y y y BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 10 Maart 1938 Prins Bernhard logeert op Eaton Square. Uitbreiding sterkte der lichting 1938. De wijziging der Bedrijfs- radenwet. Ook Uw steun! Lucht Yerdediqinqs Fonds GEMENGD NIEUWS Kapitale boerderij afgebrand Woning van den vroegeren Nederlandschen gezant. Veel belangstelling in Engeland. Alle avondbladen besteden veel aan dacht aan het bezoek van Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden en Prins Aschwm. In de bladen staan de foto's van hun vertrek van Bucking ham Palace en van hun wandelingen in de stad. De bezoekers zijn afgestapt op Eaton Square, de woning van den vroegeren ge zant van Nederland, jhr. de Marees van Swinderen, die Zaterdag voor zijn jaar- lijksch bezoek naar de Vereenigde Staten ls vertrokken. De dochter van jhr. Van Swinderen, mevrouw Hoyer Miller en haar echtgenoot traden als gastvrouw en gastheer op. Naar schatting bevonden zich gister ochtend duizend personen bij het station Liverpoolstreet, toen de beide prinsen er aankwamen. De beide broeders werden hartelijk toegejuicht door de menigte. Prins Bernhard en zijn broer Prins Aschwin hebben gisteravond te lam- den met vrienden gedineerd. Zij zullen Vrijdagochtend vertrekken. Bij K.B. regelen vastgesteld omtrent de wijze waarop versterking wordt verkregen. De Rei^eeringspersdi.enst deelt het vol gende mede: Bij de wet van 21 Februari 1938 (Staatsblad nr. 500), tot wijziging van de Dienstplichtwet, is onder meer be paald. dat de verhooging van de sterkte van de jaarlijksche lichting zal aanvangen met de lichting 1938, die reeds voor een groot gedeelte is in gelijfd en waarvoor de inlijving van andere gedeelten nog moet plaats hebben. Bij K.B. zijn thans regelen vastgesteld omtrent de wijze waaroi) de versterking van de lichting 1938 zal worden, verkregen. Hierbij vallen drie groepen te onder scheiden 1. De vrijgestelden en de vrijgeloten, die zonder voorbehoud en met instem ming van hun wettelijken vertegen woordiger schriftelijk hebben verklaard liever te willen dienen. 2. Zij, die vrijgeloot zijn. 3. Een gedeelte van hen, die de voor keur hebben gegeven aan behoud van vrijstelling of die aan hun voorkeur omtrent dienen eenig voorbehoud heb ben verbonden. Wie tot de derde groep zullen komen te behooren. wordt ui>gemaakt aan de hand van de lotingsnummers. wat ook in de lijn ligt van de aanvankelijke samenstelling van het contingent. Het gedeelte, dat van laatstbedoelde groep alsnog tot gewoon dienstplichtige zal worden bestemd, be draagt ongeveer 1/8 van de geheele sterkte van deze groep. Voor die groep van personen wordt in elke gemeente of gtoep van gemeenten begonnen bij het laagste lotingsnummer. Voor de lichting 1938 werd indertijd uit geloot de naam Caiel Frederik Brandse. geboren 14 Januari. Bij dezen naam of bij den naam, die alphabetisch op dezen volgt, wordt dus in elke gemeente of groep van gemeenten begonnen en hierbij worden uit den aard der zaak overgeslagen de namen van hen. die reeds tot gewoon dienstplich tige bestemd zijn of om de een of andere reden, zooals afkeuring, niet voor bestem ming tot gewoon dienstplichtige in aan merking komen. Tot welken naam het extra-contingen van deze lichting zal loopen, valt niet nauwkeurig te voorspellen. Het zal ook eenigermate verschillen tusschen de onder scheidene gemeenten of groepen. Wel echter bescaafc de verwachting, dat dit contingent voor de meeste gemeenten niet verder zal reiken dan tot de geslachtsnamen, die beginnen met g of h. In dat geval zullen degenen, wier geslachtsnamen beginnen mev een i, een j enz. en ook met een a of een b voorzoover de naam alphabe tisch vccraf gaat aan Brandse, hiervoor genoemd buigen aanwijzing tot gewoon dienstplichtige blijven en dus de hun in dertijd verleende vrijstelling wegens broe- derddenst behouden. De nadere aanwijzing tot gewoon dienst plichtige zal niet te kort doen aan het recht op vrijstelling wegens kostwinner schap of persoonlijke onmisbaarheid en evenmin