BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 Maart 1938 BEURSOVERZICHT SPORT MARKT WRItmiNc^; DE ALGEMEENE TOESTAND Spanningen. In deze periode van afwachten wordt uit den aard der zaak bijzonder scherp toege ven op alles wat besproken wordt, zoo heeft Coering's rede men zie onder Duitsch- land in Frankrijk en Engeland direct reactie gewekt. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax: zij. die het Dultsche volk lelden, putten zich welhaast iederen dag uit in monde linge uitlokkingen Men is reeds zoover dat, zelfs twee weken na het ultimatum van Berchtesgaden, de Franschen en Engelschen er niet eens meer door op hun hoede wor den gebracht. Wij kunnen echter niet zeg gen, dat het aan waarschuwingen ontbro ken heeft. Het is te vreezen, dat binnen kort een tweede sommatie tot de regeering te Weenen wordt gericht. Nu de gebeurte nissen te Londen gevolgd zijn op die te Berlijn, waarmede zij in zulk een schril contrast zijn, loopt men de kans, dat drieste maatregelen van Dultschland ver haast worden, en reeds maakt Italië, dat de Engclsche minister-president weder aan den Brenner wil doen postvatten .zich op, Hitier als overwinnaar te ontvangen. Naar mevrouw Tabouis in de „Oeuvre" schrijft, hebben alle diplomaten te Berlijn den indruk, dat Hitier niet goedkeurt, dat rijn omgeving sedert 48 uur het besluit heeft genomen, een nieuw offfensief tegen Oostenrijk te ontketenen, teneinde over een of twee weken op zijn laatst een nieuw voldongen feit te scheppen. Een nieuw ulti matum zal worden uitgegeven, waarvan Ooerlng's rede de inleiding vormt. Deze laatste zal gevolgd worden door ernstige blnnenlandsche ongeregeldheden, van den- relfden aard als die te Graz, doch thans te Weenen. Volgens de Daily Herald zal sir Neville Henderson waarschijnlijk op vriendschap pelijke wijze de aandacht der Dultsche regeering moeten vestigen op de ongeluk kige gevolgen, die uitlatingen als van Goe- ring kunnen hebben. Tevens zullen „ge ruststellende verklaringen" omtrent de voorden van den maarschalk worden ge- yraagd. Men ziet. hoe geladen de atmosfeer is. Von Ribbentrop zal Hitier naar Rome rergezellen. Daarna zal de Dultsche minis ter naar Londen gaan. De door Hitler op 20 Februari bekend gemaakte beslissing, volgens welke diplo matieke besprekingen nog slechts langs den weg van notawisseling kunnen worden gevoerd, betéekent volgens Dultsche diplo matieke kringen een terugkeer naar de serkwijze der geheime diplomatie. Men geelt te verstaan, dat het besluit be- knoir.vd moet worden als een crltiek op de methoden in democratische landen, waar te journalisten al te vaak nauw bij onder handelingen betrokken zijn, die slechts -tig kunnen verloopen, wanneer zij in geheim gevoerd worden. Opnieuw schijnen pogingen in het werk worden gesteld, om Bulgarije over te ha- te, toe te treden tot de Balkan-entente. OOSTENRIJK Betoogingen voor de onafhankelijkheid. Te Linz hebben vertegenwoordigers der toeren in Opper-Oostenrijk een belang rijke betooging gehouden ten gunste van w onafhankelijkheid en souvereiniteit van Oostenrijk. De minister van Landbouw. Mandorfer, surak bij deze gelegenheid een redevoe ring uit, waarin hij o.m. verklaarde: „De Oostenrijksche boeren trekken niet graag de straat op, maar zoo noo- dig, zullen zij er verschijnen, om te bevestigen, dat Oostenrijk vrij en onaf hankelijk moet blijven". De betooging eindigde met een motie van vertrouwen in en onwankelbare