IFIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 Maart 1938 Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Buitenland SPORT RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT HONGARIJE Een gereorganiseerd kabinet Daranyi. Gisteren is het kabinet Daranyi af getreden. De premier meende, dat de regecring moest aftreden, alvorens zij wetsontwerpen inzake een program der regcering, waarmede een milliard pengoes gemoeid is, aan het parle ment zou kunnen voorleggen. De rijksbestuurder heeft Daranyi opdracht gegeven, een nieuwe regee ring te vormen. Daranyi. In het nieuwe kablnet-Daranyl behou den de minister van buitenlandsche za ken, von Kanya; van oorlog, Roeder; van binnenlandsche zaken, Szeel; van onder wijs, Homan; en van industrie, Borne- misza. hun portefeulles. In de nieuwe regeering zijn verder op genomen als minister van landbouw: Marsohall, die tot nu toe staatssecretaris van dat departement is geweest; als mi nister van justitie: Mickesz, die tot nu toe staatssecretaris van justitie was; als mi nister van financien: Remenyi-Schneller, die president is van het instituut voor erondcrediet; en als minister zonder por tefeuille: Imredy, de president der Natio nale Bank. Minister van industrie Bornemisza be houdt voorts de leiding van het ministe rie van handel en verkeer. RUSLAND Het proces te Moskou voortgezet. Gistermorgen is beklaagde Pletnef ver hoord. Hij bevestigde de verklaringen van Lew in en zeide: Lewin heeft mij op de hoogte geracht. van een te voeren gesprek met Jagoda In dit gesprek zeide Jagoda. dat men in het belang van de uitvoering der contra-revolaitie en der omwenteling Gorki, die een eeweldig gezag had in hec binnen- zoowel als het buitenland en Koeibysjef. uit den weg moest ruimen. Jagoda gaf opdracht met Lewin Gorki en Koeibysjef te vermoorden, waarbij hij dreigde wanneer ik niet wüde, mijn familie ten gronde te richten. Te zamen met Lewin werkte ik een plan uit. dat hierop neer kwam het organisme van Gorki te ver slappen. zijn weerstandsvermogen te ver minderen en een toestand te voorschijn te roepen, waarin Gorki aan een infectie ziekte zou gaan lijden. Deze ziekte moest dan uitgebuit worden, verkeerde behandelingsmethoden moesten worden toegepast, teneinde hem te dooden. Het plan om Koeibysjef te vermomden kwam er op neer voortdurend hormonen te zamen met geneesmiddelen voor het hart te geruiken en daardoor de werking van zijn hart in wanorde te brengen. Dit blan werd uitgevoerd. Op een vraag van Wysjinski bevestigt Pletnef da<t hij gedurende alle 20 jaar van het Sovjetbewind antibolsjewlstlsch gezind is geweest dit echter naar buiten verborg en zich huichelachtig aanpaste. Hij bekeno verder, dat hii de volledige mogelijkheid Had de misdaden aan te geven, doch dit naliet in de hoop. dat alles verborgen zou bluven. Na Pletnef werd Kassakof verhoord. Deze verklaarde, dat hij met Lewin had onderhandeld, waarna Jagoda hem ln No vember 1933 zeide maatregelen te nemen voor het ombrengen van Mensjinski. die ooor Kasakof behandeld werd, Kasakof overlegde toen met Lewin en maakte ge- Druik van de omstandigheid, dat Mens jinski aan angina pectoris leed. De pa tient werd behandeld met hartmiddelen ®n andere artsenijen en na twee dergelijke behandelingen stierf hij. Kasakof verklaarde, dat hij de op drachten van Jagoda uitvoerde, omdat hij verwachtte, dat deze hem een wetenschap pelijke loopbaan zou scheppen. Hij beken- il staat hem voor zijn weten- schappelijken arbeid een voortreffelijk in- ytuüt ter beschikking stelde en trachtte zichzelf te schetsen als een blind werk- in de handen van Jagoda. Kasakof Sai geen rech'fctrèeksch antwoord, toen de Procureur hem vroeg, of hij, indien hij