Rond de Oostenrijksche kwestie LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 Maart 1938 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Duitsche troepenbewegingen in Beieren DAGBLADRECLAME Laatste Berichten FINANCIEN BEURSOVERZICHT Binnenland RECHTZAKEN MARKT Vit muenchen meldt Reuter, dat on der de bevolking geruchten de ronde deden omtrent troepenbewegingen. Ge- durenden den nacht en in den vroegen morgen trokken vrachtauto's met troe pen en voorraden door Muenchen op weg naar de Oostenrijksche grens. De brulnhemden hebben order gekregen, beschikbaar te blijven. De officieele verklaring, die men ter plaatse geeft, is, dat de natlonaal- soclalistlsche transportformaties aan een algemeene proef worden onder worpen. De Oostenrijksche consul-generaal heeft zich vanmorgen per auto naar de Oostenrijksche grens begeven. Berlijn spreekt van „onbelangrijke troepenbewegingen". Er zijn te Berlijn geen berichten binnen gekomen omtrent ongewone en bijzondere maatregelen te Muenchen, en niets ls hier omtrent bekend. In deze bewoordingen ont kende een hooge ambtenaar van het mini sterie van bultenlandsche zaken, na met zijn chef overleg te hebben gepleegd, tegen over den Reuter-correspondent, dat ln Bele ren Iets bijzonders gebeurt. Enkele minuten later deelde een andere hooge ambtenaar van het ministerie van propganda echter mede. dat in Beleren troepenbewegingen van onbelangrijken aard plaats vinden, met het doel, de grens bewakingstroepen te versterken en tijdens het weekeinde de orde te handhaven. Het verzet der nationaal- socialisten in Oostenrijk. Staatsraad Jury heeft in de „Wiener Neueste Nachrlchten" een artikel geplaatst. In verband hiermede is deze ediltle van het blad in beslag genomen. Dr. Jury schrijft o.a.: Met de overeen komst van 11 Juli 1936 en die van 12 Fe bruari j.l. hebben de belde leiders van de Duitsche staten de onafhankelijkheid van ons Oostenrijksche vaderland gewaarborgd. Wij. Oostenrijksche nationaal-socialisten, hebben ons eveneens uitgesproken voor het beginsel van de Oostenrijksche onaf hankelijkheid en ons openlijk verbonden tot nakoming van alle wettelijke bepalingen. Door toe te treden tot de wetgevende licha men ben ik geworden tot mede-garant van de Oostenrijksche Mei-grondwet, waarop ik een heiligen eed heb atjelegd. He t is thans onze natuurlijke plicht te onderzoeken of wij in overeenstem ming met onzen eed, in staat zijn onze vol gelingen langs banen te lelden, die dreigen het terrein van de Oostenrijksche grond wet te verlaten. De door den bondskanselier voor de „volksstemming" opgestelde beginselen vor men voor alle Oostenrijkers punten, waar over niet gediscussieerd wordt. Ze af te wij zen. zou hoogverraad beteekenen Jegens Oostenrijk en het geheele Duitsche volk. Wij weigeren echter door onze Instemming met Iets, dat vanzelf spreekt, ook ons „ja" te geven aan datgene, wat het voor de „volksstemming" uitgegeven parool tus- schen de regels met zich medebrengt. Wij strijden voor de ondeelbaarheid van de be ginselen der Oostenrijksche .grondwet en wij zullen niet dulden, dat door het weglaten van twee der belangrijkste beginselen van het nieuwe Oostenrijk uit de stemmings- leuze, nJ. het beginsel der autoritaire lei ding en dat van den corporatieven opbouw van onzen staat, de weg gebaand wordt naar den democratischen staatsvorm en daar mede naar het Volksfront en naar de bolsje- wiseering van ons vurig geliefde vaderland. Wij, Oostenrijksche natlonaal-soclalisten, zijn lederen dag bereid ons „ja" te geven aan de Oostenrijksche Mei-grondwet. Wij moeten echter beslist weigeren ons „ja" on der den druk van uitgekreten te worden voor volks- en landverraders, te geven voor een