LAATSTE BERICHTEN IfIDKH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 Februari 1938 De strijd in het Verre Oosten Binnenland RECHTZAKEN Stadsnieuws Buitenland BEURSOVERZICHT ENGELAND Vragen in het Lagerhuis. Voor en tegen dc rcgecring. De besprekingen met Ierland. Attlee en Mander hebben gisteren de öak van het telegram met Instructies voor iraiitil nogmaals In het Lagerhuis ter prake gebracht. Zij verlengden een duide- nfcer Inzicht in het verschil van meenlng usschen den premier en Eden, dat tot het ntslag van den minister geleld had en leenden, dat een publicatie van het he uste telegram de noodige opheldering zou unnen brengen en zij meenden tevens, at het Huls recht had te oordeelen of in at telegram een of ander dreigement te len was geweest. chamberlain antwoordde, dat het niet i het algemeen belang was om documen- ■n nopens de voorbesprekingen met graaf jiandi te publiceeren en hij weigerde dit in ook absoluut. Maar om de afgevaar digden gerust te stellen over de z.g. drei ging. wilde hij wel meedeelen, dat in den kabinetsraad, die den inhoud van de instructies besproken had, geen zijner col lega's uit eerilge zinswending een dreige ment gelezen had. Attlee was hiermee tevreden, maar Man der nog niet en de liberale afgevaardigde Kide. dat hij de zaak bij de motie tot ver daging nogmaals ter sprake zou brengen. Op een vraag of bij de komende Brltseh- ItaJiaansche besprekingen de regeering ln overweging zou willen nemen om een over eenkomst te sluiten met Italië en den Volkenbond om een deel van Abessynië weer onder de jurisdictie van den laatsten keizer terug te brengen, heeft Ohamber- laln geantwoord, dat hij dit niet kon be loven. Mander vroeg nog of de regeering zich jebonden achtte bij dc opening der be- preklngen met Italië aan de belofte, die iden aan het Huis gedaan had. dat er leen sprake zou zijn van officeele onder- landelingen, vóór de atmosfeer door de stopzetting van de Italiaansche radio-ult- zer.dingen van het station Bari zou ge- luiverd zijn? Chamberlain antwoordde, dat hij op nieuw moest teleurstellen, want dat noch door Eden noch door Lord Cranborne een belofte was gegeven, waardoor de regee- nnsr zich ook nu nog gebonden moest schtcn. Op een andere vraag heeft Chamberlain jezegd. dat de regoering door de gebeurte nissen der laatste dagen neg niet in de slegenheid was geweest de draagwijdte van de Duitsoh-Oostenrijksche overeen komst te bestudeeren Spr. kon dan ook aog niet mededeelen, wat het standpunt der regeering te dien opzichte was, maar ooi over dit onderwerp zou het Huis zoo Boedlg mogelijk de gewensohte inlichtin- ten krijgen. In antwoord op verscheidene vragen eft Chamberlain voorts nog verklaard. :t hij den naam van den opvolger var. kn nog niet bekend kon maken, maar s spoedig in de gelegenheid hoopte te -a, dit wel te doen. Hij zou- trachten den na vele zijden geuiten wensch, dat de Èeuwe functionaris lid van het Lagerhuis W zijn, in te willigen. Van de 330 stemmen, die ln het Lager wijs werden uitgebracht tegen de door de labourpartij ingediende motie, waren die an 291 conservatieven, 28 nationale libe- slen en vijf leden der nationale arbei- itrspartlj. Voor de motie stemden 145 Labour-afge- iardigden, 18 liberalen en 3 onafhanke- jken. 198 van de 614 Lagerhuisleden namen «n de stemming deel. Churchill onthield ril van stemming. De minister van binnenlandse he zaken, Sir Samuel Hoare, heeft aan een noenmaal oer Nationale Kamer van Koophandel ge broken over de vraagstukken, waarvoor de regeering zich in het afgeloopen week einde heeft geplaatst gezien. Maandenlang, zeide de minister, scheen Europa zich onherroepelijk te splitsen in twee vijandelijke kampen, die zich beide op koortsachtige wijze wapenen. Bij beide zijn gevaarlijke geruchten in omloop over een onver mijdelijke botsing. Hoare voegde hier aan toe, dat de regeering voor de keuze geplaatst stond, de fatalistische opvatting, dat een oorlog onvermijdelijk was, te aan vaarden of haar uiterste best tc doen, de wereld te onttrekken aan