Binnenland De strijd in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Donderdag 3 Maart 1938 De ontwikkeling van de bevolking van Ned.-Indië in geestelijk opzicht Elke dag KING Elke dag FIT! VRAGENRUBRIEK De lectuurvoorziening van de inheemschen Het mooie en nuttige werk van het Kantoor Volkslectuur voor ^KUN/T IN DE STRIJD IN SJANSI EN NOORD HONAN de kinderwagens van het prinselijk paar. Een der twee moderne kinderwagens, tfelke door een iirma te Duisburg kort na de geboorte van Prinses Beatrix aan hev prinseiiik naar werden aangeboden is gis termiddag te hall drie door mr. W. A J. Visser, burgemeester van Soest, persoonlijk aangeboden aan mej. A. Wolff, directrice van een kindertehuis te Soest. gouden feest van de r. k. arbeidersbeweging in nederland. Voor de E K. arbeidersbeweging in Ne derland is het morgen een gedenkwaardige dag: on 4 Maart is het 50 jaar geleden, dat de R.K. Volksbond te Amsterdam werd gesticht. Dat de RK, Volksbond bij alle evolutie rijn beteekents nog lang niet heeft verloren moge blijken uit het feit, dat hij 125 af- deelingen met 34 576 leden od 1 Januari 1938 telde. De viering van dit gedenkwaardig Jubi leum is uitgesteld tot na Paschen en zal begin Mei geschieden. FIRMA TONNEMA CIE. 7014 Zacht en toch krachtig- heerlijk van smaak - opwek kend en verkwikkend. De kenmerken van het edele natuurproduct, waaruit KING pepermunt is bereid. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK (Ingez. Med.) HET HOTEL „DE ABDY" TE MIDDELBURG. Prof. dr. J Huizinga te Lelden uit ziin bezorgheld over de plannen tot het ont eigenen en ontruimen van het over de heele wereld bekende hotel „de Abdy" te Middelburg te volgen door een nog proble matieke restauratie van een deel der ge bouwen. in verband met het feit. dat het Rijksarchief en de Provinciale Griffie meer ruimte noodig hebben. Hierdoor gaat men nu z.i. de sfeer reddeloos verstoren. Men gaat er hoè moet blijken wel een kunsthistorisch geheel scheppen, maar tezelijik een „dooie boel". VEENARBEIDERS-ORGANISATIES ZEGGEN ARBEIDSCONTRACT OP. De Veenarbeiders-Organisaties van Vrie- anveen en omstreken, hebben met ingang van 1 Maart j.l. het loopende collectieve arbeidscontract met de verveners opge legd, daar de gevraagde loonsverhooging van 10°/i> niet is ingewilligd. In verband biermede vindt vandaag te Emmen een bespreking plaats te Emmen met den Rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta. EEN HONDERDJARIGE IN OUDE NIEDORP. De heer J. Pater te Oude Niedorp vierde ilsteren zijn honderdsten verjaardag. Hem werd door de schooljeugd een zang- hulde gebracht, waarna de burgemeester en vele anderen hem kwamen gelukwen- schen. De heer Pater mag zich nog In een goede gezondheid verheugen. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Toepassing voor bedrijven benoorden den afsluitdijk. Verschenen is het verslag der commis sie, in wglker handen is gesteld een brief van den Minister van Waterstaat naar aanleiding van de door de Kamer aange nomen conclusie van het verslag der com missie omtrent de inlichtingen op het adres van D. Vlas Wzn„ te Texel, en drie anderen, betreffende toepassing der Zul- ëerzee-steunwet ten aanzien van ingeze tenen van Texel, De commissie stelt voor de regeering uit te noodigen de Zuiderzeesteunwet ook toe tc passen ten aanzien van tot de Zuider- zeevissdhersbevolking behoorende beroeps- vlssehers, wiervlsschers en andere perso nen, die op 25 Juli 1918 hoofdmiddel van betaan vonden in een der In art. 1 der Zuiderzeesteunwet genoemde bedrijven, voor zoover deze Benoorden den afsluit dijk werden uitgeoefend. Tot dezelfde conclusie komt de commis sie ten aanzien van haar verslag over de inlichtingen op adressen van J. Anema, uit Harlingen. UIT NED. OOST-INDIË LUCHTVAARTFONDS IN INDIË. Regeering zegt steun toe. BATAVIA. 