verlaten der met een eed bekrachtigde beginselen van onze grondwet. Staatsraad dr. Jury zet verder uiteen, dat, ondanks de overeenkomst van Berchtes- saden de rechtsgelijkheid van alle Oosten rijkers, die trouw zijn aan volk en vader land, nog niet gegeven ls. Het ons toege zegde medebeschlkkingsrecht, zoo schrijft bij. In de landsregeerlngen wordt door de gouverneurs eenvoudig afgewezen. Het me- debefch1k'klng6recht ln het kader van het Vaderlandsche Front, kon tengevolge van de sluiting van dit front slechts ln minima len omvang verwerkelijkt worden. De in Berchtesgaden vastgelegde opheffing van discriminatie van nationaal-socialisten is lot. dusverre niet nagekomen. Deze gebrek kige rechtsgelijkheid blijkt juist in deze dagen bij de uitvoeringsbepalingen ten op zichte van de „volksstemming". Ona, nationaal-socialisten, worden geen controle-mogelijkheden toegestaan ten aanzien van de vTljheid der stem ming, der geheimhouding van uitge brachte stemmen en de telling der stemming. Voor verkiezingsfraude zijn alle poorten geopend, er is vrij baan gemaakt voor verkiczingsterreur. Wij, Oostenrijksche natlonaal-soclalisten, moeten derhalve deelneming aan deze in de Oostenrijksche grondwet niet bepaalde en derhalve als zuiver par ticulier initiatief te beschouwen en in baar resultaat oncontroleerbare „volks stemming" van de hand wijzen. Demonstraties veroorzaken botsingen. De spanning stijgt. In alle steden van rjjjtenrtjk zijn ln den afgeloopen nacht groote protestdemonstraties gehouden door Geen Duitsch ultimatum. In verband met het in Weenen in krin gen van het Vaderlandsche Front verspreide gerucht, volgens hetwelk de Duitsche rijks- regeertng een ultimatum gericht sou heb ben tot de Oostenrijksche regeering met den eisch, do volksstemming uit te stellen, verklaren politieke kringen te Berlijn dat van een dergelijk z.g. ultimatum niets be kend ls. de nationaalsocialisten. De „Sturmkorps"- organlsaties hebben tevergeefs getracht de betoogingen tegen te houden Naar de dagbladen van hedenmiddag aankondiging, bereidt de regeerinig buiten gewone maatregelen voor. In de bondslan- den en mogelijk ook ln Weenen zou be halve politie en gendarmerie, ook hec bondsleger gebruikt worden In Weenen zijn Instructies gegeven voor de scherpste vei ligheidsmaatregelen bij de bondskanselanij. De straten, die daarheen lelden, zijn door sterke afdeelingen politie bewaakt. In eenige reeksen straten is het rijverkeer stilgelegd. Vooral uit Llnz komen berichten over botsingen, die daar in den afgeloopen nacht zouden alln voorgevallen Daarbij zouden manschappen van het Sturmkorps gevuurd hebben uit het ge bouw van het Vaderlandsche Front op een stoet nationaal-socialisten. De nationaal- socialisten hebben daarop het gebouw be stormd en de manschappen van het Sturm korps overweldigd. Door de schoten zijn overigens geen natlonaal-soclalisten, wel eenige ln de nabijheid van het gebouw staande leden van het Oesterrelchische Jungvolk getroffen. Drie zwaar en vijf licht gewonden zijn naar het ziekenhuis ver voerd. De leden van het Vaderlandsche Front hebben hedenmiddag te Weenen een.groote betooging georganiseerd. Zij trokken met groote autobussen door de straten „zwaaien de met vlaggen. Zjj verspreidden strooibil jetten en vlugschriften. Tc Weenen en in de voornaamste steden van het land zijn de openbare gebouwen door militairen bezet. De leerlingen der middelbare scholen te Graz zijn in staking gegaan, in verband met het ontslag van een leeraar. Zij trok ken door de straten en zongen netlonaal- socialistische liederen. Engeland tracht te sussen. In officieele Britsche kringen is heden vernouaen dat berichte? ontvangen zijn over zekere