LAATSTE BERICHTEN Am LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 3 Maart 1938 Binnenland Buitenland SPORT Uit de Rijnstreek MARKT BERICHTEN BEURSOVERZICHT Eerste Kamer. SOCIALE ZAKEN. In de hedenmorgen om 11 uur voortge- Ktte Eerste Kamer vergadering werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Sociale Zaken. De heer de la Bella (S.D.A.P.i zeide, dat ln ons land niets tot stand ls gekomen, dat op eenigszins afdoende wijze de werkloos heid kan beperken, en vroeg welke maat delen de minister denkt te nemen. Spr. achtte een vlugger instellen van be- drijfsraden noodzakelijk. Teveel wordt bij de oprichting voor allerlei bezwaren uit den weg gegaan. Op het gebied van de collectieve contracten is nog een schoone laak voor den minister weggelegd. De gang van zaken bij het Werkfonds noemde spr. In hooge mate teleurstellend. Het werk fonds heeft slechts achterstand ingehaald. De heer van Voorst tot Voorst IR.K.) meende dat in verband met de werkloos- beid meer aandacht moet worden besteed aan emigratie, die hij wilde overlaten aan de daartoe bestaande vereenigingen. Spr. bepleitte een betere steunregeling voor de kleine boeren opgenomen ln groep A. De heer v. d. Bilt (S.D.A.P.) bepleitte evenals zijn partijgenoot de la Bella, uit breiding van de werkverschaffing. Spr. pleitte verder voor de Invoering van een wettelijke 14 dagen vacantleregellng. HET SCHOOLSCHIP. „KONINGIN WILHELMINA". Het bestuur van het Onderwijsfonds voor Scheepvaart te Amsterdam heeft aan de Fa. van Andel en Veth te Sliedrecht den bovenbouw opgedragen van het drijvende schoolschip met internaat „Koningin Wil- belmina". Aan boord van de „Koningin Wilhelmina" zal de eerste dagnijverheids school voor schippersjongens, thans tijde lijk ondergebracht in de Binnenvaart- rchool van het Onderwijsfonds te Amster dam worden gevestigd. Het ligt in de bedoeling van het onder wijsfonds ook te Groningen en Rotterdam dagnijverheidsscholen voor schippersjon gens te vestigen. ADRES INZAKE HET ONTWERP ELECTRICITEITSWET. Bedenkingen van Ged. Staten. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en adres gericht betreffende het ontwerp- ectriciteltswet. In dit adres worden tegen genoemd ont- lerp. ook zooals het onlangs ls gewijzigd, xdcnkingen geopperd. Het voornaamste bezwaar tegen het ont- verp is, dat het geen uitzicht biedt tot op lossing van de vele vraagstukken, welke zich beden ten dage bij de electriciteitsvoorzie- ning ln de provincie, zoowel als elders voor doen. Veeleer bevat het meer dan een be paling, waarvan gevreesd moet worden, dat aj het vinden van een goede oplossing zal bemoeilijken. Zich tot de voornaamste be perkend, noemen Gedeputeerden van deze naagstukken dat van de winstonttrckin- gen ten behoeve van de openbare kassen, terder de nadeelen, welke vooral voor de kleinere gemeenten voortvloeien uit een scheiding van productie en voorts de on voldoende samenwerking tusschen de pro ductiebedrijven. Gedeputeerden wijzen op het onderzoek, cat omtrent het betrokken vraagstuk wordt gehouden door een commissie onder leiding van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Naar de overtuiging van de adressanten sou het aanbeveling verdienen de behande ling van het wetsontwerp tot een punt van nadere overweging te maken. AUTO MET GOEDEREN VERDWENEN. Van het Roode Zand te Rotterdam is