5 Het nieuwe monster-proces te Moskou LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 3 Maarf 1938 ELTAXBUS KORTE TRAJECTEN De sensatie: Krestinski ontkent alle schuld RECHTZAKEN UN/T IN UT TUIN ENGELAND Witboek over de defensie. De Negus bij lord Halifax. Gepubliceerd is het Witboek over de defensie, waarin melding wordt gemaakt van de vorderingen, welke met het verde digingsprogramma gemaakt worden „Er hebben zich. aldus het witboek, moeilijk heden voorgedaan, die echter overwonnen zijn". De defensie-ramingen voor het loopende financleele jaar voorzagen in uitgaven door de drie defensie-departementen tot 'n be drag van 278.250.000 pond sterling, waarvan tachtig miliioen gevonden moesten worden uit het Consolidated Fund. Verder was er een bedrag van circa 5.250.000 pond uitgetrokken voor de lucht beschermingsplannen. Voor het jaar 1938 zijn voorzieningen ge troffen voor een totale uitgave van 343.250.000 pond sterling, waarvan men zich een bedrag van 90 miliioen in het Consoli dated Fund te vinden Verder wordt bijna 8.500.000 pond sterling voor den luchtbeschermingsdienst uitge trokken Het laat zich aanzien, dat de bestaande defensie-programma's in 1939 nog meer zul len kosten dan in 1938. Hoe het in de vol gende jaren met de uitgaven zal gaan, kan op het oogenblik nog niet voorzien worden, wijl dat van de omstandigheden afhangt en in het bijzonder van de mate van het succes, dat de pogingen der Britsche regee ring tot het tot stand brengen van een ont spanning in de internationale betrekkingen zullen hebben. Onder de bestaande internationale om standigheden moet verwacht worden, zelfs wanneer men aanneemt, dat 1939 het top jaar der defensie-uitgaven zal zijn, dat de defensiekosten over de vijf financieele jaren van 1937 tot 1941 meer dan 1500 miliioen pond sterling zullen bedragen. De groei van de vloot blijkt hieruit, dat op 1 Januari 1935 schepen tot een tonnage van 319,345 ton in aanbouw waren, op 1 Januari 1936 281.925 ton: op 1 Januari 1937 375.740 ton en op 1 Januari 1938 547.0144 ton Gedurende het op 1 April aa. beginnende financieele jaar zullen, naar men verwacht, ongeveer zestig eenheden van alle klassen in dienst gesteld worden. Zij hebben te zamen een tonnage van meer dan 130.000 ton. In 1938 zullen onder meer 'op stapel worden gezet: twee slagschepen, een vlieg kampschip, vier zware kruisers, drie lichte kruisers en drie dulkbooten. Het. witboek geeft tenslotte een overzicht van de vorderingen welke zijn gemaakt bij de ten uitvoerlegging van het defensiepro gramma en zegt onder meer, dat over vijf jaar het vlootpersoneel met ongeveer 25 pet. zal zijn uitgebreid. Sinds April 1935 zijn 4500 personen toege laten tot de opleiding voor vliegtuigbestuur der. terwijl sedert April 1937 meer dan dui zend personen als reserve-piloot in de luchtmacht zijn opgenomen. In het Lagerhuis heeft de labour-afge- vaardigde Henderson den premier de vol gende vraag gesteld: ,Js de Britsche pre mier. met het oog op de dezer dagen door Delbos afgelegde verklaring, volgens welke rrankrijk Tsjecho Slowakije te hulp zou komen, indien dit land door Duitschland zou worden aangevallen, bereid, de verze kering te geven, dat de Britsche regeering krachtens artikel 16 van het Volkenbonds pact Frankrijk en Tsjecho-Slowakije in dat geval zou bijstaan". Neville Chamberlain antwoordde: ,De houding van ons land is. in het bijzonder met betrekking tot midden-Europa, op 