Wat is het Hapé? BUITENLAND AANPASSEN! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 23 Februari 1938 De strijd in het Verre Oosten De val van Teruel AANPASSEN, LAAT VOOR U WASSCHEN! VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.V. Laatste Berichten Binnenland DE ALGEMEENE TOESTAND Labour-motie verworpen. Zooals niet anders te verwachten was, heeft Chamberlain het debat in het En- gelsche Lagerhuis ln zooverre gewonnen, dat de Labour-motie van wantrouwen is terworpen. Maar zelfs met conservatieve monden is tegen de politiek van den pre mier heel wat gezegdDe partij-disci pline is echter voldoende gehandhaafd, om Chamberlain een voldoende, zij het klei nere meerderheid te doen behouden. Wie durfde thans een volledige regeeringscrisis aan. de zuivere oppositie dan daargelaten? Lloyd George heeft, al ging hij in zijn con clusies tegenover Chamberlain persoon lijk te ver, toch duidelijk doen uitkomen, dat Grandi de groote schaduw op den ach tergrond is geweest, die Eden's val be werkstelligde Het is Italië gelukt den mi nister, dien het vreesde, weg te werken. Intusschen kunnen nu eerlang de be sprekingen beginnen. Lord Perth (Sir Eric Drummond! heeft gisteren een onderhoud gehad van een goed uur met graaf Ciano te Rome en zal Van- aaag naar Londen vertrekken tot het ha len van zijn instructies voor de opening der Britsch-Italiaansche besprekingen. Een Italiaansch blad, dat gisteren nog een fel artikel tegen de goede trouw van Enge land bevatte is op bevel der politie in de voornaamste steden ln beslag genomen. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt echter van bevoegde Italiaansche zijde, dat de radiozender van Bari, in tegenstel ling met andersluidende berichten, zijn voor het Nabije Oosten en de Arabische wereld bestemde uitzendingen geenszins gestaakt heeft, doch onafhankelijk van de plannen inzake Britsch-Italiaansche be sprekingen doorgaat met het omroepen van berichten. Ravas meent verder te weten, dat de Duitsche zaakgelastigde te Londen, Wör- mann, gisterochtend op het Foreign Of fice namens zijn regeering adhaesie heeft betuigd met de door de Britsche regeering opgestelde bemiddelingsvoorstellen inzake de terugtrekking van vrijwilligers, de uit zending van commissies naar Spanje en de erkenning der rechten van oorlogvoe renden. Men weet. dat Grandi reeds de in stemming der Italiaansche regeering heeft betuigd. Chamberlain's verklaring over de gren zen der werkzaamheden van den Volken bond heeft in de Britsche kringen, die in het werk van den Volkenbond belang stel len, een zekere sensatie gewekt. Dc voor zitter van de Volkenbondsvereeniging, prof. Murray, noemde de verklaring be- driegelijk en zeide: ,.Het is waar, dat de Bond niet allen, staten volkomen veiligheid kan verschaffen, maar een krachtige en eerlijke politiek van allen, die den Bond trouw zijn gebleven, kan tot gevolg heb ben, dat de Volkenbond den meesten klei nen staten veiligheid waarborgt, indien Frankrijk en Engeland die politiek leiden. Door de medewerking van Rusland zou die veiligheid kunnen worden uitgebreid", Lord Cecil sprak van een ernstige ver klaring. De Engelsche afdeeling van den wereldbond voor den vrede heeft de ver wante organisaties uitgenoodigd krachtig te protesteeren tegen de omstandigheden van Eden's ontslag en te eischen, dat geen onderhandelingen met Italië geopend wor den. alvorens van dit land een duidelijk bewijs van goeden wil verkregen is. Goering is te Warschau gearriveerd in ge zelschap van Lipski, den Poolschen ambas sadeur te Berlijn en twee Duitsche onder staatssecretarissen. FRANKRIJK Besluiten van den ministerraad. Marchandeau heeft in den ministerraad eenige financieele voorstellen ingediend. Het eerste heeft betrekking op de instel ling van een autonome beleggingskas voor de nationale verdediging, bestemd om het hoofd te bieden aan uitgaven, die niet op de begrooting voorkomen. Zij zal worden ingericht volgens het mo del der autonome amortisatiekas en worden gepresideerd door den minister van lands verdediging of diens vertegenwoordiger. De raad van beheer zal met name be staan uit den