BINNENLAND der Wijziging Lager Onderwijswet LEID5CH DAGBLAD Derde Blad Maandag 21 Februari 1931 Overdracht monument „Marine en Wetenschap Bronbeek jubileert Ontwerp thans bij de Tweede Kamer ingediend EEN PIJPEN- EN AARDEWERKMUSEUM TE GOUDA GEOPEND. Voorbereiding wijziging Woningwet. STAATSCOMMISSIE, WELKE MORGEN ZAL WORDEN GEÏNSTALLEERD, INGESTELD. Ingesteld is een staatscommissie ter voorbereiding van een wijziging van de Woningwet, met de opdracht Beantwoording van de vraag, of. en zoo ja, in welke mate de Woningwet op het stuk van hare hoofdbeginselen wijziging, c.q. aanvulling behoeft. Onderzoek nopens moeilijkheden, waartoe het systeem en de tekst van de wet bij hare toepassing aanleiding geven. Dit onderzoek zal niet betreffen de financieele paragrafen der wet. In deze commissie is benoemd tot lid en vooratter: mr. dr. K. J. Frederiks, secre taris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken en zijn benoemd tot leden: W. J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer: J. Bakker, administrateur bij het Departement van Financiën: dr. ir. F. Bak ker Schut, inspecteur van de Volksgezond heid: mr. J. G. S. N. Beckers, lid van Ged. Staten van Limburg; W. Drees, lid van de Tweede Kamer; mr. P. A. van der Drift, administrateur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken; jhr. ir. G. de Graeff. inspecteur van de Volksgezondheid; jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, oud directeur der Volkshuisvesting en Bouw- politie van Rotterdam (voor de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten); ir. H. van der Kaa, hoofdinspecteur van de Volks gezondheid; mr. H. W. J. Mulder, admini strateur bij de Provinciale Griffie van Zuid- Holland; H. van der Schaar, lid van den Gezondheidsraad; ir. L. S. P. Scheffer. hoofd van de afdeeling Stadsontwikkeling van Amsterdam (voor het Nederlandsch In stituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw); J. Tjalma. burgemeester van Hoo- geveen: mr. J. Wilkens. diretceur van de Nederlandsche Hypotheekbank en lid van de Contactcommissie, gevormd door de ge organiseerde hypothecaire crediteuren en debiteuren, belang hebbende bij het onroe rend goed. Toegevoegd is aan die commissie als secre taris: P. A. Kouwenhoven, referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Za ken en als adjunct-secretaris: mr. C. J. M. A. van Rooy. Bepaald is, dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, afwijkend van dat van de meerderheid, tegelijk met het rapport der commissie aan Hare. Majesteit de Koningin te doen kennen. Naar wij vernemen, zal deze staatscom missie morgen om elf uur op het Departe ment van Binnenlandsche Zaken door Mi nister van Boeijen worden geïnstalleerd. Huldiging van Prof. Vening Meinesz. In tegenwoordigheid van vele auto riteiten en belangstellenden heeft he denmiddag op het terrein van den onderzeedienst te Den Helder het al gemeen Nederlandsch comité „Onze Marine" het monument, opgericht ter herinnering aan de samenwerking tus- schen marine en wetenschap aan den onderzeedienst overgedragen. Dit monument is in de eerste plaats een hulde aan prof. dr. Vening Meinesz voor zijn wetenschappelijk werk aan boord van Nederlandsche onderzeebooten. Met hem waren aanwezig de officieren van de on- derzeebooten. od welke de hoogleeraar zijn arbeid heeft verircht en de bemanningen van alle in de haven liggende vaartuigen van den onderzeedienst. Het monument bestaat uit een bakstee- nen bouwsel, in het midden waarvan een groote bronzen plaquette ter grootte van 70 bij 50 centimeter is aangebracht, ver vaardigd. door de Koninklijke Begeer te Voorschoten naar het ontwerp van den U.rechtschen teekenaar van der Zweep. Deze plaquette bevat als tekst: Samenwerking marine en wetenschap Zwaartekrachcmetingen in alle Oceanen over 100.000 zeemijlen per onderzeeboot door Prof Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz 1923—1937. Halverwege de plaquette zijn links een .groot marine-anke:- met kroon en rechts een slingerproefinstrument afgebeeld. Juist een maand geleden, op 21 Januari j.ltoen het steenen bouwsel nagenoeg ge. reed was. had de commandant van den onderzeedienst kapt.