BINNENLAND 1EIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 28 Februari 1938 Nederlandsche huisvrouw! Men moet het in de lengte Of in de breedte vinden. Wat goed is, moet betaald, Zoo is 't eenmaal op aarde: Persil b l ij ft steeds Persil, Vandaar haar groote waarde En als van de Persil De prijs ineens zou dalen, Zou 't Nederlandsch Publiek 't In kwaliteit - betalen. Clinge Doorenbos Mededeeling „Zomerzorg" De Partijraad der R.K. Staatspartij. Rede van mr. dr. L. N. Deckers. Actuede toestand en parlementair werk. Mr. Dr. L. N. Deckers. In de te Utrecht gehouden vergadering ran den Partijraad der R.-K. Staatspartij, is na de openingsrede van den partijvoor zitter mr. dr. T. J. Verschuur, de begroo ting van 1938 en het verslag van den pen ningmeester over 1937 goedgekeurd. O.a. is besloten aan de R.-K. Kamer fractie te verzoeken, er bij de regeering op aan te dringen, dat spoedig aan die ge- linnen, welker Inkomsten gelijk zijn te stellen met die van gesteunde werkloozen er in werkverschaffing geplaatsten, goed- Soope margarine en vet worden verstrekt. Inzake de gezinspolitiek werd vertrou wen In de regeering uitgesproken. Rede van Dr. Deckers. De voorzitter der R.-K. fractie in de Tweede Kamer. mr. dr. L. N. Deckers heeft eer uiteenzetting gegeven van den „ac- teclen politieken toestand en van het parlementaire werk." Den politieken toestand besprekende, vees spr. op den voor de partij gunstigen litslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer. N'a de verkiezingen kwam de vraag der bblnetsformaitie aan de orde. Ongetwijfeld door het optreden van een christelijk -oinet een wensoh In vervulling gegaan, onder de katholieken sterk leefde. On- t is het, dat de vorming van een kabi- att een zaak zou zijn. die buiten de kie- '2n> om gaat, Herhaaldelijk is in katho den kring de vorming van een rechbsoh ibbinct gevraagd. Volgens spreker is geen Ier partijen voor het optreden van dit kabinet verantwoordelijk, noch voor het tegeeringsprogram, noch voor de samen stelling. Het feit, dat vier katholieke voormannen zitting namen in het kabinet beeft natuurlijk in katholieken kring ver touwen gewekt, mede omdat in de troon rede en in het algemeen regeeringsbeleid ie vier voornaamste katholieke verlangens werden teruggevonden. Deze vier verlan gens zijn: een positief-christelijke grond ig, verdediging van het gezin, arbeid voor ons volk, ordening van het bedrijfs leven. De regeeringsdaden besprekende, zeide spr dat volgens de R.-K. fractie de ver sterking onzer weermacht absoluut nood zakelijk is. De fractie heeft de defensie plannon aanvaard, hoewel zij weet hoe moeilijk de financieele toestand is. Hoe zal het nu gaan met de sociale voorzie ningen? In het oog vattend de moeilijke omstan- digheden is er geen plaats voor de ont stemming. die hier en daar te hooren is. De regeering deelt de meening, dat er be langen zijn, die evenzeer als de weer macht om voorziening vragen. Spr. wees op hetgeen de regeering in sociaal opzicht 'eeds heeft voorgesteld. De regcering heeft in het algemeen gedaan hetgeen met reden van haar werd verwacht. Twee nieuwe feiten hebben zich immers voorgedaan: dc toeneming der internationale span ningen en de economische teruggang. Op internationaal terrein mag op den Volkenbond niet te veel worden ver trouwd. Het is een beginsel der partij, dat ons land met eigen middelen moet kunnen worden verdedigd. Welnu, wij kunnen binnen korten tijd gedwongen worden dit beginsel toe te passen. De opbloei, welke op de depreciatie is gevolgd, is wederom verdwenen. Men moet het volk deze waarheid on der (togen durven houden. De regee ring durft dit, getuige de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, be boerende bij de begrooting van eco nomische zaken. Angststemming moe ten wij verre houden, doch volgens het oordeel van tal van deskundigen, door sPr. geciteerd, is er reden om den eco- nomisehen toestand ernstig in te zien, waarbij inen hopen kan, dat Nederland er goed zal afkomen. Het is thans de tijd om de regeering steun te geven, welke zij in dezeern- *ll?e omstandigheden béhoeft. De R.