troepenbewegingen in Beleren. In verband hiermede heeft men de hoop uitgesproken, dat het doel van dergelijke bewegingen Is, handhaving van dc orde aan de grens. Innsbruck in handen der nationaal- socialisten? Er heerscht groote opwinding in Inns bruck. De politie, voor een deel in veld- tenue met stalen helm en geweer, is op getreden tegen degenen, die tegen de volksstemming betoogden. Er waren nJ. optochten gevormd, welke natlonaal-socia- Hstische strijdliederen zongen en natlo- naal-socialistische kreten slaakten. Reeds voor twaalf uur hadden talrijke zakenlie den ln de binnenstad hun winkels geslo ten. Even na twaalf uur toen de optoch ten steeds omvangrijker werden en ook de S A.- en de S.S.-formaties met haken- kruisvlaggen en doeken met leuzen op marcheerden, werd de politie, die op en kele plaatsen machinegeweren opgesteld had.' teruggetrokken. Overal werden ha- kenkruisvlaggen geheschen. Tot tegenbe- tooglngên was het in het begin van den middag niet gekomen. Formaties van het bondsleger zijn de stad binnengetrokken. Zij trokken door de straten en werden door de bevolking met „Sieg Heil" kreten en met den Duitschen groet verwelkomd. Aan de Duitsch-Oostenrijksche grens. Volgens een bericht van Havas wordt thans bevestigd, dat de militie van het Vaderlandsche Front, een reserve-Vulp- corps, dat ondergeschikt is aan het bonds leger, op bevel van bondskanselier Schusch- nigg ls opgeroepen. Deze oproep geldt voor geheel Oostenrijk. Aan Oostenrijksche zij de zijn belangrijke voorzorgsmaatregelen genomen aan de Duitsch-Oostenrijksche grens. De bewakingsposten zijn versterkt. Hedenmiddag om een uur werd bekend, dat relletjes ontstaan zijn voor de univer siteit in de hoofdstad. Bijzonderheden ont breken nog. De universiteit heet ontruimd. De vroegere Duitsche ambassadeur, von Papen, is per vliegtuig naar Berlijn ver trokken. Ter handhaving van de openbare orde op den dag der volksstemming te Qraz ls een sterke afdeeling troepen daar vanmorgen uit Weenen aangekomen. In verband met dc betoogingen, die gisteren en eergisteren door de nationaal-socialistische jongeren gehouden zijn, zijn ordemaatregelen geno men voor Weepen en het geheele bondsge- bied, waar behalve politie en gendarmerie, afdeelingen van het bondsleger zullen zorg dragen voor het handhaven van de orde. Tijdens botsingen te Weenen zijn giste ren 35 personen gewond, o.m. vier agenten van politie. Talrijke betoogers zijn gearres teerd. Volgens berichten van het Duitsche' Nieuwsbureau zijn in Qraz vanmorgen de nationaal-socialistische betoogingen met grootere kracht ingezet. Spreekkoren elsch- ten het aftreden van Schuschnlgg. Vele reeksen straten zijn door de politie afgezet. De militairen zijn met auto's ln de stad gekomen. Det Duitsche Nieuwsbureau meldt voor alsnog, dat het op grond van de overeen komst van 11 Juli 1936 Ingestelde volks- politleke referaat ln Leoben opgeheven ls. Bij Saragossa Het groote hoofdkwartier van Franco meldt dat de Marokkanen en de bij de Zwarte Pijlen Ingedeelde vrijwilligers en de eerste divisie Navarre ondanks den hevigen tegenstand Belchite heb ben bezet. Deze stad, gelegen op circa 30 K.M. ten Z.W. van Saragossa, ging verleden jaar bij een repubikeinsch tegenoffensief voor hen verloren. Belchite ls volkomen verwoest, en de aan blik is nog droeviger dan te Teruel. Colon nes van de terclo trekken door de stad en achtervolgen den vijand, die zich terugge trokken heeft naar de vlakte van Elsaso, op 3 KM. ten Oosten der stad. waar hij zonder ophouden door de mitrailleurs van de rechtsche vliegtuigen bestookt wordt. Uit ViUanueva meldt Havas. dat de stel lingen, die de regeerlngstroepen gisteren hebben prijsgegeven, verscheidene