BINNENLAND Voorstel tot wijziging van de tabakswet LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Maart 1938 Derde Blad No. 23906 79sfe Jaargang Strengere toepassing van verbod van verkoop beneden kleinhandelsprijs LUCHTVAART de heer s. j. aaij overleden. Oud-lid van den Volksraad van Ned.-Indië. Te 's-Gravenhage is in den leeftijd van 52 Jaar, overleden de heer S. J. Aaij, oud- llü van den Volksraad van Ned.-Indië. In 1893 vertrok de heer Aaij voor de eerste maal naar Indië, als sergeant, doch jjjn militaire loopbaan was slechts van torten duur. Later trad hij in Indischen ambtelijken dienst, en was vele jaren referendaris bij de afdeeling reiswezen, uit welke functie hem, toen hij in 1929 om gezondheidsre denen naar Nederland terugkeerde, eervol ontslag werd verleend. Na verscheidene jaren deel te hebben uitgemaakt van den gemeenteraad te Ba tavia, werd de heer Aaij in 1921 lid van den Volksraad, door welk college hij ze- ren jaar later tot gedelegeerde werd ge- hozen. Als Volksraadslid toonde de thans overledene zich in het bijzonder een strij der voor de belangen van den kleinen man. In 1925 erkende de regeering zijn verdiensten door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Aaij heeft immer eveneens de grootste activiteit ontplooid in het ver- eenigingsleven. Zoo richtte hij de ver. van onderofficieren „Ons algemeen belang" op en was een der oprichters van den Vrijz- Dem Bond in Ned.-Indië en tevens redac teur van het door dien bond uitgegeven maandsohrift. De crematie van het stof felijk overschot zal geschieden Vrijdag as. op Westerveld, na aankomst van den trein om 11.41 uur. „V. O. V.-COMMISSIE." MOTORSCHIP VOOR ARGENTINIË TE WATER GELATEN. Haarlem's mogelijkheden als zeehaven. Bij de Haarlemsche Scheepsbouwmaat schappij is gistermiddag met goed gevolg te water gelaten een in opdracht van het Engelsche Bovrll-concern gebouwd motor schip, bestemd voor het vervoer van bevro ren vleesch in Argentinië. Het schip heeft een lengte van 146,6 voet, Is 23,11 voet breed en heeft over de heele lengte een vriesruim met een inhoud van 12000 kubieke voet onder de vleeschdragers. Het is voor het eerst sedert langen tijd, jat te Haarlem weer een voor het buiten land bestemd schip gebouwd werd en het Haarlemsche gemeentebestuur gaf dan ook blijk van zijn belangstelling, o.a. door de sanwezigheid van den wethouder van financiën en voor de bedrijven, den heer E. ian der Wall, den chef van de afdeeling ipcnbare werken. Deze sprak zijn vreugde er over uit, dat tl Haarlem wederom een voor het buiten- had bestemd schip van stapel liep, en hij ipiak de hoop uit, dat dit een begin zou zijn ffl nog grootscher gebeurtenissen op dit bied. ,Raar aanleiding hiervan hadden wij een aderhoud met den heer van der Wall over i plannen der gemeente Haarlem om na ïgaan, welke mogelijkheden Haarlem bood lis zeehaven voor kleine scheper- Het Haarlemsche gemeentebestuur blijkt op dit gebied zeer actief te zijn en verschillende instanties zijn reeds bezig met een onderzoek, van welks resultaten binnenkort rapporten ver wacht kunnen worden. Indien deze tot de positieve conclusies komen, welke men meent te mogen verwachten, zul len door het gemeentebestuur terstond de noodige stappen gedaan en de ver- eischte werken uitgevoerd worden om nieuwe bronnen van welvaart voor Haarlem te openen. Niet alleen dat een gemakkelijk door zee- Khepen te bereiken haven nieuw vertier 'oor Haarlem zou beteekenen, ook zou men een herleving van de Haarlemsche me taalindustrie van mogen verwachten. Wat de mogelijkheden betreft om Haarlem 'an het Noordzeekanaal uit te bereiken, meent men thans reeds