-K. fractie heeft dit gedaan, doch daarnaast center haar recht op kritiek doen gelden. Inzake de bestrijding der werkloos heid zal het noodig zijn tot nu toe on betreden paden te bewandelen. Arbeid voor ons volk is een ernstig program- Punt van een ernstige partij en geen holle leus. Vo?wet de wensoh en het streven der tjfrjofreke fractie dat de leerlingensohaal herzien worde. Willen wij in Nederland een posltief- christelljke regeering blijvend houden, dan zullen wij een hechte R.-K. Staatspartij moeten hebben. Deze eenheid moet niet geforceerd zijn, doch een geheel natuur lijke, namelijk de eenheid van het geloof, Slechts ais de politieke werkers het ver trouwen der partijgenooten hebben, kan het katholieke program worden uitge voerd. Een veroordeeling zonder voldoen de onderzoek kan slechts remmend werken op het élan. Het liefdegebod geldt ook op het gebied der politiek. In eendracht zal de partij moeten werken in het belang van ons vcT.k hier en overzee, aldus besloot spreker. Een lange rij van sprekers heeft hierop noz het woord gevoerd. Na een uitvoerige gedaohtenwisseling werd de vergadering gesloten. AMSTERDAM TELEFONEERT AUTOMATISCH. Officieele indienststelling door burgemeester De Vlugt. Hedenmiddag te 3 uur heeft de burge meester van Amsterdam, dr W. de Vlugt op verzoek van den dir. gen. der P.T.T. dr. ir M. H. Daarae, de hoofdstad reoht- streeks op het interlocaal telefoonverkeer ingeschakeld, waardoor, gelijk bekend, de geaboiïiieerden van het gemeentelijk tele foonnet Amsterdam zich van nu af aan zelf automatisch in verbinding kunnen stellen met de aangeslotenen van 67 tele foonkantoren in den lande. De plechtigheid geschiedde door het overhalen van een schakelaar een sym bolische handeling en wel in het tele foongebouw aan de Spulstraat, na een lunch ten huize van den burgemeester, in het bijzijn van autoriteiten en genoodig- den. Bij deze pleohtlgheid is het woord ge voerd door ir. Damme en door burgemees ter de Vlugt, welke laatste zich gaarne be reid verklaarde het automatisoh interlo caal verkeer voor Amsterdam in te scha kelen, in de overtuiging, dat de nieuwe mogelijkheden voor den handel en de In dustrie, alsmede voor de inwoners van Amsterdam van groot belang zullen zijn. NEDERLANDCHE PLUIMVEE FEDERATIE. Toestand der Pluimveehouderij bevredigend geacht. In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering der Nederlandsche Federatie van Vereenigingen van Bedrijfspluimvee- houders 'N.PF.t constateerde de voorzitter de heer P. J. van Haaren uit Tilburg, dat gelet op de soberheid van de inkomens uit den land- en tuinbouw in het algemeen en die uit de pluimveehouderij in het bij zonder de uitkomsten der pluimvee houderij over 1937 bevredigend genoemd mogen worden Dit was mede een gevolg van den niet onbelangrijken steun, krach tens besluit van minister Deckers geduren. de maanden lang genoten, zonder welken steun de uitkomsten niet bevredigend zouden ziin geweest. De heer van Haaren wees verder op den grooten vooruitgang van den uitvoer van eieren in het afgeloopen jaar. De verbete ring van den nluimveestapel op producti viteit is zeer belangrijk geweest en de be treffende regeeringsmaatregelen hebben doel getroffen. Aan den afzet der kuikens is en wordt door de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee bijzondere aandacht besteed. Besloten weird, alsnog op korten termijn in de NP.F. te bestudeeren of er sinds het vorige najaar in de marktpositie der eieren een zoodanige wijziging is gekomen, dat er aanleiding is om een verzoek tot dc regeering te richten om alsnog over te gaan tot een verdere verruiming der broedvergunningen voor 1938. In verband met de eenigen tijd geleden gevallen juridische beslissing, dat pluimvee voeder niet valt onder de wet. die voor mengvoerders in het algemeen geldt, werd besloten- den minster van economische zaken te verzoeken, bij de sinds geruimen tijd aanhangige plannen tot wijziging dier wet aan bedoelde aangelegenheid bijzon dere aandacht te willen schenken. Verder zal aan genoemden minister worden ver zocht om er speciaal op te willen letten, dat bij eventueele maatregelen in verband met paratyphus bil eenden de economische belangen, die er mede gemoeid zijn, vol doende in het oog worden gehouden. De heer ir. J. G. Tuker. hoofd van den Rljksvoorlichtingendienst voor de Pluim veeteelt te Beekbergen, hield een inleiding over de positie der pluimveehouderij. Over het geheel genomen is de positie