Recordjaar voor de Jaarbeurs 1938! Ons Kort Verhaal IEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 15 Maart 1938 De Memoires WAARBORG-COSTUUH Q Vertrouwen in de soliditeit van ons bedrijfsleven Voor nieuwe opwaartsche beweging paraat Wie, als wij, aan den voordag van de heden geopende 38ste Jaarbeurs te Utrecht, een bezoek aan de tallooze stands heeft gebracht, is weer onder den indruk gekomen van de int,ense bedrijvigheid, die den bezoekers in de komende dagen te wachten staat! De Nederlandsche industrie en han- deel staan opnieuw paraat om duizen den te ontvangen: hun aantal is groo- ter dan ooit te voren! Want waren er op de vorige voorjaarsbeurs 1779 deel nemers, hetgeen reeds een record be- teekende. ditmaal zijn er niet minder dan 2005, terwijl zelfs een groote hoe veelheid gegadigden moest worden af gewezen. Het aantal vierkante meters verhuurde plaatsruimte is op deze beurs ook het hoogst, nJ.: 17310 M2 te gen 15000 M2 op de vorige voorjaars- i beurs. Een sterken indruk hebben wij gekregen van de nieuwe ..machinehal", die vandaag door den Kon. Commissaris van het Jaar- beurinstituut. Z. K H. Prins Bemhard. ge opend zal worden en waarvan de totstand koming een nieuwe mijlpaal beteekent in de ontwikkeling van het Jaarbeursinsti tuut. Deze hal ts ln enkele maanden tljds gereedgekomen en thans geheel bezet. Een even groote ruimte had bezet kunnen wor den door adspirant deelnemers, die dit maal nog niet toegelaten konden worden. Voorts is ook het Vredenburgplein volge bouwd met verschillende tijdelijke ruimten, die eveneens uitverkocht zijn. De belangstelling voor deze beurs is dan ook buiten verwachting geweest. Wèl een toeken. dat de energie, voort varendheid en de zin tot aanpakken onverflauwd biijft, ondanks de vele moeilijkheden, waarmee handel en in dustrie te kampen hebben. De televisie-uitzendingen. Een groote bijzonderheid van deze beurs zullen ongetwijfeld de eerste televisie-de monstraties van Philips zijn. waarvan wij gisteren een kort moment getuige moch ten zijn. Gelijkvloers bevindt zich de „uit- zendstudio". waar Corry Vonk, Kan en de pianist Han Beuker, alle drie op griezelige wijze geel geschminkt dat ls nu eenmaal noodzakelijk, wil hun beeld goed geprojecteerd worden! reeds ge reed stonden, om ons op de 5e verdieping, waar de apparaten zich bevinden, een ocgenblik bezig te houden met hun zang en pianospel. En wij moeten veTklaren, getroffen te zijn, door den enormen voor uitgang, die de televisie gemaakt heeft. Het „wonder" der televisie is er zonder te- eenspraak: alleen is thans het groote pro bleem dit „wonder", in de alledaagsche practiik tot het publiek te brengen. Er zijn nog zóóvele factoren, die in dit opzicht op een oplossing wachten. Zoowel financieele, als technische Wij zullen daarover niet verder uitwei den, doch slechts volstaan met de mede- deeling, dat de uitzending op ons een uit stekenden indruk heeft gemaakt, zóo zelfs, •iat wij het betreuren, nog niet zoo'n „tele visiedoekje" van 40 x 50 c.M. in de huis kamer te bezitten, want de „beelden" zou den de reeds zoo interessante radio-uit zendingen nóg interessanter kunnen ma ken Doch wij gelooven, dat het nog wel otnigen tijd zal duren, alvorens men ook van deze helaas nog groene beeld projecties mag genieten. Doch dat is nog een kwestie van tijd! In ieder geval zal een gang naar de televisie-afdeeling een spe cial attractie vormen, die u zich niet mag laten ontgaan! Want hetgeen ge ziet. verschilt niet meer zoo heel veel