Waar de Vrouw belang in stelt WIST GE.... 1EIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 10 Maart 1938 Blousesde groote mode RADOX Klaag nooit Vrouwenleven in de woestijn Bubbeltje met gevolgen Een uitkomst bij uw voorjaars-costuumpje GEEN VETPUISTJES MEER Een dwaze gewoonte, die zeer verslappend werkt. Academie voor modelhuwelijken als Tranen schoonheidsmiddel Weg met de handkus! Een millioen voor de vijflingen Er zij" °P dit oogenblik nog streken waar de vrouw minder geldt dan een lastdier. We kunnen het ons nauwelijks indenken, wanneer we 's morgens vrij en blij onzen beroepsarbeid beginnen of in volle vrijheid onze huishouding besturen, dat er streken ajn waar nu, op dit oogenibllk. vrouwen leven, wier lot als volkomen eigendom van oen man. beklagenswaardiger is dan dat van een slecht gevoed en veel mishandeld lastdier. Toch is dit een feit en misschien is het nuitiz voor ons. ons hierin eens even te denken. Het allerslechtst is misschien wel de nomaden vrouw eraan toe. de vrouw van den rondtrekkenden Arabier of anderen wcestijnbewoner. die het zelf buitengewoon arm heeft en bovendien van zijn schamel deel nog meest slechts het allergeringste afstaat voor de moeder van zijn kinderen, zóó dat ze precies het leven houdt en kracht genoeg heeft om zijn huishouding te doen. maar meer niet. In haar jeugd Is het nomadenjnelsje het eigendom van haar ouders, die zoodxa ze volwassen is en soms nog eerder, haar voor een bepaalden prijs die varieert naar ge lang van haar uiterlijk en huishoudelijke kwaliteiten aan een man verkoopen Of dit huwelijk als men het zoo noemen mag haar aangenaam is of niet. doet niets ter zake. zelfs is haar aanstaande echtgenoot haar meestal voor de bruiloft volkomen onbekend. Alleen bestaat onder de meeste nomadenstammen de ongeschre ven wet. dat geen meisje mag worden ge dwongen tot een huwelijk met een veel ouderen man, als ze zich hiertegen verzet. Van vastgestelde rechten voor de ge huwde vrouw is geen sprake: ze moet zich reeds bii de bruiloft trachten te verzoenen, met het denkbeeld, dat ze zeker eens in de toekomst haar echtgenoot met een of meer andere vrouwen zal moeten deelen. Soms is dit al heel spoedig het geval, doch altijd kan ze er zeker van zijn, dat re 11a eenige jaren, aks de bloei van haar jeugd voorbij is en dit is bil de Ooster- sche vrouw al heel spoedig het geval als een waardeloos meubel aan den kant wordt cezet. De man neemt dan een Jongere vrouw erbij en de eerste mag tegen ver- joeding van kost en inwoning haar meest leer zware huishoudelijke taak blijven ver vallen. Het is maar al te begrijpelijk, dat in een nomadenhuweUik maar heel zeidén sprake kan zijn van een wederzljidsche oprechte genegenheid; immers voor liefde zajn toch in de eerste plaats vertrouwen en eerbied noodig en hoe zouden die kunnen groeien in het hart van een vrouw, die een voortdurend schreeuwend onrecht lijdt? De vrouwen, die het geluk hebben, zonen ter wereld te brengen, zijn er meestal nog het best aan toe. want hierdoor stiigt haar aanzien aanmerkelijk en bovendien krijgen ze in haar zonen een natuurlijke toevlucht voor latere, droeve jaren. Onder de armere nomadengezinnen, waar de man geen geld heeft voor meer dan één vrouw, wordt zoo nu en dan nog weieens iets gevonden dat op een gelukkig huwelijk lijkt. Doch hoe welgestelder dc familie, hoe treuriger het lot der vrouw. Na enkele jaren wordt ze vast en zeker ver- stooten en soms doet haar man haar dan uit medelijden over aan den een of an deren vriend of kennis. Is dit echter niet het geval en is haar oudste zoon nog niet oud genoeg om haar in zijn eigen tent een toevlucht te bieden, dan is zit wel gedwon gen een huwelijk met een armen man te sluiten om tenminste onder dak te zijn. Haar man doet haar dan dankbaar voor die uitkomst voor een zacht prijsje van de hand. Deze ontzettenden toestanden zijn groo- tendeels het gevolg van den Islam, De no maden, die allen Mohammedanen