HET HAPÉ VOOR HEEREN BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 28 Februari f938 3'M'AART ZOMERZORG De strijd in het Verre Oosten 40-JARIG JUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. Voskuil den dag, waarop hij voor 40-jaar als schipper ln dienst trad bij Werninks Betonfabriek alhier. De jubilaris werd hedenmorgen in de fabriek door den heer Wernink Sr. toe gesproken. die hem namens de maatschap pij voor Handel en Nijverheid de gouden medaille dier maatschappij op de borst speldde en hem namens de directie de ge bruikelijke enveloppe met inhoud overhan digde. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De Natuurhistorische Ver. afd. Leiden vergadeTde ditmaal ten huize van een ha- rer leden. De vergadering werd door een groot aantal leden bezocht Het huishou delijk gedeelte was zeer kort. waarna aan verschillende leden het woord werd gege ven ter demonstratie en toelichting van meegebracht materiaal. Er woeden tropische vlinders vertoond, welke in Nederl.-Indië waren verzameld; deze vlinders kenmerken zich vooral door, •hun schitterende klerurschakeeringen. In de grootste diepten der Noordzee ko men geweldige krabben voor, welke zelden door de visschers worden opgevischt Een dergelijk exemplaar vertegenwoordigde de gedemonstreerde diepzeekrab. Ook was er een groote, eetbare zee-appel, eveneens uit de Noordzee, aanwezig. Deze zee-appels zijn heir hoogst zeldzaam, worden in Z -Europa echter veelvuldig aangetroffen. De voorzitter bracht ter bezichtiging cenige zeldzame boeken mee. Het eerste was een Japaneesch schoolboek, waarin een 100-tal op schitterende wijze gedroogde zee wieren was bijeengebracht, welke met Ja- paneesche en Latijnsche namen voorzien, aan de schooljeugd in Japan de veelvuldige vormen der wieren moest verduidelijken. Het andere boek was een werk uit 1762. Job Baster was de schrijver van dit boek; hij was een bekend medicus in Zlerikzee, tijdgenoot van Linnaeus. Naast zijn medi sche praktijk legde hij zich toe Op het be- sludeeren van de levende wezens der zee. Zijn onderzoekingen legde hij o.a neer in fijn beroemde werk: „Natuurkundige Uit spanningen. behelzende eenige waarnemin gen over sommige zeeplanten en zee-insec ten. benevens derzelver Zaadhuisjes en Eyernesten". hetwelk in de Latijnsche als mede in de Hollandsche taal verscheen in 2 dcelen, ieder bestaande uit 3 stukken, welke verschenen in de jaren 1759. 1760. 1761, 1762. 1765 en 1765. Het werk bevat o.a. veel handgekleurde platen, welke getuigen van een zeer goed waarnemingsvermogen van dezen 18en eeuwschen medicus-bioloog. Dat strandingen van potvisschen ook vroeger tot de zeldzaamheden behoorden, getuigd een oude prent uit 1596. voorstel lende een potvisch, welke op het strand tusschen Soheveningen en Katwijk was aangespoeld. Met eenige schelpen uit Hongarije en O- Indië waren de demonstraties ten einde. De verdere avond werd in gezellig samen- tijn doorgebracht. 6697 flngcz. Med.) INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling met „Romeo en Julia". De af deeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling bood haar leden gistermorgen de verfilming van Shakespeare's drama „Romeo en Julia". Na een kort voorprogramma, waarin een onderhoudend en leerzaam filmpje over het Amerikaansche vliegverkeer was opge nomen. werd een aanvang gemaakt met de veelgeroemde film „Romeo en Julia" Van den aanvang af. waarin de kerk gang .groeit tot een dreigingsscène. die het geheel verder beheerscht. tot aan het dra matische einde, waarin de machteloosheid van den nietigen mensch tegen het Nood lot