Delbos, Flandin, Reynaud en Chautemps over Frankrijk's buitenlandsche politiek LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 28 Februari 1938 Een motie van vertrouwen aangenomen GEMENGD NIEUWS Wij moeten handhaven! Lucht Verdediginqs Fonds VERZEKERING GELDELIJKE GEVOLGEN VAN DE WERKLOOSHEID. Commissie voor praeadvies samengesteld. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de com missie. welke prae-advies zal hebben uit te brengen over 't voorontwerp-wettelijke regelen inzake de verzekering tegen gel delijke gevolgen van werkloosheid: Voorzitter: mr. A. M. Joekes. Leden en plaatsvervangende leden: L. At-tema <Ohr. Middenstandsbond). J. C. Berger (Ned. R.-K. Middenstandsbond), mr. dr. E. J. Beumer, H. de Bordes, H. J. v. d. Born (N.V.V.), a Botterweg (Chr. Werkg.bondi <plw. mr. A. Hoekema), a v. Duggelen (N.V.V.), mr. dr. H. L. van Duyl iplw. mr. H. Bijleveld) (Rijksverzekerings bank). mr. A. C. van Eek (plw. G. F. Eve- lein) (Verbond van Ned. Werkgevers), A. de Graaff (R.-K. W.V.), mr. H. W. Groene- veld. B. Havenaar (C.B.T.B.), jhr. mr. P. A. van Holthe tot Echten (Centraal Be heer), J. Jeronimus (N.V.C.), dr. L. G. Kor- tenhorst iplw. mr. B. J. M. van Spaen- donck) (Alg. Kath. Werkgeversvereeni- ging). H. J. Kuiper (R.-K. W.V.i. prof. mr. P. Lieftinck, H. Lindeman (N.V.V.), mr. A. N. Molenaar (plw. mr. B. C. Slctemakeri «Verbond van Ned. Werkgevers), mr. H. J. Morren. H. Oudekerk (C.N.V.), G. J. H. Pe ters 'Kath. Boeren- en Tuindersbond). mr. dr. A. A. van Rhijn, P. J. S. Serrarens. C. Spee (plivv. F. L. v. d. Leeuw) (Kon. Ned. MiddenstandsbondA Stapelkamp (C.N. V.). B. M. Takens (plw. dr. H. Molhuysen) (Kon. Ned. Landb.-Comité), dr. J. v. d. Tempel, H A. van Tongeren (R.-K. W.V.), prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, ir. R. A. Verwey. prof. mr. C. W. de Vries, dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland (plw. L G. Keesing) (Ver. van Raden van Ar beid). TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER C. H. L. BAARTMAN. Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling is Za terdag op Oud Eik en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van den heer C. H. L. Baarfcman, in leven directeur van de Lever's Zeepmij. te Vlaardingen. ter- aardebesteld. Aanwezig waren om. de heeren J. F. X. Sanders, voorzitter, W. J. van Vliet, secre taris en mr. F. J. J. Trapman, directeur van het secretariaat van den Ned. Bond ran Zeepfabrikanten. A. Ren erna en mr. W. G. Wendelaar. resp. voorzitter en se cretaris van den Ned. Grossiersbond. Voorts vele vrienden en het nagenoeg voltallig personeel van de Lever's Zeepfa brieken te Vlaardingen. Mede was het bestuur van de perso neelsvereniging Sunlight met het om floerste vaandel dezer vereeniging tegen woordig. Er waren tal van bloemstukken. In de rouwkapel werden op het orgel koralen van Bach ten gehoore gebracht. De heer A. Hartog, dir. van de Unilever, die in den stoet was meegekomen, schetste den overledene als een man, die geheel in zijn werk opging en zeer veel in het be lang van de vennootschap heeft weten tot stand te brengen. De heer A. de Jong, een van de direc teuren van de fabriek te Vlaardingen. herinnerde aan de veeljarige samenwer king met zijn collega, die niet alleen voor de belangen van de N.V., maar ook voor die van het personeel steeds volle belang stelling toonde. Daarna sprak nog de heer E. K. Fabian, van de Lever's Mij. te Rotterdam, die voor al den nadruk legde op de eigenschap pen zooals kracht en wil. waarin de heer Baartman zich van anderen onderscheid de Van 1904 af. toen hij aan de vennoot schap werd verbonden, heeft hij al zijn krachten daaraan gewijd en het is voor een belangrijk deel daaraan te danken, dat deze N.V. groot is geworden. De heer Sanders, vooratter van den Ned. Bond van