Feest op Marken - Hoover in Berlijn - Nieuwe Douglas-machine LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad J NP- 79sfe Jaargang FEUILLETON Het Groote Avontuur - -V 'x:" -» -*■ "Fx f --"i.. - •v' - Sfe» v J ■- Z& V »S"*. BETER LAAT DAN NOOIT. In verband met de mazelen-epidemie, wel'ke bij de geboorte van Prinses Beatrix op Marken h'eerscbte, werd eerst gisteren op het eiland feest gevierd. Inwoonsters van Marken begeven zioh in optocht naar het feest. VERBREEDING provincialen weg bij Heilo. De plm. 50 jaar oude boomen worden 4 meter ach teruitgezet. Het verplanten. HET DOUGLAS DC-4 VERKEERSVLIEGTUIG in aanbouw in de Douglas-fabrieken te Santa Monica Het is een 4-motorige machine, die plaats biedt aan 42 passagiers en die een actie-radius zal hebben van 3500 k.m. en een kruissnelheid van 350 k.m. Het toestel is speciaal gebouwd voor vluchten op groote hoogte. Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 34) Wees gerust, die bezorgdheid is niet «langloos. Gij moet, kost wat kost, de handen uit de mouwen steken. Het zou natuurlijk niet strooken met uw bekrom pen begrippen over eerlijkheid en fatsoen, mee te helpen aan het verpakken van het schoone, edele goud van de Loepoeta- ntijnen, maar misschien zoudt gij er wel voor te vinden zijn mij te ontlasten van de algemeene boekhouding. De groote baas is tamelijk een beetje maniak op dit punt en staat er op, dat in- en uitgaven zorgvuldig *orden aangeteekend. Levensmiddelen en andere nuttige zaken worden ons geleverd 'oor Avakoebi. Het maken van lnventans- son en aanvragen zou ik gaarne aan u wil- «n overlaten. Wat denkt gij daarvan? Is de bezetting hier dan zoo uitge weid? Dat gaat nogal, glimlachte Lebon. Welnu, besloot Riefenberg, ik ga op IJ* voorstel in. Hij vergezelde den planter naar het ma- |®#in, waar op houten rekken ontelbare hiikjes met. ingelegde levensmiddelen ston den en verder nog allerlei andere veedings- Uren, benevens rook voorraad en drank. Men heeft hier waarlijk aan alles ge dacht, zei de iouiT.o.Ivt, terwijl hij naar hn kist met jachtpatronen wees. Onze grootste ontspanning is de jacht, verklaarde Lebon. Toen Riefenberg dien avond alleen was, gezeten in den gezelligen salon van Ada Hjen. voelde hij zich veel rustiger en min der somber gestemd. Hij had het besluit genomen zich naar de omstandigheden te schikken en te beginnen met het vertrou wen te winnen van Lebon. Ondertusschen zou hij de gelegenheid hebben zijn toestand ernstig te bestudeeren, want het stond bij hem vast, dat hij de rest van zijn leven niet zou doorbrengen in dit tropenwoud. Maar hoe er uit te raken? Ada Iljen ach terna? Hij keek naar de groote foto aan den wand. Arm kind, zuchtte hij. Boven de kap van de petroleumlamp was het licht wa zig, en de trekken van Ada Hjen leken hem, van waar hij was gezeten, onduidelijk. Hij naderde den wand. Het was hem, alsof hij voor de eerste maal dit beeld aan schouwde. Hij greep zijn portefeuille en haalde de foto, welke hem in de hoofdstad werd overhandigd, te voorschijn. Vreemd, dat hij 'naar nu anders zag, anders ook tlan te Wahenia, in de villa van den Ame rikaan. Maar ja, toen immers ging het niet om de vrouw, maar om het tragische geval, waarin zij was betrokken. Toen bevond hij zich in een toestand van geweldige opge wondenheid, Nu was alle spanning verdwe nen. Nu lag een toekomst, voor hem. die leeg was er. troosteloos als de woestijn. 7n /tda Iljen Had den dood gevonden, hier in deze wildernis, ergens bij een waterval. En nu werd hij ontroerd bij het aan schouwen van deze foto. De tooneelspeel- °ter stond er op afgebeeld in een strak sluitende zwarte japon met witte garneering aan den hals. Zij droeg een eenvoudig, zwart vilten hoedje, waarvan het sluiertje als een waas over haar gelaat stond. Het donkere haar liet twee kleine, welgevormd- de ooren zien. Het regelmatige gezicht was op kunstige wijze geschminkt. Hem trof vooral de uitdrukking van de groote oogen en een trek rond den ietwat te grooten mond. Rond de lippen viel het begin van een glimlach te ontwaren, maar in de oogen lag een afwezige, pijnlijke blik. Deze tegenstelling wekte een vreemde bekoring. Voor de eerste maal voelde hij zich ge boeid door de figuur van deze tooneel- speelster. Hij bekeek aandachtig de foto's op het boekenkastje. Het waren momentopnamen uit tooneelstukken. Overal vond hij Ada Hjen terug met diezelfde weemoedige uit drukking in de oogen. Hij greep een boek. Het was een tooneelstuk met een geest driftige opdracht: van den schrijver aan Ada Hjen, die de vrouwelijke hoofdrol had gecreëerd. Riefenberg las tot diep in den nacht de geschiedenis van een gemartelde liefde, die het onderwerp van het stuk uit maakte. Het was hem daarna, of hij iets meer afwist van Ada Iljen.... omdat