de gelegenheid verminderen tot het verkrijgen van uitstel, voorzoover be1 langhebbenden naar de algemeene, daar voor bestaande regelen in aanmerking komen. Belanghebbenden zullen zoo spoedig mogelijk van den burgemeester bericht van hun nadere aanwijzing ontvangen. Spoedig daarna kunnen zij een nader bericht ver wachten omtrent he. korps, waai"bil zij moeven cJlancnen den tijd van opkomst. Voor he. meere.vd3:i zal d: opkomst moe ten plaats hebben eind; Maart of begin April as. Zij. die vrijstelling of uitstel willen vragen, doen he. best. door zich hiervoor te wenden tot den burgemeester, zoodra zil het eerste van de hierbedoelde berichten zullen hebben ontvangen. Wat den duur van de eerste oefening betreft, zullen de nieuwe gewone dienst plichtigen nog nie* vallen onder de ver lenging, die eveneen-, door dc wetswijziging over eenigen tijd zal in r-:' n al hans in dien zij op.romen op den tlmns voor hen bepaalden tijd. Indien zij uitstel vragen en eerst op een la teren tijd de eerste oefening volbrengen, bestaat er kans. dat de verlenging van oefentijd ook op hen zal worden toegepast. Verschillende inzichten. De zeggenschap der arbeiders vakbonden. Aan het voorloopig versla? van de Tweede Kamer-besprekingen over het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 22 en 29 der Bedrijfsradenwet, wordt het volgende ont leend. Sommige leden verklaarden tegen het geen voor artikel 22 wordt voorgesteld ernstig bezwaar te hebben. Min of meer langs een achterdeur zal op deze wijze aan de bedrijfsraden een zeer algemeene bevoegdheid tot adviseeren ook op zuiver economisch gebied wouden toegekend. Dit achtten zij niet juist. De bedrijfsraden, aldus deze leden, zijn ingesteld om zich uitsluitend bezig te houden met aange legenheden van socialen aard. Voor het uitbrengen van adviezen over economische problemen zijn zij niet geoutilleerdzij ziin oo dit terrein niet deskundig en zij zullen veran iwoordelijkheid oo dit gebied dan ook niet kunnen dragen. Met dit ontwerp, zoo betoogden deze leden verder, wordt opnieuw een stap gezet op den weg, die leidt naar een steeds grootere zeggenschap van ar beidersvakbonden op het terrein, dat huns inziens aan de ondernemers moet worden voorbehouden, omdat alleen deze de kennis en de ervaringen bezitten welke voor de leiding der productie noodig zijn. Sommige andere leden verklaarden tegen de voorgestelde wijziging op zich zelf weinig bezwaar te hebben. Niettemin verzochten zij den minister dringend, ernstig te willen overwegen, of het niet beter is haar terug te nemen. Deze leden drongen daarop aan in het belang van de bedrijfsraden. Reeds thans blijkt het groote moeite te kosten om alle werkgevers in bepaalde bedrijfs takken te brengén tot medewerking aan de oprichting van een bedrijfsraad. Worden nu de bevoegdheden van de be- drijfsreden tot economisch terrein uitge breid, dan zal de tegenzin, die ontegen zeggelijk bij groepen van werkgevers tegen het instituut bestaat, zoo toenemen, dat deze de verdere ontwikkeling der bedrijfs raden ernstig zal remmen. Vele leden konden zich met hetgeen in dit artikel wordt voorgesteld geheel ver eenigen. Zij deelden de opvatting der regeet- ring, dat er, nu in bijzondere wetten aan de bedrijfsraden adviseerende be voegdheid ook op economisch terrein is toegekend, aanleiding bestaat om de taak van de bedrijfsraden in hev al gemeen uit te breiden. De practjjk be wijst trouwens, dat sociale en econo mische vraagstukken niet scherp ge scheiden kunnen worden gehouden; telkens komen zij in onderling verband aan de orde. Dc voorgestelde wijziging ligt naar het oordeel dezer ieden geheel in de lijn der omwikkeling. Meenden dus vele leden, dat de advi seerende taak der bedrijfsraden zich ook tot het economische terrein dient uit te strekken, sommigen hunner waren teleur gesteld. dat de regeering niet heeft voor gesteld om nog een stap verder te gaan en aan de bedrijfsraden ook verordenende bevoegdheid toe te kennen. Van verschillende zijden werd tegen het