LEIDSCH DAG3LAD torsie Blad Maandag 7 Maart 1938 De strijd in het Verre Oosten RECHTZAKEN Uit de Rijnstreek 4. bereid is bij te dragen tot iedere alge- meene Europeesche regeling, hoewel Tsjecho-Slowakije een federale autonomie voor de ruim drie millioen Duitschers bin nen zijn grenzen als een onmogelijkheid uitsluit. Wat betreft de Westersche mogendheden zeide Benesj: Deze zullen wij natuurlijk nimmbr verlaten, want wij zijn met haar verbonden door een gemeenschappelijke democratie en wij hopen, dat zij ons ook niet zullen verlaten. Wij zijn een westelijk land. dat, nauw verbonden is met de ont wikkeling v.an West-Europa. DUITSCHLAND Ds. Niemoeller toch in concentratie-kamp. Blijft Schacht? De autoriteiten weigeren te bevestigen of te ontkennen, dat ds. Niemoeüer naar het concentratiekamp Sachsenhausen is ge bracht. Wel verklaren zij, dat. hij zich nog steeds te Berlijn bevindt. Indien de predi kant werkelijk dn het concentratiekamp is opgenomen, dan zouden de autoriteiten zich nog niet tegenspreken, want Sachsen hausen ligt nog in „Groot-Berlijn". In de tot de laatste plaats bezette kerk te Dahlem heeft.ds. Mueller gisteren ge beden gezegd voor ds. Niemceller en dertig andere predikanten van de belijdende kerk, die in de gevangenis zyn opgesloten. Ds. Mueller wijdde nog eenige woorden aan het Niemoeller-proces en zeide. dat de rechtbank niets heeft kunnen vaststellen, wat voor Niemöeller oneervol was. Evenmin heeft de rechtbank kunnen aantoonen. dat zijn activiteit tegen het Duitsche volk ge richt w.as. Daarom is. het des te verwon derlijker. aldus de predikant, dat de ge heime staatspolitie hem gearresteerd heeft en naar een concentratiekamp overbracht. „De kerk is niet in de gelegenheid zich tegen politieke - aanvallen te verdedigen. Slechts rest haar de taak te bidden. Uit het buitenland komen reeds protesten binnen tégen het vasthouden van ds. Nie möeller. f In Diritsohe financieele kringen verluidt, dat ar. Schacht, van wien men het aftre den als president van de Rijksbank ver wachtte op 17 Maart, aangezien op dien datum, zijn mandaat van vier jaar ten einae lóópt, vóór nog vier jaar aan het hoofd van deze instelling zal blijven staan. Men verwacht, dat dóór deze maatregel de buitenlandsche schuldeischers meer ver trouwen zullen krijgen eh het gemakkelijker zal zijn de buitenlandsche schuld van Duitschland te verkleinen. De advocaat-generaal heeft tegen Kurt von Mannow. die ervan beschuldigd wordt, een gedeelte van den aan Carl von Ossietzky verleenden Nobelprijs te hebben verduisterd, drie jaar opsluiting geëischt, benevens een boete van 40.000 mark en in trekking der burgerrechten voor den tijd van vijf jaar. HONGARIJE Daranyi over de binnen- en buitenlandsche politiek. De Hongaarsche premier Daranyi heeft voor de regeeringspartij een' rede gehouden over de binnen- en buitenlandsche proble men. Dë regeering. aldus de premier, bereidt een herstelprogram voor, voor welks uitvoe ring een bedrag van een milliard pengö (circa 260.000.000 guldeni noodig is. Het grootste deel daarvan zal dienen voor de verbetering van de landsverdediging. De regeering is vastbesloten te blijven streven naar den opbouw van den Christe- lljken, nationalen en sotiaien staat. De regeering zal zich krach tig verweren tegen alles, waardoor het bolsjewisme wordt be vorderd. Door het voeren van een nationale po litiek zullen de sociale vraagstukken opge lost worden. De oplossing van het Jodenvraagstuk, vervolgde de premier kan slechts langs wettelijken weg geschieden De concentra tie van Joden in de steden, en vooral te Boedapest, maakt zich in het cultureele en economische leven der natie merkbaar op een wijze, die niet steeds in overeen stemming is met het streven der Honga ren. DaaTom moet een einde gemaakt worden aan de sociale wanverhoudingen