trouw aan Schuschnigg, dien Mandorfer „een Oosten- Hjker van weergalooze trouw" noemde. Het Vaderlandsche Front zal de volgende reek in de Oostenrijksche centra groote vergaderingen houden voor het maken van Propaganda voor de onafhankelijkheid. Nopens die betoogingen meldt het ..Neuigketts Weltblatt" nog, dat er onder de leuze „met Schuschnigg voor Oosten rijk" van Zondag a.s. af in geheel Oosten rijk groote demonstraties door de aan hangers van den bondskanselier zullen ge houden worden. Duizenden vergaderingen zullen worden belegd tot zelfs in de kleinste plaatsjes. Als sprekers zullen optreden alle leden der '«Sc-ering en van het parlement, leiders van het Vaderlandsche Front, enz. Morgen zal de rijksboerenraad bijeenko men. die de verdere houding van de boeren rel beoalen. De bondspresident heeft den Zondag 1.1. plaatsvervanger van den „Volkspolitt- khen Referent" bij de Frontleldlng be noemden dr. Hugo Jury tot staatsraad be noemd. Dr. Jury stamt uit nationaal-socia- llstlsche kringen. in de middelbare scholen van Stlevmar- «n die onder het departement van on derwijs ressorteeren. ziin de lessen her- 'it. De andere scholen bleven nog gesloten In den loop van den avond is Seyss In- Wart gisteren in Graz aangekomen. Stra- "h en pleinen waren vol nazi's die met '£n minister sympathiseeren. doch deze "ad den trein reeds voor Graz verlaten te arriveerde per auto in de stad. Hij werd door een deputatie der nazi's wgroet en begon onmiddellijk zijn onder- "midellngen met de vertegenwoordigers oppositie. ZWEDEN De staking in het hotelbedrijf. De commissie van verzoening tusschen v werkgevers en werknemers in het hotel- restaurantbedrijf heeft een ontwerp Jat a re=elinS van het conflict opgesteld. door de delegaties van beide partijen «ovaard is. „Thans moeten zich de leden van de beide nog over het ontwerp Inteken. De uitsluiting duurt intuschen DUITSCHLAND Goering over het luchtwapen Dc Rijksminister van luchtvaart, gene- raal-veldmaarschalk Goering. wlen Hitier gisteren, den maarschalksstaf overhandigde, heeft gistermiddag bij de feestelijkheid ter gelegenheid van den „dag der luchtvaart" in de eere-zaal van het rijksluchtvaart- ministerie een redevoering uitgesproken Het luchtwapen (aldus Goering) moet er zich te allen tijde van bewust zijn, dat het een eenheid moet vormen met de beide andere zusterwapens. die gelijke rechten hebben en even belangrijk zijn. In den hoossten steun aan de zusterwapens moet het luchtwapen zijn hoogsten roem vinden. Bovendien moet een leder zich er van be wust zijn. dat in dit nieuwe Duitsche lucht wapen geen instrument voor den vrede is geschapen, maar het scherpste oorlogs- lnstrument. Het is een waarborg voor den Duitschen vrede, doch indien bevel tot gebruik der krachten gegeven wordt, moet het wapen de schrik der vijanden worden. Wanneer de Fuehrer in zijn rijksdag rede zijn afrekening gaf en het trotsche woord uitsprak, dat wij niet langer zouden dulden, dat tien millioen Duit sche volksgenooten aan gene zijde der grenzen onderdrukt zoudgn worden, dan weet gij, leden van het luchtwapen, dat wanneer het moet zijn, gii voor dit woord van den Fuehrer moet instaan tot het uiterste. Trotsch. dat de Fuehrer in zijn gedenk waardige redevoering toen voor het geheele volk uitgesproken heeft, dat het vaderland thans beschermd wordt door een uitmun tend luchtwapen. trotsch. dat thans de Fuehrer zelf het rechtstreeksche opper bevel over onze