STADSNIEUWS Nogmaals: de overweg aan den Rij nsburgerweg 78 ste Jaargang ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 No. 2390) HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt dagblad voor leiden en'ömstreken PRIJS. DER ADVERTENTIES: In afwachting van de defini tieve oplossing is tijdelijke verbetering dringend gewenscht. Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. im. noomen NIEUW/ leidsche schouwburg. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Aanrijding met doodelijken afloop. LEIDSCH DAGBLAD 3D tftsrSCT regel voPr advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rand.) Bovenstaande foto welke genomen is van een punt. gelegen in het verlengde van de as van het voetgangerstrottoir op den achtergrond, doet duidelijk uitkomen, welk een aanmerkelijke verbetering het zou be teekenen. wanneer het houten hek. dat men nog juist rechts op de foto ziet, verplaatst werd naar de linkerzijde en heo tusschengelegen gedeelte beschikbaar kwam voor het verkeer. Van een groot Romeinsch veldheer is bekend, dart hij iedere redevoering in den Senaat, ongeacht hef onderwerp zijher welsprekendheid, besloot met de woorden ,£n voorts, mijne heeren. ben ik van oor deel. dat Carthago verwoest moest worden". Vrij vertaald naar het Latijn luidt ons tetuigenis: .En voorts, dames en heeren, blijven wij van oordeel, dat de beruchte overweg aan den Rijnsburgerweg verdwij nen moet". Duizenden weggebruikers on dervinden dagelijks de steeds groeiende nadeelen, verbonden aan de aanwezigheid van het viertal rood-wit geschilderde hin derpalen in dezen zoo bij uitstek drukken verkeersweg. De onlangs door ons gepubliceerde cijfers, waaruit bleek, dat de boomen van 's mor- sens 8 tot 's avonds 8 gedurende bijna vijf uur gesloten waren, vormen het meest afdoende argument tegen de door sommi gen nog wel eens geuite bewering, „dat het met het wachten aan dien overweg nog wel meevalt". Het stemt weliswaar tot groote blijd schap te weten, dat de plannen zijn ontworpen voor een radicale oplossing van alle belangrijke overweg-vraag stukken in onze stad, waarvan dat aan den Rijnsburgerweg zonder eenigen twijfel het meest urgente moet worden genoemd, maar aan den anderen kant mag men niet uit het oog verliezen, dat! «lfs bij den meest voorspoedigen gang van zaken, zoowel bij de voorbereiding als tijdens de uitvoering, de verwezen lijking dier plannen toch nog altijd eenigc jaren op zieh zal laten wachten. En het is uit deze practische overweging, wjj bij de daartoe bevoegde instanties met klem van redenen willen aandringen cd het aanbrengen van enkele verbeterin gen. waardoor althans eenige verlichting in °cn waarlijk onhoudbaxen toestand wordt «bracht. Die maatregelen behoeven allerminst ?<50aar 'e z''n- «venmin als zij o.i, op -ectaische moeilijkheden zullen stuiten. Zij ?eoogen voornamelijk een verbetering voor bet verkeer, komende uit de richting OtjstgSrt. De plaatselijke situatie is daar zóó, dat Rijnsburgerweg in de richting van den te»'u?". ^Duin toeloopt. Het opgaande "««trottoir voor de voetgangers om in worwegterminologie te spreken eindigt .Jr' waar het Terweepark begint. De wan. '~rs- komende van de richting Oegst- itV moeten zich nu maar „ergens" ter "Wijde van den overweg opstellen en U*i s1 leven gedurig bedreigd door j eurs' Dun passagiers tot aan h-, "etste trede van de houten brug naar station willen brengen. Tinü" de wielrijders is er. als voortzetting :>m»n rijwielpad. in he. straatdek een zich siT00k afgebakend, waarbinnen zij ft mclien de boomen gesloten zijn. twee 0nnaast elkaar moeten opstellen, tllceïj zeggen, dat aan dat voorschrift jjwj de hand wordt gehouden. wanneeT maatse een politie-agent geposteerd is, hetgeen alleen tijdens de spitsuren het ge val is. En zelfs dan wordt dit voorschrift alleen gehandhaafd in de voorste rijen: achter aan tracht iedere wielrijder zich langs of temidden vari de reeds wachtenden zooveel mogelijk naar voren te werken. De surveil- leerende agent staat daar volkomen mach teloos tegenover', hij kan zich natuurlijk meer naar achteren