Oranjeploeg met slaat België 7-2 LEiDSCH DAGBLAD, Maandag 28 Februari 1938 Derde Blad No. 23904 Jjsie Jaargang Kik Smit scoort vier doelpunten Een verrassende, doch verdiende overwinning Wat er Zondag gespeeld wordt (Van een onzer Redacteuren). WAT de grootste optimist niet had durven droomen is gekeurd: de Nederlandsche Oranjeploeg heeft het Belgi sche nationale elftal een verpletterende nederlaag toegebracht. 72 was de uitslag en dit merkwaardige resultaat werd nage noeg geheel in de tweede speelhelft verkregen, want nadat de rust was ingegaan met den stand 10 in ons voordeel, was er geen enkele aanwijzing, die een zoo groote zege van de Oranje hemden deed vermoeden. Die 10 voorsprong gaf de krachtsverhouding heel goed weer, doch reeds in de eerste vijf minuten na de hervatting, was het duidelijk te zien, dat Holland daarmede allerminst genoegen zou nemen. De tweede helft was nog geen minuut oud, of Mijnders schoot uit moeilijke positie buiten bereik van doelman Braet tegen den paal en deze eerste aanval werd onmiddellijk gevolgd door een zoo krachtig offensief, dat de Belgische verdediging de handen vol werk kreeg en ondanks den steun van haar midden linie met meer geluk dan wijsheid haar doel voor doorboring wist te vrijwaren- Schoten van Vente, Smit en Wels gingen rakelings naast en na precies 8 minuten kwam het verwachte succes, toen Spaendonck van de achterlijn voorzette en Smit onhoudbaar inkogelde. Even leek het erop alsof de spanning zou blijven bestaan, toen Braine kort daarna den achterstand tot 21 ver kleinde, doch toen Wels drie minuten later handig profiteerde van een schromelijk misverstand in de Belgische defensie en den Hollandschen voorsprong op 31 bracht, was er voor onze zuiderburen geen houden meer aan. Oranje ging hoe langer hoe beter spelen, de Belgen probeerden een gewijzigde opstel ling hunner voorhoede, doch het hielp allemaal niets: Holland nam het spel volkomen in handen en scoorde nog 4 maal, waar tegen de gasten slechts één doelpunt wisten te stellen. Eri zoo eindigde dit eerste treffen in 1938 tusschen de beide oude rivaleti in een klinkende Hollandsche overwinning en een bittere ont goocheling voor onze zuidelijke tegenstanders, die stellig hadden gerekend op een veel eervoller resultaat tegen een elftal, dat heette op zijn retour te zijn en daarenboven den steun van zijn productieven aanvalsleider Bakhuys moest ontberen De wedstrijd van Bisteren is ongetwijfeld «Kwel boven als beneden den Moerdijk met meer spanning tegemoet gezien dan in jaren het geval Is geweest.. Na een periode ran uitgesproken Nederlandsche siu-prematie volgde een inzinking als noodzakelijke ««sequentie van het feit. dat in ons nationale elftal vrijwel geen nieuwe spelers wrden opgesteld en de beproefde krachten dus gaandeweg een jaartje ouder werden. De Belgen verkeerden vrijwel in dezelfde omstandigheden met dit verschil evenwel, dat het Belgische elftal nimmer dat niveau jn het continentale voetbal gebeuren heeft bereikt als ten onzent. Maar ook daar was de keuze-commissie bii gemis aan promi nente jongeren aangewezen op de oudere metbal-generatie, waarvan zij stellig geen uitzonderlijke prestaties kon verwachten, doch waaraan zij de verdediging der Bel- suche voetbal-eer met vertrouwen korf overlaten. Voor een herhalling van 1934, toen de nationale ploeg in het Amsterdamsche stadion met 93 verpletterd werd, vreesde over onze zuidelijke gjrenizen niemand meer; rten stond het Nederlandsche voetbal op hoogtepunt: de daarop volgende vier wedstrijden eindigden weliswaar eveneens M Hollandsohe overwinningen (42, 42, *-v. 1—0), doch de cijfers wezen uit, dat de krachten toch geleidelijk naar elkaar «ksroeidën en niu Bakhuys bii de onzen oo het appèl ontbrak, werd in het Belgische tamp weer gedacht aan de mogelijkheid ^ao een zege. Hoe geheel anders is het uitgekomen. Holland zegevierde met 72 en wat on eindig veel meer zegt! volkomen ver diend. Het was weer een echt-Hollandsche wed- rt'id. Geen fijn-berekend spel met mathe matisch zuivere passes en oordeelkundig ™»e kiezen, doch productief