-luit ter zee J. G. van den Berg met eenige plechtigheid in het monument een oorkonde ingemetseld. Het monument is geplaatst in een spe ciaal daarvoor aangelegd bloemperk op het terrein van den onderzeedienst. Ondanks het feit. dat he* nog midden In den winter is. was er voor gezorgd, dat fleurige bloemen vandaag het perk sierden. Namens het comi „Onze Marine" droeg de heer W. J. van Dijck uit 'sGravenhage het momument aan den onderzeedienst over. Namens den onderzeedienst in Nederland en Nedrrlandsch-Indië aanvaardde de commandant van den onderzeedienst kapt. lui ter zee J. G. van den Berg het mo nument als blijvende herinner::;: aan de samenwerking van marine en wetenschap Prof Vening Meinesz dankte voor de hem gebrachte hulde. Viering van het 75-jarig bestaan. Commandant Rijnders tot luitenant-generaal bevorderd. Het Koninklijk koloniaal militair Inva lidenhuis „Bronbeek", de bekende stichting aan den Velperweg te Arnhem heeft gis teren onder groote belangstelling zijn 75- jarig bestaan gevierd. In 1863 door Koning Willem III gesticht, is Bronbeek gedurende driekwart-eeuw een tehuis geweest, waar de oud-militairen van het Indische leger een rustigen en wei-ver zorgden levensavond konden genieten. Feestelijk was het gebouw ter gelegen heid van dit jubileum versierd, Ook van vele particuliere woningen aan den Vel perweg wapperde de driekleur. Zaterdagmorgen om zeven uur stelden de staftrompetters van het korps rijdende ar tillerie zich in W-vorm op het voorplein op en lieten een aantal revellle-signalen hooren. Na het feestelijk ontbijt vereenigden de bewoners zich in de kerkzaal, waar ach tereenvolgens een R.-K. en een Protestant- sche herdenkingsgodsdienstoefening wer den gehouden. De officieele herdenkingsplechtigheid had te elf uur in het hoofdgebouw bij het rui terstandbeeld van Koning Willem Hl plaats. Nadat het Wilhelmus gespeeld was, werd allereerst het woord gevoerd door vice- admiraal Bauduin, die de gelukwenschen van H. M. de Koningin voor deze sympa thieke instelling overbracht, de hoop uit sprekende, dat aan Bronbeek nog vele jaren van groei en bloei mocht worden ge geven. De commandant, generaal-majoor C. A. Rijnders, sprak hierna een uitvoerige rede uit. waarin hij vice-admlraal Bauduin dank bracht voor de namens H. M. de Ko ningin aangeboden gelukwenschen. Na een welkomstwoord tot de aanwezi gen. schetste hij vervolgens de geschiede nis van Bronbeek. Commandant van Bronbeek waren ach tereenvolgens generaal-majoor Smits, ad judant i.b.d. van Koning Willem in, de beroemde luit.-generaal K. van der Hey- den, kolonel jhr. N. C. van Heum en lui tenant-generaal S. A. Drijber. Spr. deelde mede, dat ingevolge een door H. M. de Koningin en den minister van koloniën op sprekers voorstel genomen gunstige beslissing eenige oud-militairen, die vroeger in, Bronbeek verpleegd werden, weder opgenomen kunnen worden. Teneinde uiting te geven aan de gevoelens van dank en hulde aan den stichter van Bronbeek legde generaal Rijnders tenslotte een lauwerkrans aan den voet van het standbeeld van Koning Willem Hl. Nadat namens verschillende vereenigin gen kransen en bloemstukken bij het standbeeld waren geplaatst, bood de mi nister van koloniën, de heeer Weiter, de ge lukwenschen der regeering aan, daarbij mede