zoo duidelijk wordt ge teekend, werd deze film met bijzondere aandacht gevolgd Door deze bewonderenswaardige film te •brengen heeft het Instituut ztin leden zeker een ochtend geschonken, waaraan goede herinneringen bewaard blijven. OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOUW- CURSUSSFN. Maandvergadering. De afdeeling Leiden hield haar maaddelijksche vergadering in hotel Cen tral De bijeenkomst was bijna geheel ge wijd aan de jaarlijksche huishoudelijke werkzaamheden Uit het Jaarverslag van oen secietaris bleek dat 1937 een zeer goed Jaar was geweest wat betreft de werkzaam heden od het gebied van tuinbouwonder- uys, enz. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een voordeelig saldo was. Door de kascontrole-commissie werd verklaard dat de boeken en bescheiden volkomen in orde waren. De voorz. dankte den secr. en penningm. voor het vele werk wat zij hebben verricht. Bij de bestuurs verkiezing werd de secretaris, de heer Wit- tenaar met bijna alg. st. herkozen, terwijl inplaats van den heer v. d. Berg de heer ■T v. d. Zwart gekozen werd. In de kas controle-commissie werden gekozen de heeren v. Doemel en v. d. Berg. Naar de alg. vergadering van den Bond werd de heer Lanjouw afgevaardigd, met als plaatsver vanger den heer Trap. Hierna werd de chrysantenkweekwedstrijd besproken. Tal van deelnemers gaven zich op. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Alphensche Verfindustrie, Gouwsluische- weg 69, Alphen a. d. Rijn. Fabricatie en handel in muurverven, japanlakken en verniyien. Eigenaar: J. M de Roon Her- loge. Alp'.ien a. d. Rijn. Wijzigingen: J. v. d. Luyt en Zonen, Wijtenbachweg 35. Oegstgeest. Expeditie, sleeperij. han del in zand, tuingrint, kolengruis, zee schelpen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: meubeltransporten. Nederl. Havermout en Rijstindustrie L.V., Hooge Rijndijk F. 144. Zoeterwoude. Procuratie verleend aan J. van der Meer, Lemen. De bouw van drie lokalen boven de scn€iK:iindig€ afdeeling der Chr. HBS in de Kagerstraat is voor f. 8059 óp^êdraieen aan de Gebrs. Bos te Delft. DE ALGEMEENE TOESTAND De komende onderhandelingen. De Balkan-entente erkent de verovering van AJbessynië. Inzake de buitenlandsche politiek heerscht in Frankrijk weinig groot verschil van mee ning, zou men zeggen, wanneer men ziet hoe de motie van vertrouwen in de regee ring met 439—2 stemmen met 162 ont houdingen Is aangenomen. Maar zoo een voudig Is de zaak tcch niet! Men leze het debat in het 2e Blad. Frankrijk blijft al zijn vriendischappen ge trouw. doch is niet afkeerig voor het openen van besprekingen met Italië en Duitsch- land. Dat is de consequentie, die tenslotte getrokken mag worden. In ieder geval spreekt duidelijk, dat het 'buitenland in geval van gevaar een éénig Frankrijk zal vinden In Italië toont men zich geneigd tot toe nadering. Het heet, dat een weinig goede wil van beide zijden voldoende zou zijn, om de koelheid in de Fransch-Italiaansche be trekkingen. waarvan Mussolini gesproken heeft, te doen verdwijnen en van Italiaan- sche zijde doet uitkomen, dat deze goede wil bestaat. Naar de correspondent van de „Times" te Cairo meldt, heeft graaf Mazzolini, de Italiaansche gezant te Cairo, minister-pre sident Mahmoed pasja medegedeeld, dat alle geruchten, die onlangs de ronde heb ben gedaan, over aan Italië toegeschreven voornemens ten aanzien van het Suez- kanaal, ongegrond zijn. Hoewel men met voldoening van deze verzekering kennis heeft genomen, is de werking er van verzwakt door de officieele tegenspraak te Rome van het bericht, vol gens hetwelk Italië