der pluimveehouderij in 1938 tot dusverre niet onbevredigend geweest. Afscheid van prof. dr. E. van Everdingen. Als directeur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Laat U niet Verblinden: 6844 (Insez. Med.) GROOTSTE TINBAGGERMOLEN TE WATER GELATEN. De „Karimata" is 75 M. lang. Zaterdagmiddag is de zee-tinbaggermolen „Karimata", gebouwd in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaat- schappij „Bllllton" te Den Haag, van een der hellingen der N.V. J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk officieel te water gelaten. De „Karimata" heeft een lengte van 75 meter, een breedte van 23 meter, een holte van 4 meter en een baggerdiepte van 30 meter. De inhoud van elk der emmers be draagt 400 liter. De molen kan per jaar on geveer 2.400.000 M3. grond verzetten. De aandrijving geschiedt electrisch met 380 volt draaistroom, waartoe een Diesel-centrale aan boord geplaatst is. In totaal zijn drie Dieselmotoren, elk 600 E.P.K.. opgesteld, direct gekoppeld met draaistroomgeneratoren van 540 K.V.A. elk. De heer F. C. Rauwenhoff, directeur der N.V. J. en K. Smit's Scheepswerven heeft hierbij de directie der Billiton-Maatschappij dank gebracht voor de uitstekende samen werking. Namens de directie der Billiton-Maat schappij heeft de heer F. J. Houwert zijn groote bewondering geuit voor de prestaties van de directie en het personeel van de werf. CONTINGENTEE RINGEN. Bij dé Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende de verlengde re gelingen van den invoer van porselein, fijn en sanitair- aardewerk en verglaasde en onverglaasde nmur- en wandtegels, klam pen en kkrmpenmakerswerk, huishoudelijk glaswerk. De importverhoudingen met betrekking tot porselein enz. zijn nog steeds van dien aard. dat bij een niet-bestendiging der contimgenteeringsmaatregelen overmatige Invoer uit bepaalde landen moet worden verwaöhit. Derhalve is de minister van meening, dat een voortzetting van deze in- voerbeperkende maatregelen geboden is. In den toestand der Nederlandsche klompenmakerij is nog steeds geen afdoen, de verbetering gekomen. Daar bij niet- voortzetting der contfogenteertag een toe neming van den invoer moet worden ge vreesd. hetgeen de positie der klompenma kers nog zou verzwakken, heeft de minis ter gemeend, dat verlenging van dezen maatregel voor den duur van een jaar noodzakelijk was. De toestand der Nederlandsche Industrie van huishoudelijk glaswerk is nog steeds van dien aard, dat een toeneming van den invoer ongewenscht moet worden geacht. Daar de sterke druk op de drie voornaam ste landeneontlnger.ten bewijst, dat zulk een toeneming bij het vrijgeven van den Import moet worden verwacht, heeft de minister een hernieuwde yoortzetting be vorderd. Prof. dr. E. van Everdingen. In tegenwoordigheid van autoritei ten, genoodigden cn zijn dagelijkschc medewerkers heeft vanmiddag de hoofddirecteur van het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt prof, dr. E. van Everdingen, in een bijeenkomst in hotel Poll te de Bilt officieel afscheid uit zijn functie genomen. Weliswaar blijft hij zijn ambt, dat hij oorspron kelijk met ingang van morgen zou neerleggen, nog tot 1 Juli a.s. waar nemen, daar zijn opvolgeer dr. H. G. Cannegieter voor dien tijd de functie van hoofddirecteur niet op zich kan nemen. De scheidende leider is hierbij op hartelijke wijze gehuldigd voor het vele dat hij in dienst van het Instituut en de wetenschap heeft verricht. Onthulling van een plaquette. Prof. dr. J. D. van der Waals Jr. uit Am sterdam, heeft als president-curator van het Kon. Ned. Met. Instituut, prof. van Everdingen toegesproken en besprak uit voering de veranderingen aan het Instituut sinds prof. van Everdingen, nu ruim 35 jaar geleden, daaraan werd verbonden. Spr. huldigde prof. van Everdingen voor het vele. dat hij in dien tijd voor het Insti tuut heeft gedaan Gij laat thans aan uw opvolger, aldus spr.. een goed georganiseerd Instituut met een ijverigen en van voortreffelij ken geest bezielde wetenschappelijken en technischen staf van medewerkers. Dit is uw werk. Vele van uw medewerkers aan het insti tuut en verscheidene andere personen, die met het Instituut op eenigerlei wijze in ver band staan of er belang in stellen en die het opbouwend werk, dat gij ten behoeve van het