Het ongeluk met de Glenn Martin - Koning Leopold in Stockholm 79 sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON Het Groote Avontuur Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 26) Dus in geen geval per auto. Directeur-generaal Benoit was te Nizi aangekomen in gezelschap van een hoog geplaatst ambtenaar en een substituut van den procureur des Konings. De rapporten van Dubois en den commissaris van politie werden ingekeken. Een geheimzinnig geval, zei de staats ambtenaar hoofdschuddend. Een meesterlijke misdaad, was het oordeel van den substituut. Ik heb het altijd gezegd, bulderde Be- uoit, dat dat journalisten-gespuls tot alles ui staat is. Hij liep vloekend en tierend heen en weer. Hij sloeg met de vlakke hand tegen «on landkaart aan den muur. op het grens gebied van Oeganda. Hier, riep hij, hier moet politie komen, elle meters een man als het moet, zoover de grens van Oeganda zich uitstrekt. Ge loof me, die moordenaars, die gouddieven zijn op weg door de wildernis naar Kaka- mega, waar het gestolen goud sedert jaar en dag terechtkomt. Ja. Benoit kon het bij het rechte eind hebben, want Kakamega was het centrum van het goudland van Oeganda, waar hon derden goudzoekers waren gevestigd, want Individueel gouddclvlng was er sedert een Pzar jaren toegelaterv en of het goud nu uit de alluvionaire mijnen van Loepoeta kwam of uit die van Oeganda, wie kon het zien? Daarom ook was Kakamega het ideale afzetgebied voor gestolen goud. Benoit's besluit was: een militaire bezet ting en een dringenden brief aan den Brit- schen gouverneur. Maar een militaire bezetting kost geld. opperde de ambtenaar. Wij zullen alles bekostigen, antwoord de de directeur-generaal. En er kwam een militaire bezetting in het grensgebied van Oeganda. De gouverneur van Oeganda werd gewaarschuwd en ook de gouverneurs van de andere aangrenzen de koloniën. Overal werd het land door zocht, maar Riefenberg en de gestolen goudschat ter waarde van vijf millioen frank waren en bleven spoorloos ver dwenen. RIEFENBERG's AVONTUUR. Alleen zij, die Riefenberg intiem kenden, en dat waren maar enkele personen, ble ven aan zijn onschuld gelooven. al kon den ook zij niet de minste verklaring vin den voor die geheimzinnige verdwijning. Voor al de anderen, die van ver of nabij iets met het goudland te maken had den, bestond er niet de minste twijfel betreffende de schuld van den journalist. En toch was Riefenberg geen misda diger. Hij was noch een moordenaar noch een gouddief, maar het slachtoffer gewor den van een vreemd avontuur. Toen hij dien zonnigen morgen per auto Nizi verliet om zich naar Mongbwaloe te begeven, zei hij immers tot den inland- schen chauffeur: „er is geen haast bij", gedeeltelijk omdat hij wou genieten van het wonderbare landschap en gedeeltelijk omdat hij niet te veel vertrouwen had iii de roekeloosheid, waarmede de neger den wagen langs de afgronden dreef. Nu eens gieed de auto tusschen hooge, steile berg wanden, dan zig-zagde de weg langs naak te toppen vanwaar men het uitzicht had op het grillige, woeste land. De weg was een zaam, want hij was uitsluitend ten ge rieve van de verschillende mijncentra aan gelegd en er bestond dus ook geen reden om rekening te houden met de ligging der dorpen. In die vroege morgenuren was er bovendien weinig verkeer. Het kon zoo wat een uur na het vertrek uit Nizi zijn, toen de mijnauto een vallei bereikte waar het tropenwoud woekerde en de kruinen van de hooge boomen bo ven den weg naar elkaar neigden. Op een gegeven oogenblik, bij een bocht, bracht de chauffeur den wagen met een schok van de remmen tot stilstand. Dwars over den weg lag een neger, roerloos, met het ge zicht naar den grond gekeerd en de ar men voor zich uitgestrekt. Riefenberg en de autobestuurder spron gen naar buiten en liepen naar den inlander ale vermoedelijk het slachtoffer was ge worden van een roekeloos autobestuurder, aie hun was voorafgegaan. Zij knielden bij den ongelukkige en draalden hem op den rug. De man had de oogen gesloten en scheen niet meer te ademen. Op het li chaam waren geen sporen van verwondin gen te ontdekken. De journalist legde het hoofd tegen de borst van den neger en luisterde Het hart scheen regelmatig te Ukken. Hij keek zijn chauffeur aan. Dat is vreemd, zei hij. Plotseling kraakten de takken en uit het woud kwamen twee blanken te voorschijn. Zij naderden schijnbaar onverschillig het groepje en Riefenberg was opgestaan. Het verbaasde hem een oogenblik, dat die twee heeren zoo onverwachts uit het woud kwa men gestapt, maar dat verklaarde mis schien ook de aanwezigheid van den ne ger in het midden van den weg. Hij deed een stap in de richting van de vreemde lingen, maar op hetzelfde oogenblik wer den twee revolvers op hem gericht en kwam er beweging in den schijnbaar bewuste- loozen inlander. Het gevoel van een mensch werkt soms op onverklaarbare wijze. Terwijl de journalist met verbaasde blikken de mannen aanstaarde en gehoor gaf aan het bevel, dat hem werd gegeven de armen op te steken, zag hij in zijn ver beelding drie gestalten voor zijn oogen verschijnen: van Demet, van Lebon en van Ada Tijen. