BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 21 Februari 1938 DE VROUW IN OOST EN WEST. Een interessante middag en avond in het clubgebouw der V.V.S.L. Zaterdag organiseerden het Jongeren Werk-Comité en de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap een middag- en avond bijeenkomst in het clubgebouw van de V.V.S.L. op het Rapenburg. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet schrijft ons daarover het volgende: De gezellige conversatiezaal van het cluh- gebouw was lang voor den aanvang der bij eenkomst .te klein om al de belangstellen- nen te bevatten, die zich voor de thee en kennismaking daar verzameld hadden. On der de aanwezigen bevond zich de 80-jarige mevr. Van DeventerMaas, een zuster van den vorst van Djogjacarta en vele Javaan- sche dames in inheemsche feestkleedij. De pres. van de afd. Leiden, mevr. E. C. Alings- Van Mels. heette in een hartelijk woord de zeer talrijke aanwezigen welkom, die de vergaderzaal op de tweede verdieping ge heel vulden. Mej. Soepianti Soejono droeg daarna een fragment voor uit Pranatjitra, een Javaansche liefdesgeschiedenis (vert. door prof. C. C. Berg), een schildering van de trouwe liefde der Javaansche vrouwen uit het verleden. „Ik kan alléén niet ach terblijven", riep Palti's maagd. Rara Mendoet en doorstak zich na den zelfmoord van haar minnaar met denzelfde dolk. om dat ze niet wilde trouwen met den veel ouderen vorst Wlragoena. die het behaagd had Pranatjitra met de kris te dooden, wegens zijn liefde voor Rara Mendoet. De Moederliefde en Trouw der Hollandsche vrouwen, zooals die beschreven is in eenige mooie Oud-Hollandsche gedichten, wist Louise «Kooiman op zeer gevoelvolle wijze te zeggen Op geestige wijze declameerde zij eenige discoursen van Erasmus, n.l de Kraamvrouw en de Snaak, de Geleerde Vrouw en de Abt, benevens der Wijven Raadsvergadering, waaruit tot groot ver maak van velen bleek, dat de strooming ..Terug naar het spinrokken" niet meer heelemaal .modern te noemen is! Mej. Iwanah Mohammad Achmad hield een zeer goed gedocumenteerde causerie over de positie der Indonesische vrouw in de 20ste eeuw en haar ontwikkelingsmoge lijkheden. Uitgaande van de stelling, dat alleen de opheffing van het hooge percen tage der analphabeten (94 pCt. der man nen en 99 3 '4 pCt. der vrouwen) in Indië onder de inheemschen. de economische en geestelijke ophefffing van het volk kan be werkstelligen, toonde zij aan, dat daarin tegenwoordig door de Regeering te kort ge schoten wordt. Door het particuliere Initia tief van Raden Adjeng Kartini en den heer en mevrouw mr. C. T. H. van Deventer Maas bestaat er sinds 1900 meisjesonder wijs in Indië. De leerplicht is er echter niet Ingevoerd, hoewel er veel leergierigheid bestaat volgens mej. Mohammad Achmad, die voorts o.a. mededeelde, dat er een enorm aantal „wilde" scholen worden op gericht, vaak in leegstaande woningen. Deze ongesubsidieerde scholen hebben een eigen leerplan met cultuur nationalistische opleiding. Naast het analphabetisme wordt door de moderne WestersCh opgevoede Ja vaansche vrouwen eveneens heftig gestre den tegen het Oostersche euvel bij uitne mendheid: de polygamie. Het Congres Roempa Ind.. waarin ongeveer 100 vrou wenver. op neutrale en islamietische basis afgevaardigden hebben, voert actie voor betere rechtspositie van vrouw en kind in het huwelijk. Na de zeer uitgebreide rijst tafel sprak Mevr. dr. W. Posthumus—Van der Goot eenige propagandistische woor den, waarbij ze tevens haar groote waar deering uitsprak voor de aanwezigheid