van dat in de bioscoop en het geluid is natuurlijk gelijk aan hetgeen het normale Philips ontvangapparaat doet hooren. De beelden zijn. wanneer men er zich tenminste vlak voor bevindt, reeds zeer scherp. Na dus een bezoek gebracht te hebben aan de machinehal waar o.a. verschil lende nieuwe soorten drukpersen de aan dacht trekken en aan de 5 televisieap paraten. waar od het kleine, vierkante doek ons de gezichten van de prominenten van het A. B. C. Cabaret toelachten was het de secretaris-generaal, de heer Graadt van Roggen, die ons als van ouds zijn visie gaf op het heden en de toekomst en van wiens, gelukkige vrij optimistische, be- ochouwingen, die van moed en vertrouwen getuigden, wij u gaarne het een en ander vertellen willen. Voorzichtige schippers. De 38e Nederlandsche Jaarbeurs, zoo zeide de heer Graadt van Roggen o.a., wordt gehouden in een periode, die niet ongunstig geacht zou kunnen worden, in dien niet de samenleving beheerscht werd door de vrees, dat in het mijnen-veld der internationale politiek plotseling sensaties de menschheid zullen blijven verontrusten. Voor een bebakenin" van het economisch vaarwater op verren afstand bieden de hui dige tijdsomstandigheden dan ook géén houvast. De verre toekomst wordt door een donkeren nacht gedekt. Voor zoover men- echter op geringeren afstand de vaargeul kan overzien, is voor de binnenlandsche conjunctuur de vaart vrij veilig. De goede schippers blijven er zich nochtans van be wust. dat er voorzichtig gevaren moet wor den. Zij zijn, het economisch weerbericht getrouw, „op hun hoede". Maar varen doen ze en jn vele gevallen niet zonder succes! Vertraging in het vooruitgangstempo Het staat met ons binnenlandsch eco nomisch leven momenteel zóó, dat het her stel, waarop de zieke samenleving zoo vurig als op iets, dat al héél naby was had gehoopt, nog wel steeds vorderingen maakt, maar dat het tempo van den vooruitgang langzamer is geworden. Een krachtig rea- geeren op de. over het algemeen gezonde binnenlandsche conjunctuur-ontwikkeling, wordt belemmerd door de vrees voor ex terne factoren, waaronder de inzinking van de wereldconjunctuur en de hevige onrust in de internationale politiek om den voor rang strijden. De primaire, elders dan in ons land te zoeken oorzaak van de inge treden herstelvertraging is ook nu weer: een tekort aan internationaal vertrouwen. Een nieuwe depressie? Thans gewaagt de kwade roep van een nieuwe depressie, van stilstand, van ach teruitgang; de werkelijkheid vertoont slechts een vertraging in het proces van voortschrijdend herstel. Het heeft het laatste halfjaar niet aan emoties ontbroken; de internationale po litiek heeft de menschheid weer eens ver rast met een opeenvolging van de meest onverwachte wendingen. De zoo zeer ge vreesde factor „onzekerheid" heeft daar door op economisch terrein vrij spel ge kregen. Het geslingerd worden tusschen hoop en vrees, maakt den reëelen handel Kopschuw, den windhandel speculatief en het zakenleven in al zijn vormen en gele dingen onrustig. Het ligt voor de hand, dat vooral het confidentieele element in de economische betrekkingen daardoor weer een verzwakking ondergaat. Geen wezenlijke crisisfactoren Het is derhalve alleszins verklaarbaar, dat, hoewel in ons land geen wezenlijke ernstige interne crisisfactoren geacht kun nen worden aanwezig te zijn. de laatste maanden toch een zekere onbehagelijkheid in den economischen toestand ls ingetre den. Maar het is anderzijds voor den mo- menteelen economischen