seen mededeelingen wilde doen over de Jusdadige werkzaamheid van Jagoda, met bei oog op de ongecontroleerde vervaar diging en aanwending der medische pre paraten in staat geweest was. de toepas sing der voor Mensjinski verderfelijke sa menstellingen achterwege te laten of ze door neutrale of heilzame middelen te vervangen. De procureur richtte dezelfde Vfaag tot. Lewin. die verklaarde dat nie mand de preparaten van Kasakof kon con_ woleeren, omdat ze geheim gehouden wer den. Wisjinski stelde daarom den deskun digen dezelfde vraag. Het verdere deel der zitting van giste ren werd gehouden met gesloten deuren, ^e beklaagden Rakofski, Grinko, Rosen- golz en Krestinski legden verklaringen af per hun betrekkingen met officieele ver tegenwoordigers van buitenlandsche mo gendheden. Zoowel deze vertegenwoordi- pis, met. wie genoemde samenzweerder1: jn verbinding hebben gestaan als de lan den. welke zij vertegenwoordigen, werd ei: nauwkeurig vastgesteld. in dezelfde zitting legde beklaagde Ja goda verklaringen af, waarin hij onvoor waardelijk bekende den moord op Maxim resJikof te hebben georganiseerd. Naar wij vernemen zal prof. dr. C. C. Berg zich niet als bestuurslid van de afd. Lelden der R.-K. Staatspartij en als afgevaardigde naar de vergaderingen der R.-K. Kamer- en Staten-Centrale beschik baar stellen. DE BELASTINGVERHOOGING. De voorz. der Tweede Kamer heeft zich voorbehouden om indien over het wets ontwerp. houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst der In komstenbelasting en der dividend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie tijdig eind verslag zal zl.in uitgebracht -r- aan de Ka mer het voorstel te doen. dit wetsontwerp aan de agenda voor die vergadering toe te voegen. DE „EKSTER" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Met het sa. „Koenigstein" is heden het voor de KIM, bestemde Lockhead Super Electra toestel PH-APE ..Ekster" te Rot terdam aangekomen. Het is het eerste van een serie van drie vliegtuigen, binnenkort volgen nog de „Lepelaar" eri de „Meeuw". Het toestel, dat een zoogenaamde mid dendekker Is. is geheel van dur-aluminlum vervaardigd en berekend op vervoer van tien passagiers en vier leden bemanning. De kruissnelheid bedraagt 330 kilometer per uur, de maximum snelheid 360 kilo meter per uur. De machine ls voorzien van twee Wrlght-Cyclone motoren type F. 62 van ongeveer 875 p.k. elk. De vlucht van het toestel bedraagt 19.95 meter. De lengte is 13.4 meter, de hoogte 3.49 meter. Het toestel heeft een eigen gewicht van 4390 K G. en kan 2412 K.G. lading mee voeren. Het totale gewicht bedraagt dus ië02 K.G. Een bijzonderheid is het intrek bare landingsgesteld, dat in tegenstelling met dat van de Douglastoestellen naar achter in de motorgondel klapt. STICHTING „LAND VERBETERING ZUID-HOLLAND". ïn het gebouw van het Provinciaal be stuur van Zuid-Holland heeft gisteren de installatie plaats gevonden van het be stuur der stichting „Landverbetering Zuid- Holland", welke Ingevolge een door de sta ten van dat gewest in hun najaarszitting genomen besluit In het leven is geroepen met het doel ter bestrijding van de werk loosheid, de ontginning en verbetering van daarvoor in aanmerking komende gronden te bevorderen. Nadat de werkzaamheden waren ingeleid met een rede van den Mi nister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, welke door den voor zitter van het bestuur der' stichting, den heer Th. Heukels, Ud van Gèd. Staten van Zuid-Holland werd beantwoord, ls een da- gelijksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Th. Heukels, voorz. en mr. H. W. J. Mulder, administrateur ter provinciale griffie van Zuid-Holland, penningmeester. HET ONTSLAG VAN DEN GEMEENTE