sprekend namens de regeeringen van Ned. Oost-lndië, West-Indië en Cura cao en namens den minister-president dr. Colijn (die in het buitenland vertoeft) en minister Van Dijk, die plotseling verhin derd was aanwezig te zijn. Aan het slot van zijn rede, waarin hij wees op de beteekenis van Bronbeek voor hen. die medegewerkt hebben aan de grootheid van Nederland in de landen overzee, deed spr. mededeeling van de be vordering van generaal-majoor Rijnders, commandant van Bronbeek, tot luitenant- generaal. Voorts heeft H. M. benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau den diri- geerend officier van gezondheid H. D. Claus, chef van het hospitaal en de eere- medaille verbonden aan deze orde in zil ver toegekend aan H. Bollegraaf, schrijver en A. van Kesteren, ziekenverpleger. Hierna vond de aanbieding van geschen ken plaats. Namens het Kon. Ned. Ind. leger bood de kolonel van den generalen staf van het K.N.I.L., A. A G. Feuilletau de Bruijn een prachtig geschenk aan, bestaande uit een biljart, een nieuwe Philips radio-installatie voor de huiskamers en leeslampen voor de bedden in het hospitaal. Namens het Nationaal Jongerenverbond bood de heer A. van Schlebergen, voorzit ter der afdeeling Arnhem een bronzen pla quette aan met het opschrift „Jong Ne derland dankt hen. die in Indië het groot- sche hielpen verrichten". Door mej. Van Beeck Calkoen werd een borstbeeld van minister Colijn aangeboden en ook de verschillende leveranciers en vereenigingen, die vertegenwoordigd wa ren. lieten zich niet onbetuigd. Verschillende sprekers hebben nog hun gelukwenschen aangeboden. In de com mandantswoning vond des middags een drukbezochte receptie plaats, terwijl de be woners van Bronbeek des avonds werden vergast op een cabaret-voorstelling. Een unieke verzameling. DE GEASYLEERDE SPANJAARDEN VERLATEN GORINCHEM. In afwachting van den terugkeer der uit In tegenwoordigheid van vele autoritei- ons 'at?? gevluchte Spanjaarden zullen, ten uit Gouda en omgeving en velen van naar w« vernemen, de thans in de citadel- elders, o.w. de gedeputeerde van Zuid-Hol land, mr. J. D. Verbroek, de oud-burge meester van Gouda, Ulbo J. Wijs, de di recteur van het Mauritshuis te 's-Graven- liage, prof. W. Martin, de directeur van het Rijks prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden, prof. H. v. d. Waal, prof. W. von Massow uit Trier, dr. F. Kossmann, biblio thecaris van Rotterdam, dr. Hazewlnkel, archivaris van Rotterdam. A. A. Kok te Airsterdam voor den Bond Heemschut, mr. J. W. W. v. d. Hoeven, secr. van Stad en Landschap van Zuid-Holland en tal van andere belangstellenden is Zaterdag te Gouda een pijpen- en aardewerkmuseum geopend, dat gesticht is in het zeer bijzon der daarvoor geëigend gebouw „de Mo riaan" aan de Westhaven, een merkwaar dig oud koopmanshuis, waarin van 1600 tot aan de 18de eeuw gevestigd was de suiker raffinaderij „de Goecoop" en vanaf de 18de eeuw het bedrijf is uitgeoefend van den koffie-, thee-, snuif- en tabakshandel „de Moriaan", tot aan 1920, toen het gebouw door de gemeente Gouda is aangekocht om het te bestemmen tot huisvesting van het museum van oudheden. Dit museum bevat een onder de deskun dige leiding van den heer D. A. Goedewaa- gen bijeengebrachte unieke verzameling van pijpen en aardewerk van 1600 af. den 'ijd dat deze bedrijven in Gouda werden gevestigd, tot aan den huidigen dag en al wat met de historie van deze bedrijven ge durende drie eeuwen verband heeft ge houden. Door schenking en aankoopen zui len deze verzamelingen op peil worden ge houden, zoodat de gansche ontwikkelings gang van deze merkwaardige industrieën daarin blijvend tot uiting zal komen. Staking te Losser. Bij de N.V. Textielmaatschappij L. van Heek en