en moet de invloed van het Jodendom tot redelijke grenzen beperkt worden. Een der gelijke regeling is ook in het belang van het Jodendom, ómdat daardoor het anti semietisme wordt verminderd. Overgaande tot de buitenlandsche poli tiek zeide de premier, dat de regeering met proote belangstelling de ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland volgt. Hij hoopt, dat dc on langs tot stand gekomen regeling duur zaam zal zijn. Door het bezoek van den rijksbestuurder aan Warschau is de Pooisch-Hongaarsche vriendschap verste vigd. De vriendschappelijke verhouding met Itaii?, Oostenrijk en Duitschland is Inniger geworden. Reeds een jaar geleden, aldus de pre mier. heb ik er op gewezen, dat Hohgarije bereid is tot een zakelijke betrekking met die staten, waarmede min of meer groote geschillen bestaan. Tot nu toe heeft, de tesenoartii echter niets gedaan ten gunste van een dergelijke regeling, hoewel Hon garije 's bereidiwilligheid onveranderd is ge- hieven. Voorwaarde voor een concrete verlmu- ding met de buurstaten is de bescherming der Hongaarsche minderheden. Hongarije's vreedzame plannen zijn algemeen bekend. De staten, die Hongariie omringen en de mogendheden in het algemeen, hebben in de laatste jaren de uitgaven voor bewa pening aanzienlijk verhoogd, waardoor de wanverhouding ten opzichte van Hongarije neg is toegenomen. Voor de uitbreiding van het lezer zullen, als gevolg daarvan, nog meer offers gevraagd moeten worden. ITAIIË. Ontkenning van den Negus. De Negus heeft de berichten, volgens welke hij "naar Abessynië zou terugkeeren op grond van een overeenkomst met de It-li?ansche regeering, tegengesproken. Tot eer ver1'!zeever van de „Paris Soir" ze'de hij: „Evenmin als op elk ander or-cnblik zou ik er th*-1? nu het Abessijn- sche vol'- heldenmoed en offers verdub belt. aan denken een oplossing te aan vaarden, die in strijd zou zijn met de rechten en de hoop der Abessijnen en met hun wil, een vrij en onafhankelijk volk te zijn." OOSTENRIJK Weer een rede van Seyss Inquart. Te Unz heeft minister Seyss Inquart op nieuw een radio-rede gehouden, waarin hij allereerst en uitdrukkelijk verklaarde dat Oostenrijk een Doiitsch en niets dan een Duitsch land is. Voor ons. vervolgde de minister, be tee kent de onafhankelijkheid van Oostenrijk het recht over onze eigen toekomst te be schikken naar onzen eigen wil. onze eigen klachten. De onafhankelijkheid van Oos tenrijk berust pp de garantie van het Duit sche volk. De overeenkomst van 11 Juli 1936 en van 12 Febr. 1938. evenals de verklaring van den Führeiv hebben den toestand volkomen op gehelderd. Oostenrijk kan slechts een Duit- schen weg volgen. De Oostenrijkers zullen hun politie- ken weg vervolgen zonder inmenging, ncch van de N.S.D.A.P., noch van het Derde Rijk. Ons doel is gezamenlijk te arbeiden aan het herstel van dit land. Deze arbeid zou slechts, in gevaar ge bracht kunnen worden tengevolge van het werken der krachten die Oostenrijk willen afbrengen van den Duitschen weg en het aldus in oppositie willen brengen tegen het Derde Rijk. „Een der grondslagen van Oostenrijk is zijn karakter als christelijke staat. Een positief christendom moet voor allen boven iederen twijfel staan, even zeer als voor ons. Nooit mag de politiek het gelcof bestrijden." Vervolgens schetste Seyss Inquart de wegen welke zich thans voor de nationaal- socialisten openden om mede te bouwen aan de toekomst van het land. Uitgaande van het. beginsel dat het Vaderlandsche Front alleen geroepen is om den politieken wil in Oostenrijk te vormen, onderstreepte hij, dat geen enkele nazi-greepeering, welke het karakter heeft van een politieke partij, geoorloofd is. Thans kunnen de nat.