gistermiddag een auto van de firma Nij- jnan spoorloos verdwenen. Op den wagen bevonden zich koopmansgoederen tot een totale waarde van f3000. Direct werd in alle richtingen een on derzoek ingesteld. Dit had tot resultaat, bat een uur later de wagen onbeheerd aan be linker Rottekade werd aangetroffen. Er ontbraken van de 30 pakken goederen 11 stuks, ter waarde van ruim f 1000 Het onderzoek wordt nog voortgezet. Van de bleven ontbreekt tot dusver elk spoor. DE BOTERNOTEERING. pe commiissienoteering voor Nederland se boter ls heden vastgesteld op 82 ct. per Kg. 'IET JAARLIJKSCH ONDERZOEK VAN DIENSTPLICHTIGEN. Behoudens onvoorziene omstandigheden ®1 jn de tweede helft van Mei a.s. en in »om het jaarlijksch onderzoek plaats heb- wn van de gewone dienstplichtigen der «ndmacht van de lichtingen 1926 en 1929. Pe Nederlandsche groep der Interpar- «nentaire Unie heeft tot haar voorzitter wnoemd ir. M C. E Bongaerts. B'i K. B. van 2 Maart 1938 is met in- van 15 Maart 1938 benoemd tot bur- 5 meester der gemeente OoststellingwerI p' ,A. Bontekoe, met toekenning van ujktijdig eervol ontslag als burgemeester cer gemeente Sleen. UIT NED. OOST-INDIË DE AANSLAG op mevrouw van meurs Dader tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Batavia, 3 Maart. (Aneta/A.N.P.) tandraad veroordeelde Said Bin Soed- ftm ».n Bewezen hulsjongen van de familie 0^eu.-s, die in den nacht van 11 op 12 mevr een moordaanslag pleegde op tril Van Mcurs' tot 15 Jaar gevangenis- Het proces te Moskou. Erkenning van schuld. Nadat ln de avondzitting van gisteren Grinko en Tsjernof gehoord waren, werd Rykof ondervraagd. Grinko had nog ver klaard, dat de plannen van het blok ge baseerd waren op militaire hulp van bui- tenlandsche intervenienten. In 1935 en 1936 waren varianten uitgewerkt van een plan tot bezetting van het Kremlin. In de eerste helft vor. 1937 waren aanslagen voorbereid op Stalin en Jesjof. Voorts deed Grinko mededeelingen omtrent pogingen de finandcele politiek der regeering in discrediet te brengen en den roebel te ondermijnen. Het blok was volgens dezen beklaagde gekant tegen het Fransch-Rus- sisdhe verdrag, aangezien dit een der vre- desfactoren vormde. Tijdens het verhoor van Rykof verklaar de deze op vragen van Wysjinski, dat hij er bij Tsjernof op heeft aangedrongen den toestand in de sovjet-unie ln burger lijke dagbladen, in het bijzonder in de mensjewistische „Sozialistisjesld Westnlk" in het licht te stellen. Hij, Rykof, heeft dit blad systematisch materiaal doen toe komen. waarin op tendentieuze wijze de toestand in het land behandeld werd. Omtient zijn verhouding tot Seheffer, den correspondent te Moskou van het „Berliner Tageblatt" verklaarde Rykof, dat hij hèm mededeelingen verschaft heeft over partijzaken, graanvoorraden, goede renvoorraden, e.d. Van Seheffer heeft hij opdracht gekregen sabotage te plegen bij de graaninzameling, de bouw van elevato ren moest geremd worden, graanvoorra den moesten in de open lucht worden op geslagen om ontevredenheid onder de boe ren te wekken. Toen Tsjernof volkscom missaris van landbouw werd, kwam con tact tot stand tusschen hem en Raiwid, een anderen vertegenwoordiger van den Duitschen geheimen dienst. Tsjernof verklaarde hierover, dat vol gens opdrachten van den Duitsohen ge heimen dienst fokvee geslacht moest wor den en ziekten onder het vee moesten worden