geven van verordenende bevoegdheid ge waarschuwd. Men meende, dat de ontwik keling van het instituut in ieder geval nog rdet ver genoeg is gevorderd om het toe kennen van zulk een bevoegdheid in het algemeen te rechtvaardigen. Eenigc leden, die in den voorgestel- den maatregel een poging zagen lot het bereiken van ordening in het be drijfsleven een streven, waarmede zij op zich zelf konden instemmen gaven als hun oordeel te kennen, dat men op deze wijze het beoogde doel nimmer zal bereiken. Alleen de nationaal-socialistlsche ge dachte. zoo betoogden zij. zal bij het Neder landsche volk de geestelijke bereidheid tot het aanvaarden van een volledige ordening doen ontstaan. Vele andere leden stelden hier tegenover, dat het Nederlandsche volk geen ordening wensch't te koopen me. de aanvaarding van een nationaal-socialistische dictatuur. Met de voorgestelde wijziging van artikel 29 kon men zich algemeen vereenigen. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN EN H.K.H. PRINSES JULIANA. Op den Nationalen Feestdag brandde te Berlicum de woning van den landbouwer H. tot den grond toe af. waarbij de inboedel en het vee aan de vlammen ten prooi vie len. Door oprichting van een comité heb ben de inwoners van Berlicum getracht dit gezin, dat twaalf kleine kinderen telt, te steunen H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana hebben door een gift a^n het comité blijk gegeven van Haar sympa'thie met deze actie. NEDERLANDSCHE ZAKENGEHELMEN AAN DE DU1TSCHE DOUANE VERRADEN. Het Nederlandsche bankgeheim - De beklaagde vrijgesproken. (Speciale Berichtgeving). In de op korten afstand van Enschede gelegen Duitsche textielstad Gronau ls het tweedaagsch deviezen-proces gevoerd voor het Sondergericht uit Dortmund, dat spe ciaal voor deze gelegenheid naar Gronau was gekomen en waarover wij reeds het een en ander berichtten. Voor deze zaak bestond ook aan Nederlandsche zijde groote belangstelling, daar de Nederlandsche be langen er ten nauwste mee gemoeid waren. Terecht stond de 63-jarige. vroegere ver trouwensman van een groote textielfirma uit Gronau, wien ten laste werd gelegd, dat hij aan transacties met een Enschedesche onderneming f 120.000 zou hebben verdiend, welk bedrag hij niet aan de betrokken de- vlezen-instanties zou hebben opgegeven. Toen ln 1933 in Duitschland de z.g. amnestie voor deviezenovertreders werd afgekondigd men kon toen alsnog straffeloos aangifte doen van zijn zich in het buitenland bevindend vermogen gaf de verd. op, dat hij f. 55.000 in Nederland had staan. Hij werd er thans van beschuldigd een bedrag van ruim f. 64.000 te hebben verzwegen. Op een dergelijk vergrijp, dat valt onder het z.g. Volksverratsgesetz, staat in Duitschland een zeer zware straf. Rijks kanselier Hitier heeft indertijd zelfs bepaald, dat voor deze overtreding in ernstige gevallen een doodvonnis kan worden uitgesproken. Het ging er bij deze zaak om te bewijzen, dat de verd., G. P. geheeten, inderdaad een bedrag van f. 64.000 op een Nederlandsche bank had staan. In Enschede interesseerde men zich vooral voor het event, verschijnen van een Nederlander als getuige. Deze was echter niet opgeroepen. Het trok echter de aandacht, dat toen twee hooge amb tenaren van de Duitsche douane wer den gehoord, de zitting geheel besloten werd. De betrokken ambtenaren leg den, naar kan worden aangenomen, verklaringen af over de wijze, waarop zij er in geslaagd waren achter het Nederlandsche bankgeheim te komen. De andere getuigen legden voornamelijk verklaringen af over de gevoerde trans acties met de Enschedesche firma. De ver dachte beweerde, dat hij deze niet voor zichzelf doch voor zijn fabriek had gevoerd. Het O. M. achtte het ten laste ge legde bewezen. Er werden echter ver zachtende omstandigheden in aanmer king genomen. In totaal werd twee jaar tuchthuisstraf en 30.000 R.M. boete gc- eischt. Verd. P. had twee advocaten, resp uit Gronau en uit Diisseldorf. De laatste,' dr. Roxsen, ls een in groote deviezenprocessen zeer bekende