De Engelsche herbewapening 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Maart 1938 Derde Blad No. 23911 [Waar „Jan Fuselier" wordt opgeleid vóór hij naar Indië vertrekt Chamberlain voor vrede door kracht KRUSCHEN SALTS gf ;.V V I ëI 1 - V Op bezoek bij de Koloniale Reserve te Nijmegen. Warm pleidooi voor de democratie Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! U -b>- fe l it 'Van onzen specialen verslaggever) Hoog rijst het hoofdgebouw der Prins Hendrik-kazerne te Nijmegen, waar voor wijlen Z. K. H. Prins Hendrik op 18 Januari 1910 den eersten steen leg de, boven de omringende huizen uit. Aan den hoofdingang staan twee groen-geuniformde figuren op wacht. Uiterst beleefd staan zij bezoekers te woord, brengen ook niet-militairen een stram saluut, wijzen bereidwillig den weg naar den wachtcommandant. Hier is de Koloniale Reserve, het zoogenaamde aanvullingsdetachement, gelegerd. Hier brengen de vrijwilligers, die voor den Oost teekenden, het 3 maanden durende proefverband door, worden zij opgeleid tot soldaat, voor het leger in Indië. Jan Fuselier. „Jan Fuselier" is „Jan Fuselier" niet meer! Het klinkt paradoxaal, maar het is er niet minder waar om. Vergeleken bij vroeger is er ontzaglijk veel ver anderd in de aanwerving en opleiding der „kolonialen". Ten goede veranderd. Vroeger bestond het Koloniale Werfdepot h Harderwijk nog. Van het jaar 1843 af wierf dit landgenoot en vreemdeling aan 'oor de landmacht in 's Rijks Overzeesche Bezittingen, waarbij alleen maar op de li chamelijke geschiktheid van de vrijwilli gers gelet werd. In dien goeden, ouden tijd werden nog 14-daagsche propaganda-mar- schen- door ons land gemaakt. Met muziek voorop trokken de kolonialen dan in hun donker blauwe uniform, met de blinkend gepoetste, koperen knoopen, van dorp tot dorp en van stad tot stad. Ieder die daar door lust krgeg om ook te teekenen, kon hij het verplaatsbare werfdepot terecht. Koloniaal: het woord had en heeft 'lak nog! een ongunstige klank. In 'is land weet men maar weinig af van de veranderingen, die langzamerhand zijn doorgevoerd. Nog altijd deen oude verhalen. Waarin den kolonialen het te gronde gaan 'o „het Apenland" voorspeld wordt, de tonde. En het zijn er ongetwijfeld velen, die hch daarom alleen laten weerhouden op «dichtingen uit te gaan. Selectie. Selectie! Ziehier het tooverwoord, dat "'antwoordelijk is voor de uitspraak, dat -'an Fuselier-1938" een heel ander type is van zijn collega van eertijds. Het zit niet Jl de veranderde uniform, welke thans IjjMn is en waarbij een kwartiermuts, een 'fneeens groene platte pet wordt gedragen. J1®, ook innerlijk heeft zich een veran dering voltrokken, juist omdat men hoo- eischen is gaan stellen. De wacht voor den ingang van de Prins Hendrik-Kazerne te Nijmegen. „Eenige jaren geleden is een, te Nijmegen gedetacheerd arts met een soort selectie begonnen. Zijn resulta ten waren zóó opmerkelijk, dat besloten werd deze selectie intensief door te voeren. Dat is nu ongeveer 5 jaar geleden. Het resultaat? We zijn zeer tevreden!" Kapitein M. Th. Slagter, de waarnemende commandant der Kolo niale Reserve zegt het in antwoord op de gestelde vr^g. „Een lichamelijke keuring is thans niet meer voldoende. Ook geestelijk worden de candidaten getest. Vóór zij tot de keuring toe gelaten worden moeten zij o. m. een bewijs van goed gedrag, van hun elfde jaar af, kunnen overleggen. Dan pas worden zij gekeurd, waarbij strenge normen in acht genomen worden. De goedgekeurden worden door één der officieren geëxamineerd in Nederland- sche taal, rekenen, en lezen. De corps- commandant wacht het rapport daar over af en neemt eerst daarna een be slissing of toelating tot het proefver band gewcnscht is." Dit laatste is een voorloopige verbintenis, die te allen tijde van beide zijden verbro ken kan worden. Gedurende drie maanden worden de vrywilligers, tijdens dit ver band, nauwkeurig