Het ontwerp- Bedrijfsvergunningenwet Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Derde BSad Dinsdag 8 Maart 1938 Een brochure van het Verbond van Ned. Werkgevers GEMENGD NIEUWS O Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft over het ingediende wetsontwerp, houdende ..Regeling be treffende het beperken van de vesti ging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uitgeoefend en van de uitbreding van de capaciteit van zoodanige bedrijven" een brochure het licht doen zien, welke ook aan de Ka merleden zal worden toegezonden. Aan deze brochure wordt het volgende ontleend: De ingrijpende beteekenis van het thans aanhangige wetsontwerp wordt niet zoozeer bepaald door de moeilijkheid, die het opent een vestigingsverbod in een bepaalden be drijfstak in het leven te roepen, als wel in de opvatting omtrent taak en plaats van de industrie in onze volksgemeenschap, waar van het uitgaat. Het Verbond is van mee ning. dat het bestaan en de omvang van de industrie slechts gerechtvaardigd wor den door de voortdurend wisselende be hoeften van binnen- en buitenland, waarin zij kan voorzien. Dit geldt voor de geheele industrie, voor eiken bedrijfstak, voor elke onderneming. Ondernemen is aanvaarden van risico. Tegenover de kans om te slagen staat de kans van mislukking. Wie die laatste kans niet wil loopen. vangt beter niet aan. Op richting van nieuwe ondernemingen is een levenwekkend element in de samenleving en levert een waarborg voor de volkshuls- houding, dat in haar behoeften zoo doel matig mogelijk wordt, voorzien Het Verbond acht het juist, dat de regee- ilng schade voor ons bedrijfsleven wil tegengaan, die niet aan achterlijkheid op technisch of commercieel gebied moet wor den toegeschreven. Een ruggesteun aan de nationale produc tie tegenover vormen van abnormale con currentie van het buitenland acht het ge rechtvaardigd. Maar moet de overheid nu ook verder gaan en zich bezighouden met de vraag welke Nederlandsche personen of on derneming zich met die productie be zighouden? Is hier een vraag van alge meen belang in het spel en mag de regeering met name beletten, dat an dere ondernemers, dan die op zeker oogenblik in een of andere branche werkzaam zijn, van een of andere con- tingenteering of beschermend invoer recht profiteeren? Dat een dergelijke maatregel wordt gevraagd, kunnen wij, aldus de brochure, zeer wel verklaren, maar is het breed gezien gerecht vaardigd dengenen, die binnen onze grenzen hun bestaan reeds tegen het buitenland beschermd zien, nog een andere bescherming, nl. tegen eigen landgenooten te verleenen? Nu zegt de regeering: er Is aan nieuwe producenten in de gevallen, waarop wij het oog hebben, géén behoefte; er is reeds over capaciteit Het Verbond antwoordt indien die nieuwe producenten beter en goed- kooper kunnen produceeren dan anderen, die in deze branche reeds werkzaam zijn, zou het wel zeer vrijmoedig zijn maat regelen te vragen ten einde de minder effi ciënte ondernemingen in stand te houden. Een algemeen belang ls daardoor toch zeker niet gediend. Is het dan niet ln het algemeen belang tegen kapitaalverspllling te waken? Hoe staat het met die „verspilling"? Min der ernstig dan de minister denkt. Eiken dag worden zelfs in de best rendeerende ondernemingen productiemiddelen (kapi taal i door nieuwe vervangen. Die oude pro ductiemiddelen zijn verloren, maar toch niet „verspild". Zij hebben hun taak misschien slechts korten tijd verricht. Zoo kan het ook met geb^ele onderne mingscomplexen zijn. Dit risico ls nu een maal aan elk ondernemen en elke kapi- taalinvesteering in ondernemingen inhae- rent. Tegen die risico's vormt de goede on dernemer reserves Vervolgens gaat het Verbond na. welke motieven den minister bewogen hebben de bevoegdheid om ton aanzien van bepaalde bedrijfstakken vestiging of uitbreiding van ondernemingen aan vergunningen te bin den. o.m. te koppelen aan het bestaan van ondernemersovereenkomsten in den betrok ken bedrijfstak. Reeds daarom doet dit vreemd aan, omdat hier feitelijk een om buiging plaats vindt van de doelstelling