Hitler's rede (tile Jaargang MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 No. 23898 .1 STADSNIEUWS Eden treedt af Een halve eeuw getrouwd HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 2.33 r.o.iaj costenJ R. I. naar Eindhoven EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit VIER bladen Uitstekende gezondheidstoestand der Prinsessen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: Franco per post f. 2.35 per 3 maanden per week 7. per 3 maanden -f- porto koste (voor binnenland t. 0.30 per 3 mnd.> Ier detacheering van het tweede bataljon. Naar de „Tel." meldt ligt het in de be- Deling, dat het tweede bataljon van het le regiment infanterie alhier, wanneer het a de invoering van de nieuwe Dienstplicht- et hier ter stede gedurende 5'/= maand zijn irste opleiding zal hebben genoten, gedu nde het tweede deel van zijn diensttijd zal orden gedetacheerd te Eindhoven, waar »r dit doel een nieuwe kazerne zal worden ibouwd. Wij hebben van dit bericht bij de meest ivoegde militaire autoriteiten geen be •estiging kunnen krijgen, dit wil zeggen, fél ten aanzien van den bouw eener kazerne e Eindhoven, welke 1 Maart 1939 gereed ou moeten zijn. doch niet ten opzichte, van aar bestemming met betrekking tot het 4de giment infanterie. Wel is ons bekend, dat et aanvankelijk in de bedoeling lag om het e R. I. te detacheeren te Weert, doch het zeer wel mogelijk, dat uit practische over- teglngen dit plan gewijzigd is. Een beslissing dienaangaande zoo verzekerde men ons is nog niet geno men. doch kan binnen korten tijd wor den tegemoet gezien. Wat de huisvesting van het Leidsche gar- izoen na de invoering der nieuwe maat- gelen betreft, herinneren wij eraan, dat Doelenkazerne verschillende verbouwin- :n en uitbreidingen zal ondergaan, oa. lor gebruik te maken van de Garnizoens- erkplaatsen, welke van het Noordeinde lar het voormalige Pesthuis zullen worden 'ergebracht. Voor de Morschpoortkazerne zal hoogst- arschijnlijk uitbreiding niet noodig zijn; isgewenscht is daarvoor een deel van het sthuis beschikbaar. KATHOLIEKE LEERARENVER. „ST. BONA VENTURA". hires aan den minister van O., K. en W. Het bestuur van de Katholieke Leeraren- reeniging „St. Bonaventura" heeft een ihrijven gericht aan den minister van nderwijs. Kunsten en Wetenschappen, aarin het verzoekt te willen bevorderen: le. dat de inwerkingtreding van het K.B. m 22 Dec. 1937 tot vaststelling van het glement en het programma voor het eind- amen der Hoogere Burgerschool A wordt Itgesteld tot 1 Januari 1939; 2e. dat het eindexamen van de voor 1 eptemiber 1937 bestaande Hioogere Burger holen A in 1938 wordt afgenomen volgens in 1937 voor deze scholen geldende rege- ug, en 3e. dat het eindexamen van de op 1 Sep- moer 1937 in Hoogere Burgerscholen A ugezette Hoogere Handelsscholen met jarigen cursus wordt afgenomen volgens in 1937 voor deze scholen .geldende geling. HITLER's rede gaf eerst een zeer uitvoerige opsomming met cijfers gestaafd van hetgeen in 5 jaar tijds zijner regeering tot stand was gebracht. Daarna behandelde hij de volgende punten: Dank aan Von Blomberg, Von Fritsch en de andere afgetrede- nen van het Duitsche officierencorps; Duitschland eischt koloniën; Duitschland keert niet terug in den Volkenbond; Duitschland erkent Mandsjoekwo; Duitschland acht Moskou en Komintern het groote gevaar voor vrede en beschaving; Duitschland wenscht vrede in Oost-Azië en vriendschap met Japan en China; Duitschland's betrekkingen met Engeland en Frankrijk worden slechts door leugenachtige perscampagnes vertroebeld; Duitschland's weermacht wordt versterkt; Duitschers in aangrenzende staten hebben volkspolitieke rechten; Nieuwe band met Oostenrijk is een bijdrage tot den Europee- schen vrede; Duitschland heeft geen territoriale wenschen in Spanje. (Men zie het 4e Blad). De Engelsche minister van - buitenlandsche Zaken Eden is afgetreden tengevolge j van een conflict met Neville Chamberlain. Vermoedelijk wordt hij opgevolgd door j lord Halifax. (Men zie het 4de Bladl. 