opstellen, doch moet er daarbij steeds op bedacht zijn.' dat op het moment, waarop de boomen geopend worden, zijn aanwezigheid aan den kop van de file absoluut vereischt wordt. Want op dat oogenblik begint het gedrang eerst goed. Daar staan dan. gerekend met het ge zicht naar de stad. van links naar rechts broederlijk naast elkaar: een file trams wanneer listige fietsers zich althans niet links daarvan onzichtbaar voor het politio- neele oog hebben opgesteld!!), een aan.al auto's en motoren, een veel grooter aantal wielrijders, doorgaans schots en scheef door elkaar en tenslotte een groep voetgangers, die zelf niet weet waar zij haar veiligheid zoeken moet. De boomen gaan dus op en dan kunt ge den geheelen dag hier het volgende ver makelijke tafereel waarnemen, dat u een gang naar een circus bespaart: De afsluitboomen. hebben ten rechter zijde hun draaipunt, zoodat de weg het eerst vrij is voor het verkeer, dat zich aan den linkerkant bevindt. De trams kunnen evenwel niet direct oprijden, omdat het sein nog niet direct op „veilig" is gedraaid. Naar volgorde zouden dus nu de auto's aan de beurt zijn. Geen sprake van. Zoodra de boomen één centimeter van hun steunpunt verwijderd zijn. heeft de file fietsers zich al in beweging gezet: de achtersten dringen op. het wielrijderrfront verbreedt zich cn beweegt zich langzaam, heel langzaam in de richting van den verkeersagent, Behoedzaam balanceerend. zich aan el kaar vasthoudend nadert het fietserscorps steeds dichter den Hermandad, wiens ern stig streven is het verkeer te regelen. Ter linkerzijde flitst een jongen hem voorbij. Halt hier blijven. Maar op hetzelfde oogen blik. dat hü den verstoorder zijner goede bedoelingen wil grijpen, passeeren hem aan den rechterkant twee. drie wielrijders. En dan is de zaak voor hem verloren: de een na den ander rijdt hem voorbij en meteen nemen zii den rijweg in de volle breedte in beslag. Er blijft voor hem niets anders over dan het veege lijf te redden en de zekerste weg tot lijfbehoud ligt voor hem in dit geval in de richting van het Terweepark Maar zijn weinig eervolle aftccht wordt hem nog allerminst gemakkelijke gemaakt. Want hier staan de voetgangers, die het wachten eveneens moede, zich verdringen naar den ingang van den trechter om via het voor hen bestemde smalle voetpad de overzijde te bereiken. Eigenlijk wordt hun geduld op de zwaar ste proef gesteld, want hun barricade wordt pas in de laatste instan.ie opgeheven. En dus ziet men. zoodra de boomen ongeveer halverwege zijn gerezen, de voorste rij wachtenden zich diep bukken om onder de afsluiting door te glippen. Waag u even wel geen stap te veel naar links, voetgan ger. want ge wordt onherroepelijk aan gereden door een van de tientallen fietsers, die u achterop komen. Blijf op uw eigen domein cn wc-cs n'.et onvriendelijk tegen uw studentikoze tegen voeters, voor wie de weg van het station naar het Academisch Ziekenhuis nu een maal leidt via het linker trottoir. Heusch. de verkeersagent slaagt er wel in om ongedeerd het Terweepark te bereiken en zal daar belangstellend en in gedwongen lijdzaamheid toekijken, hoe het kluwen zich verder ontwart. Het parool .Het op Uw Saeck" blijft ook verder in het bijzon der voor u van toepassing, wan» aan gene zijde van den overweg eindigt het voor u veilige trottoir. Inmiddels heeft ook de file auto's kans igezien zich in beweging te stellen. Zii moe ten de tramsporen vrij laten en dus wordt zoo goed en zoo kwaad als dat gaat heb laatste is meestal het geval! de horde fietsers naar de rechterweghelft ge.oeterd, waar zü zich thans in evenwicht tracht te houden in afwachting van het oogen blik. waarop de verkeersagent nabij „Zo- merzorg" het oprijteeken geeft. De hechte muren van een openbaar steenen gebouwtje bieden den voetgangers de eenige bescher ming! Ziedaar, zonder eenige overdrijving geschetst, het dagelijks veelvuldig voor komend beeld op een der drukste toe gangswegen tot een stad van 75.000 in woners in een tijd, waarin verkeers snelheid en -veiligheid veel gehoorde klanken zijn. Het bovenstaande is stellig