vermin derd. De staatsinkomsten ontwikkelden zich gunstig. Aangenomen kan worden dat het tekort op de loopende begrootingrond 3 milliard beneden de raming zal biyven, ter- wyi ook de buitengewone uitgaven aanzien lyk verminderd zyn. De raad heeft voorts besloten, dat tegelijk met de instelling van de fascistische en corporatieve Kamer ook tot een wijziging der grondwet zal worden overgegaan. De onderstaatssecretaris van oorlog, ge neraal Parlani, heeft de oorlogsbegrooting behandeld. Parlani zette uiteen dat er dit jaar slechts, een verhooging der credietm met 1000 mlllloen lire noodig was, byna ge heel voor pensioenen en personeelsuitgaven I bestemd. Hij bevestigde nog eens de Ita llaansche oorlogsdoctrine van de snelle be slissing en wees op de vooruitgang, welke er op dezen weg in het geheele gebied der Organisatie en rrtaterieele voorbereiding was bereikt. Parlani deelde mee dat er dit jaar meer dan 10.000 officieren extra waren af gericht, ter voorziening ln de behoeften van mobilisaties. Verder werden nog technische bijzonderheden inzake 't oorlogsmateriaal meegedeeld. Ook was de aanwending van nationale producten, ter verwezenlijking der autarkie ln geval van oorlog steeds in onderzoek. Pariani wees tenslotte op de nauwe samenwerking met de jeugdorgani saties in verband met de militaire activi teit. De begrooting werd vervolgens goed gekeurd. POLEN Het conflict met Lithauen. Minister Beek ls op de terugreis naar Warschau. Of dit ln verband staat met het Incident aan de LitJhausche grens? Te Warschau ls het gerucht ln omloop gebracht, dat Ltthausche troepen aan de Poolsche grens geconcentreerd zouden zijn. Deze berichten hebben een zekere op winding te weeg gebracht onder de bevol king van 't grensgebied van Wilna. Tydens een gisteren ln Wilna gegeven concert, dat door de radio werd uitgezon den, werden plotseling tegen Lithauen ge richte kreten gehoord. Er werd geroepen: „wy willen opmarcheeren naar Lithauen. wy willen Memel. Smlgly Rydz zal ons Lithauen verschaffen". Ook in Lithauen heerscht beroering. Daar wordt gezegd: Tot nu toe zyn twee feiten vastgesteld: 1. Een Poolsche soldaat heeft de grens tusschen de beide landen overschreden en zeven maal op vluchtelingen geschoten, waarna hyzelf op Llthausch gebied werd doodgeschoten. 2. De Poolsche autoriteiten hebben de Lithausche voorstellen, een gemengde com missie van onderzoek In te stellen, ont weken. Sommigen vergelyken dc situatie reeds met die van Oostenryk. RUSLAND TURKIJE Een buitengewoon crediet. In verband met den internationalen toe stand zou de Turksche regeering besloten hebben om een extra crediet van 125 mll lloen Tuiiksche ponden aan het parlement te vragen. Beroep der veroordeelden verworpen. Een door Boecharin, Rykof, Jagoda en veertien anderen ingediend beroep is ver worpen. VEREENIGDE STATEN De Oostenrijksche schulden. De door den Duitschen ambassadeur over handigde nota inzake de diplomatieke ver tegenwoordiging van Oostenrijk werpt ver scheidene nieuwe diplomatieke vraagstuk ken op, zooals de toekomstige status van a Oostenrijksche handelsaangelegenheaen. die op de zwarte lijst van den handel moe ten worden geplaatst, waardoor het even als Duitschland geen aanspraak zou Kun- nen maken van behandeling op den voe van meestbegunstigde natie. g i Sommige waarnemers zijn de meenint* toegedaan, dat Duitschland thans de op*® bare en particuliere schulden van O05*®" rijk aan de Vereenlgde Staten moet ove nemen. 2I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2