STADSNIEUWS Buitenland Niemoeller nog niet in vrijheid 79s(e Jaargang DONDERDAG 3 MAART 1938 No. 23907 Jaarvergadering Vereeniging „Oud Leiden" HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Causerie met lichtbeelden door den heer A. P. A. Eskens. verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zflnf per 3 maanden f. 2.35 per week 7 TtTT:. f. 0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Bijeenkomst tegen de Vrijmetselarij verhinderd. Bart Lina t Politie greep in en nam de rede in beslag. In hotel „Den Burcht" zou gisteravond vanwege het „Comité tot bestudeering van bet Joodsche vraagstuk" een lezing worden gehouden over het onderwerp „De geheimen der vrijmetselarij", waarin volgens de hier ter stede verspreide reclame o.m. zou wor den gesproken over de geheime ritus, he. staatsgevaarlijk karakter der vrijmetselarij haar verhouding tot het Jodendom". Daarbij zou een serie lichtbeelden wor den vertoond, welke tot dusverre nog nim mer werden geopenbaard: Dezelfde lezing was een avond te voren in Den Haag gehouden, waar zij zoowel van Joodsche zijde als van de zijde van de vrijmetselarij zooveel verontwaardiging had ooeewekt. dat er gisterochtend veel klach- bij de justitie in" Den Haag waren binnengekomen. Bij den commissaris van politie alhier, den heer R. J. Meyer, waren tevoren meer dere verzoeken ingediend om het doorgaan deze lezing te beletten. Dit was voor den heer Meyer aanleiding om over deze ijngelegenheid het oordeel der Haagsche rolitie te vragen. Deze achtte de lezing niet bepaald be ledigend, doch voor bepaalde volksgtroe- :en. inzonderheid de Joden en de vrijmet. -Jars, wel zeer onaangenaam Van het. hoofdbestuur der Loge in Ne- ',-rland kwam gistermorgen bij den burge rt-:-er eveneens een telegrafisch verzoek en om deze lezing te verhinderen, welk ïizoek in handen van den colitie-commis- iris werd gesteld. Daar de spreker, de heer Nijsse uit Rot- rdam. zijn lezing alhier in een gemeente- te zaal zou houden, vroeg de heer Meyer, b grond van de betreffende bepalingen in 1st huurcontract van die zaal de rede ter ifflage. Sommige zinsneden waren aanlei ding voor het gemeentebestuur om de zaal voor het gestelde doel te wei geren. De heer Nijsse. die in den loop van den 'a; van deze weigering in kennis werd Esteld. heeft daarna met succes pogingen is het werk gesteld om de beschikking te hijsen over een andere lokaliteit, in casu c< bovenzaal van oafé-restaurant ,X>e Har monie". Toen hij zich gisteravond even voor acht uur bij den commissaris vervoegde om zijn rede in ontvangst te nemen, deelde deze hem mede, dat hij de ge typte rede zou behouden als bewijs materiaal voor het onderzoek van de aanklachten in Den Haag. Het gevolg hiervan was, dat de heer Nijsse, die blijkbaar geen copic van zijn rede bij zich had, deze rede niet kon uitspreken, waardoor ook de vergadering in de Harmonie niet doorging. De commissaris van politie deelde ons tog mede. dat hij de vergadering, ook in «•val hij de rede niet had kunnen vast houden. zou hebben verhinderd, althans hjdens het uitspreken van de rede zou hebben ingegrepen, omdat de inhoud Jaarvan z.i. zoodanig kwetsend is. dat men d't nie. had kunnen laten passeeren. Er bestond voor deze lezing nogal be langstelling, ook van de zijde der Vrijmet selaars. die zelfs een stenograaf hadden meegenomen om van het gesprokene vooral Seen woord te missen! .Ju volmaakte orde gingen de bezoekers Meen. De rede is door de Leidsche politie naar de justitie te Den Haae opgezonden. Nader wordt uit Den Haag gemeld: De procureur-generaal bij het Haagsche ^rechtshof, mr. Brants, deelde ons heden- "Cntend mede, dat hij het in verband met v e klachten nocdig vond in te grijpen