5 BUITENLAND Het kabinet Chautemps in Frankrijk afgetreden Gelukkig zij, die bezitten Nieuw offensief van Franco LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag tO Maart 1938 Wegens het weigeren van volmachten ELTAXBUS KORTE TRAJECTEN cent 0 Gistermiddag- werd het duidelijk, dat Chautemps' kabinet ten doode was ge doemd, toen socialisten en communis ten weigerden volmachten te ver- leenen aan een regeering. waarin de fractie der linkerpartijen niet verte genwoordigd is. Overigens staat zij in het geheel niet vijandig tegenover het beginsel van dele gatie van macht. Zij zou bereid zijn daar aan mede te werken ten behoeve van een regeering. die door een harer leden geleid wordt of waaraan zij zou kunnen deelne men onder voorwaarden, vastgesteld door de bevoegde partij-organen. Daarmede was het pleit beslecht. Tijdens de besprekingen van den minis terraad bleek, dat sommige ministers on middellijk het ontslag van het kabinet wil den aanbieden, terwijl anderen eerst de debatten in de Kamer wilden voeren. Chau temps verheelde zijn medewerkers niet. dat deze laatste werkwijze de voorkeur had bij verscheidene vooraanstaande personen in het parlement, aangezien het de normale wijze van handelen is en omdat de frac ties niet het recht hebben over het lot van een regeering te beslissen. Herriot drong erop aan, dat Chautemps in de kamer een verklaring af zou leggen. Hierdoor zouden socialisten en communisten gedwongen worden openlijk voor hun meening uit te komen. Chautemps. En zoo geschiedde. Tegen kwart voor tien werd de zitting der kamer geopend en kreeg Chautemps direct het woord. Hij zeiüe: ..Nauwelijks' vier dagen geleden heb ik tweemaal in moeilijke aangelegenheden vertrouwen gevraagd en zoowel Kamer als Senaat hebben mij dat vertrouwen gege ven. En nu doen zich -moeilijkheden voor. die volledige opheldering vereischen. Er zijn delicate vragen gerezen. Ik ben niet hoovaardig. ik had het voornemen met stille trom te vertrek ken. maar na besprekingen te hebben gevoerd met eenige personen, kwam ik tot de meening, dat het in overeen stemming met de grondwet was, op helderingen aan de Kamer en door haar aan het land, te verschaffen. Deze 'ophelderingen zijn te noodzakelij ker, daar geruchten over een rampspoed dc regeering zou door de gebeurtenissen verjaagd worden de ronde deden. Zoo is het geenszins. De schatkist staat niet voor onmid dellijke moeilijkheden. De betalingen, die op de vervaldata verricht moeten gorden, zijn gedekt door voorschotten van verscheidene milliarden. Kan iemand er aan twijfelen, dat een emis sie van drie milliard of een defensie- leening niet ruimschoots volteekend zHlen worden? Bestaat er een valuta crisis? Evenmin. De wisselkoersen zijn tot aan deze laat- ote drie dagen stabiel gebleven. De regee ring is in staat gemakkelijk het hoofd te bieden aan de bewegingen der wisselkoer sen in de laatste dagen. Het probleem dat de regeering bezig houdt, is niet nieuw. Leon Blum heeft het verleden jaar reeds uiteengezet. Het is niet mogelijk voort te gaan telken jare te leven met leeningen van 38 tot 40 milliard en met verhoogin gen van den schuldenlast met 2 milliard achterstand. Toén mijn vriend Bonnet vol moed uit Washington terugkeerde, belastte hij zich met deze taak en ik zeg mijn so cialistische vrienden, die zich daarbij aan sloten, dank. De begrooting is in even wicht gebracht, dat is de eerste etappe. Er is een autonome kas in het leven geroe pen. Het parlement wilde deze kas een on aantastbaar karakter geven. De kas moet over middelen beschikken. Ik wilde de Ka mer opmerkzaam maken op dit probleem. Het middel om aan de autonome kas de waarborgen te geven, die zij noodig heeft, is de algemeene politiek der regeering zoo te doen zijn, dat de overige behoeften der schatkist met gemak verzekerd worden. Het zou in de oogen van het buitenland een nederlaag voor het land beteekenen. wan neer de leening der autonome kas niet slaagde. In slechts een half jaar hebben wij vier leeningen uitgeven. Het tempo der militaire uitgaven steeg van 1800 millioen tot 3200 millioen. Een vertraging in het binnenkomen der gelden, stijgingen der uitgaven noopten de regeering haar toe vlucht te nemen tot de voorschottenreke- nmg bij de bank. Hierin steekt niets, dat