verspreid. Hij heeft van den Duit schen geheimen dienst geid ontvangen, ongeveer 30.000 Mark en 150.000 roebel. Een deel daarvan werd besteed voor an dere leden van het blok, het grootste deel voor persoonlijk gebruik. Met Rykof heeft hij in 1930 en 1932 gesproken over de noodzakelijkheid van een „paleisrevolutie" d.w.z. over de arrestatie en het uit den weg ruimen van de leiders van partij en regeering en het in handen nemen van de macht In 1934 sprak Rykof met Tsjernof over de sabotage ln den land bouw en de desorganisatie van collectieve bedrijven. Rykof bevestigt op vragen van Wys jinski deze bespreking. Wysjinöki keert zich hierop tot Tsjernof en vraagt hem: „Hadt gij veel leiders?" Tsjernof antwoordde: „Rykof en de Duitsche spionnagedienst" Met het verhoor van Tsjernof was de avondzitting ten einde. PAPIERTEKORT IN RECHTSCH SPANJE De dagbladen in het Franco-Spanje zul len in verband met het heerschende papier, tekort op rantsoen worden gesteld. "De minister van binnenlandsche zaken heeft een decreet onderteekend, waarin bepaald wordt, dat de verschillende dagbladen be perkt zullen worden naar verhouding van Hun huidigen omvang. Er zal een maximum worden vastgesteld voor het aantal pagina's dat een blad per maand gebruiken mag. De krant zal zielf kunnen beslissen, hoe dit aantal over de maand moet worden verdeeld. Wanneer het maximum bereikt is, voor het einde van de maand, zal het dag blad waarschijnlijk niet meer kunnen ver schijnen voor de volgende maand. DE MOORDAANSLAG IN JAPAN. De partij der sociale massa in Japan heeft in verband met den aanslag op haar voorzitter hedien in het Lagerhuis een in terpellatie ingediend. Daarin valt zij den minister van binnenlandsche zaken, Soet- soegoe scherp aan en verklaart, dat zijn maatregelen tegen verstoringen van den politieken vrede ontoereikend zijn. Soetsoe- gce draagt de verantwoordelijkheid voor de incidéritën. De premier en de minister van binnen landsche zaken hebben bevel gegeven tot een verscherping van de politiemaatrege len ter instandhouding van orde. rust en veiligheid. De regeering heeft in haar geheel de verantwoordelijkheid op zich genomen, toen het Huis geen genoegen nam met de verklaring van den minister van blnnenl. zaken. DE EX-KROONPRINS NAAR DUITSCH- LAND TERUG. De Duitsche ex-kroonprins, die luim drie weken in een vacantieoord in Italië heeft doorgebracht, ls naar Duitschland teruggereisd. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID VOOR D'ANNUNZIO. In tegenwoordigheid van Mussolini, den hertog van Bergamo, leden der regeering en hooggeplaatste functionarissen uit partij en staatsbestuur, ls hedenmorgen de begrafenisplechtigheid voor Gabriele d'An- nunzio voltrokken. Het stoffelijk over schot werd op het affuit van een kanon gc-plaatst en na een zegening naar de „al taren der martelaars" gebraoht, waarna het vervoerd werd naar het schip „Puglia" Hier hield de secretaris der fascistische partij een appel, waarop een ontzaglijke menigte „present" antwoordde. Een weinig aarde, gedolven nabij het gi af van de moeder van d'Annunzio op den St. Sylvesterheuvel nabij Pescara. zal in een urn naast het stoffelijk overschot van den dichtersoldaat worden begraven. De urn met de aarde is reeds te Gardone aangekomen, gedragen door vertegen woordigers van het stadje Pescara. De strijd in het Verre Oosten. Chineezen