zwaar versterkte linies omvatten, zoodat het een raadsel is, waarom de linkschen zich zoo overhaast hebben teruggetrokken. Ook het volkomen ontbreken van vliegtuigen is op gevallen. In bevoegde rechtsche kringen gelooft men, dat de regeeringstroepen vreesden, het moeilijk vervangbare mate riaal bloot te stellen. Gebruik makend van dit aücces en van de wanorde bij den vijand werden achter eenvolgens nog verscheidene stellingen be zet, waarbij de vijand zware verliezen leed. De troepen van Franco maakten volgens het communiqué meer den 3000 krijgsge vangenen, terwijl hun een enorme hoeveel heid materiaal, waaronder vijf Russische tanks, in handen viel. Barcelona erkent deze tegenslag. Bij Madrid. Ook in de Sierra Guadarama hebben de nationalisten een grootscheepschen aanval ontketend, die hen in staat gesteld heeft stellingen van den Col Reventon, de heuvels vgn Malagosto en den top van Los Claveles te bezetten. De verraste volkstroepen moesten deze stellingen ontruimen maar slaagden erin. hun tegenstanders tot staan te brengen, na versterkt te zijn op de stra tegische punten der tweede linie. De natio nalisten begonnen hun offensief in het holst van den nacht. Tegen 5 uur des mor gens eindigde de aanval. Een nieuwe Arbeidswet. In de Staatscourant van Franco's bewind ls de nieuwe Spaansche arbeidswet, de Carta de Trabajo afgekondigd. In deze wet, welke uit zestien hoofdstuk ken bestaat, wordt allereerst erop gewezen, dat van alle Spanjaarden, die niet door lichamelijke of geestelijke beletselen wor den verhinderd, de arbeid als sociale plicht wordt verlangd. Alle Spanjaarden, zoo heet het verder, hebben recht op arbeid-. De staat heeft den plicht, krachtig voor het leven van den arbeider op te komen, den arbeidstijd tot e»n redelijke maat te Jflwperken en een menschwaardigcn apbekl te verzekeren. Nachtarbeid voor vrouwen en kinderen is verboden. Het thuiswerk wordt opnieuw geregeld. Gehuwde vrouwen worden uit de fabrieken en werkplaatsen verwijderd. Des Zondags wordt niet gewerkt. De achttiende Juli wordt tot natlonalen feestdag, tot feest van den arbeid geprocla meerd. wijl op dien dag Spanje's strijd voor de vrijheid is begonnen. De levensstandaard van den arbeider zal gestadig zooveel verhoogd worden als het algemeen nationaal belang zulks toelaat. Ieder landarbeidersgezin moet een stuk land krijgen tot dekking van zijn meest elementaire behoeften. Op het gebied van de sociale politiek moet een ouderdoms-, invalidltelts- moe- derschaps-, ongevallen-, ziekte- en werk loosheidsverzekering worden ingesteld. De staat erkent het particuliere Initiatief en den particulieren eigendom. Alle factoren van het nationale economi sche leven moeten volgens productietakken in verticale syndicaten worden geordend. De leiding van deze syndicaten berust bij leden van de Phalanx. Tenslotte wordt ln de carta de Trabajo gezegd, dat de staat zich voor alles tot taak gesteld heeft, voor de frontjeugd de haar toekomende werkgelegenheid te scheppen. De 'e ruggegraat van elk goed reclame-plan Van het front. Volgens een officieele mededeeling zijn twee Japansche detachementen in het noordelijkste gedeelte van SJansl de Gele Rivier overgestoken, t.w. tegenover Hokoe, waar de rivier bevroren is. De Japanneezen bezetten vervolgens twee dorpen. Twee escadrilles Ohineesche vliegtuigen hebben gisteren een aanval op Nanking gedaan, waarbij volgens berichten van Chi neesche zijde 10 Japansche vliegtuigen, die zich op den grond bevonden, vernield wer den. De aanval vormde, naar verklaard wordt, een volkomen verrassing. Het Chineesche persbureau verklaart voorts van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat gisteren te Sjanghai twee