besloten zou hebben, een gedeelte zijner troepen uit Ltbye terug te trekken. Men onderstreept dus de noodakelijkhetd voor Egypte, vastbesloten te blijven om. wat ook het gevolg van de Britsch-Ita- liaansche besprekingen moge zijn, voor een snelle aanvulling zijner landsverdedigings- middelen te zorgen. De EngeLsohe pers blijft verdeeld. De „Daily Telegraph" zegt o.a.: Chau- temps heeft van Chamberlain een per soonlijk schrijven ontvangen, waarin hij nog eens verklaart,prijs te stellen op de Fransch-Britsohe samenwerking en be looft, Parijs op de hoogte te houden van de vorderingen der eerste onderhandelin gen met Italië en Duitschland. Chautemps is geenszins door d:ze onderhandelingen •verontrust en wenscht, dat zij slagen. De oppositiebladen zooals de „News Chronicle" en de „Daily Herald" betoo- gen evenwel, dat de Britsche politiek een nieuwe richting is ingeslagen, en uit de debatten in de Fransche Kamer trekken zij dan ook de conclusie, dat „Frankrijk Engeland een lesje gegeven heeft". Zoo schrijft b.v. de „News Chronicle": Na de ongelooflijke wijziging in de buitenland sche politiek, waartoe de Britsche regee ring besloten heeft, is het een verfris- sching de rede te lezen, waarin Delbos duidelijk te kennen gaf. dat Frankrijk trouw blijft aam zijn verplichtingen. Het blad schrijft verder, dat aan belde zijden van het Kanaal ieder weet, dat Engeland Frankrijk niet kan laten schieten. 1. Het probleem der naties van Midden Europa: men moet daarbij niet vergeten, dat het bewijs definitief is geleverd, dat de naties van Midden-Europa niet meer kunnen worden gedenationaliseerd De in eenstorting van het rijk der Habsburgers is het gevolg der pogingen te denatlona- liseeren. 2. Het Duitsohe probleem: Osusky er.- kende, dat het een feit was, dat de Duit sohe bevolking in het Donaubekken ver mengd is met die van andere naties. Er bestaat in dit bekken evenwel zoo'n' ver menging. dat het kortweg onmogelijk is de tot verschillende naties behoorende be volkingsgroepen geografisch te verdeeien. 3. Het probleem der andere groote mo- mendheden: Osusky is van meeding, dat men er voor moet zorgen, dat de andere mogendheden van Europa zich niet ver zetten tegen een organisatie van Midden- Europa en dat de plaats, welke men er Duitsohtand in het politieke leven zou toekennen, de vitale politieke en economi sche belangen der andere groote Europee- sche mogendheden niet kan bedreigen. De raad der Balkan-entente heeft na afloop der besprekingen een communiqué gepubliceerd, waarin gewezen wordt op de solidariteit, die Roemenië, Joe-Slaivië, Tur kije en Griekenland vereenigt, en de trouw dezer staten aan den Volkenbond beves tigd wordt. Voorts wordt verklaard, dat voor de Balkan-entente een Abessijnsche kwes tie niet meer bestaat en dat bijgevolg na Joego-Slavië, ook Roemenië het Italiaansche keizerrijk erkent, terwijl Turkije en Griekenland zich binnen kort bij deze houding zullen aanslui ten. Tenslotte deelen de leden van de en tente n-.eöe, dat zij voor het tot stand brengen van contact met de regeering van Franco om zoodoende hun economische belangen te beschermen, agenten zullen kunnen afvaardigen en ontvangen. De gezant van Tsjecho-Slowakije te Pa rijs, Osusky, werd door het gemeentebe stuur van Angouléme ontvangen. De heer Osusky heeft bij deze gelegenheid een re devoering uitgesproken, waarin hij ver klaarde: dat hij in Midden-Europa drie problemen zag. OPENT 6841 (Ingez. Med.) In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 21 Febr. 58; Dinsdag 22 Febr. 61: Woensdag 23 Febr. 61; Donderdag 24 Febr. 59; Vrijdag 25 Febr. 