Zonen te Losser is staking uitge broken. De directie had Zaterdag het pre- soneel nog bijeen geroepen en er op aan gedrongen het stakingsadvies der organi saties niet op te volgen. Vanmorgen om 5 uur, toen de eerste ploeg arbeiders, be staande uit vijftig man, aan den arbeid moest gaan waren er echter hoogstens zes a zeven, die de fabriekspoorten binnengin gen. Zoowel in de Overdinkelsche- als de Gronaustraat hadden vele belangstellenden zich verzameld. Hier waren ook de ver tegenwoordigers Vjin de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties aanwezig. De burgemeester van Losser, de heer Van Heivoort, die eveneens ter plaatse was, had voor politie-versterking gezorgd, doch deze behoefde niet op te treden, daar alles vol komen rustig bleef. Tot lang na vijf uur bleef het publiek op straat, in de omgeving der fabriek, bijeen. Bij de staking zijn 187 arbeiders betrok ken. Om half acht van morgen, toen de tweede Dloez aan het werk moest saan bijna honderd man ging ook niet meer dan een zestal arbeiders geen vaklieden Inaar binnen. P. J. M. VERSCHURE OVERLEDEN. Op 77-jarigen leeftijd is Zaterdag te Am sterdam overleden de heer P. J. M. Ver- schure, een bekende figuur in scheepvaart- kringen. Hij was directeur van de firma Verschure en Co, Van 1907 tot 1913 was de overledene lid van den gemeenteraad der hoofdstad voor de R.K, Staatspartij. Voor deze partij had hij ook zitting in de pro vinciale staten van Noord-Holland, Tot voor korten tijd was hij lid van Ged. Staten. Ook in kerkelijke kringen bekleedde de overledene verscheidene functies. Hij was Officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 23 Febr. a.s. te 10.15 uur op de begrafenis Buitenveldert. kazerne te Gorlnchem verblijvende geasy- leerde Spanjaarden met ingang van 25 Fe bruari worden overgebracht in het hotel „De Neder Veluwe" te Bennekom, gemeen te Ede. De overbrenging is noodig gewor den. omdat de citadel-kazerne met ingang van 1 Maart a.s. ter beschikking van de legerautoriteiten moet komen in verband met de legeruitbreiding. De geasyleerde Spanjaarden zullen in genoemd hotel, dat hen een geriefelijker verblijf biedt dan de citadel-kazerne, aan een gelijksoortig re gime onderworpen zijn als te Gorlnchem. Het toezicht zal door de politietroepen wor den uitgeoefend. Het maken van wandelin gen in de gemeenten Ede en Wageningen zal. indien onder toezicht, worden toege staan. Het hotel „De Neder Veluwe" staat geheel ter beschikking van de Spanjaarden. NED. VEREENIGING VAN RECHTS KUNDIGE ADVISEURS. De Nederlandsche vereenlging van rechtskundige adviseurs hield te Amster dam haar tiende jaarvergadering, onder ieiding van den voorzitter, den heer Ad. Graas. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester, redactiecommissie en van oen inlichtingendienst werden goedgekeurd De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden. de heeren Graas. Honing en de Vries, alsmede de redacteuren van het vereenigingsorgaan „De Rechtskundige Ad viseur", de heeren Koops, Spanjer en van der Heyden, werden met algemeene stem men herkozen. Tijdens het na afloop der vergadering door den voorzitter aangebo den diner huldigde de heer Spanjer den heer Graas voor diens grooten en ernsti- gen arbeid voor de vereeniging en bood hem namens alle leden een zilveren fruit schaal aan. lien ze tr-y NIEUWE MODELLEN NUMMERBORDEN. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen is omtrent de nieuwe modellen voor nummerborden van motor rijtuigen nog niets beslist en evenmin om trent den datum van invoering daarvan Deze datum zal in elk geval tijdig worden gepubliceerd. Koker 12 cachets 50ct. Proef doosje 2stuks lOct. 6487 (Ineez. Med.) Het reeds aangekondigde wetsont werp tot wijziging van de Lageronder- wijswet 1920 betreffende de bevoegd heid, verbonden aan de acte van be kwaamheid tot het geven van Lager Onderwijs en in verband daarmee de opleiding van onderwijzend personeel, is thans bij de Tweede Kamer inge diend. De voorgestelde wijzigingen betreffen, naar uit de memorie van toelichting blijkt, voornamelijk de kweekscholen, die voortaan vier leerjaren zullen hebben en voorts de financieele gelijkstelling tusschen openbare en 'bijzondere kweekschool en een regeling van de bevoegdheid tot het onderwijs geven. De driejarige kweekscholen, gelijk zij thans algemeen bestaan, bevredigen ook naar het oordeel van den minister niet. Om twee redenen zijn de drie jaren, welke de speciale opleiding tot onderwijzer omvat, te kort. In de eerste plaats heeft de kweek school in het eerste leerjaar in verband met uiteenloopende opleiding van de nieuwe kweekelingen eenige maanden noodig voor die leerlingen een groep vormen, die vol doende homogeen is om er regelmatig mee te kunnen voortwerken. In de tweede plaats is er het groote bezwaar, dat de practische oefening der leerlingen in het tweede en derde leerjaar in het gedrang komt, omdat het dikwijls niet mogelijk is voor die oefe ning voldoenden tijd te reserveeren naast de theoretische studie. Bij de vijfjarige kweekschool, die voor gesteld werd bij het in 1934 ingediend wets ontwerp, werd er van uitgegaan dat de alge meene kennis die het eerste leerjaar der oude vierjarige kweekschool gaf, elders kan en moet worden opgedaan, dat de eerste drie leerjaren theoretische vakopleiding moeten geven en dat in de hoogste twee leerjaren deze opleiding wordt voortgezet, maar nauw verbonden wordt met een ruime oefening van de leerlingen in de practijk van het lesgeven. Minister Marchant heeft deze vijfjarige kweekschool verdedigd in financieel opzicht met het betoog, dat zij niet meer zou kos ten dan de oude vierjarige, omdat in het vierde en vijfde leerjaar slechts ongeveer de helft van het normale aantal lessen zou worden gegeven en bovendien de afdeeling voor de opleiding voor hoofdakte zou ver vallen. De kosten voortvloeiende uit de invoe ring van de financieele gelijkstelling tus schen de openbare en de bijzondere oplei ding moesten worden gevonden door in krimping van het aantal kweekscholen. Minister Marchant nam daarbij aan dat de pas voorafgegane algemeene invoering van oc driejarige kweekschool, door afsnijding van het eerste leerjaar der vierjarige, niet anders dan als een overgangsvorm mocht worden beschouwd. Wanneer men thans wilde komen, aldus minister Slotenmaker de Bruine, tot een verruiming van de onbevredigende drie- oude vierjarige kweekschool weer in het leven te roepen, hetzij door het type der vijfjarige kweekschool volgens het ont- werp-Marchant in te voeren, dan zou dit niet zonder belangrijke vermeerdering van de tegenwoordige uitgaven mogelijk zijn, welke meerdere kosten niet gecompenseerd kunnen worden door vermindering van het aantal kweekscholen, omdat die verminde ring in 1936 al reeds een feit is geworden. Om reeds in dezen tijd te komen tot een voor vele jaren bevredigende opleiding zon der noemenswaardige toeneming van kos ten. dient het thans ingediende wetsont werp, dat een vierjarige kweekschool in voert, die evenals de tegenwoordige drie jarige voortbouwt op de kennis, die door het UL.O. of de eerste dnie jaren H.B.S. kan worden aangebracht. De opleiding wordt aan den bovenkant met een jaar verlengd. De onderwijzereakte wordt in wezen niet veranderd, zoodat ook de hoofd akte blijft bestaan. De leerstof voor de theoretische opleiding wordt niet uitge breid, maar het vrijwel gelijk blijvend aan tal lesuren van de drie leerjaren wordt ver deeld over