van vele heeren, temeer daar het haar meening was, dat de feministische vrouwen nooit de Illusie hebben gehad, alléén de wereld te verbeteren. Mevr. M. J. van MarleHubregtse sprak 's avonds over het contact van de Neder - landsche vrouw in Indië met de inheem sche maatschappij. Op vaak geestige wijze schetste zij de vele moeilijkheden, die de jonge, niet voldoende onderlegde Holland sche vrouw in Indië in het begin vaak heeft met haar bedienden. Hoofdzakelijk krijgt zij contact met de volksklassen en daar door is haar oordeel over het Javaansche volk niet volledig. De Hollandsche vrouw en de Javaansche vrouw uit de hoogerc standen ontmoeten elkaar weinig, alleen door gezamenlijk maatschappelijk werk kan er een band ontstaan. Ook mevr. Van Marle sprak ten gunste van betere ontwik kelingsmogelijkheden voor het Javaansche meisje, ook in de richting van maatschap pelijk werk. Een goed resultaat werd er in Semarang bereikt, waar 1400 bevallingen met controle op moeder en kind per jaar waren behandeld door 4 vroedvrouwen en 30 leerlingen, terwijl er dan nog 3 polikli nieken bij werden gehouden. Ze spoorde de aanwezige jonge Indische vrouwen aan, om later in Indië tot een betere samenwerking te komen met haar Europeesche zuster, nu zij door haar Westersche opleiding tot een beter begrijpen zal zijn gekomen. Mej. Rosa Man us hield een beschouwing over de Oostersche vrouwenbeweging, waar bij ze vooral de vrijmaking der vrouw in Ecypte onder leiding van mad. Charaoui Pacha besp.rak, die na haar bezoek aan de intern conferentie te Rome in 1923 haar sluier aflegde. De problemen in het Oosten zijn in de meeste landen ongeveer dezelfde: strijd tegen de opsluiting in den harem, afleggen van den sluier, actie voor het mo nogame huwelijk en voor rechten van de oudere verlaten vrouw en haar kinderen, verhooging leeftijdsgrens voor l)et huwelijk, actie voor onderwijs, ziekenverpleging, be tere hygiëne en werkmogelljkheden voor de vrouw. De leden van de Studenten-Ver. voor Ind. Kunst, in samenwerking met de Vrou wengroep ..De Roeper" beeldden aan het slot van den avond vier tableuax uit, voor stellende den ontwikkelingsgang der Indi sche vrouw. Na een tableau, voorstellende den handenarbeid, (rijststampen, spinnen, weven, batikken), dat zeer artistiek van op stelling en plaats-indeeling was, zagen we Kartini-school voor meisjes, waarna het derde tableau een vrouwenvergadering uit beeldde. een symbolische voorstelling van de maatschappelijke roeping der vrouwen om haar kennis uit te dragen. Heel mooi van kleur en houding was het laatste ta bleau, waar de Javaansche vrouwen devoot haar offerend0 brachten aan de voeten van de Godin der Wijsheid, waar het reuk-offer brandde. Voorwaar een fijn en kunstzinnig slot van deze bijeenkomst, waarop de Hol landsche vrouw en de Indische vrouw el kaar de hand hebben gereikt in de hoop op vruchtbare samenwerking. DE ALGEMEENE TOESTAND Hitler's rede en Eden's altreden. Hitier heeft zijn groote rede. die 3 uren duurde een prestatie op zich zelve! gehouden. Men zie daarvoor het 4e Blad. Op zich zelf genomen, heeft men weinig nieuwe klanken gehoord. Maar was dat te verwachten? Alleen ten aanzien van Oos tenrijk was men zeer benieuwd en juist op dat punt is men zeer teleurgesteld. De rede heeft Oostenrijk niet gebracht, het geen gehoopt werd In verband met de uitlatingen over de 10 millioen Duitschers over de grens kan men zelfs spreken van eenige reden tot ongerustheid. Ook Tsjecho Slowakije zal zich in dit verband weinig op zijn gemak gevoelen. Voorts