den vicieuzen cirkel, welke tot een ramp leidt. regeering koos het laatste. Zij weet, naar optreden niet wordt gebillijkt. Wij jjjnnen bij onze poging falen, doch ik hoop, Sn ?preker- wij dat niet zullen. Ik pïfu *"e Sloven in onze integri- Het in' geen laffe of schuwe onderhan- - mg waarop wij zijn ingegaan. Het is *hn 2enlijke Poging, het bestaande ge- j. onder oogen te zien en het terzijde den u ■met eer en recht voor beide zij- fpü' k evenwel op geen enkele wijze opoffering van oude vrienden. vriPri?neer °°k wenschen nieuwe 'iiril te maken, kan er toch geen ripn van dat oude vrienden in oei> steek zouden laten. Het congres van de Vakvereenigingen en de Labourpartij heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de huidige regeering geen mandaat van de kiezers heeft voor een diepgaande wijziging in de buitenlandsche politiek. He Britsche arbeidersbeweging, aldus 0 manifest, eischt van de regeering, dat zij dit onmiddellijk aan dc kiezers 2al voorleggen. Y&n^ï^^kr-president en de meerderheid ken \uo 0ering Hebben de beloften gebro- vertr-m op ziJ als nationale regeering het bij de i? van Het land hebben gekregen VolkPnK Jte verkiezingen. Zij hebben den spotteiiu! verlaten en het handvest be- beid -SJJ gemaakt. Kracht en dubbelzinnig- yn de wapenen, welke worden ge bruikt door Mussolini en Hitler en de regee ring weigert de internationale wet te ver dedigen. De wegens de politieke crisis twee dagen uitgestelde besprekingen met de Iersche ministers zijn gistermiddag in Chamber lain's ambtswoning begonnen. Van Engel- sche zijde nemen er behalve de premier, de ministers Sir Samuel Hoare, Malcolm Mac Donald en Sir Thomas Inskip aan deel, zoo dat men vermoedt dat Chamberlain dadelijk het probleem der landsverdediging aan de orde wil stellen. Volgens een bericht van Havas schijnen de besprekingen in een impasse te zijn ge raakt door het probleem van de vereeniging van Ulster meb Ierland. Beide partijen hiel den aan hun standpunt vast. De Valera wenschte, voordat een overeenkomst werd gesloten, het eerst eens te worden over dit punt, terwijl de Engelsche ministers nog eens bevestigden dat ze niets kunnen onder nemen zonder toestemming van Noord-Ier- land. dat, zooals uit de laatste algemeene verkiezingen bleek, geen vereeniging wil. Hoewel de onderhandelingen niet afgebro ken zijn, wenschen de beide partijen eerst nader overleg te plegen voordat een voltal lige zitting der delegaties zal worden bij eengeroepen. Men verwacht dat binnenkort een handelsaccoord zal worden gesloten. ROEMENIË Hoc over de grondwet wordt gestemd Vanochtend te aoht uur is in het geh-sele land de volksstemming over de nieuwe grondwet begonnen. In de gemeentehui- ten en scholen verschijnen de kiezers voor de commissie cm door een mondeling „ja" of „neen" hun meening bekend te maken. De kiezer, die tegenstemt, moet zijn adres opgeven en een bijzondere ver klaring teekenen. Ambtenaren en fa brieksarbeiders komen in groote groepen hun stem uitbrengen Daar voor de sa menstelling van de kiezerslijst de nieuwe grondwet nog geen gelding had. zijn de vrouwen van stemming uitgesloten. Het aantal kiezers zal ongeveer 4.650.000 be dragen. De 24ste Februari .zal lot natio- nalen feestdag verklaard worden. Over een geheime stemming gespro ken VEREENIGDE STATEN 855 MILLIOEN VOOK ONDERWIJS. Parker Gilbert overleden. Roosevelt heeft 'het congres gevraagd om credleten ten bedrage van 855 millioen dol lar, verdeeld over zes jaar. voor de verbe tering van het onderwijsstelsel. Roosevelt rechtvaardigt deze credieten met. het verlangen „de democratische in stellingen, dank zij een hervorming van het onderwijs, te behouden". M. S. barker Gilbert, vennoot van J. P. Morgan, is op 45-Jarigen leeftijd overleden, tengevolge van een aanval van hartzwakte. Wijlen Parker Gilbert. Seymour Parker Gilbert werd op 13 Oc tober 1892 te Bloomfield iNew-Jerseyi ge boren. Hij studeerde in de rechten aan de Harvard-unïversiteit en werd in 1916 ad vocaat. Toen Amerika ging deelnemen aan den wereldoorlog, meldde