Weldra experimenteele televisie-uitzendingen Twee Spoorwegongelukken bij Amsterdam Uitoefening van de geneeskunst LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bisd Donderdag 24 Februari 1938 Ernstige stagnatie in het verkeer Groote materieele schade Het tweede ongeval. Groot ongerief. Voorstellen der commissie door den minister goedgekeurd. Contact-orgaan met zijn werkzaamheden begonnen. LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK Borende kiespijn? \^rDcm'n„ TÏÏJjrrfwJuiijjz'' Bevoegdheid van opticiens, masseurs en heilgymnasten. Samenwerking met artsen Verbinding 't GooiAmsterdam verbroken. Twee spoorwegongevallen, een ten Oosten en een ten Westen van het Cen traal Station te Amsterdam hebben het spoorwegverkeer met de hoofstad ern stig gestagneerd. Hoewel gelukkig geen persoonlijke ongevallen hebben plaats gehad, is de schade belangrijk. Het eerste ongeval geschiedde van nacht om kwart over twee. Tengevolge van het rijden door een onveilig sein is op dat tijdstip op het spoorwegemplacement in Oud Water graafsmeer een tweetal losse locomo tieven op een rijdenden goederentrein ingereden, waardoor zeven wagons uit de rails werden gelicht en de spoorbaan voor een groot gedeelte werd vernield. Klaarblijkelijk heeft de machinist van de alleen rijdende locomotieven het op onvei lig staande signaal over het hoofd gezien en niet gelet od den schuin voor hem rijdenden goederentrein. De mogelijkheid ■bes.aat ook dat hij wegens den dikken mist. die od dat oogenblik zwaar over de polders hing. hot roode licht van het sein niet heeft kunnen onderscheiden. Hoe het ook zij. nog voor dat de laatste vier a vijf wagons van den goederentrein den wissel, waarover de trein van het zijspoor van het emplacement op het hoofdspoor komt, waren gepasseerd, redsn beide locomotie ven met flinke vaart een zwaar geladen wagon van den trein in den flank aan. Groote schade. De gevolgen waren ruïneus. De aange reden wagon wipte uit. de rails en door den schok vielen vier daar voor rijdende wagons over het afgaande spoor, dat daardoor geheel werd versperd en gedeeltelijk ont wricht. Bovendien werd een in den goe derentrein t'usschengevoegde D- trein wagon schuin over de beide sporen gewor pen. waarvan de onderstellen zich diep in den grond drongen. De beide aanrijdende locomotieven bleven door hun grooter gewicht nog in de rails staan en konden later od eisen kracht ver der rii-den. De belangrijkste schade, die den meesten tfjd voor herstel vraagt, is aan de rails toegebracht. Het opruimingswerk. Onmiddellijk na het ongeluk is men met het opruimingswerk begonnen Gehoopt werd in den loop van den middag één spoor vrij te krijgen. De verwachting werd uitgesproken, dat men niet voor laat in den avond gereed zou zijn met het leggen van nieuwe rails. Het grootste gedeelte van den goederen trein is. met een vertraging van ongeveer twee uur naar Weeso doorgereden. Vijftien wagons, waarbij de verongelukte, zijn blij ven staan, de onbeschadigden om naar Amersfoort te worden vervoerd, waar zii hun bestemming hebben, de andere om door een fcraanwagen. welke omstreeks acht uur uit Nijmegen arriveerde, weer in een normale positie gebracht te worden. Het is echter waarschijnlijk, dat het vernielde personenrijtuig ter plaa se gedemonteerd za' moeten worden, aanzezien dit volkomen onbruikbaar is geworden Nog grooter moeilijkheden zouden de spoorwegen ondervinden, doordat ook in andere rich1 in? een groote stagnatie in het verkeer met de hoofdstad ont stond, toen tegen vijf uur, dus kort voordat de normale halfuurdienst tus- schen Amsterdam