is Mand- sjoekwo erkend, hetgeen in Japan rftet vreugde is begroet, China ten zeerste heeft geschokt. Het is waarschijnlijk, dat sommige Chi- neesche kringen bij wijze van represaille een boycot van Duitsche goederen zullen voorstellen, maar het is geenszins zeker, dat een dergelijk voorstel gunstig onthaal zou vinden, aangezien algemeen erkend wordt, dat de meeste Duitsche kooplieden in China, die het meest van een boycot te lijden zouden hebben, vrienden van China zijn en de Chineesche zaak steunen. Afgezien van het feit. dat de Duitsche wa pens met graagte zullen worden geaccep teerd. ook na deze teleurstelling. Maar verder bevatte de rede geen nieu we gezichtspunten en zal zij worden be oordeeld naar mate men stelling kiest ten aanzien van de algemeene punten, daarin opgesomd. Lord Halifax. Voor het binnenland zal de rede vermoe delijk het gewenschte effect volledig sor- teeren, met alle cijfers van vooruitgang enz., die een groot deel van het betoog vulden. Hitier liet. daarnevens nog eens duidelijk uitkomen, hoezeer hij zich als den alleen-heerscher gevoelt. Het doet denken aan het „L'état c'est moi" (de staat ben ik). Het felst was de toon daar, waar het bolsjewisme als de groote vijand werd be schreven, niet alleen van Duitschland, maar van de gansche wereld en daarne vens tegen de buitenlandsche pers in wel ken aanval zeker een groote kern van juistheid schuilt. Opmerkelijk was het noemen van den naam Eden in verband met het bolsjewis. me. Zou de Fuehrer toen al geweten heb ben van diens aftreden? Dat toch is het groote feit van den dag van gisteren, van meer belang toch nog dan Hitler's rede. hoezeer ook algemeen met spanning tege moet gezien. Eden. die de Engelsche buitenlandsche politiek heeft geleid van 18 December 1935 ai, is heengegaan na een conflict met Chamberlain, zijn premier, dat hierop neerkomt, dat Chamberlain en de meer- TENTOONSTELLINGS AVOND CHR. KLEUTERSCHOOL. De Christelijke Kleuterschool aan het Plantsoen (Hoofd mej. Smit) organiseerde in haar schoolgebouw een tentoonstelling van het werk der leerlingen, speciaal be stemd voor de ouders. Deze tentoonstelling, welke bijzonder aardig was gearrangeerd, gaf op overzich telijke wijze een beeld van het knutselwerk der leerlingen; men kan begrijpen, dat de belangstelling der ouders in het bijzonder gericht was op den arbeid hunner kleuters. Toch was deze avond meer bedoeld voor het geven van een globaal overzicht van wat kleuterwerk onder deskundige leiding vermag. In het bijzonder dient naar voren gebracht, dat het hier inderdaad „eisen" werk der kmejeren betreft en men heeft kunnen zien, dat er „lijn" in dezen arbeid ligt. Frappeerend was de opklimming van een. voudig tot moeilijker werk, aan de hand van tallooze aardige kindervoortbrengselen te zien. Mej. Smit en haar medewerksters heb ben inderdaad eer ingelegd met dezen avond. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Gebroeders Spadon en Co., van Baerle- straat 12a, Leiden. Granietwerkers. Uit tredend Vennoot: S. Bartoll, dd. 26 Jan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 14 Februari 59 personen Dinsdag 15 Februari 59 personen Woensdag 16 Februari 62 personen Donderdag 17 Februari 62 personen Vrijdag 18 Februari 61 personen Zaterdag 19 Februari 62 personen Totaal 365 personen. As. Zondag hoopt de heer J. C. Kop- pier te Oegstgeest, conducteur der N. Z. H. T. M den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij deze Mij. in dienst trad. De politiebrandweer heeft Zaterdag middag omstreeks halfvijf