niet zeer normaal is. vJÜÜ? van milliard aldus ver volgde Chautemps, stond wettig ter be- schikking van de schatkist Er was dus niets f?'0® rampspoed wees. en ik dacht er aan, aan het bewind te blijven teneinde op te treden. Ik stelde toen de eischen, die ongerechtvaardigde beroering wekten Ik had de gedachte mij slechts in het belang van het land van de volmachten te be dienen. Ik hoorde voor dit doel spreken over een regeering van Thorez tot Raynaud, een regeering van het Volksfront of een regee ring van openbaar welzijn. In deze woor den kon alleen mijn dood liggen. Men verzwakt een regeering, wanneer men der gelijke geruchten verspreidt. Ik wilde der halve de regeering behoeden voor een inci dent in de Kamer. De minister van finan ciën bereidde ontwerpen voor ten behoeve van een economisch en financieel herstel, welke zoodanig opgesteld waren, dat zij geen enkele partij onaangenaam konden treffen. De procedure van volmachten is in financieele aangelegenheden gerecht vaardigd. omdat het. openbaar crediet de lasten draagt van dergelijke debatten. Spr. herinnerde er aan, dat vandaag het ont werp had moeten worden ingediend be treffende het pensioen voir oude arbeiders en de toewijzingen aan de gezinnen. Hier aan voegde hij toe: „ik kon niet tegelijker tijd uw wil tot zuinigheid te kennen geven en ontwerpen indienen, die de uitgave van milliarden met zich mee zouden brengen. Ik vraag vertrouwen te stellen in de regee ring, zooals mijn collega. Blum, dat een jaar geleden deed. De ouden van dagen en de boeren zouden nog langer wachten, wanneer wij niet tot overeenstemming kwamen over een punt, waar wii elkander zouden ontmoeten. Ook heb ik niet de op heffing van 40-uren-week in de fabrieken, die voor de landsverdediging werken, ge vraagd Ik heb slechts gevraagd de voor stellen van de enquêtecommissie vast te houden teneinde een te kleine productie en werkloosheid te voorkomen. „Ik kom thans, aldus ging Chautemps verder, tot het laatste probleem. Ik vroeg om een sfeer van sociale kalmeering. Ik deed een beroep op hen. die in contact waren getreden met de arbeidersklasse. Er zijn stakingen, waaraan men een einde moet weten te maken In een gewapend Europa moet men toonen. dat Frankrijk den wil heeft zijn energieën en zijn krach ten te vergrooten In al mijn eischen kon ik dus geenszins inbreuk plegen op de leerstellingen van sommige partijen. Daarom richtte ik dan ook een laatste beroep tot de Kamer. Wan neer mijn vrienden van de meerderheid riet geloofden in staat te zijn aan dit be roep gevolg te geven, zou ik de politieke consequenties op de duidelijkste wijze daar uit trekken. Een terugkeer tot de meer derheid? Wie zou kunnen gelooven, dat men de zaak der eenheid zou dienen wanneer men van meerderheid veranderde? De contro versen zouden verscherpt worden in plaats van te worden gekalmeerd. Dan is er nog een argument, dat ik afwijs, n.l. dat mijn ontwerpen inbreuk zouden plegen op de onafhankelijkheid van een der partijen, die de meerderheid vormen. Op sommige oogenblikken staat de geheele regeering voor de keuze tusschen het belang van een partii en dat van het vaderland. De regee ring is er t.rotsoh oo de keuze op het va derland té hebben doen vallen. In de ontwerpen der regeering kwam niets in botsing met het republikeinsch geweten Men kan echter geen vol machten toekennen aan een ministerie op een te smalle basis. Dit argument is voor mij zeer krachtig en het is verre van mij het te bestrijden. Wanneer gij de grondslagen voor den nationalcn ar beid wilt verbreeden, zal ik met groote vreugde mijn plaats afstaan. Ik heb enkele dagen geleden verklaard, dat ik, aangezien ik een kabinet op smalle basis gevormd heb. reeds van tevoren er mede accoord ging onder den voet te worden geloopen door de metgezel len, wien ik den weg zou hebben ge baand. Enkele dagen geleden heb ik bij de debatten over de buitenlandsche politiek de eer gehad de Kamer met algemeene stemmen aebter mij te krij gen door te zeggen, dat onze kracht en onze eenheid verzekerd moesten wor den. De regeering zal er een eer in stel len de kracht van het leger tot een maximum te hebben opgevoerd. Dit is echter niet voldoende voor de kracht van Frankrijk. Daartoe is de eenheid der Franschen noodig. Wanneer de Franschen