cn Rotterdam begon, tengevolge van den dichten mist nabij Halfweg twee werktreinen op elkaar reden, waardoor een montagewagen voor de electrische tractie vernield werd cn ontspoorde, en het afgaande spoor van Amsterdam versperde. Op dit spoor, waarlangs dus de uit Am sterdam komende treinen passeeren, stond een we:ktrein, bestaande uit een locomotief en een aantal met dwarsliggers en ander scoorhout geladen wagons. Op hetzelfde spoor naderde uit de rich ting Haarlem en locomotief, die een mon- tazrwaken voor de elcc.rische tractie voort duwde De machinist wist dat de werktrein reeds op het spoor stond en reed dus vrij langzaam. Aan den dichten mist en de nog hecrschende duisternis moet het geweten worden, dat hij de lichten ran de locomo tief van den werktrein niet zag. zoodat de montagewagen tegen de locomötef van den werktrein werd geschoven. De wagen werd sedeel el ijk vernield en uit de rails gelicht. Dank zij de gerinee snelheid lieren de beide locomotieven en de wagons van den werk trein geen schade op. terwijl ook in dit geval niemand ook maar eenig letsel kreeg, zoodat ook deze botsing zonder persoonlijke on g: lukken is afvelocren. Inmiddels was echter het afgaande spoor vereerd en moesten tegen zes uur de eer- s*v treinen tusschen Amsterdam en Haar lem. over r ~n ^rcor wo~den geleid Hoewel het ver'cec- in d? richting Haar lem daardoor groote vertraging ondervond en slechts onregelmatig kon geschieden, kon het althans gehandhaafd blijven zoo dat de verbinding tusschen Amsterdam en Rotterdam geen oogenblik verbroken is geweest. Om zeven uur is men begonnen met het opruimen van den ontspoorden wagon. De forensen, die zich hedenmorgen van het Gooi en uit de richting Haarlem naar de hoofdstad wilden begeven, ondervonden daarbü ernstige moeilijkheden. Deze had den echter slechts geringe beteekenis in vergelijking met de problemen. waarvoor men zich od het Centraal Station te Am sterdam. gesteld zag. Slechts in de richting Zaandam en in de richting Utrecht kon het verkeer nor maal voortgang vinden. In de richting Haarlem konden de treinen eveneens ver trekken. zii het ook met groote vertraging, terwijl verschillende treinen uitvielen. Naar het Gooi cn naar Amersfoort was echter geen verbinding mogelijk. Hilversum en Amersfoort zijn gemak kelijk van Utrecht uit te bereiken, zoo dat een deel van het voor deze plaatsen bestemde verkeer over Utrecht werd geleid. Om ook aan de eischcn van de rei zigers voor Weesp cn Bussum tegemoet te komen werd reeds zeer vroeg in den och end een aantal autobussen be schikbaar gesteld. Het was echter te voorzien, dat deze autobussen tusschen acht cn negen uur niet zouden zijn opgewassen tegen den stroom van werkers, die zich uit Weesp en Bussum naar de hoofdstad en de honderden, die zich uit de hoofdstad naar hun werk in Weesp of Bussum. begeven. De spoorwegen deden een be roep op de Gooisehe tram, die baar dienst aanzienlijk versterkte en extra tramtreinen tusschen Amsterdam en het Gooi inlegde. DE OVERVAL TE OTERLEEK. Gefingeerd verhaal van een overspannenc. De politie te Heer Hugowaard, die het onderzoek naar den in den nacht van Zon dag op Maandag gepleegden overval met roof bij Oterleek ter hand nam, omdat dit misdrijf in die gemeente had plaats gehad, heeft den 24-jarigen J. S. aan een streng verhoor onderworpen, omdat haar het ge- heele geval verdacht voorkwam. Ten slotte heeft S., die geestelijk in een over spannen toestand verkeerde, bekend het verhaal te hebben verzonnen en zichzelf de messteken te hebben toegebracht. S. heeft een zwaarmoedige natuur en is in een