-socia listen hun activiteit ontwikkelen langs wettigen weg. in volkomen gelijkheid van burgerlijke en politieke rechten. Zij moeten zich vêreènigen in de geoorloofde organi saties, van eultureelen. economischen of corpora tie ven aard. In ieder geval moet iedere onwettige actie van nu af aan geheel en al ophouden. Niettemin hebben te Weenen eenige nat.- soc.' demonstraties plaats gehad, terwijl het aan de universiteit aldaar tusschen groepen studenten tot handtastelijkheden is ge komen. In een radio-rede heeft Zernatto gewezen op de redevoeringen van zijn nat. soc. col lega. Zij, die zich niet aan de discipline houden, zullen worden verwijderd. Vervol gens wees hij er op. dat Seyss Inquart heeft verklaard een onafhankelijk en souverein Oostenrijk te willen niet een christelijk karakter en -hij besloot zijn rede met de verklaring: ..Wij strekken de hand uit naar een ieder, •die besloten is met ons op te marcheeren en Oostenrijker te zijn als wij. Wij scharen ons rond Schuschnigg en Oos tenrijk voor het geluk en den vrede. FRANKRIJK De autonome kas voor landsverdediging. De Fransche Senaat heeft met algemee- r.e stemmen 298 het wetsontwerp inzake de vorming van een autonome kas voor de landsverdediging aangenomen, na er nog eenige onbelangrijke technische wij zigingen in aangebracht te hebben. Marchandeau. de minister van finan ciën. verklaarde, dat in het afgeloopen jaar 10.255 millioen fr besteed waren aan de nationale verdediging en dat hij voor dit jaar een bedrag voorziet van 11.200 mil lioen frs. Op het oogenblik, zoo voegde hij hieraan toe. moeten alle ter beschikking staande hulpmiddelen des lands gereser veerd worden voor de landsverdediging. Minister-president Chautemps heeft tot Kamer. Senaat en land een dringend be roep gericht, opdat de eerste door dit in stituut uit te geven leening een daverend succes zal worden. Chautemps deed uitkomen, dat de op richting van deze kas in hoofdzaak beoogt de vastbeslotenheid van het Fransche volk aan te geven, ondanks zijn financieele moeilijkheden, zijn bewapening op alle mogelijke gevaren te berekenen. Pozzo di Borgo. die beschuldigd wordt van deelneming aan het optreden der Csar, is voorloopig op vrije voeten gesteld. ROEMENIË Een nieuwe minister van buitenl. zaken? In een eigen bericht meldt het Duitsche Nieuwsbureau: De ministerraad komt he denmiddag bijeen Naar men in politieke kringen in verband hiermede verneemt, is het mogelijk, dat de kwestie der kabir.ets- reformatie op de agenda staat. Voor de reis van den koning naar Engeland zou nog een nieuwe minister van buitenland sche zaken benoemd moeten worden, zoo wordt verklaard Tatarescu zou den ko ning niet naar Londen vergezellen doch in Roemenië blijven. DANZIG De Ariërparagraaf voor doktoren. De senaat van Danzig heeft besloten op 1 April de ..Ariërparagraaf' in te voeren in alle ziekenhuizen, klinieken en diensten der sociale verzekering. Met ingang van dien datum moeten alle Joodsche artsen, verplegers en verpleegsters deze instellin gen veriaten. Overigens heeft een zeker aantal dokters in hun wachtkamers een plakkaat aangebracht waarop staat, dat patiënten zich bij hun geloofsgenooten moeten laten behandelen. Volgens een 'ooricht van het Poolsche telegraafagentsehap zullen slechts de Joodsche artsen, die reeds voor 1914 ge vestigd waren en die gedurende den oor log agn het front hebben gediend, hun i praktijk mogen blijven uitoefenen. Dit zullen 7 van de 25 Joodsche artsen zijn. TSJECHO-SLOWAKIJE Rede van den minister van defensie. Tijdens een betooging van de republi- keinsche agrarische partij heeft de minis ter van defensie een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. zeide: „Wij zijn thans genezen van het paci fisme. dat gepaard ging met ontwapening. Wij blijven pacifist, maar zijn op onze hoede. Wij hebben betrouwbare bondge- nooten, wij hebben onze verdedigingslinie en onze fortificaties. De uitdrukking „het gevaar van bij verrassing overvallen te worden" is voorgoed uit onze woordenlijst verdwenen. RUSLAND Het proces te Moskou. Zaterdagmorgen werd het proces te Mos kou voortgezet met het verhoor van Rakowski, die uitvoerig vertelde van zijn beweerde splonnag^diensten voor Japan. De Trotskistische organisatie, in welker op dracht hij gehandeld zou hebben, noemt hij een bende gemeene misdadigers en spionneeren. De voorzatter roept hem tot de orde. Hij bekent dan. dat hij in 1924. als gezant te Londen, is aangezocht door den Engelschen spionnagedienst en dat twee beambten van dezen dienst hem door een valschen brief tot spiormage hadden ge bracht. Ook Trotski zou sinds 1926 in dienst van den „Intelligence service" gestaan heb ben. In 1927 heeft hij Rakowski als gezant in Parijs, betrekkingen aangeknoopt met Fransche grootindustrieelen en hun voor event, steunverleening aan de opposi- lie-Trotski. economische concessies aange boden. Na terugkeer van zijn veroanning in Siberic is hij op uitdrukkelijk ve-langen van Trolski. weer in dienst van den En gelschen spionnagedienst getreden. Als tus. schenpersoon zou lady Muriel-Paget ge diend hebben, die volgens Rakowski een Engelsche spionne is. Bij het bezoek van Laval aan Moskou zou hij getracht hebben de toenadering tusschen sovjet-Rusland er. Frankrijk te doen mislukken. Vervolgens werden ne>g eenige der .min deren" gehoord, die eveneens bekende zich aan de grootste misdaden tetgen den staat te hebben schuldig gemaakt. Daarna was de beurt aan Boecharin. Hij bekende van de oprichting af lid te zijn geweest van het blok van rechtschen en Trotskisten. Hij was een der leiders van deze partij, die streefde naar het herstel van het kapitalisme door vernietiging van de Sovjetmacht, door oorlcg en door bui tenlandsche hulp, verkregen door afstand van stukken van Rusland aan Polen. Duitschland. Japan en Engeland. Boecharin ontkende met stelligheid, aanslagen tegen partijleiders zooals Kirof, voorbereid te hebben. Rykof verklaarde, dat vooral de Trots kisten terreurdaden organiseerden met medeweten van de rechtschen, die echter niet op de hoogte waren van den aanslag op Kirof Jagoda zeide daarop, dat Boecha rin en Rykof logen, omdat het plan bespro ken is ln het centrum van rechtschen en Trotskisten. Rykof achtte dien moord onge- wenscht, doch sloot zich bij de plannen aan op aandringen der Trotskisten. Boe charin betoogde vervtAgens niet te hebben geweten van de plannen tot een aanslag op Lenin, Sverdlof en Stalin, doch zeide in 1918 te hebben deelgenomen aan bespre kingen, waarin plannen werden gemaakt voor de arrestatie van deze drie leiders. Boecharin verklaarde voorts, dat zijn misdaden zoo veelvuldig zijn, dat hij daar uit slechts een keuze zou moeten doen. Intusschen komen van diverse zijden tegenspraken van personen, die genoemd worden. Zoo heeft lady Muriel-Paget met groote verontwaardiging ontkend, ooit als spion te zijn opgetreden. Trotski blijft de sovjet-macht tarten om waar te maken waarvan hij beschuldigd wordt, ontkennend ooit gelden te hebben aangenomen behalve van 2500 p. st. te Konstantinopel. Maar wat heeft dit allemaal voor waar de? Immers niets, het schijn-proces zal rustig ten einde worden gevoerd JAPAN. DE PARLEMENTAIRE STRIJD, Oorlogsschepen van geheim 'eype. In het parlementaire sirijdkamp schijnt voor de regeering licht door te breken, daar de Seyoekai-partij zich thans bereid heeft verklaard de regeering te steunen in de hoop dat het kabinet dit blijk van goeden wil der partii zal beantwoorden door er zich van te onthouden, de politieke oartiien te prikkelen. De politie heeft thans drie personen ge arresteerd. die deelgenomen hebben aan den aanslag op den voorzitter van de partij der sociale massa. Itoh Abe. Een personaliteit op vlooigebied heeft tegenover een