advocaat. Deze betoogde dat het hier ging om het bewijs, dat P. f. 64.000 in Nederland zou hebben De mededeelin- gen hierover waren afkomstig van een in gezetene van Enschede, die vroeger werk zaam was op het kantoor van de onderne ming, waarmede P. zaken had gedaan De verdediger achtte dergelijke mededeelingen geen bewijs, waarbij hij de betrouwbaar heid van den get. sterk in twijfel trok. Deze had eerst getracht chantage met zijn be weerde wetenschap te plegen en toen dat mislukte, had deze Nederlander ln Duitsch- lwid aangifte gedaan. Een kroongetuige, die zelfs niet op de zitting was verschenen, kon de verdediger niet aanvaarden Na langdurige beraadslaging heeft het Sondergericht daarop verd. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hij werd onmid dellijk in vrijheid gesteld OVERHANDIGING VAN GELOOFS BRIEVEN. H. M de Koningin heeft heden ten pa- leize Noordeinde om 12 uur in gehoor ontvangen den heer Dragomir Kassidolatz, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zuld-Slavië bij Hr. Ms. hof en om 1 uur den heer Christos Diaman- dopouios, ter overhandiging van zijn ge loofsbrief als buitengewoon gezant en ge- volmach'igd minister van Griekenland bij Hr. Ms. Hof. Om 2 uur ontving H. M. den heer Axel Leonard Astrbm, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Finland bij Hr. Ms. Hof. DE GESLOTEN VISCHTIJD. Voor sport-vlsschers om uit te knippen! Zooals reeds werd bericht, is bij beschik king van den Minister van Economische Zaken bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met wargarens, trommels, vlschfulken en vischzegens in de binnen wateren in 1938 zal ingaan op 1 April en dat de gesloten tijd voor snoek in 1938 zal Ingaan op 6 April. Dit bericht heeft-, zooals gebleken is, ln hengelaarskringen den indruk geveestigd, dat. men nu in de binnenwateren zou mo gen hengelen tot. 1 April op alle visch- soorten en tot. 6 April ook op snoek. Dit ls echter niet het geval. Volgens de verschillende visscherijregle- menten voor de binnenwateren II t/m 6) is het behalve voor de vischtuigen waarmede paling wordt gevangen ver boden te visschen met eenig visehtuig van 16 Maart t/m 31 Mei. Volgens het visscherijreglement voor de rivieren ls het verboden te visschen met eenig visehtuig van 1 April t/m 31 Mei. Hiertoe behoort dus ook de hengel. In deze gesloten tijden voor de visch tuigen, wordt dus door de bovenstaande ministerieele beschikking slechts een uit zondering gemaakt voor de vier in de be- sohikking met name genoemde vischtui gen. Voor de overige vischtuigen blijft dus de gesloten tijd zooals deze ln de reg lementen ls vastgelegd. Voor den hengel begint dus de gesloten tijd: In de binnenwateren op 16 Maart, ln de rivieren op 1 April. Voor den hengel geaasd met visch, en den sleephengel begint de gesloten tijd, zoowel voor de binnenwateren als voor de rivieren op 16 Maart. Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw het bijdrage aan Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. 7252 ringen. Med.) DE BEGRAFENIS VAN DEN HEER A. P. STAALMAN. TELEVISIE-DEMONSTRATIES TIJDENS DE A.S. JAARBEURS. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de N.V. Philips toestemming ver leend om. uitsluitend tijdens de Jaarbeurs, welke van 15 tot 25 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden, demonstraties te geven met de door deze N.V. ontwikkelde ver plaatsbare zendapparatuur en televisie ontvangtoestellen. Groote belangstelling. Onder groote belangstelling, vooral van Christelijk Democratische zijde, had gis termiddag, omstreeks half drie, op de nieuwe Algemeene Begraafplaats te Drie bergen-Rijzenburg de ter aardebestelllng plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. P. Staalman, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Onder de aanwezigen, die den doode de laatste eer kwamen bewijzen waren onder meer vertegenwoordigers van de Christe- Ujk-Democratische Partij, van de Ver. van personeel in Rijksdienst „Onderling Be lang". te den Helder en