van het wetsontwerp. Met den meesten na-druk hebben zoowel minister Gelissen als mi nister Steenberghe verzekerd: ,,Het is ons niet te doen om te komen tot sluiting van bedrijven, maar om in bedrijven, waarin reeds thans onderbe zetting, overcapaciteit aanwezig is, remmend te kunnen optreden. Dit veronderstelt dus een objectieve be oordeeling van de aanwezigheid van onderbezetting en te groote capaciteit door de overheid. Maar het ontwerp van wet bepaalt er zich ten aanzien van het hier besproken geval toe in zijn machtsfeer te trekken de vestiging of uitbreiding, die ongewenscht is, „in verband met het bestaan van een on dernemers-overeenkomst in een tak van nijverheid, welke overwegende betee kenis heeft voor de economische ver houdingen in dien tak". In casu is de overcapaciteit dus niet als vereischte rjesteld.. Het Verbond heeft r.teeds de meening voorbestaan, riat eer» breed opgevatte in dustriepolitiek met het algemeen belang m overeenstemming is. Vandaar, dat het zich ook meermalen heeft vereenigd met sociale maatregelen, ofschoon daarmede kosten gepaard gingen. Verzet hebben wij ons echter tegen beslissingen, waarbij meer met groepsbelangen dan met het algemeen welzijn werd rekening gehouden. Ook heeft het meermalen bezwaren geformuleerd te gen maatregelen, die oogenschijnlijk het belang van de nijverheid zouden dienen, maar die het meende niet te mogen aan vaarden. omdat het algemeen belang van zoodanig ingrijpen niet vaststond. Wij hebben, zegt het Verbondsbestuur, dit standpunt mede ingenomen, omdat en ziehier het tweede aspect van de zaak wij ons er rekenschap van gaven, dat wie zich onder beschikking van de overheid stelt, de uiteindelijke beslissing, zijn on derneming betreffende, uit handen geeft en de voorwaarden heeft te aanvaarden, waarop de organen van het openbaar ge zag de gevraagd medewerking willen ver leenen. Laat men toch niet vergeten, welk een groote macht de regeering over een bedrijf verkrijgt, dat om een vesti- gings- of uitbreidingsverbod vraagt en waarin als uitvloeisel van dit verzoek een vergunningstelsel wordt ingevoerd De bestaande ondernemers in zulk een bedrijf verkrijgen in zekeren zin een monopolie. Maar de regeering verplicht ieder van die bestaande ondernemers ook hun onderneming niet verder bo ven een bepaalde grens uit te breiden, tenzij na bekomen ministerieele ver gunning. Men geve zich van deze con sequentie wel rekenschap. Het industrieele leven is zóó gedifferentieerd en sprankelend, dat zich als het ware van dag tot dag nieuwe mogelijkheden voor doen tot het opnemen van nieuwe* artike len. het toepassen van nieuwe procédé's, kortom het betreden van nieuwe paden. Het thans geprojecteerde vergunnings stelsel heeft de strekking die mogelijk heden te beperken en den ondernemer te binden aan de soorten en de wijze van pro ductie waarmede hij begonnen is. Elke toe passing van de wet beperkt voor derden het terrein, waarop zij hun activiteit kun nen richten. De dynamische ontwikkeling van het bedrijfsleven eischt een groote mate van vrijheid van beweging, juist omdat men de toekomst niet vermag te voor zien. Het Verbond vreest een ontwikke ling van de overheidsbemoeiing in een richting, die, om te sparen wat ten koste van ongetwijfeld veel moeite en geld is gegroeid, de dynamiek van het productieprocs in gevaar brengt en aanvankelijk sporadisch, maar lang zamerhand meer frequent, in het be drijfsleven sectoren van statischen aard doet ontstaan. De brochure zet vervolgens uiteen, dat niet iedere overcapaciteit uit den booze of verontrustend behoeft te zijn. Zij wordt eerst bedenkelijk, wanneer er een aan merkelijke en permanente dispariteit be staat tusschen den werkelijken afzet en het productievermogen Nu leert de practijk echter, dat fabrie ken, die bij voortduring zóó weinig afle veren. dat de productie de kosten niet dekt, vroeg of laat gesloten worden. Om trent de vraag, wanneer de overcapaciteit ais zóó ernstig is aan te merken, dat zij maatregelen wettigt tegen uitbreiding er van. is in de schriftelijke stukken niets te