met één slang op de motorspuit een vuurtje gebluscht, dat baldadige jongens hadden gestookt in een van planken en takken opgebouwde hut op het open terrein voor de Anna-kliniek. derheid van het kabinet tot de conclusie zouden zijn gekomen, dat het aan den in ternationalen toestand ten goede zou ko men, spoedig besprekingen met Italië aan te knoopen en dat het er om gaat te be slissen of dit al of niet zal worden gedaan zonder welomschreven garanties, die de be langrijkste punten van de tot dusver te genover Italië gevolgde politiek waarbor gen, alvorens onderhandelingen worden aangeknoopt. Eden wilde vasthouden aan die waar borgen, Chamberlain wil ze loslaten. Men kan hierin in zeker opzicht een zucht zien den vrede te verstevigen, maar aan den anderen kant ligt er een groot bewijs van zwakheid in. Men kan zeggen, dat Chamberlain is teruggeweken voor den druk der totalitaire staten Wanneer twee partijen het niet eens zijn en de eene partij geregeld terugwijkt, vindt er geen botsing plaats, dat is waar, maar zal dit voor de bevoordeelde geen reden te meer zijn om steeds grooter mond' op te zetten? Daarin schuilt een niet min der groot gevaar voor de toekomst. Algemeen wordt lord Halifax als Eden's opvolger genoemd, dus degene, die te Ber lijn persona grata is. Toch doet zijn be noeming ad interim twijfelen. De „Times" schijft, dat met eenige ze kerheid voorspeld kan worden, dat door Eden's aftreden geen wijziging komt in de grondslagen van de Brltsche politiek. Dit wil niet zeggen, aldus het blad, dat de motieven, waarop Eden zijn ontslag aanbood, geen steek houden, maar dat men de pogingen te bewijzen, dat stabiele be trekkingen tusschen de democratieën en de dictaturen mogelijk zijn, zal voortzet ten met een vertrouwen en een overtui ging, die Eden niet bezat. Volgens de „Daily Mail" zal Engeland met verlichting kennis genomen hebben van het aftreden van Eden. Dc „Daily Express" schrijft, dat Cham berlain vastbesloten is een herhaling van 1914 te voorkomen. De „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft: „de overtuiging die tot zulk een ernstigen stap heeft geleid, moet zeer diep geworteld en krachtig geweest en geëer biedigd worden. De stabiliteit in de Brit- sche regeering is in deze moeilijke tijden niet alleen een nationaal belang, maar ook voor de wereld van beteekenis. Met voldoening neemt men daarom kennis van de mededeeling. dat de berichten over een diepe kloof in het kabinet ongegrond zijn. Indien de breeder wordende scheiding tus schen Engeland en Italië niet onoverbrug baar mag worden, moet de kloof zonder verwijl gesloten worden." De Frarusche pers betreurt Eden's heen gaan unaniem en dit is te begrijpen. Het terug-wijken van Enigeland verzwakt uit den aard der zaak het Fransche standpunt en zijn belangen. De Figaro b.v. schrijft „Nooit heeft men een slechter oogenblik gekozen voor een verandering van tuigage op diplomatiek gebied. Ongelukkige demo cratieën. Haar ergste vijanden zijn niet degenen, die haar aanvallen, maar zij, die haarleiden". De „Eoho de Paris" zegt: „De buitenland sche gevolgen van Eden's ongenade op dit oogenblik zullen waarschijnlijk analoog zijn aan die van het aftreden van' Delcassé in 1905. De totalitaire staten kunnen de Brlt sche zwenking op hun actief noteeren. Wij vreezen, dat zij, niettegenstaande de hou ding van Chamberlain, niet verzoeningsge zinder worden. Alles doet verwachten, dat Londen nog eens met Berlijn en Rome wil onderhandelen en dat Halifax een nieuwe opdracht zal krijgen, ongeacht het Oosten