Zeepfabrikanten, bracht een laatsten groet aan zijn medebestuurs lid en dankte den ontslapene voor de groote diensten welke hij aan den bond heeft bewezen. De Bond verliest in heim een kundig adviseur. Nog sprak een vriend van den overle dene hartelijke woorden van afscheid. De oudste broer dankte voor de betoon de belangstelling. WERKLOOSHEID OP EIND JANUARI. Een aantal van 21.000 minder dan een jaar geleden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bi.i alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Aantal geheel werkloozen op het einde van: Gemeenten met: Jan 1938 Jan.'37 Dec. '37 100.000 en meer inw. 159.127 165.264 157.903 50.000100.000 inw. 51.670 53.424 51.161 20.00050.000 inw. 56.450 58.205 57.412 Mind, dan 20.000 inw. 172.031 189.349 170.993 Totaal 439.278 466.242 437.469 Zooals uit bovenstaand overzicht blijkt, was in alle groepen van gemeenten het aantal geregistreerde werkloozen op ultimo Januari 1938 lager dan op ultimo Januan 1937. In totaal werden er rond 27.000 min der werkloozen ingeschreven. Een vergelijking van de aantallen werk loozen op ultimo Januari 1938 en December 1937, laat zien dat het aantal in eerstge noemde maand iets hooger was. In Januari 1933 werden er nl. 1800 werkloozen meer ingeschreven dan op ultimo December 1937. In verband daarmede zij opgemerkt, dat er op het einde van Januari 1937 en 1936 resp. 11.000 en 4000 meer werkloozen geregis treerd weiden dan op het einde van De cember 1936 en 1935. Nadat tal van afgevaardigden over de buitenlandsche politiek hadden gesproken, heeft Zaterdag de minister van buiten landsche zaken. Delbos het woord geno men. Hij verklaarde dat de regeering zeker is van de goedkeuring van het geheele parlement voor het ontwerp tot versterking der defensie. Als Frankrijk in gevaar zou komen, zou het oogenblikkelijk het voor dcel van een algeheele nationale solidari teit hebben: dan zou er slechts één partij zijn: Frankrijk. Frankrijk blijft trouw aan al zijn vrien den, in het bijzonder aan Engeland, en zal zijn geheele bezit verdedigen. Het land heeft zijn arbeid ten behoeve van den vrede beperkt tot het spelen van een doel treffende rol. Wanneer men echter inmen ging in Spanje en China vraagt, moet men denken aan het gevaar, dat een dergelijke inmenging zou kunnen meebrengen. Frank rijk zal het verdrag met Rusland eerlijk nakomen en het buiten de politieke propa ganda plaatsen. Frankrijk blijft in de voor ste rijen voor den Volkenbond strijden. Delbos. Delbos verklaarde vervolgens, dat de onafhankelijkheid van Oostenrijk een vitaal onderdeel van den vrede in Europa is. De aanwezigheid van een minderheid kan geen buitenlandsche inmenging rechtvaardigen. „Ik moet", aldus de minister, „bovendien nog eens verklaren, dat de Fransche verplich tingen ten aanzien van Tsjecho-Slo- wakije zoo noodig trouw nagekomen zullen worden." Delbos eindigde met de woorden: „Frankrijk heelt den vre de lief, doch niet den vrede tot eiken prijs". Flandin betreurt de sanctiepolitiek Toen Flandin vervolgens het spreekge stoelte besteeg werd hij door de commu nisten met ..Heil Hitier" begroet, waarop de rechterzijde antwooTdde met uitroepen als „Knechten van Stalin". Flandin bracht hulde aan den moed van Neville Chamber lain, die heeft erkend, dat de Volkenbond geen veiligheid meer biedt. Flandin herinnerde voorts aan het ver drag van Rome tot garantie van Oosten rijk, dat hijzelf heeft gesloten en dat leid de tot de overeenkomst van Stresa, dit had vervolmaakt moeten worden met een mi litair verdrag met Italië, waarbij Frank rijk gegarandeerd zou moeten zijn tegen de bezetting van het Rijnland. De Ethiopi sche kwestie heeft dit alles vernield. Flan din wees erop. dat de verovering van Mandsjoekwo door Japan niet de toepas sing van artikel zestien heeft tengevolge gehad, zooals dit