toestand ook weer lypeerend. dat ondanks dit onbehagelijk gevoel een belangrijk deel van het Neder landsche bedrijfsleven zich blijkbaar zóó krachtig gevoelt, dat men over het alge meen voor een ernstige depressie niet vreest en op een spoedig hernieuwd hei- stel vertrouwt! Mits en in dit „mits" ligt de tragedie van dezen tijd de hooge politiek haar vijf zinnen bij elkaar houdt! Geen slechte „zaken"stemming Ondanks echter de teleurstelling, dat het met de opleving niet zoo vlot gaat, als men dat wel gaarne had gewenscht, is de stem ming onder de zakenmenschen in ons land over het algemeen niet slecht. Het zaken doen beweegt zich op een niveau, dat wel al in den loop van 1937 hóóger heeft gelegen, maar dat thans nog steeds héél wat hoo- ger ligt dan het diepste punt van de zeven- Jarige depressie. Want dit staat wel vast: net jaar 1937 heeft menigen zakenman een hart onder den riem gestoken en het Ne derlandsche volk in zijn geheel heeft weer eens kunnen ervaren, hoeveel innerlijke veerkracht onze volkshuishouding na de zware crisisjaren nog bezat. De conjunctuur-opleving. De opleving van de conjunctuur komt in de reeds gepubliceerde bedrijfsresultaten van een aantal Nederlandsche onderne mingen ondubbelzinnig tot uitdrukking en heeft tot verbetering van veler financieele positie geleid. Door de, voornamelijk in 1937 van invloed geworden aanpassing van den gulden aan de wereldvaluta heeft de Nederlandsche industrie op de bultenland- sche markten grooter concurrentievermogen gekregen, waarbii zich het verheugende feit voordeed, dat bij den teruggang van ae wereldconjunctuur in de tweede helft van 1937 de uitvoer van Nederland zich aardig heeft weten te handhaven. De po sitie der Nederlandsche industrie op de exportmarkt is dan ook ln het afgeloopen jaar ongetwijfeld steviger geworden en daardoor meer bestand om in de toekomst aan een ongunstig omslaan der conjunc tuur weerstand te bieden. De binnenland sche markt, hoezeer stiefmoederlij ker door Ge opleving bedeeld, heeft door de ver ademing, die 1937 bracht, ook wat meer weerstandskracht gekregen en zal, indien het met de wereldconjunctuur onverhoopt den verkeerden weg zou opgaan, ook door de toenemende voorkeur voor het inheem- sche fabrikaat, in staat zijn een grootere stabiliteit te vertoonen dan haar, zonder de voordeelen van het jaar 1937 mogelijk zou zijn geweest. Dit alles geeft reden om over den momcntcelen binnenlandschen econo mischen toestand niet ontevreden te zijn en voor de naaste toekomst ver trouwen te hebben in de soliditeit van het NederlanUeeête bedrijfsleven. Economische toestand niet verontrustend. Spr. lichtte een en ander nader toe met meerdere statistische gegevens en merkte daarbij op, dat geenszins gecamoufleerd be hoeft te worden, dat voor een groot deel de zeer gunstige jaarcijfers voor rekening van liet eerste halfjaar 1937 komen. Immers eerst in de tweede helft trad de vertraging in. Maar nu mag toch wel daarbij in het oog gehouden worden, dat alle cijfers ons handelsverkeer betreffende, in de tweede helft van 1937 hooger zijn gebleven dan de correspondeerende cijfers over de tweede helft van 1936. Uit zeer recente gegevens, aldus spr., die zeer zeker elementen bevatten, wel ke het Ned. bedrijfsleven tot voorzich tigheid en tot inspanning van alle krachten manen en in verband met, de bezorgdheid over de uitvoerrcsulta- ten zij met nadruk gewezen op het feit, dat onze inheemsche industrie nog steeds te weinig aandacht schenkt aan de nog