-PEREZ- IO VOOR IO? TRIUMPH VIRGINIA CIGARETTES Blum in Frankrijk kabinetsformateur Buitenland QflaM- IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag II Maart 1)38 *4711' PERZISCHE TAPIJTEN Heeft hij kans? Even neutraal als "4711"Eau de Cologne Een écht Oostersch kleed geeft charme aan de omgeving U moet 'n „triumphator" in smaak worden! Rook - DE ALGEMEENE TOESTAND Acuut gevaar in Midden- Europa. Bij een Fransche crisis. D? Oostenrijksche kwestie schijnt plotse ling in een crttiek stadium te komen, zijn de berichten juist, die men elders ln dit blad zal vinden. Gisteren bleek reeds terstond dat Duitschland fel gebelgd was over den stap van Schuschnigg, Zondag reeds een plebisciet te houden. Nadat de Duitsche pers eerst volledig had gezwegen, is zij nu losgekpmenEen paar voorbeelden: De Berliner Boersenzeitung" schrijft: het staat vast. dat dr. Schuschnigg gehan deld heeft, zonder vooraf overleg tc plegen met de bondsregeering. Ook de Duitsche rijksregeerlng ls niet vooraf door dr. Schuschnigg op de hoogte gesteld. In het kader van de overeenkomst van Berchtes- gaden was dit onvoorwaardelijk te ver wachten geweest. Gezien de ervaringen, welke de Oostenrijksche bevolking heeft, valt te vreezen, dat Ingevolge de open stemming, zwarte lijsten worden aangelegd van hen die niet met-„ja" stemmen. De ..Berliner Lokal-Anzeiger" spreekt van een karfkatuurstemmlng en zegt: deze stemming over een leuze, welke hier niet verder behoeft te worden geanaly seerd. Is een persoonlijke aangelegenheid van bondskanselier Schuschnigg. Dat deze actie de scherpste critiek verdient, behoeft niet nader omsohreven te worden. De ..Deutsche Allgemeine Zeitung" acht de stemming een ln schijn democratische manoeuvre, om den blnnenlandschen status quo van vóór de overeenkomst van Berchtesgaden te handhaven. Tot zoover de Duitsche pers. De diverse botsingen ln Oostenrijk zijn overigens een bedenkelijk symptoom voor de gewenschte eenheid. Te Weenen zijn thans alle optochten verboden! De vraag is nu echter: hoever zal Duitschland gaan? Schuschnigg zou voor een- ultimatum niet uitden weg kunnen gaan zonder zijn eigen positie volledig te ondermijnen! Laat hij thans het plebisciet los. dan is het bewijs geleverd dat de Oos- tenrijksche onafhankelijkheid niet meer bestaat Schuschnigg staat-opnieuw voor zeer moeUijkc beslissingen en opnieuw vraagt men: op welken steun kan hij rekenen? Dit Italië verneemt men. niets. Het schijnt, dat men daar niet onsympathiek staat te genover de idee van het plebisciet, doch van eenig wcTkelijk commentaar onthoudt men zich. Bepaald gunstig voor den Oos- tenrijkschen bondskanselier laat zich dit niet aanzien. En Londen en Parijs? Belde zijn blanco papier te meer, nu in Frankrijk een zeer moeilijke crisis heeTscht. Op een wel bij uitstek ongeschikt moment is in Frankrijk geen rêgeering die met kracht kan han dalen namens het gansche volk. Een droe vig beeld van verwording. Onze Parijsche correspondent schrijft noa: Het komt er voor Frankrijk op aan. dat een regeering samengesteld wordt, die het vertrouwen van het land geniet en zoolang dit niet het geval zal zijn. zal de eene crisis Op de andere volgen, tot eindelijk het even wicht bereikt zal zijn. We kunnen ons niet indenken, dat Blum, de eerste aan wien ureskient Lebrun de formatie der nieuwe regeerlr.g heeft aangeboden, de meest aan gewezen persoon is om dit doel te bereiken En ofschoon van hem de fantastische con centratie-formule van Thorez tot Reynaud, van de communisten tot het gematigd centrum afkomstig is. betwijfelen we, of hij zal slagen in een breed opgezette com binatie. .wier grens buiten die van de Volksfrontcombiiiatle