er krachtig naar zouden willen streven, hun meeningsverschil- len minder openlijk uit te vechten, zou ik daarover bij het uit handen geven van het bewind een diepe vreugde ge voelen. Het zou dan slechts een klein offer zijn, dat ik gebracht zou hebben aan de edelste aller zaken" DE ALGEMEENE TOESTAND Schuschnigg forceert een beslissing. Chautemps demissionnair. Met deze woorden eindigde Chautemps zijh réde. Alle ministers verlieten daarop de zaal en boden hun collectief ontslag aan. Zoover is het met het Carillon Comité nog niet. Hebt git Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden Von Ribbentrop te Londen. In Oostenrijk heeft Schuschnigg den kogel door de kerk gejaagd. Zondag a.s. wordt een plebisciet gehouden. Het Oostenrijksche volk zal zich moeten uitspreken over het voortbe staan van Oostenrijk als zelfstandigen staat. Indien de meerderheid van het volk voor het voortbestaan van een onafhankelijk Oostenrijk blijkt te zijn, zal de positie van Schuschnigg onaan tastbaar zijn en zal hij maatregelen kunnen nemen tegen de nationaal- socialisten. Indien hij evenwel minder dan zestig procent van het aantal stemmen kan vereenigen, dan bestaat er weinig twijfel of Schuschnigg zal aftreden en worden opgevolgd door een nationaal-socialistische of half na- tionaal-socialistische regeering, waar op vroeger of later een aansluiting bij Duitschland zal volgen. Minister Zerr.at'.o heeft de uitvoerende bepalingen bekend gemaakt voor de te houden volkssteming. Alle leden der kies commissies moeten behooren tot het Va- derlandsche Front. Het begin en einde der volksstemming wordt door den bevoegden „Landeshauptmann" vastgesteld. Als stem biljetten gelden de lidmaatschapskaarten van het Vaderlandsche Front, de lidmaat schapskaart van den Boerenbond, beroeps- kaarten en nationaliteitsbewijzen, in ieder geval slechts documenten, welke de iden titeit bewijzen. Kiesgerechtigd zijn alle Oostenrijksche bondsburgers, die meer dan 24 jaar oud zijn. Het document wordt af gestempeld, als het stemrecht is vastge steld. Op aanwijzing van den „Landes hauptmann" wordt een lijst van degenen, die gestemd hebben, bijgehouden. Op het officieele stembiljet is het woord „ja" ge drukt. Wie tegen wil stemmen, moet het woord „nein" met de hand op een biljet schrijven Schuschnigg durft blijkbaar thans den kamp met de Nazis aan, zich verzekerd wetend van den steun der legitimisten, de arbeiders en alle vroegere Marxistische elementen. Wachten zou inderdaad zijn positie heb ben verzwakt. Met groote belangstelling zal men het resultaat van de krachtmeting afwach ten! In Duitschland schijnt men weinig ge rust, gelet op het feit, dat de ochtendbla den noch van het besluit der Oostenrijk sche regeering, noch van de rede van Schuschnigg iets vermeldden, blijkbaar van hoogerhand wachtende op instructies ten aanzien van de aan te nemen houding De vorm, waarin en de voorwaarden waaronder de volksstemming gehouden zal worden, worden te Berlijn echter uitermate ongunstig beoordeeld. In politieke kringen brengt men de opvatting tot uitdrukking, dat op deze wijze de werkelijke opvattingen en gevoelens van het Oostenrijksche volk niet kunnen worden vastgesteld. Bovendien is men van oordeel, dat de voorwaarden, waaronder de stemming gehouden zal wor den, in het geheel niet beantwoorden aan de behoefte en meer dan gevaarlijk zijn. Ook spreekt men de meening uit, dat Oos tenrijk op deze wijze te kennen geeft, dat het van nu af aan zijn lot in eigen handen wil nemen en zich onafhankelijk van de vredesverdragen wil maken. Verbazen doet dan ook niet het be sluit, om Zondag door de Nazis geen deel te doen nemen aan de stemming. Het is echter tevens een bewijs van zwakte De Fransche regeering Chautemps. nau welijks aan het bewind, is afgetreden, om dat de Hnksche partijen weigerden vol machten te verleenen. Onze Parijsche correspondent schrijft nog: Drie redenen hebben de regeering ge noopt die onbeperkte volmachten te vin gen; op de eerste plaats de noodlijdende toestand van de schatkist, vervolgens de noodzaak in een tot de tanden gewapend Europa de eigen veiligheid te verzekeren en ten slotte de nieuwe koortsaanval van het Fransche betaalmiddel. Op slot van zaken zijn deze drie redenen te herleiden tot één, de