met zekerheid te binnen zeggen, dat schepen tot 2000 ton In het Buiten-Spaarne zullen kunnen ko men. Het nieuwe zijkanaal heeft een hef- ouig. waar desnoods nog grootere schepen onderdoor kunnen, terwijl het kanaal naar Spaarndam een diepgang heeft van circa J M. De sluizen bij Spaarndam zijn 100 me ter lang, 5 meter diep en 12 meter breed en 'oorbij deze sluizen bevindt zich een wijde taterpias, de mooie Nel, die, indien men tot overeenstemming zou kunnen komen met Haarlemmerliede en mits voorzien van weien en ducdalven, een zeer goede ligplaats *an bieden. Haarlem interesseert echter in de eerste P aats de verdere doorvaart van de sluizen jj'J Spaarndam naar het Noorderbuiten- Paarne, waar de eigenlijke haven zou moe kin komen. Reeds eenige jaren geleden naeft men daar een kademuur van ver- aoheidene honderden meters lengte laten "ouwen. Wanneer de plannen levensvatbaar o'üken te zijn en Rijk en Provincie ook dit Bueelte van het Buiten-Spaarne de ge meente in beheer en onderhoud willen ge nu,2al het Haarlemsche gemeentebestuur aarzelen om de kade van de noodige ««tillage als rails, kranen en loodsen te ooraen en om het voorwater op het peil lj-n°bden, dat noodig is voor schepen van irca 2000 ton. Nabij deze haven zijn uit- rÏ?industrieterreinen beschikbaar, 'an a nog s',eeds voortgaande toeneming kustvaart met kleine motorschepen s ooft men in Haarlem, dat een deel van ju* kustvaart gaarne gebruik van een to a zeehaven zal maken, zonder jdaardoor andere Nederlandsche havens I eDlenswaardig zullen worden geschaad. Vragen van den heer Drop. De heer Drop, lid der Tweede Kamer, heeft aan den mfnlster van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen of het waar is: a. dat op 3 Juii 1936 de „V.O.V."-commis- sie" mondeling overleg heeft gepleegd, o.a. met de besturen van den Algemeenen R.K. Ambtenarenbond, den Alg. Ned. Ohriste- lijken Ambtenarenbond, den Centralen Ned. Ambtenarenbond, de Centrale Vereeniglng van Personeel in Rijksdienst en de Ned. Vereeniging van Inspecteurs en Agenten der Vrijwillige Ouderdomsverzekering over een nadere regeling van de positie der inspecteurs en agenten der V.O.V.. nadat vooraf de besturen van de Rijksverzeke ringsbank en van de Vereeniging van Ra den van Arbeid met de „V.O.V."-commissie overleg hadden gepleegd; b. dat op 4 November 1936 de definitieve voorsteilen der „V.O.V.--commissie" omtrent dé nadere regeling der positie van inspec teurs en agenten der V.O.V. o.a. zijn door gezonden aan het bestuur der Rijksverzeke ringsbank en der Vereeniging van Raden van Arbeid met de bedoeling, dat deze be sturen zich daarover met elkander zouden verstaan; c. Dat ook tengevolge van het overleg onder b genoemd in den aanvang van 1937 de desbetreffende voorstellen aan het oor deel van den toenmaügen Minister van Sociale zaken zijn onderworpen; d. Dat het oorspronkelijk in de bedoeling lag een verbeterde positieregeling voor de inspecteurs en agenten der V.O.V. op 1 Januari 1937 te doen ingaan; e. Dat laatstelijk op 9 September 1937 de minister heeft medegedeeld, dat de onder havige aangelegenheid zijn aandacht had en hij hoopte zijn beslissing spoedig te kunnen vaststellen? 