gouverneur van de Bank van Frankrijk, vertegenwoordigers van kamer en senaat en een aantal hooge ambtenaren van het ministerie van buitenl. zaken. De credieten loopen tot een bedrag van meer dan drie milliard tweehon derd millioen francs. Een milliard acht honderd millioen francs is bestemd voor het ministerie van luchtvaart, aange zien een krachtige luchtmacht moet worden opgebouwd. Achthonderd millioen zijn bestemd voor het departement van marine voor uitvoeren van het vlootprogramma 1937 en 1938, dat 58.000 ton omvat. Bovendien is besloten twee slagsche pen van 35.000 ton op stapel te zetten om te antwoorden op het op stapel zet ten van gelijke schepen door Italië. Zeshonderd millioen worden bestemd voor het ministerie van oorlog voor het aanschaffen van materieel tot bescher ming van aanvallen uit de lucht. De gelden moeten worden verkregen door middel van een leening. In antwoord op een vraag van Flandin in de Kamercommissie van buitenl. zaken in zake de houding, welke Frankrijk zou aan nemen in het geval dat de onderhandelin gen tusschen Londen en Rome op een accoord zouden uitloopen. zei Delbos, dat Frankrijk dan ook het openen van onder handelingen onder oogen zou kunnen zien in denzelfden zin en onder dezelfde garan ties. Hij wees er op. dat indien Engeland het initiatief had genomen tot onderhan delingen over het terugtrekken der vrijwil ligers met Italië, dit gebeurd was omdat deze kwestie reeds in de niet-inmengingscommis- sie was behandeld. Ondervraagd over de te nemen maatrege len in geval van internationale moeilijkhe den ten aanzien van Tsjechoslowakije, her innerde Delbos er aan dat er vele accoorden en pacten met deze mogendheid waren ge sloten en dat de Fransche regeering zich natuurlijk aan zijn verplichtingen zou hou den, dat de Volkenbond het geval zou aan grijpen en dat men van Engeland een over eenkomstig standpunt over de aan te nemen houding zou trachten te verkrijgen. Verscheidene malen bracht Delbos zijn soonlijke sympathie voor Eden tot uitdruk king en loofde de loyaliteit van diens po gingen tot het handhaven van den vrede, daarbij verzekerend dat er overigens geen tegenstelling tusschen Eden's politiek en die van Chamberlain was en dat Eden alleen aangaande de methode niet overeenstemde met den eersten minister. De politiek van den laatsten kan dus niet onvereenigbaar met die van de Quay d'Orsay zijn, aldus Delbos. Vrijdag of Zaterdag zal in de Kamer een groot debat plaats vinden over de buitenlandsche politiek. Chautemps zal de interpellaties beantwoorden. BELGIË HET KAMER-INCIDENT VAN JANUARI- Barmat's doodsoorzaak. De speciale desbetreffende commissie heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten de Kamer voor te stellen de parlementaire Immuniteit op te heffen van de afgevaar digden Marcel Henri Jaspar. Lahaut en Delbroeck, die in Januari j.l. den afge vaardigde Syndic geslagen hebben. Zooals bekend is een medisch onderzoek Ingesteld naar de doodsoorzaak, van Julius Barmat, speciaal in verband met geruchten van vergiftiging. Volgens de conclusies van dr. De Laet was het resultaat van dit onderzoek nega tief. Van eenig gift, dat den dood tot ge volg had kunnen hebben, werd in de inge wanden van Julius Barmat geen spoor ge vonden. Zondag werd te La Louvière een socia listische betooging gehouden voor de 40- uren-week- en pensioen van 6000 franc. Toen de stoet het stadhuis had bereikt, verscheen minister Spaak op het balkon om het woord te voeren. Maar bij het eerste woord ging .uit de rijen der jonge wachters, socialisten en communisten, een oorver- doovend gejouw op. Nadat de betoogers met moeite tot bedaren waren gebracht, kon Spaak zijn rede houden over de rol van de socialisten in de regeering. TSJECHO-SLO W AKIJE Bladen in beslag genomen. Wegens critiek op Hitier en zijn Zondag gehouden rede zijn te Praag verscheidene linksehe bladen in beslag genomen. Het blad „der Montag" maakt melding van een interview, dat Von Papen heeft ver leend aan de Amerikaansche pers en waarin hij heeft gezegd, dat het Duitsch-Oosten- rij-ksch verbond een eerste stap is naar een „gemeenebest" van