YL"dt manuscript in beslag te nemen, op °™bd van het vermoeden, dat bepaalde ^afe-i beleedigend zouden zijn voor vrij- t', ren en Joden. De heer Brants, die d»t P??nucriPt geheel heeft gelezen, z'eide, "as hij dit vermoeden gegrond acht Hij was an meening, dat bepaalde passages in "»ge mate beleedigend zijn. Aangezien de Haagsche politie de Dins- iTt,®Ne Residentie gehouden vergadering DmT bÜsewoond en geen aanleiding vond i«ces-verbaal cp te maken, was mr. Brants '1 oordeel, dat de heer Nijsse de fciewuste rfpges dien avond opzettelijk heeft over- èhe omdat hii "Ist. dat er recher- Br! tS in de zaal aanwezig waren. Mr. h-7 deelde mede. dat de zaak thans in ""hoen is van de justitie. Wijlen Bart Lina. Hedenmorgen is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer Bart Lina, die gedu rende bijna 44 jaar kruier was aan het station der Nederlandsche Spqorwegen alhier en als zoodanig bij vele vroegere en tegenwoordige stadgenooten groote be kendheid genoot. De overledene was een broeder van den chef-kruier Jan Lina, die op 1 Januari jJ. zijn gouden kruiersjubileum mocht her denken. MILITARIA. Te rekenen van 1 April a.s. worden de wachtmeesters de Kloe. Krabbendam en van Well van het 6e regiment veld-artillerie alhier gedetacheerd bij de luchtdoel artillerie te Utrecht, om na afloop daar van bij één der regimenten luchtdoel artillerie, hetzij in Utrecht of Amsterdam te worden overgeplaatst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Jan van Kan, Oude Zeeweg 420, Noord- wijk a. Zee. Smederij, bazar en autogarage. Overleden eigenaar: J. van Kan, dd. 29 Dec. 1937. Naamlooze Vennootschap Vereenigde Bloembollenculturen v.h. Gebroeders de Graaf f en S. A van Konijnenburg en Co. Schiestraat 18, Noordwijk. De statuten zijn gewijzigd. STORING IN DE WATERVOORZIENING. De bewoners van het gedeelte Breestraat tusschen café-restaurant „In den Vergul den Turk" en het Kort Rapenburg hebben gistermiddag van 4 uur tot halfzes versto ken gezeten van leidingwater, aangezien het z.g.n. „uitschieten" van een kraan in de hoofdbuis het noodzakelijk maakte deze buis tijdelijk buiten bedrijf te stellen ten einde de schade te kunnen herstellen. Aangezien het juist tegen etenstijd liep, deed het gemis aan leidingwater in vele gezinnen zich danig voelen. Dit betrekkelijk kleine ongerief bewees weer eens welk een belangrijke plaats „de waterkraan" in het huishoudelijk leven inneemt. De Vereeniging „Oud Leiden" heeft gis teravond in café-restaurant „In den Ver gulden Turk" haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter, prof. mr. H. A. Idema. In zijn jaarverslag constateerde de secretaris, de heer A. Bicker Caarten, dat 1937 een voorspoedig jaar is geweest, waar in de belangstelling voor het streven der vereeniging groeide, waarin van vele zijden instemming en steun werd ondervonden en waarin het ledental steeg van 303 tot 408. Het aftreden van den voorzitter, prof. Knappert, wordt gememoreerd en zijn ver diensten voor „Oud Leiden" worden in het jaarverslag uitvoerig beschreven. De regen tenkamer van het Brouckhovenhof. als bestuurskamer der vereeniging ter beschik king gesteld, bleek in een groote behoefte te voorzien, niet alleen als vergaderzaal maar ook ter berging van de bezittingen: boekerij, prenten, foto's etc. Het herstel van het poortje aan den Stillen Rijn 1415 werd voltooid. Op de familiewapens van Buytevest de Backere, Achthoven, Van der Aa. Van Leeuwen en Van Kerckem, regen ten van het Caeciliagasthuis. voorkomende boven een deurkozijn op de binnenplaats, werden de juiste kleuren aangebracht. Helaas is het zoo hoog noodige herstel van den molen De Valk nog niet verzekerd. De indertijd het gemeentebestuur daarvoor