Waar de Vrouw belang in stelt Een „fijne" verpleegster LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Februari 1938 Vierde Blad No. 23901 RADOX 78ste Jaargang Charmant voorjaarscostuumpje VETWORMPJES? Voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD Practische onderleggers Belegde broodjes als exportartikel Niet ieder kan deze eeretitel veroveren! Het verschil ligt in schijnbare kleinigheden. Bewaar voortaan zuinig.... Voor zonnige Maartschc dagen. Reeds Februari wekt gedachten op aan komende lentevreugde en het optimistisch hart denkt alweer: hoe zal het straks wel zijn. als Maart gekomen is en April? Als de heerlijke zon meer en meer kracht krijgt om den winterban te breken! Hoe? O. mis schien een apotheose van storm en hagel buien! Maar hoe het zti. de zonnige dagen liullen toch vast en zeker ook weer komen m daarvoor is een charmant voorjaars- jptu'umpje als onze toto laat zien buiten- laoor. geschikt Het slanke, nauwsluitende ^ponnetje is van crêpe imprimé in zwart, rood en wit. het jasje van ceriseroode tollen stof en het hoedje geborduurd in dezelfde kleuren. MAANDAG: Biefstuk. Aardappelen. An dijvie (bus). Griesmeelpudding, Gestoofde abrikozen. DINSDAG: Gebakken bokking, Roode kool. Aardappelen, Vanillevla met bitter koekjes. WOENSDAG: Roastbeaf, Gedroogde ap pelen, Aardappelen. Rijstebrij. DONDERDAG: Vleeschipaimekoek, Dun sel of veldsla. Gebakken aardappelen, Si- naasaippelvla. VRIJDAG: Magere tomatensoep, Brus- selseh lof. Harde eieren, Aardappelen. Gort met rozijnen. ZATERDAG: Erwtensoep, Rijst met ap pelen. ZONDAG: Kalfsbiefstuk, Aardappelpuree, Doperwtjes uit blik. Broodschotel met bit terkoekjes. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Zakeieren (gepocheerde eieren). Spina, zie. Aardappelpuree. Pannekoeken. 2. Spinaziesoep. Roode kool. Appelmoes, Aardappelen, Havermoutikoekjes. 3. Aardappelpuree met kaas, Gestoofde prei, Rijst met krenten met boter en suiker. 4. Schijngehakt, Gesmoorde savoyekool, Aardappelen, Beschuit mét bessensap. RECEPTEN. Gerechten van sinaasappelen. Sinaasappelvla. Benoodigdheden: sap van 2 a 3 groote sinaasappelen en 1 citroen plm. IVi dL„ plm. 75 gr. basterdsuiker, 4 eieren. Bereiding: De eidooiers in een gave ge- emailleerde pan kloppen met de suiker Naar verkiezing wat geraspte sinaasappel- Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch- water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers en erkende drogisten f 0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje. 6639 (Ingez. Med.) schil erdoor roeren. Als de massa schuimig is en licht van kleur, na plm. 10 minuten kloppen, het gezeefde sap toevoegen en de vla op het vuur laten binden, maar niet door laten koken. De vla vermengen met het stijfgeklopte eiwit en de vla nog even verwarmen. Tijdens het verwarmen de massa omleggen, tot het eiwit gaar is en de vla by het koud worden niet meer uit zakt. Droge biscuits of vanillewafeltjes er bij gsven. Sinaasappel, en bananenvla. Benoodigdheden: 4 sinaasappelen, 4 ba nanen, L. melk, 1 ei, 15 gr. maïzena. 40 gr. suiker, vanille. Bereiding: De sinaasappelen schillen, 'alle witte velletjes an den buitenkant ver wijderen, overdwars in schijven snijden, de pitten verwijderen en met wat suiker be strooien. De bananen eveneens schillen en In plakjes snijden. De sinaasappelen en de bananen laag cm laag in een glazen schaal leggen. Op de gewone manier va nillevla maken en deze als ze heelemaal koud is, over de vruchten heen schenken. 8769 CUDE -TINGEL 120 teu 719 DOEZQ/TRQQT 22 TEUZ.23 LEI OEN (Ingez. Med.) Gevulde sinaasappelen. Benoodigdheden: Sap van 6 sinaasappe len, sap van 1 citroen, samen plm, 2'/: d'.L., plm. 60 gr. suiker. 