vier, op die wijze echter, dat in de hoogste twee leerjaren ruimte van tijd zal blijven om de practische oefening der leerlingen behoorlijk tot haar recht te doen komen. Dat de onderwijzersakte een jaar later zal worden behaald, acht de minister geen bezwaar. Integendeel zal vermoedelijk het onderwijs er bij winnen, als de pas ge slaagden iets ouder zijn als zij de school binnentreden. Een gevolg van den overgang van het eene naar het andere stelsel is, dat het afleveren van nieuwe onderwijzers een jaar stilstaat. Zou dit in normalen tijd een bezwaar kunnen zijn bij de tegen woordige groote arbeidsreserve kan dit niet anders dan als een gunstige bij komstigheid worden beschouwd. Wanneer op den voet van dit wetsontwerp door wijziging van titel VI der L.O.-wet een afgeronde wettelijke regeling wordt ver kregen, zal niet langer een belangrijk on derwerp als de onderwijzersopleiding door Kon. besluiten worden geregeld en zal tevens de financieele rechtsgelijkheid tus schen het openbaar en het bijzonder kweek - schoolonderwijs, welke de wet sinds 1920 wenscht, maar welke nog altijd niet is in gevoerd, tot stand zijn gekomen. De uitgaven voor het onderwijzend per soneel en de huisvesting der kweekscholen zullen niet stijgen. Er moet dus enkel ge rekend worden op eenige vermeerdering van de materieele exploitatiekosten, welke stij ging de minister voor de rijkskweekscholen berekent op f. 4708 en voor de gesubsidieerde kweekscholen op f. 143.350. Daartegenover staat, dat voor de gesubsidieerde kweek scholen wegvalt de som van f. 255.000, waarop bij de ontwerp-begrooting-1938 ge rekend is als bijdrage in de kosten bulten die voor personeel. Als nieuwe post komt echter de rentevergoeding voor de gebouwen der gesubsidieerde kweekscholen, welke de minister raamt op f. 137.250. Volgens deze raming zou dus moeten wor de gerekend op een vermeerdering van uitgaven van f. 30.000. welk bedrag verant woord geacht mag worden op een totaal van f. 2.706.349. dat thans voor de onder- GELUIDS VERSTERKING-INSTALLATIE IN DE TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen, zal morgen in de Tweede Kamer een permanente geluids- versterking-lnstallatie in gebruik worden genomen. De installatie, welke 3 moderne band microfoons en 18 luidsprekers, alsmede de noodige versterkers omvat, is in hoofdzaak bestemd voor de verschillende tribunes, di plomaten-loges en de regeeringstafel. De microfoons bevinden zich op het spreekgestoelte, In een speciale tafeluit voering op de plaats van den voorzitter, en op de regeeringstafel. Hier werd de microfoon gecombineerd met een stijlvol bronzen luidsprekerhuis. dat 4 kleine luld- sprekerssystemen bevat. Van de achttien luidsprekerse werd er een 5-tal op de perstribune aangebracht, terwijl de overige luidsprekers over de an dere tribunes, de diplomaten-loges en den corridor werden verdeeld. De kleine luidsprekers op de regeerings tafel dienen om hetgeen op het spreek gestoelte en de voorzittersplaats gesproken wordt aan de regeeringstafel duidelijker verstaanbaar te maken. Wordt de micro foon van de regeeringstafel ingeschakeld, dan worden de kleine luidsprekers auto matisch buiten werking gesteld. Naast dit door Philips reeds uitgevoerde project overweegt men nog de aanschaf fing van luidsprekers in de zaal zelf, waar door de sprekers ook voor de leden der Tweede Kamer beter verstaanbaar zullen worden. Bij wijze van proef is e.n 8-tal luidsprekers provisorisch in de zaal opge steld. Bij een evt. permanente montage zullen deze onzichtbaar in de teakhouten lambrlzeering worden ingelaten. Waar schijnlijk zal na of tijdens deze proefne ming het oordeel van de leden der Kamer over deze tijdelijke uitbreiding gevraagd worden. KROONPRINS