AANPASSEN! LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 2 Maart 193S I De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje AANPASSEN, LAAT VOOR U WASSCHEN! VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.V. BE ETHISCHE WAARDE VAN DE STAATZOEKENDE HOUDING. Voordracht van Prof. Mr. C. W. de Vries. Voor de afdeeling Leiden van den Vrij zinnig Christelijken Studenten Bond heeft gisteravond prof. mr. C. W. de Vries uit Rotterdam gesproken over een onderdeel van het waagstuk: Opvoeding tot het leven in de staatsgemeenschap. Spreker bepaalde zich tot de ethische waarde van de staatzoekende krachten, welke wordt gevonden in de plichtsbetrachting, in de ontwikkeling van het rechtsbewustzijn en door de staatsgemeenschap te dienen door individualiteit en leiderschap. In den mensch leeft de behoefte om een staatsorganisme als een soort gewa- pend-oeton-constructie in het maatschap pelijk leven in te voegen. Elke vergelij king gaat mank en daarom wijst spreker er op. dat het rechts- en staatsleven voor al nie' liet moet worden begrepen als een re sultaat van een abstract-logische intellec tualisme. Bij wijze van voorbeeld zegt spreker, dat een zoo groot intellect als Struycken toch niet door intellectueele redeneermg b.v. tot zijn democratiebegrip, uitgangspunt en ideaal van zijn leven, is gekomen. De vrijzinnig-protestant, die een bepaal de menschbeschoiuwing en een levensbe schouwing huldigt, die vooral moet ..le ven". heeft de taak en de plicht den mensch in de staatzoekende houding te onderzoeken. Spreker geeft uit de historie voorbeel den van een staat-zoekende houding, naast de voorbeelden van „Staatsvijan digheid". Ook voor den tegenwoordigen tijd gaat in dezen studentenkring het leven boven de leer. Dit is een gezindheid met ethi sche waarde, omdat die gezindheid den mensch beschermt tegen de constructie van den absoluten staat. Maar ook tegen andere constructies moet worden gewaar schuwd. Prof. Kranenburg heeft in zijn boek „Aigemeene staatsleer" deze vraag ge steld: wanneer meerdere machtsorganisa ties door historische oorzaken zijn ont staan, en zij komen in conflict, aan welke daarvan komt dan rechtmatig het beroep op „hooger bestel" toe? Zie hier nu een vraag van een apatisch geleerde, een vraag, inderdaad niet vat baar voor een oplossing met behulp van een abstract intellectueele redeneering. De oplossing van die vraag ligt op het terrein van het staatkundig Teven, niet in een „leer". Als voorbeeld kan de geschiedenis van het Calvinisme worden genomen. De hou ding van het Calvinisme in de zestiende eeuiw kon moeilijk als een staat-zoekende houding worden gekenschetst. Integendeel tegen staat- en vorstengezag moest wor den gewaarschuwd. Calvijn wilde met den besten regeeringavorm opkomen voor de vrijheid. Zijn practijk moest wel anders zijn. omdat de goede staatsconstructie ont brak. De regeeringsvorm was een demo cratie der uitverkorenen, dus een aristo- democratie. Na de Fransche revolutie overwint juist onder de Calvinisten het staatkundig le ven de oude leer. Nu is vorstengezag en staatsmacht onder Calvinistasohe schrij vers alles. De Pruisische kroon profiteert van ideeën als heilige alliantie en inter ventie. Tegen de theorie van de achttien de eeuw stelt zioh een nieuwe vorsten school en een nieuwe regeeringspractijk. die de staatsvijandigheid aflegt. Kuyper keert weer tot democratie en souvereiniteit in eigen kring terug. Welke is de nieuwste ontwikkeling