Uit de Rijnstreek 1BDJCH DAGBLAD Tweede Blad Woensdag 23 Februari 1938 Reeds tal van jaren is ds. Broekstra, a.e 5 Juni as. zijn 40-jarig ambtsjubileum vie ren mag, mede-redacteur van de Leidsche Kerkbode, waarin hij zijn bekende „Brieven aan een vriend in Zion" schrijft. Op de Sandlaan had een ernstige aan rijding plaats, waarbij een fruitventer door een auto werd aangereden en ernstig ver wond. Op advies is dr. Rijkmans is hij naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. SASSENHEIM. Auto geslipt. Doordat de chauffeur van een vracht auto plotseling voor een wielrijder moest uitwijken, slipte de auto op de tramrails en kwam via het trottoir tegen de kapsa lon van mej. v. d. V. terecht. De pui werd beschadigd; de auto werd eveneens zwaar beschadigd. De wielrijder, die door de auto gegrepen werd, kwam met den schrik vrij: zijn rijwiel werd geheel vernield. Door den R.K. Volksbond werd den icöen een filmavond aangeboden. Er was groote belangstelling. Verschillende films, waaronder: „Bevochten Rijkdom", geluids film van de Kath. Arbeidsbeweging, wer den vertoond, terwijl een kort propagan distisch woord werd gesproken. VOORHOUT. Vergadering der R.-K. Kiesver. „Plicht en Recht". Deze vergadering werd gehouden in het Parochie-huis, onder leiding van haar voorzitter, den heer H. A. Allard, die de geboorte van Prinses Beatrix herdacht en hoopte, dat zij tot heil van het Vaderland zou mogen opgroeien. De secr.. de 'heer F. M. Angevaare, las de notulen, die ongewijzigd werden vast gesteld. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer P. A. v. Werkhoven Thzn. vernamen wij. dat de inkomsten dit iaar f. 551 bedroegen en de uitgaven if. 447.36; batig saldo f. 103.64. De controle commissie deed haar goedkeurend verslag hooren over deze kas. bij monde van den heer C. L. M. Prins. De heeren C. Boere en G. Witteman, werden gekozen als afgevaardigden naar de Staten- en Kamercentrale, met als plaatsvervangers de heeren P. A. v. Reisen en P. L. v. d. Hulst. Nu werden bij groote meerderheid van stemmen ln het bestuur herkozen de aftr. voorz. H. A. Allard, de altr. secretaris F. M. Angevaare en de aftr. commissaris G. M. Prins. Hierop volgde de rondvraag, waarin di verse interne aangelegenheden werden be handeld, naar aanleiding van vragen van den heer A. W. Deutekom, leeraar der R- K. Landbouwwinterschool alhier. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Martina Maria, dochter van P. A. F. Kneijber en M. A. Lamboo Jo hannes zoon van A. Zuijderduin en J. Bekkcr Petronclla Catharina, dochter van W. L. van der Ham en M. P. van der Berg Dirk. zoon van P. Peters en A. D. Schuitemaker Hendrik Cornells, zoon van H. G. Braggaar en M. H. Schumacher Hendrtkus Loustus. zoon van J. Th. Kooijman en G. J. F. van der Meer Geer trui. dochter van H. Buis en H. Kranenburg. Gehuwd: J. J. Dee oud 55 jaar en M. J. Langeler, oud 29 jaar, belden wonende alhier. Loop der Bevolking. Ingekomen: M. W. van der Ploegvan Veen. Leidescheweg 10 Mej. S. C. van den Hoorn, Leldscheweg 248 J. C. Turk, Leldscheweg 229 M. J, VoorbijLagas, Leidscheweg 429 A. C. Voorburg, Leidscheweg 429 J. M. van de Vlekkert. Donklaan 58 C. H. G. Noë, Leid scheweg 191. Vertrokken: E. F. J. van der Beek naar Voor burg. v. Arembergerlaan 21 A. H. van der Wildt. n. Delft. Hof van Delftl. 68 E. J. Jail- sen en gez.. n. Ambt-Vollenhove, Beulakkerweg 104 E. J. B. Jansen n. Winterswijk, Woold K 197 T. Rijnsburger, n. Noordwijk Voorstr. 