BINNENLAND Nieuws uit de Filmwereld WAARBORG-KLEEDING 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Maart 1933 Vierde Blad No. 23914 Een écht echtpaar wordt filmechtpaar Het verliefde Spook („Topper") Handelskennis voor winkeliers LUCHTVAART Gouden tijden voor „mijnheer en mevrouw". Een geestige film over geesten Prins Bernhard winkelt in Londen. aanwezig bu verlovingsfeest. Het bezoek van Prins Bernhard aan Londen wordt van strikt particulieren aard beschouwd. De Prins heeft giste ren in het Westend gewinkeld. Prins Bernhard en zijn broeder Prins Aschwin hebben gisteravond het verlo vingsfeest bijgewoond van Miss Pene lope Maffey, de dochter van Sir John Maffcy, den vroegeren permanenten onderstaatssecretaris van koloniën, met den heer William Aitkin. Vervcl-gens hebben beide Prinsen de voor stelling van het stuk: „Ik heb den graaf gedood", in het Whitehall-Theater bijge woond. Debat in den Belgischen Senaat over de schrijfwijze van het Nederlandsch. MINISTER HOSTE VOORSTANDER DE VRIES EN TE WINKEL. VAN De Belgische minister Hoste heeft te Brussel in den Senaat bij de debatten over de begrooting van het Departe ment van Onderwijs het woord gevoerd over de kwestie der schrijfwijze van het Nederlandsch. De spelling Marchant heeft den toestand, waarover men zich in Nederland beklaagde, verergerd in- plaats van verbeterd, zoo zeide hij. In België bestaat eenheid en stabi liteit in de spelling en het zou gevaar lijk zijn deze op het spel te zetten door over te gaan tot een wijziging, welker resultaten meer dan twijfelachtig zijn. De Nederlandsche minister van Onder wijs had ons voorgesteld mede te werken aan de vorming van een commissie, welke tot taak zou hebben de kwestie van het geslacht der woorden en van de voornaam woordelijke aanduiding te bestudeeren. Deze commissie zou dus de spelling Mar chant als een voldongen feit moeten be schouwen. voor zoover het de spelling der woorden zou betreffen. Spr. verklaarde te hebben geantwoord, dat, indien de Belgische regeering perso nen zou aanwijzen om zitting te nemen in een dergelijke commissie met beperkte be voegdheid, het gepast zou zijn te waar schuwen voor misverstand ten aanzien van de openbare meening van ons land. Wij blijven gelooven, dat de tegen woordige spelling van de Vries en te Winkel te verkiezen is boven welke andere ook en wijzen dus de verschil lende pogingen van de hand, waartoe men in Nederland zijn toevlucht heeft gezocht. In België kan slechts spellingswijziging worden opgelegd aan de provinciale en ge meentelijke bestuursorganen en aan de scholen op grond van een wet, waarbij de regeering daartoe machtiging krijgt. Spr. hoopte, dat indien een commissie In het leven zou worden geroepen om de kwestie der spelling te bestudeeren, zij tot "aak zal krijgen deze in haar geheel on der oogen te zien, waarbij rekening wordt gehouden met de meening der vertegen woordigers van de verschillende takken van het maatschappelijk leven. Minimum-eisclicn ingevolge de Vestigingswet-kleinbedrijf. Geen dwingende voorschriften. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Amelink betreffende de opleiding voor de handelskennis, welke vereischt wordt ingevolge de bepalingen der Vestigingswet-kleinbedrijf heeft de mi nister van Economische Zaken het vol gende geantwoord. „Reeds spoedig na de afkondiging van de Vestigingswet-kleinbedrijf 1937 hebben de drie Nederlandsche middenstandsbonden, van oordeel, dat hier voor hen een taak was weggelegd, aangeboden de opleiding voor de minimumeischen van handelsken nis, die bij toepassing van de wet gesteld zullen worden, te organiseeren. Hierdoor zou worden bereikt, dat bij eenige honder den, uniform geleide cursussen, verspreid over