van het staat kundig leven boven de staatkundige leer? In elk geval is de Calvinistische leer door het staatkundig leven gewijzigd. Elke. leer is fout, die niet op het leven klopt.. Als wij de tegenstellingen toespitsen, zien wij dat het staatkundige leven zich beweegt tusschen de twee polen van de absolute en de negatieve, louter adimini- stratieve staat. Is een tusschenweg mogelijk, zocdat zoowel de staatzoekende houding van den enkeling als ook de iirdividueele vrijheid tot hun recht komen, waarin de ethische waarden van beide begrippen hun volle ontplooiing vinden? Zou het dan niet kunnen blijken, dat hier juist de taak van het vrijzinnig-pro- testantisme ligt, dat krachtens zijn hu- manistischen inslag aan de individueele vrijheid niimte geeft en anderzijds de staatsbemoeienis kan waardeeren, zoolang de staat zich gebonden weet aan het door de burgers erkende „hooger bestel", dat niet in een intellectueele leer, maar m het leven tot uiting komt? Deze door grenzen bepaalde gebonden heid aan den staat, aldus besloot spr., zullen wij in vrijheid moeten waardeeren, niet alleen uit nood, maar uit werkelijk vrije erkenning van de positieve waarde van den staat, NIEUW GRIEKSCHE KUNST EN AESTHETICA. Voordracht van mej. dr. P. Lescaris. Miej. dr. P Lescaris lectrice aan de Sorbonne heeft gisteravond, op uitnoodi- ging van de vereeniging NederlandGrie kenland in het Snouck-Hurgronjehuis een voordracht gehouden over „Nieuw Grieksche Kunst en Aesthetica" Er bestaan, aldus mej. Lescaris, affini teiten tusschen de nieuw Grieksche volks kunst en de geest van de oude Grieksche kunst. Spr. voegde hieraan toe dat zekere karakteristieke trekken van het oude Grie_ kenland nog voortleven in het Griekenland van heden. Vervolgens vroeg spr. zich af of er wel van een nieuw Grieksche kunst, gesproken kan worden. Zij onderscheidt in de nieuwe Grieksche kunstvoortbrengselen twee tradities daarbij rekening houdend met vreemde in vloeden n 1. de antieke traditie en de Byzantijnsche. en verder twee stroomingen: een volkss,rooming. welke collectief is en een andere, meer individualistische, de we. tenschappelüke streaming. Na in het kort de kenmerkende eigen schappen van deze twee stroomingen te hebben geschetst, komt spr. tot de con clusie dat de volkskunst meer homogeen, meer bindend en origlneeler dan de weten, schappelijke kunst moet genoemd wonden en bovendien het meest representatief voor het moderne Griekenland. De volkskunst concentreert zich inder. daad eensdeels rond de architectuur waar uit onmiddellijk een heele reeks toegepaste kunsten voortkomt zooals weefkunst, ceramiek, metaalbewerking en houtsnij kunst.. Behalve deze toegepaste kunsten die zich rond de architectuur bewegen zjjn er anderzijds ook een reeks kunsten van meer collectief karakter n.l. de muziek, de poëzie en de dans. Vandaar deze karakteristieke eenheid van de volkskunst: de arbeider die eenerzijds zün woning bouwt en verfraait, danst anderzijds en improviseert in de poëzie. Dit neemt niet weg dat de ge schoolde kunstenaar heden ten dage een bevoorrechte plaats inneemt, want tegen woordig kan hij, beter dan in het tijdperk van valsch classlsisme en van verachting van het Byzantisme, zijn eigen Grieksche traditie doen samengaan met de Westersche techniek om daaruit een nieuw Grieksche, kunst te scheppen, die zoowel de Byzan tijnsche kunst als de antieke Grieksche kunst eer aan doet. ORANJE EN JONG NEDERLAND. De eindvergadering. Het