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat hij zich hier tegenover handlan gers van de gevreesde bende bevond. De chauffeur gaf een schreeuw, toen hij de revolvers zag. Hij wilde vluchten, maar rolde op den grond, doordat zijn zwarte broeder ham bij de beenen had gegrepen. De arme sukkel was bang en huilde. Mama, mama. Riefenberg hoorde hoe de inlandsche medeplichtige op hartstochtelijke wijze aan het praten ging in de voor hem on verstaanbare negertaal. Hij wees in zijn richting, dan naar die van de twee man nen. De chauffeur stelde bibberend een paar vragen en werd dan rustiger. Hij kwam overeind, keek schuw om zich heen en nam een afwachtende houding aan. On- dertusscjien was een van de aanranders op Riefenber? toegesprongen en haalde de revolver uit diens zak. Een paar me ter verder stond de andere blanke met de revolver, waarvan de loop op Riefenberg's hórt gericht was. en hij staarde den Journalist spottend aan. Dit tooneeltje speelde zich vliegensvlug af, zonder dat de blanken één woord had- Gen gewisseld. Oef, dacht Riefenberg. dat ziet er al lesbehalve schitterend uit. Ik ben jammer lijk in den val geloopen. Riefenberg, sprak een van de aan randers en zijn stem klonk rustig en vast beraden, u kunt uw armen laten zakken. Luister, het kan zijn. dat elk oogenblik een auto hier voorbij komt. Gij zult voor :ons uitloopen. Als gij een teeken durft ge ven of een verdacht gebaar maken om de aandacht op ons te vestigen, schieten wij li neer. Zoo, zei Riefenberg, ik zou eerst eens willen weten wat deze comedie beteekent. Denkt u soms dat U hoeft niets te weten, onderbrak de ander hem op snijdenden toon, en wees op uw hoede, hier wordt geen comedie ge speeld. De journalist aarzelde. Pas op. klonk het dreigend en een revolver ging de hoogte in, en vooruit nu, dien kant uit. Wat kon hij anders doen dan voorloopig gehoorzamen? Men gebood hem voort te gaan, in het midden van den woudweg. Hij liep voorop, werd op den voet gevolgd door een van de blanken. Daarna kwamen de twee negers. De arme chauffeur kon maar niet gerustgesteld geraken en stelde al maar door vragen, die door den zwarten begeleider welwillend werden beantwoord. De andere blanke liep naast het groepje, ter hoogte van Riefenberg. Naar de mijn- auto keek niemand om. Zij stond aan den rand van den weg en bleef daar staan. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). KONING LEOPOLD VAN KELGIE IN STOCKHOLM in verband met den 77en verjaardag van Prins Karei van Zweden. V.l.n.r.Prinses Ingeborg van Zweden, Koning Leopold en kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden. DE NIEUWE UNIFORMEN die bij wijze van proef bij het En- gelsche leger zijn ingevoerd, 1)E VLIEGRAMP IN INDIE. Vier van de vijf inzittonden van de Glenn Martin, die tijdens de lucht beschermingsoefening nabij Batavia neerstortte en verbrandde. Alle 5 inzittenden kwamen om het leven. V.l.n.r. de Chineosche sportvlieger Khouw Khe Hien, het 'hoofd van den fototcchnischen dienst der K.N.I.L.M. Hermanides, de Aneta-redacteur de Hondt en de bestuurder onder-luitenant Vermeulen. DE NIEUWE DIRECTEUR EN HAVENMEESTER VAN nET 11,1 EG V EL li TWENTE de heer H. Mulder, werd gisteren ge- installeerd. Links de scheidende directeur, de heer H. E. F. Wolf. UIT DEN RING GESLAGEN. Bert Colim in de zevende ronde van de boksmatch tegen Frankie Val- lernio te Hollywood, over de touwen geslagen. „TIT FOR TAT", de winnaar van de Maidenhead Chase te Hawthorn Hill, gaat als eerste over de eerste hindernis. VANWEGE DEN PROVINCIALEN WATERSTAAT wordt de Hoornsche Trekvaart, van Hoorn naar Amsterdam, loopende langs den bekenden Jaagweg en die haar naam ontleent aan den trekschuitentijd in vroeger jaren, uitgediept. De werkzaamheden in de omgeving van Edam. HET M.S. ,,RUYS" dat op de werf van de Kon. Mij. ,,Do Schelde" te Vlisslngen gebouwd werd, is zijn 4-daagscho proefvaart begonnen. Drie mijnen vegers passeeren het schip.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5