Havas-correspondent ver klaart. ..dat Japan geen superslagschepen bouwt, doch schepen van een geheim speciaal type". VEREENIGDE STATEN ROOSEVELT EISCHT EILANDEN OP. Lcger-verjonging. Roosevelt heeft formeel aanspraak ge maakt op de eilanden Canton en Ender- bury van de Phoenixgrcep in den Stillen Oceaan, welke worden beschouwd als ideale bases voor de handelsluchtvaart. HU be weert. dat de eilanden ziin ontdekt door Amerikaansche walvischvaarders. Van Britsche ziide wordt, aanspraak ge maakt op de geheele Phoenix groep en men veronderstelt, dat dit gebaar van Roose velt de eerste stap is om te komen tot onderhandelingen met Engeland en an dere mogendheden inzake de souvereini- teit over een aantal eilanden in den Stil len Oceaan. Roosevelt maakt ook aanspraak od ge bieden aan de Zuidpool, welke het eerst door Amerikanen werden bezocht. Zes en twinfig generaals van het Ame rikaansche leger gaan dit laar met Den- sioen en zullen vervangen worden door jongeren. De laatste drie iaa- is de gem'd- delde leef.ijd van leger-officleren reeds teruggebracht van 61 od 56 iaar en de cro- moties van dit iaar zullen den gemiddel den leeftijd brengen op 54 iaar. De meesten der aftredende generaals maakten hiun promotie in den wereldoorlog. Van het front. Uit het feit, dal de Japansche opmarsch in Sjansi vrijwel tot staan is gebracht, put ten de Chineezen hoop op een langzamen omkeer te velde. Of dit echter zoo zal blij ven... Het heet. dat maarschalk Tsjang Kai Sjek zelf het bevel voert bij de Gele Rivier, waar hevig moet gestreden worden. Chineesch generaal doodgeschoten. Generaal Tsjaufengtsji. de vroegere com mandant van het 20ste leger, is, toen hij zijn huis in de Fransche concessie verliet, door twee mannen doodgeschoten. De Japanneezen zouden, naar men meent te weten, voornemens geweest zijn Tsjau hoofd te maken van het een of ander schijnbewind in Midden-Chtna. Bond van Christinen. Te Hankau is de oprichtingsvergadering van den nationalen bond van Chineeschc Christenen gehouden. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, die metho dist is. werd tot eere-voorzitter benoemd, Teng is voorzitter, In het bestuur hebben verder zitting Koeirg, Wang, mevr. Tsjang- Kai-Sjek. mevr. Soen-Jat-Sen, en Soen-Fo. Dc bond heeft een telegram aan buiten landsche Christelijke organisaties doen toe komen waarin wordt aangedrongen op hulp voor de handhaving der gerechtigheid, ten voordeele van een eeuwigdurenden wereld vrede. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een korporaal geslagen. L. v. d. V. uit Leiden zou een korporaal hebben mishandeld. De kerk aan den Hee rensingel te Leiden ging uit. en de korporaal zou volgens verdachte niet opzij hebben wil len gaan. Daarom was hij kwaad geworden, en zou hij den korporaal een duw hebben gegeven, maar volgens laatstgenoemde was het een klap geweest. Er kwam thans een getuige, die zei dat het niet meer dan een duw was geweest. De officier vroeg een boete van f. 5 subs. 5 dagen, hetgeen ook het vonnis werd. De gehuurde handwagen. J. P. S. had zich aan verduistering schul dig gemaakt: een door hem gehuurde hand wagen had hij verkocht. Er was een rapport ingekomen, dat een gecombineerde straf aanbeval, doch de offi cier voelde daar niet veel voor. en vroeg twee maanden gevangenisstraf. De politierechter vonniste tot twee maan den voorwaardelijk en twee maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. Boodschappen op verkeerden naam. In winkels te Noordwijk had E. P. bood schappen gehaald op naam van een ander, hetgeen oplichting had opgeleverd. Over verdachte was een rapport uitge bracht. dat niet buitengewoon gunstig luidde. De officier van justitie vroeg daar om zes maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot 5 maanden gev.straf onvoorwaardelijk. Ruit