Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 7 Maart 1938 NOORD WIJK. CHR. MONDACCORDEONCLUB „CONCORDIA". HAARLEMMERMEER. Chr. Middenstandsvcrccniging. In de door de Chr. Middenstandsvereen. Haarlemmermeer" in de Gouden Leeuw te Uieuw-Vennep gehouden Jaarvergadering werden tot bestuursleden herkozen de hee ren H. Borsje te Vijfhulzen, C. Doeleman te Nieuw-Vennep en J. H. Sparnaaij te Hoofddorp, terwijl in de plaats van wijlen den heer P. J. Kraak werd benoemd de heer L. Kraak te Hoofddorp. De rekening van den penningmeester wees een klein nadeelig saldo aan. De voor zitter van de Chr. Werkgevers-organisatie in Nederland, de heer A. Borst van Rotter dam. hield een rede over „In de Branding". De' Ned. Filmcentrale vertoonde de film ,.De reis naar Patagonië" terwijl de hoeren H. Boot en J. H. de Hoog met hun decla matie veel succes oogstten. Mond- en klauwzeer. In Haarlemmermeer is weer een geval van mond-'en klauwzeer geconstateerd en wel op een boerderij nabij Halfweg. De heer A. J. v. d. Tempel uit Zutphen ls met ingang van 1 Maart j.l. benoemd lot adjunct-inspecteur der directe belas tingen te Hoofddorp. De plaatselijke afdeeling van het Ned. Bijbelgenootschap h'ield in de Geref. Kerk te Hoofddorp haar jaarvergadering. Ds. Alkema uit Aalsmeer hield een rede over beteekenis van den Bijbel". HILLEGOM. Zilveren jubilea. Dezer dagen herdachten de heeren C. Kin der Wolf en J. Oudshoorn den dag dat zij vóór 25 Jaar in dienst traden bij de bloemlstfirma van Zanten en Co. N V. al hier. De jubilarissen zijn door de directie od het kantoor ontvangen en hartelijk toegesproken onder aartbieding van een gouden horloge met inscriptie Trambaan versperd. Zaterdagmiddag was het tramverkeer cenigen tijd gestoord, doordat een zware met hout geladen vrachtauto op de tram baan defect was geraakt. De bevolking is in Februari met 30 tieien gestegen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Auto met groenten te water. Misleid door den dikken mist geraakten de gebr. v. d. D. Zaterdagmorgen met hun met groente beladen vrachtauto waar mede zij op weg waren naar Utrecht, ter hoogte van Harmeien in den Rijn. Vrij spoedig slaagden zij er in op den wal te komen. De lading groente ging voor het grootste deel verloren. Met behulp van een kraanwagen is de auto In den loop van den dag op het droge gebracht. KATWIJK AAN ZEE. Visscherij-exam ens. Bij de in de Visscherijschool alhier ge houden examens zijn geslaagd voor het certificaat van voldoende kennis der inter nationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee en de toepassing daar van: L. Schaap Czn., A. Guyt Jzn., J. van Duyn Jzn., L. v. d. Boon, Joh. v. d. Plas, B. van Duyn, B. Ouwehand en J. de Vreugd Jzn.: allen zijn leerlingen van den heer C. Varkevisser Rijksgedelegeerde was bij deze examens kapitein J. H. Götz, lid van de examen commissie voor stuurlieden te Den Haag. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en het daar onder behoörende ambtsgebied werd gedu rende Februari ingelegd f. 20.901.87 en te rugbetaald f. 13.794.01. Verecniging tot bevordering der Zendingszaak. In Casa Cara werd een bijeenkomst ge houden door de vereeniging tot bevorde ring van het Zendingswerk. t De voorzitter ds. P. Pras opende en heet te den eere-voorz., ds. R. P. A. Rutgers, ker- keraadsleden en sprekers den oud-zendeling H. J. Eggink uit Oegstgeest en ds. G. J. Streeder uit Leiderdorp hartelijk welkom. Spr. wees op het groote belang der zen- <iing, waaraan de kerk haar ontstaan te danken heeft. Ds Streeder sprak over „Kerk en Zen ding". De bedoeling van dezen avond, aldus Spr., is het versterken van den band tus schen Kerk en Zending. Achter deze actie zit de inspiratie van prof. dr. Cremer te Leiden. Als taalgeleerde .is deze naar Indië gegaan in dienst van het Ned. Bijbelgenootschap. Zoo doende kwam