comité Oranje en Jong Nederland heeft ten huize van mevr. Van der Hoe venFockema Andreae de eindvergadé- ring gehouden, waarin het comaté ont bonden werd. 71 wiegen en 70 babyuitzet- ten werden uitgedeeld, wo^an 7 wiegen en 7 uitzetten voor Oegstgeest bestemd waren. Verder loonden 30 troostpakketten verstrekt worden. De uitdeeling van de complete uitzetten begon oo 31 Januari er had terugwerkende kracht tot 22 Ja nuari, terwijl met de troostpakketten te ruggewerkt kon worden tot en met 10 Ja nuari Het comité spreekt zijn hartelljken dank uit' aan aller., die hetzij door een gave, hetzij door arbeid hebben medege werkt tot het mogelijk maken van deze uitdeeling en aan de leveranciers, die hun goederen óf ten geschenke gaven óf tegen zeer gereduceerden prijs afstonden, inzon derheid de firma Turksma die ten allen tijde bereid was de vele knotten wol voor het comité te kleuren in iedere gewensch- te hoeveelheid. De ultdeeUngen zijn thans derhalve afgeloopen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma Vreem, Diefsteeg, Lei den. rund-, kalfs- en varkensslagerij', han del in fijna vleeschwaren en spek. Uittredend Eigenaar: C. B. Vreem, Leiden d.d. 29 Juli 1937. NED. BOND v. VER. VAN OUD-LEERL. DER TUINBOUWCURSUSSEN. Feestavond bij het derde lustrum. Gisteravond vierde de afd. Leiden van bovengenoemden bond haar derde lustrum met een gezellige vergadering. De voorz. de heer Smit heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den oud-voorzitter, den heer A. Galjaard, een deputatie van de afd. Was senaar en de vertegenwoordigers der samenwerkende vereenigingen. Spr. herin nerde aan de oprichting van de Ver. v. Oud leerlingen, waaraan wijlen oud-hortilanus Witte den stoot gaf en welke tot stand kwam met 23 leden. Namens de afd. Wasse naar complimenteerde de heer Verlind de afd. Leiden en sprak den wensch uit, dat de nauwe samenwerking tusschen beide afdee- lingen moge blijven bestaan. De heer M. Galjaard sprak als voorzitter van de Tui niers- en Blcemistenver. eveneens woor den van waardeering en wees op de goede samenwerking tusschen beide vereenigin gen, welke, naar hij hoopte tot in lengte van dagen zal blijven bestaan. De heer Witte- naar memoreerde de oprichting en liet het, wel en wee der afd. de revue passeeren. De heeren Smit en Lagendijk, resp. voorzitter en penningmeester, die beiden veel tot de oprichting hebben bijgedragen en al deze jaren als ijverige bestuursleden de belan gen van de afd. hebben gediend, werden namens de leden toegesproken, waarbij hun tevens een huldeblijk werd aangeboden, be staande uit een vulpotlood met inscriptie. De heer Smit dankte, mede namens den heer Lagendijk de leden voor dit bewijs en hoopte nog lang zijn krachten te kunnen geven aan het werk der oud-leerlingen. De heer A. Lagendijk sprak hierna over het onderwerp „Bouwen en bewaren" en schetste op de hem eigen dichterlijke wijze de taak der vereeniging. Nog voerden eenige leden een schets op, door een der leden vervaardigd, terwijl muziek en een gratis verloting ertoe bijdroegen om de stemming tot het einde van den avond uit stekend te doen zijn. DECLAMATIE-AVOND F. C. VAN DORP. Voor den Chr. Kunstkring. Gisteravond heeft de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam voor de leden van den Chr. Kunstkring een voordracht-avond gegeven, welke uitnemend is geslaagd. Daar de voorzitter, dr. J. van Ham, wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. spr^k de heer