2 Maart (Aneta/A.NP.l De Kon Ned. Indië Vereeniging voor de Lucht vaart heedt van de regeering een gunstig antwoord ontvangen op het verzoek om steun tot oprichting van een Ned. Indisch Luchtvaartfonds, waarvoor van particuliere zijde reeds belangrijke bedragen zijn toege- zeuc De gelden, bijeengebracht door het Algemeen Weermacht-Comité, zullen in Wn fonds worden gestort, waardoor de op lichting van dit fonds is verzekerd.Voor het Jaar 1938 is een bedrag van f. 10.000.voor steun aan de sportvliegerij uitgetrokken, velk bedrag ter beschikking van het fonds zal worden gesteld. Mogelijk zal voor het jaar 1939 een be drag als subsidie op de begrooting worden lebracht. De wijze van steun aan het fonds Sn de voorwaarden daarvoor worden nog evenvogen. Een commissie zal hiervoor wor den samengesteld, bestaande uit vertegen woordigers van de Kon. Ned. Indische Ver eniging voor de Luchtvaart, vertegenwoor digers van land- en zeemacht en een fi nancieel deskundige. A. N. T. te L. - Daartegen bestaat geen towaar, mits u in het bezit bent van de bij auto behoorende papieren en zelf een gel- rijbewijs bezit. F M. te L. Sub A: Het is zelfs niet bij be kering te zeggen wanneer deze weg voor het TïJkeer zal worden opengesteld, sub B: De breedte van een goal. gemeten tus sen de doelpalen bedraagt 7.32 Meter; de Het intensieve geestelijke ontginnings werk in Ned.-Indië, verricht door het Kantoor voor de Volkslectuur, orgaan van het departement van Onderwijs en Eeredienst, vormde het onderwerp van een persconferentie, waarop dr. K. A. A. Hidding, hoofd van genoemd kantoor, met verlof hier te lande, ge legenheid vond de op deze bijeenkomst aanwezige vertegenwoordigers der Ne- dcrlandsche Pers, een inzicht te geven in de wijze, waarop de inhecmsche be volking van deugdelijke lectuur wordt voorzien. Ditmaal werden dus niet de materieele belangen van de inheemsche bevolking besproken, maai' haar geestelijke belan gen, haar geestelijke behoeften én hoe daaraan door het gouvernement zoo goed mogelijk wordt tegemoet gekomen. Men kan niet anders dan waardeering hebben voor de doelmatige wijze waarop den laatsten tijd ook van officieele zijde het mogelijke wordt gedaan het Nederland- sche publiek bekend te maken met Indi sche toestanden van uiteenloopenden aard. Dat bij de vele materieele proble men de geestelijke niet worden veron achtzaamd, pleit voor de hooge opvatting van het Nederlandsche Bestuur in deover- zeesche gewesten in Azië. De uitvoerige mededeelingen van dr. Hidding, waarvan wij hieronder het een en ander laten volgen, zullen iedereen duidelijk maken, dat de verzorging der geestelijke behoeften van de inheemschen bij het Kantoor voor Volskiectuur in goede handen is en dat op het gebied van de lectuurvoorziening der inheemsche bevol king in Nederl.-Indië dingen zijn bereikt, welke men niet zal kunnen aanwijzen in welk ander koloniaal gebied ter wereld ook. Dit jaar zal het juist dertig jaar geleden zijn. dat de Ned.-Indische Reeeering over ging tot het oprichten van een instelling, die metterdaad getuigt van de voortduren de zorg van het Gouvernement voor de ontwikkeling van de overzeesdhe gewes ten, ook in geestelijk opzicht. Het Gouvernement heeft toen opgericht een Commissie voor de Inlandsehe Schooi en Volkslectuur, later, met inperking der werkzaamheden, ComimLssie voor de Volks- lectuur geheeten, die oorspronkelijk onder leiding van den thans reeds overleden prof. dr. Hazeu stond, en die later jaren lang geleld is door dr. Rinkes. De aanraking tusschen het Oosten en het Westen. Het gaat om het verstrekken van goede lectuur in velerlei vorm voor het volk, en dus gaat het ook om de literatuur van het volk. Want bij de diepgaande wijzigingen, die zich thans in het geestelijk leven van het Oosten door de aanraking met het Westen voltrekken, kan en mag men uit den aard der zaak nooit het eigene ver- het overlijden van d'annunzio. waarloozen, maar moet er gezocht worden naar die aanpassing en die methode, die den overgang van de oude cultuur naar de nieuwe zoo goed mogelijk doen verloopen. Hiervoor is een inzioht in de cultuur van de