zal uitsteken. Zeer zeker zal hl] ln een dergelijke combinatie de communisten willen opnemen, doch on omwonden hebben onmiddellijk na de Ka merzitting verschillende fracties verklaard bereid te zijn deel te nemen aan een wer kelijk nationale regèering, doch alle ver trouwen er aan te onthouden, wanneer de communisten er in zouden worden opge- nerrién. Hiermede lijkt ons de opdracht aan Blum verstrekt ten doode opgeschreven. Wie dan? Het spreekt van zelf. dat tal rijke namen worden genoemd en het meest van radicale kopstukken doch het heeft geen zin veronderstellingen op te halen, die over eenlge uren door de feiten waar schijnlijk reeds achterhaald zullen zijn. Maar één ding ls duidelijk geworden: de nationale crisis, die na de verklaring van Chautemps ls ontstaan, zal slechts opge lost kunnen worden door een regeering van groote nationale unie. De uiteenzetting van den afgetreden premier heeft den nood. waarin Frankrijk verkeert, openbaar ge maakt, heeft ook de middelen aangegeven, hoe het land uit dien nood te helpen. Zoo lang die middelen niet aangewend zullen zijn. zal Frankrijk's toestand met den dag verergeren tot eindelijk een nieuw kabi net vastbesloten zal breken met de marxls- serie groepen en de daarmede verbonden C.G.T. Een zware opdracht zal dit zijr. en donkere dagen kunnen dan wel eens voor Frankrijk en in het bijzonder voor Parijs aanbreken, doch het lijkt de eenige me thode om het land weer in het rechte spoor te brengen. Tot zoover onze correspondent. Men ziet hieruit nog eens zonneklaar, hoe weinig kracht momenteel van Frankrijk kan uit gaan Von Ribbentrop, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken heeft juist af scheid van Londen genomen. Naar men gelooft, heeft Halifax in zijn gesprekken met von Ribbentrop de mee ning der Britsche regeering uiteengezet om trent de midden-Europeesche vraagstukken en in het bijzonder die, welke Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije betreffen. Het zou de moeite loonen daarover meer te vernemen, juist in de gegeven omstan digheden. Het voornaamste doel van de besprekin gen heet echter, vast te stellen, wat het ge-1 schiktste oogenblik is voor het aanknoo- J pen van onderhandelingen op de basis van de gedachtenwisseling. die Halifax en de Britsche ambassadeur te Berlijn met Hitier hebben gehad. is "4711" Matt-Creme. Haar frissche geur past bij* elk par fum, bij elke poeder. "4711" Matt-Creme beschermt de huid en geefc haar de zoo begeerde, zacht matte teint. Des avonds voor voeding en ver sterking van de huid "4711" Cold 5244 (ïngez. Med.) Naar men meent, ls de Britsche regee ring niet minder verlangend, met Duitsch land tot overeenstemming te geraken als met Italië. Het standpunt van Duitschland is echter, dat de eenige kwestie, die tusschen Duitsch land en Engeland bestaat, die der koloniën is, terwijl Engeland van oordeel ls, dat dit een punt is. waar ook andere landen bij betrokken zijn. Engeland is verder van meening, dat een eventueele bespreking van de koloniale eischen van Duitschland vastgekoppeld moet worden aan het breedere vraagstuk van den vrede in Europa. Volgens het Duitsche standpunt staat tusschen Duitschland en Engeland verder alleen nog de kwestie van de persaanvallen op Duitschland. waarover Hitler zich on langs ln zulke bittere bewoordingen heeft uitgelaten. Tijdens het bezoek van von Ribbentrop waren strenge politiemaatregelen genomen. Terwijl hij zich in het Foreign Office be vond. werd in den tuin van het gebouw een sterke politiemacht in reserve gehouden. Ook met Vansittard had v. Ribbentrop nog een onderhoud. Toen von Ribbentrop bij het ministerie van buitenlandsche zaken aankwam, waren daar een vijftigtal perso nen aangekomen, die „Er uit met von Rib bentrop"!" riepen èri" den communlstischen groet brachten. Von Ribbentrop maakte een ongeduldig gebaar. De politie verzocht den betoogers door te loopen. 