D. v. d. Stoep een kort openingswoord, waarin hij er o.m. op wees, dat de kring, in de twee maanden van zijn bestaan reeds een flink ledental heeft ver worven. Bij den aanvang van dezen avond bedroeg het ledental ongeveer 150 en aan het einde was het opnieuw aanzienlijk ge stegen. De heer van Dorp droeg voor de pauze gedichten voor van Revius en Gezelle. Behalve een aantal korte religieuze gedich ten had hij van Revius gekozen „Simson Speelman" en ..Postillon" (in aller haest uytgezonden, om te zoeken den verloren Graef Johan van Nassau, den 13 Sept. 1631). Dit werk van Revius lag den heer van Dorp wel bijzonder goed. Hoe zuiver en innig wist hij de mystiek in de gods dienstige poëzie te verklanken, hoe sterk was zijn dramatiek in de Simson-tragedle, hoe speelde hij de fijne spot en verkropte verontwaardiging in de Postillon. In deze gedragen poëzie was de declamator onge twijfeld op zijn sterkst. Maar ook de lichtere, ijlere, simpeler poëzie van Gezelle met haar toch weinig vrome toon, wist hij in alle opzichten recht te doen wedervaren. Nergens probeerde hij te forceeren, maar overal bracht hij de stem van den dichter in zijn lichte en donkere, blijde en weemoedige dagen. Een dankbaar publiek luisterde met toegewijde aandacht. Na de pauze droeg de heer v. Dorp vroo- lljk proza voor, dat evenveel, maar ander soortig succes had. Door de fa. B. de Kier was een kleine expositie ingericht van boekwerken en dichtbundels, waaronder men in de eerste plaats aantrof het werk van de dichters en schrijvers, waaruit de heer van Dorp zijn programma had gekozen. Deze expositie trok in de pauze veel belangstelling. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. MARIJT. Hedenmiddag om 1 uur vond ohder groote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Marijt, in leven wisseliooper bij de Rotterdamsche Bank Ver., die bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op de heeren P. A. de Gooyer. dir. Rotterd. Bank, te Leiden, A. J. v. Haarlem, chef v. d. afd. Incasso, J. P. A. v. Vloodorp. pro curatiehouder, H. M. Disselvelt, chef van de afd. Boekhouding, kantoorpersoneel en collega's van den overledene. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer P A. de Gooyer. di; een wcord van afscheid sprak en den overledene dank zegde voor de trouw en eerlijkheid gedurende zijn 25-jarige loopbaan bij de Bank. Vervolgens sprak dr. Westerink, Geref. predikant alhier. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. LEGATUM VISSERIANUM. Een prijsvraag uitgeschreven. De faculteit der rechtsgeleerdheid alhier heeft een prijsvraag uitgeschreven inge volge het Legatum Visserianum. Gevraagd wordt een kritische bespreking van de bestaande bilaterale verdragen be treffende de kracht van burgerlijke von nissen. De antwoorden moeten, in het Neder- landsch, Duitsch, Engelsch, Fransch of Zuid-Afrlkaansch getikt, vóór 1 Maart 1940 in handen zijn van den decaan der facul teit der rechtsgeleerdheid, het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript gevoegde verzegelde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijver of de schrijvers zal inhouden. Aan de antwoorden, die naar het oordeel van de faculteit daarvoor in aanmerking komen, zullen prijzen worden toegekend tot een maximum van f. 5000. Na deze toekenning zal de decaan in een faculteitsvergadering de met de bekroonde antwoorden overeenkomende verzegelde enveloppen openen en zal hij den toe- gekenden prijs ter kennis van den schrijver of de schrijvers brengen; de andere enve loppen zullen staande de vergadering ver brand worden. WITTE SINGEL 13 - TELEF. no. 1206. 