26. Vergadering van „De Hanze". De R.K. Middenstandsver. veirgaderde in het R.K. Vereenigingsgebouw onder leiding van den voorz. den heer G. Schrama. Kapelaan Perquin hield een lezing over het ibegin en de oorzaken van verval ln het geestelijk leven en het verlangen van onze tegenwoordige maatschappij om we derom op te gaan naar Christus, die is en blijft „de weg en het leven". De voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting. Na rondvraag volgde sluiting. In de vergadering van B. en W. is tot ambtenaar ter secretarie, uit 120 sollici tanten benoemd de heer Jac. Vreeken, ambtenaar ter secretarie te Zwijndrecht. Bond van veilingen Hobaho, H.B.G. en Veiling Hillegom, voorts de besturen van de Kon. MIJ. voor Tuinb. en Plantkunde, aid. Wassenaar het H.B.G. afd. Wassenaar en de Alg. Ver. voor Bloemb. Cultuur, afd. Wassenaar en het eere-lid de heer A Versteeg. Bijzondere hulde bracht spr. aan den heer D. T. Ruys. met wiens materiaal en onder de kundige leiding vanwlens tuin baas, den heer D. de Gans, het schoone effect dezer tentoonstelling werd verkre gen. Spr. dankte de jury b.estaande uit de heeren Th. Jonkheer, D. van Egmond uit Hillegom en P. Kramer te Heemstede. Namens de afd. Wassenaar van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur sprak de voorzitter, de heer A. P. Ruygrok. woorden van hulde voor de organisatie dezer ten toonstelling. De heer D. van Egmond feliciteerde namens de jury de kweekers en de leer lingen der scholen met de resultaten. De opstelling en het broeikweeken gaan steeds vooruit. Dr. Verhage merkte op. dat het hem ieder jaar een grooter genoegen wordt, deze ten toonstelling te mogen openen. De kasbroei toont hoe gced ln den winter bloemen zijn te trekken om het millieu op te sieren en het voorjaar ln de huiskamers te brengen. Het zelf ln bloei brengen van bloembollen is een groot genoegen; voor de jeugd is dit zelfs zeer leerzaam. Spr. hoopte dat deze tentoonstelling een groot succes zal wor den; met dezen wensch verklaarde hij haar voor geopend. Hierop reikte dr. Verhage de prijzen uit. De uitslagen zijn: Scholen (huisbroeii le pr. Chr. school Heerenweg; 2de Openbare School, Bloem- camplaan; 3de pr Chr. School. Bloem- camplaan; 4de pr. St. Marie School; 5de pr. Plus X school; 6de pr. St. Anna School; 7de pr. R.K. Jongensschool; 8e pr. Openb. Laber School no. 1. Huisbroèi, particulieren: le pr. P. Noordover; 2de pr. mevr. L. M. Schrama; 3de pr. Amt. Schrama; 4de pr. gez. Noordover; 5de pr. Leo Ruygrok; 6de pr. mej. C. Noordover; 7de pr. W. de Bree; 8e pr. Wassenaarsche Jongens Bollmclub; 9de W. B, van Eyk. Gemengde groepen (Kasbroei): le pr. G. van der Mare; 2de pr. H. van Beursen; 3de pr. J. Brouwer; 4de pr. L. Ruygrok; 5de pr. A. Edelaar. Hyacint-hen: le pr. A. J. Hoogeveen. Tulpen: le pr. Gebr. Remmerswaal; 2de pr. W. T. van Niekerk. Groep Zaailingen: Prijs van verdienste G. A. Henkes. Groep Decoratief: le pr. A. J. Hoogeveen; 2de pr D. de Gans. Groep Narcissen: le pr. G. A. Henkes; 2de pr. P. Ruygrok. Voorts werd vermeld een groep ingezon den bulten mededinging door A. P Ruyg rok. Tot slot werd een rondgang gemaakt; de tentoonstelling werd reeds druk bezocht. Bloemistpatroonsvereen. „Wassenaar". In café Beijersbergen vergaderde deze vereeniging onder voorzitterschap van den heer J. Ket. De heer D. Admiraal, secr. der groep Bloemisterij uit den Ned. Tumbouw- raad sprak over „De Vestigingswet Klein bedrijf en haar beteekenis". Gevonden: enveloppe met inhoud; in signe; bondmuts; kerkboek; das; horloge: rijwielhandkap: geldstuk; paar beenpij pen: slot met ketting; diverse handschoe nen; hangslot; jongensbroek; coupon stof; zakdoek met geldstukken; 2 katten; 2 jon genspetten; damesvulpenhouder; mes; padvindersriem2 belastingmerkenreis deken; ceintuur: Lipssleutel. Inlichtin gen bij de politie. ZEVENHOVEN. Spoedeischende Raadsvergadering. De Raad komt morgen des voorm. te 10 uur In spoedeischende vergadering bij een. 