vinden. De brochure besluit als volgt: Wij hebben hier te doen met een vraagstuk van wijden omvang, wijder dan de verbindendverklaring van col lectieve arbeidscontracten of van on dernemersovereenkomsten. Elke poli tiek, die plaats en taak van de industrie in onze samenleving uit het oog ver liest, wreekt zich zoowel op achterlijke als op goed geoutilleerde, zoowel op in- dividueele als op gelcarteleerde bedrij ven. De vraag naar het product is ten slotte beslissend, èn voor het rende ment van het kapitaal èn voor de werkgelegenheid der arbeiders. De internationale toestand heeft in deze waarheden geen verandering gebracht, doch alleen een zoodanige wijziging in de industrieele politiek gerechtvaardigd, dat de Nederlandsche industrieelen. in verband met afsluiting elders van onzen export, op de binnenlandsche markt tegen benadeeling door buitenlandsche belagers willen vrijwaren. Kan men dus tegen een gepaste contingenteering geen bezwaar hebben, beschutting van Nederlanders te genover elkaar kan op grond van het alge meen belang niet verdedigd worden, ten zij men langs dezen weg wil geraken tot het uitsmeren van orders en regeling van de productie van bovenaf. Juist omdat wij deze tendenz, die ongetwijfeld bij een deel van de voor standers der wet bestaat, gevaarlijk achten, verlangen wij concrete aan duiding van de gevallen, waarin onder volledige medewerking van op in dustrieel gebied deskundigen bij uitzondering een nieuwe vestiging kan worden belet. Dit wetsontwerp gaat echter verder en komt daardoor eenerzijds met de o. .iüistc beginselen van industrieele >7olitiek in strijd, terwijl het anderzijds den weg ooent tot steeds verder gaan de overheidsbemoeiing. Aangezien de economische en cultureele vooruitgang van ons land, alsmede de ex pansie-mogelijkheden van onze nijverheid in de toekomst ten nauwste betrokken zijn bij een bloeiend en zich voortdurend aan de omstandicbeden en behoeften aanpas send bedrijfsleven, mag gehoopt worden, dat ook buiten den kring van politici en direct betrokkenen belangstelling bestaat voor de parlementaire behandeling van dit wetsontwerp, dat op een zóó belangrijk ge bied aan de regeering vérstrekkende be voegdheden geeft. Prins Aschwin te Soestdijk. Met den D-trein uit Berlijn, die om 8.25 uur te Amersfoort aankomt, is vanmorgen Prins Aschwin aangekomen Met een ge reedstaande hofauto begaf 's prinsen broe der zich naar het palels Soestdijk. De aankomst te Amersfoort droes een volkomen onofficieel karakter. Slechts enkele belangstellenden hadden zich voor het station verzameld. Naklank der zaak Aalders. Bennekommers vechten met Spanjaarden. Een der Spanjaarden met een scherp voorwerp in den rug gestoken. Verontschuldiging door Duitsche regeering aangeboden. De Minister van Buitenlandsche Zaken ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Albarda betreffende mishandelingen, welke de Nederlandsche reserve-luitenant G. Aalders in Dultsch- land zou hebben ondergaan, heeft thans nog het volgende geantwoord: Zooals in Augustus 1937 ls medegedeeld, zijn aan de Duitsche regeering Inlichtin gen gevraagd met betrekking tot de be handeling, waaraan de Nederlander G. H. Aalders ln de gevangenis te Dusseldorp kort na zijn aanhouding in September 1935 zou hebben blootgestaan. In antwoord hierop heeft de Duitsche regeerinjr thans medegedeeld, dat na een zorgvuldig ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat, hoewel de beweringen van den heer Aalders op verschillende punten onnauwkeurig of overdreven zijn, diens verhoor in strijd met de bestaande voorschriften op in correcte wijze heeft plaats gehad en dat de voor dit betreurenswaardig feit verantwoordelijke ambtenaren daar voor zijn gestraft. BELANGRIJKE DUITSCHE DEVIEZENZAAK. Nederlander zou aanbrenger zijn. (Speciale G.P.D.