toegezegde bijdrage van f. 1000 blijft daar voor bestemd. Een door „Oud Leiden" in het leven geroepen actie heeft geleid tot de vorming van een commissie voor de restauratie van het Gravensteen. Gememo reerd wordt voorts het aandeel van „Oud Leiden" bij het ontwerpen van een plaat selijke monumentenverordening. De ver eeniging heeft verder er bij het gemeente bestuur op aangedrongen een verordening in het leven te roepen tegen ontsierende reclame. Het 29ste deel van het Leidsche Jaar boekje zag het licht. Over de werkzaam heden in de omgeving van Leiden vermeldt het jaarverslag: het houtzaagmolentje van den dorpstimmerman te Hazerswoude- Dorp werd met medewerking van enkele andere instellingen geheel hersteld. Met vreugde maakt de secretaris ge wag van de maatregelen tegen ver dere vernieling van de Boeckhorst onder Noordwij kerhout. Bij de verbreeding van den provincialen weg van Voorschoten naar Veux zal het fraaie inrijhek aan de laan naar Ter Horst, zoowel als de oude liekkepalen van Rozenburg zooveel moge lijk: met hetzelfde materiaal worden her bouwd. Gememoreerd wordt verder de actie van „Oud Leiden" tegen het uitbreidings plan van Warmond, waardoor het natuur schoon van het merengebied en van de omgeving van het „Huys te Warmont" ernstig wordt bedreigd en het jaarverslag besluit met een uitvoerig overzicht der ge houden lezingen en excursies. De rekening van den penningmeester, den heer E. W. Wichers Rollandet, bleek te sluiten met een klein batig saldo. De kascommissie, bestaande uit mej. F. A. ie Poole en mr. A. J. Sormani adviseerde bij monde van eerstgenemde tot décharge verlening, waartoe werd besloten. De aftredende bestuursleden werden her kozen. In de plaats van mr. dr. J. W. Ver- burgt, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot bestuurslid Oerie. gekozen ir. Hugo A. van Na de vergadering heeft de heer A, P. A, Eskens een serie lichtbeelden vertoond van oude Leidsche foto's, welke serie door de Ned. Rotogravure Mij. aan „Oud Leiden" is geschonken. Het waren meerendeels Leid sche stadsbeelden van ruim een halve eeuw geleden. Waarbij de heer Eskens een leven dige beschrijving gaf en tal van histo rische bijzonderheden wist te vertellen. Een aantal plaatjes laat de groote ver anderingen in het stadsbeeld zien tenge volge van de electrificatie van de tram. De paardentram reed sedert 1879 in de bin nenstad. De eerste stoomtram naar Haar lem en Katwijk reed in 1381. naar Noord- wijk in 1885. De electrificatie dateert van 1910 tot 1911. Het aspect van den Rijns- burgerweg veranderde daardoor grondig, de oude Paardensteeg verdween en het Kort Rapenburg werd overwelfd. Van oude en smalle grachtjes liet de heer Eskens vele beelden zien. De Langebrug bijv. was een grachtje met niet minder dan vijftien bruggen, welke bij de overwelving tusschen de jaren 1595 en 1670 successievelijk zijn verdwenen. De Kaiserstraat was een gracht, welke in 1875 werd gedempt. De universiteitsmanege aan die straat dateert van 1810 en was vroeger een Cellenbroe- dersklooster. De Ziidgracht werd in 1886 gedempt en in 1924 opgenomen in het plan-Korevaarstraat. Actueel waren de lichtbeelden van het Gangetje, omdat bin- ap nuA uadoojs fap uapueeui ajasrua uau Nutrixfabriek is juist dezer dagen aanbe steed met de overkluizing zal worden begonnen. Het Gangetje was vroeger een vestwal. welke in het verlengde van het Steenschuur liep en even breed was. Bij het Gangetje en de Breestraat stond de Oosternoort, De bebouwing van het Gangetje, dateerend uit 1574, deed een smal straatje ontstaan, dat in 1928 werd verbreed en thans na de overkluizing een verkeersweg zal worden, aansluitend aan de Korevaarstraat. De heer Eskens vertoonde verder