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken en mededeelingen; 3. Verslag commissie tot wering van schoolverzuim; voorstel van B. en W. deze commissie met één lid uit te breiden; 4. Wijziging der keurloonen in gevolge de Vleeschkeuringswet; 5. Con tract betreffende noodslachtplaatsen; 6. Vaststelling pensioensgrondslag ontvan ger, ambtenaar van den Burgerlijken stand en klokluider; 7. Wijziging gemeen- tegrooting, dienstjaar 1937; 8. Voorstel van B. en W. tot subsidieering van voor- en nazorg krankzinnigen. VOOR DONDERDAG 24 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uit> zending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgen wijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Om roeporkest 11.00 Kniples 11.30 Omroep orkest en solist 12.30 Gramofoonpl. 1.15 Lyra-trio 2.00 Voor de vrouw 2.30 Orgel concert- 3.00 Kniples 3.45 Piano en viool 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Piano en viool 4.50 Voor de kinderen 5.30 Aeolian-orkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Me dedeelingen 8.15 Concertgebouw-orkest en solist. (In de pauze: Reportage). 10.30 Disco- nieuws 11.00 Berichten ANP, Gramofoon muziek 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO 10.00 NCRV 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-orkest. (Om 1.00 en 1.30 Gramofoonmuziek) 2.00 Handwerkles 2.55 Gramofoonmuziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 Orgel spel 6 45 C.N.V.-kwartiertje 7.00 Berichten 7.15 Journalistiek weekoverzicht 7.45 Re portage. Evtl. gramofoonmuziek 8.00 Berich ten ANP. Herhaling SOS-berichten 8.15 Haarlem's gemengd koor, kinderkoor, Haar- lemsche Orkestvereeniging en solisten (Om 9.25 Declamatie) 10.20 Berichten A.N.P. 10.25 Gramofoonmuziek 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. Droitwich. 1500 M. 11.2511.45 Gramo foonpl 12.05 Gramofoonmuziek 12.50 De clamatie 1.20 Gramofoonpl. 1.502.20 Het Orpheus-trio 3.10 ..Why do you believe that?" dialoog 3.25 Gramofoonmuziek 3.35 Het Stedelijk Orkest van Bournemouth 5.05 Voor de vrouw 5.20 Tommy Kinsman en zijn Band 6.05 Reportage 6.20 Berichten 6.40 Causerie 7.00 BBC-Schotsch orkest en solist 7.50 Radiotooneel met mu ziek 8.50 Causerie: ..The way of peace' 9.20 Berichten 9.40 Teddy Joyce en zijn Dames-Band en solisten 10.20 Kerkdienst 10.40 BBC-Harmonie-orkest 11.20 Joe Loss en zijn Band 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pL). Radio Paris. 1648 M. 7.50. 8.55 en 10.40 Gramofoonmuziek 12.40 Bailly-Orkest. (Om 1.50 Zang) 3.05. 3.20 en 4.20 Zang 5.20 Radiotooneel 8.35 Zang 8.50 Nationaal Orkest, koor en solisten. Keulen 456 M. 5.50 Plietzsch-Marko-Orkest 7.50 E. Börschel's orkest 8.50 Pianovoor- draoht 9.20 Volksliederenconcert 11.20 Fabrieksorkest- 12.35 Orkest van het Stede lijk Theater Konstanz 1.35 Amusements sextet en solisten 3.20 Gramofoonmuziek 4.35 Collegium Musicum van de Universiteit Keulen 6.30 Amusementsorkest en solisten 7.20 Omroeporkest en -koor 9.4011.20 Om roeporkest. vocaal sextet, vroolijk instrumen taal kwartet en solist. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek 12.50 De Witte Moriaenen 1.00 Omroepsalonorkest 1.30 Omroepdansor- kest 1.50 De Witte Moriaenen 2.002.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroepsalonorkest. (In de pauze: Gramofoonmuziek) 6.50 en 8.20 Gramofoonpl. 8.30 Radiotooneel 9.20 Ra diotooneel met muziek 10.3011.30 Omroep- dansorkest 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 en 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Omroeporkest 7.50 11.50 „Tristan und Isolde", opera. Deutschlandsender 1571 M. 7.20 Omroep orkest 8.20 Berichten 8.35 Radiotooneel met muziek 9.20 Berichten 9.40 Sport- reportage 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Otto Kermbach's orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Donderdag 24 Februari. lste Programma: lederen dag van 824 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.35 Parijs R. 12.05 Radio P.T.T. Nord 12.20 Parijs R. 12.40 Brussel VI. 13.35 Keulen 14.20 Radio P.T.T. Nord 15.05 London Reg. 16.35 Keulen 17.20 Brussel VI. 18.30 Keulen 21.20 Radio P.T.T. Nord of div. 21 40 Keu len 23.20 diversen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Reg. 13.20 Droitwich 14.20 London Reg. 15.10 Droitwich 18.55 London Reg. 19.00 Gram.muz. G.R.D. 20.00 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. LEIDSCHENDAM. De kwestie der keurloonen. Indertijd schreven wij, dat Ged. Staten „iet bereid waren mede te werken tot ver laging van de keurloonen betreffende kal- reren, waarom een grossier zijn bedrijf naar Nootdorp ging verplaatsen, wat voor de gemeente een schade beteekende van jenige duizenden guldens. Over een en ander hebben B. en W. thans een uitvoerig schrijven tot den raad ge richt. B en W. zeggen daarin dat het voorstel tot verlaging indertijd is gedaan, omdat de keurloonen ln omliggende plaatsen lager sijn en vrees bestond voor verplaatsing der bedrijven. Door Ged. Staten is om voor ons onver klaarbare redenen niet de minste mede werking verleend om op dit besluit de Kon. •oedkeuring te verkrijgen, integendeel. Het bezwaar was, dat de financieels positie van v.m. gemeente Stompwijk van dien aard was, dat geen bron van inkomsten zonder strikte noodzaak mocht worden verzwakt. Over deze averechtsche voorstelling van eaken heeft het college zich in niet ge ringe mate verbaasd. Door niet tot standkoming van de reduc- tiebcpaling stond het vast dat de betrok kene H. Huisman, zijn bedrijf hier zou sta ken, waardoor de gemeente f. 2000 a f. 2500 aan inkomsten zou derven, Ondanks alle moeite is het college er niet in geslaagd Ged. Staten te overtuigen. Deze maken er rich van af met de simpele bewering, dat genoemde Huisman toch zijn bedrijf hier niet zal staken. Het gevolg is echter ge weest, dat inderdaad het bedrijf is ver plaatst, zoodat Ged. Staten hebben mis getast, met het gevolg dat de gemeente een nadeel heeft, In verband met een onderhoud aan het Dep. van Binnenl. Zaken stellen wij u voor de reductiebepaling opnieuw vast te stellen, daar het niet uitgesloten Is, dat bij tot standkoming de heer Huisman wederom bereid is ter plaatse te slachten. Tegelij kertijd wenschen B. en W. dat de bestaan de verordeningen van v.m. Stompwijk en Veur worden ingetrokken en opnieuw vast gesteld voor de nieuwe gemeente Leid- sohendam. Ten nadeele van W. van H is door middel van braak een partij tuingereed schap uit zijn tuinschuur