5ll IJl!'lil M' 'II 'Hl m. STEUN AAN CHINA. Het Studentencomité tot steun bij den opbouw der verwoeste Chineesche Univer siteiten organiseert a.s. Vrijdag met muzi kale medewerking van een drietal dans- orkesten in de groote Stadsgehoorzaal een weldadigheids-Soirée. waar ook het Leidsch a capella koor onder leiding van Willem Mizeé zich zal laten hooren. In het eere-comité hebben zitting geno men de rector-magnificus prof. dr J. A. J. Barge en voorts dr. J. J. L Duyvendak; prof. dr. N. van Wijk en vertegenwoordi gers van V.V.S.L., L.S.C. en de Unitas. GESLAAGDE UITVOERING MUZIEKGEZELSCHAP P. C. EN L. Met medewerking van „T.I.G." In „Zomerlust" heeft een groote schare vrienden van het muziekgezelschap P. C. en L. Zaterdagavond het concert dier vereeni- ging bijgewoond en van een uitstekend sa mengesteld programma kunnen genieten. Dit gezelschap gaf wederom blijk van goede studie onder leiding van den heer Bolderdijk en de resultaten zijn zeer tevre denstellend geweest. Nadat geopend was met de „Souvenir des Trois Vierges" nam de voorzitter de heer Sira het woord, die de kunstlievende leden, de donateurs enz. welkom heette en de directie dank bracht voor haar medeleven 'orgen herdenken onze stadgenooten. de :t J- J. Vallentgoed en mevr. M. Zirkzee. lende Rijnkade 16a, het groote voorrecht 'Jner 50-jarige echtvereeniging. bruidegom geniet hier ter stede een W® bekendheid, doordat hij gedurende Jaar werkzaam was als ambtenaar aan teidsche Universiteitsbibliotheek en uit n hoofde met zeer velen in aanraking am. Eerst zes jaar geleden werd hij ge galonneerd. 'aar ook in politieke kringen, in het bij- ^tar in de ryen ,jer motjerne arbeiders jong is de heer Vallentgoed een be- 5,™ figuur. Sedert 1927 heeft de heer jwntgoed voor de S.D.A.P. zitting in den 'aschen gemeenteraad en voorts is hij sedert de oprichting bestuurslid van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond. afd. Leiden. In 1916 werd hij benoemd in de staatscom missie voor de herziening van de salarissen van het Hocger Onderwijspersoneel. Als een aardige bijzonderheid vermelden wij tenslotte nog, dat het gouden bruids paar gedurende zijn geheele huwelijksleven geabonneerd is geweest en nog is op ons Blad. Beider gezondheidstoestand geeft reden tot dankbare tevredenheid. Dat dit nog vele jaren zoo moge blijven, is de oprecht gemeende wensch, waarmede ook wij instemmen in het koor der felicita ties. dat het krasse echtpaar in deze drukke dagen onophoudelijk toezingt. en voor het fraaie geschenk, n.l. meubels voor de zaal, waarin steeds geoefend wordt. Hij begroette dan de afgevaardigden van de Tuinvereerüging, de Voetbal- en Schaakclub en memoreerde de welwillende medewer king van de tooneelver. „Tot ieders genoe gen". Het muziekgezelschap groeit, aldus spr.. is gezond, maararm. Hij beval daarom de tombola met prijzen ten behoeve van de aanschaffing van nieuwe instrumenten van harte aan. Vervolgens verzocht de voorzitter den heer Planjer op het tooneel te willen komen, waarop hij met erkentelijkheid ge waagde van hetgeen deze vroegere voorzit ter voor de veVeeniging had gedaan en hem vervolgens installeerde als eere-voorzitter. De heer Planjer dankte in een geestig speechje voor deze onderscheiding. Onder groot enthousiasme is ook nog het door den heer Planjer vervaardigde P. C. en L. lied gezongen. Hierop toonde het gezelschap zijn ver dienstelijk kunnen, waarbij ons de zorgvul dige en correcte afwerking der diverse ver tolkingen is opgevallen. Er was daarbij voor variatie zorg gedra gen: na de ouverture „Vestale", volgde een zuivere en rythmisch zekere uitvoering van het bekende karakterstukje „Doornroosje's Bruidvaart". In de potpouri op Verdi's opera „Le Trouvère" viel ons de zuiverheid der koralen op. terwijl ook de soli goed geblazen werden. Met gratie en opgewektheid klonk de bekende „Wiener Praterleben" wals, waarop met veel sonore klankgeving de Tannhauser-fantasie van Gadenne volgde, die, na een ietwat onzekere