lijden groote ontberingen De gezondheidstoestand van honderd duizenden noodlijdende Chineesche vluch telingen te Sjanghai blijft nog steeds de grootste zorg baren. Hoewel men tot nu toe het gevaar van epidemieën heeft we ten af te wenden, is het sterftecijfer aan zienlijk. In de maand Januari heeft men ln de buitenlandsche concessie 9637 lijken moeten weghalen, waarvan alleen reeds in de Fransche concessie 4470. Muiterij onder Mandsjoerijsche troepen? Volgens officieele Chineesche berichten zouden Mandsjoerijsche soldaten, die deel uitmaken van vijf divisies Japansch-Mon- goolsch-Mandsjoerijsche troepen, nabij Paotau Soeijoean aan het muiten gesla gen en naar de Ohineezen overgeloopen zijn. PROCLAMATIE VAN HET JAPANSCHE LEGER. Naar aanleiding van den 33en verjaar dag van de overwinning van Moekden heeft het Japansche leger een proclamatie het licht doen zien. Het leger eischt, dat de wet inzake de nationale mobilisatie met behulp van „bui tengewone maatregelen in oorlogstijd" zal worden uitgevoerd. Bij de offervaardigheid der frontsoldaten mag het vaderland niet ten achter blijven. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-CALIFORNIË. Volgens de laatste berichten hebben de overstroomingen 26 dooden geëischt. Tien duizend huizen zijn ontruimd en de meeste bruggen zijn door het geweld van het water ingestort. De Roode Kruisdiensten hebben eenige duizenden personen gemo biliseerd voor het verleenen van de eerste hulp. Een brug, waarop zich een tiental per sonen bevond, is ingestort, waardoor al deze personen om het leven zijn gekomen. GEVECHT MET BANDIETEN. Om drie bandieten te arresteeren, twee Spanjaarden en een Duitscher, is de ge- heele gendarmerie gemobiliseerd van het Fransche departement Seine et Marne, zegt .J'Intransigeant". Tenslotte had een gevecht plaats, waarbij één gendarme werd gedood, 2 zwaar gewond. Eén bandiet is gedood, de tweede zwaar gewond, de derde gearresteerd. TENNIS. HET TOURNOOI TE MONTE CARLO. Van Swol in het enkel- en gemend dubbel spel geslagen.- Van Swol werd door den Zwitser Maneff met 63. 46. 6—3 geslagen. In het dubbelspel sloeg van Swol met Ritchie als partner de Poolsche combinatie Hebda Tloczynski met 36. 63, 62. In het gemengd dubbelspel sloegen Betty NuthaÜ en van Swol het paar mevr. Curdel en Puncec met 64, 5—7, 75. MOTORSPORT. WEDSTRIJDEN OP DUYNRELL. Een vereeniging opgericht. Het bezwaar van de autoriteiten in de gemeente Wassenaar, die de bekende Duyn rellterreinritten op het landgoed van den Graaf van Zuylen van Nijevelt, als open bare vermakelijkheid minder gewenscht vonden, is thans in goede onderlinge ver standhouding ondervangen met het op richten van de Sporbvereeniging Duynrell. Daze vereeniging stelt zich ten doei het houden van sportevenementen op Duynrell te bevorderen, met dien verstande, dat alleen leden van deze vereeniging tot de wedstrijden toegang zal worden verleend. In verband met een desbetreffend ver zoek van de V.V.V. Alcmaria. welke 18 April a.s. grasbaanraces organiseert, te Alkmaar, heeft de Motorclub Wassenaar en Omstreken, na overleg met de ©port- vereeniring Duynrell. besloten den eersten Duynrellterreinrit in dit seizoen te doen plaats vinden op Zondag 10 April a s. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Chr. Nat. Onderwijs. In de jaarverg. van de Ver. v. Chr. Nat. On derwijs aan den Hooge Rijndijk werden tot bestuurslid herkozen de heer H. Langeveld en ln de vacature W. Batelaan, die wegens ongesteldheid bedankte, de heer J. C. Ketel. Propaganda-avond B.V.L. De pl. afd. van de B.V.L. hield op de bo venzaal van cafe de Bruin een propaganda- avond. De burgemeester opende en heette speciaal de heeren J. P. Bont, res majoor, D. J. Karres, res. kapitein en P. J. Boots, res luit. kol. hartelijk welkom. Na het zin gen van een couplet van het Wilhelmus sprak res. majoor J. P. Bont over zijn 21- jarig verblijf in Indië en schetste den zegen welke het Nederlandsche bestuur in Indië brengt. De heer J. C. Burgerdijk werkte tot groot vermaak van het publiek een goochelre- pertoire af. Vervolgens hield de heer D. J. Karres een geestdriftige toespraak, waarin hij de groote beteekenis van de B.V.L. schetste en aandrong op paraatheid. De heer P. Boots, res. luit. kol. prees den grooten Ijver en het getrouwe bezoek dezer afdeeling aan de schietoefeningen. Spr. reikte den wisselbeker, de prijzen en de herinneringsplaten uit. De burgemeester was tenslotte de tolk der vergadering toen hij alle heeren. die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, dankte. De pl. afd. zal trach ten- een vaandel te krijgen. Ondertrouwd: H. H. Spek en A. G. v. Roon. Geboren: Helena Maria cL van M. J. Mastwijk en E. A. M. Straathof. Loop der Bevolking Vertrokken: C. Pijper naar Ter Aar; M. C. Th. Frankrijker naar Den Haag; C. H. Camp- fens naar A'dam; C. C. Campfens n. A'dam; G. J. Rekelhof naar Aalsmeer; A. J. Hansrna naar R'dam; J. M. Lebesqu naar Leiden; J. W. Stuoten naar Nieuwkoop; W. v. Amerongen n. Uithoorn; J. Baas naar Nieuwkoop; C. M. v. Dam naar Ter Aar; J. C. v. Vliet naar Den Haag; B. v. Veen naar Utrecht; B. Taanman naar Hademblik. Gevestigd: A. Kraan van Oegstgeest; C. Dorrestein van R'dam; A. Kempenaar van Aalsmeer; C. J. Kefjzer van Den Haag; A. de Knikker van R'dam; A. Pos van Hilversum; G. Meinlof van Hilversum; J. de Ruiter van Mid- delharnis. Feestavond. De voetbalvereeniging „Nieuwveen" gaf een welgeslaagde uitvoering in het Sport- café. Na de openingsrede volgden verschillende tooneelstukjes, die goed werden gespeeld. Na afloop bleef men nog geruimen tijd ge zellig bijeen. De tooneelvereeniging ..Inter Nos" heeft een feest gegeven in café Schreuder. Alle leden waren aanwezig. De heeren B. Meijer en Th. v. d. Hoven, zorgden voor vroolijke muziek. De avond werd gevuld met \cor- drachten. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. ZOETERMEER. Loop der bevolking. Ingekomen: W. A. A. van Noort van Gorin- chem. Vertrokken: H. M. Kooy n. Bodegraven; G. Voskamp» en gez. naar Berkel; L. de Kooter n. Duitschland; Joh. Ekkel naar Rietveld; J. v. Reeuwijk naar Voorburg; Wed. H. Verheul n. Leidschendam. Burgerlijke Stand. Geboren: Willem z. van J. Lengkeek en E. A. Kloots; Augustinus Theodorus z. van H. H. Vonk en G. M. Koot; Pleter zj van P. Lems en G. Asard. Getrouwd: G. de Graaff 20 jaar en J. Kreft 32 jaar. schommelingen konden zij een klein voordeelif verschil boeken. De Fokkeraandeelen, die ex- dividend 8 pet. werden verhandeld, waren prijs houdend. Unilevers waren zoo goed als onver anderd. A.K.U.'s daaren tegen kwamen iets la ger te liggen. De Amerikaansche waarden hadden een be perkte markt en ondervonden den invloed van de kleine inzinking in Wallstreet. Staalaandee- len en de Koperwaarden werden een kleinig heid lager afgedaan. Voor Nederlandsche beleggingsfondsen be stond wederom een vaste stemming. Alle 3 pct.