ontvreemd. - De afdeeling van het genootschap Stille Ommegang hield haar goedbezochte jaarvergadering onder leiding van den heer Blokland, daar de voorzitter de heer Schuyt verhinderd was. Goedgekeurd werden de jaarverslagen, waarna werd vastgesteld het programma mor den as. tocht naar Amsterdam. De sfdeeling zal den tocht zelfstandig organi seren met Vlosbussen. Tot slot hield pater Borromeus de Greeve een uitvoerige rede, waarin hij aanspoorde tot groote deelname en vooral tot groote devotie. LISSE. Sluiting Huisbroeitentoonstelling. De uitnemend geslaagde hulsbroeiten- bnstelllng in het Vereenigingsgebouw aan e Beekbrug en in de Bondstraat werd na ten druk bezoek wederom gesloten door :<n gemeente-secretaris, den heer J. C. de Baan. De heer S. Langelaan, voorzitter der tommissie, dankte allen, die hadden me degewerkt tot het welslagen der tentoon stelling en hen die giften hebben geschon ken voor de prijzen. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt en een verloting gehou den. waarna men nog eenigen tijd gezel- li? bijeen bleef. Aanbesteding. De uitslag der aanbesteding voor het verbouwen van het Transformatorstation ..Hillegom-Noord" voor de N.V. Electrici- teitsbedrijf alhier is als volgt: Veenman en Vink, Hillegom f.1439; E. Schuyt. Hillegom f 1388; C. v. d. Wilde, Hillegom f.1385; C. J. Jansen, Hillegom f. 1333; A. Meeuwis- sen, Lisse f. 1325. Begrooting f. 1293.De Sunning is aangehouden. De Ver. „Jong Hervormden" hield in de Ned. Herv. Kleuterschool een lichtbeel- denavond. Er werd een drietal mooie films leitoond, waarvan veel genoten is. De afd. Lisse van den R.K. Volksbond hield een drukbezochte jaarvergadering. Besloten werd een afd. Slagersgezellen op te richten. De geestelijk adviseur huldigde den voorzitter voor zijn uitnemende leiding en sprak over de zegening der gereed schappen welke zal geschieden op den feestdag van den H. Jozef. Na rondvraag toigde sluiting. NOORDWIJK BINNEN. Een geslaagde Tooneelavond. Door een gezelschap R.K. dames en hee ren is in de geheel bezette groote zaal van het Juvenaat een ultvoêring gegeven ten bate van de ver. „Hulp in de Huishou ding." Kapelaan Watervis, dir. der Ver. „Hulp 'n de Hulshouding", opende en sprak woor den van waardeering over het gezelschap dut vol liefde en toewijding en geheel met el8en krachten dezen avond heeft ver zorgd. Dan werd opgevoerd het bekende stuk Folly Perkins", een spel van list en liefde. "J is onbedaarlijk gelachen om de ver schillende typen en aardige tooneeltjes, terwijl er uitstekend gespeeld werd. Alle spelers waren rolvast en gaven blijk van Boede studie. Ook de tooneelaankleeding goed verzorgd. Hierna volgde een door het gezelschap zeil vervaardigd één-actertje van propa- Mhdtstlschen aard voor de ver. „Hulp in de Huishouding". Ook dit werd door een drietal dames op voorbeeldige wijze voor het voetlicht gebracht. Den grimeur, den heer C. Verwey, komt een extra pluimpje toe! Een gehouden verloting bracht nog en- je,e gelukkige winnaars. Kap. Waterwts tankte tenslotte alle medewerkenden. OEGSTGEEST. Letterkundige voordracht van mej. Boulerse. Voor de Ver. Gemeentebelang trad in Rntt Wit,te Huis" op mej. Cor Bouterse, te otterdam, voor het houden van een serie «Merkundige voordrachten. It" K. Simon Thomas sprak een wel- iEt°® en deelde mede dat de voor- «Ja A- A- Meyers verhinderd was aan sis te zijn. Mej. Bouterse ving hierop haar serie voordrachten aan met: „Onze Lieve Heer en de Heilige