Japansche officieren en 500 Japansche soldaten van de 102e en 103e Japansche di visie ln arrest gesteld zijn en spoedig voor den krijgsraad zullen mceten verschijnen, beschuldigd van aanzetting tot muiterij. Naar verklaard wordt, heeft de ontdek king van dit cc-mplot onder de Japansche troepen ln China groote opwinding veroor zaakt. Generaal Hata, de pas benoemde opperbevelhebber in Midden-China heeft de publicatie van alle berichten hierover verboden Twee Chineesche verslaggevers, die melding van het complot hadden ge maakt, zijn door de Japanneezen gearres teerd. Verklaring van Hirota. De Japansche minister van buitenland- sche zaken. Hirota, zelde. dat de buiten- landsche politiek van Japan, zooals her haaldelijk uiteengezet is, streeft naaf handhaving en bevordering der vriend schappelijke betrekkingen met andere mo gendheden in -het belang van den wereld vrede, en naar uitroeiing van het commu nisme. Hirota verklaarde, dat de Japansche poli tiek ten aanzien van het „incident" ln China ongewijzigd is. en hij sprak als zijn meening uit, dat de houding van Engeland en Amerika tegenover Japan zich ten goede keert. Nieuws van het beleggersfront, VOORBEREIDING VAN EEN BOYCOT-ACTIE. Naar wij vernemen overweegt hel beleggersfront een boycot-actie, ge richt tegen gemeenten, waterschappen en andere lichamen, welke binnen één jaar tot een tweede conversie van de zelfde leening zouden overgaan. Hel front zou In dit geval besluiten gedu rende vijf jaar niet in te teekenen op een nieuwe emissie van een dergelijk lichaam. Wanneer overeenstemming met particu liere beleggers ls bereikt kan een defini tief besluit te dezen opzichte verwachl worden. DE LEENINGEN PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Belangrijke reductie op vrije inschrijving. Naar wij vernemen is bij de inschrijving op ae 2'/ï—3 pCt. 15-jarige en 3 pCt. 34- jarige leeningen Noord-Holland van het recht van voorkeur een zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije Inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeten plaats vinden. Op de 2'/, pCt. 10-jarige leening •.vaarop uitsluitend een vrije inschrijving was opengesteld, zal de toewijziging slechts uiterst gering kunnen zijn. Prins Bernhard uit Londen vertrokken. Prins Bernhard en Prins Aschwln zijn hedenmorgen om half tien van Liverpoolstreet-station vertrokken, om naar Nederland terug te keeren. Prins Bernhard en Prins Aschwin kwa men aan het station 25 minuten, voordat de boottrein voor Vlisslngen om negen uur dertig vertrok. Terwijl de bagage ln den trein gedragen werd, kochten de Prinsen sigaretten en kranten op het perron en wachtten, opgewekt pratende met twee vrienden, die hen uitgeleide deden, op het oogenblik van vertrek. Bij zijn vertrek was Prins Bernhard in een blauw costuum gekleed. HIJ droeg een bloem in het knoopsgat. Noch prins Bern hard. noch Prins Aschwln hadden een hoed op of jas aan. Toen de trein het station uitreed, wulfden de Prinsen een vaarwel aan hun vrienden Prins Bernhard reisde in een gereser veerd eerste klasse rijtuig. Gisteren heeft Prins Bernhard nog een bezoek gebracht aan den Hertog en Herto gin van Gloucester. UIT NED. OOST-INDIË UITGEBREIDE SMOKKELHANDEL ONTDEKT DE „LAMME CONSUL" STAAT TERECHT. Zitting in het Huis van Bewaring. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft hedenmorgen de postwisselvervalscher A. de V., bijgenaamd de „Lamme consul" te recht gestaan. De rechtzitting vond plaats in het Huis v. Bewaring, daar verd. z.g. niet in sbaat was naar de rechtbank ±e komen. De Lamme consul, ren beroepsverval- scher, toonde zich meer dan eens een eer ste klas simulant, die er geen been in zag om ziekenhuis- en gevangenisdoktoren een rad voor de oogen te draaien en hun wijs te maken, dat hij volkomen verlamjd was. Wanneer het hem goed dacht verdween „de lamme" echter spoorloos om de re cherche dan handen vol werk te geven om hem weer op te sporen. De V. maakte deel uit van een groot complot vervalschers die de posterijen zeer belangrijke schade toebrachten. Bij verstek werd hij tot 5 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis kwam de „lamme" in verzet en vandaag diende de zaak opnieuw. De officier van Justitie requireerde be vestiging van het verstekvonnis. Uitspraak 25 Maart a.s. Reeds 10 arrestaties. SOERABAJA, 11 Maart - (Aneta- A.N.P.) De politie is op het spoor ge komen van een wijdvertakte smokkel organisatie. Op verschillende plaatsen in de stad zijn reeds huiszoekingen ge daan. Deze smokkel-organisatie legde zich voornamelijk toe op het ontduiken van de contingenteering-maatregelen en smokkelde manufacturen, aan deze maatregelen onderworpen, op clande stiene wijze binnen. De smokkelhandel is blijkbaar opgericht door een Arabier te Soerahaja en heeft vertakkingen over de geheele Noordkust van Java. Een groote partij manufacturen, afkomstig uit Singapore, is reeds in beslag genomen. Gisteren zijn te Grissee 3 leden van deze bende gearresteerd. Het totaal aantal aangehoudenen, onder wie Arabie ren, öhineezen en Inheemschen, bedraagt thans tien. Verdere arrestaties kunnen nog worden tegemoet gezien. De bende had agentschappen te Batavia, Cheribon en Se- marang. De smokkelwaar werd met groote prauwen naar Indlë overgebracht. INHEEMSCHE PLECHTIGHEID TER EERE VAN PRINSES BEATRIX. DJOCJA, 11 Maart (Aneta-A.N.P.) - Op het ehf van den regent-kotta. heeft een typische inheemsche plechtigheid plaats gevonden, nl. de viering van de „Selapa- nan" van Prinses Beatrix, zooals dat vol gens oud lnheemsch gebruik op den 40en dag na de geboorte van een kind geschiedt. De assistent-resident, alsmede verschil lende andere autoriteiten waren aanwezig. De regent hield een toespraak, waarna aan 400 inheemsche gezinnen eveneens vol gens inheemsch gebruik rijst en andere voedingsmiddelen werden uitgereikt, bene vens een herinneringsbord. AMSTERDAM. 11 Maart. In de heden gehouden vergadering van de Duitsche Rijksbank heeft de voorzitter dr. Schacht een redevoering gehouden, waafin hij een terugblik werpt op het financieele en monetaire verloop van zaken gedurende de laatste jaren. Tevens heeft hij van de finan cieele verhoudihgen van den staat een zoo goed mogelijke voorstelling gegeven. De uiteen zettingen van den Duitschen minister van Economische zaken. Punk. hebben dezer dagen doen uitkomen, dat in Duitschland het denk beeld is gerezen, om de credietwaardigheid en het prestige van Duitschland te verhoogen, door een verandering van den grondslag waarop de tegenwoordige overeenkomsten rusten. Het. is zeer goed te begrijpen dat men in Duitschland gaarne een nieuwe regeling zou zien die er op neer 2ou komen, dat dé schulden andermaal zouden worden verminderd. De houders van Duitsche effecten hebben echter van het bezit niet zoo heel Veel plezier beleefd, zoodat zij dergelijke ontwerpen natuurlijk met heel an dere oogen bekijken. Zij het dan ook. dat een integrale schuldendienst in uitzicht wordt ge steld. De vaste stemming, die zich dezer dagen baanbrak voor de Duitsche obligatiën en die het duidelijkst werd weerspiegeld door de obligatiën Uit de Youngleening. behoeft dan ook hiet te worden beschouwd als een bewijs, dat de door den Duitschen minister van Econo mische zaken ohtvouwde denkbeelden onmid dellijk gunstig werden geïnterpreteerd. Maar ln leder geval zijn er aanwijzingen om te ver onderstellen dat men het in Duitschland aan stuurt