inzet tot slot een triomfantelijk succes behaalde. Wel was de begeleiding van het keurig weergegeven „Lied aan de Avondster" niet bijzonder zui ver en waren er nog enkele andere twijfel achtige momenten, maar als gehee! maakte dit nummer toch veel indruk. De „Steeds Voorwaarts" marsch van den heer Bolderdijk en nog een extra-marsch vormden een levendig slot van het muzikale gedeelte, waaraan de directeur en de leden hun beste krachten gaven en dat zeker ge tuigenis aflegde van aller ernst en toewij ding. Na de pauze heeft de tooneelver. „T.I.G." de vele aanwezigen aangenaam bezigge houden met de geslaagde opvoeringen van de blijspelen „Het Slippertje" en „Het Kik kertje", die veel succes oogstten. De heeren A. Arentsen en P. v. d. Pijl verzorgden hierbij resp. de regie en het kapwerk. Na afloop was er een geanimeerd bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk en met muzikale medewerking van „The Melo dy Boys", die ook voor geanimeerde entre- act muziek hadden zorggedragen. Al met al was het een gezellige avond, die sprak van de uitnemende onderlinge ver standhouding der P. C. en L'ers en hun aanhangers. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Excursie naar het Gymnasium. Zaterdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging waarbii tevens was uitgenoo- digd de afd. Leiden van den Ned. Aan- nemersbond een excursie naar het nieuwe Gymnasium aan de Fruinstraat. Alvorens tot de bezichtiging van het. ge bouw werd overgegaan, hield de bouw meester de heer Neysingh, architect van Gemeene Werken een causerie in de aula van het gebouw. In een korte toelichting zette hij uiteen hoe de bouw tot stand was gekomen en hoe met betrekkelijk beperkte middelen een gebouw was ontstaan, dat aan alle heden- daagsche eischen voldoet. De bouwmeester schetste verder hoe hij door de terreinligiging en terreinbegrenzir.g er toe was gekomen een gebouw te bouwen met drie vleugels, opdai; aan alle kanten licht en lucht konden toetreden. Verschillende details van het gebouw werden besproken, toegelicht en verklaard. Ook bij de gebruikte materialen werd stilgestaan en een kort overzicht gegeven van de nieuwe materialen, welke werden toegepast. Bij den eigenlijken rondgang werden nog verschillende toelichtingen gegeven en enxele bijzondere constructie-details uit voerig toegelicht. De uitvoering van het gehee] wekte aller bewondering: vooral de aula en de hall met entree werden door allen geroemd. H-st geheele gebouw werd bezichtigd van kelder tot toren; od de laatste plaats ge noten allen van het prachtige uitzicht over de stad. Alvorens in de hall afscheid te nemen, dankten de heer Ponsen namens Bouw kunst en de heer den Ouden namens den Ned. Aann. Bond den heer Neysingh voor zijn welwillendheid om allen rond te,lei- den. waarbij de bouwmeester tevens werd gecomplimenteerd met het mooie gebouw, dat hij voor de gemeente Leiden heeft tot stand gebracht en dat. naar men hoopte, nog vele jaren de stad zal sieren. BINNENLAND. Beperking van vestiging van industrieel© bedrijven; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (2de Blad). Wijziging der Lager Onderwijswet; ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend (3e BI.), Het 75-jarig bestaan van „Bronbeek" her dacht 'Binnenland, 3e Blad). Ingesteld is een staatscommissie ter voor^ bereiding eener wijziging van de Wo ningwet (Binnenland, 3e Blad). Overdracht van het monument „Marine en Wetenschap" te Den Helder (Binnenl., 3e Blad). ST. ODO-KOORKNAPEN. Gistermiddag gaf kapelaan E. A. M. Paap met zijn St. OdcHkoorknapen een ouder middag. waarbü behalve de ouders, vele ge- noodigden, van hun belangstelling blijk gaven. Deze middag is. aldus den directeur kapelaan Paap. voornamelijk georganiseerd om ouders en andere genoodigden te doen hooren wat sinds September van het vorig iaar met het St. Odo-knapenkoor. door iiverig studeeren en repeteeren. is bereikt. De St. Odo-knapen gaven om beurten (het koor is verdeeld in een A. B en C groep) him