59; Zaterdag 26 Febr. 61 volw. pers., totaal 359 volwassenen. Morgen zal de heer J. F. Baaten, op perman bij de afd. onderhoud gebouwen van den dienst van Gemeentewerken zijn zilve ren jubileum in dienst der gemeente vieren. Hedenmorgen is op het emplacement op het station alhier, de 40-jarige arbeider H, v. d. H. bij het lossen van een goederen wagen met zijn hand tusschen een deur be kneld geraakt, waarbij hij zóó ernstig ver wond werd, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen en geen dienst meer kon verrichten. De politiebrandweer is gistermorgen te ruim halfelf uitgerukt voor een brand alarm ten huize van den drogist D. J„ in het Ncordeinde. waar zich tusschen een plafond veel rook ontwikkelde. De oorzaak bleek een lek in het rookkanaal zoodat met verwij dering van de kachel het euvel verhol- holpen was. Gistermiddag kwart over één hebben buren ten huize van den afwezigen bewoner van het pand Zijlsingel 9. P. H met em mers water een begin van brand gabluscht, dat vermoedelijk is ontstaan, doordat de bewoner voor zijn vertrek een sigaar heeft aangestoken en een vonk heeft laten val len. De schade bleef beperkt tot het behang, den stoel en een deel van de zoldering. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Op het oogenblik bevinden zich nog twintig predikanten van de confessioneele Evangelische Kerk in voorarrest, in af wachting van hun verschijnen voor den rechter; een predikant, zit zijn gevangenis straf uit en een ander bevindt zich nog in een concentratiekamp. Verder zijn 56 pre dikanten uit hun ambt ontzet. 69 is ver boden te spreken, 73 zijn uit hun paro chies verbannen en vier mogen Berlijn niet verlaten. 29 theologische studenten van de univer siteit van Berlijn en elf van de universiteit van Halle zijn disciplinair gestraft. Meer dan tweehonderd studenten van de universiteit van Bazel en professoren van verschillende faculteiten hebben ds. Niemoeller in de gevangenis te Berlijn een sohrijven gezonden, waarin zij zich solidair verklaren met den strijd, welken hij voert voor het recht en de vrijheid van het ge loof. Zij verklaarden verder te betreuren, dat de openbare meening niet op de hoogte wordt gesteld met het verloop van het proces. OOSTENRIJK Nazi-actie in Stiermarken. De stad Graz bood gisterochtend den aanblik van een stad. welke ln staat van verdediging is gebracht. Als gevolg van de houding der nationaal-sociallsten Is de toe stand te Graz toegespitst. Te Weenen is een beraadslaging gehouden tusschen ver tegenwoordigers van de nationale veilig heidspolitie en de regeering. Seyss Inquart heeft verklaard zich naar Graz te zullen begeven om er de opneming in het Vader- iandsche Front te verwezenlijken van de r.ationaal-socialistische bevolkingsgroep van Stiermarken. Na deze verklaring werd een nationaal-socialistlsche betooging, die te Graz zou worden gehouden tegen het drijven der communisten, verboden. Den nationaal-sociallsten werd verzocht hun cpmarsch naar Graz uit te stellen. Tezelfder tijd werden te Graz en omstre ken afdeelingen militairen gedetacheerd. Artillerie en mitrailleurs werden ln Stel ling gebracht. Bovendien werden tanks beschikbaar gesteld, terwijl vier militaire vliegtuigen boven de stad vlogen. In de straten van Graz was het zeer druk. Tach tig procent der op straat aanwezigen wa ren nationaal-sociallsten. Toch heeft zich daar geen enkel incident voorgedaan. Dc voorzorgsmaatregelen werden later ten deele opgeheven. De universiteit, de poly technische school en andere instellingen voor onderwijs zijn echter tot nader order gesloten. De plaatsvervanger