opportuni- jf'tsvoetbal. gespeeld door een moreel en khamelijk voortreffelijk getrainde ploeg, «ma alle Hollandsche doelpunten werden «oscoord na snelle, breedopgezette aanvallen "owoten met een afgemeten voorzet en een ™sericht schot. Vooral Smit was in een «tengewoon productieve bui en nam liefst doelpunten voor zijn rekening, waar- jm het een aJl fraaier was dan het andere. '™uwens de Haarlem-crack was ook data113 geweldig oo dreef; hij werkte, h» ?et 6611 Meve lust was en was buiten )i de beste speler van het veld. De oorzaak van de Belgische debacle ïtoi't naar onze overtuiging in het Het spel van onze zuidelijke sport- tan rs mist ten eenenmale elk element' verrassing; het is zonder eenige af- Fwmng ingesteld op shortpassing, waarbu jt positie kiezen vaak te roemen valt, toch ook weer niet zoodanig gaper- jettonneerd is, dat het een solide verdedi- E*,Wor onoverkomelijke moeilijkheden """W. In het middenveld werd er vaak aardig gecombineerd, doch er werd te veel in de breedte gespeeld, waardoor onze middenlinie telkens weer gelegenheid kreeg om zioh terug te trekken en bij iederen Belgischen aanval het numerieke evenwicht te henstellen. Daarbij kwam, dat de Neder- land'ïche halflinie verre superieur was aan die der bezoekers. Voor de rust. toen de Belgische centerhalf Maertens bijna door loopend als derde back optrad en van die plaats met verre trappen zijn vteugetlhalfs en binnenspelen? aan het werk zette, waren de partijen nog vrij,wel tegen elkaar opgewassen, waartoe ook het vooral in het eerste half uur erbarmelijk slechte plaatsen van onze halflinie medewerkte, maar toen hij zich in de tweede helft meer naar voren waagde en het Hollandsche middentrio er daarenboven steeds beter inkwam, zakte het Belgische elftal als het bekende kaar tenhuis hieen. Een kapitale blunder van den linksback Smellinckx. welke Wels in staat stelde om het derde Hollandsche doelpunt ter wereld te brengen, was het beslissende punt in den wedstrijd, waarbij het er tenslotte alleen nog maar omging met hoeveel goals voorsprong de Holland sche ploeg zou zegevieren. De belangstelling was belangrijk minder dan wij in de laatste jaren bij HollandBelgië-ontmoe- tingen gewend zijn. Over de oorzaken daarvan weidden wii reeds Zaterdag in onze voorbeschouwing uitvoerig uit en daarbij kwam nog het ongunstige weer. Aan de loketten van het trotsche Feijenoord- stadion waren voor de duurdere rangen nog volop kaarten verkrijgbaar, doch van eenig gedrang was geen sprake. Integendeel als het waar is. hetgeen wij bij geruchte vernamen, dat er van de circa 60.000 be schikbare plaatsen in voorverkoop ongeveer 52.000 verkocht waren, dan lijdt het geen twijfel of vele honderden plaatskaart- bezitters hebben gisteren od het laatste oogenfblik aan een verblijf bij de radio in de huiselijke omgeving de voorkeur gege ven boven een zitplaats op een open tribune in den gestadig neer druilenden regen en ln een onaan'genaam-kouden wind. Afgaande op de uitgestrekte gapingen, vooral in de open tribunes en die zijn in de Rotterdamsche sportarena sterk in de meerderheid schatten wij het aantal bezoekers op 45 a 50.000. waaronder ongeveer 7000 Belgen. Od zich zelf nog altijd een respectabel aantal, doch ln zijn veelheid niettemin teekenend voor den achteruitgang in de belangstelling voor het Nederlandsche voetbal ln vergelijking tot den glorietijd van eenige jaren geleden! Voor den aanvang. Rotterdam streeft ar nu eenmaal naar om Amsterdam in alles te overtroeven en dat kwam ook tot uiting in de muzikale op luistering, welke niet werd verzorgd dioor één, maar door twee muziekkorpsen. Om precies halfdrie be traden eerst de Bel gen in róód shirt en ztoarte broek en ver lens de Hollanders Oranje-shirt en pantalon het véld. Na de gebrui kelijke opstelling der elftallen „en haie" en het spelen der vólks li eder®. waarbij elk der muziekkorp sen el* één voor zijn rekening nam, riep scheidsrechter Thompson (Engeland) de beide aanvoerders bij zich. Doch in plaats van dit tweetal, renden alle 22 spelers naar het middenveld, zulks in verband met' een korte huldiging van Puck van Hfeel, den kranigen aanvoerder van het Oranje team, die voor de 60ste maal de Nederland, sche kleuren verdedigde, waarvan voor de 23ste maal tegen België. Een trotsch record, dat het dichtst wordt benaderd door Gejus van der Meulen en Harry Denis, respec tievelijk met 54 en 56 wedstrijden. Wie daarbij gesproken heeft en wS.t hij gezegd heeft, blieef uitteraard op dat mo ment voor het publiek verborgen: alleen viel waar te nemen, dat van Heel op zijn beurt een KN.V.B.