een groot aantal lichtbeelden van oude gebou wen. Hij had daarbij de gelegenheid er op te wijzen, dat het zoo jammer is, dat Lei den niet eerder een monumentenverorde ning in het leven heeft geroepen. Veel moois is nu verdwenen. Wij noemen spe ciaal de plaatjes van de vroegere sociëtei ten. Ook in Leiden heeft het sociëteits leven eertijds gebloeid. En dan niet alleen op de studentensociëteiten en de binnen- en buitensocieteit Amicitia. Op de Lange brug. ih de buurt van de voormalige Petrus- kerk nu brandweerkazerne werd in 1806 de sociëteit De Vriendschap gesticht, welke echter al spoedig den bijnaam van „Vrouwenverdriet" kreeg. Of er toen al sprake was van een strijd voor gelijke rechten van man en vrouw, vermeldt de historie van de Vriendschap niet, maar het gebouw werd in 1887 gesloopt en thans staat ter plaatse een school. Juist dezer dagen krijgt de pastorie van de vroegere Petruskerk een andere bestemming, waar bij de gevel aan de Breestraat, dank zij de bemoeiingen van „Oud Leiden" hopelijk zal worden behouden. Vóór 1832 was in dat pand gevestigd het logement „De Gouden Leeuw". Van deze en van nog veel meer oude Leidsche gebouwen en stadsbeelden vertoonde de heer Eskens lichtbeelden, welke deden zien, dat er werkelijk veel moois dikwijls onnoodig is gevallen onder sloopershanden. Prof. Idema sloot de bijeenkomst met woorden va ndank aan den heer Eskens. BINNENLAND. Parlementair Overzicht der Eerste en Tweede Kamer (3e Blad). De ontwikkeling van de bevolking van Ned.-Indië in geestelijk opzicht (3e BI.) Onderhoud met den Indischen sportvlieger Rous (3e Blad). Groote graandiefstallen te Delfzijl (Gem., 3e Blad). Conclusie van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart inzake de ramp van het s.s. „Petrarkis Nomikos" (2e Blad). BUITENLAND. Sensatie in het proces te MoskouKrestinski ontkent alle schuld (le Blad). De Negus bij lord Halifax (Buitenland, le Blad). Engelsch Witboek over de defensie (Buiten land le Blad). Hevige overstroomingen in Zuid-Californië (Buitenl. Gemengd 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De wind ten onzent zal naar Zuid krimpen. Het zal aanvan kelijk nog helder blijven. Later is eenige toeneming van bewolking waarschijnlijk. Hedenmorgen werd aan de pos ten van Delfzijl tot Hoek van Holland geseind,,Attentiesein neer". I; het gisteren gepubliceerde verslag j Ver' "Oranje en Jong Nederland", 7 dank gebracht aan de firma A. N. ,a alhier, voor het gratis „kleuren" Sin m knotten wol. Dit. „kleuren" moet ..kluwen", hetgeen voor de dames juist Nootste attractie was. I Ds. Niemoeller is gistermiddag offi cieel in vrijheid gesteld, doch na het verlaten van het gerechtsgebouw werd ds. Niemoeller door de Gestapo naar het hoofdbureau van politie gebracht. Men veronderstelde, dat deze maatregel werd genomen om te voorkomen, dat te Dahlhcm, waar men met spanning wachtte op den terugkeer van den predikant, een bctooging zou worden gehouden. Dit wordt officieel aldus verklaard: Ds. Martin Niemoeller moest gister avond in Sc'nutzhaft genomen worden, aangezien wegens het milde vonnis een zekere opwinding bij de bevolking heerschie en derhalve betoogingen 'egen hem te verwachten waren". Het wordt prachtig omgedraaid! Hoe lang deze ^elf-bescherming" echter duren zal? Over de motiveering van het vonnis nog het volgende: De president verklaarde, dat het ge rechtshof geen oordeel te vellen had gehad over godsdienstige kwest ies, doch uitsluitend over de strafrechtelijke ver grijpen van den beklaagde. Het hof is na onderzoek van het zeer uitvoerige bewijsmateriaal tot de con clusie gekomen, dat het bij den be klaagde gaat om een misdadiger uit overtuiging in den zin van de wet. Om deze