hij zich als vrijwil liger aan, doch werd wegéns een lichaams gebrek afgewezen. President Wilson benoemde hem daarop tot hulpsecretaris ln het ministerie van financiën, waar hij werkzaam was bij de afdeellng „oorlogsleeningen". Nauwelijks een jaar later trad zijn on middellijke chef af, waarop Parker Gilbert, die toen pas 26 jaar oud was. in zijn plaats kwam. De nieuwe minister van financiën. Mel lon. beschouwde hem als zijn rechterhand. In het voorjaar van 1923 verliet hij den staatsdienst en wijdde zich weer aan de advocaatspractijk. In September 1924 werd hij. na de aan neming van het Dawes-plan door Duitsch land, tot agent-generaal voor de Duitsche herstelbetalingen benoemd. De aanneming van het Young-plan op de tweede Haagsche conferentie in Januari 1930 en de oprichting der Bank voor inter nationale betalingen maakte aan zijn arbeid als herstel-agent een einde. Het aantal werkloozen in de laatste vier maanden is met 2.800.000 toegenomen. HAAGSCII GERECHTSHOF. Het beslag op het bock „Gejaagd door den wind". Het Haagsche Gerechtshof heeft in hoo- ger beroep, met vernietiging van een uit spraak in kort geding van den president van de Haagsche Rechtbank, het. beslag, gelegd op de Nederlandsshe vertaling on der den titel „Gejaagd door den Wind", van den Amerikaanschen roman „Gone with the wind" opgeheven. De treinbotsingen bij Amsterdam. Hedenmorgen te kwart over tien was men er in geslaagd het spcor bij Halfweg vrij te maken, zoodat na half elf het ver keer uit Amsterdam in de richting Rotter dam vice versa, spoedig weer normaal vol gens de dienstregeling verliep. Het opruimingswerk in Watergraafsmeer en het herstel der vernielde sporen, neemt aanzienlijk meer tijd in beslag. Tegen den middag had men de hoop dat men er in zou slagen omtsreeks vijf uur vanmiddag twee sporen voor het verkeer naar en van Hilversum vrij te hebben, zoodat men het drukke forensenverkeer, dat na vijf uur een hoogtepunt bereikt, op de gewone wijze zou kunnen verwerken. Mocht het oprui mingswerk echter een minder vlot verloop hebben, dan zullen ook ln den namiddag nog bijzondere maatregelen genomen moe ten worden. Mr. W. H. M. Werker overleden. Te Amsterdam is overleden op 66- jarigen leeftijd dc heer mr. W. H. M. Werker, lid van den radioraad en van het bestuur der rijksverzekeringsbank. Willem Hendrik Martinus Werker werd op 6 Oct. 1871 te Utrecht geboren. Hij stu deerde in de rechten aan de universiteit ln zijn geboortestad, waa» hij in 1397 cum laude promoveerde. Van 1897 tot 1899 was nij advocaat en procureur te Utrecht. Daar na werd hij tot 1903 adjunct-secretaris van den raad van toezicht op de spoorweg diensten te 's-Gravenhage. Van 1903 tot 1914 was hij griffier van den centralen ïaad van beroep te Utrecht. Gedurende de periode van 19081919 was hij lid van den gemeenteraad van Utrecht, in welken tijd hij tweemaal de functie van wethouder waarnam. Van 1914 tot 1919 was hij te vens lid van de Prov. Staten van Utrecht. In 1919 werd hij benoemd tot voorzitter Tan den Raad van Arbeid te Amsterdam, welke functie hij tot 1921 waarnam. In 1921 werd hij lid van den verzekerlngsaaó. tot 1934. Van 1927 tot 1934 was hij tevens lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. In 1930 werd hij benoemd tot lid vair den radioraad en van de Omroepcon- trolecommissie. In de jaren 1929 en 1930 was hij voorzitter van de regecrinigscom- missie van advies v»or de invoering der ziekteverzekering. Ook in het politieke leven nam de over ledene een belangrijke plaats in. Van 1920 tot 1925 was hij secretaris en daarna tot 1929 voorzitter vah het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Van 1930 tot 1934 was hij voorzitter van het college van medisch tuchtrecht en op lossing van geschillen ie 's Gravenhage. In 1934 werd hij benoemd tot lid van het. bestuur van de rijksverzekeringsbank, welke functie hy tot zijn overlijden heeft waargenomen. De crematie van het stoffelijk overschot zal Zaterdag a.s. op Westerveld plaats hebben. ERNSTIGE AANRIJDING TE OEGSTGEEST. Hedenmiddag te ongeveer 2 uur vond op het kruispunt Nieuwe Rijnzichtweg Leidsche Buurt een ernstige aanrijding plaats tussohen een vrachtauto van den kolenhandel der firma J. v. d. H. en Zn. en den wielrijder A. v. d. P.. beiden te Oegstgeest. De wielrijder werd met ernstige verwon dingen en een beenbreuk opgenomen en door dr. H„ die de eerste hulp verleende, vervoerd naar het St. Elizabethgasthuis te Lelden. BOTERNOTEERING. De comnüssienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 82 cent per KG. OPPERVLAKTE FABRIEKSAARDAPPELEN-AREAAL. Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld heeft de minister van economische zaken besloten het fabrieksaardappelen areaal voor oogstjaar 1938 vast te stellen op hetzelfde oppervlak als het vorige jaar. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Van den heer L. A. van Schagen. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer L. A. van Schagen. arbeider-schaal- knecht aan het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Hedenmorgen te ongeveer 10 uur neeft op het bureau van den Stationschef in bijzijn van verschillende chefs de bureau, stations- en treinpersoneel de huldiging plaats gehad. Allereerst nam de Inspecteur van het Ver voer der Ned. Spoorwegen, de heer Mr. Lazonder het woord, dié namens de directie een oorkonde voor 25-jarigen trouwen dienst aanbood, benevens een geschenk onder cou vert. Daarna wenschte de stationschef, de heer Legerstee, den jubilaris van harte geluk met zijn Jubileum. Als blijk van erkentelijk heid van het stations- en treinpersoneel bood spr. den jubilaris een ruststoel aan. De heer J. Mater, hoofdconducteur alhier, voor zitter van de Spoor- en tramwegpersoneeis- vereen. „St. Raphaël" wenschte hem namens de afdeellng Lelden geluk en bracht ock de gelukwenschen van het hcofdbestuur over. De heer Boekhoudt bood een zelfvervaardig de koperen doofpot aan. Het cadeau van het personeel ging vergezeld van een album met namen der gevers. Geroerd dankte de jubi laris voor de toespraken en geschenken. Te zijnen huize ontving de heer v. Scha gen nog vele blijken van belangstelling. Duitschland opdracht krijgen zich naar Oos- tenrijksch gebied te begeven. Indien daar een burgeroerlog het resultaat van zou zijn, zou het rijk zich voorbehouden te interve- nieeren. Als termijn voor de aanvaarding van deze eischèn werd bepaald Dinsdag avond 12 uur. Schuschnigg heeft bij terugkeer te Wee- nen verslag uitgebracht aan bondspresident Miklas en met burgemeester Schmitz, den vroegeren vice-kanselier, geconfereerd, wien hij .aanbood hem als bondskanselier op te volgen, in de hoop een compromis met het rijk te vergemakkelijken door zich terug te trekken. Schmitz heeft na beraad het aanbod de leiding der staatszaken op zich te nemen van de hand gewezen, daar niets hem kon doen gelooven, dat hij er in zou slagen van den leider van Duitschland andere voor waarden te verkrijgen en hij den burgeroor log zou weten te voorkomen. De rest is bekend, aldus het blad. (Onnoodig te zeggen, dat wij dit relaas slechts onder het grootste voorbehoud geven. Red. L. D.l. Benoeming van bijzonder hoogleeraar. Dr. I. M. van der Vlerk. TSJECHO-SLOWAKIJE EN CHAMBERLAIN'S POLITIEK. In de „Lidove Noviny" schrijft Hubert Ripka een artikel, getiteld „Tragische ver gissing van Chamberlain", dat, naar men mag aannemen, vrij getrouw de meening in vooraanstaande Tsjecho-Slowaaksche itringen weergeeft. Ripka schrijft: „Wij we ten niet, of de Britsche premier heeft ge- 1 dacht aan het onheilzame gevolg, dat zijn verklaring voor de kleine staten moest hebben, n.l. dat zij niet meer op hun vei ligheid kunnen vertrouwen. Ten tijde van de Abessijnsche kwestie was het juist En geland, dat vooral op de kleine staten een beroep deed ter verdediging van de be ginselen der collectieve veiligheid. Titans iaat hetzelfde Engeland die beginselen in den steek zonder zich om de belangen van anderen te bekommeren. Zij, die het met de politiek van Chamberlain eens zijn, be seffen niet, hoezeer zij