zijn, houden zich aan de bepalingen van hun godsdienst, waarbij het hebben van meer vrouwen niet alleen wordt toegestaan, maar zelfs als een heel natuurlijke toe stand wordt beschouwd, omdat zoo redeneert de Mohammedaan er nu een maal veel meer vrouwen dan mannen op de wereld zijn. Verder trekken de meeste nomaden zich overigens niet veel van hun godsdienst aan. Onder de Bedoeinen in Arabië komt het b.v. zelden voor. dat een man de voorgeschreven geloeden kan op- teilen en bli de vrouwen is dit bijna nooit Ito. geval. Do meeste nomaden zijn ervan overtuigd, dat de vrouw van nature slecht en valsch is: hun spreekwoorden getijgen ervan. Zoo zeat de Arabier: ..Bij alle dieren is bet wiifie beter en ijveriger dan het mannetje. Alleen bii de menschen gaat dit niet op". En de Bedoeïn verklaart: ..De vrouw is slecht: sommige vrouwen vergiftigen haar mannen en de meeste zijn ontrouw". Dat ze zelf nu niet bepaald trouwe echt- kenootsn zijn. doet niets ter zake. Ze zijn er nu eenmaal van overtuigd, dat het nuttig en noodig is, den heelen dag zijn vrouw ook. als ze zacht en vriendelijk uit te schelden. Want. o wee als men naar een weinig vrijheid laat! Ze zou on middellijk in alle mogelijke slechtheden vervallen i Hi een klein provinciestadje, dat ik,niet n°emen zal, kwamen onlangs twee huis vrouwtjes elkander op straat tegen. Het noodzakelijk gevolg was: een babbeltje over van alles en nog wat. Het duurde een halfuur, een uur en de dames stonden er nóg: de heele stad had jj.: revue al gepasseerd en daar ze allebei «isnlijk ..gloeiends haast" hadden gingen monden hoe langer hoe sneller Totdat.krak, opeens een der monden noodgedwongen zweeg. De babbelende dame aai haar kaak verrekt en moest met open m«nd naar het ziekenhuis worden over- Eatraoht Een tijdlang is de blouse uit de gratie ge weest, maar nuwe zouden werkelij k niet meer weten, hoe we het zonder dit prettige kleeddngstukje moesten stellen! Hbe langer hoe meer gaat dc vrouw van heden de blouse beschouwen als een on misbaar kleedtngistuk. Zoowel sportieve als gekleeds modellen worden gedragen: blouses van katoen, van satijn, van mousseline, van crepe noemt u maar op En daar de strakke, sober belijnde, liefst donkergetinte mantelpakjes dit voorjaar en dezen zomer stellig opgeld zullen doen, mogen we ons bij de keus van onze blou setjes wel eenige fleurige en kleurige fan tasie veroorlooven Onze teekening laat in allerlei nieuwe, aardige modellen zien: blouses in twee contrasteerende kleuren, met ingezette baantjes van jersey, met borduurwerk, enz., enz. Bovendien (rechts onderaan» twee zeer nieuwe ceinturen, resp. van ..vischleer" en van peau de suède. Is hier misschien een ideetje voor U bij doch een frissche gave huid door geregeld gebruik van Radox in Uw wasch water Bij apothekers en erkende drogisten f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje 7411 (Ingez. Med.) Ik ken een jonge vrouw van even dertig jaar. Ze heeft twee schatten van kinderen, een mooi huis, ziet er aardig uit, kleedt zich goed, kortomm'n liefje, wat wil je nog meer. En toch.... inplaats van dat haar huis bestormd wondt door vriendinnen en vrienden, inplaats van dat ze echt populair is, leeft ze als een eenzame. En haar man; nu, ik weet de finesses niet, maar hij ziet er stellig niet erg gelukkig uit! Hoe komt dat toch? Het geval interesseerde me en het duurde niet lang of Ik had de oorzaak radi caal ontdekt: die Jonge vrouw leed nl. aan de funeste klaaggewoonte. Kent U óók zulke dames? Als je ze voor den eersten keer ontmoet, zijn ze bizonder aardig. Dent weeden keer gaat het ook nog wel. Maar dan.als ze vin den. dat ze nu intiem genoeg met je zijn, breekt de stroom klaagtonen en jammer klachten los, om nooit meer op te drogen. Een telefoontje: Zoo. hoe gaat het? (er is niets bizonders, dat weet ik!), maar in plaats van het gewone antwoord „o, met mij goed", komt er een heel verfhaal over hoofdpijntjes, moeheid, slapeloosheid, on