STADSNIEUWS Een Duitsch ultimatum aan Oostenrijk? VRIJDAG 11 MAART 1938 No. 23914 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ct9. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zak.enadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zija: Franco per post f. 2:35 per 3 maanden f.2.3S per week ....Ir:.f.0.19 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland f. 0.8(1 per 3 mnjlf, NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van den heer F. C. van Dorp. De afd. Leiden van den Ned. Chr. Vrou wenbond hield gisteravond in den foyer van „Den Burcht" haar laatste bijeenkomst, In dit seizoen. Voor deze samenkomst, welke zeer druk bezocht was, was als spre ker uitgenoodlgd de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam, die sprak over „De betee- kenls van lectuur voor de Christin in haar gezin". Na een inleidend woord van de presi dente, mej. Van Loo was het woord aan den heer Van Dorp, die begon met er ziin blijdschap over uit te spreken, dat ook in deze kringen belangstelling wordt gevon den voor een onderwerp als dat van dezen avond. Spr. zette allereerst uiteen, dat goede boeken, welke met zorg en talent geschreven zijn, zóó moeten gelezen wor den, dat men er wat aan heeft. De heer Van Dorp, die zijn lezing met het decla- meeren van gedichten en het lezen van citaten aanvulde, toonde aan, dat men door op de juiste wijze een boek of gedicht te lezen en daardoor in zich op te nemen bereikt, dat men gedichten leert waardee- ren. van boeken gaat genieten en tenslotte groeit daarbij" ook het eigen critische ver mogen. Aan de hand van de lectuur, welke uit sommige boeken tot ons komt, wees spr. er op. dat er een bepaald soort is, dat ons stil in triest maakt, maar waardoor ons tevens de oogen geopend worden en waardoor wij klaar het leven leeren zien. De literatuur Is dan ook wel bij uitstek de spiegel van het leven. Dankbaar mogen wij zijn voor hetgeen oav op het gebied van de christelijke 'literatuur geboden wordt. Met citaten uit toekende werken van christelijke auteurs, loonde spr. aan hoe een boek ons geestelijk «rkwikken kan. Een goed boek, dat ver delend werkt, zij dan ook steeds onze iend. Het boek geeft ons verder ook voor ie zaken belangstelling. De lectuur geeft ons geestelijke span ning waardoor wij voor onze omstanders misschien ook nog Iets kunnen beteekenen. Ook de christen-vrouw, die juist zulke heerlijke literatuur, gedragen door Gods geest, ten dienste staat, kan in haar gezm (ank zij de lectuur zeer veel zijn. Bij het lezen der lectuur dient zij en dienen wij er forg voor te dragen, dat wij donkere droef- beid en heldere blijdschap goed tot uit drukking laten komen. De heer Van Dorp beëindigde zijn lezing met het gedicht „Mijn belijden" van den auteur Waanders voor te dragen. Ook na de pauze declameerde de heer Van Dorp oog enkele gedichten. BOND VAN VOLKSTUINVEREENIGINGEN Het kweeken van groenten. Voor de leden van den Leidschen Bond ran Volkstuinvereenigingen gaf de heer J. Hendrikse, technisch adviseur van het Alg. Verbond van Volkstuinen, gisteravond in de concertzaal van het Volksgebouw een cursus over het kweeken van groenten. In zijn inleidend woord drukte de voor- Slter, de heer H. Mulder, zijn teleurstelling uit. over de geringe belangstelling voor dezen avond Spr. spoorde de leden aan meer propaganda te maken voor de volks tuinen in het algemeen en voor deze cur susavonden in het bijzonder. De heer Hendrikse begon met er op te vijzen, dat de kwaliteit van de op de voPxs- tuinen gekweekte producten verbeterd dient te worden. Dit kan geschieden door iet verzamelen van meer kennis van de Planten, waardoor we in staat zijn ze beter ie verzórgen. Het allereerste waarop we dienen te let ten wanneer we prijs stellen op een goeden oogst, is de kwaliteit van het zaad. Goed had bezit voldoende kiemkracht, is zuiver er. van goede afkomst; tenslotte speelt ook de grootte van het zaad nog een rol. Te veel is men nog van meening, aldus spr.. dat hoe hooger de temperatuur is, hoe rneller de ontkieming van het zaad plaats tndt. Dit is absoluut onjuist; voor elk zaad te:taat een z.g. optium-temperatuur, d. i. 