'S-G RA VENH AGE NOORDEINDE 140c 7474 (Ingez. Med.) BELGIË Een motie van vertrouwen in de regcering De Kamer heeft gistermiddag met 117 tegen 29 stemmen en 25 onthoudingen van katholieken, een motie aangenomen, welke de afgevaardigde Fischer had ingediend op grond van een interpellatie van den af gevaardigde Philippart. waarin cririek werd uitgeoefend op enkele benoemingen. Hoofdzakelijk ging het hier om de benoe ming van den socialist en vroegeren vak- vereenigingsleider Renier tot directeur van de staats-spaarkas. Aan de aangenomen motie had de regeering de kwestie van vertrouwen verbonden. HONGARIJE Daranyi voor de Kanier. Minister-president Daranyi heeft in de Kamer, waaraan hij de nieuwe regeling voorstelde, verklaard, dat hij geen uiteen zetting zou geven van het programma der regeering, daar de nieuwe regeering üe- z'oltde bekende richtlijnen zal volgen als de vorige. In een bijeenkomst der regeerlngspaitij ls met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin de partij haar volkomen vertrouwen In de regeering uitspreekt en belooft, haar bij de verwezenlijking van haar programma ten volle te zullen steunen. der valuta bezien, liggen zij daar wa« de behoefte van den staat aan kort- loopend geld niet op de geldmarkt maar door de bankblljettenpers wordt gedekt. Deze grenzen werden lot dus ver niet buiten beschouwing gelaten en ook in de toekomst zal dat niet ge. beuren. De Fuehrer zal morgen een bezoek bren- gen aan Hamburg, om het tweede schip van de organisatie „Kraft durch Freude" van stapel te doen loopen. Ter gelegenheid van het bezoek van den Fuehrer zal ook een aantal oorlogsbodems van de Duitsche marine te Hamburg aanwezig zijn, Dr. Ley heeft in het Sportpaleis te Ber lijn een rede gehouden voor het personeel van banken en verzekerings-maatschap- pijen. Hij zeide hierin oa. dat men niet zal rusten voor de laatste Jood uit de Duitsche banken verdwenen zal zijn. LUXEMBURG Do vervalscher van de „Ncue Zeit documenten" veroordeeld. Men zal zich herinneren, dat verleden zomer ln de Europeesche pers eenige op schudding veroorzaakt werd door zgn. „ont hullingen" van een Luxemburgsch com munistisch weekblad, de „Neue Zeit", het welk met naar later ls gebleken, val- sche „documenten" voorgaf te bewijzen, dat op het kasteel Meysemburg bij Laro- chette. een spionnage- en propaganda- ttyltrale der Duitsche Nazis gevestigd was, van waaruit aan buitenlandsche nationaal- soclaliatteche leiders (Degrelle. Mussert e.d.) grooto subsidies zouden zijn gezonden. De kasteelheer, prins van Arenberg, heeft hierop een klacht bij de Justitie ingediend. Thans is het vonnis ln dezen gewezen. De uitgever van de „Neue Zeit" is ontsla gen van rechtsvervolging, de journalist die te goeder trouw het artikel schreef, is vrijgesproken, doch de vervaardiger der valsche „documenten" zekere Rosaelet, Is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, 500 fr. boete, 10 jaar verlies van burgerlijke rechten en een schadeloosstelling Van 1000 fr. aan de civiele partij. 