STADSNIEUWS MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 No. 23904 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 8sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 25 jaar hoogleeraar. Nut en Vermaak. Slagersvrouw door doodelijk schot getroffen Haar man gearresteerd. Geschenk voor Prinses Beatrix. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cts/pcr regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f.2.35 per week f.0J8 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten.' (voor binnenland 10.20 per 3 mncL> Prof. dr. F. M. Th. Böhl. Het jaarlijksche bal-masqué. Prof. dr. F. M. Th. Böhl. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. F. M.Th. Böhl, hoogleeraar in de ta len en geschiedenis van Babylonië en Assyrië aan de Universiteit alhier werd benoemd tot hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde en de Israëlietische oudheden aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Franz Marius Theodor Böhl werd 16 Augustus 1882 geboren te Weenen, waar zijn vader hoogleeraar was. Hij deed eindexamen aan het Schottin-gymnasium aldaar in 1901 en studeerde vervolgens aan de Universitei- van Erlangen, Weenen. Bonn, Berlijn 'n Leipzig in de theologie en Oostersche let- ren. waarbij hij zich vooral toelegde op de Assyriologie. In 1906 legde hij met goed gevolg te Wee nen het candidaats- en propaedeutlsch xamen in de theologie af: in 1909 promo veerde hij te Leipzig tot doctor in de (se- aiietische» letteren; in 1911 verwierf hij te Bonn het licentraat in de theologie, waar na hij het volgend jaar als privaat-docent TOd toegelaten tot de Universiteit te Ber lijn. In het daarop volgende jaar, dus in 1913 werd hij hoogleeraar in Groningen om in 1927 naar hier te worden geroepen. Prof. Böhl is doctor honoris causa in de theologie van de Universiteit te Bonn (1915) en sinds 1924 lid van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen te Amsterdam. Prof. Böhl verleende van 1926 tot 1928 2ijn medewerking bij opgravingen in Pales tina (Sichem.) en maakte in 1932 een stu diereis naar Mesopotamië. De hoogleeraar Verhaalde daarvan destijds in ons Blad in een onderhoud met een onzer redacteuren. Zijn voornaamste publicaties zijn: „Die Sprache der Amamabriefe'' (1909), Kanaa- naër und Hebraër (1911), Bijbelsch Kerke lijk Woordenboek (Derde Testament) 1919; Wandkaart van Palestina (met G. Meima) 1919; Tekst en Uitleg: Genesis I (1923) en Genesis II (1926), Exodus (1927), De opgra ving van Sichem (1928), Palestina in het licht der jongste opgravingen (1931) en Mededeelingen uit de Leidsche verzameling van Spijkerschrift-inscripties. Voorts lever de prof. Böhl een groot aantal bijdragen voor tijdschriften, encyclopaedieën enz. Bovendien is hij sedert 1933 voorzitter Van de afdeeling Nederland van den Wereldbond der Kerken. bond van nederlandsche onder wijzers. Jaarvergadering der afd. Leiden. In het V.C.F. huis hield de afd. Leiden Van den B.V.N.O. haar goed bezochte jaar vergadering. In zijn openingswoord heette de voorzit ter het lid van het H.B., J. van Uriel, in het "dzonder hartelijk welkom. De notulen van de vorige vergadering Verden onveranderd goedgekeurd. De secretaris bracht een uitvoerig jaar verslag uit. waaruit Week, dat de afdeeling kern gezond is. Gul applaus beloonde hem voor zijn werk. Dr kascommissle had de kas in orde be vonden; dus werd de penningmeester, onder dankzegging voor zijn accuraat be- hMr. gedéchargeerd. Nadat eenige kleine wijzigingen waren ingebracht, werd de begrooting voor 1938 goedgekeurd. De jongste afgevaardigde naar de alge- Weene vergadering in Rotterdam had voor in over de huishoudelijke zitting een uit voerig verslag uit te brengen. De vergade- toonde door luid applaus haar "Stemming met dit werkstuk. Nadat nog oonlge interne aangelegenheden waren behandeld, was