rijk aangedane geweld. De zaak der Weste lijke mogendheden zal er niets bij winnen. De „Oeuvre" schrijft: „Op het oogenblik, dat geschikt was om tot een definitief samengaan met Frankrijk te komen, doet Engeland een stap terug. Maar men kan van meening zijn. dat het bij één pas zal blijven en dat Engeland spoedig terug zal keeren. De Italiaansche .eischen zullen zoo groot zijn en de spil Berlijn—Rome zoo krachtig, dat alle avances van Chamber lain en zijn ministers verloren moeite zul len zijn. In ieder geval is het aftreden van Eden van wereldbeteekenis. Het zal een zeer zwaren last op de schouders der conserva tieven laden". De regeering der Vereenigde Staten, die pijnlijk verrast is door de Britsche buiten landsche politiek, beschouwt de splitsing in het Engelsche kabinet als een ernstige ont wikkeling, die, naar men vreest, het demo cratische front in Europa slechts kan ver zwakken. Chamberlain's pogingen tot het bereiken van overeenstemming met Duitschland en Italië hebben in het algemeen een slechte pers. Vooral de mogelijke erkenning der Italiaansche souvereiniteit in Abessynië ergert de Amerikanen, omdat zij in strijd is met de Aroerikaansche leer van het niet- erkennen van met geweld verworven gebied. In toreede kringen is men van meening, dat dergelijke erkenningen slechts kunnen ein digen met verwarring en geschillen tus schen Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk, die blootstaan aan aanvallen in het Verre Oosten en elders. Velen die tot nu toe de politiek van Roo sevelt en Buil goedkeurden inzake een -grooter internationale actie van de Ver eenigde Staten, zijn thans teleurgesteld en neigen naar de isolationisten. Sommigen gaan zelfs zoover te beweren, dat Engeland de beginselen van de inter nationale moraal niet meer erkent en alleen erop bedacht is een tijdelijke regeling tot stand te brengen, welke zijn eigen belan gen beschermt. Voor Cordell Hull, die meermalen heeft verklaard, dat Amerika niet alleen bedacht is zijn eigen belangen te behartigen, doch ook de internationale moraal wil herstellen, is deze toestand moeilijk. Wat Frankrijk betreft is men van oordeel, dat het zonder steun van Engeland niets kan doen en dit doet de ontstemming tegen Engel-and nog toenemen. In politieke Duitsche kringen verheelt men zijn vreugde over het heengaan van Eden niet. Tegenover het zoo zeer veroor deelde program, van Eden stelt men dat van Halifax, aan wiens bezoek aan Berch- tesgaden men herinnert. Men vraagt zich met nieuwsgierigheid af, of Edens ver trek een Britsch-Italiaansche ontspanning kan vergemakkelijken, zonder dat men uiting geeft aan twijfel over de trouw van Italië. ENGELAND Zitting van het Brilsch-Indischc congres geopend. Bij de opening van de zitting van het Britsch-Indische congres heeft de nieuwe voorzitter Soebhas Bose. een rede gehouden, waarin hij zelde: „Het uiteindelijk doel van onze actie zal zijn het verbreken van den band met Engeland. Indien het zoo ver is, zuilen wij onze betrekkingen met Groot- Brlttannië kunnen regelen door een bond genootschap, door de twee partijen vrijelijk aangegaan. Hoe de betrekkingen zullen wor den geregeld, kan nog niet gezegd worden; dat zal in sterke mate afhankelijk zijn van de houding der Engelschen Wij gevoelen geen vijandschap Jegens het Engelsche volk. wij bestrijden Engeland, wij willen volledige vrijheid om onze -betrekkingen met Londen te regelen, doch wanneer we zelfbeschik kingsrecht zullen hebben, is er geen reden, waarom wij niet in de meest hartelijke ver houding tot