WINTERSPORTGENOEGENS- Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Februari 1938 Derde Blad No. 23897 WEEKOVERZICHT ÏÏheumaf iek 78ste Jaargang Het Wiener Madel" en haar vrijers. laat* U toch wrijven akkers Kloosterbalsem PPÏTSCHLANIVS JONGSTE VERRASSING Dollfuss-wierk logt in pulnl Hoe men het teert of wendt, er kan geen twiijfel meer bestaan: Oostenrijk heeft ziin volledige «Itrfandigheid verloren en is verworden een vaza/l-staat van het Derde Rijk. Met deze gedachte zal men zich hebben te ver- joenen en er practiseh mede rekening moeten houden, wil men niet zich bulten de realiteit stellen. ginds den vrede van St. Germain heeft Oostenrijk geregeld voor zijn onafhankelijk heid moeten kampen. Het land was zoo danig ader gelaten, dat het feitelijk geen levensvatbaarheid meer bezat en kunst matig heeft het rijn eigen leven voortge sleept. Eenige jaren heeft het zich mogen verheugen in daadwerkehjken steun van Italië, terwijl het financieel door den Vol kenbond op de 'been werd gehouden, doch sinds het Hitler-regime in Duitsohland had getriumfeend. heeft het geen rustig uur meer gekend. Steeds verder wroette het jmtlonoal-socialismie en het totstandkomen van de as Berlijn—Rome vernietigde blijk baar iedere rem. Berlijn heeft in die as de leiding genomen en is geheel op eigen voordeel bedacht geweest. Men zou in zeker opzicht kunnen zeggten. dat Duitschland Italië „het verraad" van 1815 betaald heeft gezet.... Merkwaardig is ongetwijfeld, dat de Duitsche doorzetting in midden-Europa zoo vlak na de gebeurtenissen in de Duitsche rljksweer is gekomen. Hoewel langzamer hand bi kt. dat wü gelijk hadden, toen wij smaken van een conflict tusschen rijksweer en partü wij laten nu daar of al dan niet een monarchistisch streven daarbij was gemoeid valt nog steeds niet te constateeren. of er werkelijk gevaar voor het regiem heeft geheerscht. Doch zeer opmerkelijk is ongetwijfeld, dat de Fuehrer soo kort daarna in Oostenrijk heeft toege slagen en heeft gewonnen, omdat Schusch- nigz zich van allen daadtwerkeljjken steun verlaten gevoelde. Heeft Hitier de noodzakelijkheid gevoeld een succes in zijn politiek op korten «mijn naar voren te kunnen schuiven? We weten het niet. kunnen slechts gissen. Maar hoe het zij. Schiuschnigg is plot seling naar Berchtesgaden ontboden en daar werd hem de pen op den neus gezet. Ei moge veel overdrevens zijn in de be lichten daaromtrent, doch dit is niet aan twijfel onderhevig. In een soort ultimatum- vorm zijn hem daar de Duitsche eischen voorgelegd en de Oostenrijiksche bonds- hnselier. verlaten als hij zich voelde, heelt recapituleerd. Hii is gedwongen den wolf k) zijn schaapskooi binnen te laten, de Nazis deden hun entree in zijn kabinet en wolf in casu de nieuwe minister van imenlandsche zaken Seyss Inquart (men Kte op de keus van departement!) fat niets beters te doen dan de opgeving eigen politiek zoo duidelijk mogelijk te tnonstreeren: denzelfden dag van zijn instelling begaf hii zich naar Berlijn om h vreemde hoofdstad de bevelen van zijn wersten chef in ontvangst te gaan Mmen. Er behoeft geen enkele aarzeling meer te bestaan: in Oostenrijk herhaalt zich op «Kies den zelfden leest geschoeid, het verloop van zaiken in Danzig. Officieel is Danzig nog zelfstandig, maar ieder weet beter. Danzig is onverbreekbaar met het Derde Rijk verbonden. Met Shakespeare Beidt: wat is er in een naam.... Zoo zal het ook Oostenrijk vergaan: nu óe Nazis eenmaal hun intrede in de regee- hng hebben gedaan, is er geen terug meer mogelijk: als een olievlek zal hun macht zich uitbreiden en ook Schiuschnigg zal na tarter of langer tijd daaraan