1/4 L. slagroom, 2 ei witten, 8 blaadjes gelatine. Bereiding: Mooie, gave sinaasappelen af borstelen en doorsnijden en heel voorzich tig uitpersen, zoodat. de schillen niet kapot gaan. De schillen van binnen schoonmaken door de witte velletjes met resten vrucht- vleesch er aan te verwijderen. Het sap zeven en meten. De room met de eiwitten stijfkloppen, de gelatine in een klein beetje water oplossen, de suiker toevoegen, het sap er bü'gieten en dan voorzichtig bij de geslagen room gieten, waarvan men een klein beetje achterhoudt. Als de massa stijf begint te worden de halve sinaasappelen hiermee vullen. Als ze heelemaal stijf zijn, het randje netjes bijsnijden en de helften garneeren met gespoten room en een ge- confijt vruchtje. Sinaasappelsaus. (Inplaats van bessensap bij maizena- of griesmeelpudding Een heel aardis en gona-tókeflijik hand werkje, dat ook desnoods door uw dochter tjes van tien jaar kan worden gemaakt mits u er zelf bij blijft! We maken onderle^gert.jes van zeildoek (effen gekeurd tafelzeil) om onder de schalen te leggen. De vorm die u op de teefeening ziet stelt een wingerdblad voor. Dit wordt op de ge- wenschte grootte gemaakt. Eerst van pa pier. daarna op zeildoek gelegd en uitge knipt. Tenslotte wordt het met borduur- katoen van dezelfde tint of iets donkerder omgewerkt. Natuurlijk is groen de meest geschikte kleur. Ook als onderlegger voor karaf met gla zen of voor een fruitschaal op het buffet zal dit motief heel aardig staan! Denemarken is vanouds het land van de belegde broodjes. Hier bij ons houden we natuurlijk van een „aangekleede boter ham", maar onze kadetjes met ham, kaas of worst enz., enz. zijn nog niets in verge lijking van het raffinement, dat de Deen- sche epi-euristen bij de samenstelling van belegde broodjes aan den dag leggen. In Denemarken hebben enkele fijne bakkers zelfs „Smörrebröd-tabellen" uitge geven, waarop loodrecht onder elkaar de vele velschillende broodsoorten van het sneeuwwitte ..Fransbröd" tot het pikzwarte roggebrood toe staan aangegeven. Horizon taal vindt men dan een oneindig aantal lekkernijen, waarmee de broodjes of sneedjes kunnen worden aangekleed" en de besteller zoekt op de lijst precies het punt, waar zijn lievelingsbroodsoort zijn lievelingsbelegsel tegenkomt en zet daar een kruisje. Hierdoor kan dus ieder precies zijn zin krijgen! Het spreekt vanzelf, dat een rasechte Deen zich vreeselijk ongelukkig voelt, als hij in het buitenland, b.v. in Zweden, ver toeft en dus zijn „Smörrebröd" moet mis sen. Want in Zweden zijn natuurlijk ook wel belegde broodjes te krijgen, maar bij lange na niet zóó heerlijk als in Dene marken. Dit had tengevolge, dat een „Smörrebrödkoning" eens voor de grap een heele mand met belegde broodjes per vlieg tuig aan een van zijn stamgasten in Zwe den toezond en uit dit „grapje" ontstond een geregelde export van deze heerlijk heden van Denemarken naar Zweden. Wie het betalen kan, bestelt zijn broodjes per vliegtuig, de anderen gaan per boot van Kopenhagen naar Malmö, waar ze iederen dag door enthousiaste klanten worden afgehaald. Benoodigdheden: Sap van 3 a 4 sinaas appelen, saus van 1 citroen, zooveel water tot men plm. 4 d,L. vocht, heeft, plm. 50 gr. suiker. 10 gr. sago, 5 tabletten suiker. Bereiding: De sinaasappelen wasschen en met de klontjes afraspen Het water bin den met de aangemengde sago, de suiker en de klontjes. Het gezeefde sap er bij gieten en de massa koud laten worden. In- plaats van geraspte schil kan men een paar dunne schilletjes in het water mee koken en plm. 10 minuten laten aftrekken. Vleeschpannekoeken (plm. 8 stuks). Benoodigdheden: 1 ons bloem. 