6333 (Ingez. MeCL") R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Een dubbel jubileum, dat enkelvoudig gevierd werd. Gistermorgen werd in lntiemen kring het feit herdacht, dat twee leeraresscn gedu rende 12'/j jaar aan de R.K. Vakschool werkzaam waren. Een van deze jubilares- sen kon echter door ziekte niet tegenwoor dig zijn. Mej. A. J de Boer vierde haar jubileum als leerares in costuumnaalen; zij werd in het bijzijn van het bestuur, leerkrachten en leerlingen toegesproken door pastoor R F. M. Smitz, voorzitter van het school bestuur, die namens het geheele bestuur mej. de Boer gelukwenschte met haar jubileum en o. a. zei^e, dat het goed is, na 12'/t jaar eens een oogenblik te rusten en terug te zien op den arbeid, op de over wonnen moeilijkheden en op de behaalde successen. Dit is ook goed om daardoor nieuwe werklust en nieuwe werkkracht op te doen, nieuwe vreugde en nieuw idea lisme. Bij uw arbeid moet u, aldus spreker, niet alleen onderwijzend, maar ook vormend en opvoedend inwerken op uw leerlingen, die pas aan het begin van haar leven staan Het bestuur stelt er prijs op openlijk uit te spreken, dat u deze 2-voudige taak goed vervuld hebt en zegt u dan ook hartelijk dank voor wat door u voor de school is ver richt. Moge de Goede God u de kracht en het inzicht geven, uw taak goed te kunnen blijven vervullen. De directrice mej. M. A. Lutz, nam hierna het woord en wenschte mejde Boer hartelijk geluk, ook namens de leerkrach ten en leerlingen, die zooveel mogelijk door haar aanwezigheid blijk gaven van haar belangstelling. Mej. Lutz zegde haar dank voor de groote toewijding en ijver, waar mede mej. de Boer steeds de lessen aan de leerlingen van de verschillende opleidingen en cursussen gegeven heeft. Met groote oliohtsbetrachting, zeide de spreekster oa., heeft mej. de Boer zich op het werk toe gelegd en dan ook met de leerlingen, vooral van de hoogste klassen van den middagcur sus goede resultaten weten te bereiken. Ook voor het geven van dag- en avondcursus sen in costuumnaalen heeft mejde Boer de geschiktheid en tact, zoodat velen uit Lei den en omgeving eenige jaren achtereen bi) haar de lessen volgen, die altijd door een prettige toon gkenmerkt worden. Ook ais collega is mej. de Boer bij iedereen gezien. De directrice eindigde haar toespraak met de bede. dat God de jubllaresse moge zegenen en loonen voor haar werk in het belang van de school verricht; zij wenschte haar toe, dat zij nog vele jaren haar beste krachten aan de school mocht blijven geven en bood haar namens de leerkrach ten een blijvende herinnering aan. Telegrammen van gelukwenschen werden voorgelezen door een der leden van het schoolbestuur, den heer J. F. X, Sanders. Mej. de Boer dankte hierna voor de waardecrende woorden en voor de prettige samenwerking waarna het samenzijn be sloten werd met het zingen van een feestlied AANBESTEDINGEN. Namens B. en W. is gisteren aanbesteed de levering van hout in vier perceelen, t.w. perceel I: vuren- en grenenhout; II. ge- creosoteerd dennenhout: III. gecreoso- beerd en ongecreotoseerd inlandsch eiken hout en VI. gecreosoteerd inlandsch beu kenhout. Er was als volgt ingeschreven: P. J. v. d Hagen en Zn., Boxtel: III. f.954; Fa. G. Wijma en Zoon.. Apeldoorn: III. f. 1015.88, IV. f.419; L. v. d Eerden, Box tel: m. f. 893.06. rv f.442 