25 Juni 1937 in het Lagerhuis door Eden uit eengezet. Ik heb daaraan niets toe te voe gen". Henderson drong aan en vroeg nog, of óók Chamberlain niet van oordeel was, dat een Duitsche agressie gemakkelijker zou uitblijven, indien Engeland een formeele verplichting op zich nam. Chamberlain gaf daarop geen antwoord. In de rede van Eden. waarop Chamber lain boven doelde, heeft de gewezen mi nister van buitenlandsche zaken ver klaard: ..Wii zouden ons van de gebeur tenissen in Midden-Europa evenmin afzij dig kunnen houden als van hetgeen er op andere punten van den aardbol gebeurt, gezien de situatie, waarin wij ons bevin den. Het belang, dat wij in den vrede stel len, is een universeel belang". Nog steeds worden moties voor de poli tiek van Eden aanzenomen. De Raad van Actie, waarvan Lloyd Geor ge een der oprichters is. heeft besloten in vier districten van het Lagerhuis aan alle kiezers een stembiljet te zenden, met ver zoek, te willen invullen of geadresseerde achter Eden dan wel Chamberlain staat bij het conflict, dat tot Eden's heengaan ge leid heeft. De Raad heeft in Londen het district Clapham gekozen en voorts het Beursdis- trict te Manchester, een der industrieele districten te Bradford, en het plattelands- district Cambridge. In al deze districten heeft de conservatieve partij bij de laat ste verkiezingen een meerderheid van ge middeld 6000 stemmen behaald. Tijdens het proces, dat de Negus een Britsche maatschappij heeft aangedaan, ten einde een regeling te krijgen van de betaling der gelden, welke de maatschap pij hem schuldig ls, in verband met een overeenkomst over een draadlooze verbin ding tusschen Engeland en Ethiopië. ver- Klaarde een der advocaten, dat hij het mi nisterie van buitenlandsche zakmi heeft gevraagd uiteen te zetten of de Britsche regeering erkende, dat de Italiaansche re geering „de facto" de regeering van Ethio pië was en of zij erkende, dat Italië in wer kelijkheid geheel Ethiopië beheerschte. De advocaat verklaarde verder dat het Foreign Office hierop heeft geantwoord dat: de Britsche regeering de Italiaansche regeering erkende als regeering „de facto" over dat deel van Ethiopië, dat zij bezet houdt: aangezien op het oogenblik Italië practisch geheel Ethio pië beheerscht, erkende de Britsche regeering, dat Italië de facto de re geering uitoefent in Ethiopië tent Station tot Noordeindsplein v.v. Noordeindsplein tot Koninginnelaan v.v. Koninginnelaan tot Hooge Rijndijk v.v. Hooge Rijndijk tot Driftstraat v.v. Driftstraat tot Prins Hendrikplein v.v. Prins Hendrikplein tot Station v.v. 4556 (Ingez. Med.) De som, welke de Negus eischt, bedraagt 10.613 pond sterling. De Britsche maat schappij heeft erkend deze som schuldig te zijn, doch zij deed opmerken, dat ook de Italiaansche regeering er aanspraak op maakt en zij is niet voornemens aan twee personen het bedrag uit te betalen. De rechter heeft nog geen beslissing genomen. De negus is gisteravond op het mi nisterie van buitenlandsche zaken door minister Halifax ontvangen. Eden's a.s. benoeming tot gezant te Washington wordt tegengesproken. DUITSCHLAND NIEUWE MAATREGELEN Actie tegen de Joden. Hitier heeft bij decreet generaal von Brauchitsch en admiraal Rader den rang van minister toegekend. Beiden zullen, in- zoover dit noodig is, aan de bijeenkomsten van het kabinet deelnemen. Men heeft het voornemen, speciale recht banken in te stellen voor de behandeling van