het Britsche volk zouden treden". DUITSCHLAND De Kerkstrijd. In alle kerken van het bisdom Munster is gisteren van den kansel een herderlijk schrijven voorgelezen van den bisschop van Munster. Clemens August graaf von Galen. Het schrijven herinnert aan den verjaar dag der pauselijke kroning, en behelst na genoeg de geheele kerstrede van den Paus, welke in Duitschland niet gepubliceerd mocht worden en waarin de klacht wordt uitgesproken, dat de kerk in Duitschland wordt bestreden. Geprotesteerd wordt tegen de beschuldi ging als zou de kerk" misbruik maken van den godsdienst en op geheime Instructies van Rome aardsche politieke macht nastre. ven. Vervolgens geeft het herderlijk schrijven een uitvoerige uiteenzetting over de ver houding tusschen kerk en staat. Mgr. von Galen neemt dan stelling tegen de laster der nationaal socialistische lei ders, vooral tegen hun nieuwe „wereldbe schouwing" en vraagt zich af, of men daar in de oorzaak moet zoeken van den strijd tegen het katholieke onderwijs. Hij verwijt de leiders, dat hun doel ont kerstening van het onderwijs is. Vervolgens wijst de bisschop op de gren zen der macht, welke ook voor de rijks- autoritelten gesteld zijn, esn verdedigt daar mede de onaanvechtbare rechten der men schelijike persoonlijkheidvan het gezin, van de vrije organisaties in den staat, die een zedelijk doel nastreven. Vervolgens verzet mgr. von Galen zich met klem tegen de dwingelandij der nat. soc. woordvoerders en tegen hun bewerin gen dat de zorg van het heden bij den staat, berust en dat de kerk slechts voor het hier namaals zorg te dragen heeft. Krachtig protesteert hij tegen de opvatting van hen die beweren: „als men in het kerkelijke kamp tot dat standpunt overhelt, is de vrede geteekend". Uitvoerig staat het herderlijk schrijven dan stil bij de mogelijkheid van samen werking tusschen kerk en staat en het geeft aan in hoeverre hier de staat tege moet kon worden getreden. Maar. zoo vervolgt mgr. von Galen dan, ik zou wenschen, dat zij, die afzijdig staan van Gods kerk, en in het bijzonder de machthebbers in staat en partij, onbevoor oordeeld en kalm. de katholieke wereldbe schouwing zouden bestudeeren en de op vattingen dienaangaande over de verhou ding van kerk en staat, van godsdienst en nolitiek, dan zouden zij tot een rechtvaar dige billijking komen van het standpunt, dat pausen en bisschoppen, priesters en ge- loovigen innemen tegenover die maatrege len en „uitingen" in ons vaderland die wij als trouwe kinderen van kerk en vaderlari- en volk. niet als rechtvaardig en rechtma tig erkennen en om der wille van het ge weten nooit kunnen ondersteunen. De prelaat zegt verder wanneer wij accoord gingen met een opgedrongen beginsel: „Het heden Voor den staat, het hiernamaals voor de kerk", zou zulks de vernietiging der kerk beteeke- ITALIË. Boetenko voor de radio. Zaterdagavond heeft de vroegere Russi sche zaakgelastigde te Boekarest. Boetenko, het woord gevoerd voor de Radio Roma. Na zijn avonturen te Boekarest ie hebben verteld, zeide hij dat zijn stem, welke thans door de geheele wereld werd gehoord, ook te Moskou, bevestigt, dat hij zich thans te Rome ophoudt. Hij drukte zich vrij moeilijk in het Ita- llaansch uit en bevestigde zijn verklaringen aan de Giornale d'Italia. Op een vraag naar zijn Indruk over het nieuwe Italië, noemde hij deze geweldig na de bolsjewis tische „hel". Aangaande Sovjet-Rusland zei hij: mijn land leeft in een benauwende nachtmerrie. Ieder dankt dat de val van het Sovjet regime aanstaande is. Allen denken aan