het aanzien van Engeland in de wereld schaadt. Chamber lain wil den vrede bewaren door een moei- iijk te herstellen verzwakking van den Britschen invloed. Aan deze tactiek is niet minder risico verbonden dan aan de po litiek van Eden. Reeds eerder werd Europa ln een oorlog gesleurd, doordat de Duit sche staatslieden rekenden op de besluite loosheid en de neutraliteit van Engeland. Het. is een tragische vergissing van Cham berlain. dat hij denkt den vrede te redden door zijn optreden. Het is juist dat optre den, dat kan leiden tot de ramp, die hij dcor waarlijk wanhopige middelen wil af wenden. Het is voor Tsjecho-Slowakije van be lang te weten, of Engeland inderdaad zich uit Midden-Europa terugtrekt. Het behoeft geen commentaar, dat onze politiek ge richt zal zijn tegen een hernieuwing van het pact van vier. als daardoor de kleine staten in Midden-Europa onder de voogdij cler groote mogendheden zouden komen. Men zal in Engeland goed doen er op te rekenen, dat Tsjecho-Slowakije wordt be woond door een zelfbewust volk. dat zich niet laat intimideeren en niet zonder strijd van zijn onafhankelijkheid zal afzien. Onze vrienden in Frankrijk en Engeland zullen ongetwijfeld begrijpen wat wij willen zeg gen, wanneer wij verzekeren, dat Tsjecho- Slowakije geen tweede Spanje en geen twee de Oostenrijk is. Iedereen wil vrede, doch wij vreezen dat de Britsche politiek niet zal leiden tot den vrede, maar tot een toe nemende anarchie in de internationale be trekkingen". Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Vierde Blad. Toenemende guerilla. Naar het Chineesche persbureau mede deelt. wordt verwoed gestreden in Noord- Honan en Zuid-Sjansi. De Japansche troe pen zijn slaags met den linkervleugel van het Chineesche leger aan den spoorweg PekinkHankau. Hier pogen zij naar het Zuiden door te dringen, terwijl zij op den rechtervleugel in gevecht zijn met de Chi- neezen. die hen pogen te beletten de Gele Rivier te overschrijden Verder wordt ver nomen. dat. de Chineesche ongeregelde troepen op 17 Februari Poejang hebben bestormd en ingenomen De Chineesche luchtmacht heeft de Japansche stellingen in Sjansi gebombardeerd. Het Chineesche persbureau bericht ver der. dat door het wreede optreden van de Japansche troepen de Chineesche bende oorlog in kracht toeneemt. De Japansche troepen hebben aan den noordelijken oever van de Hwairivier tien dorpen in brand gestoken en ten minste 1000 Chineesche boeren vermoord. Te Tsinsr ziin meer dan 2000 Chineezen in koelen bloede vermoord 500 Chineesche soldaten, die door de Ja panners bij den val van Nanking krijgs gevangen werden gemaakt, heeten voor het gebouw van het vroegere ministerie van justitie me' mitrailleurs neergeschoten. Het Japansche legerberich 1 meldt, dat de Japanners Toenlioe. 30 KM ten N.W van Hooantoe iZO Stansi) en Tsijoean. 30 KM ten W van Kweikine 'Honanl heb ben veroverd In Sjantoene is Tsjoehsien 130 K.M. ten Z van We'hsien. veroverd. De luchtaanval op Formosa. Naar Japansche berichten melden, zijn bij den Chineeechen luchtaanval op Formosa 8 personen gedood en 29 gewond. Een tweede aanval zou voorkomen zijn door afweer-maatregelen. Prof. dr. I. VI. v. d. Vlerk. Bij K. B. van 22 Februari 1938, is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om on derwijs te geven in de geologie en de palacontologie dr. I. M. van der Vlerk, thans conservator met den persoonlij ken titel van lector. Dr. I. M. van der Vlerk, die in Augustus 1930 hier ter stede werd bencemd tot con servator bij de geologie, legde in 1918 te Groningen het candidaate-examen af en in 1920 aldaar het dootoraal-exaimen in de geologie. Na van 1918 tot 1920 in Bazel gestudeerd te hebben, bekleedde hij van 1920 tot 1921 de betrekking van leeraar in de biologie aan de R. H.B.S. te Schie dam en promoveerde in 1922 te Leiden bij prof. dr. K. Martin, op een proefschrift getiteld „Studiën over numimilinidae en alveolinidae, haar voorkomen in Soem. bawa- en haar beteekenis voor de geologie van Oost-Azië en Australië". Van Juli 1922 tet Februari 1923 was hij in Ned.