vele en velerlei exportmogelijk heden naar onze eigen overzeesche ge westen blijkt wel, dat de economi sche toestand in ons land momenteel niet verontrustend is en nog tal van ge zonde ontwikkelingsmogelijkheden be vat. En het is verblijdend en voor dezen tijd typeerend. uit gesprekken met deelnemers uit diverse bedrijfs groepen te kunnen constateeren. dat, trots een zekere bekommernis en de aanwezigheid van een aantal inder daad deprimeerende factoren van in ternen aard, bij zeer vele zakenmen- schen nochtans een zekere optimisti sche stemming is waar te nemen, zich uitend in een vergrooting van onder nemingslust, een zakelijke interesse voor nieuwe plannen en ondernemin gen, kortom een zekere min of meer vaste overtuiging, dat, afgescheiden van de tijdelijke vertraging, de conjunc tuur-curve naar boven gericht zal blij ven en men zich voor een nieuwe op waartsche beweging paraat houdt! Paraat! „Voor een nieuwe opwaartsche bewe ging paraat", dat ls ook het beeld, dat de Voorjaarsbeurs 1938 in uiterlijk en samenstelling vertoont; dat ls de zin, die zij aan volksgenoot en vreemdeling verstaanbaar wil maken. Tegen den algemeenen economischen druk der zware crisisjaren in groeide de Jaarbeurs. De uitbreiding, welke in de laatste jaren de jaarbeurs heeft onder gaan, bewijst, dat de Nederlandsche Jaar beurs een in waarheid Nederlandsch Insti tuut is geworden, een Instelling, die let terlijk en figuurlijk r-in het centrum der zakelijke belangstelling, in het midden des volks staat. Uitbreidingen en deelnemingen De meeste groepen hebben naast min of meer belangrijke wijzigingen ook min of meer belangrijke uitbreidingen ondergaan, zoo bijv. de Textielgroep en de afd. van den Bond Kunst in Industrie. Kenmerkend voor de voorjaarsbeurs is ook thans weer de aanwezigheid van de groep Bouwmate rialen en Wegenbouw, die zeer fraai en uit gebreid voor den dag komt. Naar de nieu we hal, meer in het bijzonder bestemd voor de machine-industrie en de metaalnijver heid, zijn een aantal deelnemers verhuisd, die tot nog toe op de eerste verdieping hun stands hadden. Thans, in de nieuwe ma chinehal. hebben deze deelnemers gele genheid ook met zware stukken en met in beweging zijnde machinerieën deel te ne men. De ingebruikneming van de nieuwe hal heeft tevens aanleiding gegeven tot een nieuwe groepsvorming: voor de eerste maal n.l. rijn in belangrijke mate de ma chinerieën voor het grafisch bedrijf aan wezig. De Zwitsersche groep is eveneens in de nieuwe hal ondergebracht. Op deze voorjaarsbeurs doet o.a. ook voor de eerste maal de Luchtbescherming haar intrede. De buitenlandsche deelnemingen ver toonen een verheugend beeld van toene mende belangstelling. België komt o.a. met een uitgebreide collectieve inzending van verscheidene Belgische industrieproducten uit. Zwitserland komt ln de machinehal zeer fraai voor den dag. Voorts wekt de aandacht de aanwezigheid eener belang rijke Duitsche Sectie met een officieel ge deelte „Neue Deutsche Werkstoffe". Italië toont rijn belangstelling voor de Neder landsche markt; Frankrijk is omvangrij ker vertegenwoordigd met annex een Ma- rokkaansche afdeeling en ten slotte is er een veel uitgebreider „Oostenrijksche" thans plotseling eigenlijk ook Duitsche Groep, waarbij zich voor de eerste maal hebben aangesloten de Ver. „Oostenrijk sche" papierindustrieën. De vooruitzichten voor het bezoek van zakenmenschen. vhn de middenstanders uit ons land, laten zich gunstig aanzien. Alles bij elkaar treedt het