waanvoorstelling, waar hij niet over heen kon komen, tot zijn zonderlinge daad gekomen. Hij wordt thans in de woning van zijn pleegouders te Bergen verpleegd. JONGEN OVERREDEN TE DEN HAAG. Gistermiddag om half drie is op het Kolenwagenslag te Scheveningen de 8-jarige N. B., uit de Adrlaan Coenenstraat onder een vrachtauto gekomen en met ernstige in wendige kneuzingen naar het Juliana kin derziekenhuis vervoerd. Aan het Kolenwagenslag ligt een afgeslo ten terrein, waarvan zand wordt afgegraven, dat met vrachtauto's vervoerd wordt. Toen nu gistermiddag een auto achteruit het ter rein afreed, klom N. B. op den wagen. Hij kon zich echter niet vasthouden en viel on der de wielen van de auto, met het bovenge melde noodlottige gevolg. Den chauffeur, van de zandauto, den 24-jarigen M. v. d. R., treft geen schuld. DE „AARDSCHOKKEN" OP URK. Het blijkt thans dat de „aardschokken", welke op Urk zooveel onrust hebben ge bracht. veroorzaakt zijn doordat personeel ran een kanonneerboot uit Den Helder een drietal aangespoelde mijnen tot ontploffing heeft gebracht. INBREKERS AAN HET WERK. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de woning van den land bouwer F. Schurer te Herbaium en van het hoofd der school te Midlum. Tot de woning van den heer Schurer verschaften de inbre kers zich toegang door het raampje van de w.c. en tot de woning van het hoofd der school door opschuiving van een raam ln de woonkamer. Bij den heer Schurer werd de telefoon onbruikbaar gemaakt en hier is een vrij aanzienlijk bedrag aan geld buitge maakt. Naar wij vernemen wordt te Midlum alleen zilverwerk vermist. De televisie-commissie, ingesteld bij be schikking van den minister van binnen- iandsche zaken van 18 April 1936 i voorzit ter mr. J. Terpstra) bracht in Mei 1937 het eerste gedeelte van haar verslag uit. waar in zij een uiteenzetting gaf over den stand van het televisie-vraagstuk en voorstelde het doen van experimenteele televisie-uit zendingen voor te bereiden. Nadat de minister van binnenlandsche zaken zich met dit laatste heeft kunnen vereenigen, heeft de commissie thans haar voorstellen aangeboden omtrent de wijze waarop naar haar meening de experi menteele televisie-uitzendingen dienen te worden uitgevoerd. Het doel, hetwelk de commissie na streeft met het doen van deze expe rimenteele uitzendingen, is drieledig, te weten: 1. de commissie in de gelegenheid te stellen zich een zelfstandig oordeel te vormen over de vele vraagstukken van technisch, juridisch en economisch ka rakter, welke zich bij de invoering en verdere ontwikkeling van de televisie kunnen voordoen. 2. De verschillende organisaties, wel ke krachtens wettelijke regeling met de verzorging van de televisie in de toekomst belast zullen zijn. reeds thans de gelegenheid te verschaffen zich in nauw contact met de televisie-commis sie vertrouwd te maken met de ver schillende moeilijkheden, verbonden aan de regelmatige verzorging van de televisie. 3. Het Nederlandsche publiek op de hoogte te brengen van den huidlgen stand der televisie. De organisatie van de televisie geduren de deze periode van experimenteele uit zendingen behoort naar het oordeel der commissie te geschi»den met inachtne ming van de op het gebied van den radio- omroep hier te lande bestaande verhou dingen. Anderzijds zal, ter voorkoming van ailcrlei conflicten in de toekomst reeds thans gelet dienen te worden op de be langen van andere groepen, welke bij de televisie zijn betrokken of zelfs door de invoering daarvan haar bestaansgronden min of meer bedreigd zien. Dc experimeot"ele televisie-uitzendingen zullen