2. Indien het voorgaande bevestigend moet worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen door welke oorzaken of omstandigheden de afdoening van de be doelde aangelegenheid is vertraagd en of thans spoedig de vaststelling van een ver beterde positieregeling voor de inspecteurs en agenten der V.O.V. met terugwerkende kracht van 1 Januari 1937 af kan worden tegemoet gezien? Dr. HENRI POLAK TE ANTWERPEN GEHULDIGD. JEF LAST VERLAAT DE COMMUNIS TISCHE PARTIJ. De bekende schrijver Jef Last verzoekt ons mede te deelen, dat hij naar aanleiding van de nieuwe processen in Sovjet Rusland en in verband met den onvoldoenden Rus- sisohen steun aan de Spaansohe republiek zijn lidmaatschap van de communistische partij Nederland heeft opgezegd. In verband met zijn 70sten verjaardag. Gisteravond is te Antwerpen onze land genoot dr. Henri Polak, voorzitter van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond en pre sident van het Wereldverbond van Dia mantbewerkers van de zijde der Belgische vakgenooten en de overige bij de diamant nijverheid betrokkenen hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag. De zaai was tot de laatste plaats bezet. Nadat een muziekprograma was uitge voerd heeft een reeks van sprekers de kwaliteiten van dr. Polak in het licht ge steld. De heeren Green en Booleman, resp. voorzitter en lid van de huldigingscom missie, roemden de verdiensten van den jubilaris en schetsten hem als een ruste loos werker voor de belangen van de diamantindustrie. Vervolgens voerden nog het woord wet houder Eekeiers namens het gemeente bestuur van Antwerpen, Galliard namens de Federatie van Vakbonden. Garitte, namens de Internationale Commissie voor de Diamantindustrie, Daems namens den A.D.R., van Dijck namens den Chr. Dia mantbewerkersbond en Lip Schutz namens het S.B.D. Mevrouw Polak had een bouquet bloe men in ontvangst te nemen. Tenslotte heeft dr. Polak dank gezegd voor de hem gebrachte hulde. Dat was tóen. Maar nu een modernen tijdmeter: een Junghans klok! De beste en mooiste! Verfijnd van vorm, voornaam van karakter en met een zeldzaam mooien gongslag. De stiptheid en duurzaamheid zelve! UURV*^ 6960 (Ingez. Med.) LANDELIJKE BOND VAN CONFECTIE- FABRIKANTEN. De Landelijke Bond van Confectiefabri- kanten heeft te Rotterdam zijn jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer D. Wijnberg moest wegens vertrek zijn f unctie ter beschikking stellen. Hem werd, onder aanbieding van eer, fraai geschenk, hulde gebracht voor zijn arbeid ten be hoeve van de vakgenooten. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer L. van Broek, tot nu toe secretaris, wiens plaats werd vervuld door de verkiezing van den heer G. J. van Dorp. De mede-aftredende bestuursleden de heeren Brokaneier en Andriesse werden herkozen. De vergadering heeft uitvoerig de veler lei maatregelen en reeds gevallen beslis singen omtrent conventies in allerlei branches van het confectiebedrijf bespro ken en enkele wensohelijfoheden vastge steld. welke de federatie in het confectie bedrijf met autoriteiten wil behandelen. GEEN OPHEFFING VAN DEPOTS MEER BIJ DE NEPERL. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zullen voorloopig geen (tractie) depots bij de Ned. Spoor wegen meer worden opgeheven en geen overplaatsingen meer plaats hebben. VERGADERING KON. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. In de gistermiddag te Den Haag gehou den vergadering van den Vakraad van den Kon. Ned. Middenstandsbond werden ver schillende voorontwerpen van wet bespro ken, namelijk dat in zake den arbeid der gehuwde vrouw, dat betreffende de kin dertoeslagregeling en het voorontwerp in zake verzekering tegen de geldelijke ge volgen der werkloosheid. Tot leden van het vakbestuur werden gekozen de heeren J. V. Bergman te Delft en M. de Vries te Amsterdam, tot lid van den bondsraad werd gekozen de heer J. Jtlsma. tot plaatsvervangende leden de heeren Van der Velde en Waldeck. UIT NED. OOST-INDIË 6964 (Ingez. Med.) Treurig ongeval met doodelijken afloop. De hee Tj. H. Velthuysen aan brandwonden overleden. MEDAN, 2 Maart. (Aneta/A.N.P.) Aan