'e temperatuur, waarbij het het snelste tot ikieming komt Een tuinder, die zijn zaad een temperatuur, die veel van de op- m-tempteratuur verschilt, laat ontkie men, zal stellig niet op een goeden oogst 'deinen rekenen. j de bespreking van de zuiverheid van zaad wees spr op de wenschelijkheid, -1 de besturen van volkstuinvereenigingen '11 alleen toezien op de orde en netheid m de tuintjes der leden, doch dat zij te- 53 nauwkeurig letten op eventuecle ziek- "rarschijnselen. jBij de afkomst van het zaad besprak de cc Hendrikse het ontstaan van basterd- den, waaraan het zaad in het eerste nr meestal een rijken oogst levert, doch Harvan de teelt het tweede jaar altijd op 'm volkomen mislukking uitloopt. Tenslotte wees spr. er op, dat al te vaak wordt gelet op de grootte van het zaad, Hartlij men van de veronderstelling utt- ';it dat uit groote zaden ook groote plan- 'i zullen groeien. Dit. zoo zeide spr., geldt 'hts voor zeer geselecteerde zaden. Sm' op de moeilijkheden waarop men stuit j men zelf zaad wil winnen en conclu- v'ie daaruit, dat het niet wenschelijk is l 'olkst.uinen zaad te winnen. H een korte pauze bestond er 'gelegenheid "vragen te stellen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd ls tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld; „Over reeksen van eigenfuncties van zekere randproblemen", de heer A. C. Zaanen, ge boren te Rotterdam. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen Rechten: de heer Th, C. Uljée (Den Haagi; voor het doctoraal-examen Zuid-Afri- kaansch recht: de heer C. J. C. Gie (Pre toria voor het Candidaatsexamen Rech ten: de heer H. E. Phaff (Den Haag); voor het Artsexamen le gedeelte: de dames A. G. de Kwaadsteniet (Rotterdam)C. J. Buurman (Rotterdam); J. N. Schmidt (Den Haag l en de heeren S. van Griethuijsen (Noord Gouwe). W. M. Fokke (Den Haag). Bevorderd tot' arts: de heeren G. M. San Giorgi (Wassenaar), J. E. Willems (Den Haag); J. H. Daleboudt (Den Haag); F. Jannette Walen (Leiden). CHR. KLEUTERSCHOOL MORSCHWEG. Sluiting van den bazaar. De laatste avond van den bazaar van de Kleuterschool aan den Morschwee trok veel belangstelling. Er heerschte een gezellige drukte. De resteerende goederen gingen grif weg. vooral het rad van avontuur trok aller belangstelling. Gelukkige winnaars gingen met mooie prijzen naar huls. Ge durende dezen avond waren de bestuurs leden. de heeren De Reede en Mulder, aanwezig, die beiden een werkzaam aandeel hadden in den verkoop. Aan het slot nam de heer De Reede het woord, om In de eerste plaats hiet comité hartelijk dank te zeggen voor zijn genomen initiatief om een bazaar te houden ten bate van de Vereenig big voor Christelijk Onderwijs. Het zal ontegenzeggelü k zijn groote bemoeiingen met succes bekroond zien. Spr. richtte eveneens woorden van dank tot de groote groep van belangstel lenden in en meelevenden met het Chr. Onderwijs, die op zoo hartelijke wijze het comité in zijn pogingen gesteund heeft. HET MYSTERIE VAN LEVEN EN STERVEN. Openbare voordracht voor bet Theosophisch Genootschap. Men schrijft ons: Voor de Loge Leiden van het Theoso phisch Genootschap (leider dr. G. de Purucker. Point Loma. Cal.) sprak gister avond in het Federatiehuis de heer J. H. Venema uit Den Haag, voorzitter van de Ned. Afd. De heer C. Versteegen, voorz. van de Loge Leiden, gaf een uiteenzetting van het werk der Theosophen beweging en de doeleinden van het Genootschap. Spr. wijst als inleiding tot zijn rede op de onwrik bare regelmaat en harmonie, die In het heelal bestaan. Indien het universum en al wat het bevat een op waanzin en toeval gebaseerde verzameling van