naar de commissie meent als een organisch geheel beschouwd moeten worden. Hiermede hangt samen, dat bij de practische uitvoering de verschillende on derdeden ln onderling verband worden ge zien, dat met andere woorden de verzor ging van de televisie-experimenten in on derling overleg wordt voorbereid. Ter ver- Krijging van dit onderling overleg en nauw contact tusschen televisie-commissie en uitvoerende organisaties is dan ook de vor ming van een contact-orgaan noodzake lijk geacht. Op grond van deze overwegingen heeft de commissie een regeling voorgesteld voor de verzorging van experimenteele uitzen dingen in Nederland. Het overleg, hierom trent gepleegd met de instanties, welke hier te lande op het gebied van den ra dio-omroep een taak vervullen, heeft tot vciledige overeenstemming geleid, terwijl de met de verzorging te belasten organisa ties zich bereid hebben verklaard ln de financiering van het experiment geheel zelfstandig te voorzien. Deze regeling, waarmede de minister van binnenlandsche zaken zich heeft kun nen vereenigen, luidt als volgt: Rekening houdende met de opdracht, welke aan haar werd verstrekt en met in achtneming van hetgeen zij met de uitzen dingen beoogt, is de commissie van oordeel, dat een experimenteele televisiedienst als volgt zou kunnen worden ingericht: 1. De technische verzorging van de uitzendingen geschiedt door de Neder landsche omroep-zender-maatschappij „Nozema" N.V. 2. Dc programma-verzorging gedu rende de experimenteele periode ge schiedt door de Nederlandsche radio- omroep vereenigingen 3. Ter zake van de ontvangst wordt er naar gestreefd: ecnerzijds deze te doen plaats vinden in openbare gele genheden. waar publiek komt, dat ge acht kan worden in beeldomroep be lang te stellen: anderzijds huisont vangst op zoo ruim mogelijke schaal mogelijk te maken. 4. Ter voorbereiding en voor de alge- meene leiding wordt het reeds genoemde contact-orgaan gevormd. 5. Aan den voorzitter van het contact orgaan wordt de bevoegdheid gegeven an dere personen en/of vertegenwoordigers van andere organisaties en instanties uit le noodigen het contact-orgaan van voor lichting te dienen en aan de beraadsla gingen tijdelijk deel te nemen, indien zulks naar zijn meening noodzakelijk mocht blijken. 6. dit contact-orgaan heeft de volgende taak: a. De televisie-commissie op de meest volledige wijze in staat te stellen zich een oordeel te vormen omtrent die punten, BUITENLANDSCH GEMENGD. VIJF GASHOUDERS ONTPLOFT. In de goudmijnen van Maguarichico (Chihuahua in Mexico) zijn vijf gashou ders ontploft, tengevolge waarvan een groote brand ontstond, welke verscheidene woon- en winkelhuizen in de asch legde. Drie menschen kwamen bij den brand om het leven, terwijl achttien personen deels zwaar gewond werden' ONGELUK IN STEENGROEVE. Gistermiddag heeft in een steengroeve nabij La Boissière (ln de Vendée, Frank rijk) ten gevolge van het voortijdig ontplof fen van een lading dynamiet een instor ting plaats gehad, waardoor vier arbeiders om het leven kwamen. ZANDSTORM IN EGYPTE. In beneden-Egypte heeft een zóó zware zandstorm gewoed, dat in de steden de da ken van de huizen werden gerukt en in de provincieplaatsen ongeveer duizend huizen instortten. Totdusver zijn 23 dooden le betreuren. Verscheidene dorpen zijn afgebrand. De storm heeft de scheepvaart in het Suezkanaal en in de haven van Aiexandrlë totaal stilgelegd. STRIJD TUSSCHEN TWEE DORPEN. Tusschen twee dorpen in Turkije is een geschil ontstaan over een stuk land, dat in een algemeene vechtpartij ontaardde, waaraan 350 boeren en boerinnen deelna men, die