ARTS TE NAARDEN. Eischer in het gelijk gesteld. De Centrale Raad van Beroep heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den ge meente-veearts te Naarden. den heer L. B. die door de Raad dier gemeente oneervol was ontslagen. De raad verklaarde eischer ontvankelijk in zijn beroep, vernietigde de uitspraak van het scheidsgerecht, alsmede het be sluit van het college van B. en W. der ge meente Naarden van 19 Augustus 1937 tot schorsing van den veearts en het besluit van den gemeenteraad van 24 Augustus 1937, waarbij den veearts niet eervol ont slag was gegeven. ENGELAND Chamberlain ontkent de Russische beschuldigingen. In het Britsche Lagerhuis zijn vragen ge steld betreffende de beschuldigingen tegen Engeland, welke zijn uitgesproken tijdens de getuigenverklaringen in het proces te Moskou. Chamberlain antwoordde hierop, dat hij zich ervan bewust ls, dat waar schijnlijk in de Sovjetunie zelf een nadee- lige invloed zal worden uitgeoefend op de Britsch-Russische betrekkingen door de ge tuigenverklaringen In dit proces. De pre mier zeide echter te betwijfelen of aan deze beweringen, die volkomen onwaar zijn, eenig geloof geslagen zal worden in Enge land, of in feite ergens anders, waar ook, buiten de Sovjetunie. De premier heeft den indruk, dat het nauwelijks noodig is. dat hij het Huis de verzekeringgeeft, dat de - Britsche regeering niet schuldig is geweest aan eenigen inbreuk op de overeenkomst met de Sovjetregeering en dat zij geen ge bruik heeft gemaakt van de diensten van wie ook dergenen, welker namen genoemd zijn als van mannen, die werkten voor den Britschen inlichtingendienst of verwikkeld waren in eenigerlei ondermijnende activi teit tegen de Sovjet-regeerlng. Officieel is bekend* gemaakt, dat Halls ham benoemd is tot lord president of the council als opvolger van lord Hallfax. Als Lord Chancelor zal Hailsham opgevolgd worden door Lord Maugham. ZWEDEN Naderend einde van hotelstaking. Na een uitsluiting, welke bijna 8 weken heeft geduurd en waarbij ongeveer 30.000 man personeel betrokken was. wordt mor gen het einde van de staking in het Zweedsche hotelbedrijf verwacht. Des avonds om 5 uur zullen de hotels, café's en restaurants hun deuren vermoedelijk weer open zetten. Vele zaken hebben van den bedrijfsstllstand gebruik gemaakt om te verbouwen en te moderniseeren. HOOFDDADER VAN GEFINGEERDEN ROOFOVERVAL GEARRESTEERD. In samenwerking met de Belgische politie is de Haagsche recherche er thans ln ge slaagd te Antwerpen de hand te leggen op den 25-Jarigen B J. C„ den hoofddader van den roofoverval, welke 5 Januari jl. in een perceel aan deri Westduinweg te den Haag in elkaar is gezet. Hij ls naar den Haag overgebracht en op het bureau van politie ingesloten. DE STAKING BIJ DE NV. EMIL HAYN. OPGEHEVEN. Van de zijde van den Bond van arbeiders* ln de kleeding industrie deelt men ons mede, dat hedenochtend de arbeid in de damesconfectiefabriek van de N.V. Emil Hayn te Amsterdam ls hervat. De eisch van het personeel: intrekking door de directie van het ontslag van een drietal arbeidsters, Is ingewilligd. UIT NED. OOST-INDIË Drie slapende inlanders overreden. Door trein gedood. CHERIBON, 10 Maart. Aneta/A.N.P.) Hedenochtend te 5 uur zijn in de duis ternis door een locomotief van de Se- marang-Cheribon-Stoomtram-Mij. drie Inlanders overreden, die op de spoor baan lagen te slapen. Zij werden alle drie gedood. TREURIG VERDRINKINGSONGEVAL. BATAVIA, 10 Maart. (Aneta/A.N.P.) Gisteren is aan de zee-badplaats Palaboe- han Ratoe verdronken de Hongaarsche musicus Szuchsich, lid van het orkest van het Hotel der Nederlanden te Batavia. Bij het baden is hij door een golf gegrepen en in de diepte verdwenen. DE VERGISSING VAN EEN MEDICUS. BATAVIA. 