de landen van centraal Europa onder Duitsche leiding. Von Papen achtte dit gemeenebest nood zakelijk, aangezien de economische banden tusschen de landen van centraal Europa door den oorlog zijn verscheurd, hetgeen een voortdurend gevaar voor den vrede is. In Tsjechische kringen worden deze uit latingen in verband gebracht met zekere passages uit de rede van Hitler. Men ver klaart evenwel, dat de Tsjechen op deze voorstellen niet in willen gaan. Het blad „Ceske Slovo" ziet hierin een aanwijzing, dat Duitschland zijn plan be gint te verwezenlijken en hierbij steun vindt in Engeland bij de groep-Garvin, welke overtuigd, is, dat de toekomst van Duitsch- land in centraal Europa ligt en niet in Afrika Het blad voegt hieraan toe, dat men dan vergeet, dat de landen in centraal Europa individueele naties zijn. ZUID-AFRIKA 6494 ENGELAND Mijnwerkers betoogen tegen regeerings- politiek Eden voor zijn kiezers Het bestuur van den mijnwerkersbond van Zuid-Wales heeft in een vergadering te Cardiff besloten den aangesloten vak verenigingen aan te bevelen, Zondag a.s. een massavergadering te houden ten tee- ken van protest tegen de politiek van Chamberlain, „die zich met de fascisten Mussolini, Hitler en Franco verbindt om het republikeinsche Spanje te verraden". Men verneemt, dat Eden Vrijdag voor zijn kiezers zal spreken over de motieven van zijn aftreden. Hij zal er den nadruk op leggen, dat zijn gezondheid niet tot die motieven gerekend moet worden, en dat zijn heengaan niet beschouwd mag worden als een probleem van ondergeschikte be- teekenis. De weermacht. De minister voor de verdediging Pirow heefc verklaard: „Vroeg of laat zullen wij de 1000 vliegers, die wi.i thans in opleiding hebben, in hulp- eskaders moeten ïndeelen". Spr. zou willen zien. dat Grahamstown het centrum dezer luchtstrijdkrachten, die voor de verdediging van de oostkust zullen dienen, zou worden. Hoewel ik de Hitler van dit land wordt genoemd, zeide Pirow. zeg ik. dat Zuid- Afrika nooit anders dan een democratie zal zijn De bevolking bestaat voor 60 pro cent uit Afrikaanders en voor 40 pet. uit Enrgelschen. In Augustus zal. als onderdeel van het nieuwe bswapeningsprogram. worden over gegaan tot het doen gieten van groote kanonnen. Er zullen voorts fabrieken wor den ingericht voor granaten en verdere munitie. OOSTENRIJK Seyss Inquart voor de radio. De arbeiders over de onafhankelijkheid. In verband met de betoogingen heeft de minister van binnenlandsche zaken Seyss Inquart, in een door den omroep versprei de verklaring een beroep gedaan op de discipline der nationaalsocialisten. De weg is vrij. aldus de minister, voor een doeltreffende actie van alle pro-Duit- sohe en nationaal-socialistische krachten voor medewerking aan den opbouw van Oostenrijk in legalen vorm en binnen het kader van de grondwet, opdat de Duitsch- Oostenrijksche betrekkingen zoo nauw worden aangehaald als de geschiedenis en het belang van het geheele Duitsche volk eisohen. De minister beval den nazi's verder aan, geen misbruik te maken van het hakenkruis en zich van dén Hitler groet te onthouden, waar burgers van andere gezindheid er een uitdaging in kunnen zien. Hij deelde mede. dat Schusohnigg op 24 Februari als verantwoordelijk staatsman zal spreken, dan aldus Seyss zal het uur komen om alles in de weegschaal te leggen voor het geheele Duitsche volk en het Oostenrijksohe vaderland. 'Deze rede wordt in Duitsohland ook uitgezonden). Een nauwe en vriendschappelijke ver houding tusschen de beide staten zal dan bereikt kunnen worden, wanneer alle Oos tenrijkers een einde maken aan de on vruchtbare stemming van negatie en de wederzijdscne onderdrukking. Vrede in het eigen volk is de leuze ln een tijd, waarin het Duitsche volk al zijn krachten op het spel moet zetten voor zijn vrijheid, zijn recht en zijn eer. Onder auspiciën van het eenheidsvak verbond wordt een volksstemming geor ganiseerd onder de arbeiders ten gunste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. De vakvereenigingsgedelegeerden hebben een patriottische resolutie ter goedkeuring voorgelegd aan de fabrieksarbeiders in het