7479 (Ingca. Med.) ITALIË. Vergadering van den grooten fascistischen raad. In de gisteravond gehouden vergadering van den grooten fascistischen raad heeft de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, een uiteenzetting van de interna tionalen toestand gegeven. De Duce verdui delijkte het rapport hier en daar, waarna de raad het goedkeurde. Vervolgens werd begonnen met de bestudeering van het rapport inzake de instelling van een kamer van fasces en corporaties, die binnenkort in de plaats zal komen van de Kamer van Afgevaardigden. De vergadering die vannacht om kwart over twee werd gesloten zal hedenavond om 10 uur hervat worden. Zooals te voorzien was, is aan Blum de vorming van een kabinet opgedragen Hri verklaarde: „De president der repu bliek heeft mil opgedragen een kabinet samen te s.ellen. Ik ben vastbesloten tot het uiterste te gaan ter uitvoering van de taak, die hij ml) heeft toevertrouwd. Ik zal er naar streven een regeering te vormen, de door de omstandigheden verelscht wordt n.l. een stabiele, duurzame en krachtige regeering. die ln staat zal zijn alle krach ten der democratie te vereenigen en mee te trekken". Op eigen partij kan hij rekenen. Terstond heeft hri zijn besprekingen ge opend en reeds een onderhoud gehad met de communisten, die hem natuurlijk steu nen en ock met de radicaal-socialisten. Op een door de radicaal-socialisten be legde vergadering heeft Daladler verklaard, dat Blum hem had veizocht. de socialisti sche radicale partij te vragen of zij bereid is. haar medewerking te verleenen aan een regeering. die een weerspiegeling van het Volksfront vorm' Er werd een motie aan genomen. waarin de aanwezigen hun aan hankelijkheid aan het Volksfront betuig den. doch tevens den wensch te kennen gaven, gerustgesteld te worden omtrent handhaving van de nie'-inmengingspolitiek en da flnancieele poll'iek waarbij er nog eens op werd geweten, da* de soc. radicale partij tegen valutacon role is. Heden zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden Hierin ligt reedt verborgen, dat het Blum groote moeite zal kosten, te slagen! Ook Reynaud is door Blum ontvangen. Over het algemeen staat men nog al sceptisch ten aanzien van een slagen van Blum; vooral de Senaat staat zeer vijandig tegenover hem en zal hem zeker geen vol machten willen veTleenen Het Fransche vakverbond de C.G.T., heeft een communiqué gepubliceerd, waarin bet verklaart, dat het niet zou kunnen toelaten dat de sedert Juni 1936 verworven sociale verbeteringen aangetast worden De C.G.T. is steeds bereid tot loyale samenwerking, tot instandhouding van het Volksfront met een regeering, die den eed van den 14dcn Juli eerbiedigt en het programma van het Volksfront wil toepassen. De C.G.T. keert zich voorts tegen de voorrechten der geld machten en besluit met te wijzen op het trage verloop van het proces tegen de CS.AR. Persstemmen. Over de kabinetscrisis sohrijtt Paul Faure Ln de .Populaire": een groote democratie als Frankrijk kan in haar gang niet ge s-uit worden door zich steeds opnieuw voordoende en verergerende schatkistmoei- liikheden. Een snelle en doeltreffende op lossing dient te worden gevonden, en met goeden wil en energie kan dit I De .Republique" ls tegen elk ministerie, waarvan de communisten deel zouden uit maken De ..Ma*in" ls er zeker van. dat de radi calen met. beslistheid zullen weigeren, in dien men de communisten in de regeering zou willen opnemen. De .Figaro" (d'Ormesson). verklaart, dat Frankrijk een regeerlng noodig heeft, die 'liet slechts het vertrouwen der Fransehen heeft doch wa' on-i;- de tegenwoordige omstandigheden hoi -clangrljker is, ook h EuTopa respect afdwingt. Volgens de „Jour" ls het falen van Blum I niet twijfelachtig. DUITSCHLAND Schacht's herbenoeming. Hitier naar Hamburg. Aangezien de ambtsperiode van den pre sident van het directorium der Rijksbank, rijksminister dr. Hjalmar Schacht, 16 Maart 1938 ten einde loopt, heeft de Fuehrer en rijkskanselier dr. Schacht, overeenkomstig paragraaf 6 van de wet op de rijksbank, wederom voor den duur van vier jaren benoemd tot president