Petnis" uit Christuslegenden van Selma Lagerlöf. Reeds dadelijk toonde mej. Bouterse hierin haar bijzonder groote begaafdheid voor de voordracht-kunst en wel op zulk een boeiende wijze, dat het auditorium er sterk van onder den indruk kwam. Haar tweede voordracht „De Vlinder" van Andersen bevatte een geheel andere stof. Hierin wordt beschreven hoe een vlinder een rondvlucht onderneemt, om een vrouw te zoeken. Een dankbaar object is altijd de vertol king van Vlaamsche letterkundigen. En daarin heeft mej. Bouterse zich o. L van haar beste zijde laten zien. Zij was daarin waarlijk onverbeterlijk! „Pietjen op den Pereboom" van Guido Gezelle bevat een schat van echt Vlaam sche n humor. De kunstenares heeft zich hierin ten volle gegeven, evenals in het na de pauze voorgedragen „Judeke's laatste Kerstmis" van Ant. Thiry. Van geheel andere strekking was weer haar voordracht „Gestroomlijnde wereld" van L. Huizinga, enals laatste ,.'t Versken" van Felix Timmermans. Deze begaafde voordrachtskunstenares is een groot applaus ten deel gevallen. Dr. Simon Thomas heeft namens alle aanwezigen de spreekster in zeer waardee- rende woorden dank gebracht. Personen en dieren hebt u in gebaren en intonatie ons laten zien en hooien. U drukt de voetsporen van uw leermeester van Elsacker met succes, Zulk een avond van letterkundig genot behoort tot de zeldzame, aldus spr. Als zeer gewaardeerde toegift heeft mej. Bouterse daarna nog voorge dragen ..Vermits" van Oocheret (uit de Poppenkast) Kerkelijke plechtigheid voor wijlen pastoor P. M. de Vetten. Gisteravond is 'het stoffelijk overschot van wijlen pastoor P. M. de Vetten, die te Noordwijk is overleden, overgebracht naar de St. Willebrorduskerk alhier en aldaar opgebaard Het altaar en priesterkoor waren met zwaar rouwfloers omhangen. Bij de Metten die gisteravond te half acht aanvingen, was de kerk geheel gevuld met parochianen. Agens was hierbij pas toor J. J. Looyaard met assistentie van kapelaan F. Bernefeld en kapelaan A. Mar tens. Ceremoniaris was kapelaan Sanders en Cantores de oud-kapelaans C. J. Roest en N. Th. van Schalk. Zeer vele geestelijken uit de omgeving hebben deze plechtigheid bijgewoond. RIJNSBURG. Druk bezochte „Landstormavond" in Flora. De vrijwilligers, behoorend tot het Land stormkorps Motordienst te Rijnsburg had den een propaganda-avond belegd ln „Flora", die buitengewoon druk bezocht' was. De muzikale medewerwing werd verleend door de stafmuziek van de Haagsche Bur gerwacht. Na eenige pittige maxschmuziek opende de heer Elstgeest, heette de autori teiten hartelijk welkom en zette het doel van dezen avond n.l. propaganda voor deze nuttige instelling uiteen. Daarna sprak pater F. Borromeus de Greeve O.F.M., over „Om wat ons dier baar is". Hij behandelde achtereenvolgens „het gezag", „het gezin" en „het Vorsten huis". In gloedvolle bewoordingen zette hij de beteekenis uiteen van de instituten Burger wacht. B.V.L. en Motordienst. Hij becriti- seerde het communisme en het nationaal- socialisme en wees in het bijzonder op de revolutlonnaire actie van Moskou, welke overal, ook in ons land, voortgaat met cel- lenbouw. Anarchie en gezag zijn de groote tegenstellingen. Omverwerpuing van het gezag is nog steeds de doelstelling van het communisme. Ook doorvoering van de nationaal-socialistische beginselen achtte hij een ramp voor het vaderland. Ten slotte werd gewezen op de groote be teekenis van het Oranjehuis voor ons. land en volk. Spr. besloot met een