vernield. G. K. uit Leiden, verkeerde onder den in vloed van sterken drank, toen hij in de Haariemmerstraaat een ruit in schopte. Voor deze vernieling stond hij nu terecht. De officier vroeg een geldboete van f30 subs. 30 dagen hechtenis. De politierechter vonniste tot f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef, tik: van een jaar en bepaalde dat binnen een half jaar de schade van f-48 moet worden betaald. De muntmeter gelicht. A. J. W. uit Noordwijk had uit zijn muntmeter geleidelijk een bedrag van f. 8 gehaald, hetgeen tot verduistering aan leiding gaf. De meteropnemer van W. uit Noordwijk deed mededeeling van de ver missingen uit den meter, waarna de offi cier drie maanden gevangenisstraf vroeg. De politierechter vonniste tot een maand gevangenisstraf vcorwaardeliik met een proeftijd van een iaar. Oneerlijkheid. N v. A. uit Ter Aar vond een portemon- naie. waarin zich een flink bedrag aan geld bevond. Hij beging de fout die porte- monnaie te behouden, hetgeen hem nu in dl? verdachtenbank bracht. Hij bekende en de officier begreep niet hoe verdachte, die overigens heel goed be kend staat, tot die handeling is gekomen. De officier wilde daarom met een geJd^- boete van f. 50 volstaan en vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter bracht het vonnis op f. 25 boete subs 25 dagen hechtenis en voorwaardelijk vier maanden gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar. Strooperij. C. J. v. d. L. had zich aan strooperij schul dig gemaakt in de omgeving van Katwijk. Verdachte bekende. De Officier wees er op, dat het rapport over verdachte niet bijzonder is, doch wilde wel volstaan met een voorwaardelijke straf, n.l. van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde conform dezen eisch. Vader en zoon. De vader stond in de verdachtebank, de zoon als getuige voor het hekje. Hij had een aanklacht tegen zijn vader ingediend wegens beleediging. Het scheen een heele familie-aangelegenheid te zijn, die den 72-jarigen J. G. in 't V. uit Veur in het verdachtenbankje bracht. Diverse confi denties werden besproken,, waarna de Offi cier meende, dat de vader onbehoorlijk op trad, en tegen hem f. 20.— boete subs. 20 dagen hechtenis vroeg en dan drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger wees op verschillende om standigheden, die tot clementie aanleiding gaven. De Politierechter legde f. 10 boete subs. 10 d'agen op. Heiing van gelj, Terzake van heling van geld, stond C. p E. uit Ter Aar terecht. Verdachte bekende het tenlaste gelegde De officier zeide dat het rapport over verdachte niet bijzonder is; er is al eerder een voorwaardelijke straf opgelegd. Daar om vroeg de officier een maand gevan genisstraf onder mededeeling dat dan de voorwaardelijke straf niet ten uitvoer zal worden gelegd. De verdediger vroeg ook ditmaal nog een voorwaardelijke straf op te leggen, ge zien de omstandigheden, maar de politie rechter vreesde dat dan de andere voor waardelijke straf weer ten uitvoer wordt gelegd. Daarom werd thans een geldboete van f.10 subs. 10 dagen opgelegd, en dan nog voorwaardelijk drie maanden gevangenis straf. Bloemkool-diefstal. Terzake diefstal van bloemkool uit een tuin nabij Noordwijk, stond terecht J. v. d. L Verdachte bekende en de Officier wees erop, dat het rapport over verdachte niet bijzonder is. Een geldboete kan niet betaald worden, waarom de Officier met een voor waardelijke straf van twee maanden wilde volstaan. De Politierechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het geld in de kachelpijp. W J. M. B. uit Leiden had een Vdlsche handteekening geplaatst op een postwis sel, die aan zijn patroon was geadresseerd. De vijf gulden die hij op deze wijze inde, had hij in de kachelpijp gestopt. Nu be toogde verdachte dat hij zooiets als zaakgelastigde was. en diverse