-Indiv werkzaam als tijdelijk geoloog bij den Dienst van den Mijnbouw. Nog eens de Oostenrijksche kwestie. Een relaas van de „Soir". Het Belgische dagblad ,.le Soir" meldt: Een Belg. die zeer onlangs een bezoek aan Oostenrijk heeft gebracht., is te Brussel te ruggekeerd. Zijn betrekkingen met hooge Oostenrijksche autoriteiten zijn ons. aldus het blad, bekend. Daarom nemen wij met de gebruikelijke reserve het verslag op dat hij ons geeft van de dramatische bespre kingen te Berchtesgaden. De Fuehrer-rijkskanselier, aldus de zegs man, heeft reeds bij den aanvang van het gesprek zijn voorwaarden gesteld. die Schuschnigg afwees, ondanks het aandrin gen en de overtuigingskracht van Hitier. Deze trok zich hierop in een aangrenzend vertrek terug, waar hij confereerde met drie generaals van de rijksweer. Weldra kwam hij terug en stelde hij in feite een zeer dui delijk ultimatum. Of de Oostenrijksche regeering zou toege ven of- de Fuehrer zou in zijn te verwachten redevoering een beroep doen op de Oosten rijksche nazi's om hen uit te noodigen hun propaganda en hun actie met alle hun ten dienste staande middelen te hervatten. Bo vendien zou het „Oostenrijksch legioen" in AMSTERDAM, 24 Februari. De vaste stemming, die zich gisteren in Wall- street openbaarde, werd door Amsterdam niet overgenomen. Het scheen wel. alsof men de koersverbetering in New York niet goed ver trouwde. Niettegenstaande voor verschillende Amerikaansche fondsen belangrijk hooger slot- koersen waren overgeseind, waren deze papieren aan het Damrak niet zoo veel veranderd. Over het algemeen werd op ongeveer de slotprijzen van gisteren gehandeld en de omzetten waren klein. Alles wees er op. dat een afwachtende houding werd aangenomen. De affaire in Staal- aandeelen, die den laatsten tijd meer dan eens aardig wat beweging hadden veroorzaakt, was bijna tot stilstand gekomen. Voor de stijging in Wallstreet waren dan ook weinig plausibele redenen aan te voeren. Op de locale markt was het niet veel beter gesteld. De rijzing, die gisteren viel waar te nemen, had geen verderen voortgang. Diverse fondsen zagen zich zelfs een gedeelte van de gisteren behaalde koerswinst ontgaan. Van de Rubberaandeelen kregen Amsterdam Rub bers een nadeelig verschil van verscheidene procenten te boeken. De minder courante soor ten werden meerendeels lager genoteerd. Het besluit van de Internationale Rubberregeling- commissie om tot verlenging van de restrictie- overeenkomst te adviseeren, is dan cfk nog niet tot uitdrukking gekomen in de rubber- prijzen. De Tabakken werden een kleinigheid lager afgedaan. De Industrie-afdeeling had een kalm voorkomen. De Philips aandeelen werden iets lager ingezet en lagen nadien vrijwel onbewogen in de markt. Unilevers en Aku's kwamen eenigszins lager te liggen. De Suikerafdeeling was stil. HVA.'s zak ten ten opzichte van de overige slotkoers een paar procenten in. De Scheepvaart af deeling lag verlaten, alleen ging neg iets om in de aandeelen en de lappen Koninklijke boot. die maar weinig veranderd wa ren. Koninklijken konden zich bij bescheiden omzetten op peil houden. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandsche staatspapieren waren niet of niet noemenswaar dig veranderd. De obligatiën Indië lagen iets zwaarder in de markt, daarentegen was de Oude Schuld goed prijshoudend. Fransche fondsen werden over het geheel ge nomen op ongeveer de prijzen van gisteren ver handeld. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 13 16 (8.96 13/16); Berlijn 72.32'; (72.35); Parijs 5.82'i (5.84); Brus sel 30.35 (30 35); Zwitserland 41.53 2 (41.54): Kopenhagen 40.05 (40.05); Stock holm 46.221 2 (46.25)Oslo 45.07' (45.07' New 1.78 13/16 (1.78'/i); Praag 6.28 <6.29); Oost. Bankpapier 311/4 (31); Lire Bank- caoier 7.25 (7.15). Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Registermarken 36 1/4; Crediet Sperr- marken 10 1/4; Effectensperrmarken 81/2; Reismarken 50; Bankpapier 34Vj. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3