hij met de Zending en de Oosrtersche mentaliteit in aanraking. Hoofdzakelijk berust de Zending bij ver schillende Zendingsver. en genootschap pen. Beter zou het zijn wanneer de actie meer van de Kerk uitging. Op zijn initiatief werd een conferentie gehouden te Hemmingen, waar het een en under nader besproken werd. Elke classis stelt een commissie samen, <ue de kerkelijke gemeenten zal bezoeken. Zoo heeft spr. met den heer Eggink al 22 gemeenten in de classis Leiden bezocht, poel is de Kerk meer op het hart te druk ken de behartiging van de Zending ter hand te nemen. Hoe deze werkt- is alge meen bekend. De Zending berust hoofd zakelijk in handen van particulieren, van vereenigingen. De Kerk heeft als zoodanig haar taak niet gedaan. In het reorganisa tieplan is opgenomen, wat deze taak zal zijn. Nadat gezongen was Ps. 95 2 was het woord aan den heer Eggink, die sprak over "et verband tusschen Kerk en Zending. Spr. had toen hij nog zendeling was in de Batakianden op Sumatra kennis gemaakt Wet dr. Cremer. die een buitengewoon be voorrecht man is. Deze gebruikte daar tus schen de Batakkers het Heilige Avond waal, dat spr. in een buitengemeente daar bediende. Prof. Cremer heeft zoo diep ge voeld, dat de Kerk het werk behoort te noen, wat tot nu toe de genootschappen en andere instituten verrichten. Hier in Kat wijk aan Zee bestaat een kring van echte zendingsvrienden. In 1913 is er een ciassi- eale zendingsvereeniging opgericht, waar aan Katwijkers deelnamen. Spreker las de vijf vragen voor. die in elke kerkelijke ge meente nu voorgelegd worden. Na de pauze werd druk gediscussieerd over de vraag: hoe de uitbreiding van be langstelling in de Zending door den kerke- raad kan worden bevorderd. Algemeen was men van oordeel, dat die belangstel ling te Katwijk aan Zee sinds jaren be staat, Zelfs werd de vraag geopperd, gezien het belangrijke bedrag, dat hier jaarlijks voor de Zending wordt gegeven, of Katwijk niet alleen een zendeling zou kunnen uit rusten. Ds. Pras sprak een slotwoord. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. H. Vreeswi)k gob. Van der Meer, Z. M. M. Overvlcit, geb. Remmerswaal. Z. J. J. van der Pyl, geb. Verhagen. Z. A. M. van dei- Helm geb. De Vette. Z. Overleden: A. Halverhout, M. 96 j. Onder leiding van den heer G. C. Scholtes hield de afd. van de R.K. Midden- standsvcreeniglng de Hanze haar jaarver gadering. Goedgekeurd werden de jaarver slagen van secr. en penningmeester. Vast gesteld werd de begrooting 1938. Tot bestuursleden werden herkozen de hc-eren A. Haagen, II. Mol en N. N. Willems. Tot slot sprak pater Donlcie uit Noord- wijkerhout over de retraite. Ten nadeele van den metaalbewerker L. uit Voorburg, is uit het fietsenrek van de Liftenfabriek Starlift een rijwiel ont vreemd. De afdeeling Leidschendam-Voorburg van den Prat. Chr. Bond van Spoor- en Trampersoneel bestaat 16 Maart 25 jaar. LISSE. HOLLANDS BLOEMBOLLENKWEEKERS GENOOTSCHAP. Ledenvergadering. Op de groote bovenaciiterzaal van hotel „De Witte Zwaan" hield H. B. G. een le denvergadering onder leiding van den heer K. Tanis. De heer Tanis merkte op dat hij met cenigen tegenzin thans als voorz. optreedt. De vorige voorzitter, de heer Berbee, heelt bedankt wegens drukke werkzaamhe den, doch de heer Tanis meende als die peren grond te moeten aanvoeren dat er nog teveel kweekers zijn, die zich niet wil len organiseeren en afzijdig blijven staan. De heer Tanis betreurde de houding dezer kweekers zeer. De kweekers zouden een machtige organisatie kunnen vormen als er meer verantwoordelijkheidsgevoel bij hen gevonden werd. Na nog eenige interne aangelegenheden te hebben behandeld werden de notulen vastgesteld. Een schrijven van den heer A. Raaphorst was ingekomen waarin deze mededeelde, dat hij, na 30 jaar een bestuursfunctie te hebben vervuld, thans voor deze functie