ten onder gaan. Weliswaar zijn de Westersche democra tieën thans opgeschrikt, maar wat kunnen ai doen? Men vergete vooral niet, dat het geen er geschiedt, officieel plaats vindt met volledige goedkeuring van Oostenrijk, zij. bet afgedwongen. Anders zou de zaak nog slaan, als Schuschnigg pertinent had ge weigerd en Duitschland dan had inge beten.... Hoe kunnen Engeland en Frankrijk in- Erijpen in bimienlandsche aangelegenheden van Oostenrijk, als de regeering accoord beet te gaan met de richting, die de zaken bebben genomen? Men moet het erkennen, de Nazi-politiek is weer eens even over rompelend als handig te werk gegaan, ge bruik makend van de algemeene verwqr- hngen in Europa, eenvoudig de wereld stel end voor een fait accompli! ^Eigenaardig, om geen sterkere uitdruk- ftae te gebruiken, is de houding van Italië J1 dezen. Het is niet aan twijfel onder hevig, dat Italië thans kan rekenen op het verschijnen van de Duitschers aan den I Brenner, hetgeen eens als een casus belli werd beschouwd. En wie garandeert Italië, dat de Duitschers daar zullen halt houden? is nog een Duitsch Tirol te bevrijden, taoals een Duitsch blad nog onlangs zoo ?«®harttg durfde te openbaren! Voeit italic zich dan onmachtig of is er een ■ff1?..van juistheid in de geruchten, dat kalie elders zal worden schadeloos gesteld? ff*" waar dan en hoeWii zien die ™?eli)kheld nog niet. In Spanje zegt men. ïftti dat lijkt ons te naief. Zelfs het «anco-Span)e zou nimmer, gelet op den .ffansehen aard. een Italiaansch gezag op ff; Iberisch schiereiland aanvaarden, de sansche geschiedenis is daar. om dat te be. wijzen. Men ziet. men tast in raadselen. stelt het totdusver voor, alsof de r^etnemssen niet meer zijn dan een ver- "ff12 van het Duitsch-Oortenriiksch ac te ie van lali 1836. maar de Duce is toch beSfJ e?n man der realiteit, om de ware Pars "let te onderkennen. Zelfs te nis en Londen doet men dat, al ver- fhrf men officieel nog slechts zeer voor- acntige uitlatingen. to°lrl,00pi? zal men zich Ü1 Duitschland len ac"ter genoemd accoord verschui- Son.il voorzien, dat ook Hitier dat bres i»i z?' hi' waarschijnlijk wel fan- te z» hooren, zal doen om niet al OtemT, f;oedsel te geven aan de aleemeene gerustheid over hetgeen van Duitsche wordt voorgesteld als een bevordering oen vrede name Tsjecho Slowakije zal zich wel - Laa! U 'Riet kwellen door rheumalische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- ligen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels door! 6388 (Ingez. Med.) zeer onbehaaglijk gaan gevoelen Het komt nu geisoleerd onder zwaren druk te liggen. Weliswaar schijnt het. dat door het Oos- tenrijksche voorbeeld op meer steun van Frankrijk en ook van Engeland zal kun nen worden gerekend, doch bepaald gerust kan vrijwel geen enkel lar.d in dusdanige positie zich meer gevoelen. Voor den Duit- schen en Italiaanschen ..bluf", zooals men het noemt, wijkt men toch geregeld terug Het vraagstuk van midden-Europa is op nieuw in een zeer gevaarlijk aspect beland. Zooals het momenteel staat, zal men eerst in Oostenrijk zelf den laatsten strijd waarnemen van Schusehnigtg tegen het opdringende Nazi-dom. Het schijnt, dat uit arbeiderskringen ook nog verzet te ver. wach'en is. maar een eigenlijke organisatie bestaat niet meer en zal niet meer her steld kunnen worden met Seyss Inquart aan binnenlandsche zaken En over dc kansen der voorstanders van een herstel der Habs- burgers behoeft men heelemaal niet meer te praten! Crematie B. Wilton. Zeer groote belangstelling op Westcrveld. Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag op Westerveld het stoffelijk overschot verascht van wijlen B. Wilton, grondlegger en gedurende vele jaren lei der van de Wiltonwerven. later vereenigd tot het groote bedrijf Wilton-Feyenoord te Schiedam, en president-commissaris van het City-concern dat in de vier groote steden van ons land eenige der voornaam ste bioscoop-theaters exploiteert. Onder de belangstellenden uit scheeps bouw en industrieele kringen bevonden zich o.a. de commissarissen, leden dei- directie en employees van Wilton Fey- enoord, de directeur van de Rotterdam- sche Droogdok maatschappij D. C. Endert Jr., de directeur van de Amsterdamsehe Droogdok Maatschappij W. Feninga, de heer Leis van Piet Smit en Co., de heer B. Theil. inspecteur van den technischen dienst der HollandAmerika lijn. de heeren A. P. Burgdorffer en Leeuwenberg, Surveyors van Lloyds Register and Ship ping te Amsterdam en te Rotterdam, ter wijl het filmbedrijf o.a. vertegenwoordigd was door vele commissarissen en de leden der directie van het City-concern. Terwijl het orgel het pelgrimslied uit ..Tanhauser" speelde werd de lóst. die be dekt was door een tapijt van bloemen, gevormd door een kruis van donker blauwe violen tusschen witte en paarse seringen, de aula binnen gedragen, gevolgd door de familieleden en naaste vrienden van den overledene, die met den rouwstoet waren mee gekomen en waaronder zich bevond mr. M. Siingenberg, oud-minister van Sociale Zaken. In de aula trad als eerste spreker naar voren mr. A. M. R. Beguin, notaris te Voor burg. die het woord voerde namens het departement Voorburg van de Mij. tot Nut van het Algemeen, ais persoonlijk vriend en ten slotte namens het bestuur van de vrijmetselaarsloge „Hiram Abiff", waal van de overledene lid was. Namens het City-concern sprak de heer E. Alter uit Den Haag, terwijl namens Avicultura het woord voerde, mede in naam van den voorzitter Baron van Heem stra. de heer Abach en namens Frans Rijs- dijks industrieele ondernemingen mr. C. W. A. Schurman. Een broer van den overledene, de heer F. M. Wilton, prees zijn broeder Bart als dengene, die de zaak van hun vader had groot gemaakt, en namens een deputatie van bazen en oud-bazen van de werf sprak de heer Bouman. Mr. Siingenberg noemde hem. die was heengegaan een merkwaardig man. wiens beteekenis uitgaat boven de bedryven waar hij zijn schouders onder zette. Hij was een groot Nederlander, een stoere figuur, naar het uiterlijk soms ruw maar met een blanke pit, die deed denken aan de krach tige energieke Nederlandsche kooplieden uit onzen gouden eeuw. Spr. besloot met woorden van troost tot mevrouw Wilton enden jeugdigen zoon van den overledene. Nadat de baar gedaald was, dankte mr. Frowein namens de weduwe voor de be langstelling. VROUWEN-VREDESGANG 1938. Evenals vorige jaren zal ook nu op 18 Mei, Volkenbondsdag, de Vrouwen-Vredesgang plaats vinden, de stille demonstratie van Nederlandsche vrouwen, die zonder onder scheid van godsdienstige of politieke over tuiging getuigen van haar wil tot vrede. Behoudens goedkeuring van B. en W. van 's Gravenhage wordt de Vrouwen-Vredes gang ditmaal wederom aldaar gehouden. De wijziging van de Bedrijfsradenwet. Adres van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de arti kelen 22 en 29 der bedrijfsradenwet. De voorgestelde wijziging van artikel 22 beoogt blijkens de memorie van toelichting, de adviseerende bevoegdheid der bedrijfs- raden uit te breiden zoodat deze zich in het vervolg ook over de economische belangen van het bedrijf zal kunnen uitstrekken. Volgens de memorie van toelichting ts het gewenscht om. nu wijziging van een ander artikel der wet noodig blijkt, deze gelegenheid te benutten