groote alles over- heerschende ftnantieele kwestie, die ten nauwste samenhangt met de kwestie der landsverdediging, waarvoor niet minder dan een 20 milliard noodig is. In zekeren zin beleven we op het oogen- blik een tijd. die zeer veel overeenkomst vertoont met den toestand van een jaar geleden. In Maart 1937 immers schreef de regeering-Blum een groote defensie-leentng uit en om het welslagen er van te verzeke ren. werd de zooveel gerupht verwekkende „pauze" geproclameerd. Opnieuw wordt nu den Franschen spaarder zijn medewerking gevraagd om het geweldige bedrag van on geveer 20 milliard ter versterking van 's lands veiligheid hijeen te brengen. En om het welslagen er van te verzekeren, vroeg de heer Chautemps als het ware een uit gebreider „pauze". Wat is immers deze dagen geschied? Het pond is in verhouding tot den franc tot een ongekend hoogterecord gestegen. Spe culatie? Een kleine wandeling op de beurs is voldoende om deze hypothese op zij te schuiven: op de beurs gaat niets om, totaal niets! Er is dus een andere oorzaak en deze is niet ver te zoeken. De Fransche handels balans sloot in Januari met een tekort van 1 milliard 441 millioen francs, terwijl het in Februari verder toenam tot 1 milliard 969 millioen! Om dit deficit aan te vullen, niets of bijna niets. De groote Parijsche tentoonstelling en de tijd van het drukke toeristenverkeer is voorbij, zoodat tegen over de vraag naar deviezen om de buiten landsche aankoopen te dekken geen vraag naar franken bestaat. Het egalisatiefonds moet dus aan een ongekend zwaren druk het hoofd bieden, terwijl wat de binnen- landsche betalingen betreft, deze maanden voor de schatkist de magere maanden zijn, wat tot gevolg heeft een telkens herhaald Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindsplein tot Koninginneiaan v.v. Koninginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hooge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. 4556 (Ingez. Med.) beroep op de Bank van Frankrijk. Weina in deze omstandigheden zijn er twintS milliard voor de landsverdediging noodig Het merkwaardige is nu, dat de Fransche spaarders best in staat zijn die 20 milliard op te brengen en we komen dus feitelijk tol de paradox: Frankrijk is een arme staat in een rijk land! De moeilijkheid is die rijke spaarders massa te bewegen den armen staat te hulp te komen. Het is wel reeds meerdere malen gebleken, dat niet tevergeefs een beroep op het Fransche kapitaal wordt gedaan, wanneer het er op aankomt de landsverde diging hooger op te voeren, doch de toe stand is zoo precair geworden, dat niet dan met de grootste voorzichtigheid een dergelijke operatie kan worden uitgevoerd. Op de eerste plaats ls hiervoor noodig een zeer drastische bezuiniging op alle uitgaven, die niet dringend noodzakelijk zijn. een voorloopig uitstellen van op zich voortreffelijke, doch op het oogenblik veel te kostbare sociale maatregelen en boven alles een intense productie, die niet voort durend bedreigd wordt door politieke strub belingen. In den minsterraad van gisteren heeft de minister van finantiën Marchan- deau de noodzakelijkheid van deze maat regelen uitvoerig uiteengezet en eenstem mig heeft de regeering zijn betoog goed gekeurd. Hieruit volgt en in bedekte termen wordt hierop gezinspeeld, dat voorloopig niets kan komen van de ouderdomsverzekering, door socialisten en communisten steeds op hoogen toon geëischt en waarvoor een wets ontwerp verwacht werd, vervolgens dat de 40-urige arbeidsweek wel niet officieel zou worden afgeschaft en tenslotte, dat door het verleenen van blanco-volmachten voor bepaalden tijd de regeering zich wilde ont worstelen aan de al te veel in partijpolitiek verzonken Kamer. Men kan niet ontkennen, dat minister president Chautemps door deze houding een moedige daad heeft gesteld. Socialisten en communisten kunnen en willen om zui ver electorale redenen niet afstand doen van de spoedige invoering der ouderdoms rente, waarvan zij de laatste maanden hun stokpaardje hebben gemaakt, terwijl zij om politieke redenen geen volmachten willen toestaan aan een regeering, wanneer zij op de uitoefening dier volmachten geen con trole kunnen uitoefenen, m.a.w, wanneer zij niet zelve deel van de regeering uit- maken. zoodoende de crisis! Maar wat