bedankt. De voorzitter sprak zijn spijt uit over dit besluit van dezen ..oude strijder". Nadat de voorzitter den heer Raaphorst had bedankt bracht de laatste het finan cieel verslag uit. De ontvangsten bedroe gen f. 146.98, de uitgaven f. 91.70, batig saldo f. 55.28. Een zestal nieuwe leden werd toegela ten. Als afgevaardigde naar de aig. verg. werden benoemd de heeren Ant. Berbee en W. Onderwater. De heeren J. Pijnacker en P. Warmerdam werden tot bestuurslid herbenoemd. Hierna kwam de beschrijvingsbrief ter sprake voor de aig. vergadering. Over de statutenwijziging werd eenige bespreking gevoerd. Den afgevaardigden werd op dracht gegeven eenige wijzigingen voor te stellen. De afd. zou stemmen voor het voorstel van de afd. L-angendijk en omstreken om kweekers met 70 R.R. bloembollen toe te laten als lid tegen een contributie van f. 2.50 per jaar. Besloten werd met het voorstel van het Hoofdbestuur accoord te gaan om in de vac. A. Raaphorst als secr.-penningmeester van het Hoofdbestuur te benoemen de heer C. Preijds te Heemstede. Gevonden. Wollen miuiis. armbandhorloge, rijiwiel, bruin hoedje, 2 duiven, handschoen, bank. biljet. Nederlandschc Protestantenbond. Ds. W. Mackenzie van Amsterdam hield voor den Ned. Protestantenbond, afd. Lisse een lezing over „Wij Vrijzinnig-Protestan ten". Uitvoerig besprak spr. de vrijheid van het evangelie tegenover Gods openbaring. Het Vrijz. Protestantisme staat critisch tegenover alle dogmatische leerstellingen. Tenslotte behandelde ds. Mackenzie de critiek die op het Vrijz Prof. wordt uitge oefend. Huishondcursus geopend. De ambulante huishoudcursus alhier is officieel geopend. Het hoofd van den cur sus, mej. C. A. de Wit, gaf een uiteenzet ting van doel en aard van den cursus. Het gemeentebestuur werd dank ge bracht voor zijn medewerking. De werkloosheid dalende. Volgens den dagstaat der Gem. Arbeids bemiddeling staan thans 408 werkloozen Ingeschreven (1936 en 1937 resp. 543 en 436). R.K. Staatspartij. De aid. Lisserdijk der R.K. Staatspartij hield haar jaarvergadering in café Faas. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Alle aftr. bestuursleden werden her kozen. Nadat verschillende huishoudelijke zaken waren afgehandeld weid een verloting ge houden tot dekking van het tekort. De verjaardagbus der Ned. Herv. Kleuterschool heeft in Jan. en Febr. op gebracht f. 13 en totaal over 1937 f. 115. Dezer dagen werd alhier opgericht een naaikr-os van 20 dames, die goederen zullen vs: vaardigden voor behoeftige werklooze gezinnen. Eerste Lustrum. In hotel „Royal" gaf de Chr. Mondaccor- deonclub „Concordia" ter gelegenheid van haar le lustrum onder leiding van haar di recteur den heer J. J. v. d. Reijden uit Lei den een zeer goed geslaagde feestuitvoering. Da belangstelling was zeer groot. Ds. B. Bouwma opende en sprak een kort welkomstwoord. De 2e voorz. de heer D. v. d. Wiel bracht den eersten voorzitter den heer J. Slagtveld dank voor zijn zeer vele werkzaamheden in het belang der vereeniging gedaan. Als blijk van waardeering bood spreker hem namens de leden een voorzittershamer aan. De leden van Concordia brachten vervolgens onder leiding van den directeur op werke lijk kranige en onberispelijke wijze de ver schillende nummers ten gehoore en stelde de hoorders in staat zich een denkbeeld te vormen van het kunnen van den dirigent den heer J. J. v. d. Reijden en het willen der leden. Tusschen de verschillende muzieknum mers werden de lachspieren danig in wer king gebracht door het opvoeren van de samenspraken „Op het politiebureau". „De korporaal en recruut" en „Op het postkan toor". Deze stukjes werden opgevoerd door leden der club. De dames J. Slagtveld en N. Boogaard zongen „De krekel en de mier" en mochten een verdiend applaus oogsten. Als extra nummer werd door mej. M. Duijn- dam gezongen „Het wiegelied" van