50; N.V. Embal lagefabriek en Houthandel. Leerdam: I. f. 0449.36; N.V. Houthandel v.h. Joh. Da- ïnen. den Haag: I. f. 5758.18; Fa Ambagts- iieer en v. d. Meulen A'dam: I. f. 5773.90. II f. 490.72; N.V. Gebrs Van Hoeken's Houth., Leiden: I. f. 5705.38. II. f. 531.13: Pierre V. d. Eerden. Boxtel: III. f.1028, IV. f 550; D D. Noordman. Leiden: I. f. 5437.18; N.V Dekker's Houth.. Zaand.: I f. 6892.43, II. f. 565.50; N.V. Steenwljker Houth. en Stoomzag. „de Eikel", v.h. J. Wicherson cn Zn.. Steenwijk: IH. f. 993.10; Lulof's Rond- houthandel, den Haag: III. f 1003.82, IV. f. 368.55; Fa. B. Meilink. Borculo: IH. f. 961. IV f 474' N.V. Houthandel v.h. P. Rot Czn. Westzaan: I. f. 5333.39; Fa J. Nahuis. Groenio: III. f 945. IV. f.425; Fa. Gebr. Kulsinga. IJsselmonde I. f 5666, n. f 563.84. ra. f. 1107.33. IV. f. 475.92; F. W v. d. Eist en Co. N.V., Schiedam: I. f 5921.16; N.V. Houtbereiding, A'dam: II. f. 552.55; Felix Clerx. Helmond: III. f.945.50. IV. f 440' NV Hupkes' Houthandel. Dieren: III f 823 62 IV. f.430; N.V. Mirandolle. R'dam: II. f. 544.48. in. f. 1099.54. IV. f 450' De Volharding Oldenzaal: III. f 114 70 rv f 460; N.V Wilpsche Dijk. bij Deventer: IH. f. 1077.24. IV. I-WSf- Ver. Houthandel, den Haag: I. f- 5692.27, ill. f. 1392.94, IV f. 700; Joh. Raaymakers, Helmond: II. f. 604.58, m. f. 981.82. Voorts werd aanbesteed het leveren van magazijnvoorraden, enz., in 8 perceelen, t.w.: I Kramerljen. gereedsch., enz.; II. Loodgietersbenoodlgh.; in. Kachelbenoo- digdheden; IV. Asbest-, cement- en trl- plexplaten; V. Touwwerk; VI. Metselma- terialen; VII. Stokdweilen, kwasten enz.; VIII. Machlnek. benoodigdheden. De In schrijvingen waren de volgende; Fa. Gebr. Kruyt. Leiden: I. f.2197.44. Ret Triplexh., Utrecht'. IV. f. 317.60; A. Kiel, Leiden; III. f. 297.04; G. Alders, Haarlem: III f 385.04; M. Langezaal en Zn.. Leiden. I. f. 2010.30. II f.315. III. f. 254.68 IV. 1 397 35 V f. 67.25: VII f 342; VIII f225.50, Bouwmaterialenh. S. Bennink Leiderdorp: VI f 3268.80; N.V. Wernmk's Kalkfabr., Leiden: VI. f. 3083.35; Elsbtteh's Ghem. Ind. N.V.. Oss: VIII. f. 209.80 en L214.30, Fa. P. Fontein en Zn. Ikdden: VI f. 3682.31 N.V. L. Schelpk. „Trio" Leiden: VI f 3613.82, Oosthoek en Zonen's Ind.- en Hande. Mij. NV AlDhen a. d. Rijn: VI. f.3617.40, G. C. Bleys, Lelden: V. f. 59.34. VU. f. 328.73; I Cornet, Leiden: IV. f. 349.08; A. N. de Lint's Ind.- en Handel Mij. N.V den Haag. VI. f. 3686.95; F. C. PoeUjoe. Leiden III. f. 280.24; W. J. Laman, Leiden: I. f. 2120 25 Fa. Gebr. Prins. Delft: IV. f. 313.62; N.V. Ver Touwfabrieken, ft'dam: V. f.71.92, J. de la Bije, Lelden: f f. 66.95; Rouppe v. d Voort's Ind- en Handel Mij. NAT.,'den Haag: I. f 2362.30, H. f. 383.37; V. f.58^0, NV. Fil. Kalkfabr. v.h. van Dijk en Co., Leiden: VI. f. 3453.05. CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". Opening van den bazar. De Chr Jeugdver. „Nomateg" mag zich steeds in de belangstelling van zeer velen verheugen Toegewijde krachten staan ge regeld klaar om het bestuur te steunen vooral wanneer het de uitbreiding van het jeugdiwerk betreft. Maar ook daarnaast bezit .Nomateg" in het baaar-comite een groep actief-werkenden. die er eveneens ijverig naar streven om de vereeniging nog. meer aan haar doel te doen beantwoorden. Men heeft het in dezen lering zoo juist berapen dat. wil een vereeniging haar werk kunnen voortzetten, toereikende geld middelen een eerste vereischte zijn. Van daar dan ook dat maanden aaneen