1 ei, 3 d.L. melk, zout. 2 ons koud vleesch. l uitje. ...een geschikt ziekentafeltje, waarvan het eene blad over het bed wordt geschoven. We hebben natuurlijk allemaal weieens jV zieke verzorgd en we hebben dat ge- wdm met zooveel mogelijk overleg, liefde, toewijding, kortom: zoo goed mogelijk, d heden we het ook werkelijk ver- «tandig, deden we het zóó, dat de zieke, Win ze hersteld was. tegen iedereen, die net maar hooren wilde, zei: „dat was nog een fijne verpleegster, je zou haast ie pleizier ziek zijdi!" Aanleg? Ge rustheid? ja, er komt veel natuurlijke «Weg bij het verplegen te pas en mis kien is datgene, wat men gewoonlijk «verpleegsters-aanleg" noemt, wel een ™ed?eling van activiteit en fijngevoelig- neia e n lust tot dienen, die tot uiting u r ii jut tot. menen, cue va* iln c°t in details fijn verzorgen L™ alles. dat tot herstel van de zieke kan Mragen, gepaard met een scherpe ln '«e voor wat de zieke aangenaam of jbngenaam aandoet het is niet zóó. dat alleen een °ren" verpleegster goed verplegen kan leeren! Neen, in ons allemaal ligt meer of minder diep verborgen de venpleeg- ster klaar, nét als de moeder, de huis vrouw of welk aspect -van ons vrouw-zijn u maar noemen wilt en dus kunnen we ook allen, wanneer we een „eigen", misschien heel dierbare, zieke te verzorgen krijgen, er staat op maken, dat de „aanleg" er wel is. om het althans in zoo'n enkel geval tot een goed einde te brengen. Een paar algemeene regels zullen echter onze verpleegsterstaak belangrijk verlich ten. Laten we die dus eens samen be kijken. Ons eerste werk is natuurlijk, de zieken kamer te ordenen. Alle overtollige meubels, die in den weg staan of het schoonmaken van het vertrek vertragen of bemoeilijken, worden eruit ge zet. doch we passen op, dat het niet kaal en ongezellig wordt Vooral het „uitzicht" van de zieke moet steeds vroolijk zijn, maar daar zijn geen zware stukken voor noodig. Een vaasje bloemen op een eenvoudig klem tafeltje kan wonderen doen. Eén tafel hou den we speciaal voor medicijnen en de voorwerpen, dien bil de verzorging te pas komen: thermometer, eau de cologne, kamferspiritus enz. enz. En laat die tafel er steeds onberispelijk netjes uitzien! Vervolgens maken we een lijst van de verschillende doktersvoorschriftentempe raturen, voeding, drankjes toedienen, toilet enz. We hangen deze lijst ergens op (uit het gezicht van de ziekel, waar we er ge makkelijk het oog op hebben. Zoodoende kunnen we niets vergeten. Als we nu zoo de ziekenkamer in orde hebben gemaakt, (zoo mogelijk ook even- bueele vloerkleeden en kleedjes door frissche matten vervangen!) dan kunnen we ons geheel wijden aan de zieke zelf. We herinneren ons wellicht nog levendig uit eigen ziekte-perioden, hoe vermoeiend het is. als je in bed ligt en iemand lang „om je heen draait". Het schoonmaken van de kamer geschiedt dus vroeg misschien slaapt de zieke nog en zoo vlug mogelijk. In de meeste gevallen werkt de stofzuiger al bijzonder irriteerend. We reinigen dus het zeil met een groote spons, licht bevochtigd met water en azijn en kloppen de matjes buiten uit. Tot slot nemen we vlug stof af. Het medicijnen- tafeltje wordt in zijn geheel buiten de kamer gebracht en daar zoo noodig geordend en schoongemaakt. Een niet te groote kamer is met wat overleg in een kwartiertje klaar. Tenslotte overtuigen we ons, dat de zieke goed warm eronder ligt en zetten dan het raam wijd open met een scherm ervooT. Na een minuut of tien mag het weer geheel of gedeeltelijk dicht. We verzorgen intus- schen buiten het vertrek de bloemen en brengen ze weer binnen. Het is belangrijk, dat de schoonmakerij ineens geschiedt. Een zieke is meestal een overgevoelig mensch en het telkens liggen wachten op den teruske? - van de verpleeg ster werkt buitengewoon irriteerend. Natuurlijk hebben we erop gelet, dat de stand van het bed goed is. De zieke most het daglicht aan den linkerkant of van achteren krijgen, nooit van voren: dit werkt te vermoeiend en belet voor een her stellende het lezen. Meestal kan een bed, dat verkeerd staat, niet gemakkelijk