weermacht od zich geno men heeft, zijn wij ook in dezen trots ver plicht te allen tijde bereid te zijn om op te treden ter bescherming van het vader land. Ontembare wil tot den striid. stra lende zekerheid der overwinning doorgloeit ons wapen. Wanneer wil ook als Duitschers. wanneer wij als menschen hartstochtelijk den vrede wenschen. als wapen zijn wij er cup gebrand den Fuehrer door volledige offervaardigheid omen dank te toonen en den Fuehrer en het volk te bewiizen, dat het luchtwapen. ten spijt van alle tegen standers, onoverwinnelijk is. En gisteravond heeft Goering het woord gevoerd in de Dultsche academie voor luchtvaaTtonderzoek. De bijeenkomst werd door verschillende ministers bijgewoond. Goering herdacht in zijn rede den eer sten Maart 1933 als den dag. waarop de Fuehrer bevel had gegeven een zelfstandig Duitsch luchtwapen te vormen Ih deze vijf jaren hebben wM. aldus Goering. een luchtvaartindustrie geschapen. Het perso neel is in dien tiid vertienvoudigd De rijks minister somde vervolgens de maatregelen op. die het mogelijk hadden gemaakt dit doel te bereiken De taak. welke de 'luchtvaarttechniek zich voorloopig stelt, is een nationale taak. Od velerlei gebied der moderne luchtvaart is evenwel op den duur een snelle en suc cesrijke vooruitgang ondenkbaar zonder vriendschappelijke betrekkingen met de luchtvaartwetenschap in de Vereenigde Staten en in verschillende aangrenzende landen. Tenslotte zeide Goering. dat men er in zal slagen voor het vliegen een zoo groote mate van veiligheid te scheppen, dat de luchtvaart geen eTooter eevarenrisico meer zal dragen dan de andere takken van verkeer. Hitier heeft den uit den actieven dienst getreden generaal; in een brief nogmaals zijn erkentelijkheid betuigd voor hun uit muntende aan de weermacht bewezen diensten. Tegelijkertijd heeft hij hun zijn portret met eigenhandige onderteekening gezonden. FRANKRIJK SENAAT CONTRA KAMER. Ma de confrontatie vroeg mevrouw Sko tolin alleen te mogen blijven met mevrouw Miller. Zij zeide tegen deze, dat ze gehoord had, dat beider echtgenooton zich in de Sovjet-Unie bevonden. Wanneer zij in vrij heid zouden worden gesteld, zou zij alles doen wat in haar macht lag om hen te vinden. De zaak Miller. De Senaat heeft gistermiddag het wets ontwerp inzake de verzoening en arbitrage in arbeidsconflicten in tweede lezing aan genomen. Op uitnoodiging van minister-president Ohautemps deed de Senaat ten aanzien van de omstreden punten ernstige pogin gen tot verzoening om een accoörd met de Hamer mogelijk te maken. Niettemin handhaafde de Senaat zijn standpunt, wat 'betreft het uitsluiten van de landibouwarbeiders van toepassing der wet. De senaat schrapte verder opnieuw artikel 6 bis over het verleenen van inzage in de boeken aan de scheidsrechters van beide partijen, doch laschte daarentegen in artikel 8 over de salarisveranderingen, een deel van artikel 6 bis in. Wat artikel 8 betreft, stemt de Senaat er in toe, dat de eisch tot salarisherziening ontvankelijk is, indien de wijziging van het offloieele indexcijfer 5 procent bedraagt. Tot nog toe had de Senaat deze wijziging op 10 procent gesteld. De Senaat heeft deze nieuwe redactie van artikel 8 goedgekeurd met 194 tegen 82 stemmen, waarbij Chautemps werd ver zocht, dezen tekst voor de Kamer te ver dedigen. De Senaat verdaagde hierop zijn zitting tot tien uur hedenavond om de Kamer in de gelegenheid te stellen, het ontwerp in derde lezing