geobserveerd. Elke week worden zij gekeurd, dagelijks wordt nage gaan of zij zich de eigenschappen, die een goed soldaat kenmerken, eigen kunnen maken. Verloopt alles normaal en geeft ook het gedrag geen aanleiding tot klachten, dan beoordeelt de commandant aan het einde der opleiding de geschiktheid tot uit zending. In het bevestigende geval wordt het handgeld van f.50 of f.100, dit hangt er van af of voor 3 dan wel voor 5 jaar ge- teekend is, uitgekeerd, een zoogenaamd transportverlof van 2 weken verleend en daarna wordt, in transporten van 2040 man, de reis naar Indië, als soldaat 2de klasse aanvaard. Blijkt een candidaat ongeschikt voor uit zending, dan wordt hij van zijn voorloopige verbintenis ontheven. Verzoekt hij dit zelf dan kan dit ook geschieden, mits een ver goeding van f. 1 per dag voor genoten voe ding, soldij, huisvesting enz. (minimum f. 5) terugbetaald wordt. Promotiekans. Voor iederen soldaat staat de weg naar een hoogeren rang open. Het instituut aanbevolen militairen is opgeheven, het geen zeggen wil, dat de aanwijzing voor kaderopleiding in Indië uit den troep plaats heeft. Alle afgeëxerceerde soldaten kunnen toelatingsexamen voor de kaderschool doen. Is men eenmaal gegradueerd dan staan alle rangen, tot en met luitenant, open. Wat soldij betreft, in Nijmegen ontvangt men f2.52 per week. naast kostelooze ver strekking van kleeding, uitrusting, huis vesting, voeding enz. In dië bedraagt de soldij, sedert 1 Juni 1935, voor een soldaat 2de klasse f. 0.56 tot f. 0.72, voor een soldaat lste klasse f. 0.64 tot f. 1.12 en voor een bri gadier f. 0.88 tot f. 1.36 per dag. thans doormaakt, men voorzichtig moet zijn en de economische en industrieele stabiliteit moet behoeden. Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG Ter inleiding van de defensie-debatten in het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain voorgesteld, de verklaring inzake de landsverdediging, zooals die naar voren gebracht wordt in het desbetreffende wit boek, goed te keuren. Het is veelbeteekencnd voor het ge wicht der internationale zaken en betrekkingen, dat men deze onder werpen nu reeds gedurende vier achtereenvolgende jaren bespreekt, aldus spreker. Niet minder veel beteekencnd achtte spr het, dat over het algemeen in het geheele land de overtuiging overheerscht, dat de weg, die ingeslagen is, toen men met de herbewapening begon, niet vermeden kon worden. Chamberlain oracht vervolgens hulde aan de onschatbare diensten, die door mi nister Inskip bewezen zijn aan het werk der voorradenlevering. Het oorspronkelijke doel van de benoeming van minister Inskip is bereikt de coördinatie is grootelijks ver sterkt en verbeterd. Het controlesysteem werkt zonder schokken en doelmatig en het resultaat van de versterking der plan- nenmachinerie is een enorme bespoediging geweest van het ontwerpen van plannen voor strategische doeleinden, hetgeen nooit tevoren op zoo volledige wijze geschied was. Chamberlain bestreed de stelling, dat de volledige hulpbronnen des lands besteed moeten worden aan de productie van mu nitie, op de overweging, dat iedere regee ring zou aarzelen een dergelijken stap in vredestijd te ondernemen, tenzij zij ervan overtuigd zou zijn, dat de toestanden zoo kritiek geworden waren, dat hij niet lan ger kon worden vermeden. Een dergelijken stap te doen. aldus Chamberlan verder, zou een verschrikkelijke slag beteekenen voor de industrie. Het is een feit, dat oorlogen niet alleen gewonnen worden met wapenen en man schappen, maar ook door reserves, hulp bronnen en crediet en dit Is bedoeld met de uitdrukking: het weerstandsvermogen der natie, dat afhankelijk is van de hand having van de commercieele en industrieele activiteit en economische stabiliteit. Het bezit van blijvende macht wordt erkend als een machtig afschrikwekkend middel tegen een aanval, want tenzij een natie voelt, dat het mogelijk is den tegen stander