Jaarbeurs- bestuur de komende voorjaarsbeurs met goeden moed en vertrouwen tege moet! Op de Jaarbeurs zelve heerschte weder om de gebruikelijke bedrijvigheid en de spanning die kenmerkend zijn voor alles, die op eenigerlei wijze betrokken zijn bij het doel van dit zoo belangrijke Instituut: nJ. de schakel te willen vormen tusschen producent en consument. Moge ook dit keer de Jaarbeurs volledig aan deze uitnemen de opzet beantwoorden! Na afloop vond een gezamenlijk diner plaats, waarbij in het bijzonder hartelijke worden gericht zijn aan het adres van den voorzitter van den Raad van Beheer, dr, Fentener van Vlissingen, die vandaag voor een reis naar Indië vertrekt a l -i door S. K. BRESLAUER. De politieauto suisde over Broadway, sloeg vlak bij Central Park links af en raasd over de Amsterdam avenue. Plotseling kwam een taxi uit een zijstraat schieten, clax,ons loeiden, een hevige schok volgde en toen was het enkele seconden doodstil. Dan klonken voetstappen van hals over kop viuchtende menschen, signaalfluitjes snerpten, schreien, vloeken en gejammer verbraken de verlamming van den eersten schrik en. een uur later ventten luid keels roepende boys met hun extra-edities. „Hevige botsing tusschen politieauto en taxi! O'Connor, staatsvijand no. 1 ont snapt!" „Grincher". zei mr. Hopkins, de generaal- manager van de World-Film Corporation, tot zijn productieleider, „het publiek is beu van liefdesgeschiedenissen! Als wij niets beters weten te brengen, dan kun nen we de zaak wel opdoeken. Ik wil een sensatie-film hebben, begrepen?" De telefoon rinkelde en mr. Hopkins greep nijdig naar het apparaat. „Wie? Wat? Noemt zijn naam niet en wil mij alleen spreken? Laat binnen!" En terwijl Hop kins de telefoon neerlegde, vervolgde hij tot zijn productieleider: „Dus, Grincher, span je nu eens in. Ga maar eens praten ln de verschillende af- deelingen en knijp die luie koppen des noods uit als een citroen. Kan me niet schelen wat je doet, als je maar sensatie icvert!" Grincher verwijderde zich mopperend en even later trad een elegant gekleede heer het privévertrek van mr. Hopkins binnen. De bezoeker nam het kantoor snel op haal de vliegensvlug een browning te voorschijn en nam op rijn gemak plaats in een fau teuil. Hopkins glimlachte. Dat was voor hem, die zich van tramp tot dictator van een der grootste filmconcerns had opgewerkt, weer eens een interessante situatie. „Sir", zei hij kalmpjes, „doe dat klapper pistooltje maar weg. Ik houd niet van die nerrie". „Kent u mij?" vroeg de ander rustig. „Ik heb helaas niet het genoegen". „Merkwaardig. De kranten staan dage lijks vol met beschrijvingen van mijn per soontje en de grootste filmmagnaat van Amerika heeft nog nooit gehoord van.." „Allemenschen! O'Connor!" stiet mr. Hopkins verbaasd uit. „Schreeuw niet zoo hard!" waarschuwde dc bezoeker, „ik moet voorzichtig rijn". Hopkins wreef rich vergencVgd in de handen. „Sir, uw bezoek verheugt mij zeer. Laat ik dadelijk een operateur bellen. Uw foto moet beslist in het journaal van aan staande week". „Als u soms denkt, dat lk daarvoor ge komen ben!" bromde O'Connor, „dan hebt u het mis. Ik kom voor zaken, mr. Hop kins!" „Des te beter. Een sigaar?" „Kijk eens", begon O'Connor, een for- sche Havanna opstekend, „die toevallige autobotsing, waarvan u wel gehoord hebt, was geënsceneerd door mijn vrienden. Ik ben inderdaad ontsnapt, maarde poli tie laat mij geen rust. Ik heb duiten noo- dig. Dringend! Wilt u ehmijn memoires verfilmen?" Met een ruk kwam Hopkins