Instituut gedaan hebt hoogelijk waardeeren hebben gemeend de herinne ring daaraan levendig te moeten houden door een bronzen plaquette met uw beelte nis te laten maken. Deze plaquette, ont worpen en vervaardigd door den heer J. C. Wienecke is bestemd om aan of in het ge bouw van het Instituut aangebracht te worden. Daarnaast heeft de heer Wienecke een bronzen legpenning met het zelfde beeld vervaardigd, dat spr. den heer van Ever dingen verzocht persoonlijk te willen aan nemen. De namen dergenen, die aan deze huldiging hebben deelgenomen zijn door den heer van Riet, observator van het In stituut. gecalligrapheerd in een album, dat spr. tevens aanbood. Prof. van der Waals onthulde vervolgens de plaquette en overhandigde den schei denden hoofddirecteur de legpenning. De Dlaquette bevat een afbeelding van de buste van den professor en profiel, waaronder in sierlijke letters den naam van den hoofd directeur met de jaartallen, vermeldende de periode, gedurende welke hij de leiding van het Instituut had. Toespraak van dr. Cannegieter. Namens de directie van het Instituut cn cie directeuren van de beide filiaalinrich tingen richtte zich vervolgens dr. H. G. Cannegieter, die prof. van Everdingen op volgt, tot den scheidenden hoofddirecteur om uiting te geven aan de gemeenschappe lijke gevoelens van vriendschap en hoog achting. Spr. herinnerde o.a. aan de bewogen tij den onder het hoofddirecteurschap van prof. van Everdingen en huldigde hem voor de wijze waarop zijn scherpe geest hem met een bewonderenswaardige gemakkelijkheid zoowel de wetenschappelijke als organisa torische vraagstukken deed overzien, ter hand nemen en oplossen. Gij hebt aldus spot de lijn van uw leermeester Kamer - lingh Onnes om bescheiden te beginnen en door geleidelijke uitbreiding te komen tot het groote, in geheel uw werk weten door te voeren. Dank zij uw werk staat het In stituut in het buitenland hoog aange schreven. Als oudste ambtenaar en assistent, ver bonden aan het Instituut, sprak vervolgens de heer C. van Dorssen. Prof. dr. E. van Everdingen sprak ten slotte een dankwoord. Onze geachte Clientèle wordt medege deeld, dat zij die een uitnoodiging wen- schen voor den openingsavond van het- vemieuwde „ZOMERZORG" op Donder dag 3 Maart as. en deze nog niet per post hebben ontvangen, persoonlijk een uitnoodiging kunnen afhalen bij de Directie. - Wij maken genoodigden er op attent, dat de gereserveerde tafels niet later dan tot 8>/i uur gereserveerd blijven. DE DIRECTIE. 6881 (Insez. Med.) landsoh Oost-Indië. Ten einde het con tact van het bedrijfsleven hier te lande met den hoofdvertegenwoordiger van het verbond te Batavia, den heer Koster, le vendig te houden, werd tot de instelling van een bestuurscommissie voor Indische aangelegenheden besloten. Tot leden van deze commissie werden benoemd de leden van het praesidium nl de heeren H. P. Gelderman C.Mzn., B. H. M. Lips en ir. W. H. van Leeuwen, alsmede de heeren mr. D. Crena de longh, mr. D. A. Delprat en ir. M. H. Damme, mr. A. N. Molenaar, algemeen secretaris en A. Rom CoWhoff, chef van de afd. Economische Zaken van het Verbond. Laatstgenoemde treedt op als secretaris der commissie. EEN GROOTE SERIE VAN INVOER BEPERKINGEN. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Buitengewone vergadering op 18 Maart. Het bestuur van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers heeft in zijn laat ste vergadering besloten op 18 Maart as. een buitengewone algemeene ledenverga dering bijeen te roepen, o.a. ter bespreking van de sociale politiek van minister Rom- me. Aandacht zal worden geschonken niet slechts aan de nieuwe sociale lasten, welke minister Romme op het bedrijfsle ven wil leggen, dooh vooral ook aan den steeds sterker naar voren komenden drang van overheidswege naar publiekrechtelijk georiënteerde bedrijfs-organisatie. Voorts heeft het bestuur zich opnieuw bezig gehouden met de economische be trekkingen tusschen Nederland en Neder- Waarom zij worden verlengd. Ingediend is een wetsontwerp betreffen de de verlengde regelingen van den invoer van geëmailleerde, gegoten badkuipen en geëmailleerde geslagen ijzeren badkuipen, kachels, haardkachels, haarden, fornuizen en veevoederkookstellen, naaigaren,, petten en baretten, bovenkleeding, steenkolen, calciumhypochloriet, nairiumhypochloriet, en