de bestuursverkiezing aan o? orde. Bij de eerste stemming werd een nieuwe voorzitter gekozen, die echter verklaarde, zijn benoeming nog even in beraad te willen houden. Voor de rondvraag had niemand iets op merken. De heer van Drlel sprak nog een opwekkend woord tot den scheidenden voorzitter en moedigde de leden aan op ingeslagen weg voort te gaan. Toen ™ot de oud-praeses voor de laatste maal °e vergadering. Vroolijke avond vol klank en kleur. Er is een tijd geweest, dat men op het jaarlijksche bal-masqué van „Nut en Ver maak" bij wijze van spreken over de hoof den kon loopen en dat men ook andere lokaliteiten der Stadsgehoorzaal behalve de groote zaal moest openstellen teneinde den velen honderden gecostumeerden en be zoekers de gelegenheid te bieden van tijd tot tijd ook werkelijk eens een dansje te maken. Er werden werden in dien tijd Jaarlijks drie gecostumeerde bals gegeven, doch geen hunner kon op een drukker be zoek bogen dan „Nut", zooals deze popu laire vereeniging in de wandeling wordt genoemd. Wij herinneren ons zelfs een jaar, dat er ver over de 1200 kaarten verkocht waren! Tegenwoordig heeft „Nut en Vermaak" in onze stad het monopolie van de carna valsfeesten; de „concurrentie" heeft den strijd tegen de tijdsomstandigheden reeds lang opgegeven. Natuurlijk ondervindt ook „Nut en Ver maak'' daarvan den terugslag: de groote zaal is ruimschoots voldoende om alle car- navalsgasten te bevatten, het aantal bezoe kers bedraagt, ondanks het „alleenrecht", nog niet de helft van voorheen, maar wat onveranderd en onverzwakt is gebleven, dat is de sfeer van vreugde en jolijt, zonder welke elk carnavalsfeest bij voorbaat tot mislukking gedoemd is. Er zat stemming in, al heel spoedig na het begin, en naarmate de zaal voller liep en de kleurenmengeling bonter werd, groeide de sfeer van gezelligheid en feest vreugde om tegen middernacht, het ge bruikelijke uur van het démasqué, haar hoogtepunt te bereiken. Met inbegrip van de toeschouwers op de balcons, schatten wij het aantal bezoekers op ongeveer 600, hetgeen nng altijd een respectabel aantal is, waarop menige ver eeniging jaloersch zal zijn. En onder die bezoekers bevond zien zoo waar een van de drie gebroeders Hageman, de heer H. Hageman, die nu bijna 64 jaar geleden, het initiatief tot de oprichting der vereeniging namen. Weinigen zal het gegeven zijn gedurende zóó langen tijd te mogen deelnemen aan het leven van één en dezelfde vereeniging. Dat ook de eere-voorzitter, de heer C. Ver- sney aanwezig was, spreekt vanzelf', hij is nu eenmaal overal, waar de Nut en Ver- maak-staf verschijnt! Voorts dient de aanwezigheid gesigna leerd van een tweetal dansorkesten respec tievelijk onder leiding van de heeren Hofenk en van Heusden, van een „loop kapel", die gedurig noodde tot hospartijen en rondedansen en van het onvolprezen pierrement. dat geduldig walsen draaide als de muzikanten noodzakelijk op adem moesten komen. En wie er verder waren? Men spare ons een opsomming. We zagen een paar schattige keukenprinsesjes, die voortdurend werden belaagd door een lady killer, die zich bij dit tweetal overigens allerminst bepaalde; we zagen een snoezige Rattenvangster van Hameien, die de jonge lingen even ras tot zich wist te verzamelen als genoemde knaagdieren; we speurden een vorst uit Montenegro, die avances trachtte te maken bij een frissche Schot- sche Hooglandsche en we zagen en hoorden vele woeste cowboys, die hun pistolen lieten knallen. En dan was er een voortreffelijke imitator van Charlie Chaplin en een zeer antiek ge- kleede dame, die deed alsof zij de mannen haatte, maar die den voorzitter van de jury bijna om den hals vloog, toen zij hoorde, dat haar creatie en rolvastheid met 'n prijs beloond waren. Wij willen ook niet vergeten melding te maken van de gezellige vischclub, die met „echte" visch te