processen tegen leden van de S.S. en van den Arbeitsdienst. Deze rechtszaken zouden aldus onttrokken worden aan de bevoegdheid van de gewone rechtbanken. De rechtspraak in Duitschland zou dus uitgevoerd worden door het rijksgerechts hof te Leipzig, het militair gerechtshof te Berlijn, een hooggerechtshof voor de SJS. en een hooggerechtshof voor den „Arbeits dienst". De Duitsche academie voor het recht is belast met de voorbereidende werkzaam heden. Aan verscheidene huizen in de stad Dresden werden bijkbaar met tosstemming van de overheid, het opschrift „hier wonen Joden", aangebracht. Deze maatregel heeft ten doel Saksen te zuiveren van Joodsche elementen. JAPAN. EEN NIEUW MINISTERIE. Politieke moordaanval. Tijdens het in het Lagerhuis gevoerds debat over het wetsontwerp inzake de nationale mobilisatie gaf de minister van oorlog, Soegiama, te kennen: Dat de nationale mobilisatie, zoodra het wetsontwerp tot wet verheven zal zijn, geleid zal worden door een binnen kort nieuw te vormen speciaal ministe rie, dat de grootst mogelijke bevoegd heden zal krijgen. De .internationale vereeniging" in Japan, de opvolgster van de Japansche volken- bondsvereeniging, heeft eenstemmig beslo ten. zich uit den bond van volkenbonds- vereenigingen terug te trekken. De voorzitter van de „partij der sociale massa", Iso Abe. is hedenmorgen in zijn woning door vier onbekenden, vermoedelijk uit politieke motieven, overvallen en zwaar gewond. NAGEKOMEN. Kon. HolL Lloyd SALLAND. 4 Maart 12 u. 's middags van B. Aires te IJmuiden verw. Mij. Nederland MADOERA, thuisr., 3 Maart van Hamburg. Holland-Afrika Lijn ALGORAB. thuisreis. 2 Maart n.m. 8 uur te Rotterdam; vertrekt 3 Maart n.m. 6 uur n. Hamburg NIJKERK, thuisreis, pass. 2 Maart n.m. 5 uur Ouessant JAGERSFONTEIN, thuisreis. 2 Maart n.m. 4 uur te Marseille SPRINGFONTEIN, uitreis, 3 Maart te Mombassa; vertrekt 4 Maart naar Tanga HEEMSKERK, uitreis, 2 Maart n.m. 5 uur van DJeddah. Kon. Ned. Stoomb. My. ARIADNE, 2 Maart van Vigo n. Lissabon FAUNA, 2 Maart v. Malaga te Lissabon HERMES. 2 Maart v. Volos n. Thessaloniki IRIS, 2 Maart v. Odense te Stettin JUNO, 2 Maart van Thessaloniki n. Calais OBERON, Middell. Zee n. Amsterdam, pass. 2 Maart n.m. 6.05 u. Lydd ODYSSEUS, 2 Maart van Passages n. Bilbao ORION. 2 Maart n.m. 7 uur van Hamburg n. Amsterdam TIBERIUS, 2 Maart van Cludad Trujillo n. Queenstown v.o. ACHILLES, 2 Maart van Alexandrië n. Jaffa ULYSSES, 2 Maart van Istanboul n. Haifa - ALKMAAR, 3 Maart van Chili te Amsterdam. Holland-Britsch Indië Lyn HOOGKERK, uitreis, 3 Maart te Colombo. Kolland-Amerika Lijn BILDERDIJK, 2 Mrt. van Philadelphia te New York VEENDAM. toeristenrels. 2 Maart van New Orleans DINTELDIJK, 2 Maart van Vancouver te Seattle VOLENDAM. 2 Maart n.m. van New York te Rotterdam. Rotterdam-Z. Amerika Lyn ALWAKI. 2 Mrt. van Hamburg n. Rotterdam ALHENA. 4 Maart v.m. 5 uur van B. Aires te Rotter dam verwacht. Rott. Lloyd KOTA GEDE, thuisreis, pass. 2 Maart Kaap del Armi DEMPO. 3 Maart van Rotterdam te Batavia SOEKABOEMI, 2 Maart van Rotterdam n. Hamburg. Halcyon Lyn MAASBURG, 3 Maart van Narvik te Vlaardingen. Diverse Stooir.vaartberichten DEN HAAG, 27 Febr. van Aruba n. Rotterdam DUI- VENDRECHT. 