reden zijn ook de afzonderlijke daden van Niemoeller als voortgezette handeling beschouwd. Anderzijds heeft het hof moeten constateeren. dat de beklaagde zich van de uitwerking van zijn woorden, van den kansel af ge sproken, volkomen bewust is geweest. Aan de godsdienstoefeningen van ds. Niemoeller hebben personen deelgeno men. die niet uit godsdienstige belang stelling, doch alleen uit vijandschap jegens staat en partij naar de kerk kwamen. Over clen eisch van 1500 mark maakt men zich niet druk, want de gemeente Dahlem heeft heel wat leden, die maar wat graag dat sommetje voor hun ge liefden predikant bijeen zullen brengen. DE ALGEMEENE TOESTAND Komende besprekingen. De instructies voor den Engelschen ge zant te Rome, lord Perth, zijn opgesteld en dezer dagen te Londen overhandigd. Maai* over den inhoud bewaart men het diepste stilzwijgen. Het bezoek van Adolf Hitler aan Rome is vastgesteld op Dinsdag 3 Mei tot Dinsdag 10 Mei. Op den eersten dag zulien protocoiaire bezoeken worden gebracht en zullen be sprekingen worden gehouden. Op 5 Mei zal de groote parade van de vloot worden gehouden in de golf van Napels, den dag daarop zal het leger te Rome een parade houden. Zaterdag volgen manoeuvres van het leger en van de luchtmacht. De fascistische partij heeft tijdens de aanwezigheid van Hitier te Rome drie groote demonstraties georganiseerd, waar toe vijftigduizend jeugdige fascisten in een kamp bij Rome bijeengebracht zullen worden. FRANKRIJK Senaat contra Kamer. Nov steeds duurt hef stuivertje-wisselen van het wetsontwerp inzake het arbeids- statuut tusschen Senaat en Kamer voor.. Of een compromis mogelijk zal zijn. is nog niet definitief beslist, doch men oor deelt de kansen stijgende. OOSTENRIJK Seyss Inquart te Graz. De minister van binnenlancLsche zaken Seyss Inquart heeft te Graz de leiders der nationaal-saciahstische beweging van Stier marken ontvangen. Voor het hotel waar de minister zijn intrek had genomen, had. zich een groote menigte verzameld, die den minister hartelijk toejuichte. Ter eere van het bezoek van Seyss In quart was de stad Graz met vlaggen ver sierd. De vlaggen met een hakenkruis zijn echter ingehaald op bevel van de autori teiten. Het blijft rustig in de stad. Het volgende communiqué is uitgegeven: „Ter gelegenheid van de aanwezigheid van minister Seyss Inquart te Graz heeft hij Dinsdagavond en Woensdagochtend be sprekingen gevoerd met de vertegenwoor digers van het volksüolitieke referaat en de leiders van de nationaal-socialisten. In deze besprekingen werd de in de toekomst te volgen weg duidelijk en helder uiteengezet. Bepaald werd, dat het dragen van het hakenkruis en het groeten met „heil Hitler" in het par ticuliere leven ieder is toegestaan". De plaatsvervangende leider van het volks politieke referaat, dr. Jury. heeft gis teravond een radiorede gehouden tot de Oostenrijksche nationaal-socialisten. waar in hij o.a. zeido dat. wanneer hij als nataionaal-socialist voor de Oostenrijksche radio spreekt, dit een feeken is van den Dpitschen vrede van Berchtesgaden. De Oost-eniflksche nationaal-socialisten kun nen thans vrij meewerken in Oostenrijk. Zii zullen dit doen in het Vaderlandsche Front. Spr. spoorde zijn hoorders aan tot discipline en herinnerde aan de dooden van het nationaal-socialisme. EGYPTE De aanstaande verkiezingen. Naar thans vast staat, hebben zich voor de aanstaande verkiezingen 613 candidaten voor de 264 zetels aangemeld. Achttien candidaten uit de verschillende partijen icunnen reeds als gekozen beschouwd wor den, aangezien geen tegencandidaat tegen over hen is gesteld. Het meerendeel der onafhankelijken is regeeringsgezind.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1