18 vliegbooten voor de Indische defensie DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 No. 23901 De Bilt de spoorwegen Een slechte nacht voor STADSNIEUWS 7Ssfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN verwacht HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Twee treinbotsingen bij Amsterdam Dit B&nmer bestas! uit VIER bladen EERSTE BLAD Tijdelijk vestigingsverbod kan toor boek handel LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. l i PRIJS DEZER COURANT: J Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn! per 3 maanden f. 2.351 per week .7f. 0.181 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosteaJ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>; In den afgeloopen nacht zijn in de onmiddellijke nabijheid van Amster dam twee spoorwegongelukken gebeurd die het treinverkeer zeer ernstig heb ben gestagneerd. Persoonlijke onge lukken hebben gelukkig niet plaats ge had, doch de materieele schade is zeer belangrijk. Het eerste en ernstigste ongeluk vond plaats op het spoorwegemplace ment van Oud-Watergraafsmeer, waar twee losse locomotieven op een lan gen goederentrein inreden. Een foto van de ravage, die bij deze botsing ontstond, plaatsen wij hier boven. Het tweede ongeluk, waarvan de ge volgen niet zoo ernstig waren, vond plaats bij Halfweg, waar twee werk- treinen met elkaar in botsing kwa men. Door het eerste ongeluk, werd het geheele treinverkeer tusschen Amster dam en het Gooi lamgelegd en de di rectie der spoorwegen zag zich ge noodzaakt de hulp vq.n een aantal bussen en de Gooische tram in te roe pen om het groote aantal forensen, dat zich eiken morgen naar de hoofd stad begeeft, naar hun werk te ver voeren. De treinbotsing bij Halfweg, waar door een der sporen tusschen A'dam en Haarlem werd versperd, veroor zaakte op dit drukke traject groote vertragingen, daar men op de plaats van het ongeluk nog slechts de be schikking had over enkel spoor. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar het Derde Blad. UITWISSELING VAN ENGELSCHE EN 'NEDERLANDSCIIE ONDERZOEKERS. Dr. W. P. Jorissen spreekt in Londen. Men schrijft ons uit Londen: Deze uitwisseling die gedurende een aan tal jaren niet meer plaats vond is thans weder begonnen onder de auspiciën van de Anglo-Batavian Society. Als eerste spreker was uitgenoodigd dr. W. P. Jorissen van de Universiteit alhier. Deze hield in het Imperial Ooilege of Science and Technology een lezing over ae analogie tusschen de voortbeweging van explosieve reacties in mengsels van gas sen (of dampen) en in mengsels van vaste stoffen dan wel in mengsels van vaste stoffen en gassen. De spreker werd ingeleid door prof. Eger- ton die op het belang wees van het te behandelen onderwerp en dit uitvoerig toe lichtte. Na de lezing, die aan de hand van tee- keningen en lantaarnplaatjes van grafische voorstellingen gehouden werd, werd door prof. Donnan in een geestige rede de dank der vergadering aan den spreker gebracht. De bijeenkomst eindigde in een levendige discussie. Aan de lezing ging een „thee" vooral voor genoodigden. waaraan ook werd deel genomen door mr. Rocsegaarde Bisschop, den secretaris van do Anglo-Batavian So ciety. Na de lezing volgde ren maaltijd met den Board of Studies in Chemi: :y. De voor zitter-., prof Spenc: bracht een dronk uit op den Engelschen Koning en op Koningin Wilhelmina. Dr. Newitt sprak uitvoerig over de onder zoekingen van dr. Jorissen en wees op ae belangstelling, die deze ook in Engeland getrokken hebben en die tot de keuze var; den spreker uit de voor een lezing in aan merking komenden hadden geleid. CHR OPLEIDINGSSCHOOL HOOGE MORSCHWEG 12. Ouderavond. In de gymnastiekzaal van bovengenoem de school is de jaarlijksche ouderavond ge houden. Het hoofd der school, de heer IJ. Tijmstra, opende de samenkomst met hot laten zingen van Ps. 150 1 en gebed. Daar na las hij voor 1 Samuel 3 1 en 13. aan de hand waarvan hij de ouders bepaalde bij het vraagstuk van de opvoeding van dc kinderen in Christelijken geest. Verder deelde hij mede, dat de school nog steeds in aantai leerlingen toenam; de inschrij ving tan nieuwe leerlingen voor de le klas is 52. Achtereenvolgens lieten de kinderen zich hooren in zang. spel en voordracht. Vooral het nummertje gymnastiek, onder leiding van den heer H. Kü!tl?r, viel zeer in den