niet bedoeld als een verwijt aan het adres der verkeers politie: de moeilijke omstandigheden sprui ten voort uit de ongelukkige plaatselijke omstandigheden. Doch wat is er tegen om daarin verbetering te brengen, vooral wan neer deze niet gepaard behoeft te gaan met groote kosten? O.i. is een aanzienlijke verbetering mogelijk, wanneer de overweg aan de zijde van het station met enkele meters wordt verbreed. Te meer bestaat deze mogelijkheid, waar deze ruimte thans in beslag genomen wordt door een plantsoentje, dat ternauwernood op deze benaming aanspraak kan maken en waarvan de verdwijning door nie mand zou worden betreurd. Daardoor zal worden bereikt, dat het verkeer uit de richting Oegstgeest niet langer in een fuik wordt geperst en voor iedere categorie van weggebrui kers een eigen verkeersbaan beschik baar komt. Wfi laten nu in het midden de waag of deze oplossing, welke natuurlijk slechts een verlichting van den toestand zal bren gen. moet worden verkregen door verbree ding van den rechter doorgang nog altijd uit Oegstgeester oogpunt bezien hetgeen vanzelfsprekend ook een verbree- dinig van den doorgang aan de stadzijdo wenschelük zal maken, dan wel, dat naast de beide bestaande boomen een derde en smallere afsluiting wordt gemaakt, uitslui tend ten eebruike van voetgangers en wiel rijders. Ook elders in den lande wiji meenen o.a. bij den overweg bij Voorburg komt het voor, dat het verkeer gedu rende korten tijd wordt vrijgegeven voor de wielrijders, terwijl het overige verkeer moet blijiven wachten. Dit systeem heeft bovendien nog het voordeel, dat de boomen voor het voet gangers- en rijwielverkeer iets later be hoeven te worden neergelaten dan voor het gemechaniseerde rij verkeer, waarbij altijd met de mogelijkheid van een storing moet worden rekening gehouden. Misschien wordt in het eerste geval de overspanning van den rechterboom te groot en moet de breedte verdeeld worden over twee armen van gelijke lengte. Het is ons alles om het even. Hetgeen wij hierboven hebben be toogd, heeft slechts de strekking om in het algemeen belang verbetering te brengen in een onhoudbaren toestand; een verlichting, die naar onze mecning geen groote uitgaven behoeft te vor deren. doch waarvan wij de meest verkieslijke technische uitvoering gaarne aan meer bevoegde instanties overlaten. Moge ons denkbeeld in dezen kring een welwillende overweging ten deel vallen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen ge schiedenis: mej. S. M. Kuenen (Leiden) en de heeren D. J. van Dijk (Rotterdam!, Th. H. J. van Huet (idem), en voor het doctoraal examen Romaansche taal- en letterkunde de heer B. v. d. Laan (Den Haag) cum laude. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Erven van wijlen J. van der Stok, Lei den, handel in glas, porcelein, aardewerk en luxe artikelen. In de zaken Breestraat 155 en 152 en Mare 104 wordt de detailhandel uitgeoefend; in de zaak Oude Rijn 10, de engroshandel. Wed. W. Schoneveld, Kerkstraat 2b, Kat wijk, huisschilder en kamerbehanger. Uittredende eigenaresse: Wed. G. Schone veldvan Onck, dd. 1 Maart 1938. Wijz. handelsnaam in: Firma Wed. W. Schoneveld. Nieuwe eigenaar: M. Schoneveld, Katwijk a. d. Rijn. Wanneer ge ziek zijt is de eerste stap op de weg naar herstel de rustige zekerheid, dat ge door de uitkering van Uw Ziekte verzekering Uw inkomen niet behoeft te ontberen. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na G uur 2479. 6767 (Ineez. Med.) HET MASKER. George en Margaret, blijspel in 3 bedrijven van Gerald Savory. George en MargaretDe titel doet denken, dat deze beide figuren de dragers van het blijspel zijn, doch zij verschijnen niet ten tooneele. Juist als het zoover is, dat zij zullen opkomen, zakt het doek voor goed en heeft men de oplossing van dit familie stuk voor zich. Diepzinnig of erg gecompli ceerd is dit Engelsche oeuvre zeker niet. het is slechts de geschiedenis van een familie, met de gewone conflicten van den dag, zoo als ze overal en nergens plegen plaats te vinden. Men kan zeggen: een ietwat bij zondere familie met een zeer