wereldstelsels ware met Schikgodinnen als wreede mach ten, dan zou het onderdeel van den cosmos, de microcosmos of mensch. geen reden van bestaan hebben. De intelligentie, orde en majesteit echter van de structuur en de wetten van den cosmos, alsook die, welke in het oneindig kleine (de atomen) regee- ren, overtuigen ons van een eeuwig r'nythme der natuur, een rhythmische be weging van komen en gaan, verschijnen en verdwijnen, waarop de theosophie de oplossing baseert van het mysterie van leven en sterven. De meestersleutel tot het openen van de geheime kameren der na tuur is de theosophische leer, dat bewust zijn fundamenteel is, alles wat vorm heeft dit bezielende bewustzijn als achtergrond bezit en de wet van evolutie en groei de voertuigen, de lichamen, moet doen ver dwijnen om hoogere stadia te bereiken. Op schoone wijze brengt H. P. Blavatsky in haar „Geheime Leer" de voorstelling van deze rhythmische beweging van den cos- mos in tijdperken van manifestatie en rust (Manvantara en Pralaya) en den gelei delijken hiërarchischen bouw der werelden, totdat tenslotte deze uiterlijke stoffelijke gebieden bereikt worden. In het mensche- lijk leven vindt men dezelfde afspiegeling van het grootere rhythme op kleinere schaal: het onsterfelijke deel in hem, „de goddelijke pelgrim" komt en gaat, d. w. z. neemt telkens stoffelijke gewaden aan om op aarde ervaring op te doen en trekt zich daarna terug op de geestelijke assimilatie- gebieden, totdat het verheven doel, mees terschap over leven en dood, Buddha- schap, bereikt is. Uitvoerig staat spr. stil bij het proces van geboorte en sterven, zooals de theosoohie dit verklaart, daarmede de oude leeringen herhalend van de Veda's, het Egyptische Doodenboek en de ingewij den uit alle eeuwen. Wedergeboorte is niet inter een natuurwet voor den mensch; zij omvat alles wat vorm heeft en zich on uiterlijke gebieden manifesteert. Het mysterie van leven en sterven verkrijgt aldus een logische en controleerbare op lossing, die tot een magisch optimisme voert, welke oplossing door Inwijding, d. 1. esoterische training, meer en meer volko men wordt. Spr. wekt op tot studie van de oude, heilige wetenschap, theosophie, ken nis der goden, want z'i voert steeds tot liefde en mededcogen, die de wereld thans zoo noodig heeft. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn zal zitn wekeliiksch spreek uur ten bureeie van Gemeentewerken me', ingang van Zaterdag as. hervatten. Naar te Weenen verluidt, zou de Duitsche regeering den Oosten- rijkschen bondskanselier een soort ultimatum gesteld hebben met den eisch de volksstemming te verdagen, welke beschouwd wordt als in strijd met de overeenkomsten van Berchtesgaden. Een gerucht, volgens hetwelk Duitschland de grens naar Oosten rijk zou hebben gesloten, is niet juist. Het vindt zijn oorsprong in het feit, dat de Duitsche grensposten versterkt zijn en dat de waakzaamheid verhoogd is. Voorts wordt nog vernomen, dat behalve alle ongehuwde reser visten van de lichting 1915, die minstens 10 maanden gediend hebben, ook de vrijwillige militie door de Oostenrijksche regee ring is opgeroepen om de openbare orde te handhaven tijdens de volksstemming. Een nader bericht van Stefani meldt omtrent den toestand aan de Duitsch-Oostenrijksche grens, dat deze aan Duitsche zijde gesloten is voor het kleine grensverkeer. De Duitsche douane ambtenaren doen gewapend dienst. Volgens in Britsche militaire kringen verkregen aanwijzingen, heeft Hitier vannacht besloten eenige detachementen storm troepen te mobiliseeren om deze naar de Oostenrijksche grens te zenden, teneinde den loop der gebeurtenissen gade te slaan. Volgens dezelfde inlichtingen zijn de spoorwegverbindingen tusschen Oostenrijk en Duitschland ten noorden van Salzburg verbroken, en vinden in dit gebied troepenbewegingen plaats. Men verwacht, dat deze toestand aanleiding zal geven tot