de Heldersche Vls- schersvereeniging, alsmede de burgemees ter van Driebergen-Rijzenburg, jhr. P. P. de Beaufort en eenlge raadsleden. Op den doodenakker werd het woord ge voerd door schipper C. Bot namens de. Handels- en Vlsschersvereendging, door den heer Stevenson, namens de Ohriste- UJk-Democratlsche Partij, den heer P. de Boer, namens de Ver. voor de Mobilisatie- slachtoffers en den heer van Loo. namens de Ver. van personeel ln Rijksdienst in den Helder „Onderling Belang". De oudste zoon van den overledene, de heer J. P. Staalman uit Driebergen, dankte namens de familie de aanwezigen voor de eer aan zijn vader bewezen. Dc plechtig heid werd besloten met het zingen van Psalm 84. VERLAGING RENTEVOET DER VOORSCHOTTEN AAN LANDARBEIDERS. Ministers staan er welwiUend tegenover. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hilgenga betreffende het veriagen van de rente van voorschotten voor de uitvoering_ van de Landarbeiderswet. hebben de mi nisters van Economische Zaken en van Financiën geantwoord, dat het hun bekend is. dat ten aanzien van de betaling van renten en annuïteiten, verleend ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet, zich moeilijkheden voordoen. Ten einde den omvang daarvan te ken nen. is een enquête ingesteld bij de ver schillende gemeentebesturen. De uitstag daarvan is nog niet bekend. De ministers stellen zich voor. zich na beëindiging van het bovenbedoelde onder zoek te beraden over event.ueele verlaging van den rentevoet der hierbedoelde voor schotten. DE STAKING BIJ VAN HEEK ZN. Arbeiders aanvaarden het voorstel van den rijksbemiddelaar. Gistermiddag zijn de drie samenwerken de arbeidersorganisaties met de stakers van van Heek in vergadering bijeengeko men ter bespreking van den toestand, welke na het onderhoud van den rijksbe middelaar met belde partijen, is ontstaan. Er werd een schriftelijke stemming gehou den over de voorstellen van den rijksbe middelaar. Uitgebracht werden 174 stem men, waarvan 96 vóór en 73 tegen aan neming en 5 blanco. De organisaties zul len den rijksbemiddelaar op de hoogte brengen van het aannemen van het voor stel door de arbeiders, zoodat nog slechts gewacht wordt op het antwoord der di rectie van van Heek. Ruim veertig stuks vee omgekomen. Gistermiddag omstreeks half zes ont stond te Oppenhulzen, gem. Wljnbritzera- oeel. nabij Sneek. brand in de groote boer derij, bewoond door den heer B. Dijkstra en eigendom van notaris Poelstra te Leeu warden. De boerderij staat ruim een halt uur van den weg af en is alleen per vaar tuig te bereiken. Dc electrische stroom, die voor het bedrijf noodig is. wordt door een motor en dynamo ter plaatse opgewekt. Gisteren waren monteurs bezig eenige herstellingen uit te voeren. Toen de motor op het genoemde tijdstip werd aangesla gen, ontstond kortsluiting en in een oog wenk stond alles in vlammen. De brand weren van Wijnbritzeradeel en Sneek kon den niet ter plaatse komen, zoodat aan blusschen niet te denken viel. Nadat dc boerin cn de vier kinderen in veiligheid waren gebracht, hebben de boer, zijn knecht en de monteurs een gedeelte van het vee, dat in het groote koehuis stond, kunnen redden, namelijk drie-en-twintig stamboek koeien en een stier, doch dc overige beesten, veertig koeien, een paard en eenige veulens, kwamen in dc vlam- Binnen een uur was alles tot den grond toe afgebrand, mede ten gevolge van den krachtlgen wind. De heer Dijkstra had eenige brandwonden opgeloopen. Verzeke ring dekt de schade. ERNSTIGE AANRIJDING IN DOORN. Gistermiddag stak de 62-jarige heer J. L. B. van der Lee, tijdelijk gemeente-op zichter te Doorn, woonachtig te Zeist, on verwacht de Dorpsstraat tegenover het Ge meentehuis over. Daarbij werd hij gegre pen door een achter hem komende auto, bestuurd door den heer F. uit Utrecht. De heer van der Lee werd over den kap van de auto heen geslingerd en bleef in bewus- teloozen toestand op den weg liggen, waar na hij werd binnengebracht in het Wijk huis. Een dokter constateerde eenige