van het directorium der Rijksbank. Dr. Schacht heeft in de hedenmorgen gehouden algemeene vergadering der Rijksbank, een rede gehouden over de grondbeginselen der Duitsche flnancieele politiek. De rijksbankpresident wees er op, dat de Duitsche valuta gewaarborgd ls tegen in vloeden van bulten door de deviezenrege- ling en dat Duitschland dientengevolge rustig de verdere ontwikkeling van de po sitie der valuta's ln de wereld kan af wachten. Vervolgens wees de ryksbankpresldent op de maatregelen welke in deze periode zijn genomen. Geen der ln het nieuwe Duitschland getroffen maatregelen, aldus dr. Schacht, Ls bij de deskundigen ter we reld op zooveel bezwaren en twijfel gestuit als de methode gevolgd ln de flnancieele politiek. Niettemin heeft deze methode tot succes geleld. De Duitsche valuta is voor schokken bewaard gebleven. De prestaties van de geld- en kapitaal markt zijn van jaar tot jaar toegenomen. In de laatste drie jaar zijn meer dan 8.5 milliard Rijksmark aan rijksleeningen ge plaatst. De Rljksebegrootlng vertoont van jaar tot jaar toenemende Inkomsten. Het is geen geheim, dat naast de Rijksschuld op langen termijn ook die op korten termijn Ls toegenomen, en dat het tot dusver nog niet is gelukt de schulden op korten ter mijn volkomen af te lossen of te consoli- deeren. Tegenover de stijging der Rljks- schulden staat echter een vermindering der particuliere schulden, zoodat minder .sprake ls van een verhooging der totale Duitsche schulden dan wel van een ver plaatsing der schulden van het particu liere terrein naar het gebied der openbare financiën. Zouden slechts de financieel® en niet de politieke beweegredenen meespre ken, dan zou er nauwelijks bezwaar tegen zijn om de financieele positie van Duitschland volkomen openbaar uiteen te zetten. Onze buitenlandsche critici zouden er verbaasd over staan iioe weinig bedenkelijk de financieele toestand is, na hetgeen reeds op dit gebied bereikt is. Dc grenzen voor de staatsschuld liggen, van het oogpunt der begrooting bezien, daar waar de rente en aflossing niet meer kunnen worden opgebracht, uit het oogpunt ENGELAND BRITSCH PROTEST TE WASHINGTON, Ormsby Gore voor persvrijheid, Gisteravond laat werd te Washington' een Britsche nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de ln bezit neming door de Vereenlgde Staten van de eilanden Canton en Enderbury. Staatssecretaris Huil heeft in antwoord op gedurende de perconferentie gestelde vragen verklaard, dat de nota behelst, dat Groot-Brittannlë zich zijn rechten op deze eilanden voorbehoudt. In een vergadering te Londen georgani seerd door de National Review, heeft de minister van koloniën, Ormsby Gore Enge land geluk gewenscht met zijn persvrij heid. „Indien gij de vrijheid van pers en de vrijheid van spreken ontneemt, dan komt gij op de helling, welke voert tot het proces van Moskou". Ook zelde hij. dat geen buitenlandsche mogendheid zich het recht zal kunnen Emmatigen de houding van de Britsche pers te beïnvloeden. - V/A55CHERIJEN VITTE - SINGEL-13 - LËIDEN. 7468 (Ingoz Med VEREENIGDE STATEN Tegen overstroomingen. President Roosevelt heeft gisteren he.- Congres verzecht een bedrag va" 2.111.001.000 dollar, verdeeld over zes Jaren: ter beschikking te stellen, teneinde - waterstanden te controleeren on ovtrstfne mingen te voorkomen, om op deze ip- beter van de natuurlijke hulpbronnen lands gebruik te maken. Te Hatboro (Pennsylvania eenige honderden, met traangasDomn.f ijzeren staven voorziene, werkwilligen ijzergieterij bestormd, welke tot de C. i bchoorende stakers hadden bezet, oi botsing werden verscheiden personen wond. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2