10 Maart. Aneta-A.N.P.) De Raad van Justitie heeft heden dr. G. \an het Catharina-hospitaal te Kisaran, die bij vergissing een Inlandschen patiënt een verkeerde injectie gaf welke was ge reed gemaakt door een inheemschen ver pleger, waardoor de patiënt stierf, veroor deeld tot 2 maanden hechtenis voorwaar delijk. met een proeftijd van twee jaar BELANGRIJKE VONDSTEN. Het graf van J.Pzn. Coen bepaald? BATAVIA, 10 Maart. (Aneta/A.N.P.) Bij de verbouwing van een pakhuis in de benedenstad te Batavia tot museum „Oud- Batavia", waarbij toezicht wordt gehou den door den oudheidkundigen dienst, zijn eenige zeer belangrijke vondsten gedaan. In een tweetal graven, welke tevoren niet door de commissie van onderzoek waren geopend, heeft men n.l. belangrijke frag menten gevonden van grafzerken met inscriptie. Thans wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre zekerheid is te verkrijgen, of deze zerken inderdaad op de gra ven lagen waarop zij oorspronkelijk thuishoorden. Zoo deze zekerheid is verkregen, zal dan tevens de plaats bepaald zijn waar het graf van J.Pzn. Coen zich bevindt. Uit Oostenrijk. Sedert hedenmorgen vroeg is het uiter lijk van Weenen en de hoofdsteden der bondslanden geheel veranderd. Onafgebro ken rijden auto's van het Vaderlandsche Front door de straten om strooibiljetten te verspreiden. 'Propaganda-afdeel;neen. kal ken op het plaveisel, op de trottoirs, op de muren der huizen enz. het embleem van het Vaderlandsche Front, het z.g. krukken- kruis. Op de belangrijke punten der stad, op pleinen, kruispunten van straten enz., worden auto's met luidsprekers opgesteld, die het publiek oproepen Zondag zijn stem v^or Oostenrijk uit te brengen en „ja" te zeggen. Het bliksemsnelle optreden van de pro paganda van het Vaderlandsche Front en de groote omvang van deze propaganaa toonen aan. dat de omvangrijke voorberei dingen voor het plebisciet in alle stilte reeds geruimen tijd uitgevoerd zijn. Door de legitimisten is besloten een op roep uit te geven, waarin de legitimisten uitgenoodigd worden tot dén laatsten man Zondag naar de stembus te komen en met „ja" te stemmen. Aan de unversiteit te Weenen is een mededeeling van den rector-magnificus bekend gemaakt, waarbij het dragen van het hakenkruisinsigne en het brengen van den Duitschen groet verboden worden. De vertrouwensman van Hitler, von Keppler, is per vliegtuig naar Berlijn terug gekeerd. Von Ribbentrop bij Halifax. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft zich van ochtend in gezelschap van den zaakgelas tigde Woermann naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven voor een onderhoud met minister Halifax. DE STRIJD TEGEN HET „POLITIEKE KATHOLICISME". De correspondent te Muenchen van de Daily Telegraph and Morning Post" meldt aan zijn blad: Een nieuwe campagne tegen de Roomsch- Katholieke kerk ln Duitschland heeft het voornaamste onderwerp gevormd van de ledevoeringen die te Muenchen gehouden zijn tijdens dr nationaal-socialistische bij eenkomsten ter viering van den vijfden verjaardag van het nationaal-socialistisch bewind in Beleren. De gouwleider van Beieren. Adolph Wag ner. deed een feilen aanval op kardinaal aartsbisschop Faulhaber, dien hü beschul digde de woordvoerder te zijn van het po litieke katholicisme in Duitschland. „Er kan geen vrede in Duitschland zijn", zoo zeide Wagner, „voordat deze politieke priesters aiien uitgeroeid zijn. Onze strijd gaat niet tegen de kerkgangers, maar tegen de pries ters, die onder den dekmantel van hun geestelijk ambt agitatie blijven voeren legen den natiomal-sociallstlschen staat". Ook Hlmmler en Franck deden felle aan vallen op de R.K. Kerk. De Industrie-Vestigingswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag met 71 tegen 10 stemmen aange nomen het wetsontwerp in zake de in dustrie-vestiging. Tegen stemden de N.S.B.. de Staat kundig-Gereformeerden, de Liberalen en van de Christ.