2 Maart van Avonmouth te Theemshaven WESTPLEIN, 2 Maart van Narvik n. Rotterdam ALDEBARAN, Rot terdam n. Kirkenaes, pass. 2 Maart Noord- kaap Bij den aanvang van het proces te Moskou tegen het „blok der rechtschen en Trotzki- isten" was de gerechtszaal bijna geheel ge vuld met agenten en functionarissen van de Gepoe. Overigens wordt het proces slechts bijgewoond door ongeveer twintig vertegen woordigers van de buitenlandsche pers en eenige buitenlandsche diplomaten. Om twaalf uur precies werden, bewaakt door tientallen gewapende Gepoesoldaten. de 21 beklaagden binnengeleid. Boecharin en vooral Rykof maakten den indruk van de diepste verslagenheid. Ook de andere be klaagden zagen er murw en willoos uit. Jagoda is geheel vergrijsd. Even over twaalf uur verscheen de procu reur-generaal Wysjinski in de zaal, gevolgd door het hoogste militaire gerechtshof. Als voorzitter opende Ulrich de zitting. De om vangrijke aanklacht werd door Wysjinski voorgelezen. De voorlezing duurde twee volle uren. Uitdrukkelijk wordt in de acte van be schuldiging gezegd, dat Trotzki sedert 1921 met den Duitschen spionnagedienst in ver binding gestaan heeft en sedert 1926 met de Engelsche Intelligence Service. Krestinski zou reeds in 1921 in opdracht van Trotzki in contact met den Duitschen spionnagedienst getreden zijn. Rosengolts heeft, volgens de acte van beschuldiging, sedert 1923 voor den Duitschen generalen staf en sedert 1926 ook voor den Engelschen spionnagedienst gewerkt. Rakowski wordt een agent van de Engelsche spionnage se dert '26 genoemd. Tsjernow zou zijn spion nage ten gunste van Duitschland begonnen zijn op initiatief en met medewerking van den mensjewistischen emigrant Dan. Sja- rangowitsj, die laatstelijk partij-secretaris van Wit-Rusland geweest is, zou sedert 1921 in dienst van de Poolsche spionnage ge staan hebben en door deze naar de Sovjet unie gezonden zijn. Van de leiders van het blok van recht schen en Trotzkisten. van Rykow, Boecha rin e.a., wordt gezegd, dat zij volkomen op de hoogte waren van de spionnagediensten welke hun medewerkers verleenden, en op alle manieren de uitbreiding daarvan heb ben begunstigd. Van den beklaagde Zeienski wordt ge zegd. dat hij sedert 1911 agent van de tsa ristische gendarmerie te Samara geweest is; Iwanow werd in hetzelfde jaar als pro vocateur in dienst genomen door de ge heime politie te Toela. Zoebarow kwam in 1908 in dienst van de tsaristische politie. Voorts wordt vastgesteld, dat Maxim Gorki, Mensjinski en Koeibysjef Slacht offers zijn geworden van terroristische daden, die in opdracht van het vereenig- de blok worden uitgevoerd. Volgens Jagoda was het de bedoeling Gorki van Stalin te verwijderen, doch Gorki bleef Stalin trouw. Daarom besloot Jagoda, Gorki te laten verdwijnen. „Gorki moest tot iederen prijs physisch worden vernietigd". Op grond daarvan werd het besluit ge nomen Gorki te vermoorden. Met de uit voering van dat plan verklaarde Jagoda te zijn belast Jagoda assumeerde zich daarvoor de hulp van dr. Lewin, den vroegeren huisdokter van Gorki, prof. Pletnef, den secretaris van Gorki en zijn eigen secretaris. Ook Boekarin bevestigde dit. Tomska had h$m er in begin 1935 over gesproken. Men bevreesde, dat indien Gorki zou blijven leven, hij zijn protest tegen hen zou laten hooren, iets wat 7ij niet kon den dulden. Ook Rykof bevestigde de ver klaringen van Jagoda. Beklaagde Boelanof verklaarde er per soonlijk van getuige te zijn geweest, dat Jagoda herhaaldelijk Krujutsjkof, den se cretaris van Gorki, bij zich liet komen en hem aanried er voor te zorgen, dat Gorki koude zou vatten. De longen van Gorki zouden dat niet