voor schijn kwam en van den onfortuinlijken Gelderschen slager, die dacht een heusche Mauritius-postzegel te hebben gevonden. Maar waar bleef bijvoorbeeld de zin gende muis? Zoo zouden we nog door kunnen gaan. doch het heeft geen zin alle costumes hier te bespreken. Er was klank en kleur, licht en vroolijk- heid, zang en dans, kortom, er was carnaval. En natuurlijk was er ook een jury. be staande uit den heer Kok uit Oegstgeest en den heer en mevrouw Moelker alhier, die haar oordeel uiteindelijk als volgt bepaalde: Afdeeling Origineel: Paren: le prijs 2 Fransche dames nr. 274, 2e pr. 2 Amerikaansche barmeisjes nr. 272. Dames: le pr. Rattenvangster van Hameien nr. 249, 2e pr. Tyrolerin nr. 212. Heeren: le pr. Chineesche Goochelaar nr. 231, 2e pr. Toreador nr. 276. Groepen: le pr. niet toegekend, 2e pr. Vischcollege nr. 269. Afdeeling Fraai. Groepen: le pr. niet toegekend. 2e pr. 3 Zigeunerinnen nr. 259. Paren: le pr. Volendammers nr. 2?" 2e pr. Hongaarsch danspaar nr. 286. Dames: le pr. danseres nr. 250, 2e pr. Zeilcostuum nr. 196. Heeren: le pr. Sultan, 2e pr. Vorst van Montenegro nr. 277. Gisterochtend omstreeks kwart over tien heeft de slager B. Bouwens te Doesburg, mededeeling gedaan van een gruwelijke ontdekking. Hij vond nJ. in de slachtplaats ach ter zijn woning in-de Ooipoortstraat zijn ongeveer 40 j. echtgenoote leven loos op den grond liggen met een schot wond in het achterhoofd. De slager stelde zijn dokter hiervan in kennis, die, na den dood te hebben geconstateerd, den burgemeester jhr. mr. G. A. A. Nahuys, oogenblikkelijk waarschuwde. Deze heeft terstond de leiding van het politie-onderzoek op zich genomen en het parket te Arnhem van het geval op de hoogte gebracht. Daar tegen den slager ernstige verdenkingen bestaan, is hij in hechtenis genomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de schotwonde veroorzaakt is door een schietmasker. Het is bijna niet aan te nemen, dat de vrouw zichzelf heeft ge troffen, daar zij van achteren is ge raakt en zulks met een schietmasker vrijwel onmogelijk moet worden geacht. De man heeft pertinent ontkend aan de misdaad schuldig te zijn. Bekend is, dat het echtpaar, dat ruim 15 jaar ge huwd was, reeds langen tijd in on- eenigheid leefde. Het lijk, dat in beslag is genomen, is naar het St. Elisabeth gesticht overge bracht. Allereerst wordt nu het resul taat van de sectie afgewacht. Afdeeling Geestig. Groepen: le pr. Kwibus-kwartet nr. 218, 2e pr. Fantasie nr. 252. Paren: le pr. Dwergen nr. 226, 2e pr. Nut en Vermaak girls nr. 225. Dames: le pr. mannenhaatster nr. 256, 2. Eikelfee nr. 275. Heeren: le pr. Ladykiller nr. 224, 2e pr. Charlie Chaplin nr. 228. De fraaie prijzen bestonden uit kunst voorwerpen en delicatessen- De morgen was niet ver meer, toen dood vermoeide muzikanten de laatste klanken van dit alleszins geslaagde carnavalsfeest uit hun instrumenten bliezen. Voorzitter van der Steen met zijn trouwe helpers en helpsters kunnen er weer met voldoening op terugzien! MIL IT AR IA. Het 4e Reg. Infanterie alhier vertrekt op 7 Maart a.s. naar Ede voor het deelnemen aan de gecentraliseerde vervolgoefeningen aldaar onder leiding van den Commandant der He Infanterie Brigade. Aan deze oefe ningen wordt mede deelgenomen door het 10e, 15e en 22e Reg. Infanterie. De troep vertrekt per extra trein om pl.m. 7 uur, onder commando van den Majoor hoofd instructeur van het regiment en wordt te Ede gelegerd in het aldaar bestaande ba rakkenkamp In afwijking van de hieromtrent gege ven orders, heeft de commandant der Ie Divisie thans bepaald, dat het regiment vermoedelijk tot 23 Maart a.s. te Ede zal verblijven en in den morgen van dien dag naar het garnizoen zal terugkeeren. De dienstplichtige onderofficieren der lichting 1937 n, die aan deze oefeningen deelnemen en op 19 Maart a.s. met groot verlof