- obligatiën soorten Nederland bewogen zich ge makkelijk boven den pari-koers. Ook de oude 3 pct-certificaten kwamen op pari. De oude schuld was goed gedisponeerd en door integra len werd de stijgende beweging verder voort gezet. Provinciale- en gemeentelijke obligatiën konden zich gemakkelijk handhaven. Fransche fondsen en Zuid-Amerikanen trokken slechts weinig belangstelling. WISSELKOERSEN. LONDEN 8.96 3/4 (8.96 13/16), Berlijn 72.31 (72.34). Parijs 5.83'/* (5.82Brussel 30.34 <30.34'/i), Zwitserland 41.50'/* <41.49'/!) Kopenhagen 40.05 (40.05), Stockholm 46.20 <46.20), Oslo 45.07'/! <45.07'/;). New York 1.78 3/4 (1.78 3/4)Praag 6.29 <6.28'/:), Oost-Bank japier 30 3/4 (31), Lire Bankpa pier 7.25 (7.20). Prolongatie Part. disc. 1/8, Dag geld 1/4. Registermarken 3fl'/*, Crediet Sperrmar- ken ll1/*, Effectensperrmarken 8, Reismar ken 50. Bankpapier 33 1/8. AMSTERDAM, 3 Maart. De pogingen, welke overal ter wereld in het werk worden gesteld om door middel van ordening den economischen toestand te ver beteren, kunnen geenszins op volledig succes roemen. En het beste voorbeeld hiervan wordt geleverd door de Ver. Staten. Doordat tijdens de voorafgaande crisisjaren tal van bedrijfs takken in het ongereede waren geraakt, trachtte men door controle-maatregelen de be hulpzame hand te bieden. Al die goed ge meende bedoelingen hebben weliswaar tijde lijk verlichting kunnen geven, doch zij heb ben de oorzaken van de kwalen niet kunnen wegnemen. Als een typisch voorbeeld kan die nen het tinrestrictieplan. Dezer dagen heeft het Internationale Tincomité de uitvoerquota voor het eerste kwartaal van dit jaar verlaagd tot 55% van de standaardproducties. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat gedurende negen maanden' van 1937 door de bij de tin- restrictie aangesloten landen 110% van de uit- voercontingenten mocht worden geëxporteerd, dan blijkt duidelijk hoe drastisch thans is in gegrepen. teneinde de situatie te redden. Maar de tinprijzen zijn nog niet noemenswaardig naar boven gegaan. Het Rubberbeperkingsplan vormt eveneens een bewijs, dat ordening geen panacee voor alle ongemakken is. De rubber- uitvoer is voor het eerste kwartaal van 1938 vastgesteld op 60%- van de standaardproducties en ook een dergelijke beperking wijst er op, dat men de opbrengst aan krachtige banden heeft willen leggen, teneinde een verbetering te voorschijn te roepen. Tot dusver echter heb ben de Rubberprijzen nog niet het verwachte antwoord gegeven op de maatregelenkwestie. Integendeel blijven die zich bewegen op een peil. dat op den duur voor de planters niet loonertd is. De stappen, welke in Brazilië ge nomen zijn, teneinde de koffiemarkt steun te verleenen, welke stappen niet minder betee- kenden dan de destructie van geweldige hoe veelheden koffie, heeft de prijzen van dit pro duct niet op een. behoorlijk niveau kunnen brengen. Ondanks de enorme kwantiteiten cacao, welke verleden jaar zijn vernietigd, laten de cacaoprijzen nog veel te wenschen over. Het restrictieschema voor de thee heeft betrekkelijk goed gefunctioneerd, doch alles wijst er op. dat ook aan dit schema vele feilen kleven. En de landen welke hun medewerking niet verlee nen. profiteeren van de gelegenheid om aan zienlijke kwantums inferieure thee op de markt te brengen, tot schade van de thee- prijzen. En dit heeft reeds aanleiding gege ven tot het verkondigen van de stelling, dat ook de voorwaarden van de theerestrictie die nen te worden herzien. Alles bijeen genomen dient te worden ge constateerd. dat kunstmatige methodes slechts tijdelijk opluchting kunnen brengen, doch dat daarmede een werkelijk herstel niet kan wor den verkregen. De middagbeurs. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs liet heden wedej-om veel te wenschen over. De stemming was prijshoudend, doch daarmede was alles gezegd, want de meeste fondsensoorten bewogen zich op ongeveer het peil van gisteren, waarbij zy een kleine nei ging tot terugloopen aan den dag legden. Enkele fondsen echter vormden een uitzon dering. Op de Tabaksafdeeling waren Senem- bah's vast gestemd, zoodat die zich ten op zichte van gisteren een goede vijftal procenten konden verbeteren. Deli Batavia's en aandeelen Deli Maatschappij openden iets lager, doch liepen onder beurstyd een kleinigheids naar boven. Heden waren geruchten in omloop dat de vier groote ter Oostkust van Sumatra wer kende Tabaksmaatschappijen besloten zouden hebben de beide volgende oogsten met ongeveer 20% te beperken. Of deze geruchten op waar heid zijn gegrond, dient voorshands te worden afgewacht. In Rubberaandeelen ging weinig om. Amster dam rubbers waren vrijwel onveranderd. Van de minder courante soorten werden enkele fondsen, iets hooger, anderen daarentegen wat lager genoteerd. Op de Suikermarkt vormde zich een groote hoek in H.V.A.'s. Bij nader beschouwing bleek het echter meer geschreeuw dan wol te zijn en de koers bewoog zich op een eenigszins ver laagd peil. Scheepvaartaandeelen waren ver waarloosd. Van de Petroleumfondsen trokken Koninklij ken meer belangstelling dan gisteren het geval was geweest, doch de omzetten in het toon aangevende petroleumaandeel waren toch niet groot. Na lager te zijn geopend had een kleine verbetering plaats, die weer werd gevolgd door een lichte reactie. Op de Industrie-afdeeling waren de Philips- aandeelen goed prijshoudend en na enkele LEIDEN, 2 Maart. Noteering Coop. Groen ten-, Fruit- en Bloemenveiling-ver. „Leiden mengde rozen 70; Seringenbloemen 3853; voye kool f. 2.30 tot f. 3.80, groene kool f. 3.40 tot f. 4.10, boerenkool f. 6 tot f. 8, rapen f. 1.40 tot f. 1.70, prei f. 5.50 tot f.8, kroten f. 1.20 tot f. 4.20, kroten, gekookt, f. 3 tot f. 8, uien f. 11.80 tot f.14, peen f2.90 tot f. 5.90, spruiten f. 2 tot f. 12, andijvie f. 17 tot f. 21, sla f. 18 tot f. 32, witloof f. 3 tot f. 15, spi nazie f. 20 tot f. 30 per 100 kilo; salade f. 3.30 tot f. 5.10, knolselderie f1 tot f320 per 100 stuks; pieterselie f. 2.60 tot f. 3.60, selderie f. 30 tot f90, rabarber f. 4 tot f. 11, raap stelen f. 150 tot 1.70 per 100 bos. BENTHUIZEN, 1 Maart. Aanvoer 1485 kippeneieren f. 2.753.50. BOSKOOP, 2 Maart. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Diversen per bos: Ge mengde rozen 70; eSringenbloemen 3853; Prunus Triloba 75—85; Rhododendronbloe- men 90; Azalea Mollis-bloemen 0.801.40; Cerasus Hirakura (kers) le srt. 2.90330, id. 2e srt. 1.702 40: Sneeuwballen 27—57; Pink Pearl 1.00; Narcissen 11-23: Katjes 6: Forsythiatakken 1.20—1.40: Azalea Mollus (kluit) per stuk 51; Clematis in pot per st. 15—16 GOUDA. 