oorlog, maar juist door den oorlog zal het Sovjet-regime ineen storten. Na het gesprek door de radio ontving Boetenko eenige buitenlandsche journalis ten. Hij bevestigde geweigerd te hebben den persoon te ontvangen, die zich uitgaf voor secretaris van de Russische ambas sade en dien hij als een afgezant van zijn vijanden beschouwde. Hij voegde hleraau toe dat hij zich aan elke bewijsproet wilde laten onderwerpen teneinde zijn Identiteit te laten vaststellen, b.v. doordat hij door diplomaten te Boekarest zou worden her kend. Tenslotte beklaagt het schrijven zich er over. dat de kerk nauwelijks gelegenheid heeft zich tegen alle laster te verdedigen. In alle kerken van het bisdom Berlijn is gisteren een vastenavondmandement van den bisschop van Berlijn, mgr. Pryslng, voorgelezen. „Men verwijt de kerk fouten, aldus wordt in het mandement gezegd, die hier en daar door priesters gemaakt zijn, men belastert haar en maakt haar verdacht. De veroor deeling van Jezus door Pontlus Pilatus is het gevolg van politieke motleven. Ook thans wil men de kerk soms verwijten, dat zij politiek is. Dit is niet Juist. Er zullen voor de kerk wellicht nog moeilijke uren aanbreken. Het gaat er dan om, trouw en vastheid in het geloof te toonen." De geheime politie heeft buitengewoon strenge maatregelen getroffen, om te ver hinderen. dat iets over het proces Niemoel- ler naar bulten uitlekt en de wandelgangen van het paleis van justitie, waar het pro ces gehouden wordt, staan onder zorgvul dige bewaking. De getuigen worden door politie-beambten vergezeld, die er voor waken, dat zij in contact komen met de buitenlandsche journalisten. De Duitsche pers heeft tot dusver geen woord over het proces gepubliceerd. Bevoegde kringen be perken zich er toe, te verklaren, dat de zaak haar normalen loop volgt. OOSTENRIJK Nu de Nazis hun entree hebben gedaan. Na het verblijf van Seyss Inquart te Ber lijn, wordt uit gewoonlijk goed ingelichte bron vernomen, dat het niet in de bedoe ling ligt tot een massa-terugkeer naar Oos tenrijk over te gaan van de in Duitschland wonende Oostenrijksche emigranten. Van Duitsche zijde zou men niet gaarne een dergelijken terugkeer zien. Men vreest n.l. dat zij in de gelederen der Oostenrijksche Nazis onrust zouden zaaien en splitsingen veroorzaken. Daarom heeft Duitschland op een terugkeer dezer emigranten niet aange drongen. De gevallen van hen, die wel te- rugkeeren. zijn vooraf nauwkeurig door de bevoegde Nazi-autoriteiten onderzocht. De kwestie der Oostenrijksche emigranten vou in dezen zin zijn geregeld tijdens liet ge. sprek tusschen Seyss Inquart en Himmlet den chef der staatspolitie, en deze regeling zou vervolgens door Hitier zijn goedgekeurd Te Innsbruck Is een monarchistische ver gadering gehouden, waar heftige aanvallen werden gericht tegen het besluit van bonds- kanselier Schusclinigg, dr. Seyss Inquart in de regeering op te nemen. Een der sprekers noemde Seyss „den eigenlijken kanselier van Oostenrijk bij de gratie van Hitier". Een ander zelde: „WIJ zullen blijven strijden voor een vrij Oostenrijk. Slechts over onze lijken zullen de Nazis in het land komen". Uit Graz wordt gemeld dat de nationaal- sociallsten van Stiermarken ten getale van enkele duizenden een fakkeloptocht door de straten der stad hebben georganiseerd. Kreten „leve Hitler", leve Seyss-Inquart' werden gehoord en het Horst Wessel ileq, werd gezongen. De politie bleef passief. lederen dag worden betoogingen gehou den door de arbeider^. Gisteren heeft de werklieden-organisatie van het Vaderland- sche