neer te slaan door een plotselmgen slag en recente ervaringen zijn hiervoor niet zeer aanmoedigend kan de sterkste aarzelen het risico op zich te nemen van een worsteling met een land, welks weer standsvermogen in staat zou kunnen zijn, den weerstand onbepaald te verlengen. Uit deze overwegingen trok Chamberlain de conclusie, dat in een periode van lang durige. zware uitgaven, zooals het land Onderofficieren ontvangen alleen maar tractement, naast vrije geneeskundige be handeling voor zichzelf en hun gezin. Dit tractement bedraagt voor een sergeant f. 136 tot f. 220, voor een sergeant-majoor f. 1.44 tot f. 248, voor een adjudant-onder officier f. 156 tot f 280 en voor een onder luitenant f168 tot f. 380 per maand. Het suppletie-detachement te Nijmegen moet op het oogenblik plm. 700 man voor het eerste half jaar opleveren. Voor zoover wij het thans kunnen bekijken, aldus ka pitein Slagter. „zullen wij daarin slagen. Normaal zijn dan ook in de 4 paviljoens 16 klassen, van 27 man elk, ondergebracht. En wat de propaganda betreft, ook nu maken wij nog marschen. Alleen duren die geen veertien dagen meer. Wij nemen, in uniform en met den bamboe-hoed op het hoofd, o.m. deel aan de Vierdaagsche Af- stands- en andere belangrijk marschen". Een model-kampement. Een model-kampement! Dit is de eind indruk, die iedere bezoeker na een rond gang door de gebouwen, waar de Koloniale Reserve gelegerd is, met zich medeneemt. Zij bevatten ruime en frissche slaapzalen, gezellige cantines, een moderne keuken met gas-kookketels. waarin 450 liter soep tegelijk gekookt kan worden, een ruim gymnastiekgebouw met douchecellen, een apart hospitaal en een bibliotheek. Zijn de vrijwilligers een paar weken in Nijmegen, dan Wordt hun opgedragen, een opstel te maken over hun belevenissen. Strijk en zet staat daarin vermeld, dat alles zoo heel anders en beter! is, dan men het zich had voorgesteld en.... gehoord had! Strenge discipline, nauwlettend toe zien op het gedrag, ook buiten dc kazerne: de resultaten van de zeer veel verbeterde opleiding blijven niet uit. Sport, gymnastiek, contactoefeningen, waarbij de recruten zelf moeilijkheden moeten oplossen, hebben er mede toe bijgedragen dat een vrijwilliger naar Indië uitgezonden wordt, die weet wat er van hem verwacht wordt. Hij heeft in Nijmegen een beetje IHaleisch ge leerd, hij is op de hoogte gebracht met het leven in de tropen, kent de geva ren van verkeerde voeding en' weet iets af van de verschillende eilanden, tot onzen Oost behoorend. Steeds gaan er transporten van 2040 man naar Indië. tot aan het station te Nij megen door het geheele detachement bege leid. Zij, die voor 3 of 5 jaar geteekend hebben, vertrekken met- lachende gezich ten. Voor hen beteekent Indië een kans om vooruit te komen. Indië heeft meer solda ten noodig! Dit wil ook zeggen: kader uitbreiding en.... grooter kans op pro motie! (Nadruk verboden). 7313 llngez. Med Neville Chamberlain. Chamberlain behandelde daarna de vraag of de kracht van de eerste linie der Brit3che luchtmacht gelijk moet zijn aan de luchtmacht van eenig Europeesch land. dat zich binnen actie-afstand bevindt. De premier zeide, dat hij steeds meer tot de conclusie kwam. dat de sterkte der eerste linie slechts één der factoren is. die de kracht der luchtmacht bepalen. Andere factoren ziin de reserve, de uitrusting, grondstoffen, luchtbescherming, personeel, moreel en kwaliteit. Hoewel het probleem der luchtmacht van groote beteekenis is. kan het niet afzon derlijk beschouwd worden. Het is dus niet juist, de kracht der luchtmacht af te meten naar de sterkte in eerste linie. Wij moeten, aldus vervolgde Chamber lain. onze defensievraagstukken als één geheel beschouwen en de gezamenlijke waarde van onze hulpbronnen vaststellen. Wii zijn tevreden, omdat we het beste ge bruik van deze hulpbronnen maken. De hoeksteen van onze defensiepolitiek, zoo vervolgde de premier, moet