vertrekken, zullen daartoe op 13 Maart t.v. op Leiden worden gedirigeerd en vandaar met groot verlof worden ge zonden. In verband met vertrek met groot ver lof der lichting 1938 I op 25 Maart a.s. en de opkomst der lichting 1938 II op 31 Maart d. a. v. is, volgens de heden ontvangen wij ziging op de Indeelings Beschikking 1938 bepaald, dat aan hen wier uitstel of vrij stelling op 25 Maart. e. k. eindigde, deze wordt verlengd tot 31 Maart a.s. De korporaal van de Politietroepen A. Ter Wal, die geslaagd is bij den cursus aan de Amsterdamsche Huishoudschool voor korporaal-kok bij het Leger, wordt vanaf 3 Maart a.s. voor 3 maanden gedetacheerd bij het 4e Reg. Infanterie voor practische bekwaamheid in het koken voor groote eenheden. De tot korporaal-kok aangestelde huzaar le kl. J. Stel van het II R H. wordt met ingang van 12 Maart werkzaam gesteld bij 'vt 4? Reg. Infanterie. De Sergeant tit. kok P. v. d. Eijkel van het 4e Reg. Infanterie wordt met ingang van 10 Maart a..s overgeplaatst naar Laren en werkzaam gesteld bij het op te richten Kader Bataljon, Van de V. V. S. L. Een reproductie van het geschenk. Hedenmorgen tusschen 11 en 12 uur heeft het bestuur van de Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden, de vereeniging waarvan H.K.H. Prinses Juliana gedurende Haar studietijd lid was, aan het paleis Soestdijk, namens de vrouwelijke Leidsche studenten, een geschenk voor Prinses Beatrix afgegeven. Het is een kinderbordje, ontworpen door een studente, mej. Exalto, en vervaardigd door Brouwers Aardewerkfabrieken te Lei derdorp. Het bestuur arriveerde per auto, waarop de corpsvlag wapperde. Namens het prinselijk gezin heeft freule de Brauw. hofdame van HJC.H. Prinses Juliana het geschenk in dank aanvaard. lezingen van prof. dr. a. scharff. Prof. dr. A. Scharff, hoogleeraar in de Aegyptologie aan de universiteit van Mün- chen, hoopt morgen en Woensdag twee le zingen te houden in het Rijksmuseum van Oudheden alhier. In zijn eerste lezing hoopt hij te spreken over de graven van Egypti sche ambtenaren van het Nieuwe Rijk in Thebe, in zijn tweede lezing over de Egyp tische kunst in de latere tijden. friesche avond. Een druk bezochte en gezellige bijeenkomst De Friezen in en rond Leiden plegen trouw op te komen, wanneer het bestuur der vereeniging hen bijeenroept voor een bijeenkomst en temeer wanneer het een „bütengewoane gaerkomste" betreft en zoo was het Zaterdagavond zeer vol in de groo te zaal van de .Burcht". Dit had trouwens zijn bijzondere redenen daar de familie van den Veen (Barend en Matsje en hjearren dochter Tsjitske) uit Huizem zou optreden, die in de Friesche beweging zeer bekend is. En zoo kon de voorzitter der afdeeling Lei den en Omstreken, de heer Nijholt, een zeer talrijke schare welkom heeten. waar bij hij zich in het bijzonder richtte tot de afgevaardigden van de Groninger en de Geldersch-Overijsélsche vereeniging. Een speciaal welkomstwoord gold ook het be stuurslid mevr. de Groot, die na een ern stige ziekte voor het eerst weer aanwezig was. Spr. was zeer verheugd over de groote opkomst en schreef deze toe aan de groeiende belangstelling voor Friesland. Ook kondigde spr. nog het optreden aan van een uit de leden gevormd dameszang koor, waarna hij besloot met het citeeren van een Friesch gedicht. Het optreden van het dameszangkoortje, bestaande uit een 9 tal leden, was al een verrassing. Zij had den zich blijkbaar met Friesche hardnek kigheid op de repetities geworpen, daar zij aller verwachtingen en zichzelf hebben overtroffen. Het applaus was welverdiend. Hierna was het de beurt aan Barend en Martje met hun dochter die allereerst „It amptsgeheim" een ernstig tooneelstuk in 2 bedrijven opvoerden. Hierna volgde een humoristische bijdrage-getiteld „Jaloersch" die niet minder vlot vertolkt werd; uit den grooten bijval bleek wel, dat