geheele land. Deze resolutie luidt: ..De ar beidersklasse is bereid te strijden voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Zij ziet ln iedere bedreiging van deze onafhanke lijkheid een sociaal gevaar en een oorlogs gevaar. De strijd voor de onafhankelijk heid van Oostenrijk eischt de medewer king van de geheele bevolking. De arbei dersklasse staat als één man aan den kant van Schuschnigg, den erfgenaam van Doll, fuss, in den strijd voor een onafhaneklijk Oostenrijk". In de fabrieken van Weenen en Neder- Oostenrijk hebben talrijke arbeiders hun stem reeds aan de resolutie gegeven. Het eenheidsvakverbond verklaart reeds thans te rekenen op een millioen adhaesiebetui- gingen onder de arbeiders eri kantoorbe dienden. Bondskanselier Sohuschnigg heeft een boodschap van solidariteit ontvangen van de katholieke Oostenrijksohe studenten. WITTE SINGEL 13 TELEF. no. 1206. 6333 (Ingez. Med/> JAPAN. DE VERHOUDING TOT DE SOVJET. Het Anti-Komintern-pact. Tijdens het in het Hoogerhuis gevoerde begrootlngsdebat vormden de Japansche petroleum- en steenkoolconcessies op Noord-Sachalin onderwerp tot bespreking. Baron Iwakoera verklaarde, dat de petro leum- en steenkoolconcessies op Noord- Sachalin door Sovjet-Rusland aan Japan zijn verleend als compensatie voor de ont ruiming van Nikolaievsk door Japan. Iwakoera zeide verder dat de sovjet unie bij verdrag op zich genomen heeft de Japansche petroleum- en steenkoolconces sies te beschermen, hetgeén echter thans niet gebeurt. De interpellant zette verder uiteen, dat meer dan 30 Japansche ambte naren en arbeiders van de concessies op Noord-Sachalin door de sovjetautoriteiten zijn gearresteerd op grond van doorzichtige of willekeurige beschuldigingen. De inter pellant eisohte dat de minister vair buiten landsche zaken strenge diplomatieke maat regelen zal nemen om den toestand te ver beteren. Spr. gaf voorts uitdrukking aan zijn ontevredenheid over de mislukking van de totstandkoming van de visscherij-over eenkomst tusschen Japan en de sovjet unie. In zijn antwoord verklaarde de minister van buitenlandsche zaken te weten van de gevallen van onderdrukking, die door den interpellant zijn opgesomd. Hij zeide dat de overeenkomst tusschen Japan en de sov jet-linie bepaalt dat de sovjet-unie Japan in Noord-Sachalin concessies geeft om te gemoet te komen aan het tekort aan na tuurlijke hulpbronnen van Japan. De minister zegde toe zijn best te zullen doen, opdat langs diplomatieken weg een oplos sing over de met sovjet-Rusland hangende kwesties zal worden verkregen, hoewel het mogelijk zal zijn. dat daarmede eenige tijd gemoeid zal zijn. De minister zeide nog den Japanschen ambassadeur te Moskou te hebben opge dragen bij de sovjet-regeering aan te drin gen op een zoo spoedig mogelijk totstand koming der visscherijovereeenkomst. De minister zeide van meening te zijn dat de Russen over het algemeen nogal argwanend zijn, doch hij herinnerde aan gevallen dat Japansche visschersbooten bij het binnen komen in de sovjetwateren door de mili- Van het front. Naar het Chineesohe persbureau be richt, ligt het voornaamste gevechtsterrein thans in Sjansi, waarheen de Japansche troepen in drie kolonnes oprukken. Wan neer de Japansche troepen erin .slagen zich meester te maken van Sjansi. dan kunnen zij een krachtige controle uitoefe nen op Hopei. De Japanners pogen thans Pingjoean, een oude stad, welke nog uit den tijd van keizer Yao, een van de eerste keizers van Ohina stamt, te bezetten. Ook wordt gestreden bij Tsjlngwa. het eindpunt van den spoorweg Taukau Tsjlngwa. Malsoei teruggeroepen. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat generaal Matsoei, luitenant-generaal Asaka en luitenant- generaal Janagawa uit het district Sjanghai teruggeroepen zijn. Generaal Sjocnrokoe Hata, lid van den hoogen raad van oorlog, is benoemd tot op perbevelhebber der strijdkrachten in het district ter vervanging van Mat soei. Gezegd wordt, dat de terugroeping der drie generaals een gevolg is van de voor bereiding voor langdurige vijandelijkhe den, die thans in het tweede stadium zijn gekomen. Janagawa was commandant der troepen in het district Hangtsjau, Asaka. een oom van den keizer, commandeerde de troepen ln het district Nanking. In kringen van vreemdelingen acht men de terugroeping van Matsoei, die nog kort geleden als nationale held werd voorge steld, zeer belangrijk. Men gelooft, dat Tokio een gebaar van verzoening tegen over de mogendheden wil maken en ver wacht, dat te Sjanghai een ontspanning tot stand zal komen na het vertrek van Matsoei, die zich steeds agressief ten aanzien van de belangen der vreemdelin gen heeft getoond. Hij gaf vaak toe aan de extremistische elementen in het leger en voerde een politiek, die niet door Tokio geïnspireerd werd. Men vertelt zelfs, dat hij nooit orders van de regeering vroeg. Deze houding stichtte niet alleen ontevre denheid te Tokio, maar leidde ook tot ernstige meeningsverschillen met den commandant der marine, die een gematig der opvatting had. Men meent ook te we ten, dat Tokio Matsoei verwijt, dat hij excessen zooals de plundering van Nanking en Hangkiau niet heeft weten te voorko men. Bovendien is de generaal er niet ln geslaagd een Chineesche regeering in Midden-China te vormen. Het is niet on mogelijk, dat deze mislukkingen Tokio doen overhellen naar de inziohten van het leger ln Noord-Chlna en dat men uitbrei ding van het gezag der regeering te Peiplng tot Sjanghai en Nanking overweegt. Eerste Chineesche luchtaanval in Japan. Zeven Chineesche vliegtuigen hebben voor het eerst een aanval gedaan op Ja- pansch gebied. Zij hebben het vliegveld van Taihokoe, op Fomasa, bestookt en volgens hun zeggen alle Japansche vlieg tuigen vernield. De Japanners ontkennen dit en spreken alleen van vele dooden onder de burgerbevolking. Dc buitenlandsche inmenging. Op een vraag van een bultenlandschen journalist of het Japansche departement van buitenlandsche zaken gunstig staat tegenover een Britsche bemiddeling in het Chineesch-Japansche conflict, antwoordde de woordvoerder van dit departement, dat de Japansche regeering op 16 Januari ver klaard heeft te weigeren verder in onder handeling te treden met de regeering van Hankau. Daarom achtte de woordvoerder het uitgesloten, dat de buitenlandsche mo gendheden in deze aangelegenheid tusschen beide komen. De correspondent vestigde vervolgens de aandacht op persberichten uit Hongkong, volgens welke de Britsche ambassadeur, sar Archibald Kerr, bemidde ling overwoog en vroeg of deze persberich ten van officieele zijde geïnspireerd waren. De woordvoerder antwoordde, dat deze be richten vermoedelijk slechts op gissingen berusten. tairen waren aangehouden en direct door de sovjet bestuursautoriteiten waren vrij gelaten. Op een vraag van een bultenlandschen journalist of er Iets achter het anti- kominternpact tusschen Japan, Duitsch- land en Italië steekt, antwoordde de woord voerder van het ministerie van buitenland sche zaken, dat er geen geheime overeen komst steekt achter het anti-Komin- ternpact, waarvan de tekst trouwens gepubliceerd is. De woordvoerder zeide, dat het pact slechts de samenwerking dei- drie mogendheden bepaalt om het optreden der Komintern te onderdrukken Een andere bepaling bestaat er niet. en evenmin staat, iets vast over een steunverleening van Italië en Duitschland aan Japan in China. POLEN Tegen een pact van vier. De geheele Poolsche pers is van meening, dat het heengaan van Eden een terugkeer tot de plannen voor een pact van vier be- teekent, waarvoor Polen altijd nog een duidelijken afkeer heeft gevoeld. De bla den zeggen, dat geen beslissing, op welk gebied ook. kan worden genomen door de groote mogendheden in afwezigheid en zonder toestemming van de belanghebben den. (Ingez. Med.) Franco's troepen zijn Teruel binnenge- rukt. Zii vonden slechts een geheel ver nielde stad. De rechtschen beweren bij de veroverin» van Teruel 3000 kritgsgevangenen gemaakt tc hebben. Zij staan thans vijf kilome;er ten zuiden van de verlaten stad en be dreigen den hoofdweg naar Valencia. El Castellar. Castralvo en verschillende heuvels zijn bezet. Andere afdeeltngen hebben het Curiadal gezuiverd. Meer dan 2000 lijken van vijanden zijn op het slag veld