van Zernatto. Dwor- ciiak, is naar Graz gezonden met volmach ten om op te treden als een soort regee- ringscommissaris voor Stiermarken van het Vaderlandsche Front. De zaken van het Vaderlandsche Front zijn thans geconcen treerd in handen van Zernatto. Deze heeft dit door middel van de radio bekend ge maakt. Tegelijk deelde hij mede, dat de vroegere leider van het Vaderlandsche Front in Stiermarken. Gorbach, die door de nationaal-socialisten gehaat werd, was teruggeroepen. Men hoopt hierdoor de sa menwerking van het Vaderlandsche Front met de nationaal-socialisten te vergemak kelijken. In den avond werd vernomen, dat zich in Stiermarken eenige incidenten hebben voorgedaan, o.a. te Admont, waar een na tionaal-socialistlsche vergadering verstrooid moest worden. Over het algemeen, zoo deelde men te Weenen mede, hebben de genomen voor zorgsmaatregelen hun doel bereikt. De po gingen van zekere extremistische natio naal-sociallsten om te Graz een toestand te scheppen, welke zou kunnen dienen als voorwendsel voor Dultsche inmenging, is voorkomen. Het feit, dat het leger in volle discipline de gegeven bevelen heeft opge volgd is een goed teeken voor den huldi gen toestand in Oostenrijk. ENGELAND De Valera vasthoudend. In een interview met Press Association heeft de Valera verklaard, dat met Enge land geen werkelijk algemeen accoord tot stand kan kamer, Ieder accoord waarbij Ierland ln territoriaal opzicht verdeeld blijft, zal slechts eeri gedeeltelijk accoord zijn, en op zijn hoogst een schrede naar de vestiging van vriendschapsbanden tusschen de beide landen kunnen zijn. Ik kan slechts herhalen, dat, zoolang verzet zal worden geboden tegen de eenheid van Ierland, er geen verzoening tusschen Engeland en Ierland tot stand kan komen. Het Britsche parlement heeft thans nog de hoogste macht over het afgescheiden gebleven gedeelte van Ierland. Zonder Britsche strijdkrachten en zonder Britsche fondsen zou de verdeeling niet kunnen voortduren. De Valera besloot met den tegenwoor- digen toestand ln Ulster als onduldbaar te kenmerken. Een 10.000 communisten hebben te Lon den willen betoogen voor de Italiaansche legatie, doch zij werden door de politie te gengehouden Ook protesteerden zij tegen Chamberlain's politiek. Nu ook de regeering van Blitar haar ontslag-aanvrage heeft teruggenomen, schijnt in Indië ontspanning te zijn inge treden. Gaf Indië tot dusverre 100.000 p. st. per jaar aan Engeland als bijdrage in de ver dediging. deze zijn thans afgeschaft, doch Indië zal zelf voor een zeewaardige vloot zorgen. FRANKRIJK Het arbeidsstatuut. De Senaat behandelt het arbeidsstatuut en heeft een tweetal belangrijke wijzigin gen aangebracht. Zoo is verworpen artikel 6 bis, dat voorschrijft dat in geval van verschil van meening aan de scheidsrech ters van werkgevers en werknemers de documenten over de debatten van beide partijen worden voorgelegd. De senatoren vreezen, dat de scheidsrechter van de werknemers in dit geval misbruik van zijn positie zou kunnen maken. Voorts is in de z.g. „sliding scale" zeer ingrijpende wijziging gebracht. De Senaat heeft daarop het ontwerp aanvaard, dat nu naar de Kamer terug gaat. Zal deze zich daarbij neerleggen? zoo niet, dan dringen de naaste toekomst ge varen voor de regeering Chautemps! DZJ.B.MEENK'S UMsumde Chtt€a&h+t$. - **Oc hper doosje 6861 (lngez. Med.) RUSLAND Groot proces aangekondigd. Boecharin, Rykof en Jagoda onder de beklaagden. 