-Historischen mevr. MackayKatz en de heer Weitkamp. OLYMPISCH NIEUWS. Bijeenkomst van het I. O. C. door koning Faroek geopend De Spelen van 1940 in het middelpunt der belangstelling. De 35ste bijeenkomst van het Internatio naal Olympisch Comité is vandaag door koning Faroek van Egypte te Cairo ge opend Op deze bijeenkomst zijn I.O.C.- leden van 21 verschillende landen aan wezig. Hedenavond zal koning Faroek de con gressisten in zijn paleis ontvangen. Indien men het oor in dit interna tionale milieu te luisteren legt wordt het duidelijk, dat de meeste leden van het I.O.C. voorstanders zijn van dc organisatie der Olympische Spelen te Tokio. Gisteren heeft graaf de Baillet Latour, president van het I.O.C, een telegram van den burgemeester van Tokio ontvangen, waarin wordt verklaard, dat de burgers van de hoofdstad van Japan alles doen ten einde de spelen van 1940 te doen slagen. Men.schijnt te Cairo een duidelijk onder scheid te maken tusschen de winter- en de zomerspelen. Het I.O.C zal de voorbereiding.en door Japan ten aanzien van de winterspelen ge troffen, nader bestudeeren. Het I.O.C. zou, indien wij de stem ming te Cairo juist aanvoelen, Japan willen adviseeren de winterspelen op te geven, en deze dan aan Noorwegen te geven, mits de F.I.S. op haar be sluit Van Helsingfors terugkomt. In dit verband is een bericht uit Oslo opmerkelijk te noemen. Dezer dagen is n.l. het Noorsch Olympisch Comité bijeenge komen met vertegenwoordigers der sport bonden. Noorwegen's wénsch. de winter- suelen over te nemen, werd nog eens offi cieel vastgelegd; het spreekt vanzelf, dat men de organisatie der spelen slechts dan zal verlangen, indien Japan zich zal terug trekken. HAAGSCHE RECHTBANK. Opnieuw de zaak van T. De kantonrechter te Leiden had den autobestuurder F. G. van T. uit Leiden veroordeeld tot een maand hechtenis, om dat hij op de Geeregracht te Leiden op twee voetgangers was meereden waarbij één van hen was gevallen en biina over reden. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroeo gekomen, toen had de offi cier bi.i verstek bevestiging gevraagd, doch wat betreft de straf verhooging tot twee maanden hechtenis Opnieuw kwam ver dachte in verzet, doch door omstandigheden werd de behandeling der zaak tweemaal verdaagd Hedenmorgen vond nu opnieuw de straf zaak plaats. Als getuigen werden de heer én mevr. S. uit Leiden, en nog een dienst bode gehoord, die mededeelden, dat verd. opzettelijk In hun richting was gereden. De Officier van Justitie achtte reden tot wijziging der straf aanwezig, en vroeg be vestiging van het verstek-vonnis. Uitspraak over 14 dagen. AMSTERDAM, 10 Maart. De belangstelling wordt op het oogenblik onwillekeurig getrokken door den toestand in Frankrijk. De Fransche franc heeft de laatste dagen wederom onder zwaren druk gestaan en ondanks de interventie van het Fransche ega lisatiefonds is dit devies gedaald tot een peil, dat tevoren nog nimmer is aanschouwd. Onwillekeurig vraagt men zich af. welk lot aan het Fransche ruilmiddel beschoren zal zijn. De heer Marchandeau heeft verklaard, dat de Fransche schatkist ter voorziening aan de dringende behoefte aan contanten in de twee eerste maanden van dit jaar ruim 3 milliard francs bij de bank van Frankrijk heeft moeten opnemen. Deze gelden waren onmisbaar ter be strijding van de uitgaven benoodigd voor de defensie. Nu is weliswaar verklaard, dat de pas opgerichte autonome defensiekas spoedig dit bedrag zal terugstorten, doch dit beteekent on