naar voren in zijn stoel. Het kostte hem inspanning zicht te beheerschcn. „Nee, maar. O'Con nor", riep hij uit, „u komt als geroepen. Als dat geen sensatie wordt. Hebt u het manuscript bij u?" O'Connor haalde een bundel papieren uit zijn actentasch. „Alstublieft. Tja, een manuscript ls het eigenlijk niet. Het zijn aanteekenlngen. losse notities, begrijpt u. Maar als u mij een betrouwbare steno typiste geeft „Natuurlijk!" Onmiddellijk drukte Hop kins op een knopje. De prlvié-secretaresse slapte binnen. „O'Connor, jij hier?" stiet zij verrast uit, toen zij den bezoeker ge. waar werd. Als door een Insect gestoken, was O'Con nor opgesprongen. Haastig duwde hij de nog half openstaande deur dicht en toen beet hij de bekoorlijke blondine toe: „Maud. ben je gékl" „Neem mij niet kwalijk!" fluisterde de privé-seeretaresse geschrokken, „maar ik was zóó verrast jou hier „Geen mensch heeft iets gehoord sir!" kwam Hopkins geruststellend tusschen- beide, „de kamer hiernaast is leeg. Enne, wat ik vragen wou, hoe kent u Maud eigenlijk?" O'Connor maakte een veelzeggende hand beweging. „Oude bekenden, nietwaar Maud?" Maud sloeg verlegen haar oogen neer en Hopkins grinnikte: „Prachtig! Dan zal Maud het dictaat op nemen. En mondje dicht, hoor. Begrepen, Maud?" „Ja. meneer!" antwoordde Maud zacht. „Ziezoo, en nu Het zakelijke" wendde Hopkins rich tot O'Connor, nadat de se cretaresse het vertrek verlaten had. „hoe veel verlangt u voor uw memoires?" .Honderdduizend „Nou, nou!" „Mr. Hopkins, die film brengt u een ver. mogen op. Trouwens uw concurrenten „Ja, ja. allright. We zullen even een contractje opmaken!" De aankondiging vart de O'Connor-film enkele weken daarna, bracht een ware sensatie teweeg. Kauwend op zijn geurige havanna zat Hopkins in rijn kantoor, toen opeens de deur werd opengeworpen en een, man naar binnen stormde, die zonder de minste inleiding snauwde: „Mr. Hopkins, u bent een zwendelaar!" „Zeg eens, wat permitteert u zich...." „Stilte!" brulde de zonderlinge bezoeker. „Ik ben aan het woord. U bent bezig mij» memoires te verfilmen „Uw memoires? Hahaha. wat een mop!" „Een mop? Zóó! Mag ik me even voor stellen: O'Connor!" „Kostelijk!" lachte Hopkins. „O'Connor zei u toch, nietwaar?" vervolgde hij sar castisch. „Jammer voor u dat ik O'Connor persoonlijk ken!" „Wat zegt u! Aha. dus dan heeft die schurk van een Lewis, die mijn memoires gestolen heeft, zich nog van mijn naam bediend óók! Mr. Hopkins de memoires zijn mijn eigendom. Wilt u ze verfilmen, ac- coord! Maar ik eisch tweehonderd duizend dollar!" „En als ik ze niet geef?" „Dan ben ik over een half uur bij den manager van de Cosmos-Film Corporation. Dacht u, dat die niet graag dat sommetje betaalt als ik verklaar dat de memoires van u valsch zijn en ik aanbied de echte te leveren Aan hem, natuurlijk! Niets zal mij makkelijker vallen dan dat, wantde memoires die u hebt. zijn lang niet volle-, dig. Ik weet honderden voorvallen, die et niet in staan". „Ach wat! Bewijzenwilde Hopkins uitroepen, doch de woorden bestierven hem op de lippen van verbazing toen hij In specteur Parker met vijf van zijn man netjes zijn vertrek zag binnen rennen. En vóór de vreemde indringer besefte wat er gebeurde, had hij de stalen boeien al om zijn polsen. „Ziezoo, de vogel is geknipt, mr. Hop-, kins! Dit is nu de echte O'Connor!" Verbaasd gaapte Hopkins den inspec teur aan. „De échte?" „Ja natuurlijk, wat dacht u anders, mr. Hopkins? Kijk, dat zit zoo! Die andere O'Connor was m'n collega Miller! De