hij haar in zijn verbeelding haar rol had zien spelen. In de dagen, die volgden, begon voor den journalist een vreemd avontuur. Hij deed het werk, dat hem door Lebon werd ge vraagd, en al zijn avonden bracht hij door in het gezellige huisje. Daar was hij op zoek gegaan naar de ziel van de verdwenen tooneelspeelster. Was het een spel om zijn eenzaamheid te verbreken? Was het een dieper gevoelen, dat hem zoo deed hande len? Op die vraag kon Riefenberg zelf geen antwoord vinden. De geest van Ada Hjen leefde in deze kamers. Alles immers was er gebleven, zooals het was toen zij nog leef de. en Lebon had zelfs gevraagd daaraan niets te wijzigen, omdat zulks het uitdruk kelijk verlangen was van Reading. Het was Riefenberg, alsof Ada Hjen tot hem sprak, als hij daar uren en uren zat te lezen in de boeken, die zij had verzameld. Uit de tal rijke rollen, die zij had gespeeld, poogde hij haar karakter op te bouwen. Uit aanteeke- ningen bij bepaalde gedeelten van boeken, die zij had gelezen, kwam zij hem voor als een rustelooze. onvoldane vrouw, die, via talrijke sentimenteele avonturen, naar het geluk had gezocht zonder het te vinden Het kon niet anders, of weelde en roem hadden haar een bitteren nasmaak gela ten. Dat verklaarde misschien ook het zon derlinge huwelijk, dat zij had aangegaan met den veel ouderen Amerikaan. Hierdoor immers brak zij met het verleden, om een nieuw leven te beginnen in een vreemd werelddeel. Weken, maanden gingen voorbij in het hart van de wildernis. Een tiental keeren had Riefenberg de groote boot zien komen en gaan. Telkens werd een lading goud meegebracht, telkens werd een lading eb benhouten olifanten ingescheept. De jour nalist was geleidelijk achter al de gehei men geraakt van Reading's bende. Aan de afgezonderde ligging van het kamp had hij aanvankelijk getwijfeld, maar tochten in allerlei richtingen en het dagenlang be spieden van den stroom hadden hem ten slotte de overtuiging gegeven, dat geen andere blanken dan Readings trawanten in dit gebied heerschten. 's Nachts was hij in de hoogste boomen geklauterd, maar nooit had hij het minste spoor van hout vuren ontdekt, dat de aanwezigheid van inlandsohe stammen zou hebben onthuld. Hij wist nu. dat het goud in de mijnen van Loepoeta door arbeiders werd gestolen -en opgekocht door inlandsche factorijen, toe- behoorend aan Reading of kleine hande laars. Van daaruit geraakte het, via allerlei tusschenpersonen, op de groote Reading- hoeven; vervolgens werd het te Avakoebi gecentraliseerd, om terecht te komen in het geheime kamp. Het leven was hem vreeselijk zwaar ge worden. Het werk, dat Lebon hem eerst had gevraagd, deed hij; maar toen het plan- tertje aandrong, dat hij zich ook met andere bezigheden zou belasten, had hij hardnekkig geweigerd. We zullen geduld hebben, waren de laatste woorden van het plantertje, vroeg of laat zult gij een van de onzen worden. Reken daar nooit op, had de journa list met beslistheid geantwoord. Sedertdien was er een breuk tusschen de twee mannen ontstaan en leefde de journa list hl de volstrekte eenzaamheid. Het was klaarblijkelijk de bedoeling van Lebon hem aldus te dwingen zelf toenadering te zoeken. Maar daaraan dacht Riefenberg voorals nog niet. Zijn vrije uren bracht hij door op den stroom. Hij had zich een lichte prauw uitgekozen en, na lang aandringen, de be schikking gekregen over een jachtgeweer. Zoo ging hij dan op jacht naar waterwild. Het was zijn eenige ontspanning. Bij deze tochten was het hem ook duidelijk gewor den, hoe onzinnig het zou zijn een ont vluchtingspoging te wagen in de richting van de Avakoebi-hoeve. Na verscheidene uren te hebben gezwoegd, was hij er met zijn prauw slechts in geslaagd enkele kilo meters af te leggen. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). DE ENGELSCnE KRUISER „DORSETSHIRE", - bracht van 4 tot 7" dezer een bezoek aan Batavia. De kruiser in de haven van Tandjong Priok. GISTERMIDDAG HEEFT Z.E. MINISTER ROMME voor de ontginningswerken in de Peel bij Severum de eerste spade in den grond gestoken. Geheel rechts de commissaris van de Koningin in Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sons beek. HET VIERDE LUSTRUM der Landbouw Hoogeschool te Wagenin- gen. Aan minister Weiter werd gisteren een lunch aangeboden. V.bn.r. ir. C. Broekema (reetor magnificus), minister Welter en J. B. Ritzema van Ikema (praeses Wageningsche Studenten Corps). TIJDENS ZIJN BEZOEK AAN' BERLIJN werd oud president Hoover in de Carl Schurz-vereeniging ont vangen. President Hoover (rechts) in gesprek met dr. Schacht (links) en staatsraad dr. von Stauss. MARLENE DIETRICH (links) met Barbara Stanwyck bij do Santa Anita-rennen in Arcadia bij Hollywood.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5