te behandelen. Gistermiddag is mevrouw Skoblin te Parijs geconfronteerd met de echtgenoot® van den verdwenen Russischen generaal Miiller. De advocaat van mevrouw Miller poogde aan te toonen, dat mevrouw Sko blin getracht heeft, een alibi op te zetten voor den dag. waarop de .generaal is ver dwenen en hij maakte, dat zij enkele van haar verklaringen moest herroepen. Tenslotte verklaarde mevrouw Skoblin evenwel: „Ik zweer voor God en de men schen, dat ik niets van de zaak afweet. Ik word beschuldigd en men heeft mij be lasterd, doch ik heb niets te vreezen; ik kan niet zeggen, wat ik niét weet." ENGELAND EDEN NAAR WASHINGTON? De Valera weer naar Londen. Volgens de „Daily Sketch" zou ln poli tieke kringen een campagne gevoerd wor den om Eden te benoemen tot ambassadeur te Washington, in de plaats van sir Ronald Lindsay, 'wiens overplaatsing aanstaande is. In bedoelde kringen voert men aan, dat een dergelijke benoeming „niet slechts een oplossing zou vormen van het probleem, dat door het aftreden van den minister van bultenlandsche zaken is ontstaan; doch tevens van onschatbare waarde zoü zijn voor de toekomst van de Britsch- Amerikaansche betrekkingen". Verscheidene leden van de oppositie in het Lagerhuis hebben crltiek geoefend op het bezoek, dat koning Carol van Roemenië binnenkort aan Londen zal brengen. Het Huls verwierp met 208 tegen 104 stommen een resolutie van Lansbury waarin het Huls de regeering om uitleg verzocht. Ten aanzien van de sabotage, die ge pleegd is op de vliegtuigen van de Fairay- fabrleken te Heton Moor, zijn officieel® kringen van oordeel, dat het hier de daad van amateurs betreft. Iemand, die slechts een elementaire kennis van vliegtuigen heeft, zou gemakkelijk veel aanzienlijker schade hebben kunnen aanrichten. De Valera is met de overige Iersche gedelegeerden hedenmorgen weer van Kingstown naar Landen vertrokken. RUSLAND Het nieuwe proces. Heden te 10 uur begon het nieuwe „groo te" proces. Na het vonnissen van Zdnovjef, Kamenef, Platakof en Radek. de vroegere leiders der rechtsche. oppositie, schijnen Boekarin en Rykof met Trotrici op den achtergrond, de voornaamste personen van dit proces. De beschuldiging luidt: Splortnage in dienst van vreemde mogendheden. In een hoofdartikel verzekert het Jour nal de Moskou, dat de rechtsche en Trotz- kistische samenzweerders beoogden een nieuwen wereldbrand te stichten door te probeeren een militaire agressie tegen de Sovjet-Unie uit te lokken. De pers mag de zittingen bijwonen. De voorzitters en secretarissen van het I.V.V. en de SA.I. hebben heden te Brussel vergaderd. Men beslat vijftien en zestien Maart te Parijs een vergadering te houden van beide internationalen tot bespreking van den algemeenen toestand in Europa en den oorlog in het Verre Oosten. Ook werd besloten een telegram te zen den aan de regeering van de Sovjet-Unie, onderteekend door Citrine, Schevenels, de Brouckere en Adder. Hierin wordt herin nerd aan de vorige processen, welke bij de openbare meerling twijfel deden ontstaan inzake de rechtvaardigheid van het vonnis. De onderteekenaars verklaren thans zich niet te willen mengen in de welgegronde beschuldigingen, hoe fantastisch of deze ook mogen schijnen, doch niet zonder on rust riet men dat de Russische pers de be klaagden reeds zonder onderscheid veroor deelt. nog voor een bewijs van hun schuld is geleverd. Een dergelijke houding schijnt den bnderteekenaars van het telegram niet