geijverd is om een groote hoeveelheid goederen bij een te verzamelen voor den gistermiddag geopenjden bazar. Het comité, dat weder- keerig veel steun ondervond, is wonderwel geslaagd Een uitgebreide collectie artikelen van den meest uiteenloopenden aard is op dezen bazar, die in het eigen gebouw van Nomateg. ie Binnenvestgracht 21. is onder gebracht, aanwezig. Overheerschend is vanzelfsprekend het fraaie en nuttige handwerk, maar daarnaast is ook een gToote plaats ingeruimd aan schrijfbehoef ten. luxe artikelen enz. Dat ook od dezen bazar de attracties, in velerlei vorm. niet ontbreken ligt voor de hand Men valt op dit gebied werkelijk van het een in het ander. Bezienswaardig is vooral „de schil- rij tentoonstelling" waar „echte" Rem- brandts. Frans Hals en Vermeers te be- zlohtigen zijn. Moe van het wandelen langs de stands noodigt. een gezellig zitje tot uitrusten en tot het gébruiken van een kopje thee Daar de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bafchuyzen. beschermheer van Nomateg, wegens ambtebezigheden verhinderd was om dezen bazar te openen, werd deze plechtigheid door den voorzitter verricht. Vooraf heeft echter de heer A. v. d. Velden namens het bazar-comlté een woord van welkom tot de vele aanwezigen gesproken. Dank bracht spr. ook aan hen. die aan het tot stand komen van dezen bazar hadden medegewerkt. In aansluiting hierop hul digde de voorzitter het bazar-comité voor het werk. dat verzet is. waarbti hij wees op het prachtige resultaat, dat werd bereikt. Nadat spr. nog met kracht had' opgewekt veie inlkoopen te doen. werd een aanvang met den verkoop gemaakt. Al spoedig ver wisselden verscheidene artikelen van eigenaar. Ook werd een druk gebruik ge maakt van de opgestelde attracties. Voor hen. die nog niet in de gelegenheid waren een bezoek aan dezen bazar te brengen, bestaat daarvoor hedenavond tot halfelf en morgen van 3—5 en van 7lO'/i uur de gelegenheid. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal-examen Indisch recht de heer P. S. van der Lely (Heemstede). Woensdag as. hoopt de heer F. J. P. Baars, monteur bovenleiding I alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.Z.H.T.M. Dc toestand in Sjansi. De bezetting van Sjansi door de Japan- sche troepen wordt thans nog slechts eeri kwestie van tijd geacht. De Chineesche troepen zijn in vollen aftocht en worden bestookt met bommen en machinegeweer- vuur De Japansche colonne, die door Lir.gsjih getrokken is. heeft zich thans ver- eenigd met de gfdeeling. welke Llnfen ge nomen heeft, terwijl de troepen, die uit Taijoen zijn opgerukt, de Gele Rivier ten Westen van Sensjau bereikt hebben Een afdeeling rukt in allerijl langs de Gele Ri vier naar het Zuiden op om te trachten duizenden Ohineezen die uit Hwotsjau naar Sjensi vluchten, den weg af te snijden. Britsch-Japansche spanning in Sjanghai. De Britsch-Japansche betrekkingen te Sjanghai zijn weer gespannen tengevolge van het neerschieten van een Ohtneesch burger op onder Britsohe bewaking staand terrein door een Japanschen soldaat. De Chineesch was den Brltschen sector uit door Japamjeezen bewaakt gebied binnen gekomen door over een prikkeldraadver sperring te klimmen. Het doodelijke schot werd gelost toen de man reeds op Britsch terrein was aangekomen en twee Britsche schildwachten op hem toekwamen om hem te ondervragen Brigadier-generaal Telfcr Smollett stelt een onderzoek in. Volgens een officieele Japansche lezing had dc Chinees koperdraad