willekeurig een politiék van vestzak naar broek zak. Het behoeft geen betoog, dat de Fransche financiën in een deplorabelen toestand z\jn geraakt. De cijfers, betrekking hebbende op de handelsbalans van Frankrijk over Januari en Februari van 1938 hebben doen uitkomen, dat de invoer den uitvoer aanzienlijk over treft. Men behoef.t zich werkelijk geen illusies te vormen, dat de onzichtbare export van Frankrijk toereikend zal zijn om het tekort te dekken. Onder deze omstandigheden kan moei lijk worden verwacht, dat het vertrouwen in de Fransche staatscrediet zal terugkeer en en de prijsbeweging van den Franschen franc is in dit opzicht illustratief genoeg. Ook de koer sen van de Fransche schuldbrieven zijn tot een bedroevend laag peil gedaald en vormen eveneens een illustratie van de wijze waarop de credietwaardigheid van het land wordt be oordeeld. Wanneer daar dan nog bijgevoegd wordt de hopelooze politieke verdeeldheid, dan is het niet gemakelijk zich een optimime te vormen van het resultaat van een eventueele saneerlngsmaatregel. De middagbetufc De berichten omtrent de gebeurtenissen in Frankrijk werden op de Amsterdamsche effec tenbeurs voornamelijk voor kennisgeving aan genomen. Ondanks de onzekere vooruitzichten voor de Fransche schatkist en alles wat daar mee samenhangt, was de stemming voor de Fransche papieren goed prijshoudend. Hoe hier bij de vork in de steel zat, was overigens een open vraag. De Duitsche fondsen verkeerden na de prijsverheffing der laatste dagen lich telijk in reactie, hetgeen het duidelijkst werd afgeteekend door het koersverloop der obliga- tiën uit de Young-leening. Voor Nederlandsche Staatspapieren bestond wederom een vaste stemming. Integralen trok ken een kleinigheid aan. De spoorweg-drieën stegen tot 101 3/16 pCt. De nieuwe 331/2 pCt. schuldbrieven werden tot 1021/4 pCt afge- daan,rDe oude 3 pCt. obligatiën monteerden tot 102 rpCt. en behaalden daarmede een nieuw hóögxerecord voor alle tijden. 'Op de locale aandeelenmarkt was weer wei- rilg te doen. In de Philips-aandeelen vormde zich een open hoek. doch wanneer de affaire pader onder de loupe werd genomen, bleek zonneklaar dat de affaire niet veel te be- teekeheri had. De stemming w'as prijshoudend, doch de koers per saldo niet veel veranderd. Aku's en Uni levers kwamen in doorsnee wat hooger te lig gen. De Fokkeraandeelen verkeerden in herstel. Bij geringe affaire kwamen voor de Tabakken meerendeels hooge noteeringen tot stand. Het feit, dat de Arendsburg Tabak-Mij. een divi dend uitkeert van 20% maakte een gunstigen indruk. Senembah's liepen op tot 320%. In tegenstelling met de Tabakken hadden de Rub berfondsen een eenigszins gedrukt voorkomen, waaraan besprekingen omtrent de positie van de rubbermarkt te Londen klaarblijkelijk niet geheel vreemd waren. De Suikerafdeeling was stil H.V.A.'s waren vrijwel onveranderd. Scheepvaartpapieren bewogen zich op eenigs zins onsystematische wijze, zonder dat groote koersverschillen voorkwamen. De affaire in Petroleumfondsen was minimaal. Na de tweede etappe duurde het ongeveer een half uur voor dat in Koninklijken wederom een noteering tot stand kwam. De koers kwam in doorsnee tenslotte wat lager te liggen. Voor Amerikaansche fondsen bestond slechts geringe belangstelling en men gaf er. naar het scheen, de voorkeur aan. het verloop van zaken af te wachten. De koersen van de Staalaan- deelen en de Koperwaarden waren zoo goed als onveranderd. Spoorwegshares trokken nauwe lijks eenige attentie. Public Utilities waren ver waarloosd. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8 (8.96 3/4); Berlijn 72.17*/* (72.24); Parijs 5.641/; (5.71); Brussel 30.25Vi (30.27); Zwitserland 41.51; Kopenhagen 40.05 (40.05); Stockholm 46.20 146.20); Oslo 45.07V* <45.07'/i)New York 1.79 (1.78 7/8); Praag 6.28' 2 (6.28V2); Oost. Bankpapier 29 1/8; Lire 7.40. Prolongatie Vf%; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 36 1/4; Crediet Sperr- marken 12 5/8; Effectensperrmarken 3 7/8; Reismarken 50; Bankpapier 33. LEIDEN, 9 Maart. Noteering Coöpera tieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling- Vereen „Leiden en Omstreken". Roode kool per 100 KG. f. 6.107.80; Sa- voye kool f. 2.70—3.20; Boerenkool f.26: Prei f. 5.907.30; Kroten gekookt f. 37: Uien f. 9.10—9.80; Peen f. 3.10—7.80; Sprui ten f.2—11; Andijvie f. 11—17; Sla f.12— 14; Witloof f.314: Spinazie f.1222; Sa lade per 100 stuks f. 1.906.50; Knolselderie f. 1.404.50; Pieterselie per 100 bos f. 1.60 2.10; Selderie f. 0.30—1.30: Rabarber f.3— 7; Raapstelen f. 0.70—1.40. GOUDA. 10 Maart. Veemarkt: aange voerd in totaal 1451 stuks, waarvan 38 siachtvarkens. Vette van 16'/, tot 17'/: cent per pond. 393 magere varkens, prijzen van f 3050 per stuk; 442 biggen f. 1621; Gel- dersehe biggen f.2125: 8 runderen f.200 250: 554 nuchtere kalveren f.47; 15 bokken en geiten f26handel stug. Algemeeene markt: 97 partijen kaas, prij zen 1 e kwal. met rijksmerk van f.2526: 2e kwal f. 2324, handel matig; 356 pon den Boter. Goeboter 7580 cent per pond. Weiboter 7075 cent per pond: 185.600 par tijen eieren. Kipeieren van f. 2.452.95 per 100 stuks; Eendeieren van f. 2.503 per 100 stuks; handel matig. Coöperatieve Zuid-Hollandsche Eiervei- ling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 115.500 kipeieren. Prijzen: 56 58 KG. f. 2.60—2.65 per 100 stuks; 58/60 KG. f. 2.65—2.75; 60/62 KG. f. 2.75—2.80; 62/66 KG. f. 2.80—3.10; Bruine 58/68 KG. f 2.80— 3.50; Kleine eieren f. 2.502.60. Aanvoer 500 Eendeieren. Prijzen f. 2.502.80 per 100 KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 Maart Roode kool f. 4.406.10; gele kool f. 1.10 1.70. groene kool f. 3.406.00, alles per 100 KG; uien f. 12.40-13.70, kroten f. 2.50—«.20 per 100 KG.; selderieknollen per 100 f. 2.10 4.40: waschpeen per kist f..0.701.30. NAALDWIJK. 9 Mrt. Bond Westland. Champignons 75 ct„ stoofperen 12 ct„ dun sel 2426 ct., spinazie 1216 ct„ witlof 912 ct. alles per kg.: nero 11.00. prei 4.60 6.20 per 100 kg:; radijs 3.704.50. kelen 401.20, peterselie 1.702.50. selderij 90 ct. 1.00 per 100 bos; spruiten 1.001.60. boe renkool 1224 ct.. andijvie 2660 ct. alles per bak: eieren 3.203.70 p. 100. RIJNSBURG. 9 Maart Roode kool f4.50 6.50; gele kool f 1.802.50; groene kool f2 3.20 per 100 KG.: kroten 7080 ct.: wasch peen 80120 ct. per kist; boerenkool 1832 per- 6 KG knolselderie f.23 50 per 100. RIJNSBURG. 9 Maart Tulpen p. bos: Parma 1428 ct.: Oranje-Nassau 2834: Electra 2432; dubbel gemengd 2126; Due de Berlin 1418: King off the Yellow 14I": Prins van Oostenrijk 1823: Ibis 1622; La Reine 1418; Cramoisie brillant !619; Dorus Rijkers 2426; Grand due 4014: Peach Blossom 2430: Murillo 16 20; Rijzende Zon 3034: Mr. v. d. Hoeff 2635; Victo're 1823; Bartigon 18—34; Copland 12—21. TER AAR, 9 Maart. Spinazie per kist van 4 Kg. 4488 cent; Andijvie 4061 ct.; Breekpeen per 100 Kg. f 4.104.40: Spruit- kool f. 4.60—11.90; Witlof f. 9.20—12.40; Kroten per 100 bos f. 1.90: Radijs f. 3.20; Prey f. 35.10: Boerekool 1319 cent; Sel- dery f. 2.703.10; Knolseldery f. 1; Peter selie f. 2.70—3.10. VOORSCHOTEN 9 Maart. Veiling V.P.V. Kippeneieren f. 2.803.30: Eendeneieren 3 003.20 per 100. Ganzeneieren f. 0.06 1.08. Konijnen f. 0.241.05; Hanen f. 0.90 -•uiven f. 0.14 per stuk. WADDINXVEEN, 9 Mrt. Aangevoerd 481 kipeieren. Prijs (groote) f. 2.502.75; (kl.) f. 2.20; 90 stuks eendeieren f. 2.50 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3