boord van de „Dempo" in de baai van Sabang liggende, heeft een treu rig ongeval plaats gehad. De heer Tj. H. Velthuysen, fungeerend controleur van het binnenlandsch bestuur, was bezig met het vullen van een sigaren aansteker. Plotseling raakte de ben zine in brand. Tengevolge van den schrik morste de heer Velthuysen ben zine op zijn kleeren, waardoor deze in brand geraakten en hij ernstige brandwonden bekwam, waaraan hij den nacht daarop is overleden. De begrafenis heeft te Medan plaats gehad, welke werd bijgewoond door de re sidenten van Sumatra's Oostkust en Tapa- noeli, vele andere leden van het binnen landsch bestuur en den agent van de Rot- terdamsche Lloyd, den heer Van de Kas- teele. Dr. Korn hield een redeviering aan het graf; de gewestelijke secretaris dank te namens de familie. ^K(JN/T IN UTIEEEN^j Gabriele d'Annunzio overleden. Letterkundige, politicus en oorlogsveteraan. De bekende Italiaansche dichter en schrijver, die ook een groote rol heeft ge speeld in de politiek van zijn land, Gabriele d'Annunzio, is gisteravond kort na 3 uur, in zijn villa „II Vittoriale" aan het Garda- meer overleden. DE waddenzeeharing. bnitffEeven 15 Staatsblad No. 646: besluit 16 Februari 1936, tot toepassing van 19nart' 9 en 13 der Landbouw-Crisiswet (-wea het Crisis-Organisatiebesluit 1933 lirtn, ^haring. (Datum van inwer- ""Streding 3 Maart 19381. GRONDWETSWIJZIGING. 2,®'j?atsblad No. 300 bevat een besluit van den iïarl 193S' t€1" bekendmaking van tekst der herziene Grondwet. Minister De Wilde heeft een voorstel tot wijziging der Tabakswet bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, welke in de eerste plaats voortvloeit uit de in de laatste jaren naar voren getreden wenschelijkheid, de werking van het verbod van verkoop van ta baksfabrikaten beneden den kleinhan delsprijs beter tot zijn recht te doen komen; van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt eenige andere wijzi gingen van zuiver technischen aard in het wetsvoorstel op te nemen. Een aangebrachte wijziging is noodig, daar het begrip kleinhandelaar, naar het den minister voorkomt, te eng is. Niet alleen de winkelier levert tabakswaren tegen kleinhandelsprijs, zijnde de prijs welke op het tabakszegel is vermeld. Ook de fabrikant, die rechtstreeks aan den consument levert, doet dit tegen dien prijs. Beiden verkoopen in het klein. Wat daar onder moet worden verstaan, geeft een nieuwe alinea aan Een bepaling is opgenomen, welke verbiedt aan eenzelfde tabaksfabrikaat meer dan één kleinhandelsprijs toe te kennen. Het meer en meer tegen verschillende kleinhandelsprijzen veraccijnzen van een- zeilde tabaksfabrikaat onder hetzelfde merk druischt tegen den geest van de wet in. Bovendien heeft deze handelwijze een nadeeligen invloed op de opbrengst van den tabaksaccijns. Bij de voorbereiding van de wijziging van artikel 45 der Tabakswet was de ambts voorganger van den minister destij ds van oordeel, dat artikel 3 van de wet naast het nieuwe derde lid van genoemd artikel 45 kon blijven gehandhaafd, hoewel toepas sing van art. 3. dat de accijnsheffing regel' van door fabrikanten en groothandelaren rechtstreeks aan anderen dan wederver- koopers geleverde tabaksfabrikaten, hierop neerkomt, dat die fabrikanten en groot handelaars hun waren beneden den op het tabakszegel vermelden kleinhandelsprijs kunnen leveren. Dit standpunt sproot voort uit de overweging, dat oorspronkelijk slechts door enkelen en het gaat hier eigenlijk uitsluitend om sigaren recht streeks aan den consument werd geleverd. De practijk heeft echter in den tijd, dat de verbodsbepaling vervat in het nieuwe derde lid van art. 45 