de veilig heid van het Vereenigd Koninkrijk zijn. Onze grootste inspanningen moeten gericht zijn on twee nun ten: de bescherming van het land en de handihaving vair de han delswegen. waarvan we afhankelijk zijn voor de aanschaffing van voedsel en grond stoffen. Dan is er een derde doel: de verdediging der Britsche overzeesche gebieden tegen een aanval ter zee. te land en uit de lucht. Het vierde doel tenslotte moet zijn de samenwerking bii de verdediging van grondgebied der bondgenooten. Sprekende over de kosten, zeide Chamberlain: „Met zekerheid kunnen wij zeggen, dat het. bedrag van 1500 millioen pond, hetwelk we nog pas kort geleden als voldoende beschouwden voor de herbewapening, thans voor onze doeleinden ontoereikend is. Het is nog te vroeg om een cijfer te noemen, doch ik vrees, dat het huis moet verwachten, dat dit cijfer de 1500 millioen aanzienlijk te boven zal gaan. Ik behoef niet te wijzen on den ernst van deze cijfers en van de vooruitzichten, in dien de toestand niet beter wordt. Ik hoop. dat wii de herbewapening tot stand kunnen brengen zonder onnoodige bespoediging, ofschoon ik er mij ten volle van bewust ben. welke last dat voor het land mede brengt. Hoewel wij zullen blijven streven naar verbetering van den toestand, moet men zich ervan bewust zijn, dat ons verlangen naar den vrede niet betee kent, dat wij bereid zün vandaag een vrede te koopen ten koste van den lateren vrede. Ook kunnen wii onze verantwoordelijkheden jegens ons volk en jegens de menschheid in het alge meen niet vergeten. Het is niet mijn begeeren of mijn voor nemen, mij te bemoeien met de aangelegen heden van andere volken, doch van tijd tot tijd, indien het onze phcht is. zullen wij onze stem verheffen ten gunste van vreedzame onderhandelingen tegenover ge weld of bedreiging. Wii zullen vertrouwen in het volgen van dien weg omdat wii er van overtuigd zijn, dat onze doeleinden in het grootste deel der wereld sympathie vinden. Indien, ondanks dit alles, vertrou wen en vrede niet hersteld zouden kunnen worden, zullen wii niet aarze len, het wapeningsprogramma en het tempo daarvan te herzien. Wij ver trouwen daarbij den steun van het land tc zullen hebben, welke offers ook ge vraagd zullen worden. Labour-motic ingediend. De afgevaardigde der LabourpartijLees Smith diende namens zijn fractie een amendement in, waarbij o.m. wordt ver klaard. dat de veiligheid van Groot-Brit tannië slechts verkregen kan worden door collectieve veiligheid onder den Volken bond en dat het Lagerhui; bereid is de wapens, noodig voor de ten ul.voer legging van een dergelijke poli'iek. te verschaffen, doch er tegen is onme elijke bewapening voor een verdere, gevaarlijke, ongezonde politiek te verschaffen, welke de regeering voert met voorbijzien van haar verkiezings beloften. Lees Smith zeide, dat indien de regeering den Volkenbond zou tarten, zij niet een eensgezinde natie zou verzekeren om den oorlog slechts te voeren voor de belangen van het Britsche rijk. Smith voegde hier aan toe: het resul taat van zes jaren nationale regeering is. dat wij ons thans geplaatst zien .egenover de hoogste wapeningsuitgaven, welke wij ooit in vredestijd hebben gekend en dat wij niettemin dichter bi) een Europeeechen oor log zijn dan ooit. voor de nationale re geering tot stand kwam. Labour veroordeelde ook de enorme win sten der particuliere wapenfabrieken Sinclair (liberale oppositie) zeide. dat er slechts twee manieren zijn om den last der bewapening zoo weinig mogelijk te doen gevoelen: behalve dan door een verstan diger buitenlandsche politiek, n.l. een doel treffende coördinatie van alle departemen_ ten. militair en civiel en een krachtige bezuiniging bij de uitvoering der verdedi gingsplannen. Sinclair vroeg of Groot-Brittannië in kracht toeneemt in vergelijking met de luchtmacht van Duitschland. Snr. gelooft, dat Groot-Brittannië meer aandacht moet besteden aan de lucht, en