Front te Linz een telegram gezonden aan Schusclinigg, waarin wordt verzekerd, dat zij solidair is met ieder, die de zaak van de waardigheid en de onafhankelijkheid van Oostenrijk tot de zijne maakt. De werk liedenorganisatie van het Vaderlandsche Front te Weenen heeft over de komende dagen in alle districten vergaderingen be legd om dén toestand tc bespreken nu de nationaal-socialisten gelijke rechten hebben gekregen. De vice-burgemeester van Wels in Opper. Oostenrijk is afgetreden, omdat hij het niet eens is met de Nleüwe Duitsch-Oostenrijk- sche overeenkomst. ROEMENIË De nieuwe grondwet. Heden zal de staatscourant de nieuwe grondwet publiceeren. De belangrijkste .punten daarvan zijn: Er wordt een einde gemaakt aan het op treden der politieke partijen. Het parle mentarisme in zijn huldigen vorm wordt opgeheven en een corporatieve vertegen woordiging wordt georganiseerd. De assl- rèn-hoven worden opgeheven. Het is par lementsleden en ministers volgens de ijl nieuwe grondwet verboden, tegen den staat d{qfct pleiten of deelgenoot te zijn in maat- 'schappljen, die een contract met den staat sluiten. De bescherming van de Roemenen van ras wordt georganiseerd doordat voor hén de staatsbetrekkingen gereserveerd worden. Een streng toezicht wordt inge steld op de bestuurscolleges en strenge straffen worden ingevoerd tegen ontrou we ambtenaren. De persoonlijke invloed van den koning wordt versterkt. De natio nale partijen worden tevredengesteld en de opheffing der assizen-hoven zal in staat stellen misdaden strenger te vervolgen. Deze actiê heeft in het bijzénder ten doel op te treden tegen de illegale IJzeren Garde. Wat de minderheden betreft, ge- iijke rechten worden verzekerd aan per sonen van andere rassen, welke sinds eeuwen op Roemeensch gebied wonen. Koning Carol heeft persoonlijk in een proclamatie aan het volk de nieuwe bepa lingen van de grondwet bekend gemaakt. Dit document eindigt als volgt: „De koning legt het volk deze nieuwe grondwet voor Men legt deze laatsten zin uit als een be wijs van de bedoeling der regeering om de grondwet te onderwerpen aan een binnen kort te houden plebisciet. Nader wordt ge meld, dat dit 24 dezer zal plaats hebben. Voorts bepaalt de nieuwe grondwet on der meer nog. dat het aantal senatoren en afgevaardigden verminderd wordt en dat in het parlement een billijker vertegen woordiging van landbouwers, arbeiders en intellectueelen en der andere leidende fac toren des lands, komen zal. Streng zal wor den opgetreden tegen hen, die verantwoor delijk zijn voor de verspilling van de open bare financiën en een strenger controle zal worden ingevoerd op de openbare fond sen en uitgaven. De rechten der P1"*",?' landsbevolking worden vastgesteld, De doodstraf wordt weer ingevoerd. HONGARIJE Versterking der landsverdediging geëischt Verscheidene bladen eischen versterking van de landsverdediging. Zoo schrijft Titor von Eckhardt, een der oppositieleiders M de legitimistlsche „Magyarsag", dat Hon garije ziöh zonder verwijl moet bewapenen. De flnancieele mltidelen hiervoor zouden volgens hem verte haft moeten worden door een leening in het binnenland en hei buitenland. De katholieke „Nemzeti Ujsag" raamt de financleele middelen, die beslist noodzake lijk zijn voor de herbewapening van Hon garije op 500 millioen tot een milliard pen- goes. Dit blad betoogt, dat de herbewape ning uitsluitend door een binnenlandse"' leening gefinancierd moet worden. Morgen komt het parlement bijeen. 2—f

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2