wor den verplaatst, doch u kunt het zoo op maken dat het aan dg eischen voldoet. Als we uit ondervinding weten, hoe ver drietig men wordt van een lang verblijf in bed. zullen we de zieke niet alleen stipt, maar ook „gezellig" verzorgen. Veel kleinig heden, waarvoor een vrouwelijke patiënt zoo uiterst gevoelig is, kunnen hiertoe meewerken. Natuurlijk zorgen we voor een aardige pyama of nachtpon, die geregeld verwisseld wordt, we zorgen dat de zieke zich steeds frisch en verzorgd voelt. Enkele kleinigheden kunnen bijzonder prettig aandoen, zoo bijv. enkele druppels eau de cologne in het waschwater, een mengseltje van glycerine met een paar druppels pepermuntolie om een akelig droge tong mee te bevochtigen, een wind- kussen. als de patiënt een teere huid heeft en er kans is op doorliggen. Bü een lichte Irritatie van de huid is wrijven met kampferspiritus een heerlijk verzachtend en opwekkend middel. Soms ook zult u merken, dat het gewicht van de dekens de patiënte vermoeit; aarzel dan niet te lang, alvorens een koepel te huren al maakt dit misschien een erg „zieken" indruk). En is dit niet bepaald noodig. dan kan ook een klein steunikus- sentje onder de knieën geschoven al veel verlichting brengen. Nog meer kleinig heden: zorg voor een zuivere, aangename lucht in het ziekenvertrek. Behalve het tweemaal per das luchten, is het vaporiseeren daarvoor een uitste kend middel. Een goed mengseltje bestaat uit half aziinaether en half lavendelessence, ver mengd met een paar druppels kruidnagel- olie. En houdt de patiënte van dennegeu- ren, giet dan een liter kokend water, een paplepel terpentijn en een paplepel laven del en vaporiseer hiermee (natuurlijk na bekoeling). Heel vaak is de tijd van herstel het aller moeilijkste voor de zieke, omdat er dan bijna altijd een zekere spanning bestaat tusschen datgene wat zü wil en wat zij kan. Dit vermoeit en prikkelt ook. zoodat overspanning en nerveuze reacties juist in dezen tijd veelvuldig kunnen voorkomen. Nu komt het er voor de verpleegsters op aan, geduld en een onverstoorbaar goed humeur te toonen en den weg tot het volledig herstel met toewijding en liefde te effenen. De meeste patiënten willen in zoo'n over gangstijd graag veel doen: handwerken, lezen, een spelletje, een legkaart; soms vragen ze van alles tegelijk, om het dan toch na enkele minuten weer teleurgesteld weg te leggen omdat het bezig zijn nog te veel vermoeit. Het is de taak van de ver pleegster. te zorgen, dat de herstellende zich niet overspant en dit eischt minstens evenveel toewijding als het zorgen voor I de ernstige zieke Want het is immers een i volkomen menscbsliikp eigenschap, dat een ernstig ziektegeval de verpleegster de meeste voldoening geeft. Ze is dag en nacht doordrongen van den ernst van haar taak; de bezorgdheid om de dierbare moeder, zuster of vriendin geeft om haar ongekende kracht en uithoudingsvermogen Maar nu knapt de zieke op en de grootste bezorgdheid is gelukkig voorbij; is het nu ook niet heel menschelijik. dat de zorg een beetje verslapt? Vooral, wanneer het hu meur van de zieke moeilijk: is en ze haar geprikkeldheid, omdat ze nog niet kan wat ze wil, allerminst onder stoelen of banken steekt. Toch zijn we pas „een echt fijne ver pleegster". wanneer we onze taak tot het einde toe met evenveel opgewektheid blij ven vervullen. En dit zal ons minder zwaar vallen, als we eryan doordrongen blijven, dat we toch altijd nog met een zieke te doen hebben, die nu eenmaal anders rea geert, dan een gezond mensch, die gauwer geprikkeld is, wier stemmingen sneller om slaan. De weg tot het herstel effenen, verlich ten, verzachten: dit eischt weer honderd kleine zorgjes en opmerkzaamheden. Mag de zieke opzitten, dan zal het „fauteuiltje in bed", waarvan we de vorige week een beschrijving