mentaliteit van het Oosten evenzeer noodig als een besef van het doel, dat men bereiken wil, ook ai zal men ten aanzien van de wegen, die naar dit doel kunnen leiden, vaak in het onzekere verkeeren, daar het hier wel een zeer bijzonder ex periment geldt. Eén ding staat echter vast: dat het gevaarlijker is de zaken op hun beloop te laten dan te pogen in een gegeven situatie leiding te geven, als die lei ding noodig is. Beter dan cenig ander koloniaal bestuur heeft het Neder- landsch-Indisch Gouvernement dit in gezien door de stichting van het Kan toor voor de Volkslectuur, dat, steeds onder leiding van wetenschappelijk gevormde Oriëntalisten, er naar ge streefd heeft zijn taak zoo goed mo gelijk te vervullen, en dat daarin te vens poogt die samenwerking van Oost en West te verwezenlijken, welke op alle gebieden voor een gezonde ont wikkeling onontbeerlijk is. Kostbare vormen van cultuurbezit. Voor een goede lectuurvoorziening van de inheemsche bevolking kan men noch zonder meer putten uit de oude inheem sche literatuur, noch datgene wat in het Westen als zoodanig geldt door vertaling of bewerking beschikbaar stellen. In beide gevallen dient men critisdh te werk te gaan om uit te maken wat in elk geval afzonderlijk aan het gestelde doel dienst baar gemaakt kan worden. En zoo zijn er dan ook, vooral in het Javaansch, maar ook in andere talen, waarin boeken zijn uitgegeven, Maleisch, Soendaneesch, Ma- doereesch, Balineesch, Bataksch. Menang- kabausch, Atjehsoh. en vele oude, my thische of legendarische verhalen uitge geven, die tot het oude cultuurbezit dezer volken behooren en die als zoodanig on der belangrijke groepen der bevolking nog steeds in hoog aanzien staan, zooals op Java de wajang-verhalen in velerlei vorm, in proza en poëzie bewerkt, nog steeds een van de meest fundamenteele en leven de onderdeelen der Javaansohe cultuur zijn. Goede edities der „klassieken". Verstrekking van goede edities dezer „klassieken" heeft Volkslectuur zich dan ook steeds tot taak gesteld, een taak, die ook uit het oogpunt der wetenschap van bijzonder belang is. Handschriften uit de Vorstenlanden en ook elders van Java, liggen aan deze uitgaven ten grondslag, evenals manuscripten uit de rijke collec ties van Leiden en Batavia, zoodat in mo dern gewaad tegen billijken prijs, dank zij de drukpers, deze verhalen den weg terug vinden naar het hart van het volk, dat ze voortbracht. Westersche boeken in Oostersche taien. spreekt evenzeer vanzelf als het feit, dat de kennismaking met deze Westersche li teratuur ook stimuleerend gewerkt heeft op de vernieuwing der eigen literaire pro ductie, die zich aan de realiteit van het heden oriënteert. De voortbrengselen der moderne literatuur. En hierin ligt het principieele nieuwe. Niet meer bovennatuurlijke heldendaden, maar het gewone leven met zijn conflic ten, niet meer vorsten en prinsessen, maar gewone menschen met hun lief en leed staan nu in het centrum. Geen vaste schema's worden hierin gevolgd als in de oude literatuur, maar de reëeTe werkelijk heid levert de stof voor de verbeelding, zoodat deze moderne letterkunde een dui delijk beeld kan geven van wat er in be paalde kringen omgaat en van de conflic ten, die daar voorkomen. Voorlichting op velerlei gebied. Naast de veelzijdige bemoeienis met de eigenlijke literatuur is er de voorlichting op allerlei terrein, waarvoor Volkslectuur door het uitgeven van geschriften, bro chures etc., zorgt. Werkjes op het gebied van landbouw, veeteelt, nijverheid, hy giëne, handel, etc. zijn er verschenen naast handleidingen voor bepaalde categorieën ambtenaren, vertalingen van wetboeken, reglementen en dergelijke. Ook boekjes over opvoeding, radio, sport, kunst enz.. nemen onder de 1300 verschillende uitga ven van Volkslectuur, welke tot nu toe verschenen zijn, hun plaats in. Geïllustreerde bladen. Een belangrijke plaats nemen de door Volkslectuur uitgegeven geïllustreerde bla den in. Eén uitgave dient wel aparte