kunnen verdragen. Dr. Lewin bekende schuld. Hij zeide niet de juiste medicijnen te hebben voorgeschreven. Ook de zoon van Gorki, Pesjkof, moest uit den weg worden geruimd. Op instruc tie van Jagoda hebben dr. Lewin en dr. Kasakof ook den voorzitter der Gepeoe Mensjinski vermoord. Jesjof werd vermoord, omdat hij ge vaarlijk werd geacht voor de contra-revo- lutionnaire samenzwering en als volks commissaris van binnenlandsohe zaken de contra-revolutionnaire organisatie kon ont dekken. Tot zoover de beschuldigingen. Het proces nam daarop een sensatio- neele wending. De voorzitter van het hof, Ulrich, stelde den 21 beklaagden de gebrui kelijke vraag, of zij hun schuld be kenden en er zal wel niemand in de rechtszaal aanwezig zijn geweest, die niet het gebruikelijke antwoord „ja", verwachtte, „Ja", antwoordden inder daad achtereenvolgens Boecharin, Ry kof, Jagoda... Maar toen sprong, bleek en ontdaan, doch met ontembare vastberadenheid Krestinski op van zijn stoel en met forsclie stem bulderde hij door de zaal: „Neen! Neen, ik ben geen Trotz- kist, neen, ik ben geen spion, neen, ik heb geen besprekingen gevoerd met Sedof (den zoon van Trotzki). Krestinski. De ontkenning van Krestinski had op aanklager en rechters de uitwer king van een bom. Zij hadden immers hun akte van beschuldiging opgesteld op den grondslag van de z.g. beken tenissen van Krestinski. De voorzitter herinnerde Krestinski dan ook aan in de processen-verbaal vastgelegde bekentenissen. „Ik ben niet schuldig!" riep Krestinski ander maal met scherpe stem, „ik herroep al mijn tijdens het vooronderzoek af gelegde verklaringen. Geen ervan heb ik vrijwillig afgelegd". Daarop werd, nadat alle andere be klaagden hun schuld hadden toegegeven, de zitting onderbroken. In de Fransche „Populaire" schrijft de in de aanklacht genoemde Dan; „Het afschuwelijke document, dat men de acte van beschuldiging noemt in het proces tegen de nieuwe slachtoffers van de terreur van Stalin, verdient niet de minste weerlegging. Doch in dit document wordt mijn naam genoemd. Men wijst mij aan als degepe, wiens initiatief en steun den ouden bolsjewistisohen commissaris Tsjemof in staat zouden hebben gesteld, in verbinding te treden met de Duitsche contra-spionnagediensten. Dit noodzaakt mij, met stelligheid te verklaren, dat ik Tsjernof nooit in mijn leven ontmoet heb, dat ik hem niet ken, en beslist niet in eenigtfrlei betrekking met hem sta. noch rechtstreeks, noch door busschenperso- nen". De „Populaire" voegt hieraan toe: deze verklaring geeft een denkbeeld van de eigenaardige methoden, die Moskou bezigt. ZWARE MISHANDELING TE VEENDAM. De Groningsche rechtbank heeft van morgen J. B. te Veendam. die zich in No vember j.l. te Veendam had schuldig ge- maa.kt aan zware mishandeling van zijn pleegouders hetgeen de rechtbank be wezen achtte veroordeeld tot een .iaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis en met ter beschikkingstelling van de regeering B. heeft reeds een straf van 15 jaar wegens moord achter den rug. TIJDSCHRIFTEN. ..Haagsch Maandblad". In de Maart-aflevering van het ..Haagsch M&andblad" worden de volgende artikelen ge publiceerd: De politieke tredmolen, een be schouwing over de verstarrende werking der evenredige vertegenwoordiging; Wordt heel Nederland volgebouwd?; Opent de musea!, een klacht en een suggestie; De psychologie van de misdaad bij Shakespeare; De Slovenen: Joego-Slavië's derde