het geheele land. de gelegenheid zou ontstaan zich voor die minimum eischen te bekwamen. Daar die eischen in het bij zonder voor de verschillende takken van detailhandel steeds dezelfde zullen zijn, zullen de candidaten, waaronder ook die genen, die nog geen vak hebben gekozen, zich reeds aanstonds de noodige handels kennis kunnen verwerven. Door dit systeem wordt niet alleen de noodzakelijke eenheid in de opleiding bevorderd, maar ook is door het toezicht, dat wordt uitgeoefend, een waarborg geschapen voor deugdelijk onder wijs. Daar bovendien door dit systeem een concentratie van onderwijs verkregen is, waardoor zooveel mogelijk profijt kan wor den getrokken van de niet overmatig tal rijke leerkrachten, en ten slotte financicele eischen niet gesteld werden, heeft de minister in verband met de belangrijke, hierboven opgesomde voordeelen. aan het voorstel verbonden, het verzoek ingewilligd, «rhter met dien v rstande. dat 'i toege zegd heeft de bonden te zullen steunen in hun streven om algemeen, voor ieder ver krijgbaar handelsonderwijs te organiseeren zonder hun evenwel een monopolie voor dit onderwijs te geven of toe te zeggen. Ook na de inwilliging van het verzoek is de vrijheid van onderwijs onaangetast gebleven. Met enkele vakorganisaties werd bij de voorbereiding van vestigingseischen in de betrokken branches in gezamenlijk overleg overeengekomen, dat zij zich in de toe komst zouden bepalen tot de opleiding voor vakbekwaamheid en na beëindiging der reeds aangevangen cursussen de opleiding voor handelskennis aan de middenstands bonden zouden overlaten. Deze afspraak was nuttig en noodig. niet alleen omdat de organisatie van het. vakonderwijs, die de betrokken vakorganisaties ^op zich nemen, haar reeds voor zulk een buitengewoon ervaringen o.a. ten aanzien van het aantal beschikbare leerkrachten en het geringe resultaat van schriftelijke opleidingen, noodzakelijkerwijze zou moeten leiden tot een ongewenschte daling van het gehalte van het handelsonderwijs, waarvan de can didaten het slachtoffer zouden worden. Dwingende voorschriften heeft de minister niet gegeven en kon hij niet geven, maar hij houdt zich overtuigd dat de vrijwillige afspraken, die ten aanzien van de princi- pieele scheiding tusschen de beide oplei dingen op dit oogenblik. nu het handels- en vakonderwijs in Nederland over de ge heele linie wordt opgebouwd, noodzakelijk zijn om een goede onderwijsverzorging op de schaal, waarop die thans wordt georga niseerd, zooveel mogelijk te verzekeren. De minister deelt de meening, dat voor het verkrijgen van het Midden standsdiploma algemeene handelsken nis voldoende is, dat de verzoeker de vereischte handelskennis bezit en dat daarbij buiten beschouwing gelaten kan worden, op welke wijze of bij welke instelling de verzoeker zich deze han delskennis heeft eigen gemaakt. Hij heeft dit reeds getoond door de publi catie van de diploma's, welke geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het examen geven, en door zijn reeds ge- ruimen tijd geleden genomen beslis sing, dat de examens algemeene han delskennis voor iedereen, ongeacht de opleiding, open zullen zijn. NEDERL. REISVEREENIGING. De heer J. Panman benoemd tot algemeen directeur. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei a.s. de heer J. Panman, voorzitter van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereen., benoemd tot algemeen directeur van deze vereeniging. In verband hiermede zal de lieer Panman van genoemden datum af als voorzitter van het hoofdbestuur aftre den. De heer Panman, die 14 Mei 1898 ge boren werd, is thans werkzaam bij het openbaar onderwijs te Haarlem, en maakt sedert de reorganisatie van de N.R.V. in 1930, deel uit van het hoofdbestuur. De heer Panman is ridder in de Kroonorde van Italië en voorts begiftigd met het ridder kruis le klasse van de Orde van Verdienste van Oostenrijk. NEDERLANDSCHE INGENIEURS IN BELGIË. Gistermorgen is in Brussel een hon derdtal leden van het Kon. Ned. Instituut van Ingenieurs aangekomen om de wer ken in verband met de z.g. Noord-Zuid verbinding te bezichtigen. Zij werden ontvangen door den secreta ris-generaal van het Ministerie van Ver- voert Castiaux. en den chef van het kabi net van den Minister van Openbare Wer ken, Bollengier. Na de werken te hebben bezichtigd, za ten de Nederlandsche bezoekers aan, aan een te hunner eere aangeboden noenmaal, door den Minister een moeilijke taak stelt, dat betwijfeld moestdat gepresideerd werd worden of zij in staat zouden zijn de beide van Vervoer, Marck. opleidingen behoorlijk te verzorgen, maar. 'sMiddags bracht het gezelschap een bovendien omdat een verdere versnippering bezoek aan de Société Interbrabant d'Elec- van het handelsonderwijs, gelet op de tricité. Hoe groot de toeloop van klanten bij Kreymborg ook is, de sorteering is altijd nog grooter. WAARBORG-KLEEDING ALLEEN BIJ KREYMBORG. 7467 (Ingez. Med.) NED. BOND VAN GROSSIERS IN AARD APPELEN, GROENTEN EN FRUIT. De jaarvergadering. De Nederlandsche Bond van Grossiers in aardappelen, groenten en fruit, hield in Den Haag zijn jaarvergadering. De voor zitter, de heer L. v. d. Ven, wees op de belangrijke positie, welke de Bond in han delskringen en daarbuiten inneemt. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. van Egmond, bleek, dat de bond nog steeds geen succes heeft gehad met de actie tot opheffing der distributie van groenten, die zich hoe langer hoe meer uitbreidt. Over heel ons land moet volgens de thans bekende cijfers meer dan 10 millioen K.G. versche groenten uitge reikt zijn. Dp bond mist echter in dezen nog te veel den steun van den tuinbouw, aangezien in verschillende districten men blijkbaar daar de groote onbillijkheid niet wil inzien van dit aan den handel ont trokken debiet, waar in vele gevallen bij de distributie de verkoopsprijs ver bene den den inkoopsprijs aan de veilingen voor den handel ligt. De Bond meent zoodoende dat er zeer zeker van oneerlijke concurrentie sprake is, terwijl de gemeenten op hooge kosten worden gejaagd. Zij zou zich van dezen gevoeligen concurrent willen ontdoen door den garantieprijs voor den tuinbouw te garandeeren, doch de inkoopsprijzen voor den han del vrij te laten. Een ander euvel, dat de volle aandacht van het Bondsbestuur heeft, is de steeds grootere uitbreiding van het aantal volks tuintjes. Het jaarverslag van den penningmeester wees een batig saldo van f. 215.30 aan. Beide verslagen werden goedgekeurd. Tot bestuursleden van den Ned. Bond werden gekozen de heeren L. v. d. Ven, C. M. v. d. Hout en Kamfermann. ACTIE TOT RENTEVERLAGING. Vereeniging opgericht. Gistermiddag heeft te Amsterdam de constitutioneele vergadering plaats gehad van het Comité tct het verkrijgen van lagere rente (Comité L.R.). geleid door den heer Adolf Bruinsma te Amsterdam, die breedvoerig het doel van het comité uiteen zette. Met enkele voorbeelden stipte hij aan hoe een groot deel van den middenstand, de kleine landbouwers, huiseigenaars, doch vooral de noodlijdende schippers, onder de nog steeds hooge rentelast van de door hen in een hoogconjunctuur afgesloten hypo theken en credieten lijden, zonder dat voor hen tot nog toe iets werd gedaan, en dit terwijl het rente type elders belangrijk is gedaald. De vergadering besloot eenparig tot het oprichten van een vereeniging. Een propaganda-commissie werd be noemd. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek dat het aantal sympathie-betuigin gen zeer groot is. VERSPREIDE BERICHTEN. Hr. Ms. kruiser „Java", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaas- sen, is gisteren te Kopenhagen aange komen. Gisteren is onder groote belangstel ling te Sevenum door minister Romme de eerste spade in de nieuwe Peelontginning der stichting „Binnenkolonisatie" in den grond gestoken. Voorloopig zullen daar 400 H.A. ontgonnen worden, waardoor op het oogenblik eenige honderden arbeiders ge durende twee of drie jaar werk vinden. een Orlglneele foto con ten tloerklccd. v erbroné door mmaffxtiur. Bestrijdt overtollig maagzuur* Uw gezondheid eischt het! Branderige pijnen na het eten ot andere onge makken van een slechte spijsvertering, ontstaan meestal door een teveel aan zuur in de maag. Wanneer U de sterke kracht van het maagzuur kent, zal het U duidelijk zijn hoe slecht zoo'n overzure toestand is voor Uw maag. Scheikundigen hebben dit willen aantoo- nen. Zij namen zuur van dezelfde samen stelling als maagzuur, druppelden dit op een tapijt en het zuur brandde hierin een gat van 15 c.M. Het is begrijpelijk dat dan dit overtollig maag zuur voor den maagwand een niet denkbeel dig gevaar oplevert, vooral voor hen, die vrij geregeld aan een te zure maag lijden. Niet alleen om de branderige pijnen moet ge het maagzuur dus verbannen, doch ook om ernstiger kwaad te voorkomen. Digestif Rennie Pastilles hebben een veelzijdige werking. Zij bevatten bestanddeelen. welke het zuur absorbeeren en tegelijkertijd neu traliseeren, waardoor de branderige pijnen zullen verdwijnen. Bovendien bevatten zij bestanddeelen. die de spijsvertering sterk bevorderen, waardoor voorkomen wordt, dat het overtollig zuur zich weer vormen kan. Wanneer ge dus de gewoonte aan neemt steeds na den maaltijd Rennie Pas tilles te nemen, zult ge voortaan van over tollig maagzuur geen last meer hebben. Rennie Pastilles kunt ge gemakkelijk en onopgemerkt innemen. U laat de pastille eenvoudig op de tong smelten, deze ver mengt zich met het speeksel en heeft daar door een onmiddellijke uitwerking. Be schermt dus Uw maag tegen den slechten, invloed van overtollig zuur door geregeld deze kleine smakelijke pastilles te nemen. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij., Heeren gracht 209, Amsterdam. 7490 (Ingez. Med.) UIT NED. OOST-INDIË DE REIS VAN DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. PALEMBANG. 10 Maart. (Aneta/A.N.P.>. De Gouverneur-Generaal heeft heden een bezoek aan het olieboorterrein Kloeang te Palembang gebracht. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gis teren: Uitreis: „Valk" te Singapore; „Wiele waal" te Basra; „Nandoe" te Napels. Thuisreis: „Emoe" te Jodhpoer; „Bui zerd" te Singapore. Het K.L.M.-vliegtuig .Reiger" is gister middag om 17.14 uur op Schiphol geland. Bennett in „Het verliefde Spook". geluk om het leven komt en zich dan voorneemt om van hun resteerenden tijd op aarde, met behulp van het beschikbare „ectoplasma" om zich te materialiseeren, gebruik te maken om een schuchter bur germannetje te „ontgroenen", tot hoofd motief voor een groote, oorspronkelijke en in alle opzichten verrassende film te ma ken. „Het verliefde Spook" is daardoor een technisch novum geworden: het speelt als het ware op twee plans, een plan waar gewone menschen optreden en daarnaast, vaak er doorheen, de „vroolijke geesten", aan wie niets mensohelijks vreemd is. Voorwerpen bewegen en zweven door de lucht, tot ontzetting van hen die een schul_ dig geweten hebben en tot vermaak van de anderen, wier leven door deze vroolijke geesten rijker en vrooüjker wordt. Het belangrijkste van deze „geesten"- film. is de geest die er uit spreekt: on schuldige. pittige, gezonde levenslust. „Het