in overeenstemming met de meest elemen taire begrippen van de rechtvaardigheid en hierdoor wordt een vooroordeel gescha pen tegen het proces. FINLAND Wettelijke vacantieregeling in voorbereiding. De minister voor sociale aangelegenheden zal bij het parlement een wetsontwerp in dienen. waarin bepaald wordt, dat leder handarbeider recht heeft op een jaarlijk- sche vacantie. Op het oogenblik hebben de kantoorbedienden en ambtenaren reeds recht op een jaarlijksche vacantie, doch er zijn nog geen bepalingen ln de wet opge nomen voor arbeiders. Het wetsontwerp, dat thans in voorberei ding is en dat waarschijnlijk nog dit voor jaar door het parlement ln behandeling zal worden genomen, bepaalt, dat alle hand arbeiders in fabrieken, winkels etc. ieder jaar, na een arbeidsperiode van zes maan den vijf dagen, na een arbeidsperiode van een Jaar negen dagen vacantie zullen krijgen. Zij, die langer dan vijf Jaar in een onderneming gewerkt hebben, zullen reoht krijgen op twaalf dagen vacantie. ZUID-AFRIKA Het vraagstuk der koloniën. Generaal Hertzog, de minister-president heelt aan een deputatie in Kaapstad me degedeeld, dat het „koloniale vraagstuk" binnen vier jaar zal zijn opgelost. Dit werd onthuld door kolonel Hamman, den lei der van de Vereenigde Partij in Zuidwest- Afrlka (vroeger een Duitsche kolonie), die aan het hoofd stond van de deputatie. Een ander lid der deputatie voegde hieraan toe. dat de volle omvang der besprekingen met den eersten minister thans niet kon den worden onthuld, maar, zóo zeide hij, onze toekomst is definitief verbonden met de, Zuid Afrlkaansche Unie en deze zal nooit Zuid-West-Afrika afstaan. Poort v. Cleef 3 gew. part.: Wilhelmina 9 gew. part. Totaal P. v. Cl. 13'/r gew. part., Wil helmina 12'/i gew. part. lste prijs Poort van Cleef; 2de prijs Wilhel mina. Hoogste gem. 4,68 L. Verhoeven; hoogste serie 28. L. Verhoeven. TENNIS. HET TOURNOOI TE MONTE CARLO. In het heerenenkelspel kwam Van Swol een ronde verder door met 62, 61 van Weatma- cott te winnen. In het dubbelspel evenwel werden onze lantj- genooten Hughan en Van Swol uitgeschakeld door een 4—6, 7—9. 6—3. 2—6 nederlaag tegen de Zuid-Slaviers Puncec en Mitic. Daarvoor hadden zij met 62. 62. 62 van het Italiaansche paar Bossl—Canapele ge wonnen. JAPAN. De nationale mobilisatie. Onder voorzitterschap van minister president Konoje is de commissie van 45 bijeengekomen voor de behandeling van het wetsontwerp nopens de nationale mo bilisatie. Naar aanleiding van de verklaringen van eenige interpellanten dat het land ontsteld was door het vooruitricht van een tijdelijke opheffing van de grondwet, betoogde de premier, dat de regeering geen andere keus had om het hoofd te bieden aan de bui tengewone toestanden, die uit de aan den gang zijnde vijandelijkheden kunnen voort, vloeien. De regeering overweegt trouwens de instelling van een raad. belast met de nationale mobilisatie. Tenslotte zeide hij, is het voorbarig, tot de conclusie te komen, dat deze maatregel gelijk staat met de in voering van het fascisme. De nationale politiek van Japan blijft zich onderschei den van die van Duitschland en Italië. Hij besloot met te verklaren, dat de wet op de nationale mobilisatie de grondwet en de prerogatieven van den Landdag eerbiedigt. VEREENIGDE STATEN Meer dan tien millioen werkloozen Ma noeuvres van bommenwerpers uitgesteld Volgens de schattingen van den natio- nalen raad voor de industrie heeft het aantal