heeft gewerkt, reeds uitgewezen, dat van fabrikantszijde artikel 3 gretig is aangegrepen om door den daarin toegelaten verkoop beneden kleinhandels prijs voor het rookend publiek de aantrek kelijkheid te verhoogen tabaksfabrikaten rechtstreeks van den producent te betrek ken. Bovendien wordt daarbij nog met extra-kortingen bij afneming van grootere hoeveelheden gewerkt, waarbij evenwel wordt zorg gedragen, dat de prijzen, welke het publiek ten slotte betaalt, binnen de grenzen van de in artikel 3 aangegeven tabellen blijven. Hiertegen dient, naar het oordeel van den minister, te worden opgetreden. Dit kan geschieden door artikel 3 te doen vervallen. Dat hierdoor fabrikan ten, die zich van meet af aan op het bedienen van den consument met uit schakeling van den tusschenhandel hebben toegelegd, schade kunnen on dervinden, mag het nemen van dien maatregel niet in den weg staan. In den loop der jaren is het meermalen noodig geweest bij algemeenen maatregel van bestuur wijziging te brengen in de prijsklassen voor tabaksfabrikaten, zooals deze oorspronkelijk bij K. B. van 16 Maart 1922 waren vastgesteld. In mindere mate is dit het geval geweest met de grootte van de toegelaten verpakkingen, welke materie Is geregeld bij hetzelfde besluit. In den tegenwoordigen tijd vooral bestaat bij de industrie ten aanzien van beide pun ten een neiging voor nieuwigheden ten einde den omzet te stimuleeren. Van die pogingen kan nimmer vooruit worden ge zegd of zij zullen slagen. Hieraan is dit bezwaar verbonden, dat er bij voortduring moet worden overgegaan den hiervoor ver melden algemeenen maatregel van bestuur te wijzigen, zonder te weten of na zekeren tijd een nieuw ingestelde prijsklasse of toegelaten verpakking niet weder zou kun nen verdwijnen. Het verdient daarom de voorkeur den minister van Financiën de be voegdheid te geven hierin naar bevind van zaken te handelen. 0 Daar het is voorgekomen, dat een fabri kant, wiens bedrijfsvergunning was inge trokken, terstond daarop door een van zijn knechts, die als strooman optrad, een nieuwe bedrijfsvergunning deed aanvragen, is voorts het opnemen van een hiertegen gerichte bepaling noodig. Herhaaldelijk is gebleken, dat er be hoefte aan bestaat art. 38 in dien zin aan te vullen, dat het ook mogelijk is rook- en pruimtabak op dezelfde wijze in te voeren als sigaren en sigaretten. In plaats van de verschillende soorten tabaksfabrikaten met name te noemen kan dan volstaan worden met de aanduiding: tot verbruik bereide tabak, zooals die in meer artikelen van de Tabakswet wordt aangetroffen. Het geven van cadeaux. Het verbod tot het geven van cadeaux heeft velen vindingrijk gemaakt in het scheppen van mogelijkheden om de wet te omzeilen, waarbij men zich er op heeft toegelegd vooral het verband tusschen het afleveren van tabaksfabrikaten en het ver strekken van geschenken te verbreken. Zoodoende is een verscheidenheid van gevallen geboren, waarbij het be doelde verband inderdaad niet geacht kan worden aanwezig te zijn, zoodat, hoezeer tegen den geest van het wets artikel wordt gehandeld, daartegen niet kan worden opgetreden. De voor gestelde nieuwe redactie van art. 45, derde lid, beoogt thans ook die gevallen onder het wettelijk verbod te brengen, welke er wel degelijk onder behooren te vallen, doch die tot nu toe ongestraft moesten blijven. Nadat de Tabakswet eenige jaren had gewerkt, bleek, dat het nut van het gere geld bijhouden van de lijst van tabaksver- gunndnghouders niet evenredig was aan het daaraan verbonden werk. Daar in de practijk is gebleken, dat voor de uitvoering van artikel 20 het gemis aan een lijst geen bezwaar