Schubert. Een der jongste leden. Maarten van Duiven- bode, declameerde op verdienstelijke wijze een voor dezen avond vervaardigd stukje getiteld: „Ons eerste lustrum". Door een tweetal leden werd den directeur als blijk van waardeering namens de leden een fruit mand aangeboden. Het grootste moment van dezen avond was wel toen mej. M. Duijn- dam. de verloofde van den oud-voorzitter en oprichter der culb den heer G. W. Stijf, het podium betrad en namens de burgerij het woord voerde. In hartelijke woorden sprak zij de jubileerende club toe en bood namens de burgerij een vaandel aan. De voorzitter, de heer J. Slagtveld, dankte mej. Duijndam. Ook den heer G. W. Stijf, die thans al een drietal jaren aan het ziek bed is gekluisterd, bracht spr. dank. Ook aan mej. Duijndam werd als blijk van waardeering een wekkerklokje aange boden. Ds. N. J. Cupedo sloot dezen feestavond. De maandelijksche collecte voor de kerkvoogdij heeft in de Ned.-Herv. Kerk f 49.47 opgebracht. Voor de diaconie der Ned. Herv. Kerk werd een gift van f. 1000 gecollecteerd. SASSENHEIM. Huisbroeiten toonstelling. In het K.S.A.-gebotrw, werd gisteren de Hulsbroeitentoonstelllng van de K.J.C. ge opend. Daar het gebouw niet eerder voor dit doel beschikbaar kon worden gesteld, wa ren vele inzendingen tegengehouden, wat aan het ingezondene wel eenlgszins merk baar was. Kap. Redelaer sprak een woord van wel kom en zette het doel van deze expositie uiteen. Het is ook in het belang van het vak, dat ce jongens later voor het meerendeel zul len beoefenen. Het is daarom gewenscht dat er ooi: inzendingen komen van do nieuwe soorten. Verder ts er een inzending van den plar.tenzicktenkundigen dienst. Om de 'onkosten te dekken zijn er eenige j vermakelijkheden. I Hierna hield de burgemeester de opc- i ningsredc. waarin hij zside in het tentoon- gesteld? den goeden geest in de K.J.C. te constatecren Wij moeten onze jongens klaar maken voor het leven. Nadat hij de tentoonstelling voor geopend had verklaard deelde hij mede voor de inzenders een prijs beschikbaar te stellen, wat met applaus begroet werd. De volgende bekroningen werden toege kend Huisbroei (vrij) 1. G. Rotteveel, 2. J. Huver, 3. J. Braun, 4. R. v. Dam, 5. Chr. Homan, 6. R. Haver. Kasbroei (vrij) 1. Nic. Noordermeer, 2. H. Zeestraten, 3. H. Braun Groote K.J.C. (verplicht) 1. C. v. d. Voort, 2. M. Sikking, 3. N. v. d. Zwart, 4. J. Haver, 5. G. v. Hage, 6. R. Geerlings, 7. J. K. v. Dam. 8. A. Zwetsloot, 9. H. Willems, 10. W. v. Dillen. Kleine K.J.C. (verplicht) 1. J. Pracht, 2. J. Geerllngs, 3. Ant. Roelants. 4. Leo Kap- tein, 5. L. v. d. Vlugt. 6. C. Kortekaas. 7. B. Janse. 8. J. Kiebert, 9. T Herreur, 10 J. v. d. Zwet. De controleur van den plantenziekte- kundige" dienst deelde ons mede. dat op de tentoonstelling niet alleen gratis advies wordt gegeven voor bolgewassen, doch ook voor kamerplanten. FLORIS SCHOUTEN POLDER. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering H.B.G. In hotel Gouwenberz vergaderde de afd. Noordwijkerhout van HB.G. De opkomst was zeer groot. De heer M Braun, voo.- zitter en lid van het hoofdbestuur opende en hield een beschouwing over het vak in 1937. Algemeen werd geconstateerd, dat in het afgeloopen jaar de omstandigheden verbeterd waren. De heer W. v. d. Weyden. las de notulen en vervolgens het jaarverslag. De penning meester, de heer P. Reyneveld, deed reke ning en. verantwoording. Er was een batig saldo van f. 43.45. De behandeling van den beschrijvings brief leverde veel stbTtot bespreking, vooral het voorstel van ds afd. Langendljk. Een langdurige bespreking werd gehou den over import en export der narcis, ter wijl ook d(e noodzakelijkheid, zich allen aan te sluiten, teneinde te zamen de be sta ansmogelij'kheid te verzekeren, werd besproken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Zonneveld en W. v. d. Weyden en herkozen de heeren J. Ruygrok. P. Rey neveld' en G. Warmerdam. OEGSTGEEST. Lezing voor de Geitenfokverccniging. Het bestuur van de Oegstgeester Geiten- fokvereeniging heeft een bijzondere bijeen komst belegd in het ontspanningslokaal te Rijnsburg. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer J. Slootweg. De heer H. v. d. Mey hield vervolgens een lezing over „Verloskunde bij geiten". Helaas weten nog vele leden niet hoe zij bij moei lijkheden moeten handelen. Uitvoerig behandelde spr. het erfelijk- heidsvraagstuk, de voeding, de drachtig heid, normale en abnormale verlossing en de verzorging van het moederdier. Verschillende vragen werden door den spr. beantwoord. De voorzitter sprak een dankwoord. RIJNSBURG. Jaarvergadering Geref. Schoolvereeniging. De Geref. Schoolvereeniging kwam in jaaxveugaiderinig bijeen in Concordia. Na opening door den voorzitter, den heer A. v d. Mey las de secretaris, de heer A, Noort de notulen, welke werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de Emma-school on 31 Dec. 1937 228 leerlingen en de Juliana-sohool 294 leerlingen telde. Alle schulden en hypotheken werden afgelost, doordat die afkoopsom van de Emma-school werd ontvangen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging thans f.2000 aan eigen inkomen heeft (huren, rente en contributies). Aan sala rissen en pensioenen is uitgekeerd f. 24.297.99. Voor rekening der gemeente is uitgegeven f. 6233.47. Het winstcijfer over 1937 is ruim f.750. Het kapitaal der ver eeniging bedraagt f. 29.441.31. Tot bestuursleden wenden gekozen de heeren C. D. Knalt en C. van Klaveren. Bij de rondvraag wees de heer de Hoog op de overbevolking van de Juliana-school in vergelijking met die Emma-school. Ook vond luit de salarieering voer de toweeke- Ungen met acte te laag. De heer S v. d. Mey vroeg, of het niet. wenschelijk was over te gaan tot aanstelling van een schoolarts. Loop der bevolking. Gevestigd: C. Wilbrink en gezin van War mond: G. H. v. d. Perk en gezin van Oegstgeest: P. Brussee en gezin van Valkenburg; Th. C. M. v. Vliet van Alphen a. d. Rijn; G. L. Veld horst van Wisch; L. v. d. Mey van Katwijk. Vertrokken: G. C. den Hadji naar Noord wijk: M. Glasbergen en gezin naar Oegstgeest; G. W. Schoneveld naar Leiden; M. Bavelaar naar Oegstgeest; A. Cnossen en gezin naar Wage- nlngen. Gedurende Februari werd op de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd de som van f 2147.14 en terugbetaald f. 1253.57. vernietigen door ongebluschte kalk prefe reer;. men de besproeiing njet petroleum. Vernietiging door warmwater-behande ling ls echter de ideale oplossing. Aan het brengen van zieke bollen op markten dient paal en perk gesteld te wor den. Het z.g. „grijs" in verschillende partijen is ook nog steeds een gevaar voor de bloem bollenwereld. Een kweeker die echter selectie toepast in zijn bloembollenkraam zal van dit „grijs" minder last hebben. Spr. gaf de verzekering dat het Labora torium voor Bloembollenonderzoek niet stil zit en geen kosten en moeite zal sparen om alle ziekten zooveel mogelijk te helpen be strijden, zoodat Holland met zijn bloembol len steeds „aan den kop" zal blijven staan. Na de rede werden eenige vragen gesteld, die uitvoerig werden beantwoord. Nieuw raadslid. Door den voorzitter van het Centraal- stembureau is in de vacature J. N. Beek man als raadslid benoemd verklaard de heer J. L. v. Reisen. die deze benoeming aanvaard heeft. Ingelanden vergaderen. In het hotel „Het Bruine Paard" verga derden de ingelanden van den Floris Schou ten Vrouwenpolder, onder voorzitterschap van den heer G. H. Heijnes. Het aantal stemmen dat de aanwezige ingelanden konden uitbrengen was 42; het maximum aantal stemmen bedraagt 81. De rekening over 1937 werd vastgesteld met aan ontvangsten f. 3731.57 en aan uit gaven f. 