-berichtgevmg). Het Sondergericht uit Dortmund, een speciale rechtbank, welke belast is met de behandeling van deviezenzaken, is gister morgen naar de vlak bij Enschedé gelegen Duitsche grensstad Gronau gekomen om een belangrijke deviezenaangelegenheid te behandelen. Terecht stond de vertrouwensman van een der grootste textielfabrieken in Gro nau, de 63-jarlge P., die met een Neder landsche onderneming belangrijke trans acties heeft gevoerd, waarbij hij volgens de dagvaarding een bedrag van f. 64.000 niet aan de Duitsche deviezeroinstantie heeft afgegeven. Deze zaak zou volgens verklaringen van den verdachte aan het licht zijn gekomen door een Nederlander, die vroeger werkte op het kantoor van een Hollandsche onderneming, waarmee P. voor zijn firma zaken had gedaan. Deze Neder lander zou getracht hebben van P. geld los te krijgen en toen deze weigerde, zou hij de zaak aan de Duitsche autoriteiten hebben medegedeeld.. Verdachte P. wordt een misdrijf te gen het Duitsche „Volksverratgesetz" ten laste gelegd, een zeer ernstig mis drijf, waarop zelfs de doodsstraf staat. De behandeling van deze zaak, waar voor in de grensstad de grootste be langstelling bestaat, was, naar ons werd medegedeeld, openbaar. Deson danks werd de buitenlandsche pers de toegang geweigerd. Op onze vraag aan den president of de zitting openbaar was, antwoordde deze zeer nadrukkelijk ln bevestigenden zin. „Echter niet voor de buitenlandsche pers" voegde hij er aan toe. Het publiek ls slechts in beperkte mate toegelaten. De kaarten werden in hoofdzaak uitgereikt aan doua nebeambten in burger. De behandeling van deze zaak zal vermoedelijk 3 dagen duren. Twee personen gearresteerd. Gistermiddag heeft ztch te Bennekom een incident voorgedaan, waarbij eenige der alhier geïnterneerde Spanjaarden betrok ken zijn. Van officieele zijde vernemen wit hier omtrent het volgende: Even bulten Benne. kom passeerde omstreeks vier uur een militaire colonne uit Ede met muziek voorop Een klein aantal zes of zeven der Spanjaarden, die zooals men weet geïnterneerd zijn ln het hotel „Neder- Veluwe" en die het gebruikelijke wandel verlof hadiden gekregen, stonden daarbij toe te kijken. Dit was eveneens het geval mst een aantal personen uit Bennekom, een kleine tien man. Od een gegeven oogenblik begonnen eenlgen uit deze laatste groep op de Spanjaarden te echelden. waarbij zij ln het Spaansch uitdrukkingen bezig den, welke in Spanje zelf van repulbll- kelnsche zijde aan het adres van de Franco-aanhangers plegen te worden gebruikt. Voorts brachten zü met ge balde vuist den communistlschen groet. Hierop kiwam het tot handtastelijk heden tusschen de Bennekommers en de Spanjaarden, Een der laatsten, die niet aan het gevecht had deelgenomen, werd met een scherD voorwerp in den rug gestoken. Hit kon echter op eigen gelegenheid naar het hotel, dat in de onmiddellijke nabijheid was. terug- fceeren, waar hij onder doktersbehan deling ls gesteld. Zijn toestand ls redelijk wel. Inmiddels was de militaire bezetting van het interneerlngsdepot gewaarsohuwd welke onder commando van den leider, den eersten luitenant C. A Brugsma, onmiddellijk heeft ingegrepen De vechten den werden gescheiden, waarna tegen de Bennekommers proces-verbaal werd opge maakt. Twee hunner zijn ln arrest gesteld en naar Ede overgebracht Het onderzoek ls In handen van iult. de Zeeuw, comman dant van de polltietroepen te Arnhem en luitenant Brugsma. leidei- van 'het intcr- neeringsdepot. Men heeft den stelltgen indruk, dat de oorzaak van het incident in geen geval bij de Spanjaarden moet worden gezocht. Zij gedragen zich in het open baar steeds zeer correct. AUTO TE WATER GERAAKT. Inzittenden kwamen er goed af. Tengevolge van den mist is gisteravond te Amsterdam een personenauto op den nieuwen Leeuwarderweg in het water ge reden. De bestuurder van deze auto, een Inwoner van Groot Schermer, had, on danks het verbod om wagens op een voor- rangsweg te parkeeren, zijn auto langs den kant gezet, teneinde de voorruit, wel ke beslagen was, te reinigen. Door den zwaren mist werd hij niet opgemerkt door een aohter hem aankomende auto, be stuurd door een Inwoner van Bloemendaal die met groote vaart tegen de stilstaande auto, waarvan de remmen niet vast ston den opbotste, met het gevolg, dat de wa gen vooruit schoof en ln de sloot geraak te. De bestuurder kon, door