PAUL VAN GRIEKENLAND IN ONS LAND. Kroonprins Paul van Griekenland, die onlangs gehuwd is met de kleindochter i keizer Wilhelm, prinses Frederlka van Brunswijk. is met zijn gemalin od huize Doorn aangekomen voor een kort bezoek aan keizer Wilhelm en diens echtgenoote. BOND VAN JONG-LIBERALEN. In de algemeene vergadering van den Bond van Jong-liberalen. welke Zaterdag en gisteren te Den Haag is gehouden, heelt de secretaris, drs. G. van den Burg, het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat het ledental in het afgeloopen jaar aan zienlijk is gestegen. Het hoofdbestuur werd als volgt samen, gesteld: drs. H. A. Korthals, voorzitter; A A. C. Reedijk, H. v. d. Linde, drs. G. van d. Burg. mr. J. E. Goudsmit. mr. O. Asscau en A. Nawijn. In de vergadering van gisteren heeft me vrouw J. FortanierDe Wit over het on derwijsvraagstuk gesproken. Na deze rede heeft de vergadering een resolutie aangenomen, waarin wordt zegd. dat, hoewel niet terug gekomen ma? worden op het beginsel van de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, het een cultureel belang van de eerste orde moet worden geacht de open bare school te steunen, omdat deze als na tlonale school bij uitnemendheid de een held van ons volk versterkt. In verband met de groote paedagogisehe en hygiëm sche bezwaren van de huidige overbevolk te klassen en het groote aantal werklood onderwijzers, wordt verlaging van de leer lingenschaal bepleit, en, indien de finan cieele toestand zulks niet zou gedoogen het wegnemen van excessen op dit gebied Met nadruk wordt er op aangedrongen, dat gestreefd moet worden naar afschaf ling van het instituut, van den kweekeling met acte. INTERPROVINCIALE LUCHTBESCHER MINGSOEFENING IN DE DRIE NOORDELIJKE PROVINCIËN. Op Maandag 4 April a.s. zal, naar wij vernemen met machtiging van den mi nister van binnenlandsche zaken, in Dren the, Friesland en Groningen een interpro vinciale luchtbeschermingsoefening worden gehouden. Deze oefening zal bestaan rut een middagoefening, waarbij vooral de be richtgeving omtrent de bewegingen der vliegtuigen aan de onderscheidene gemeen ten aan de orde zal zijn, en een avond oefening van 21—23.30 uur, gedurende welk tijdvak ten aanzien van het dooven der verlichting, alle maatregelen zullen worden voorgeschreven, die ook bij werke lijk luchtgevaar van toepassing zijn. Daar bij verschillende oefeningen in pro vinciaal verband wel is gebleken, dat o oppervlakte van een enkele provincie i klein is om een goeden indruk te geven van het effect van waarschuwings- en ver duisteringsmaatregelen. is het toe te JU'- chen, dat de samenwerking van de d™"*" ken Commissarissen der Koningin en «w inspecteur voor de bescherming van bevolking tegen luchtaanvallen ge'e heeft tot een oefening, die een zoo uiv strekt gebied beslaat. jarige opleiding, hetzij door het type der wijzersopleiding in haar geheel is geraamd. DE „NIEUW AMSTERDAM" IN ROTTERDAM TERUG. Onder bijzonder mooie weersomstandig heden is de „Nieuw Amsterdam" van HollandAmerika lijn, die gedurende ee week in het dok is geweest bij w>"°" Schiedam, gistermorgen weer tcruJ°,.. bracht naar de Rotterdamsche Droogdo maatschappij. Negen sieepbooten van ton en de Rotterdamsche Droogdok MM schappij hebben het schip teruggeslceP Ditmaal hadden vijf vóór en vier acni liet schip vastgemaakt. Alles is pree cs P de minuut verioopen. Om zeven uur is n dok te Schiedam verlaten, om acht uur18 men stil water voor de haven van de I™ terdamsche Droogdok Maatschappij eI) half negen kon het schip reeds vas1' maakt worden. Hiermede was veel tijd S moeid, aangezien men de zware kettingen, die verleden week doorgei"" zjjn, weer moest bevestigen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12