zeestrijdkrachten en voegde daaraan toe. dat dit het gebied was. waarop in oorlogstijd het meest werd volbracht. Churchill zeide: wij gaan aan de verde diging van ons land in 1938 350 millioen pond uitgeven, vergeleken bii Duitschland ten minste 900 millioen Er moet aan her innerd worden, dat de uitgaven van Duitschland op het gebied der landsverde diging in de laatste drie jaren ten minste dat cijfer hebben beloopen. Een premie voor de lasten der uitgaven der Duitsche verdediging was het geweldige Duitsche leger en het is niet onredelijk te ramen dat drie vierden van de Duitsche militaire begrooting. n.l ongeveer 625 mil lioen pond voor het leger zijn Het zou mij evenwel niet verrassen, aldus Churchill, indien Duitschland in 1938 het dubbele bedrag voor zijn Luchtwapen zal uitgeven van het onze. zoodat de Duitsche lucht macht minstens eens zoo sterk is als de onze. Churchill gaf toe, dat deze cijfers slechts speculatief waren. Hij was niet tevreden over den voortgang, gemaakt bij de uitbreiding der Britsche luchtstrijdkrachten Hij stelde voor een onderzoek in te stel len naar de militaire luchtvaart. Hij voegde hier aan toe: een nauwe samenwerking od militair gebied tuschen Groot-Brittannië en Frankrijk is onze zekerste waarborg en krachtigste hoop. niet in een oorlog ge wikkeld te worden. Repliek van Chamberlain. Chamberlain antwoordde als volgt: „Het is thans de tijd niet om werkloos te staan, terwijl de boot naar den water val afdrijft. Als ik het land sterk wensch te zien, is dat. omdat ik geloof, dat in zijn kracht de beste kans voor den vrede ligt. Maar. terwijl wij werken aan de kracht van dit land, wil ik geen gelegenheid voor bij laten gaan om de oorzaken van wrijving en oorlog weg te nemen. Noch herinnerin gen aan het verleden, noch de verkeerde voorstellingen, die er thans bestaan, zul len mij er van weerhouden, met alle kracht te streven naar het herstel van vertrouwen en rust in Europa. Omdat ik de inzichten der oppositie ten aanzien van Spanje niet deel. beschuldigt men mij er van tot de dictatoren over te hellen. Ik sta in een wereld, waarin dictatoren bestaan. Ik heb geen belangstelling voor andere regeerings- vormen, dan voor zoover zij een weerslag op andere landen hebben. In hel niet over lot nationaal-socialisme, fascisme of bols jewisme, omdat die alle mij onvereenigbaar voorkomen met wat voor mij de grondslag van het politieke credo is: de individueele vrijheid. Mits onderworpen aan redelijke beperkingen, geloof ik in vrijheid van ge dachte, woord en handelen, zonder welke er geen ware democratie bestaat, en ik ge loof niet, dat de democratie noodzakelijk minder doelmatig moet zijn dan andere regeeringsvormen. Voor het behoud van de democratie, die het behoud van onze vrijheid be teekent, zou ik vechten en, naar ik ik geloof, het volk van dit land even zoo. Ik ben van meening. dat de weg, dien wij bij onze defensie volgen, de zekerste is ter vermijding van de vreeselijke nood zakelijkheid van oorlog". De stemming Het amendement van Labour werd verworpen met 351 tegen 134 stemmen Namens de regeering sloot Inskip de de batten. Hij besprak de taak van het leger en de luchtmacht en zeide o.m.: het leger moet beschikbaar zijn zoowel voor de ver dediging van het Britsche grondgebied als voor de verdediging van dc belangen over zee. met inbegrip van de verplichtingen, welke de regeering heeft aangegaan. De luchtmacht zal geleidelijk worden uitge breid, zoowel door vergrooting van het aantal eskaders als door de samenstelling van afzonderlijke eskaders. De meeste es kaders zijn thans volledig uitgerust. In Maart 1939 zullen wii de beschikking heb ben over 1750 toestellen, welke ultersi mo dern zullen zijn. De door den minister-president in gediende motie, waarbij de verdedi- gingspolitiek der regeering wordt goedgekeurd werd aangenomen met 347 tegen 133 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9