volk; Jeanne Merkus, een Hollandsch-Servische Jeanne d'Arc; Het na bije Oosten; Losse Indrukken van een „Cruisse" en Maandschouw. TWEE AMSTERDAMSCHE NOTARISSEN GESCHORST. Omdat zij huitcn hun standplaats woonden. De civiele Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, gepresideerd door mr. A. J. van Royen, heeft vandaag uitspraak gedaan in de voor dit college in raadkamer gevoerde strafprocedure tegen twee Amsterdamsche notarissen, die zich te verantwoorden heb ben gehad wegens overtreding van de wet op het notarisambt. Beide notarissen zijn door de recht bank veroordeeld tot een schorsing van acht dagen, omdat zij in strijd met art. 5 van de wet op het notarisambt hun „werkelijk en gestadig verblijf" hielden buiten de hun aangewezen standplaats fin dit geval Amsterdam). De officier van justitie had tegen beide notarissen een schorsing van een maand gevorderd. HAARLEMSCIIE RECHTBANK. Levensverzekeringmaatschappij benadeeld. Verduistering van f. 2800. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 54-j. P. V., vroeger agent van de Alg. Frie- sche Levensverzekeringmaatschappij te Leeuwarden, die deze instelling voor onge veer f. 28.000 heeft benadeeld door op naam van de polishouders geld op te nemen en daarvoor valsche kwitanties te teekenen. V. werd, conform den elsch, van het O.M. veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. Dood door schuld, Od 28 December j 1 werd te Sassenhelm bij den Kinkenberg door een vrachtauto bestuurd door W. de G. uit Wassenaar, den plm. 53 jarigen J. Waasdorp uit Sassen- heim aangereden, tengevolge waarvan dere ls overleden. Tenza-ke dood door schuld, had dj g zich voor de rechtbank te verantwoorden De inspecteur van politie Geerts uit Sas-i senheim, dedldie als getuige mede, dat volgens ztin berekeningen, het slachtoffer is geraakt door de uitstekende haak dei- laadbak op de auto van verdachte. Naar getuige W. v. d. Ploeg verklaarde, was Waardorp uit de richting Sassenhelm komen fietsen. Op genoemd punt was hij afgestapt en op den grasberm gaan staan, met het rijwiel achter zich. Nadat de auto gepasseerd was. zag ge. tuise het slachtoffer op den weg liggen. Nadat enkele getuigen verklaringen had- afgelegd omtrent het verkeer op den weg, zelde verdachte dat hü vreesde dat Waas dorp den weg zou oversteken. Volgens ver dachte was het slachtoffer bii -het pass ve ren. tegen zijn auto ge-loopen. De officier achtte dit zeer onwaarschijn lijk, doch meende dat verdachte niet vol doende is uitgeweken. Spr. vond het erger lijk dat iemand, die aan den berm var den weg staat te wachten om veilig over te steken, nog wordt aangereden. Gezien ook deze omstandigheden vorderde de officier drie weken hechtenis. Dg- verdedigster, mr. Roeper-Bosch, pleitte vrijspraak, subs, cementie. Oplichter aan het werk Terzake van oplichting had zich te ver- antwoorden de 42-jarige koopman J. K. uit Hilversum, zich noemende de Directeur van de Hollandsche Commissiebank. Ver dachte was bij den bakker H. B. te Bode graven gekomen met de mededeellng, dat lnj kwam namens den Staat der Neder landen. Deze had zich het lot aangetrok ken van de houders der stukken Neder- landsche Beleggings Unie. op welke stuk ken ook B. verliezen had geleden. De Staat wilde nu de schade vergoeden, door de stukken te ruilen voor andere loten. Ech ter moest vlug worden beslist, want de aanbieding geschiedde maar eenmaal. Voor het inruilen der stukken moest een bedrag worden bijbetaald, waarop alvast I. 50 moest worden voldaan. Eerst ver trouwde B. het geval niet, doch toen hij bij een tweede bezoek „Staat der Nederlan den" op stukken had zien staan, kreeg hij vertrouwen. Hij dacht toen Hollandsche stukken te krijgen, maar het waren Bel gische. Get. had een papier geteekend, waardoor hij. zonder het zelf goed te we ten, zich verbond maandelijks nog f. 10.