aangenaamheden met man. kinderen, dienstboden, enz. enz. Na twee minuten vraag je je af, of het nog lang duurt, na vijf minuten ben je op het kookpunt, na tien minuten wensch je de dame naar de Noordpool. Em je belt dan toch liever maar niét meer op, want je tijd is kostbaar en helpen kun je tóch niet. En zoo komt het, dat die „klaagvrouwen" hoe langer hoe eenzamer worden. Tenzijiemand eens den moed heeft, haar uit pure belangstelling en om haar te helpen precies zegt waar het op staat en ais ze dan dien goeden raad ook op volgen. Die raad luidt: klaag nooit Als iemand U vraagt, hoe het met U gaat, zeg dan strijk en zet: griet mij héél goed" en ga over tot de orde van den dag. En als U bij U zelf een neiging tot klagen waar neemt, vraag U dan af: geef lk enkel toe aan een dwaze gewoonte, waardoor ik me zelf en mijn omgeving hoe langer hoe meer uitput óf is er een bizondere oorzaak voor m'n klagerigheid (lichamelijke overver moeidheid misschien?) Zoo ja, tracht dan die oorzaak op te ruimen. Wérk aan Uw ge zondheid door een frisch, sportief leven. Zoo nieen, breek dan eens en voor al met dat dwaze gejammer BHÉMONDA. In het Hongaarsche stadje Kecskemek is eenige weken geleden een soort huwelijks- academie geopend. Deze school heeft zich ten doel gesteld, jonge vrouwen voor het huwelijk op te leiden De toeloop tot de col. leges, waar alle mogelijke problemen van huwelijk, kinderverzorging, hulshouding en woninginrichting worden behandeld, over treft de stoutste verwachtingen. Op het program van deze academie, die eenig in de wereld is. staan o.a de volgende onderwerpen van bespreking: Worden de meisjesdroomen in het huwe lijk verwezenlijkt? Hoe moeten de inkomsten onder de echt. genooten worden verdeeld? Hoe richt men de kinderkamer in? Hoe kan de vrouw het meeste bijdragen tot een harmonisch huwelijksleven? Mag de gehuwde vrouw geld verdienen? De luiste verhouding tusschen ontspan ning en arbeid, tusschen uitgaan en huise lijkheid. En tenslotte: hoe ziet de modelvrouw eruit? De huweiijksacademie van Kecskemek be trekt haar studenten uit alle kringen van de maatschappij: sommige meisjes zitten nog op de schoolbanken, anderen zijn reeds in een beroep of bedrijf werkzaam Met. hei oog hierop worden de colleges uitsluitend in de avonduren gehouden. De eerste col legezaal bleek al spoedig te klein om alle belangstellenden te bevatten, zoodat men ertoe moest overgaan, de groo'ste balzaal van de stad af te huren. En daar ook van den kant der jonge mannen een enorme belangstelling bestaat, wordt nu overwogen, te hunnen behoeve een spectalen leergang in te stellen. Ongetwijfeld zal het in Kecskemek over een paar jaar wemelen van modelhuwe- üj'ken. dat vitamine D de kalk- en phesphor-stof- wlsseling, van beteekenis voor de ontwikke ling van een sterk beenderstelsel, regelt, dat melk een van de weinige producten is rijk aan kalk en phosphaten, dat melk, waaraan vitamine D toegevoegd is, het ideale middel is ter voorkoming en bestrijding van Engelsche ziekte, dat de F. K. Melkinrichtingen Fa. F. v. d. Kloot - „Dijk en Rhijn" - gevitaminiseerde melk in den handel brengen met een con stant vitamine D gehalte, dat deze melk voortdurend biologisch geijkt ■wordt ?398 Hnsez Med.) In Banjaluka in Bosnië is een vereeni- ging opgericht vantegenstanders van de handkus. Dit is juist in Bosnië al heel wonderlijk, omdat het oude gebruik van de dames de hanid kussen, daar nog zeer ver breid is. Maar de tegenstanders meest studen ten en intellectueelen zeggen het vol gende: de handkus is onhygiënisch en geeft aanleiding tot de verspreiding van besmet telijke ziekten. Bovendien pleiten ook aesthetische gronden voor de afschaffing: het staat in onzen tijd niet meer, dat de man zich bii de begroeting van een dame tot haar neerbuigt om haar de hand te kussen. De handkus past niet meer in de tegen woordige verlioudingen, waarin de vrouw een geheel andere plaats inneemt als vroe ger. De vrouw is