drukke, rate lende moeder en een verstrooiden, in kran ten opgaanden, doch van kijk op het leven getuigenden vader en eenige kinderen, cul tureel geheel op modernen leest geschoeid, maar geeft deze familie au fond toch niet Ko Arnoldi. een beeld van dezen tijd? Het is alledaagsch. goed, maar toch zoo scherp geteekend, dac het blijspel van begin tot einde blijft boeien en bovendien vermaken. Mede door den echt drogen Engelschen humor, die zoo bijzonder fijn wordt gelanceerd. Wat ziet men eigenlijk? Hoe de oudste zoon gaat trouwen met een gedienstige, trots het verzet der moeder, waaraan niet vreemd is de overtuiging dat het zoo moeilijk is een goede gedienstige te krijgen en het liefdes duel tusschen de dochter en een vriend van den jongsten zoon eindigend met Amor's overwinning. In beide gevallen grijpt de vader zeer levenswijs onmerkbaar in. Dit is feitelijk alles, maar een schrijver heeft dit eenvoudige gegeven behandeld, die het tooneel door en door kent en in zeer rake en bovendien humoristische scènes weet om te zetten, wat hij te vertellen heeft. We zouden kunnen zeggen: een bewijs hoe dicht bij soms is, wat dikwijls zoo ver af wordt gezocht. Maar de vertolking van Het Masker draagt niet weinig bij tot het groote succes van dit pretentielooze blijspel. Het was in één woord af! Verre boven allen blonk echter de gave creatie van Ko Arnoldi uit. Welk een fijn zinnig typeur bezit ons tooneel toch in dezen knappen tooneelspeler. Telkens en telkens verrast hij opnieuw. Dit vader-type leefde ten voeten uit en deze rol leek hem als op het lijf geschreven. Magda Janssens was de meer bazige moe der en gaf daaraan eveneens leven en kleur. Hetzelfde geldt voor Frankie, het dochtertje, dat zich „haar geliefde'' verovert in de persoon van Roger, resp. uitnemend vertolkt door Heieen Pimentel en Leo de Hartogh. De overigen traden niet zoozeer op den voorgrond, doch iedere figuur werd naar behooren uitgebeeld Noemen moeten wij echter nog het op zich zelf genomen zeer goedkoope type der nieuwe gedienstige van Lize Servaes. Maar hoe hield zij haar uitbeelding volHet was een bewijs temeer hoezeer een kleine rol, mits goed getypeerd, een „schlager" kan zijn. Deze zesde abonnementsvoorstelling bracht ons weer iets goeds en is hoogelijk gewaar deerd. Herhaaldelijk moest worden gehaald en het applaus knetterde door de goed ge vulde zaal. Het was trouwens welverdiend! BINNENLAND. Naar overeenstemming in de metaalindu strie te Amsterdam. (Binnenland, 3e Blad). Mr. Verschuur gekozen als voorzitter van de R.-K. Staatspartij. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Halifax officieel tot opvolger van Eden be noemd. (Buitenland, le Blad). Eden spreekt voor zijn kiezers. (Buiten land, le Blad). Debat in de Fransche Kamer over de buï- tenlandsche politjek. (Buitenland, le Blad). Rond de Oostenrijksche kwestie. (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. De Zuidelijke wind zal krach tiger worden en de bewolking zal toenemen met eenige kans op regen. De temperatuur zal ver moedelijk nog iets stijgen. De heer J. Marijt. De 47-jarige wissellooper J. Marijt, die gisteren, toen hij op den Rijksstraatweg te Oegstgeest fietste, door een auto werd aan gereden. is vanmorgen in het Academisch Ziekenhuis alhier aan de bekomen verwon dingen overleden. De heer Marijt. die kort geleden zijn zil veren jubileum vierde als wissellooper bij de Rotterdamsche Bankvereeniging, was gehuwd en vader van drie kinderen. Gistermiddag omstreek- kwart over vijf is een auto, bestuurd door den heer C. D uit Alkmaar, die op den Rijnsburger weg achter een andere auto reed en ter plaatse onbekend is, nabij de halte Post- hof niet voldoende uitgeweken, waardoor hij tegen een lichtzuil van den vlucht heuvel opreed en deze paal werd vernield. Nagenoeg op hetzelfde oogenblik werd de au»o van ach eren aangereden door een stadstram, waardoor eerstgenoemd voertuig zoodanig werd beschadigd, dat het door een kraanwagen moest worden weggesleept. Persoonlijke ongevallen kwatnen nirt voor.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1