hooivorken, spaden, steenen en glas als wapens gebruikten. Vier deel nemers kwamen om het leven en achttien anderen, meerendeels vrouwen, werden ernstig gekwetst. De politie heeft zestig belhamels gearresteerd en ln afwachting van de behandeling der zaak voor het gerecht, is naar beide dorpen politle-ver- sterking gezonden om een herhaling der onlusten te voorkomen. DE POSTVLUCIITEN. De „Nandoe" is hedenochtend van het vliegveld Tjilllitan vertrokken met mede neming van 279 K.G. post, 8 KG. pakket- fiost en 100 K.G. goederen. Eén passagier maakt den tocht tot Am sterdam mede. Voor tusschentrajecten zijn 11 passagiers ingeschreven. J. van G„ te L. De rechtsvordering tot invordering van de geldschuld is na ver loop van dertig jaren verjaard. A. B. C. Verhooging van het steun bedrag op grond van hoogere huur zal waar schijnlijk niet worden toegekend. In het alge meen geldt bij dc vaststelling van het steun bedrag de huurprijs niet als uitgangspunt. H. P. H. Voor een uitvoering in het openbaar zijn rechten verschuldigd. De bedra gen der kosten zijn ons niet bekend. Wend u tot het Bureau voor Muziekauteursrecht te Amsterdam, J. Obrechtstraat 51. J. M. te L. Als u bij de onderteekening in de eerste plaats uw werkelijken naam ge bruikt. meenen wij, dat er geen bezwaar Ls als nadere aanduiding daaraan nog een door u gebruikte schuilnaam toe te voegen. Dié helpen goed. 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 cL 6621 (Ingez Med.) Ingediend is een wetsontwerp, hou dende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juli 1865, zooals die wet bij latere wetten is gewij zigd, regelende de uitoefening der ge neeskunst. In de meimorie van toelichting zegt de minister van sociale zaken, dat dit wets ontwerp een noodzakelijk gevolg is vaar de ontwikkeling der omstandigheden. Op de grensgebieden van de uitoefening der ge neeskunst zijn zich eenlge groepen van personen gaan bewegen, zoo, dat een meer nauwkeurige afpaling van de wettelijke grenzen van het terrein, dat wordt bestre ken door het verleenen van genees-, heel- of verloskundigen raad of bijstand als be drijf, geboden ls. In de eerste plaats wordt hierbij gelet op de praktijk der opticiens, zooaïs deze zich in de laatste jaren heeft ontwikkeld. Een steeds aangroeiend aantal van hen, die zich opticien noemen, bepaalt zich niet tot het vervaardigen en verkoopen van brillen, maar strekt zijn bemoeiingen uit tot het onderzoeken van de oogen met refracto- of opthalmometers zelf wel met oogspiegels en adviseert op grond van dit onderzoek tot het nemen vajn een bepaalden bril. Een dergelijk geval is in 1930 en 1931 behandeld door de reohter- lijke macht, toen een strafvervolging was ingesteld, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst buiten noodzaak, tegen een opticien, die oogen had onderzocht door middel van een oogspiegel en een refracto-meter, en vervolgens het dragen van een bril had aangeraden en een bril had verkocht. De Hooge Raad heeft toen bij arrest van 9 November 1931 beslist, dat de opticien, die met een optisch instru ment een oogonderzoek verricht, een bril aanraadt en verkoopt, niet een genees kundigen raad geeft, welke krachtens ar tikel 436 sr. strafbaar is. Dit arrest heeft voor de opticiens den weg vrijgemaakt om zonder voorlichting van een genees kundige een terrein te betreden dait. zoo al niet geheel, dan toch ten deele ligt op het gebied ran de uitoefening der ge neeskunst. Een tekort in de werking der oogen is maai- al te dikwijls het gevolg, van een ziekelijke aandoening, van welke uitsluitend door een geneeskundige