— te betalen. Behalve B had verdachte ook nog kans gezien om A. V. uit Bodegraven tot zijn slachtoffer te maken. Nadat zij als getuigen waren gehoord, elsehte de Offi cier een jaar en zes maanden gevangenis straf. met bevel tot gevangennemer, bij vonnis. De verdediger pleitte vrijspraak. Tasch gestokt Terzake van diefstal, subs, heling stad' terecht de chauffeur J. M. uit Leiden. Verdachte was met nog twee andere Lel-1 denaars naar Nieuwveen gereden, waar een rijwiel werd gestolen. Hiervan zou verdach- te een tasch hebben genomen. Verdachte ontkende te hebben geweten dat het rijwiel gestolen was. De Officier van Justitie vond dit laatste onaannemelijk. De verdachte is nog niet eerder veroor deeld geweest, doch hij ging met personen om, die een weinig goede reputatie had den. In verband hiermede eischte de Officier zes maanden gevangenisstraf. Verdachte verzocht een voorwaardelijke straf. Diefstal- De los-werkiman L. v .d. L. uit Leiden stond terecht terzake diefstal van een rij wiel en een belastingmerk. De metselaar K. uit Nieuwveen. had daar twee personen uit een auto zien stappen, en bij de kerk zag hij dat de langste een rijwiel wegnam. Een andere getuige had eveneens de twee personen bij de keric gezien. De on derwijzer H. uit Nieuwveen, die zijn rij wiel voor dat gebouw had geplaatst, ver miste zijn belastingmerk. Verdachte ontkende, hij had alleen near wat op den weg geloopen. De officier van justitie geloofde daar niet veel van, temeer omdat een mede verdachte, L. uit Leiden, heeft verklaard, dat hij den diefstal door v. d. L. zag ple gen. De officier eischte daarom zes we ken gevangenisstraf. Dood door schuld. De motorrijder J. H. van W. uit Zoe}e!'. woude stond tereoht, terzake van dood door schjuld. Gp den Rijnsburgerweg bij had hij den voetganger J. v. d. Bent aan gereden, tengevolge waarvan deze is over- leden. Naar de eehtgenoote van het slachioi- fer vertelde, liepen beiden rechts van den weg. Omdat het regende, hadden zy een parapüuie opgezet. Nabij de woning van Klaveren, haalde de motorrijder hen Van de andere zijde naderde even®,?„. een auto, die volgens get. geen vertw dende verlichting voerde. Een wielrijdster deelde mede, dat dachte ook haar was gepasseerd; hy voldoende uitgeweken. Verdachte zei dat er slecht zient »a». en dat hij verblind werd. _,,ripr De Officier wees erop dat de mot?F^j.st beter had moeten opletten, omdat hy dat er voetgangers op den weg kono loopen. Spr. eischte f75 boete subs. 75 hag hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Lichamelijk k,5el' De koopman H. S. M. uit Leiden hee" -L/C fkUUpjllcUl XI. O. iVA. UiU 4A1MV" terecht gestaan, wegens het veroorza van lichamelijk letsel door schuld. t Op den Wassenaarschenweg had hyi een door hem bestuurde auto. den bestu der van een bakfiets aangereden, waaro deze was gewond. „nn De Officier had tegen verdachte boete subs 40 dagen hechtenis iee"r? L,t De Rechtbank heeft hem veroordeeiu f. 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2