werkloozen in de Vereenigde Sta ten in Januari 10.342.000 bedragen. De groote oefeningen van Amerikaan- sche bommenwerpers vanaf het vliegveld Mitchell Field op Long Island zijn plotse ling afgelast. Dit vormt een onderdeel van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen om legergeheimen te beschermen, nadat j.l. Zaterdag in New Vork twee mannen en een vrouw wegens spionnage zijn gearres teerd. De oefeningen zouden geschieden om een nieuwe uitvinding te probeeren, wel ke streng geheim gehouden wordt en waar door het mogelijk is om automatische bom men uit vliegtuigen te richten en uit te werpen. Men is nog op zoek naar zes an dere leden der spionnagebende. Op het vliegveld Mitchell Field is een speciale wacht geplaatst om diefstal van geheimen te voorkomen. Eerste Kamer. Buitenlandsche Zaken. In de vergadering van hedenmiddag zette de Eerste Kamer de behandeling van de begrooting van Buitenl. Zaken voort. De heer Vorrlnk (s.d.) wijst op de be langrijke gebeurtenissen van de laatste we ken, waarbij de nationaal-socialistische psychose weder een overwinning heeft ge boekt. Het is van het allergrootste belang, dat het Westen van Europa zich tegen de Duitsche politiek krachtig verzet. Spr. be treurt in hooge mate, dat de Nederlandsche regeering de verovering van Abessinië door Italië heeft erkent. Onze buitenlandsche politiek dient, vol gens spr., in het belang van den vrede gron dig te worden herzien. In het Volkenbondspact dient wijziging te worden gebracht, en wel zoodanig, dat de beginselen van den Bond ook werkelijk kun nen worden verwezenlijkt. De Volkenbondsstaten hebben het volko men in de hand de beginselen van den Bond door te voeren en tegenover de op merking, dat de mislukking van de sancties inzake Abessinië de onmacht van den Bond hebben bewezen, stelt spr. zijn opvatting, dat die mislukking niet een gevolg was van onmacht van derf bond, doch van onwil van de staten. Ten slotte zegt spr. dat den laatsten tijd in onze buitenlandsche politiek een vaste lijn ontbrak. De heer Anema (a r.) constateert, dat de regeering het dwingend karakter van art. 16 van het Volkenbondspact wenscht weg te nemen, doch het artikel zelf niet wil schrap pen. Spr. had liever gezien, dat men getracht had art. 16 facultatief te stellen. Deze uit drukking komt spr. beter voor dan „voor loopig buiten werking stellen". Wat den Bond zelf betreft, is spr. van meening, dat deze geenszins een anti-fas cistische bond dient te worden, terwijl eveneens behoort te worden gewaakt, dat het niet een bond van Engeland en Frank rijk met wellicht nüg enkele kleine staten wordt. Spr. heeft met groote voldoening gezien, dat de minister een open oog heeft voor de realiteit van de feiten en dat de regeering bereid is te doen, wat die realiteit voor schrijft, waarbij echter geen fundamen teel beginselen worden losgelaten. De heer Droogleever Fortuyn (Lib.) noemde het een gevaar, dat er bij sommi gen de gedachte bestaat, dat de volkenbond gemaakt moet worden tot een zoogenaamd blok, o.a. tegen de fascistische staten. Diplomatiek en consulair, zijn wij aldus spr.. in het buitenland slecht vertegenwoor digd. Vooral ten aanzien van Joego-Slavië en Bulgarije- vraagt spr.. of de minister wil overwegen wijziging in onze vertegenwoor diging aldaar te brengen. Spr. drong aan op een spoedige oplossing van de kwesties tusschen de Rotterdamsche en Antwerpsche Zeehavens De heer de Zeeuw (S.D.) bespreekt even eens de kwestie tusschen de havens van Antwerpen en Rotterdam en geeft als zijn meening te kennen, dat de verlaging der loodsgelden niet voldoende is. Voorts vraagt spr. van den minister de verzekering, dat de steun der regeering aan onze havens ongewijzigd zal blijven, zoolang ook de Bel gische havenpclitiek ongewijzigd blijft. Hierna wordt gepauzeerd AMSTERDAM. 