aansporing om de B.V.L. onder alle omstandigheden te steunen. Afgewisseld door eenige muzieknummers trad een bekende humorist op, die onbe daarlijk wist doen lachen. De sectie-commandant te Leiden, luite nant Struyken wekte op om lid te worden van den Motordienst en getrouw bijwonen van de oefeningen, om daarna allen vrij willigers te danken voor het organlseeren van dezen avond. Daarna volgde een tableau door de Land stormmannen. waarin de motordienst werd afgebeeld. Na een slotwoord van den heer Elstgeest en muziek van de Haagsche Burgerwacht, kwam het einde van dezen bijzonder ge- slaagden avond. De levensloop van ds. E, H. Brockstra. Zooals wij reeds vermeldden gaat ds. E. H. Broekstra, ger. predikant alhier. 1 Juli a.s. met emeritaat. Over zijn levensloop zij nog heit volgende gemeld: Ds. Everhardus Hendrik Broekstra werd 11 Oct. 1874 te Berlikum (Fr.), waar zijn vader hoofd was van de Chr. school, gebo ren on ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1897 candi- daat werd, om 5 Juni 1998 door wijlen ds. S. Sijpkens van Delfzijl te Houwerzijl (Gron). ln zijn eerste gemeente te worden bevestigd, waaraan hij zich verbond, spre kende over 1 Cor. 2:7, 8a en 10a. In 1901 vertrok ds. Broekstra naar Waddinxveen om zich in 1906 aan de gemeente van Axel te verbinden. 27 Sept. 1908 bevestigde ds. H. Meijering van Katwijk aan den Rijn aan zijn tegenwoordige gemeente, waar ds. Broekstra intrede deed met Col. 1 27b en 2§. Hard is de gemeente onder leiding van ds. Broekstra gegroeid en in 1926 kon een tweede predikantsplaats worden gesticht. Ds. Broekstra neemt in de classis Leiden een vooraanstaande plaats in. Hij is om. deputaat voor de zending en voor art. 19 K O. Bij herhaling vaardigde de classis Leiden hem af naar de Part. Synode van Zuid-Holland-Noord, die hij ook meerma len diende als le of 2e scriba. Ook ls ds. Broekstra vanwege deze Part. Synode depu taat voor art. 19 K.O. Ook is hij bestuurs lid van het Prov. Weeshuls te Middelharnls. Ds. Broekstra dient de Chr. H B S. te Lelden als voorz. en eveneens den kring Rijns burg van het Ned. Bijbelgenootschap. Voorts is hij bestuurslid van de vereeniglng tot bestrijding der T.B.C. voor Katwijk en omstr. en vice-voorzitter van den kieskring Leiden der Anti-Rev. Partij. Gevonden: Een hond, blauw gestreept werkschort, hulsdeursleutel, sjaal, klein zwart hondje, oorbel. Inlichtingen bij de politie op werkdagen van 9 tot 10 uur. WARMOND. Filmavond RK. Volksbond. Onder groote belangstelling gaf de afd. Warmond van den Ned. R.K. Volksbond een filmavond in hotel „De Stad Rome". De voorzitter, de heer J Hogenboom, opende en hoopte dat deze filmavond er toe zou bijdragen aan de onderafdeelingen van den bond meer bekendheid te geven, waar bij hij vooral het oog had op de afd. „Con cordia" en de „Centr. Volksbank". Nadat gezamenlijk 't bondslied was gezongen wer den eenige Amerikaansche teekenfilms ver toond. De film „Ootncordla" trok zeer groote belangstelling. Een collecte ten bate van „Hulp in Nood" bracht een belangrijk be drag op. Nog een drietal films werd ver toond, waarvan een betrekking had op de geboorte van Prinses Beatrix, die groote belahgstellifig trók. De voorzitter dankte tenslotte de organisators van dezen avond. WASSENAAR. TENTOONSTELLING DER HUIS-, SCHO L- EN KASBROEI. Opening door dr. Verhage. Onder groote belangstelling is de ten toonstelling van 'bovengenoemde vereeni glng ln het gebouw Centraal geopend. De heer G. van der Marei