gecomprimeerd chloorgas, bijtende pot- asch en kaliloog, leder, verpakkingsglas, met uitzondering van bemand glaswerk, geïso leerde electriciteitsgeleidingen, ongesmolten dierlijk vet en vleesch. Niettegenstaande eenige verbetering van den afzet hier te lande voor de Nederland sche badkuipindustrie is deze industrie er toch niet in mogen slagen, voldoende com pensatie voor de belangrijke vermindering van haar export in de afgeloopen jaren te vinden. De artikelen kachels, haarkachels, haar den en vcevoederkooktoestellen zijn opge nomen in lijst a, behoorende bij de Oslo- overeenkomst. Ten einde de mogelijkheid te behouden om. indien zulks mettertijd wen- schelijk mocht blijken, op korten termijn te kunnen ingrijpen, meent de minister dat deze contingenteeringen dienen te worden gehandhaafd. De invoer van fornuizen oefent nog steeds een merkbaren druk uit op den gang van zaken in den betrokken Nederlandschen Industrietak. Aangezien bij opheffing van den invoer - beperkenden maatregel voor naaigaren met stelligheid een aanzienlijke toeneming van den invoer van naaigaren is te ver wachten, terwijl anderzijds deze contingen- teering tot op heden zonder groote bezwa ren voor den handel heeft gewerkt, acht de minister verlenging voor den duur van een jaar geboden. Aangezien de positie van de binnenland- sche fabrikanten van petten en baretten nog weinig is verbeterd en bij opheffing van den invoer-beperkenden maatregel nog steeds een overmatige invoer tegen zeer lage prijzen, hoofdzakelijk uit één bepaald land. zou zijn te vreezen. achtte dc minister ongewijzigde verlenging der onderhavige contingenteering voor den tijd van een jaar raadzaam. De minister is van het standpunt uitge gaan, dat, nu de invoer van wollen stoffen nog steeds is gecontingenteerd, ook de maatregelen tot beperking van den invoer van bovenkleeding nog onmisbaar zijn. Ofschoon de toestand der Nederlandsche mijnindustrie in den loop van 1937 was verbeterd, achtte de minister de omstan digheden toch nog te labiel om een alge- heelo opheffing der contingenteering van steenkolen te bevorderen. Aangezien de omstandigheden, welke in dertijd het treffen der invoer-beperkende maatregelen voor calciumhypochloriet enz., bijtende potasch en kaliloog noodzakelijk maakten, nog steeds aanwezig waren, heeft de minister gemeend, dat het goed zou zijn, als deze contingenteering op denzelfden voet werd voortgezet In het afgeloopen contingenteeringstijd- vak heeft de toestand in de lederindustrie, welke in het begin van 1937 niet onbevre digd scheen, zich minder gunstig ontwik keld. Na een oploopende markt en een daaruit resulteerende toenemende bedrij vigheid liepen de prijzen terug en stag neerde de afzet aan de schoenfabrieken. In dit verband achtte de minister ver lenging dezer contingenteering noodig. De situatie ten aanzien van verpak- kingsglas is nog steeds van dien aard dat bij een opheffing der contingenteering uit bepaalde landen een overmatige invoer moet worden verwacht. Nadat gedurende eenigen tijd in de be trokken Nederlandsche industrie voor elec- triciteitsleidingen een verbetering van de bedrijfsbezetting viel waar te nemen, is iiï de laatste maanden van 1937 daarin wederom een kentering ingetreden. Zooals bekend vormt de contingentee ring van ongesmolten dierlijk vet het com plement van de destijds ten behoeve van de melkveehouderij getroffen maatregelen met betrekking tot de gesmolten vetten. Waar deze maatregelen nog steeds gelden was naar het oordeel van den minister handhaving van deze invoerbeperking, waartegen van de zijde der betrokkenen geen bezwaren zijn ingebracht, noodza kelijk. Het voortzetten van de steunmaatregelen ten behoeve van de veehouderij maakte naar het oordeel van den minister de ver lenging van de contingenteering van vleesch. welke van deze maatregelen een compliment uitmaakt, noodzakelijk. Een onbelemmerde invoer van vleesch zou een storenden invloed op het effect dezer maat regelen kunnen uitoefenen PROF. DK. JAN DE VRIES 80 JAAR. Morgen wordt prof. dr. Jan de Vries, oud-hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht 80 jaar. Zijn geheele wetenschappelijke loopbaa» was gewijd aan de hoogere meetkunde. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7