liederen ten beste en.het ge boden© was alleszins de moeite waard, zoo dat de diverse nummers van het uitgebreid programma herhaaldelijk met gul applaus werden beloond Deken A. Homulle bracht na afloop hulde aan kapelaan Paap en de Odo-knapen, roemde dit eerste optreden als een groot succes en deelde vervolgens mede, dat bij het tweede opfreden het koer in uniform zal gestoken zijn. ..De jongens van nu", zoo klonk het in het laatst© lied uit „De Brulboei"die zullen nog van zich doen hooren! Laatste medische bulletin over Prinses Juliana. Het communiqué van dr. J. de Groot van hedenmiddag luidt: De gezondheidstoestand van Prinses Juliana is thans volkomen normaal. Het kraambed heeft ook verder een geheel ongestoord ver loop gehad. Hare Koninklijke Hoogheid voelt zich zeer goed en heeft heden reeds eenigen tijd in de buitenlucht vertoefd. Hiermede is het laatst© medi sche bulletin over Prinses Juliana verschenen. De medische zorg voor Prinses Beatrix is verder opgedragen aan dr. Carstens, kinderarts te Utrecht Deze heeft na onderzoek kunnen bevestigen, dat de jeugdige prin ses een volkomen gezonde baby is. De voeding, welke een geheel na tuurlijke ïA, gaat volkomen naar wensch. Prinses Beatrix heeft aan het einde der eerste week het ge boortegewicht, dat 3450 gram be droeg, reeds overschreden, terwijl de wekclijksche toename in ge wicht boven het gemiddelde is ge bleven. Prinses Beatrix weegt thans 3930 gram. BUITENLAND. Ifftler beziet het verleden en de toekomst (4e Blad en Buitenland le Blad). De Engelsche minister Eden is afgetreden. Ook Cranbourne gaat heen. Lord Hali fax minister ad interim (4e Blad en Buitenland en Laatste Berichten le BI.) Betoogingen in Oostenrijk (Buitenland, 1© Blad). De Russische Pool-expeditie is aan boord van twee ijsbrekers gegaan (BuitenL Gemengd 2e Blad). Succes van Franco bij Teruel (4e Blad). J ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In onze omgeving zal de wind geleidelijk tot Noord of Noord- West krimpen. De bewolking zal meest zwaar zijn, terwijl de tem peratuur iets zal stijgen. Neerslag van beteekenis wordt niet ver wacht. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Ir. A. van Dijk spreekt over Zeeland. Bovengenoemde vereeniging hield Zater dagavond in de Collegezaal van het Ka- merlingh Onnes laboratorium, haar vierden lezingavond in dit seizoen. De voorzitter, de heeT Göbel, opende met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder den spreker van dezen avond, ir. A. van Dijk, directeur van het Kon. Gen. M. S. G. Na in het kort het vermoedelijk ontstaan van het lage land aan de zee, waartoe ook Zeeland behoort, te hebben aangestipt, gat spr. een overzicht van het op de eene plaats aangroeien van het land door aanslibbing, het op andere plaatsen afbrokkelen en te niet gaan van polders en vruchtbare lan den. Aan de hand van projecties op het witte doek van kaarten, teekeningen en foto's gaf sp£. een verklaring van de wer ken en hulpmiddelen, die noodig zijn om het land aan de zee te ontnemen en ook aan de zee te ontworstelen, als zij tracht dit gewonnen land terug te nemen. We za gen polderdijken, schorren, slikken, steen glooiingen, het maken en wegslepen van zinkstukken. havens, de veerbooten van de Westerschelde, zeegezichten bij kalm weer en bij stormweer, een overstroomden polder en den dijkval op Noord Beveland, terwijl spr. tevens gelegenheid vond met enkele treffende beelden te wijzen op de schoon heid van het Zeeuwsche polderland, de schilderachtige kleederdrachten en mooie boerderijen. Ook enkele historische bouw werken ais de raadhuizen van Sluis en Zierikzce. het slot Haamstede, deden ons zien, dat in het Oude Zeeland menschen woonden, die gevoel hadden voor schoon heid. Aan het eind van zijn causerie had spr. ten hartelijk applaus in ontvangst te ne men, waarna de voorzitter hem namens de aanwezigen en het bestuur hartelijk dank zegde voor zijn zeer interessante lezing.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1