2 Maart. De beurshandel is den laatsten tijd van zeer kleine afmetingen. Hoewel de Kooplust vrijwel geheel is verdwenen, bestaat er toch hoegenaamd geen neiging te bemerken, om tot liquidatie over te gaan. Ondanks de berichten omtrent politieke spanningen en omtrent den ongunstigen econo- mischen toestand in de Ver. Staten, waarvan men den onaangenamen weeromslag vreest, legt de Amsterdamsche markt onmiskenbaar een groot weerstandsvermogen aan den dag. De door Nederlandsche ondernemingen tot dusverre over 1937 in het licht te geven Jaarverslagen, doen uitkomen, dat het achter ons liggende jaar voor het Nederlandsche bedrijfsleven, dooreengeno- men, niet onvoorspoedig is geweest. Men houdt er dan ook rekening mee. dat door tal van ven nootschappen nog bevredigende dividend-uitkee- ringen zullen worden gedaan. Onwillekeurig ver leent dit de markt een goeden steun. Bij een beoordeeling van de huidige situatie dient voorts niet over het hoofd te worden gezien, dat het rendement van prima beleggingspapieren zeer matig is geworden. Alles wijst er daarbij op. dat de rentestandaard zich nog in een dalende rich ting beweegt en de beleggers en spaarders hou den hun hart vast. dat zij hun inkomsten, uit hoofde van in eerste rangs beleggingsmateriaal gestoken geld, nog verder zullen zien slinken. Vanzelfsprekend gaat men aldus uitkijken naar papieren, die de mogelijkheid van een grooter bate af te werpen, inhouden. En onwillekeurig gaat dan de belangstelling uit naar aandeelen in ondernemingen, die voor den dag komen met behoorlijke winstcijfers. De resultaten over 1937 vormen natuurlijk geen aanwijzing voor den gang van zaken in het loopende jaar. doch dit neemt toch niet weg. dat het gestadig omlaag gaan van den rentevoet aan de appreciatie van aan deelen ten goede komt. Onder de huidige om standigheden zal men eerder dan in normale tijden geneigd zijn de kans op een behoorlijk rendement tot op zekere hoogte op te offeren aan de veiligheid. En dit is waarschijnlijk een der factoren, waaraan de aandeelenmarkt tegen woordig een goede stimulans ontleent. De middagbeurs. In het voorkomen van de beurs was heden hoegenaamd geen verandering gekomen. De markt kenmerkte zich in het bijzonder door af wezigheid van affaire en van een uitgesproken stemming kon geen gewag worden gemaakt. Des niettemin werd wederom het noodige weerstands vermogen aan den dag gelegd en de koersen kon den zich meerendeels ruimschoots handhaven. Het kleine herstel in de Ver. Staten verleende de markt bij gebrek aan andere gezichtspunten onwillekeurig eenigen steun. De affaire in A;ne- rikaansche fondsen was er overigens niet om vangrijker om geworden. In Staalaandeelen en Anaconda's ging het kalm toe. Bij de opening stelden de koersen zich iets boven de slotprijzen en daarna bleef de toestand vrijwel in evenwicht. Dé locale markt was zeer stil. Het beste bewijs hiervoor werd wel gevormd door Koninklijken, waarin kort na de opening enkele stukken wer den verhandeld tegen een koers, die niet veel verschilde bij die van gisteren. Nadien was van