over leg tusschen Parijs en Londen. (Men zie het 4e Blad en onder Buitenland). TOONKUNSTCONCERT. HET NED. KAMERORKEST. Jaap Stotijn (hobo). Hans Brandts Buys (cembalo) Steeds is het een vreugde het Ned, Ka merorkest onder de beschaafde, exacte en fijnzinnige leiding van Otto Glastra van Loon te mogen begroeten. Vele malen speelde het hier reeds en steeds blijft de belangstelling voor zijn uitvoeringen groot. Mochten wij al eens een aanmerking ge maakt hebben, ditmaal kwam het ons voor, dat de voorbereiding wel zéér zorg vuldig was geweest, terwijl het bekoorlijke, onderhoudende en geen moment ver moeiende programma bij voortduring kon boeien. Dat Hans Brandts Buys, wiens muzikale capaciteiten wij reeds eenmaal hier als dirigent mochten onderkennen, zich gis teravond presenteerde als een vlot en be kwaam cembalo-bespeler, was een aange name verrassing. Hij vertolkte het Tripel concert in A van Bach, waarin de vorm- beheersching en kunstvaardigheid weder om aLs een vanzelfsprekende natuurlijk heid aandoen. Te zamen met den uitnemenden violist Zepparoni welk een artist heeft dit or kest toch in hem als concertmeester en de begaafde fluitiste Cora van Drim- melen vormde hij speciaal in het Ada gio een trio, dat zich loffelijk op elkaar had ingesteld. Toch was het klankeffect niet zóo verrassend, als wij ons dat had den gedacht. Gedeeltelijk zal dit vermoe delijk het gevolg zijn geweest van het feit, dat deze cembalo niet zeer klankrijk is. In het samenspel met het orkest werd het instrument zelfs meermalen, in het bij zonder in de snelle passages overstemd, zoodat hier zeer zeker niet van ideale klankverhoudingen gesproken kan worden. Intusschen viel het moeilijk te beoordee- len, in hoeverre de accoustiek van de Schouwburg in dit opzicht een handicap was, dan wel of de minder gunstige klank- geving en nuanceering resulteerde uit een nog niet Voldoende ontwikkelde beheer- sching der registratie. Ons zijn in ieder geval cembali bekend, die als instrument op zichzelf reeds een gelukkiger impressie geschonken zouden hebben. Qua voor- draoht heeft. Brandts Buys ons getroffen door zijn frissche, stuwende tempi, die echter soms naar een wat haastige opper vlakkigheid schijnen te neigen. Mozart's Serenade No. 6 in D was een voorproefje van het zich in het bijzon 'er later op den avond manifesteerende su blieme ensemblespel van het orkest. He', zonnige, blijde karakter werd genuan ceerd en luchtig gedemonstreerd. Het so lokwartet, bestaande uit de heeren Zeppa roni, v. d. Ven, de Zoete en Berghout, verleende een perfecten steun en zorgde mede voor talrijke hoogtepunten. Wij zou den hen gaarne eens op een aparten avond hooren. Een allerbekoorlijkste verrassing was het Divertimento naar Hongaarsche motieven van Leo Weiner. dat niet slechts boeide door de heerlijke, zwevende dansrhythmen, maar ook door diens visie op de uitdruk kingsmogelijkheden van het orkest, dat met opmerkelijke kunde behandeld is. Men wordt ontegenzeggelijk door deze onge compliceerde, effectrijke muziekjes meege sleept. ondanks het wat .salonfahige" ka rakter. Brillant en met ongewoon raffine ment zijn zij gespeeld. Dat Van Loon die vrijwel den gan- schen avond uit het hoofd dirigeerde zelfs in het Allegretto den dirigeerstok geheel kon laten rusten, beweert, hoezeer deze compositie het ensemble in hart en hoofd was overgegaan. Na de pauzé: Jaap Stotijn! Zijn optre den is steeds een aparten concertgang waard. Wat hij ditmaal weer presteerde in het door Hans Brandts Buys in de Staatsbibliotheek te Berlijn ontdekte me lodieuze concert voor cembalo en hobo van Haydn en Mozart's tijdgenoot Leopold Hoffmann was onovertreffelijk. Stotijn was opnieuw in zijn element! Hij blies zoo licht en soepel als een veer en dwong eerbied af voor zijn uitmuntende adembe- heersching. Brandts Buys werkte consciën tieus met hem samen in goede harmonie. De in