tijdig terzijde te springen aan het gevaar ontkomen, doch een inzittende vrouw geraakte mede te water. Zij kon evenwel spoedig uit haar benarde positie worden bevrijd en had geen noemenswaardig letsel bekomen. De bestuurder van de oprijdende auto be kwam eenige verwondingen aan hoofd en beenen en is door den G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd, vanwaar hij, na verbonden te zijn, weder naar huls kon keeren. De auto was evenwel dermate gehavend, dat deze moest worden weggesleept. De andere wagen, welke nog ln het water lag, ls door de politie ln beslag genomen. LANDBOUWSCHUUR IN DE ASCH GELEGD. Veertien stuks vee omgekomen. Gistermiddag is een landbouwschuur van den landbouwer J. Eljerkamp op de Reube nabij Lochem, gemeente Laren door brand vernield. Van de ln den stal staan de negentien stuks vee konden er slechts vijf worden gered, de overige kwamen in de vlammen om. De oorzaak is waarschijnlijk in verband te brengen met een benzinemotor, diende zoon van den heer Eljerkamp in de schuur liet werken. De motorbrandspuit der ge meente Laren gaf te laat water, om nog iets te redden. Verzekering dekt de aan zienlijke schade. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL. GEVOLGEN VAN MIST. VOORLICHTING OVER NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Crediet van f. 12.500 gevraagd. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij de uitgaven van den regeeringspers- dienst worden verhoogd met een be drag van f. 12.500. In tegenstelling tot. het buitenland ont breekt hier te lande een orgaan, geredi geerd in één of meer der in het inter nationaal verkeer gangbare talen, hetwelk, naast de internationale persberichtgeving over ons land. tegenover het buitenland recht doet wedervaren aan hetgeen ons volk, hier en ln de overzeesche gewesten, denkt en doet en aan hetgeen de regeering zoowel nationaal als internationaal voor staat en verdedigt. Zulk een orgaan van Internationale publieke voorlichting, op hoog journalistiek peil, kan in dezen tijd bezwaarlijk worden gemist. Nu van particuliere zijde een ernstig plan aan de regeering is voorgelegd om in de bestaande leemte te voorzien, is zij van oordeel, dat een proefneming geboden moet worden geacht. Ten einde de uitgave in elk geval te verzekeren voor den duur van een vol jaar, meent de regeering harerzijds dit particulier initiatief te moeten steu nen. Zij acht den aangewezen vorm hiervoor het nemen van abonnemen ten op het blad tot een bedrag, over eenkomend met de som, door particu lieren te waarborgen, zijnde f. 12.500. Tot dit doel wordt voorgesteld, de uitga ven van den regeeringsper.sdienst, te ver- hoogen met een bedrag van f. 12.500. Scheepvaart lamgelegd. - De luehtnacht- postdienst naar Keulen een uur vertraging. Dc hevige mist welke gisteravond een ondoordringbaren sluier spreidde over Amsterdam en wijde omgeving, heeft de groote scheepvaart geheel aan banden gelegd. Te IJ muiden traden de eerste mistver- scliynselen reeds in den vroegen middag op, zoodat de haven het grootste deel van den dag nagenoeg geheel uitgestorven was. Op een enkelen»schoener na gingen er geen schepen meer in of uit. In het Noordzeekanaal hebben de uit Amsterdam vertrokken schepen vastgemaakt. Ook bui tengaats wachten eenige blnnenkoipende schepen op helder weer In de Amsterdamsche haven zijn ln den avond de mistbellen in werking gesteld. Moeilijkheden hebben zich echter niet voorgedaan. Wat Schiphol betreft, had alleen het nachtpostvliegtulg naar Keulen een uur vertraging bij het vertrek, dat eerst tegen middernacht kon geschieden. Dit oponthoud werd veroorzaakt door dat de post, welke op Waalhaven gereed lag, per auto naar Amsterdam moest wor den vervoerd, aangezien het Rotterdam- sche vliegveld dicht was en daar geen tusschenlanding kon worden gemaakt- Voor f. 1800 ontvreemd. Des nachts hebben Inbrekers van de ge legenheid dat de bewoners afwezig waren, gebruik gemaakt om hun slag te slaan ln een woning aan de Jan Luykenstraat te Amsterdam. Voordat de politie, die door buren was gewaarschuwd, verscheen, wa