3436.31, zoodat het batig saldo f295.26 bedraagt. De omslag bedroeg f. 8 per H.A. Voor onderhoud der kaden is betaald f. 274.05; idem bemaling f. 125.14, de kosten van olie bedroegen f. 342.34, aan rente en aflossing werd betaald f. 863.20. Het restant der 4 1/8 pet. leening ls thans f. 7800. De begrooting van 1933 werd vastgesteld op f. 5032.19. De omslag werd geraamd op f.9 per H.A.; deze wordt dus met f. 1 ver hoogd. De bediening van de machinale bema ling werd opgedragen aan den heer A. Berkhout Jr., die reeds tijdelijk als zoodanig was aangewezen. Besloten werd tot verkoop van een stukje water ten behoeve van den aan te leggen Prov. weg. In de vacature J. Philippo werd tot pol dermeester gekozen de heer Jac. J. Lange- veld. Bij de rondvraag werd de bemaling van den polder, als gevolg van den aanleg van den nieuwen Rijksweg uitvoerig besproken Door den aanleg van dezen weg zal een groot gedeelte van den polder niet meer omslagplichtig zijn. hetgeen een verhooging van den aanslag ten gevolge zal hebben. Getracht zal worden hiervoor alsnog een vergoeding te krijgen. Jaarvergadering H. B. G. De afd. Sassenheim van het Holl. Bloem bollenkweekers Genootschap vergaderde in Het Bruine Paard onder voorzitterschap van den heer G. Zandbergen. In zijn openings woord besprak deze de resultaten van het afgeloopen jaar. Zeer waarschijnlijk kan van de Ned. Sier teeltcentrale een uitbreiding van het areaal trekvergunning verwacht worden van 5°/o. De notulen werden goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester toonde een batig saldo van f. 48.72. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. werden benoemd de heeren J. Dannijs en N. Lugtigheid. Bij de behandeling v. d. beschrijvingsbrief werd gewezen op een verbod tot verkoop van geverfde bloemen. Dit onderwerp zal op de Alg. Verg. ter sprake gebracht worden. Na behandeling van de agenda hield de heer F. Limburg een lezing over het onder werp: „Hoe kweekt men narcissen gezond; mede in verband met de hooge eischen welke onze export thans stelt." In deze rede besprak hij het nut van de bestrijding van vliegen en aaltjesziek. De kweekers voelen zich helaas te gerust, on der de dikwijls onrustbarende toename van de narcissenvlieg. Vele raadgevingen worden gegeven, doch laten de kweekers beginnen met te luiste ren naar die van den keuringsdienst. De bestrijding der narcissenvlieg moet reeds in de schuur beginnen niet in het voorjaar. In den zomer moeten de bollen vóór het planten zeer goed worden nagezien. De warmwaterbehandeling is ook nog niet zooals ze moet zijn. Iedere temperatuur bo ven 40 graden Celsius is vliegbestrijding. Ook de tijdsduur van de verwarming is van zeer j grooten invloed, terwijl men bij een hoogere temperatuur met een korteren tijd kan vol- l staan. I Bij de „dagvaarding" van bollen, welke door de narcissenvlieg zijn aangetast, ver dient het aanbeveling gebruik te maken van het z.g. „zeefje". De larve heeft soms de bol reeds verlaten en dient opgespoord te worden, door ziften van het zand. Toetreding tot den keuringsdienst is nog steeds niet verplichtend, doch eerstdaags kan echter de afkondiging in het Staatsblad worden tegemoet gezien, waardoor de keu ringsdienst strenger kan worden toegepast. Ook het vernietigen van het aangetaste gedeelte van een partij bollen bracht spr. ter sprake. Boven het diep begraven en het VOORHOUT. LIJK VAN EEN MAN GEVONDEN. Misdaad niet uitgesloten. Hedenmorgen is door veldwachter Eggen in de Leidschs Vaart onder onze gemeente hei lijk gewonden van een ongeveer 50- jarigen man. De schedel van den man vertoont op verschillende plaatsen verwon, dingen. Daar men een misdaad niet uitge sloten acht zal sectie op het lijk worden verricht. Het is evenwel ook mogelijk, dat d? verwondingen zijn veroorzaakt door de schroef van een voorbijvarend schip. Zeer