2 Maait a.s zal voor den oppersten krijgsraad het proces beginnen tegen Boe charin. Rykiof, Jagoda. Krestinsky. Rakov. ski. Rosenholz. Ivanof en anderen. Zü wor den beschuldigd van terrorisme, vernieling en van pogingen de Oekraine. Centraal- Aziè. Georgië. Azerbeidsjan, Armenië en Wladiwostok van de Sovjet-Unie te hebben willen afscheiden. Verder worden vier medische professoren Levin, Pletnef, Kasakof en Maximof be schuldigd Maxim Gorki te hebben vergif tigd. alsmede den opvolger van Jagoda als leider van de Ogpoe. Mensjinski en Koei- bislef. voorzitter van de commissie tot het opstellen van plannen. Alle beklaagden worden beschuldigd van Trotskiïsme, Boecharinisme en Mensje- wisme. Het totaal aantal beklaagden be draagt een en twintig. Trotski zelf wordt beschuldigd met agenten van een buiten landsche mogendheid te hebben samen gewerkt. reeds in 1921. toen hij nog bevel hebber was van het roode leger. Enkele van de beklaagden worden be schuldigd een complot te hebben gesmeed om Stalin te vermoorden. Ook zouden zii in der tijd Lenin hebben willen dooden en ook Swerdlof. Het proces is openbaar. ROEMENIË Van het front, Van officieele Japansche zijde wordt be. weerd, dat de Japansóhe troepen acht ld. lometer ten zuiden van Lingsjin zijn door. gedrongen. Een Japansche afdeeling, welke nabij' Loeanfoe het Zuidoosten van Sjanst is binnengedrongen, ruikt thans snel opnaar Woetejau. ruim veertig kilometer ten zui den van Lingsjin. Uit wraak voor de Qhineesohe luchtaan. vallen op Fornkosa hebben de Japansche vliegtuigen talrijke plaatsen ln China ge bombardeerd. Van Ohiineesohe zijde wordt echter de bezetting van Lingsjin ontkend en wordt voorts gemeld, dat vliegtuigen op de Jangitse een Japansdhen torpedobootjager en een kanonneerboot tot Kinken hebben gebracht. Japan geeft de tegenspraak. Duitscher mishandeld, Een Japansch soldaat, die naar men zegt dronken was, heeft te Sjanghai dr. Edward Birt, een der meest voor aanstaande in China wonende Duit- schers, uitgescholden voor „Engelsch varken" en met een dolk wonden toe- gebracht in het gezicht. Dr. Birt werd overvallen, toen hij cj> zijn paard reed buiten de Internationale nederzetting. Twee Chineesche politiebeambten zijn Birt te hulp gekomen. Men vreest, dat hij een oog zal moeten missen. De Duitsohe consul-generaal Fischer heeft bij de Japansche autoriteiten een krachtig protest ingediend. Voor het protest was ingediend, had Fischer reeds bezoek ontvangen van den Japansöhen consul Kamoto,. die zijn leed wezen betuigde en de verzekering gaf, dat na beëindiging van het onderzoek de noodige stappen zouden worden onder nomen. Wederom een afgehakt hoofd gevonden. In de Fransche nederzetting te Shanghai is voor den zevenden keer op den open baren weg het afgehakte hoofd van een Chinees gevonden. Russen op Koreaansch gebied. Naar het Japansche hoofdkwartier in Korea meldt, zijn sovjet-Russische cavale risten en infanteristen in het noordoosten van Korea bij Keiho over de grens gekomen. Bovendien vlogen Russische vliegtuigen tweemaal over de grens. Het hoofdkwartier heeft de noodige tegenmaatregelen genomen. Een interview met Tsjang Kal Sjek. In een vraaggesprek met den specialen correspondent van de News Chronicle, Ver non Bartlett, heeft maarschalk Tsjang Kal Sjek doen uitkomen, dat de mobilisatie van een zoo uitgestrekt land als China niet snel in zijn werk kan gaan. Wij hebben, zoo zeide hij, dxie voordeelen, die gewoonlijk j onderschat worden 1. De dekking van onze munt is volkomer I verzekerd, terwijl de Japansche valuta la j gevaar verkeert. 2. Het Chineesche volk heeft begrepen dat sedert de vorming van een oprechte en actieve nationale regeering gestreefd wordt naar verbetering van het levenspeil. De Ja- panneezen hebben zelfs geen aanmoediging van de zijde hunner regeering. 