ren de ongewenschte gasten weer verdwe nen, mét medeneming van een groot be drag aan sieraden en kostbaarheden. De aanwezige rechercheur kon slechts vaststel len dat zij er ln geslaagd waren, de voor deur te forceeren en uit een boudolrkast een hoeveelheid ringen, armbanden en andere lijfsieraden mede te nemen, naar voorlooplge schatting ter waarde van on geveer f. 1800. Het onderzoek naar de Identiteit van belde inbrekers, die volgens verklaringen van de buren als heer waren gekleed, wordt met kracht voortgezet. De Nassau's in de Groote Kerk te Breda. Burgemeester deelt het resultaat van het onderzoek mede. Gistermorgen heeft de burgemeester van Breda, namens de commissie van onder zoek, officieele mededeellng gedaan van den uitslag van het gehouden onderzoek naar de in den grafkelder, onder het mo nument var. Engelbrecht den Tweede, in de Prinsenkapel van de Groote Kerk te Breda begraven Nassau's. Hij deelde mede, dat in den grafkel der de stoffelijke resten begraven zijn van Hendrik den Derde, graaf van Nassau, Dillenburg en Dietz, Réné van Chalons, graaf van Nassau, Prins van Oranje en eerste Oranje-Nassauer en, met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, ook die van Anna van Buren, de eerste vrouw van Wil lem den Zwijger en een dochtertje Ma ria uit dit huwelijk, geboren 22 No vember 1553 en gestorven 7 December 1554. De bevindingen wijken derhalve af van hetgeen men vroeger aannam. Verdere mededeelingen konden niet wor den gedaan, zoodat nog afgewacht moet worden, wat er eventueel met de stoffe lijke resten van de aldaar begraven Nas- sauers gebeuren gaat. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Den Haag ls op 80-jarigen leef tijd overleden de gepensionneerde luite nant-generaal der Infanterie P. J. G. Schott. MEISJE ONDER AUTO GERAAKT EN ENRSTIG GEWOND. Op den Rijksweg te Mldlum (gem. Fra- nekeradeell ls gistermiddag het 6-j. doch- terje van de familie Duinstra bij het over steken van den weg onder een personen auto geraakt, welke bestuurd werd door den heer P. uit Harllngen. Het kind werd eenige meters medege- sleurd en met ernstige verwondingen op genomen. In hoogst zorgwekkenden toestand is hel meisje bij omwonenden binnenge bracht. WEER EEN GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. In samenwerking met de gemeente-poü- tle heeft de Radlo-Controledlenst ln den nacht van Zaterdag op Zondag jJ. te De venter een clandestienen omroepzender in beslag genomen. Tegen den eigenaar Is proces-verbaal op gemaakt. VERDRONKEN. Vanmorgen te zeven uur ls ln de Wouw- schc vaart, nabij het Blauweind te Steen bergen. het lli'k gevonden van den nacht waker M. R. Daniels, in dienst der gemeente Steenbergen. Vermoedelijk is de man door de duister nis misleid te water geraakt en verdronken. Daniels was weduwnaar. Hij laat tien min derjarige kinderen, waarvan het oudste achttien en het jongste twee Jaar is. achter. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL. Negentien dooden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ln Spanje op de spoorlijn Reus-Barce- lona een trein, welke van Lerida naar Tarragon ging, tegen een goederentrein gebotst. Beide treinen werden vernield. Negentien personen zijn om het leven ge komen, 168 werden gewond. HET FRANSCHE STOOMSCHIP „YOLANDE" GESTRAND. Zestig opvarenden door een Britsehen kruiser gered. Het Fransche vrachtschip „Yoiande" is tijdens een storm gestrand op een zand bank buiten Wei-Hai-Wei. Het schip was geladen met steenkool en kwam uit Tsjing-Wen-Tai. Het was op weg naar Sjanghai. De Britsche kruiser „Capetown is het schip te hulp gesneld. Na reddingspogingen, die den g?he dag geduurd hebben, is de bemanning1'»11 den Britschen kruiser „Capetown" erin S®' slaagd, zes Europeanen en vier en vu1 Chineezen van het Fransohe stoomscnv Yoiande" te redden. ELF PERSONEN BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. Nabij Cartagena (Zuid-Amerlka) >s Autobus waarin dertig personen zate„'„r. slipt. Elf personen werden gedood en ve tien gewond. j

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10