-official een langwerpig étui ter hand stelde. „Een nieuwe voetbal- koffer". opperde een collega.... België wint de toss en om precies 2 uur 35 brengt Vente voor Nederland den bal aan het rollen. De gas ten hebben het eerst het windvoordeel. dat Puck van Heel. evenwel niet van groot belang lijkt. De eerste aanvallen zijn voor België en reeds na 2 minuten ontstaat een angstig moment voor het Hollandsche doel. wan neer Voorhoof een lagen voorzet geeft, waaruit van Male het leer vallende voor de voeten van van den Eynde stompt, die zich echter geen tijd gunt en hoog over het doel schiet. De Hollanders hebben kennelijk moeite om aan de koude temperatuur en het gladde veld te wennen; het plaatsen laat veel te wenschen over en vooral Calden hove is er nog slecht in. De Belgische rechtsbuiten Voorhoof is hem keer oo keer te vlug af, zonder gevaarlijk te worden. Het gladde veld is de oorzaak van enkele lichte overtredingen, waarbij van eenigen opzet geen sprake is. doch scheidsrechter Thompson is zeer streng en kent onver biddelijk vrije schoppen toe. Uit een daar van trapt Weber het leer regelrecht naar Braine. die ineens doorgeeft naar Voorhoof, die naar binnen is gekomen Hij staat evenwel offside, wat den arbiter evenmin ontgaat. Na 13 minuten spelen wordt Mijnders voor het eerst ln het spel betrokken, wan neer hij den eersten hoekschop te nemen krijgt, waaruit Vente juist naast het doel kopt. De laatste is uiterst bewegelijk: eerst stelt hij met een verren schuiver Braet op de proef en vlak daarna kogelt hij in het zijnet. Aan de andere zijde schiet Ceuleers hard op doel, doch van Male redt ten koste van een comer, die niets oplevert. Wij krij gen dan een Iraai staaltje van driehoeks- spel te zien tusschen Spaendonck, Wels en Anderiessen, dat eerstgenoemde besluit met een ferm schot, dat dé juiste richting mist. Het plaatsen wordt bij de onzen dan ge leidelijk beter en de strijd gaat volkomen gelijk op Nadat Braet door tijdig uitloo- pen Mijnders een kleine scoringskans ont nomen heeft, komt in de 28ste minuut Vente vrij op den rand van het Belgische' strafschopgebied. Hij wordt gehaakt, doch behoudt den bal en daarmede een goede kans om te doelpunten. Hier maakt Thompson o.i. een ernsti. ge fout door, nadat duidelijk zichtbaar was, dat Vente den bal in zijn bezit zou houden, af te fluiten en aan Nederland een vrijen schop toe te ken nen. Wels plaatst hieruit den bal voor den doelmond, waar Smit zich goed heeft opgesteld en hard inschiet. Braet keert den bal maar half, die daarna, door Paverick van achter de doellijn het veld wordt ingewerkt. Smit heeft inmiddels Braet ongeoorloofd aange vallen, zoodat de scheidsrechter, die naast den doelpaal staat en vermoede lijk wel gezien heeft, dat de bal het doelvlak gepasseerd was, geen doelpunt geeft, doch een vrijen schop aan België. De Belgen nemen dan weer even het offensief over; handig spel van Capelle be zorgt hem een open doekje, maar de door zetter ontbreekt, terwijl Voorhoof een goede kans door talmen verloren laat gaan. Bas Paauwe wordt tot driemaal toe door den referee betrapt op verkeerd ingooien, Opstelling der ploegen: Nre d e r 1 a n d Door dc clubs uit Leiden en omgeving. Voor aanstaanden Zondag zijn door den KN.V.B. o.m. de volgende wedstrijden vastge steld Tweede klasse: UVSHoek van Holland en UnitasAlphen. Derde klasse: ASCPostduiven, Celeritas— Lugdunum, HillinenScheveningen; Steeds VolhardenBodegraven. Vierde klasse: GSV—Tona. HDV—Rouwkoop, SSDSDVS. Zwart Blauw—L.D.W.S.. Alphia— Oranje Blauw, Te WerveLFC en DSODe Jagers. Reserve-klassen: Alphen IIBEC II; Ado IV —ASC II. Bodegraven II—Alphia II, LFC II— VUC IV en Laakkwartier IIIUVS. II. waarmede de Feyenoord-speler het overi gens heelemaal niet eens schijnt te zijn. Het eerste doelpunt. Drie minuten voor het verstrijken der eerste speelhelft neemt Holland de lei ding, als Wels voortreffelijk combina tiespel met Spaendonck besluit met een hoogen voorzet, waaruit de toestormen de Smit. hoog opspringend, inkopt (1—0). Direct na de hervatting krijgt Mijnders op de achterlijn den bal te pakken; zijn scherp schot uit zwaar gehinderde positie gaat via den paal naast. Dit is het begin van een uitgesproken Oranje-meerderheid, tot uiting komende ln felle schoten van Vente, Smit en Wels, die alle de juiste richting missen. Het wordt 20. Na 8 minuten heeft Smit voor de tweede maal succes wanneer Spaen donck den bal van de achterlijn door geeft aan dén Haarlemmer, die hard Inschiet. Volgens toeschouwers, die wij na af loop spraken en die dit beter konden beoordeelen dan wij van onze plaats, haalde Spaendonck den bal van achter de lijn, doch de scheidsrechter wees resoluut naar het midden en ook de Belgische grenstechter, die er vlak bij stond, teekende tegen deze beslissing geen protest aan (20). België verkleint den achterstand. Nog geen 2 minuten later belandt de bal via v. d. Eynde en Capelle bij Branie, een korte dribbel en van Male is voor de eerste maal gepasseerd (2—1). Wels verhoogt den voorsprong. De hoop in het Belgische kamp, dat de roodhemden den achterstand geheel zullen inhalen, is echter van korten duur, want wanneer Smellinckx na een Hollandschen aanval den bal terug speelt op zijn keeper, blijkt deze to zijn uitgeloopen en Wels is er als de kippen bij om het leer in het verlaten doel te deponeeren (31). Dit doelpunt deprimeert de Belgen danig. Braine gaat middenvoor spelen. Voorhoof rechtsbinnen en Capelle rechtsbuiten, doch deze wijziging sorteert weinig effect om de eenvoudige reden, dat de bal gedurig op WELS VAN MALE WEBER CALDENHOVE PAAUWE. ANDERIESSEN VAN HEEL VAN SPAENDONCK VENTE SMIT MIJNDERS Scheidsrechter v. d. EYNDE CEULEERS DEWINTER THOMPSON (Eng.) CAPELLE MAERTENS SMELLINCKX PAVERICK BRAET BRAINE VOORHOOF DALEM België: Onze kranige Oranje-ploeg, die gisteren met 7—2 van België won. V. 1. n. r-: van Heel, Wels, Mijnders, v. Spaendonck, Smit, Vente, Paauwe, Caldenhove, Weber, Anderiessen en van Male. de Belgische speelhelft verkeert. De Hol landsche motor begint hoe langer, hoo beter te draaien. Vooral Smit en Vente zijn buitengewoon actief en stichten gedurig verwarring in de Belgische achterhoede, die geen vat kan krijgen op de aalvlugge Oran- jëhemden. Smit scoort opnieuw. Na 23 minuten gaat Smit er alleen vaffdoor en lost van ver buiten het strafschopgebied een keihard schot, waaruit de bal in den uitersten rech terbenedenhoek van den Belgischen (fóelmond verdwijnt (41). België maakt 42. Dan komt er eindelijk weer eens een Bèlgische aanval, die tot een corner leidt. Capelle plaatst den bal hoog voor van Male's heiligdom; na eenig heen en weer getrap komt het leer bij Voor hoof, die onhoudbaar inschiet (4—2). Daarna is Holland weer gedurig in den aanval. 5—2, 6—2 en 7—2. Na precies een halfuur spelen plaatst van Heel den bal listig naar Smit. die afeh geen oogenblik bedenkt en Braet voor de vijfde maal het nakijken geeft. De Belgen laten nu den moed geheel zakken Vente scoort met een magni- fieken kopbal uit een voorzet van Wels het zesde doelpunt, hetgeen een ge lukkig klein deel van het publiek aanleiding geeft tot een onsportief „tien, tien"-geroep. De groote meerder heid weet dit echter direct te onder drukken. En tenslotte draagt 7 minuten voor het einde Spaendonck het zijne by tot de korfbal-achtige score door een goede pass van Smit op onberispe- hjke wyze te benutten. De Belgen ondernemen neg eenice matte tegenaanvallen, doch ook deze Icopen op niets uit. Wanneer scheidsrechter Thompson einde blaast brengt een uitwendig verkleumd, dóch innerlijk warmgestemd pubhek dep spelers een welverdiende

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9