behoorlijk de diagnose kan worden gesteld en de behandeling onderno men. Hel alleen-optreden van den op ticien kan dan schadelijk voor de ge zondheid zijn. Een dergelijk verschijnsel doet zich voor bi) de practijk van masseurs en heilgym nasten. Gelukkig zijn er verscheidene van dezen, die alleen op medisch advies Iemand willen behandelen, maar velen onderzoe ken zelfstandig lijders aan een gebrek in eenig bewegingsorgaan of lichaamsdeel, en gaan vervolgens over tot een behande ling. Ook deze gebreken kunnen het ge volg zijn van ziekelijke aandoeningen en afwijkingen. Daarom is onderzoek en be handeling buiten medisch advies en toe zicht om, in zulke gevallen gevaarlijk. Het is in het belang ran de volksgezond heid noodig om deze ontwikkeling binnen bepaalde grenzen terug te dringen. Het aangeboden ontwerp is tweeledig. In de eerste plaats beoogt het de grenzen van het wettelijk-ongeoorloofde op het ge bied van de uitoefening der geneeskunst met grooter nauwkeurigheid af te palen dan door het tegenwoordig artikel 1 der wet geschiedt. Evenwel zouden door deze bepaling de heilgymnasten en de mas seurs zoowel als de opticiens ln een te onzekeren toestand komen te verkeeren. Daarom bedoelt het ontwerp in de tweede plaats voor deze groepen een terrein aan te geven, waarop zij zich ongestraft kun nen bewegen, door vast te stellen, welke practijken niet geacht worden tot de uit oefening der geneeskunst te behooren. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen de opticiens het recht behou den om brillen en brilleglazen te verkoo pen aan degenen, die zulks wenschen, hetzij op recept van een arts, hetzij door dezen uitsluitend met behulp van proeven en brilledoos in het bezit te stel len van de door hen gewenschte brille glazen. Het zal den opticien evenwel niet ge oorloofd zijn met instrumenten de oogen van den cliënt te onderzoeken. Zij zullen zelfs den schijn moeten vermijden, alsof door hen een onder zoek wordt verricht. Voorts zullen de masseurs en heilgym nasten het recht behouden om op aan wijzing van en in geregeld overleg met een arts patiënten een behandeling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zij dit echter evenmin als thans ingevolge het be paalde in het tegenwoordig artikel 1 der wet mogen doen. Evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behandelen lichaamsdeel mo gen verrichten of richtlijnen voor een behandeling mogen aangeven. welke zij in het belang van haar studie omtrent het televisie-vraagstuk zou wen- r.chen te toetsen. b Ten spoedigste in behandeling te ne men de verschillende vragen betreffende de experimenteele televisie, welke nog een oplossing behoeven en daaromtrent advies uit te brengen aan de tele visie-com missie. c Zelfstandig over alle aangelegenhe den, het televisie-experiment betreffende, aan de televisie-commissie verslag uit te brengen. d. Den loon der experimenten nauwkeu rig cade te slaan en daaromtrent periodiek verslag uit te brengen aan de televisie- commissie. In het orgaan hebben onder voorzitter schap van mr. J. Terpstra zitting, namens dc televisie-commissie: orof. dr. ir. W. Th. Baehler, mr. G. H. Dijkmans van Gunst, :1e heer W. Graadt van Roggen en dr. C. C Gruetzner tevens secretaris; namens de Nozema: prof. tfnr. P. S. Gerbrandy. ir. H. J Boetje en ir. A. Dubois; namens de om roeporganisaties: de heeren G. de Clercq, .1 W. Lebon. P. Sjseet en mr. A. v. d. Deure. Dit contact-orgaan heeft inmiddels met zijn werkzaamheden een aanvang gemaakt. Romeo en Julia in moderne enscenc-rinS 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10