kwitanties schreef, inde, enz. De Officier wilde het niet verdachte nog eens probeeren, en vroeg zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Verdachte zei dat zijn patroon, die spiritist is, den laatsten tijd zoo eigen aardig deed, dat hij het verstandig vond hel geld weg te stoppen, om het later te geven. De Politierechter achtte evenwel dat de diefstal bewezen was, en legde vier maanden gevangenisstraf voorw. op. De naaimachine-reiziger. D R. uit Leiden zou een naaimachine hebben verduisterd, hetgeen hij echter ont kende. Echter deelde W. de K. uit Leidschendam mede. dat R. een machine had meegeno men om te repareeren, doch hij bracht die niet terug. Eerst had R. wel geprobeerd een nieuwe naaimachine daarvoor in te ruilen, doch dat wilde getuige niet. Dc verdachte zei evenwel, dat de echt- genoote van dezen getuige zelf een contract had geteekend dat zij een nieuwe machine kocht, hetgeen echter door deze werd ont kend. De Officier vroeg veroordeeling wegens verduistering; verdachte staat slecht be kend en daarom vroeg hij drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter vonniste tot vier maanden gevangenisstraf. De glaasjes uit het café Terzake diefstal van glaasjes stond te recht A. G. v. d. B. uit Woubrugge. Ver dachte had aanvankelijk ontkend, doch ter zitting bekende hij, nadat de benadeelde caféhouder was gehoord. De officier vroeg tegen verdachte een geldboete van f. 15 of 15 dagen, waama het vonnis werd bepaald op f. 12.50 of 15 dagen. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie Pieter. Z. van P. Klomp en E. Horsman Hendrik Simon Petrus. Z. van Th. J. Heemskerk en M. J. Straathof. Overleden: A. M. Beijersbergen 37 j. Ondertrouwd: M. Möhlen jm. 31 J. en P. Horsman jd. 28 j. Loop der Bevolking. Vertrokken: C. W. Nasveld naar Utrecht P. Kikkert naar Amsterdam A. M. van der Aar naar Zutphen C. H. van der Klugt naar Leiden G. Noordman naar Dedemsvaart H. Horsman naar Haarlemmermeer J. C. M. Pouw naar 's-Gravenhage J. J. Vlugt naar Wassenaar C. J. van der Meer naar Voor hout A. van der Luit naar Delft J. van Duijvenbode naar Sassenheim P. Turk en gezin naar Zuilen A. G. J. de Bruyn naar Leidschendam. Gevestigd: M. J. Hoogenboom van Haarlem mermeer C. E. O. Burgers van Nijmegen M. H. van der Luit van Haarlemmermeer A. H. van Hameren van Leiden C. Heemskerk van 's-Gravenhage A. Vaneman van Leiden P. M. E. von Fisenne van Warmond C. Fr. Staring van 's-Hertogenbosch H. A. M. van den Bosch van 's-Gravenhage J. A. Klein van Heemstede. BOSKOOP. R. K. ITER EEN. ZOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. Jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniglng hield in het Patronaatsgebouw haar jaarvergadering- De voorz. de heer H G. Mathot, opende en zeide o.m.. dat 1937 voor de vereeni- ging niet ongunstig is geweest. Uit het jaarverslag van den administrateur, den Leer P. L. Binken bleek, dat er een voor- dc-elig kassaldo is. Tot controleurs werden benoemd de heeren C. Brand. H. G- Mathot en Th. Hondijk. In beginsel werd besloten om een derde tarief ln te voeren voor Interne verpleging, waarvan de kosten ongeveer f. 2.per persoon zouden bedra gen en waarvooj 28 ligdagen worden ?e" noten, benevens vrije doktersreken'ng. Tenslotte werd medegedeeld, dat het be- siuur besloten heeft voor de leden een cventueele Röntgenfoto te vergoeden. Bijna verdronken. Het tweejarig zoontje van den heer Geers geraakte aan de Zuidkade in de Wetering Bewusteloos werd het ventje op den wal gebracht. Door toepassing van kunstma tige ademhaling, slaagde men er na on geveer een uur in de levensgeesten weer op te wekken. Ongeveer 1000 palmen gestolen- Bij de politie is aangifte gedaan, dat van een kweekerij in onze gemeente circa U" palmen zijn gestolen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2