op een nieuwe schuldehregeling. en men kan er staat op maken, dat de belangen van den Duitschen staat daarmede in de eerste plaats op den voorgrond worden geschoven. De middagbeurs. De berichten omtrent den gespannen toestand tusschen Duitschland en Oostenrijk, de kabi netscrisis in Frankrijk en het verloop van zaken in de Ver. Staten, alsmede de koersbeweging in Wallstreet maakten een onaangenamen indruk. Het behoeft dan ook geen verwondering te wek ken. dat de effectenbeurs onder den invloed van een dusdanig complex ongunstige factoren een flauw voorkomen nad. Vooral de berichten uit Centraal Europa riepen een gevoel van onrust te voorschijn. De Duitsche fondsen, die dezer da gen na de rede van minister Funk in een snel tempo naar boven waren geloopen, verkeerden thans in reactie en vooral de obligatiën der Youngleening kregen een aanzienlijk verlies te boeken, waardoor de aanvankelijk behaalde koerswinsten dubbel en dwars verloren ging. De Fransche fondsen waren niet veel veran derd. doch eerder toch iets aangeboden. Trans acties kwamen niet gemakkelijk tot stand. Ook de Nederlandsche beleggingsmarkt was ongeanimeerd gestemd. Nederl. staatspapieren waren weliswaar niet veel veranderd, doch kwamen bijna algemeen een fractie lager ta liggen. Van de Oude Schuld lagen vooral inte gralen zwak in de markt. Het zakenverkeer op de locale aandeelen- markt was wederom van rustigen aard. Het aanbod had echter de overhand en hoewel geen groote hoeveelheden materiaal werden aange boden. was de totale afwezigheid van kooplust voldoende om flinke nadeelige verschillen te voorschijn te roepen. Koninklijken kregen een verlies van een zestal procenten te boeken. Rub- beraandeelen werden over de geheele linie lager genoteerd. Voor de Tabakken kwamen alge meen lager noteeringen tot stand. Suikeraan- deelen trokken nauwelijks eenige belangstelling, doch desniettemin kwamen de koersen beneden die van gisteren te liggen. H.V.A.'s zakten een zestal punten in. De Scheepvaartaandeelen boden verhoudings gewijze nogal weerstand, tegen de algeheel ge deprimeerde beurstendenz. doch konden zich tenslotte niet geheel handhaven. Van de Industrieelen daalden de Philips- aandeelen eenige punten beneden de 300 pCt - grens. A.K.U.'s lageh iets lager. Unilevers had den een zwak voorkomen en daalden een drietal procenten. De Fokkeraaandeelen konden zich echter op peil houden en ondervonden natuurlijk den in vloed van de reactie in New-York. Over de ge heele linie kwamen lagere noteeringen tot stand. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8 (8.98 7/8). Berlijn 72.26 (72.17 1/2). Parijs 5.70 (5.64 1/2). Brussel 30.26 (30.25 1/2) Zwitserland 41.54 (41.51) Kopenhagen 40.10 40 05). Stockholm 46.20 (46.20) Oslo 45.07 1/2 45.07 1/2). N.-York 1.79 1/16 (1.791. Praag 6.28 1/2 6.28 1/2). Oost. Bankpapier 29.29.1/8). Lire 7.35 (7.40). Prolongatie 1/2 0 o. Part. disc. 1/8 Daggeld 1/4 Registermargen 36 1 4. Crediet Sperrmar- marken 12 1/8. Effectensperrmarken 8 5/8. Reismarken 50. Bankpapier 33 1/2. Tusschen haakjes zijn de koersen van gis, eren. Men pag. 2 zie voor Nagekomen van het Tweede Blad. Berichten LEEUWARDEN. 11 Maart Sleutelkaas 21. nagelkaas 20. Goudakaas 2735, Edammerkaas 30, aanvoer 1097 kilo. veilingboter f. 1.38—1.37, per kilogram, aanvoer 1/3 2/6 vaten, commis sie f. 0.82. Vereen, van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus f. 12.50—13 per 100 kilo. Edammer kaas 40 plus f. 18.50—19. Goudsche kaas 20 pi. f. 12.5013. 40 plus f. 18.5019. volvette kaas 40 plus f. 24.—24.60, broodkaas 40 plus f. 18.50 f. 19, Leidsche kaas 20 plus f. 12.5013 per 100 kilo, stemming kalm. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3