smaak. Het was ongeveer half elf toen het hoofd der school, na een kort slotwoord en het gezamenlijk zingen van Gez. 96 den avond sloot. Daarna begaven de ouders z:ch naar de verschillende lokalen om 't school werk van htm kinderen in oogenschouw te nemen en om de leerkrachten te spreken. Waar het aantal bezoekers van den ouder avond steeds toeneemt, zal worden over wogen voortaan twee ouderavonden achter elkaar te houden. De lucht- zal aanvankelijk hel der tot licht bewolkt zijn met mogelijken ochtendnevel, later bestaat er kans op toenemende bewolking. Voor vannacht wordt temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst verwacht. Over dag zal de temperatuur niet veel veranderen. Neerslag wordt niet verwacht. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Speldjesverkoop en straatcollecte. Men schrijft ons: A.s. Zaterdag zal er in onze stad een col lecte en sjoeldjesdag gehouden worden ten bate van de kas der .Huishoudelijke Voor lichting". De commissie welke het werk der Huis houdelijke Voorlichting reeds sinds 1936 heeft uitgeoefend, doet een beroep op alle stadgenooten om haar werk met kleine en groote gaven te willen steunen. Stelt daarom a.s. Zaterdag geen enkele coilectante teleur en helpt mede de kas te vullen. De gelden worden aangewend om aan vrouwen van werkloozen en huisvrou wen, wier gezin door de tijdsomstandig heden is getroffen, kook- en naailessen te geven. Deze voorlichting zal de huisvrouw i.n staat stellen voedzame, goedkoope maal tijden te bereiden en eenvoudige onder- en bovenkleoding te vervaardigen zoowel uit nieuwe stoffen als gedragen kleederen. Door deze kennis zal aan dc getroffen ge- zinnen eenige verlichting en kleine vreug- den gebracht worden. Mogen alle stadgenooten a.s. Zaterdag het vla; zetje der „Huishoudelijke Voor lichting" koopen en dragen. GIBSENDIENST. De Vereeniging „Oud Leiden" zal in den avond van Vrijdag 4 Maart as. in een dei- zalen van „In den Vergulden Turk" een bijeenkomst organiseeren van een aantal dames en heeren, die zich beschikbaar heb ben gesteld om als gids te dienen, in sa menwerking met de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, bij bezoeken van vreemdelingen aan onze stad In deze bijeenkomst zal do heer N. J. Swiersti'ik spreken over de ontwikkeling onzer stad en de heer ir. Hugo van Oerl# over haar belangrijkste gebouwen, toege licht met lichtbeelden. poor den Minister van Defensie is opdracht gegeven aan de combinatie N. V. Jj|0.anöa en de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor den bouw van 18 vlieg- a.1?' 'ire DO 24 K., waarvan wij hier.'ooven een foto geven. u;t type is door de Dornier-fabrieken speciaal voor de Nederlandsche Regeering J^hoeve der Indische defensie ontwor pen. afo.i F™drichshafen zijn indertijd 24 stuks besteld, waarvan er reeds vier zijn 'geleverd. De DO. 24 K. is een 3-motorige vliegboot, bestemd om als groote verken- ■"L tevens bommenwerper, te worden gebruikt. Van de thans bij Aviolanda en de Schelde in bestelling gegeven vliegbooten zai -eerste in bet begin van het volgend jaar worden afgeleverd. De constructie Ve?i, .verschillende onderdeelen is verdeeld over Aviolanda en De Schelde in een «Houding van 60 en 40 pCt. Ongeveer 300 werklieden vinden bij dezen bouw werk EINNENLAND. De uitoefening der geneeskunst; voorstel len tot beperking van de bevoegdheid der opticiens. (3e Blad). Weldra wordt begonnen met experimen- teele televisieuitzendingen. (3e Blad), Het wapen van Prinses Beatrix vastge steld. (Binnenland, 3e Blad). Twee spoorwegbotsingen hij Amsterdam; geen persoonlijke ongelukken doch groote schade en ernstige verkeers- stagnatie. (3e Blad). BUITENLAND. Nog steeds het aftreden van Eden. (Bui tenland, le Blad). De Belgische minister Spaak rammelt met zijn portefeuille. (Buitenland, le Blad). Stelt Italië geen hooge eischen? (Buiten land, le Blad). Een rede van den Russischen Volkscom missaris Worosjilof. Is Jegorof in on- nade? (Buitenland, le Blad). Overleden is de Amerikaansche financier Parker Gilbert. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. D. van Vloodorp Een bekend stadgenoot de heer D. van Vloodorp, hoopt a.s. Zondag zijn tachtig sten verjaardag te herdenken. De heer van Vloodorp, die gedurende bijna 40 jaar als coupeur werkzaam was de kleermakerij der Fa. Jongmans, is reeds 35 jaar lid van de afdeeling Leiden der Ned. Handelsredzigerswereeniging, waar van hij gedurende 33 jaar een bestuurs functie bekleedt. De jubilaris, die zich in het bezLt van ten uitstekende gezondheid mag verheugen ui om zijn bescheiden karakter en vrien- fclijke persoonlijkheid bij velen in hoog «anrien staat, zal a.s. Zondagmiddag van 3—5 uur thuis zijn, Koninginnelaan 1. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND Voordrachten van mr. J. IH. Kramers cn prof. dr. F. M. Th. Böhl. In de gisteravond gehouden vergadering van he, Oostersch Genootschap in Neder land heeft mr. J. H. Kramers gesproken over het ei van Columbus, waarna prof. <t. F. M. Th. Böhl een lezing met licht beelden heeft gehouden over: proto-alpha- betkche inscripties uit Palestina. Mr. Kramers besprak een oud-Turksche wereldkaart, welke in het jaar 1928 in het Daleis te Constantinopel ontdekt werd. Dit is de oudste Turitsche kaart waarop Ame rika voorkomt. Deze kaart is uit het jaar 1513 maar het bijschrift vermeldt, dat een van de bronnen een door Columbus geteekende kaart is. In een der bijschriften staat, dat de zee ten Westen van Spanje door Columbus Ovo- sano genoemd werd. wat een verbastering is van acedu maar volgens den teekenaar ran de kaart de beteekenis heeft van „ge rond ei". Spr besprak de mogelijkheid, bat deze scherts met de bekende zegswijze tan het ei van Colombus samenhangt. Prof Böhl besprak twee groepen van in Palestina gevonden inscripties, de eerste behoorende tdt de 17e eeuw voor onze Reeds heden van kracht. Nadat achtereenvolgens voor het sla- gersbedxijf, het broodbakkers- en broodverkoopersbedrijf, het sohoen- hersteUersbcdrijf, het schoenma kersbedrijf, het schoenverkoo pers bedrijf en het bedrijf van orfchopae- disoh-schoenmaker een tijdelijk vesti gingsverbod is ingevoerd, heeft de mi nister van economische zaken thans een tijdelijk vestigingsverbod uitge vaardigd voor den kantoorboekhandel. Het is derhalve van heden af ver boden zonder vergunning van den minister een inrichting te vestigen waarin de kantoorboekhandel wordt uitgeoefend. De toestanden in den kantoorboek handel zijn reeds geruimen tijd on gunstig. In het jaar 1932 waren circa 3200 handelaren in kantoor-, school- en teekenbehoeften gevestigd, terwijl dit aantal in 1937 reeds was aangegroeid tot circa 4800. Deze sterke toename is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat velen die voorheen elders een werkkring vervulden zich in dezen tak van detailhandel zelfstandig ves tigden in de overtuiging dat hiervoor geen vakkennis noodlg zou zijn. In het bijezonder oefenen de z.g. kleinere ar tikelen in den kantoorboekhandel een groote aantrekkingskracht op boven genoemde categorie uit. In de ministerieele beschikking is een aantal artikelen opgesomd, die kenmerkend zijn voor den kantoor boekhandelaar. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor dergelijke ar tikelen, indien zij gerangschikt zouden kunnen worden onder: galanterieën, snuisterijen en antiquiteiten, daar deze immers evenzeer in andere takken van detailhandel voorkomen. Hieruit blijkt dus, dat deze sper ring uitsluitend betrekking heeft op arti kelen tot den kantoorboekhandel be hoorende en dat, om een enkel voor beeld te noemen, artikelen als gou den en zilveren vulpenhouders of pot- looden, albasten inktstellen, antieke aardglobes, kunstkalenders e. d. vrij gelaten blijven. jaartelling en de tweede tot de 14e en 13e eeuw v. Christus. De eerste groep vertoont groote gelijkenis met de z.g. Sinai-inscrip ties. Zij omvat slechts een achttal exem plaren. waai"1 van verscheidene in Sichem zijn gevonden in de jaren rond 1930. De jongere groep vertoont al meer overeen komst met het phoenitische alphabetische schrift. Spr. gaf een overzicht van de literatuur hierover en sprak als zijn tmee~ ning uit. dat deze Palestijnsche schriftsoort aanvankelijk onder den invloed van het Egyptische hieroglyphenschrift en het Babylonische spijkerschrift geweest is en zich eerst later zelfstandig heeft ontwik keld. Daarna vertoonde spr. achtereenvol gens eenige inscripties, waaronder vooral de plaquette van Sichem de aandacht trok. Spr. eindigde met van verschillende in scripties interpretaties te geven. B D. van Vloodorp 80 jaar.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1