nu de kameraad, de be- roepscoUegn van den man en hierin vol komen aan hem gelijk. De handkus wortelt daarentegen nog in een tijdperk, toen de vrouw een ondergeschikte positie innam en ze daartegenover verschillende privileges genoot. MAANDAG: Biefstuk. Gebakken aard appelen. Sperzieboontjes uit de bus. Water, gruel. DINSDAG: Zuurkoolschotel, Saucijsjes. Vanillevla met vruchten. WOENSDAG: Gepaneerde kalf slappen. Schorseneeren, Aardappelen, Yoghurt met beschuit en suiker. DONDERDAGVermicellisoep, Varkens- rollade. Spruitjes. Aardappelen, Sinaas appel. VRIJDAG: Stokvisch met rijst. Gebakken uien. Mosterdsaus. Aardappelen, Beschuit met bessensap. ZATERDAG: Kecryschotel (van de rol lade van Donderdag). Andijviesla, Omelet. ZONDAG: Macaroni met ham en kaas in schelpen. Kalfsoesters. Aardappelen, Brusselsch lof. Rabarber met schuimkop. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Koolsoep. Witte haonen gehakt. Ge stoofde peer, Aardappelen, Sinaasappel en bananencompóte. 2. Gevulde uien. Aardappelen. Flensjes me» gember. 3. Schotel van savoyekool met riist ge hakt. Aardappelen. Hangop met beschuit en bruine suiker. 4. Sla van bruine looonen, bieten en veldsla. Aardappelen. Bruine boter. Rijst met bessensap. RECEPTEN. Wiite boonengehakt. Benoodigdheden: 4 ons goeduitgelekte gaar gekook.e boonen. 2 sneedjes oud brood, 2 eieren. 1 eetlepel gehakte ui, 1 eetlepel gehakte peterselie, zout. oeper, nootmuskaat, 1 lepel soya. 1 ons boter. Bereiding: De goed uitgelekte boonen fijn malen of met een vork fiin maken. Ze vermengen met de gefruite ui, het ge- t weekte brood, een heel ei en een eidooier, de kru'den. de gehakte peterselie en de soya. Van dit mengsel b.v. 4 balletjes maken, deze door het overgehouden eiwit rollen, ze paneeren en in de boter in den oven of op het vuur aan alle kanten bruin bakken. De balletjes uit de jus nemen en deze met wat water afmaken. Koolsoep. Benoodigdheden: 1 ons savoyekool. 1 L. water. 3,'4 lepel zout. 5 lepels bloem. 21/.» lepel boter. 2 theeleps's Maegi-aroma of 1 iheedspel marminte Bereiding: De bo.er lichtbruin laten worden en hierin de heel fijngesnipperde kool lichtbruin bakken De bloem toevoegen deze mee laten bakken, dan bij kleine hoe. veelheden iegelijk het water erbij gieten. Het zout toevoegen en de soep '/s uur zachtjes laten koken, tot de kool gaar is. De soep zoonoodig nog iets bij binden en het Magigi-aroma of de marminte toevoe gen Gebakken dobbelsteentjes brood er bij geven. Savoyekool met rijstgehakt. Benoodigdheden: 1 Savoyekool (niet te groot), 2 ons rijst. 1 eetlepel gehakte ui. 1 eetlepel soya. 2 lepels boter, '/s L. water, wat kerry. Bereiding: De kool schoonmaken door de buitenste bladeren te verwijderen, daarna in de helft snijden en in lange dunne snippers schaven. Ze wasschen en bijna gaarkoken in weinig water mei zout. Op het vergiet uit laten lekken. Voor het rijst gehakt de gesnipperde ui in wat boter licht bruin bakken de rijst toevoegen en deze even mee bakken. Het water en het zout toevoegen en de rijst gaar koken. Naar verkiezing wat kerry met de ui meebakken De riist vermengen met de soya, wat peper en zoonoodig zout en kneden tot men een samenhangende massa heef: Hiervan 4 balletjes maken, deze paneeren en in ons boter bruin bakken De ius me» wat water afmaken. De kool in een vuurvasten schotel leggen, de balletjes er tusschen leggen en de ius er over schen ken. een dun laagje paneermeel er over strooien en den schotel olm. '/i uur in den oven zetten. Sla van bruine boonen, bieten en veldsla. Benoodigdheden: 4 ons gekock/e wi'te of bruine boonen. 1 flinke bie'. 1 ons veld sla of dunsel. 4 lepels slaolie, 3 lepels azijn, mosterdpoeder, peper. 