man, aie de memoires van O'Connor ontdekte en er handig gebruik van maakte een val voor staatsvijand No. 1 op te zetten. Wij reken den er namelijk op. dat hij wel van zich zou laten hooren, als hij wist, dat zijn me moires verfilmd zouden worden. En daar in hebben we ons niet vergist. Wij hebben u expres buiten ons plannetje gehouden. Daarom hebt u nu uw rol zoo schitterend gespeeld, toen wij -nog net op tijd kwamen!" (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden) Waarom zoudt U nog een gewoon pak koopen, als U voor het zelfde geld een 7695 kunt hebben?' WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG (lngez. Med.) Kon, Ned. Stoomb. Mtf. RHEA, 14 Maart v. Amst. te Gdynia JUNO, Thessaloniki naar Calais, pass, 14 Maart 9 uur voorm. Ouessant ODYSSEUS, naar Amsterdam, pass. 14 Maart Ouessant STELLA, Mldd. Zee naar Amsterdam, was 14 Maart 11 uur voorm. 25 mijlen N.O. van Pinisterre TIBERIUS, thuisr., was 14 Maart 3 uur nam. 150 mijlen N. van Terceira TRAJANUS. Lissabon n. Antwerpen, was 14 Maart 12 uur 's middags 90 mUlen W. van Dungeness VENEZUELA. 14 Maart nam. 2 uur van Plymouth naar Havre HERCULES. 14 Maart van Patras naar Piraeus BACCHUS, 12 Maart van W. Indië te New-York FLORA. 11 Mrt. van New-York naar W.-Indle GANYME- DES, Rotterdam naar Mldd. Zee, pass. 13 Maart Dungeness BOSKOOP, uitr., pass. 13 Maart Dungeness. Kon. Pakctv. Mg. TEGELBERG, Amst. naar Battavia, pass. 14 Maart Finisterre. Halcyon Ltfn STAD VLAARDINGEN. 12 Maart van Narvik naar R'dam/VIaardingen. Holland—Afrika Lyn NIJKERK, 14 Maart v. Hamburg te Amst. RANDFONTEIN, uitr.. pass. 13 Maart Dungeness. HollandAustralië Lijn MELISKERK. uitr., 14 Maart te Melbourne. Kon. Tïoll. Lloyd ZAANLAND, uitr., 14 Mrt. te Rio Janeiro. Rott. Lloyd BUITENZORG, 14 Maart van R'dam te Batavia WELTEVREDEN, uitr.. 13 Maart van Genua SIBAJAK, thuisr., 15 Maart nam. 6 uur te Marseille verwacht. Holland—Amerika Lijn DELFTDIJK. Rot terdam naar Pacific Kust, 11 Mrt. van Cri stobal. Java—New-York HJn PALEMBANG. 14 Maart van New-York te Belawan. Mfj. Nederland TAJANDOEN, thuisr.. pass. 13 Maart Aden SOEMBA. 14 Maart van Amst. naar Kitjang. Silver-Java-Pacific Lfjn SAPAROEA 13 Maart van Pacific Kust te Soerabaya. Diverse Stoomvaartberichtcn MERULA, 11 Maart van Curacao te Harburg HOOG LAND, 13 Maart van de Tyne te Kopenhagen PHOBOS, 13 Maart van Haifa te Pauillac NIEUWLAND. 14 Mrt. v. R'dam te Gran gemouth FRIESLAND. 12 Maart van Ko penhagen te Stettin ZONNEWIJK. 12 Mrt. van Beira naar Durban COLYTTO. 12 Maart van Galveston n. R'dam JONGE ANTHONY. Antwerpen naar Alexandrië. pas seerde 13 Maart Ouessant JONGE ELISA BETH. 14 Maart van Danzig naar Malta KATENDRECHT, Aruba naar Engeland, was 12 Maart 40 mijlen Z.O. van Flores KAT WIJK, Povena naar R'dam, pass. 14 Maart Ouessant MAASHAVEN, 12 Maart van Rotterdam te Libreville MOORDRECHT. 12 Maart van Curasao naar Rotterdam NAALDWIJK, Londen naar ïstanboul. pass. 12 Maart Finisterre PRINS FREDERIK HENDRIK. 12 Maart van Sabayo te Zignm- chor RIJN. Libreville naar Antwerpen. 13 Maart te Havre SLIEDRECHT. 13 Mrt. van Drontheim naar Svalvacr TRITO. Maart van R'dam te Dublin JONGE JO" I-ïAfTNA, pass. 13 Ma~.rt Gibraltar. Dakar n. Marr?mn ERINNA, 11 Mrt~v' van Pfy Said naar Abadan JEANNETTE .12 Mfv van Newburgh te Londen aMSTET«- STROOM, 13 Maart van Amst. te Londen HONTESTROOM. 13 Maart van Amst. je Londen IJSELHAVEN. pass. 12 Maan. Dungeness, Antwerpen naar Santa Fe. 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10