bij Italië het geval is ge weest. Flandin acht het een fout van Frank rijk aan de sanctiepolitiek tegen Italië te hebben meegedaan, want het had Italië uoociig voor den Rijn en de Donau. Fian- din verklaarde vervolgens, dat hij 11 April 1936 heeft gepoogd de banden met Italië weer aan te knoopen en dat hij de aan dacht van de Britsche regeering hierop heeft gevestigd. Leon Blum, de toen nieuw optredende premier, heeft evenwel een er kenning der Italiaansche souvbrelniteit over Abessynlë afgewezen. Blum interrumpeert. Leon Blum interrumpeerde hier Flandin en zeide, dat Albert Sarraut hem heeft geraadpleegd over het telegram, dat naar Londen gezonden zou moeten worden. Blum achtte dit in strijd met de goede betrek kingen tusschen Parijs en Londen. Blum zeide, dat Flandin door hem te raadple gen, bewezen heeft niet zeker te zijn ge weest van zijn taak. terwijl hij thans Blum aansprakelijk wil stellen voor het misluk ken van zijn politiek. Flandin verklaarde, dat niettegenstaan de de overtuiging van Blum inzake de collectieve veiligheid en niettegenstaande aan de andere zijde van het Kanaal een man de leiding had die een voorstander was van den Volkenbond, deze toch ineen is gestort ten aanzien van de gebeurtenis sen in Spanje en het Verre Oosten en thans weer in Oostenrijk. Flandin herinnerde aan de pogingen van Leon Blum om tot een regeling te ko men met Duitschland. De besprekingen tusschen Blum en Schacht hadden even wel geen succes. Vermoedelijk omdat ka meraad Thorez ernstige tegenwerpingen neeft gemaakt. Flandin zeide dat Cham berlain besprekingen met Duitschland heeft aangekondigd; Frankrijk zal zeker volgen. Flandin vroeg waarom men hem behandelt als agent van Hitier, wanneer nij deze besprekingen voorspelt. Frankrijk moet kiezen tusschen de politiek van de communisten en een politiek van besprekingen, Flandin is van mecning, dat een politiek van om singeling tot een oorlog leidt. „Frankrijk is niet zwak". Paul Reynaud ging de middelen tot het behoud van den vrede na en verklaarde, dat Frankrijk, dat in de afgeloopen jaren 372 milliard heeft uitgegeven voor zijn be wapening, niet zwak is. Reynaud zeide, dat Duitschland niet voor de helft genoeg of ficieren heeft om zijn divisies te enca- dreeren. Polen zou ineenvallen, wanneer Frankrijk niet meer bestaat. Het Tsjechi sche leger is goed uitgerust en wat Rus land betreft, zij, die klagen over de krach tige hulp van Rusland aan Spanje zijn de zelfden, die zeggen, dat Rusland in geval van oorlog niet zou kunnen helpen. Engeland is van meening, dat de ver dediging van zijn rijk bij den Rijn moet be ginnen en het aftreden van Eden betee- kent geen wijziging van deze politiek. Wil Frankrijk werkelijk bijdragen tot den vrede, dan moet het zijn economische klacht hersteilen. Een samengaan van alle Franschen is mogelijk. ^oiiiiini'iiiiHnuiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiwiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiimRininiiiiiiiiHiiiiciHniiiiiiuirii'iiiitiiiiMiig De Kamer heeft na de debat- ten over de buitenlandsche politiek de motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met vierhon derd negen en dertig stem men vóór en twee tegen. MMNMNMR MtiinijiiBiiiiiniiitHïiiiSiiiiijaüiüiiraiiP Chautemps verdedigt regeeringsbeleid Onder toejuichingen nam vervolgens minister-president Chautemps het woord. Hij zeide, dat de debatten zich ontwikkel den in een vrijheid, welke eer aandoet aan het democratische bewind. Hij betuigde Delbos zijn volledige solidariteit, zoowel als de solidariteit van de geheele regeering. Gedurende twintig maanden heeft Delbos' werk de goedkeuring weggedragen zoowel van Leon Blum als van spreker zelf en het zou dus een vraag zijn, welke de geheele ïcgeering aanging, wanneer de politiek van Delbos zou worden aangevallen. Chau