1 kleine prei, 1 zacht gekookt ei. Bereiding: De gaar gekookte boonen goed De Amerikaansche schoonheidsspecialist Shuttiewigh heeft uitgemaaktdat hui. len niet. zooals we altijd gedacht hadden, leelUk maakt, maar integendeel mooi. Door de spierbewegingen bii het huilen en door de tranen, die langs het gezicht stroomen en nog nuttiger met een zakdoek in de huid worden gewreven, heef» een degelijke gezichtsmassage en reiniging van de huid plaats, waar geen crèmes en lotions tegenop kunnen zegt de heer Shuttiewigh En hij voegt er als uiting van ech.e mannensolidari'elt aan. toe: voortaan behoeft geen echtgenoot zijn vrouw meer een nieuwen hoed te geven uit vrees, dat het ongestild verlangen naar de nieuwste crea-ies zich zal baanbraken in een stroom van tranen, die - haar schoonheid zullen vernietigen. De verstandige man zal voortaan zeggen: „huil maar een; flink uit. kind. het komt je schoonheid ten goede. En wat dat nieuwe hoedje betreft: dat heb ie nu hee- lemaal niet meer noodig. want zelfs met een hoed van het vorige jaar ben je nog veel mooier dan alle anderen. Als je ie tranen maar zoo nu en dan eens den vrijen, loop laat!" Hoeveel zaken en bedrijven er in Amerika ook achteruitgaan, één ..zaak" staat nog s eeds op het toppunt van haar bloei, nl. he: geldzaakie van de Dionne-vüfling in Callander. Zoojuist verscheen in de bladen een ba lans over 1937. waaruit blijkt, dat hei ver mogen van de vijf dametjes thans reeds het millioen dollars heeft overschreden. Op credletziide staan, os. de posten: filmcontract 250.000 dollar, verdiensien «iet reclame 323-765 05 dollar, radio 300 000 dollar, tantièmes, bezoeken enz. 425.383 34 dollar, dividenden 70.000 dollar, samen: 1.126.146.39 dollar. Op de debetzijde staat! o.a. bouw van een huls 40.000 dollar, onder, houd van huis en personeel, algemeene onkosten 75.250 dollar, salaris van dr. Dafo© 4 597.17 dollar samen dus 119.847 17 dollar. Van een vermindering van de publieke belangstelling, die een teruggang van de inkomsten tengevolge zou hebben, is voor alsnog niets te bespeuren. In 1936 kwamen 450.000 menschen de viifliiig bezoeken. (Tweemaal per dag zijn ze een uurtje door een glazen wand te bezichtigen) en in 1937 was het aantal bezoekers nog grooter. Toen de kleintjes het vorige jaar eens acht. dagen ziek waren en dus niet konden worden vertoond, bleven de menschen ge duldig in de buurt leeraren om haar weder- optreden af te wachten. Volgens haar salaris behooren de klein© meisjes tot de best betaalde filmsterren. 7410 (Ingez. Med i uit laten lekken en koud laten worden. D© biet stroopen. wasschen en in plakjes snijden of schaven. De sla uitzoeken was schen en goed uitdrukken De prei heel f-iin snijden. Het ei fijnmaken, olie. peper zout en mosterdpoeder toevoegen en als dit goed gemengd is. de azijn en gesnip perde prei er door roeren De boonen. d© bieten en de veldsla met deze saus ver. mengen. Minstens plm. </s uur voor het ge bruik klaar maken, zoodat de saus er in trekt. Gevulde uien. Benoodigdheden: 8 groote uien, 2 ons aardappelgehakt, ons boter, zout. pa neermeel. Bereiding: De uien schoonmaken en in i'uim water met wat zout gaar koken olm. 13/4 uur. Het binnenste gedeelte er uit nemen en met het kookwater bewaren voor uiensoep of saus Plm. 2 ons gekookte aard. appelen fijnmaken, vermengen met peper, zcut. 1 fijngemaakt gekookt ei. wat soya of maggi's aroma en zoonoodig wat melk. De uien hiermee rallen, ze in een vuur- lasen schotel zetten, waarin men wat boter bruin heeft laten worden Wat pa neermeel over he: vulsel strooien en een raar stukjes boter er od leggen Den schotel plm. uur in den oven zet en. terwijl men nu en dan de jus er over giet om uit drogen te voorkomen. Schuimkop. (Schoteltje voor 3 a 4 personen). Benoodigdheden: 2 groote eiwitten. 1 ons suiker. 1 lepel poedersuiker. Bereiding: de eiwitten zoo stijf mogelijk kloppen, daarna lepel voor lepel de :u;':er er door roeren De massa leggen op abar. ber. of aorelmoes die men in een vuur vasten schotel gedaan he-f De posder- suiker er over strooien en den schotel in een matig warmen oven zetten tot het eiwit lichtgeel en bros is (3/4 a 1 uur). 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11