vermel ding: de Jaarlljiksche best-seller, die in den vorm van een Volksalmanak aan het "iter e van den grond tot aan de bovenlat 2.44 Maar naast het behoud van en de zorg voor het oude, dat van cultureele waarde is. krijgt het moderne zijn rechtmatige plaats, gezien de concrete situatie van den tegenwoordigen tijd, waarin oud en nieuw, Oost en West elkaar op alle terreinen da gelijks ontmoeten. Dit nieuwe valt uiteen in twee groepen: Westresche vertaalde of bewerkte romans, reisbeschrijvingen en dergelijke en mo- derne inheemsche verhalen, die steeds Gistermiddag is de Duce te Gardona meer de belangstelling, zij het ook weer aangekomen in gezelschap van minister van bepaaide groepen, gaan vrager,. Ciano minister Alfieri, Siarace en andere yoor eerste groep heeft men steeds autoriteiten. Na de familieleden van gezocht naar die werken, waarin op een d'Anmmizio gecondoleerd te hebben, begaf romantische wijze die beide universeele de Duce zich naar dc kamer, waar het grondtrekken van alle literatuur, de strijd stoffelijk overschot zich bevindt Hier bleef •- *J- ----- ga hii eenigen .lid met gebogen hcofd staan. Per trein is het gezelschap daarop naar Brescia, vertrokken De dag van heden, die van de begrafenis van den dichter, zal een dag van nationale rouw zijn. Gaidonas bevolking heeft langs de baar gedefileerd. De futurist Marinetti. die kort geleden nog een bezoek gebracht heeL aan d'An- nunzio. heeft tegenover een vertegenwoor diger van Havas verklaard, da' de over- en de liefde, sterk naar voren treden. Avontuur, strijd en liefde, in deze drie factoren is het meerendeel van alle lite raire verbeelding samen te vatten, en zoo kan men ook in de Westersche verhalen vele vinden, die in staat zijn bij een goede vertaling en bewerking ook de Oostersche lezers te boeien. Om een indruk te geven van de schrijvers, van wie een of meer werken vertaald zijn, mogen hier enkele namen volgen: Oltmans, Been, Marryat, Swift. Malot, Kipling, Curwood, Tolstoi, Jules Verne, Mark Twain, Dickens, Ai. leden dichter op het oogenblik van ziin i Dumas. Orczy. Daudet, Tagore Conan dood de laatste hand legde aan een werk. Doyle, Farnol, Stevenson, Shakespeare, „Asch". getiteld, dat volgens d'Annunzlo Dahn. Loti, Cervantes. Sienkiewicz, Hedin zelf he. grootste van al ziin werken zai en anderen. Dat het succes van al deze zijn, 'schrijvers niet steeds even groot was, eind van het jaar in drie talen verschijaè en die in een aantal van 70.000 verkocht wordt. Ook hierin is weer de ontwikkeling met de goede ontspanning vereenigd. Literatoren, journalisten en oriëntalis ten van erkende bekwaamheid behooren tot den staf van Volkslectuur, waaraan de namen van mannen als prof. Snouck Hurgronje, prof. Hazeu, prof. van Ronkel, dr. Rinkes, prof, Drewes en anderen voor goed verbonden zijn. In Indië bestaat dus voor den literator wel uitzonderlijke mogelijkheid een gou- vernements-betrekking te kunnen beklee- den. Er zijn Jdvaansche auteurs aan „Volkslectuur" verbonden die geregeld ro mans en verhalen schrijven en wier ver talingen ook den toets der literaire cri- tiek kunnen doorstaan. De taalmoeilijk heden moet men niet onderschatten in een gebied ais onzen Archipel, waarin zoo veel verschillende talen worden gespro ken! De volksbibliotheken. ..Volkslectuur" beheert niet minder dan 2500 volksbibliotheken, waarvan er 1300 op Java en Madoera en 700 in de Buiten gewesten zijn gevestigd. Het leesgeld be draagt slechts 1 a 2 cent en in bepaalde gevallen kan men ook gratis de boeken lf-enen. Er wordt van deze bibliotheken een zeer druk gebruik gemaakt. Het analfa betisme "is sterk aan het afnemer»: in de rubbergebieden van de Buitengewesten, die voorspoedige jaren doormaken, werden tal van nieuwe abonné's op de tijdschriften gewonnen. Speciale uitgaven. Bijzondere gebeurtenissen worden vaak aangegrepen om speciale uitgaven onder de inheemsche bevolking te brengen: de heer Hidding had een aantal uitgaven van zijn organisatie