3. Wij beschikken voor de verdediging van ons grondgebied over vrijwel onbe perkte bronnen van menschenmateriaal. De maarschalk zeide voorts niet te ge- looven, dat de pogingen, die thans gedaan worden om de Brttsch-Itallaansche betrek kingen te verbeteren, van nadeellgen in vloed zouden moeten zijn op de betrekkin gen tusschen Engeland en China. Erken ning van Mandsjoekwo door Engeland zou hij evenwel beschouwen als een verraad, dat afbreuk zou doen aan de hartelijkheid der Britsch-Ohineesche betrekkingen. ITALIË. Maarschalk Graziani te Rome feestelijk ingehaald. Maarschalk Graziani, die drie jaar gele den nit Rome is vertrokken om zijn land in Abessinië te dienen, eerst als opperbevel hebber en vervolgens als onderkoning, 13 Zaterdagmiddag met groot eerbetoon te Rome ontvangen. Op het station werd hij door den Duce persoonlijk begroet. Langs den geheel'en weg van het station naar het lictorenpaleis, waar de maarschalk officieel werd ontvangen, stond een groote menigte opgesteld om den maarschalk toe juichen. CUBA Gespannen toestand te Havanna. Een algemeene staking, die de commu nisten georganiseerd hadden, is dank W krachtig ingrijpen der regeering mislukt. De nieuwe grondwet afgekondigd, digd in tegenwoordigheid v. d. leden der re geering, het opperste gerechtsh., de comman danten van het leger en de leden van den wetgevenden raad. Patriarch Miron Cristea deelde mede, dat vier millioen 297 duizend stemmen zijn uit gebracht voor de nieuwe grondwet en slechts 5483 tegen. Namens de regeering overhandigde de patriarch de nieuwe grond wet aan den koning, opdat deze ze zou af kondigen en de leden van de regeering leg den den eed op de nieuwe wet af Vervolgens hield de koning, naast wien kroonprins Michael stond, een rede, waarin hij zeide, dat de nieuwe grondwet een natio nale noodzakelijkheid is. Hij heeft haar lang overwogen met zijn raadgevers, die tezamen met zijn vader koning Ferdinand, het hui dige Roemenië hebben geschapen. De koning is zeer verheugd, dat de nieuwe grondwet met zoo groote meerderheid van stemmen is aangenomen. Na de plechtigheid wenschte de deken van het diplomatieke corps, de apostolische nuntius, den koning namens het corps geluk. TSJECHO-SLOWAKIJE Duitsche bladen verboden. De Rundschaai. het blad van Hentein en de Sudeten Deutsche Bauernzeitung zijn Zaterdag opnieuw in beslag genomen. stige toestand zal ontstaan. Er zijn arrestaties verricht, doch ongeveer 500 per* sonen. wier arrestatie is getast, loopen no0 steeds op vrije voeten rond. VEREENIGDE STATEN Spionnage. De politie heeft drie personen geaf" resteerd, die worden beschuldigd, gehei men van leger en vloot der Vereenigde Staten te hebben willen verkoopen. De drie arrestanten zijn Johami Hoff mann uit Dresden, kapper aan boord van de „Europa". Gunther Rumrich, oud-ser geant van het leger der Vereenigde StaK» en Eric Glaser, soldaat in het leger der Vereenigde Staten. Hoover heeft medegedeeld, dat Ruinr|r" heeft bekend, geld te hebben aangenomen van personen, die vermoedelijk geheime agenten van een mogendheid zijn. als be taling voor inlichtingen, welke hij heef verstrekt ten aanzien van de en andere versterkingen, vooral betrekking hebbend op de verdediging van het Pana ma-kanaal. Mevrouw Roosevelt heeft in een gisteren gehouden bijeenkomst als Imar mernmg kennen gegeven, dat er in de Vereenig» Staten evenveel fascisten als communist zijn, maar dat geen van beide het oogenblik een werkelijke bedreig»1» vormt. 9—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2