gaven, goede diensten bewijzen en ook een geschikt dubbel ziekentafeltje, waarvan het eene blad over het bed wordt geschoven, kan werkelijk een uitkomst zijn. In ieder geval moeten we zorgen, dat de zieke altijd prettig en gemakkelijk zit en al haar benoodigheden bij de hand heelt. Onder die benoodigheden behooren na tururlijk ook toiletartikelen. Er is. wanneer men begint op te knappen, niets irriteeren. ders denkbaar dan het gevoel te hebben, er onverzorgd uit te zien. De verleegster moet de tenigkeerende „ijdelheid" niet negeeren of lastig vinden, maar met vreug de begroeten als een teeken van herstel en eraan tegemoetkomen. Alles wat dus dienen kan om de pa tiënte uiterlijk „op te fleuren" moet worden aangegrepen. Veel- zorg moet o.a. worden besteed aan het haar. Als het spoedig in de war zit, zoodat de kam er lastig door gaat, is het strooien ran wat speksteen- poeder aan te bevelen. Later wordt dit grijzige poeder dan verwijderd en kan men het haar borstelen met een mengseltje van ICO gr. alcohol. 10 gr. wonderolie en een weinig lavendelwater voor het geurtje. Het haar wordt dan weer glanzend en „handelbaar" en dat nare onverzorgde gevoel verdwijnt. Kunt u het niet gedaan krijgen, dan Is misschien een coquet kanten mutsje een uitkomst In het leventje van een herstel lende neemt natuurlijk ook het bezoek een groote plaats in. We moeten ons hierbij echter stipt hou den aan de voorschriften van den dokter; zorgen dat het bezoek niet te lang blijft, niet te druk babbelt en geen onderwerpen ter sprake brengt, dae de zieke onaange naam zijn of opwinden. Maar over dit onuitputtelijke onderwerp: hoe bezoeken wi,i een zieke? zouden nog lange artikelen te schrijven zyn We wilden het nu echter uitsluitend over de verpleeg ster hebben en zullen het dus hierbij laten FELICITAS. 1 lepel vet of boter, bruin van jus of bouillon, peper, noot, peterselie. Bereiding: Van melk, ei. bloem en wat zout een beslag maken en hiervan 8 flens jes bakken. Het fijngesneden vleesch laten stoven met het gefruite uitje, het vocht en de kruiden (15 min'utenDe massa binden met wat bloem, de gehakte peterselie er doorroeren en verdoelen over de flensjes. Deze in drieën vouwen en opdoen op een verwarmden schotel. - Gameeren met een takje peterselie. Broodschotel met bitterkoekjes. Benoodigdheden: 120 gr. oud brood. 150 gr. bitterkoekjes. 100 gr. rozijnen, 4 d-L. melk. 2 eieren, plm. 100 gr. suiker. Bereiding: De eieren met de suiker uit roeren, de melk toevoegen en in deze massa het brood en de bitterkoekjes voor zichtig weeken. Als bijna al het vocht er in getrokken Is. brood, koekjes en rozy'nen laag om laag in een vuurvasten schotel leggen. Het overgebleven vocht er opschen ken. Een dun laagje paneermeel, vermengd met wat suiker er over strooien, wat stuk jes boter er op leggen en het schoteltje plm. uur in een matig warmen oven zetten. 6624 (Ingez. Med.) Uw kristallen karaf, waarvan de stop kapot is. Bij gebrek aan vazen kan ze wor den gebruikt om lentebloemen in te zetten. De groote schelpen, die de kinderen aan het strand vinden. De heel groote (waarin je de zee hoort ruischen) worden tot „lichtpuntjes" gepromoveerd door er een heel klein lampje in aan te brengen en ze aan den mum te bevestigen, b.v. in de kinderkamer. Uw fleschjes, waarin parfum of eau de cologne is geweest, en uw leege crème potjes. Koop in een verfwinkel wat glas- verf en versier ze met gelijke bloemmotie ven om er een aardig toiletstel van te maken. De scheermesjes, die uw man weg wil gooien, In een houder geschoven, zijn het prachtige papiersnijders. Oude suède-handschoenen. De lichtge kleurde leveren nieuwe „zeempjes" voor uw polissoir, de andere kunnen gebruikt wor den als u vuile karweitjes hebt op te knappen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13