oude munt gevonden. Door den heer L. v. Z. alhier werd bij het zg. „delven" een munt gevonden waarop bij onderzoek door twee professoren van het Theologicum te Warmond het navol gende randschrift bleek te staan: „Concor dia res parvae crescunt" (Door eendracht worden kleine zaken groot). Ook het jaar tal kon nog worden ontcijferd, n.l. 1593. De munt ls dus ruim 340 jaar oud. VOORSCHOTEN. Chr. Hist. Jongerengroep. Een dezer dagen kwam de Chr. H. Jonge rengroep bijeen onder leiding van haar voorzitter, den heer A. Fortgens. Na goedkeuring der notulen, sprak mej. Langman, uit Lelden over „De vrouw en de politiek". De heeren A. Wesselo en A. den Boer zongen eenige liederen, terwijl de heer A. v. Santen het buitenlandsch politiek overzicht verzorgde. R.-K. Volksbond. Onder leiding van den voorz.. den heer N. C. Lamboo, heeft de pi. afd. van den Ned. R.-K. Volksbond een vergadering ge houden. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede, dat B. en W. hebben berioht, dat zij voornemens zijn, den Minister te verzoe ken om ook na 2 April, de steunregeling te laten voortduren in de 6e klasse. Spr. spoorde de aanwezigen aan een volgend Jaar meer te gaan naar de retraite. Het bestuur stelde voor, om op de cen trale raadsvergadering te vragen of de St. Josefgezellen als arbeidersjeugdveree- niging kan worden aangemerkt. Kapelaan Perquin hield een lezing over „Massa en Persoonlijkheid". Orgelconcert. De bekende blinde organist uit Kam pen. de heer H. J. Kruithof, gaf op het nieuwe orgel in de Geref. kerk een orgel bespeling. De avond werd geopend door den heer S. J. Greidanus. De organist liet ons daarna genieten van zijn mooie spel. Tusschen de num mers zong hij, zich zelf begeleidend, en kele nummers en las hij, in blindenschrift een meditatie voor van dr. K. Dijk. Het was een mooie avond en de heer S. J. Greidanus was zeker de tolk van de aan wezigen toen hij den heer Kruithof dank bracht voor hetgeen hij had doen hooren. WASSENAAR. Twee ernstige aanrijdingen. Toen Zaterdagavond omstreeks half negen de 67-j. mej. K. alhier nabij de Maal drift den Rijksstraatweg wilde oversteken, werd zij aangereden door een auto die met een vaart van naar schatting 100 K.M. passeerde. Mej. K. werd tegen den grond gesmakt en liep daarbij gecompliceerde beenbreu ken en bloeduitstortingen op. Door dr. Hubbeling werd haar eerste hulp verleend waarna zij per ziekenauto naar het St. Elizabeth-ziekenhuis te Leiden werd over bracht. De auto reed na de aanrijding door. Hedenmorgen was de toestand van mej. K. iets vooruitgaande. Gistermiddag werd de heer v. D. alhier terwijl hij per rijwiel bij de van der Ouder- meulenlaan den Rijksstraatweg wilde over steken aangereden door een auto bestuurd door S. uit Haarlemmermeer. Met een ge broken linkerbeen werd hij nadat door dr. Hubbeling de eerste hulp was verleend per ziekenauto naar Bronovo te Den Haag over gebracht. Jeugdavond. De vereeniging van Jong-Hervormden, organiseerde in samenwerking met de C.H. jongerengroep een bijeenkomst in het gebouw voor Chr. Belangen waar boven dien verschillende andere jeugdorganisaties waren uitgenoodigd. Medewerking ver leende het Chr. dameskoor „Euphonia" onder leiding van den heer H. D. Baank. Geopend werd door dr. H J. Honders. Na dat Euphonia een tweetal liederen had oe- zongen sprak dr. Wicherink over zijn rei zen als medicus met het Hoftaal-Kerk schip ..De Hoop". Op onderhoudende en boeiende wijze vedelde spr. welk een zegen rijk werk zoowel geestelijk als geneeskun dig werk onder onze visschersbevolking door ..Ds Hoop" word*- verricht. Nadat het dameskoor nog het .Larro" van Handel had uitgevoerd, word door dr. Wicherink een serie lichtbeelden, het werk van het Hospitaal Kerkschip betreffende, vertoond. Dr. Honders sprak een slotwoord. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7