gestolen op Japansch gebied en weigerde hij gevolg te geven aan de sommatie van een Japansch schildwacht om te blijven staan. Van het front. Opnieuw loopen er geruchten, dat een belangrijk offensief der rechtschen thans in voorbereiding is. Er zijn groote voor raden opgeslagen voor de operaties, die spoedig te verwachten heeten. Dc niet-inmenging, De Sovjet-ambassadeur te Londen, Mals- ky, heeft gisteren een bezoek aan het Foreign Office gebracht en lord Plymouth, den voorzitter der non-lnterventie-commls- sie, medegedeeld, dat zijn land de nieuwe formule betreffende de terugtrekking der 'oultenlandsche vrijwilligers uit Spanje aanvaardt. Aangezien deze formule reeds door Frankrijk, Italië en Duitschland is aanvaard, verwacht men eerstdaags een bijeenkomst der ondercommissie voor de niet-lnmenging. Vrouwelijke arbeidsdienst begonnen In het geheele onder Franco staande Spaansche gebied is gisteren de vrouwe lijke arbeidsdienst geopend. Alle vrouwen tusschen 17 en 38 jaar. die daartoe door de overheid zijn opgeroepen, zijn aan haar taak in inrichtingen van socialen hulp, in volksgaarkeukens, ziekenhuizen, kleerma kerijen, apotheken, laboratoria, enz., be gonnen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van prof. dr. A, Scharff. In het Rijksmuseum van Oudheden al hier hield prof. dr. Alexander Scharff, hoogleeraar in de Egyptologle te München, gisteravond de eerste der beide aangekon digde lezingen. Hij sprak daarbij over de graven der Egyptische ambtenaren van het Nieuwe Rijk te Thebe. In deze door talrijke lichtbeelden verduidelijkte voordracht zette hij de beteekenis uiteen, welke de The- baansche graven hebben voor onze kennis der Egyptische kunst van deze periode en trachtte hij op stilistische gronden de kunsthistorische ontwikkeling der wand schilderingen en reliëfs van deze graven aan te toonen. Hij wees er op. hoe men daarin ook verschillende ontwikkelings perioden kan onderscheiden. Op een vroege periode, die zich nog heel duidelijk aansluit bij de kunst van het Middenrijk, volgt de bloeiperiode en de rijkste ontwikkeling in de graven uit den tijd van den prachtlie- venden koning Amenhotep III. De daarop volgende Amarna-tijd heeft in Thebe maar weinig sporen achtergelaten. Daartegen heeft de kunst van den Ramessiden-tijd (19e en 20e dynastie), welke ten onrechte gewoonlijk weinig gewaardeerd wordt, nog verbazend mooie en rijpe schilderwerken voortgebracht van sterk religieus karakter. Morgenavond houdt prof. Scharii zijn tweede lezing: over de Egyptische kunst in de latere perioden. ZANGUITVOERING IN ENDEGEEST. Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest c.a. door het dubbel mannenkwartet .Sempre Avantl een zanguitvoering gegeven. In vlot tempo werd het zeer gevarieerd programma van bekende liederen afgewerkt. De geneesheer-directeur, dr. F. J. Stuur man. vertolkte in zeer waardeerenae woorden den dank der verpleegden. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. zijn in de commissie, in 1938 belast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van mio- delbaar onderwijs in het boekhouden <alt"! K. XII en Q) of tot het geven van ««er onderwijs in de beginselen der han<1„r kennis tot leden benoemd: de heeren m dr. H. D. M. Knol alhier en mr. dr. Tekenbroek te Wassenaar. De politiebrandweer heeft gista'inWj dag ten huize van J. H. T. in het Pfrc Oude Singel 62 een schoorsteenbrandje 8 bluscht. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2