op deze persbijeenkomst uitgestald. Zoo werden bij het huwelijk van onze Kroonprinses en bij de geboerte van Prinses Beatrix aantrekkelijke publi caties in het licht gegeven. Ook over de belangrijke onderwerpen van den dag, zoo. als de rubberrestrictie en over de koloni satie, heeft het Kantoor boekjes uitgege ven. welke als oriëntatie-materiaal, goede diensten bewijzen. Dr. Hidding keert over 14 dagen weer naar zijn post in Batavia terug. Men moet hem erkentelijk zijn voor de wijze, waarop hij het Nederlandsche publiek heeft wil len duidelijk maken de belangrijke taak. die het Kantoor voor de Volkslectuur in Indië vervult, waarbij een arbeid wordt verricht, waarvan de beteekenis voor het geestelijk welzijn der millioenen inheem schen, die aan de zorgen van het Neder landsche bestuur zijn toevertrouwd, moei lijk hoog genoeg kan worden aangeslagen. De snelle opmarsch der Japanners in de provincie SJansl baart den Chineezen veel zorg vooral nu de verdedigingslinie Lingsjen doorbroken is. Ook ten Westen van Taijoean bij de Gele rivier in de buurt van Kia hebben gevech ten plaats. De Chineezen vluchten de Gele rivier over, welke een scheiding maakt tus schen de provincies Sjensi en Sjansi. Ook in Noord Honan hebben operaties plaats, Japansche colonnes rukken van daaruit op langs den spoorweg Tsetsjau- Tsjangte. De Chineezen hadden tot heden den Loenghai-spoorweg kunnen beveiligen: sterke troepenmachten hebben de Japan sche opmarsch naar deze lijn kunnen stuiten. Door de snelle opmarsch der Japanners in Sjansi, welke reeds tot bij Pingjau geko men zijn (zie de kaart) voelen zich de Chi neezen in den rug bedreigd. De Loenghai Spoorweg zou nu weer ernstig gevaar loo- pen te worden bezet. Men acht daarom in Chineesche regeeringskrlngen den toestand van Sjansi zeer kritiek. De kaart geeft de situatie weer van deze provincie, men lette vooral op het spoor wegnet en den grooten weg van Taijoean naar Toengkwan, waarlangs de meeste operaties plaats vinden. Aanzienlijke Chineesche versterkingen worden in allerijl naar de Gele Rivier in Honan en Sjansi gezonden om den Japan ners te beletten, dat zij de rivier overtrek ken. De Japansche troepen zijn samen getrokken aan den noordelijken oever tegenover Kaifeng, de hoofdstad van Ho- r.an. Een aföeeüng, die langs den noorde lijken oever naar het westen oprukt, heeft Joeanlsjoe bezet en trekt verder naar Joentsjen in Sjansi. Aan het zuidelijke gedeelte van den spoorweg TientsinPoekau zijn de ver sterkte Japansche troepen er in geslaagd, de Hwairivier over te steken: zij rukken naar het noorden op. Ten noorden van Pegpoe wordt hevig gevochten: Chineesche troepen onder bevel van den Mandsjoerij- schen commandant Joeh-Su-Tsoeng ver dedigen zich daar met succes tegen de Japansche aanvallen. Conflict in de Chineesche luchtmacht. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is afgetreden als voorzitster van de iuchtvaarteommissie. Een van de redenen was een staking met gekruiste armen van de Russische vliegers, die onder haar bevel stonden. De Sovjet- Russen weigerden onder commando van een vrouw te staan. Naar verluidt was een tweede reden, dat mevrouw Tsjang Kai Sjek verlangde dat Chineesche mitrailleurs zouden worden ge monteerd in vliegtuigen, welke door bui tenlanders werden bestuurd. Incident te Sjanghai. Een Amerikaansche persvertegenwoor diger werd bij het passeeren van een brug aangehouden door een Japanschen schild- WEcht, die hem er opmerkzaam op maakte, dat hij tegenover een militairen wachtpost als vertegenwoordiger der Japansche weer macht den verschuldigden eerbied in acht moest nemen en niet zijn pijp in zijn mond mocht houden. Dit incident werd tijdens een perscon ferentie door den Japanschen woordvoer der vermeld, waarbii van Jaoansche zijde de houding van den schildwacht werd goedgekeurd. De Engelschen en Amerikanen verzetten zich hevig tegen dit Japansche standpunt. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11