temps merkte op, dat het nu juist niet de Laak van Flandin Is, de regeering zwak heid te verwijten. Wanneer men de afge loopen uren nagaat, kan men den minis ter-president geen ledigheid verwijten. De regeering wil geen afstand doen van de collectieve veiligheid. Onder zekere om standigheden is de regeering echter bereid tot een overeenkomst met de totalitaire staten. Het Fransch-Russisch verdTag is voor Frankrijk geen ideologisch verdrag, iiet is open voor iedereen en bedreigt nie mand. De regeering wil trouw blijven aan de Lraditioneele politiek van de republiek zonder in iets de vriendschap met Enge land te schaden. Wel heeft de Volkenbond desillusies gebracht, doch heeft niet de Britsche minister-president gezegd dat hij aan geen artikel van den bond wil raken m de hoop. dat deze eens zijn rol weer zal kunnen spelen? Chautemps weigerde zich in tc laten met nuttelooze polemieken over een wllziging van de politiek van Enge land. Hij wenscht Engeland en Italië suc ces bil de besprekingen. Frankrijk staat sympathiek tegenover het Italiaansche volk. Er zijn conflicten gerezen, welke Frankrijk uit den weg zou ruimen. Dat kan geschieden, wanneer het voldoende garan ties krijgt voor de niet-inmenging in Spanje en inzake zijn positie in de Mid- dellandsche Zee. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitschland herinnerde Chautemps aan de besprekingen van Blum en Schacht. Spreker betreurde de gebeur tenissen en verklaringen van den laat sten tijd en hij zeide evenals Delbos, dat Frankrijk zijn plicht, de mogend heden van Midden-Europa te bescher men niet zal verzaken. Hij hoopt even wel dat onderhandelingen een toena dering tusschen Frankrijk en Duitsch land zullen bewerken. Chautemps wil, dat alle energie van Frankrijk zich verzamelt en dat een maxi mum van nationaal samengaan zich zal scharen rond de regeering. Ieder moet de regeering helpen. Alle Franschen moeten er van overtuigd zijn, dat het land een tijdvak van energie intreedt, waaraan alle sociale klassen moeten medewerken en haar egoïsme moeten overwinnen. De rede van den minister-president werd iuide toegejuicht. SOLDAAT DOODGESCHOTEN. DR. HUBRECHT TF. ROME. De nieuwe Nederlandsche gezant bij het Quirinaal, dr. J. B. Hubrecht, is Zater dagmiddag te Rome aangekomen. Tragisch ongeluk te Ede. Dat men voorzichtig moet zijn met, vuurwapens, bleek Zaterdagavond weer in de kazerne te Ede, waar een mili tair door een schot, dat plotseling af ging, doodeiijk werd getroffen. In de wacht van het kampement der gre nadiers, die op het oogenblik voor oefenin gen in grooter verband te Ede gelegerd zijn, legde de soldaat v. d, T. uit Scheveningen voor de grap op zijn kameraad v. d. D. uit St. Pancras aan. Plotselingging het ge weer af en Van Deutekom werd doodeiijk getroffen tot groote ontsteltenis van zijn kameraden en niet het minst van den dader. Het lijk werd in beslag gennomen en naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. V. d. T„ die zeer onder den indruk van zon daad was, werd op het politiebureau cc Ede onder bewaking gesteld. Ook voor hem moest geneeskundige hulp worden in geroepen, daar hij telkens zenuwtoeval len kreeg. Een nauwkeurig onderzoek naar het ge beurde wordt ingesteld. „U. D." JONGETJE IN WATERPUT VERDRONKEN Zaterdagmiddag is te den Haag het 2- jarig jongetje J. J. H. in een waterput ge vallen en jammerlijk verdronken. De kleine was uit zijn ouderlijke woning te Loosduinen weggeloopen. Hij ging een tuin binnen van een huis in de burgemees ter Jansenstraat, in welken tuin een water put is. Door onopgehelderde oorzaak viel het kind op een gegeven oogenblik in den vrij diepen put. De heer B. H. zag het ongeval gebeuren, en slaagde er in, het jongetje uit den put te halen. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer van den G.G.D. liet het kind geruimen tijd met een zuurstofapparaat behandelen, het geen echter niet meer mocht baten. Het lijkje is naar het Gem. Ziekenhuis overge bracht. DOOR DE TRAM OVERREDEN. De 37-jarige A. E. te Rotterdam is Zater dagavond in de Vierambachtstraat aldaar, bij het oversteken per fiets onder een in de richting Schiedam rijdenden motorwagen geraakt. De wielrijder kreeg een ernstige schedelbasisfractuur. E. werd overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolslngel, waar hij in den loop van den avond is over leden. DOODELIJK ONGEVAL BIJ HET RANGEEREN. Man dcor trein verpletterd. Gisteravond te omstreeks half tien is op het rangeeremplacement nabij den spoor wegovergang aan de Oostmaaslaan van het Maasstation te Rotterdam een ernstig on geluk gebeurd dat den 50-j. A. Nieuwburg het leven heeft gekost. Terwijl N. aan het rangeeren was, had hij reeds het signaal gegeven tot het rangee ren van een treinstel, maar toen dit zich in beweging stelde, kon hij vermoedelijk niet meer uit den weg komen Hij geraakte on der den trein en werd totaal verpletterd. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuis van het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. DE GEHEIME ZENDER „DE NACHTEGAAL" IN ACTIE. „Wij geven den moed niet op". De geheime radio-zender „De Nachte gaal", zoo wordt uit Vorden gemeld, die in de afgeloopen weken reeds tot tweemaal toe ln beslag was genomen, heeft zich niette min gisterochtend opnieuw doen hooren, hoewel de uitzending dit keer ernstig was gestoord. De omroeper deelde mede. dat het oude adres gehandhaafd bleef. „Wij ge ven den moed niet op" zeide hij, „en zullen trachten de programma's nog te verbete ren". Voorts werd een tweede geheime zender gehoord, welks omroeper mededeelde, dat ln de buurt van Haaksbergen peilingen ver richt werden. Hij zou zich echter niet laten snappen en pas over een half jaar terug komen. Reclame die past bij het moderne distributie systeem. De verkoopleider van Phllco Radio Television Corporation, de heer H. B. Brown, wees er eenlgen tijd geleden op, dat reclame ln dagbladen zoo uit stekend past bij de snelheid en de soepelheid van de moderne distri butiemethoden. 6862 Wanneer men nieuws heeft over pro ducten of zaken, kan men dit „re- clame-nleuws" even, snel in de dag bladen plaatsen als de dagbladen U dagelijks het nieuws geveni op alie andere gebied. MELKRIJDER VERONGELUKT. Zaterdagavond was de 26-j. gehuwde melkrijder G. K. te Nijezijl bij Dist, in het land van den landbouwer W. Dijkstra om melkbussen op te halen. Toen hij lang weg bleef, ging Dijkstra in het land kijken Hij vond den melkwagen in de sloot met K. er onder. De melkrijder was verdronken. Vermoed wordt, dat het paard voor den wagen op hol is geslagen en tegen een dam- paal ln het land is gereden, waardoor de wagen met den voerman ln de sloot is te rechtgekomen. TWEE GEWONDEN BLJ BINNENBRAND. In een woning aan de Korte Koning straat te Amsterdam zijn gistermiddag door een kleinen binnenbrand twee personen gewond. De 55-jarige bewoonster mei. A. B zat naar de radio (e luisteren, toen zii tot haar schrik tot de ontdekking kwam dat het petroleumlampje onder het aquarium ln vlammen stond. ZU riep haar zoon te hulp. die het lampje onder het aquarium wilde wegtrekken. Hier vloog brandende olie over Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. 6858 Clngez. MedJ zijn kleeren. De vrouw wist met behulp van dekens de brandende kleeren van haar zoon te dooven. Hieibil liep zij brandwon den aan de handen op. De zoon was er ernstiger aan toe. Hij werd door een geneesheer verbonden en naar het Binnengasthuis overgebracht en ter verpleging opgenomen. Ook de moeder is daar verbonden. Het vuur werd spoedl* gedoofd. BRAND IN EEN SIGARENWINKEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer half vier Is te Aalten ln den sigarenwinkel annex lederzaak van den heer Huinlnk in de Kerkstraat brand ont staan. In deze winkel werd een vulkachel gestookt. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het echtpaar Hulnink, dat boven sliep, niet meer langs de trap de woning kon verlaten, doch zich slechts op het laat ste oogenblik via den zolder van de buren ln veiligheid kon stellen. De brandweer, die met de groote motor spuit spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot de benedenverdieping te beperken. De in het belendende perceel gevestigde leesbliotheek van de firma Gebr. dc Boer bleef gespaard, doch kreeg zeer veel water schade. Verzekering dekt de schade. AUTO OP GROEPJE KERKGANGERS INGEREDEN. Dc bestuurder hadrijles. Gistermiddag is een auto waarin vijf per sonen zaten te Bergsche Hoek ingereden op een groepje personen. De ruim 50-jarige landbouwer C. v. d. Wel, werd hierbij ernstig gewond. De man verloor het bewustzijn. Een meisje werd licht gewond opgenomen. De man achter het stuur van de auto hadrijles. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den roekeloozen adsplrant- chauffeur. KOOPMAN DOODELIJK DOOR VALLENDE LIFT GETROFFEN. De staaldraden knapten. Zaterdagmiddag bevond ziph de 64-J. koopman L. B. ln een meubelfabriek aan de Eerste Spoorstraat te Groningen om hout te koopen. Hij stond juist onder de lift en toen deze neerviel doordat de staal draden knapten, werd hij getroffen. Hij liep een schedelbasisfractuur en een gecompliceerde beenbreuk op. De man werd in zorgwekkenden toestand naar het RK. ziekenhuis vervoerd, waar hij overleden is, BUITENLANDSCH GEMENGD. De sneltrein Amsterdam-Parijs ontspoord. Geen slachtoffers. Gisteravond is op den Antwerpschefl Steenweg te Kapelle een personenauto, bestuurd door mr. du Croo uit Zierikzee door den afsluitboom van de spoorweg overgang gereden, juist op het oogenblik, dat de sneltrein AmsterdamParijs, welke te 18.31 uur uit Roosendaal was vertrok ken, passeerde. In den trein zaten talrijke bezoekers van den voetbalwedstrijd Neder landBelgië. De afsluitboom knapte door midden en de auto reed door tot het twee de spoor. De heer du Croo wist nog juist op tijd uit zijn wagen te springen. De auto werd gegrepen door den sneltrein, welke met een vaart van 110 kilometer per uur naderde. De schok was zóó hevig, dat de kleine voorste wielen van de locomotief uit de rails sprongen. De trein reed nog 250 tot 300 meter door, voor hij tot stilstand kon worden gebracht. Over dezen geheelen afstand zijn de dwarsliggers vernield. De auto lag als een vormiooze massa metaal onder de locomotief. De reizigers van den trein stapten uit en werden met autobus sen naar Antwerpen gebracht, anderen konden met een hulptrein hun reis ver volgen. Het ongeval, waarbij gelukkig geen slachtoffers te betreuren zijn, heeft groote consternatie verwekt. Het verkeer kon langs één spoor gehandhaafd blijven. Aan de omstandigheid, dat men met een stalen treinstel te doen had, is het waar schijnlijk toe te schrijven, dat het ongeluk geen ernstige gevolgen heeft gehad GEESTELIJKE OP DEN KANSEL VERMOORD. Te Lubon, bij Poznan in Polen Is pastei Streich, op het oogenbliK, dat hij den preekstoel beklom, door een revolverschot vermoord. De koster, die het slachtoffer te hulp snelde, werd door drie kogels gewona. De moordenaar, een 47-jarig communist, Nowak genaamd, werd gearresteerd TREINBOTSING IN AMERIKA. Gisteravond laat is bij Burlington een goederensneltrein achter tegen een Pef®j~ nentrein gereden, waarmede 300 winxei bedienden huiswaarts keerden. Vijf Pff°~ nen werden gedood, verscheidene andere gewond. BRAND IN DE UNIVERSITEIT VAN GENT. In een der zalen van de universiteit v«J Gent heeft brand aanzienlijke schade aae gericht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8