opende en heette speciaal welkom dr. Verhage, voorz. der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Voorts stelde spr. op hoogen prijs de aan wezigheid van den directeur van het Holl. Bloemb. Genootschap, den heer Dix, de ALPHEN. Een geschenk voor het nieuwe Raadhuis. Een tweetal Comité's gevormd. In verband met geruchten, als zou het ln de bedoeling liggen te trachten gelden bij een te brengen voor een „Imitatie-Carillon" voor het nieuwe Raadhuis, is ons bij een daaromtrent ingesteld onderzoek gebleken, dat hierover definitief nog niets vaststaat. Wèl zijn uit industrieele kringen en daar naast uit die der burgerij twee comité's ge vormd, die zich bezig zullen houden met de Inzameling van gelden, om uit saamhoorig- heldsgevoel een passend geschenk aan te bieden voor het nieuwe Raadhuis. Het comité der industrieelen, bestaande uit de heeren J. P. Abblnga, Ph. Boot en P. Dulmker, heeft zijn werk reeds aange vangen, terwijl het comité, gevormd uit de burgerij, bestaande uit de heeren J. Tuin man, J. Vierbergen, P. J. H. Breukel, P. B. Olthov, J. A. Tolk en C. den Uijl, verschil lende Ingezetenen heeft opgeroepen tot een vergadering, welke morgenavond te 8 u. in de Trouwzaal van het Huis der Gemeente zal worden gehouden en waarin de plannen zullen worden besproken en dan tevens een definitief bestuur of comité zal worden be noemd, dat zich met de uitvoering van de plannen zal belasten. Het Eenrichtingsverkeer. Naar wij vernemen is door de contact commissie der 3 pl. middenstandsvereeni- gingen wederom een adres aan den raad in gediend aangaande het eenrichtingsverkeer in de van Mandersloostraat voor wielrijders en op uitvoerige en bekende gronden op nieuw om ontheffing verzocht. Brand. Ten huize van de familie P. V. ontstond een begin van brand, vermoedelijk door kortsluiting van een lamp. Het plafond stond in brand en brandende stukken hout waren terecht gekomen op de tafel en den grond, zoodat belangrijke schade voor de bewoners werd aangericht .Gelukkig werd een en ander door de buren tijdig bemerkt. De buren wisten den brand met emmers water te blusschen. Martien Beversluis v. d. Chr. Kunstkring. Voor den Chr. Kunstkring trad in het IJsclubgebouw op de heer Martien Bever sluis. Voor dezen jaarlijkschen kunstavond wordt zooals de heer Fokkema opmerkte, steeds een scheppend kunstenaar gevraagd, om over en uit zijn werk te vertellen. Dit maal was uitgenoodigd de dichter Martien Beversluis, een zeer gelukkige keuze. De heer Beversluis gaf eerst een beschouwing over de poëzie in het algemeen; dichten kan men niet leeren. Het is een gave van God zélf. welker vruchten in den grooten levensstrijd moeten rijpen. In zijn jeugd gaf spr. veel natuurpoëzie, waarin hij zijn extase over de schoonheid van Gods schep ping in zuivere verzen uitzong. Doch bij het ouder worden grepen de levensproblemen, menschelijk leed en menschelijke ellende hem aan. Hij wordt een zoeker. Hij zoekt het bij de kerk, socialisme, dompelt zich in de misère van het proletariaat, etc., tot hij uitkomst vindt bij Christus zelf. En in deze worsteling en twijfeling geeft hij verzen zoo ontroerend en soms zoo fel van hartstocht, dat men er klein onder wordt. Na de pauze droeg Beversluis verschillende gedeelten voor uit zijn welbekende „Oranje-hymne", waarnaar met aandacht werd geluisterd. Aan het slot dankte de heer Fokkema den dichter hartelijk voor dezen moo'en avond. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7