nu? Hierbij vallen Beck's nieuwe bezoek aan 'Clano en de komst van Von Ribbentrop naar Londen de meest uitgebreide voor- jprgsmaatregelen waren getroffen, oni iedere demonstratie te voorkomen! mo- rinenteel weg! DUITSCHLAND Voor ds. Niemöller. De aartsbisschop van Canterbury, dc primaat van de Zweedsche kerk, de Grieksch-orthodoxe aartsbisschop van Thyateira, de voorzitter van de protestant- sche federatie van Frankrijk en de voor zitter van het departement van buiten landsche zaken van den federalen raad van de Christelijke kerken van Amerika hei- ben Adolf Hitler en de ministers van een- dienst en justitie van Duitschland eea telegram gezonden, waarin wordt geprotes teerd tegen het gevangenhouden van ds. Nlpmöller. BELGIË Minister de Man afgetreden. Na afloop van den ministerraad werd p vernomen, dat de minister van finan- ïA ciën, De Man, is afgetreden. v hef frqi3tv»m wuesca-saragossa en teruel De nationalisten zijn gisterochtend over een front van 100 kilometer, van Sarragossa tot bU Teruel tot een offensief overgegaan. Een groote, verwoede veldslag is ontke tend aan het front van Fuentes de Ebro tot Alfambra, De rechtsche infanterie, die oprukte nadat de artillerie gedurende twee uren den aanval had voorbereid, heeft met steun van de luchtstrijdkrachten het repu- 'olikelnsche front over een lengte van 96 K.M. doorbroken, terwijl op sommige pun ten de opmarsch een diepte van 18 KJVI. bereikte. In het eerste oogenblik was de tegen stand zeer krachtig, maar vervolgens trok ken de republikeinen ln wanorde terug, veel materiaal achterlatend, maar geen artillerie. Er werden verscheidene honder den gevangenen gemaakt. Barcelona erkent, dat eenig terrein is verloren, doch geeft overigens gerust stellende verklaringen uit. Bij den luchtaanval, door vliegtuigen van Franco tegen Puebla de Hilar ondernomen, is het ziekenhuis verwoest, zoodat 105 zieken om het leven zijn gekomen. Gister morgen heeft de vijandelijke luchtmacht Reus gebombardeerd, waarbij 20 menschen omkwamen en 25 gewond werden. Bij een luchtaanval op Torlosa zijn 18 personen gedood en 150 gewond. In drie kolonnes vleien de rechtsche troepen in Aragon aan. De eers.e afdeeling marcheerde in het noorden langs den weg van Carinena naar Belchite. de tweede langs den weg van Camin Real naar Alcaniiz. In de richting van den aanval liggen geen belangrijke steden, hetgeen erop wijst, dat Franco verlangt terrein te winnen en niet het regeeringsleger wil verpletteren. Boven dien beschikken de regesringstroepen in het genoemde gebied over weinig troepen, terwijl hun verbindingen naar het achter land slecht zijn. De aanval werd snel doorgevoerd en het optreden van de luchtmacht werd begun stigd door mooi weer. De Man. Janson meende dit belangrijke depar.e- ment niet lang onbezet te kunnen laten1. Minister Mevlot zal de pct'tefeuille ad interim waarnemen. De algemeene raad der Belgische werk liedenpartij heeft een motie aangenomen waarin vertrouwen woqdt uitgesproken in de socialistische ministers, van wie men verwezenlijking van het sociale progTamma der regeering. medewerking aan het tot stand komen van een evenwichtige begroo ting en een energieke politiek tegen de economische crisis op den grondslag van het regeerinigsprogramma van 1935 ver wacht. ROEMENIË Patriarch Cristea verzoekt den Joden te bidden voor het welzijn des lands. Miron Cristea. de patriarch der Roe- meensche orthodoxe kerk en minister president, heeft zich tot den opperrabbijn van Roemenië gewend met een schrijven, waarin hij hem verzoekt od 13 Maart a.s. in alle synagoges gebeden te laten zeggen voor den vrede en eensgezindheid onder de burgers, voor het land en den koning en ten slotte om „de geloovigen te ontslaan van alle eeden, die,zij misschien voor ker kelijke autoriteiten hebben afgelegd". In Joodsche kringen wordt deze stap van den. patriarch met sympathie ontvangen. Men merkt echter op, dat de kwestie oer politieke eeden van belang is voor de anti- semietische partijen der uiterste rechter zijde en niet voor de Joden. Niettemin prijst men zich geluklcig zien, dat de patriarch de verschlllena godsdiensten op voet van gelijkheid behan delt, Indien het gebeden voor het national welzijn betreft. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2