gevonden. Een enorme hoeveelheid materiaal is in handen der rechtschen gevallen. Barcelona tracht zooveel mogelijk de nederlaag te verkleinen. Het staatsblad der regeering publiceert 29 en de recriiten van de lichting 40 die een decreet, waarbij 'alle officieren, onder officieren en manschappen van de lichting od 1 Maart 19 jaar zullen zijn. op dien datum onder de wapenen worden geroepen. Fransche schepen beschoten. Het schip Maréchal Lyautey heeft draad loos medegedeeld, dat het Fransche schip Regina Pacis op twaalf mijl ten Oosten van Valencia is gebombardeerd. De Regina Pacis hoort thuis te Oran. Het radiostation van Marseille heelt het volgende bericht opgevangen van de radio- post der nationale marine te Toulon. .Ret Fransche stoomschip Prado is op 15 mijl van Valencia door vliegtuigen uit machine, geweren beschoten. Aan boord werd één persoon gewond. De Fransche torpedojager Epervter begeeft zich naar het Fransche schip". De vliegtuigramp in Indië. Teraardebestelling der slachtoffers. Aneta meldt uit Batavia: Hedenochtend te half negen is het stof felijk overschot van den bij de vliegramp overleden redacteur van Aneta, den heer G. C. de Hohdt, ter aarde besteld, op het kerkhof Tonah Aiang. Er was zeer groote belangstelling uit alle kringen. Zoo waren op den doodenakker aanwezig de chef van den staf der eerste divisie, overste Schil ling, namens den legercommandant, de luitenant ter zee Kooreman. namens den commandant zeemacht, een vertegenwoor diger van den directeur van het binnen- landsch bestuur, wethouder Pieterse, die de gemeente Batavia vertegenwoordigde, kapitein te Roller, namens de luchtvaart- afdeeltng, resident van Ginkel, enz. Tal van toespraken werden gehouden, waarna de onder-directeur van Aneta. bij afwezigheid van den directeur, namens dc familie en namens het persbureau Aneta dankte voor de laatste eer aan den over ledene bewezen. Een schat van bloemen dekte de baar. Op het kerkhof Laanhof vond de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Herman id es, die hoofd was van den foto-technischen dienst van de K.N.I.L.M. De droeve stoet ging af van het militair hospitaal, voorafgegaan door een gewapen de sectie en gevolgd door een ongewapende sectie. Vier luitenants fungeerden als slip pend ragers. Ook hier was groote deelnemende be langstelling op de begraafplaats. Na de toespraken werden drie salvo's afgegeven, waarna de kist onder treurmuziek van de regimentskapel in de groeve werd neerge laten. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen van Riel en Vermeulen had plaats op het nieuwe kerkhof aan den Pandoe-weg te Bandoeng. Een auto vol kransen ging vooraf aan den stoet, die te tien uur op het kerkhof arri veerde. De commandant van de luchtvaart-afdee- ling sprak een grafrede uit. De leger-aal- moezenler, pastoor baron van Voorst tr' Voorst, leidde een lijkdienst aan de groew van wijlen van Riel. Het stoffelijk overschot van wijlen den sportvlieger Khouw Khe Hien zal morgen naar zijn geboorteplaats Moentllan worden vervoerd. De teraardebestelling zal nader door de ouders worden bepaald. WOONHUIS AFGEBRAND TE DEVENTER. Vanmiddag is de woning van de familie van Ewijk te Deventer door brand vernield. De brand is ontstaan, doordat kinderen een gasstel om-wierpen. Het vuur nam zu.k een omvang aan, d-at niets gered kon woe den. De belendende perceelen kregen water schade. De bewoner is verzekerd. AANBIEDING EERSTE ASPERGES AAN PRINSES JULIANA. In den proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict te Naaldwijk zijn onder leiding van ir. J. Riemens proeven genomen me' het vervroegen van den asperge-teelt, na proeven zijn uitstekend geslaagd. De asper ges zijn onder plat glas geteeld, terwijl at bodem electrisch verwarmd werd. Het bestuur heeft besloten deze eerste asperges, die anders pas in Mei verkregen worden, hedenmiddag aan prinses Julia'» aan te bieden en heeft van Haar kamerheer baron Baud, een telegram ontvangen, waar in verklaard wordt, dat deze attentie ten zeerste op prijs wordt gesteld en gaaW aanvaard zal worden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2