ons gehoor liggende ideale clave- cimbelklank werd ook hier niet getroffen, doch dit werd ruimschoots vergoed dooi de superieure styiistiche weergave en zui vere uitvoeringpractijk. Het door Reger zoo liefdevol bewerkte koraalvoorspel van Bach „O, Mensch be- wein dein Süunde grosz" was gehuld in een vergeestelijkte sfeer van stemmige overpeinzing. Het glanzende orkestspel ver vloeide tot èèn zang. Nóg een verrassing was het Idillio Con certino van Wolff-Ferrari, waarmee de hoboliteratuur een prachtige aanwinst heeft verkregen. De nimmer onderbroken teedere sfeer, de charme en de met den grootsten eenvoud en soberste middelen bereikte effecten, maken het luisteren naar deze weelde van gracieuze nuancee ringen tot een onverdeeld genot. Aan so list en orkest gelijkelijk voor de uitvoering onze welgemeenc hulde! Het was dus een avond van „verrassin gen", die, getuige, het hartelijke applaus door onze stadgenooten naar waarde ge schat is. EERSTE LEIDSCHE JAARBEURS. Ruim 10.900 bezoekers. De Jaarbeurs der Winkelcombinatie „Vei lig Koopen" in de Gehoorzaal is in de af- geloopen dagen in totaal door 10.400 per sonen bezocht. Gisteravond was de toeloop zóó groot, dat het publiek buiten het ge bouw een file ter lengte van meerdere tien tallen meters vormde. BINNENLAND. Prins Bernhard te Londen en naar Neder land teruggekeerd (Binnenland 4e en Laatste Ber. le Blad). Ons Parlementair Overzicht (4e Blad). De Belgische minister Hoste voorstander van de spelling De Vries en Te Winkel (Binneland, 4e Blad). De handelskennis voor winkeliers (Binnen land. 4e Blad). De Nederlandsche Havens en de Neder- landsche economische politiek; interes sante rede van minister Steenberghe voor de Rotterdamsche Kamer v. Koop handel (3e Blad). Mislukte overval in Boerenleenbank te Weert (Gem., 3e Blad). Uitgebreide smokkelhandel in Indië ont dekt (Uit Ned. Oost-Indië, 4de Blad). BUITENLAND. Plotseling acuut gevaar in Midden-Europa (Buitenland, le Blad). Blum tracht in Frankrijk een kabinet te formeeren (Buitenland, le Blad). Verdere vorderingen van Franco's troepen (Buitenland, le Blad). Rede van Schacht na zijn herbenoeming als hoofd der Duitsche Bank (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De koude lucht zal verder Zuid waarts doordringen, zoodat voor ons geheele land een koude nacht met ochtendmist verwacht kan worden. Later op den dag zal het weer opklaren. Ten opzichte van heden zal de overdag-tempera- tuur weinig veranderen. AFSLUITING WEDDESTEEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Wed- desteeg tot nadere aankondiging voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met rijtuigen is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Maart 1938. 7534 RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand Februari op spaarbankboekjes ingelegd f. 339.774.11 en terugbetaald f. 158.553.05. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 181.221.06. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 239. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. A J. de Later, Julianalaan 2. Oegst- gees.. aannemersedrijf. Eigenaar: A. J. de Later. Oegstgeest. Wijziging. Fa J. J. Devilee en Zoon. Oude Rijn 67, Leiden, kruideniersbedrlif. Door het over lijden van den vennoot J. J Devilee. d.d. 16 Fe'or. 1938. is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt de zaak voort gezet door W B Devilee. als eenig eigenaar, onder den ouden naam. WAT BETEEKENT HET HAPÉ? Vele lezers zullen zich in de afgeloopen weken onze' wijfeld hebben afgevraagd wat toch wel de teteekenis zou kunren zijn van het geheimzinnig woerd Hapédat regel matig in de adverton 'ekoiommtn voor kwam. Een advertentie elders in di. num mer geeft het antwoord op die vraag: het is een nieuw soort, heerenpolshorloge, dat door de firma H. M. Pierrot in den handel wordt gebracht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1