3 Maart .Veemarkt Aanvoer totaal 1668 stuks 30 Slachtvarkens 2829 levend met 2% korting; 555 Magere var kens 3050; 642 biggen 1622; Geldersche biggen 22—25; 3 Runderen 180—225; 431 Nuchtere kalveren 47; 6 bokken en geiten 26. Handel redelijk Algemeene markt 81 partijen kaas. le kwal. met R.M. 2526.50; 2e kwal. met R.M. 23.5024.50. Handel matig. 230 pon den boter. Goeboter 0,750.80; Weiboter 0,700,75. 165.500 partijen eieren: Kippen eieren 2.503.00; Eendeneieren 3.003.25. Handel willig Ccöp. Z -Hóll. Eierveiling G A. (C.Z.H.E.) te Gouda Aanvoer 100.000 kippeneieren. 56 58 Kg. 2.70—2,75; 58/60 Kg. 2.75—2,80; 60/62 Kg. 2.85—2.95; 62/66 Kg. 2.95—3 20: Bruine 58/70 Kg. 2.80—3.55; Kleine eieren 2,502,65. 200 Eendeneieren 3,00 HONSELERSDIJK. 2 Maart. Céntr. West- landsche Bloemenveiling. Spectrum f. 3.10—6.80; salmon f. 2.60— 5.20: rose f. 3.405.50; geel f. 6.20; wit f.2 6.70; robert alwood f. 11.9012.20: calla f.915; am. kelken f.917 per 100 stuks; copland 1420; rose 44; bartigon 1927; pit 1827; elizabeth 4051: murillo 1520, mr. v. d. hoeff 2833; theeroos 19—27, azalea 2325; blossom 1926; coul. card. 33; la reine 1213: gele prins 1921; rijz. zon 31; plumosa 3045; sprengerie 2131; freesia 1217; buttercup 1333: anemo nen 2536; irissen 3551; convaleria 15 18; narcissen 1016; lathyrus 3664 per bos. KATWUK AAN DEN RIJN. 2 Maart. Roode kool per 100 KG. f. 4.306.60; Gele kool f. 1.20—2.20; Groene kool f.4.10—6.50: Kroten f2.504.50: Waschpeen per kist f. 0.70—1.20: Knolselderie per 100 f.14. KOUDEKERK. 2 Maart. Aanvoer kip eieren 4470 stuks. Boter 25 pond. Kipeieren f. 2.903.40: Eendeieren f. 3.10; Boter 70 73: Kaas 2629: Konijnen f.11.50. LEIDSCHENDAM.2 Maart. Het Wapen van Veur. 25836 kipeiéren f. 3.003.75, 5040 heneieren f. 2.60—3.00, 14 eendeieren f.3.—. 18 ganzeneieren f. 9—10 per 100 stuks; 47 kippen f. 0.40—1.00. 22 konijnen f. 0.70—2.75, 20 duiven f. 0.150.20 per stuk. VOORSCHOTEN. 2 Maart. Veiling V. T V. Kippeneieren f. 3.404.50 per 100. eenden eieren f 3.79 per 100. konijnen f. 0.802.00 per stuk. NAALDWIJK. 2 Maart. Westland mid- denpriis veilingen Bond Westland. Spruiten f. 0.551.35 per bak; eieren f. 3.50—4; seldery f.1—1.30; radijs f. 2.60; prei f. 2.40—6.80: kelen f. 1.10—1.6Ó per 100: alicante 7173. 2e 1633 per kilo; andijvie 58—72 per 4 kilo. NIEUWKOOP, 2 Maart. Aanvoer 4889 eieren. Prijs kioeieren f. 2.253.20; Eend- pierpn f 9 QOa 9ft R1JNSBURG. '2 Maart. Roode kool f. 4— 5:50: Gele kool f. 1.802.50: Groene kool f. 2.404 per 100 kg.: Kroten f. 0.700.80: Waschpeen f. 0.801.20 per kist; Knolsel derie 1.2—5 per 100; Boerenkool f. 0.24— 0.32 per p kg.: Uien f. 5.507 per 50 kg. TER AAR, 2 Maart. Spinazie per kist van 4 kg. f. 0.56—1.12; Andijvie f. 0.42-0.52: Sla- vellen f. 0.44: Breekpeen per 100 kg. f.4.30 5.70: Spuitkool f.6—10.70: Witlof f.10— 11.40: Kroten per 100 bos f 3.404; Prev f.4.30: Sla per 100 stuks f. 3.30—4.70; Sel ders' f. 1.80—2.70: Boerenkool 816 cent. VEUR, 1 Maart Aanvoer 25.846 kippen eieren 3.003.75; 5090 henneneieren 2.6C —3.00: 14 eendeneieren 3; 18 ganzeneieren 9—10; 47 kippen 0.40—1.00; 22 kon"nen 070—2.75: 20 duiven 1520. VEUR. 2 Maart Kropsla le srt 8 008.80. 2e srt 4.20—4.90: Stoofsla 28—29: Andiivie per Kg. 16—19; Spinazie 1.01—1.25; Prei 4.605.10; Seldery 5060: Schorseneer» 4.0O—4.50. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3