verliefde Spook" is een film vol spiritueele en vaak geraffineerde levens wijsheid. „Nee!" zei Frances Dee. „Nee!" zei Joel McCrea. „We hebben elkaar beloofd, nóóit samen in een film te spelen en het is beter, dat inderdaad niet te doen, sorry, Frank, maar dat gaat niet." Lloyd 'hield vol. „Jullie zullen deze ka rakters beter begrijpen dan wie ook. In feite, jullie zouden deze Ramsay en Justine kunnen zijn! Ze ontmoeten elkaar als ze nog zeer jong zijn, trouwen met den vasten wil, van het leven iets goeds te maken, wélke obstakels er ook op hun weg zullen komen. Zooals jullie, worden ze de ouders van twee' kinderen. En er zijn nog andere overeenkomsten. Dat zijn twee rollen voor jullie en voor niemand anders Lloyd won en de McCrea's accepteerden de hoofdrollen in zijn film. Het succes van deze keus had zijn ge volgen. Paramount engageerde John Barry- more en zijn vrouw Elaine Barrie, Betty Grable en Jackie Coogan en tal van andere maatschappijen schrikken er sedert eeni- gen tijd niet meer voor terug, man en vrouw in één film te laten optreden. Er lijken gouden tijden te zijn aangebro ken voor „Mijnheer en mevrouw". Hierboven Cary Grant en Constance Frances Dee en Joel McCrea als Justine Pryor en Ramsay MacRay in de nieuwe Frank Lloyd-film van Paramount „Tusschen twee Oceanen". In het dagelljksche leven zijn deze gelukkige geliefden man en vrouw, zich verheugende in het bezit van twee kinderen, net zooals in de film Wat nog slechts zelden in een film ge beurd is, gebeurde in de nieuwe Para- Mountfilm „Tusschen twee Oceanen": fflan en vrouw spelen man en vrouw rot nu toe heerschte er in de Hollywood- sehe studio's een zekere bijgeloovigheid, het optreden van een echtpaar in een lilm geen geluk bracht. En zeker niet, als vat echtpaar dan een „echtpaar" speelde. Publieke smaak speelt hierbij in zeke ren zin een rol. Men scheen niet graag een J°ve team" op het doek te zien, dat in het "agelijksche leven hetzelfde is. Men eeheenwant het blijkt nu, dat het pu bliek tóch wel naar zoo'n film komt kijken, mits men het goede echtpaar kiest Toen Paramount-regisseur Frank Lloyd een half jaar geleden zijn film „Tusschen twee Oceanen" gir.g maken, stond hij er op, het echtpaar Frances Dee en Joel Mc Crea voor de hoofdrollen te hebben. Lloyd is een man, die tradities breekt als hij ze zinloos acht en voor het paar in zijn nieuwe film kon hij geen betere acteurs kiezen dan het echtpaar McCrea. Om te beginnen had hij den noodigen tegenslag. Hierboven een aardige telefoon-scène uit de vroolijke comedie „De Firma wordt verliefd", die hier deze week te zien is. Van l.n.r. Eduard Arnold, Jean Arthur. Af en toe maakt de filmindustrie eens een film naar een geheel „nieuw" genre. Dat zijn echter vaak juist die films, die 'net op hun levensweg het moeilijkste heb ben, want het publiek is gewend, naar „cliché situaties" te oordeelen en het zou de moeite waard zijn, eens een studie te schrijven over nieuwe tendenzen, die een voudig zich niet hebben kunnen doorzet ten, omdat de eerste poging niet met suc ces (van de zijde van het publiek) be kroond werd. Bij de deze week hier te vertoonen film „Het verliefde Spook", zooals de verfil ming van Thorne Smith' geestige spoken- roman „Topper" heet. zal daarvoor ech ter geen gevaar bestaan. Zij heeft het voordeel dat zij een ronduit komische film is, een spiritueel werk in dubbel opzicht, en dat is voor het succes altijd makke lijker, maar om het nieuwe daarvoor uit te vinden, ook des te moeilijker. Des te dankbaarder kan men de Hal Roach Stu dio's, waar deze film gemaakt werd zijn. voor den durf om het verhaal van het vroolijke echtpaar, dat bij een auto-on-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13