hoofdwonden en een schouderfractuur. Het slachtoffer werd per ziekenauto overge bracht naar het ziekenhuis te Zeist. Van de auto waren de voorruit en een der koplampen geheel vernield. De be stuurder liep geen letsel op. Tegen hem werd, nadat gebleken was, dat de remmen ln orde waren, proces-verbaal opgemaakt wegens het met te groote snelheid rijden binnen de bebouwde kom. „U. D." LANDBOUWER ONDER TRACTOR GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag Is de 35-Jarige landbouwer L. Bwonende te Maastricht, op een akker nabii de Bilserbaan. dood aangetroffen. De man lag onder den tractor, waarmede hij het land bewerkte. Vermoedelijk is hij ge durende het rijden afgestapt en toen onder de machine terecht gekomen, waarbij de dood vrij,wel onmiddellijk moet zijn inge treden. B. was gehuwd en had zeven kin deren. EEN ARRESTATIE TE OSS. Naar wij vernemen is een der directeuren van het Zwanenbergconcern te Oss ge arresteerd op verdenking van het misdrijf genoemd in art. 249 van het Wetboek van Strafrecht. Deze heeft inmiddels een vol ledige bekentenis afgelegd en is ter be schikking van de iustitie gesteld. Hbld. RADIO-ZAAK UITGEBRAND. In den afgeioopen nacht is de radio-zaak van den heer M. te Winschoten uitgebrand. Het vuur ontstond op de eerste verdieping. De bewoners konden zich tijdig ln veiligheid stellen. Een pakhuis, dat ln hetzelfde pand gevestigd was, brandde eveneens uit. De oorzaak is niet bekend Verzekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. DORPSBRANDEN IN POLEN. Drie dorpen ln Centraal en Oost-Polen zijn gisteren door zware branden geteis terd. Nabij Kielce brandden 17 boerenhoeven af. Twee kinderen kwamen om het leven, In de beide andere dorpen brandden resp. 50 en 31 hoeven af. DE INTERNATIONALE VOORLICHTING OVER NEDERLAND. Wat sommige Tweede-Kamerleden er van zeggen. Aan het verslag der Tweede Kamer, besprekingen over het wetsontwerp tot voorlichting over Nederland in het buiten land. wordt ontleend, dat sommige leden verklaarden tegen he* voorstel der regee- rlng bezwaar te hebben. Deze leden waren van meening. dat de binnenlandsche pers van ons land. op een enkele uitzondering na. óf onder Joodsehen. óf onder partij- poltieken invloed staat. Zij vreesden, dat ■het met hot nieuwe, voor het buitenland bestemde orgaan niet anders gesteld zou zijn. Als de regeering goed handelt aldus deze leden behoeft zii een orgaan als het bedoelde niet. Zii vindt dan in haar daden de beste propaganda voor haar beleid. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin heeft gistermid dag audiëntie verleend aan verschillende civiele heeren uit het geheele land, die aan Hoogstderzelve werden voorgesteld. STORM OP FORMOSA. Een zware storm heeft, naar uit Taihokoe wordt gemeld, op het eiland Formosa aan zienlijke schade aangerich. Een derigtal hulzen is Ingestort, terwijl honderd zwaar beschadigd zijn Drie visschersvaartuigen met een bemanning van 22 koppen worden vermist. ONREGELMATIGHEDEN AAN BANK VAN LETLAND. Naar de bladen melden, zijn aan de de- viezenafdeeling der Bank van Letland on geoorloofde affaires in deviezen gedaan. Men heeft voorts geconstateerd, dat aan verschillende personen zonder wettelijken grond een bedrag van 11.228 pond is uitbe taald. Een procuratiehouder en een boek houder der bank zijn hierbij betrokken. COMMANDANT BOUWE VLAS NAAR INDIË. De commandant van het Leger des Hells in Nederland, de heer Bouwe Vlas, ls g's" termiddag om vier uur met de „Marnlx van St. Aldegonde" van Amsterdam naar Indlê vertrokken. Aan boord van de Marnix hield de commandant een korten bidstond, waarna hij het commando voor den tijd van drie maanden overgaf aan kolonel A. C. Beekhuis. Onder de talrijke belangstellenden, die bij dit afscheid aanwezig waren, merkten vrij op overste Boswijk, garnizoenscomman dant van Amsterdam, een lid van de di rectie der maatschappij „Nederland" en vele stafofficieren van het hoofdkwartier van het Leger des Heils. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10