ook dit werd gewaardeerd. Tenslotte een huiselijke tra gedie getiteld „Op Skjin Pompier", vol sne dige gezegden en rake opmerkingen. Er werd uitstekend gespeeld, niet in het minst door Tsjitske, die veel belooft voor de toe komst. Waar de heer en mevr. v. d. Veen een 12'/i jarige tconeelloopbaan en de 1000ste opvoering achter den rug hadden, bood het bestuur hun een mooie ets aan. Hiermede was de avond officieel geëindigd, doch nog lang niet officieus., want nu was het oogenblik daar voor „dounsjen" waar van een druk gebruik werd gemaakt. Ook dit deel van den avond was, mede dank zij de uitstekende leiding, een succes. Zij nog vermeld dat een strijkje onder leiding van den heer Plu zich den geheelen avond dap per weerde. BINNENLAND. De Partijraad der R.K. Staatspartij; rede van mr. dr, L. N. Deckers (Binnenland, 2de Blad). Afscheid van prof. dr. E. van Everdingen als directeur van het Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt (Binnenland, 2de Blad). Amsterdam telefoneert automatisch inter communaal; indienststelling door bur gemeester De Vlugt (Binnenland, 2de Blad). Een groote serie invoerbeperkingen (Bin nenland, 2de Blad), Vrouw te Doesburg doodelijk getroffen; haar man gearresteerd ?Ae Blad). Soldaat te Ede gedood (Gemengd, 2e BI.)". De Nederlandsche voetbalploeg zegevierde over België met 72 (Sport, 3de Blad). Rie van Veen verbetert wereldrecord 200 meter borstcrawl (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. Na afloop van het debat over de buiten!, politiek in de Fransche Kamer is een motie van vertrouwen met groote meerderheid aangenomen (2de Blad). Nazi-actie in Stiermarken noopt tot af- weermaatregelen (Buitenland, le Blad) Een Duitscher te Sjanghai door Japanners mishandeld (Buitenland, lste Blad) De Valera pessimistisch inzake een En- gelsch-Iersche overeenkomst (Buiten land, lste Blad). zie voorts laatste berichten eerste blad. Het weer zal aanvankelijk zacht zijn met nu en dan regen en krachtigen wind. Opklaring zal later weer koude brengen. V. V. S. L. Het bestuur der Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden is voor het jaar 1938/1939 als volgt samengesteld: Mej. J. C. M. van Marie, praeses; mej. S. M. Kuenen. ab-actis; mej. H. C. Bres- ters, quaestrix; mej. E. Vervat, assessor I; mej. M. M. E. Schram, assessor n. leidsch studenten-tooneel. Op Vrijdag 18 Maart, den dag. waarop het Leidsche Studententooneel in den Schouw burg „Richard van Bordeau" zal opvoeren, zal tevens het feit worden herdacht, dat 100 jaar geleden het Leidsche Studentencorps de officieele erkennin» kreeg van het recht van de z.g.n. stuei-utenbanken. De sohouwburgcie. uit het L. S. C. houdt in verband hiermede een receptie in „Mi nerva" en na afloop der voorstelling een souper, waartoe alle oud-commissarissen zijn udtgenoodigd. excursie edelachtbaar-fabrieken Zaterdag j.l. heeft een gezelschap elec- iromonteurs der Sted. Lichtfabrieken een excursie gehouden naar de Edelachtbaar- Sigarenfabrieken. alhier, welk bedrijf na een rondleiding van bijna 3 uur en voor beeldig toegelicht door directie en chefs met groote aandacht werd bezichtigd. Na afloop dankte in het privékantoor een der excursisten de directie uit aller naam har telijk voor de prettige ontvangst. GEREF. TRACTAATGENOOTSCHAP „FILIPPUS". De algemeene vergadering van het Ger. Tractaatgenootschap „Filippus" zal 4 en 5 Mei a.s. onder leiding van prof. dr. G. M. den Hartogh, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, alhier worden gehou den. Deze algemeene vergadering val! sa men met het diamanten jubileum van het srenoofechap. Geslaagd voor het doctor-al examen ge neeskunde de dames: E. Hooykaas (Arn hem) en K. A. Bakker (Den Haag); voor het candidaatsexamen theologie: de heer H. G. van Duyl (Hilversum).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1