affaire niets meer te bespeuren en gedurende verscheidene tapes kwam geen noteering tot stand. Rubberfondsen trokken nauwelijks eenige at tentie. De stemming was overigens prijshoudend. Van de Tabakken kwamen de Sumatra-aandee len bij kleine omzetten iets hooger te liggen. Industrieelen, die op kleine schaal werden ver handeld trokken meerendeels een kleinigheid aan. De Fokkeraandeelen. die enkele procenten boven het vorige slot werden ingezet, liepen later op den middag iets achteruit. De Suikerafdeeling was stil; H.V.A.'s waren zoo goed als onveran derd. Scheepvaartaandeelen waren veronacht zaamd. Op de beleggingsmarkt bestond wederom een vaste stemming voor de Ned. Staatspapieren. Over het algemeen waren de koersen dezer fondsen vrijwel onveranderd, doch op de be staande noteeringen openbaarde zich toch eenige vraag. Integralen liepen nog een kleinig heid naar boven. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren eveneens goed gedisponeerd. Fransche fondsen en Brazilianen werden tegen de prijzen van gisteren verhandeld. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 13/16 ((8.96 13/16). Berlijn 72.34 (72.31). Parijs 5.82 1/2 (5.84 1/2) Brus sel 30.34 1/2 (30.34). Zwitserland 41.49 1/2 (41.521/2). Kopenhagen 40.05 (40.05). Stockholm 46.20 46.20). Oslo 45.07 1/2 (45.07 1/2). New-York 1.78 3/4 11.78 11/16). Praag 6.28 1/2 6.28 1/2). Oost. Bankpapier 31. Lire Bankpapier 7.20. Prolongatie 1/2. Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. Registermar- ken 36 3/4. Crediet Sperrmarken 113/8. Ef- fectensperrmarken 81/4. Reismarken 50. Bankpapier 33. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. BILJARTEN. WILHELMINA—POORT v. CLEEF. De laatste uitslagen van dezen vriendschap- pelijken wedstrijd zijn: B. Teegelaar (P.v.Cl) 405 405 26 64 15.57 J. Bakker (Wilh.) 128 122 26 24 4.69 W. Dool 63 27 29 4 0.89 A. Nieuwkoop 49 49 29 8 1.68 P. Gordijn 40 40 50 4 0.80 G. Reerink 31 26 50 2 0.52 P. Gordijn, res40 25 33 4 0.75 H. Dubbelman 47 47 33 7 1.42 H. v. d. Berg 20 10 26 2 0.37 C. Rooi 20 20 26 3 0.76 A.v.Wassum (W.) res. 102 74 24 13 3.08 B. de Roo <P. v. Cl.) 195 195 24 22 8.12 A. v. Wassum 102 102 28 13 3.64 G. Tegelaar 98 61 28 12 2.17 J. v. d. Lubbe 70 68 34 9 2.— A. H. Waller 81 81 34 9 2.39 A. Pieters 56 56 33 11 1.69 W. Dool 63 54 33 11 1.63 H. Dubbelman 47 47 36 7 1.30 H. I. v. d. Berg 54 46 36 11 1.27 H. Reerink31 17 41 3 0.41 P. Gordijn 40 40 41 5 0.97 AMSTERDAM. 2 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd 183 vette kalveren: le kw. 7682. 2e kw 6674. 3e kw. 5464 ct. oer KG. levendgewicht. 134 nuchtere kalveren 611 per stuk. 86 lammeren. Vleeschvarkens, wegende 90—110 KG 69—70. zware var kens 6869. vette varkens 6667 ct per K.G. slachtgewicht. RIJNSBURG. 1 Maart. Tulpen per bos: Bartigon 2136 c.: Copland 1319: Le Nótre 2432; Couleur Cardinal 2839; Peach Blossom 3034; Mr. v. d. Hoeff 30 38; Murillo 1623; Prins van Oostenrijk 1822; Moore 1114: Due de Berlin 12— 17; La reine 1018; Enkele gemengd 14 16; Dubbele gemengd 2632; Electra 30— 34; El Toreador 1823; Californië 2228; Stockholm 1826; Gele Prins 2228: King of the Yellow 1517; Parma 3642. RIJP WETERING 1 Maart. 3627 eieren 2.704.00, 174 eer1:i- ren 3 3.10 per 100. Konijnen 0 801 85 per stuk Kaas 0 34 0.40 per K.G. WOERDEN. 2 Maart. Aanvoer 36 partijen kaas. Met rij terne rk ie kw 25—26. idem 2e kw. 2324. Handel matig. 3-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3