oplevert, is de minister van oor deel. dat dit voorschrift gevoeglijk kan vervallen. De strekking van een verdere wijziging is te voldoen aan een herhaaldelijk door de kleine fabrikanten geuiten wensch tot het toekennen van rente over de gestorte waar borgsom. Het aantal op grond van artikel 88a ver leende ontheffingen bedroeg oorspronkelijk 2262. Op 1 December 1937 was dit aantal teruggeloopen tot 207. Gabriele d'Annunzio. Even vóór zes uur gisteravond werd de dichter onwel. Men dacht, dat er sprake was van een voorbijgaand verschijnsel en men hechtte er weinig waarde aan. Spoe dig trad evenwel de doodstrijd in; ver wanten en geneesheeren konden niet meer helpen. In de werkkamer van d'Annunzio werd een rouwkamer ingericht. De prefect van de provincie werd onmiddellijk met het overlijden op de hoogte gesteld en deze gaf het bericht onverwijld door aan Musso lini. De beeldhouwer Mlnerbi heeft een doodenmasker genomen. Gabriele d'Annunzio, wiens eigenlijke naam Rapagnette was en die'in 1924 door den koning van Italië in den adelstand werd verheven met den titel van hertog van Monte Nevoso, werd in 1864 geboren te Pescare (Abruzzi). De schrijver en dichter heeft van zijn zeventiende jaar af medegewerkt aan tal van te Rome verschijnende bladen. In 1897 werd hij lid van het Parlement. D'Annun zio heeft in verschillende deelen van Italië en Frankrijk gewoond. In 1915 keerde hij naar zijn land terug, waar hij een vurig pleitbezorger was van de deelneming van Italië aan den oorlog. Hij nam dienst bij de,gewapende macht en diende achereenvolgens bij de cavalerie, de infanterie en de marine. Tenslotte kwam ■hij bij de luchtmacht. In 1920 bezette hij met een aantal vrij willigers Fiume. Tijdens de regeering-Nitti leidde hij de patriottische reactie tegen de politiek der regeering. In 1921 moest hij de leiding over Fiume opgeven en vertrok hij naar Gar- done aan het Garda-meer, waar hij thans ook. in zijn villa „II Vittoriale", is over leden. Gabriele d'Annunzio's letterkundige werk is lyrisch, episch en dramatisch. In de lyriek wist hij zijn versvorm tot klassieke gedragenheid te zuiveren voor een gedachten- en gevoelsinhoud, ontleend aan een rijke geestescultuur, die oudheid, middeleeuwsche spiritualiteit. Renaissance, alsook de hoogste imperialistische natio nale vervoering van tijdens en na den oorlog omspant. Onovertroffen versmuziek en stijl en beeldspraak van een vaak over laden. Oosterschen rijkdom kenmerken deze, overigens sterk pantheïstische poëzie. De romans van d'Annunzio, die hem vooral in het buitenland beroemd hebben gemaakt, toonen, bij meesterlijke beschrij vingskunst, een diepgaande ontleding van het zieleleven Al zijn werken zijn echter op den Index der R.K. Kerk geplaatst. Zijn eerste werk publiceerde hij ln 1879, toen hij nog op school was. Van zijn ver dere werken noemen wijLe Canzani della gesta d'oltremare (1912). Novella della pescara (18861, 11 piacere (1889). II fuoco 1900 Notturno (1921). La Gioconda (18991, La nave (1908) en II ferro (1914). Reclame der Engelsche Posterijen. De Engelsche posterijen, die in de laatste jaren een der mooiste acces sen hebben geboekt met systematische reclame-carrupagnes, hebben onlangs weer een campagne gelanceerd voor de verzending per luchtpost naar Britsch-Indië. 6962 Een der chefs van het bedrijf, de heer J. H. Brebner, verklaarde: „Reclame in de advertentie-kolommen der pers blijft het voornaamste reclame-mid del in onze campagne". DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M.-vliegtuig „Nandoe" is van Indië komend, om 16.21 uur op Schiphol geland.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9