om art. 22 aan te passen aan een inmiddels gewijzigden toe stand. Het hoofdbestuur merkt echter op, dat dit wetsontwerp meer doet dan de wet aan passen aan een gewijzigden toestand. Deze gewijzigde toestand toch bestaat volgens de memorie van toelichting hierin, dat in eenige andere wetten reeds een rui mere adviseerende taaik is gegeven aan de bedrijfsraden. Deze bevoegdheid leidt ech ter. noch in de vestigingswet, kleinbedrijf, noch in de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van onderne mersovereenkomsten, op specifiek econo misch gebied, maar zal ook hier verband blijven houden met de eigenlijke functie dezer raden, welke op sociaal gebied gele gen is. Hoogstens zullen de in deze wetten vervatte bepalingen ten gevolge hebben, dat (aldus de memorie van toelichting) de adviseerende taak van de bedrijfsraden ..zich in bepaalde gevallen ook kan uit strekken tot aangelegenheden op econo misch terrein liggende". De thans voorgestelde wijziging heeft echter ruimer strekking: zij geeft den be drijfsraden in het algemeen de bevoegdheid om zich met hun adviezen op het commer- cieel-economisch gebied te bewegen. Hier mede wordt terloops een princlpieele wijziging gebracht in de bevoegdheid der bedrijfsraden, een wijziging, welke belang rijke consequenties kan hebben. Aan de bedrijfsraden wordt hierdoor een bevoegdheid verleend op een gebied, waar voor zij niet zijn ingesteld, waarop zij in het algemeen niet deskundig zijn en waar voor zij geen verantwoordelijkheid dragen. De waarde van de adviezen van de ver schillende organen met adviseerende be voegdheid, die het bedrijfsleven vertegen woordigen, kan naar de meening van het hoofdbestuur alleen hierop berusten, dat deze erganen zijn samengesteld uit perso nen, die op het gebied, waarover zij heb ben te adviseeren, deskundig zijn en ver antwoordelijkheid dragen. Zou hiervan worden afgeweken en zou den organen worden belast met advisee rende bevoegdheid ook buiten het gebied dat zij bestrijken, dan zou daardoor aan de beteekenis en de goede werking van dit systeem worden afbreuk gedaan. Er zijn andere organen, belast met een adviseerende functie omtrent de economi sche belangen van het bedrijfsleven. Een zekere verdeeling en afperking van taak is. voor vruchtbaren arbeid, noodzakelijk. Ook waar het gewenscht wordt geacht, dat de adviseerende bevoegdheid van den be- drijfsraad een ruim gebied bestrijkt, zal zij uiteraard toch verband moeten houden met de belangen van den arbeid en dus vallen onder de huidige omschrijving. Zonder deze algemeene afperking van haar taak te laten vervallen, zou hieraan echter een bepaling kunnen worden toegevoegd, welke voorziet in de door den minister noodzakelijk geachte aanpassing. Op grond van bovenstaande overwegin gen meent het hoofdbestuur tot de Kamer het verzoek te mogen richten het bedoelde wetsontwerp aldus te amendeeren, dat in den tekst van het voorgestelde art. 22 dui delijk tot uiting komt de meer beperkte bedoeling, die blijkens de memorie van toelichting bij deze wijziging heeft voor gezeten, doch die daarin niet tot uitdruk king is gebracht, waardoor het zou blijven vaststaan, dat de adviseerende bevoegdheid van de bedrijfsraden. evenals thans het geval is, zich uitstrekt tot alle onderwer pen. welke op den arbeid in het bedrijf be trekking hebben en voorts (dit terwille van de gewenschte aanpassing) tot die onder werpen. waaromtrent op grond van een wettelijke bepaling, hun advies kan wor den ingewonnen. MEDISCHE KEURING VOOR ONDERWIJZERS. Verplichte „T.B.C.-verklaring" 1 April in werking. Blijkens een beschikking van den mi nister van onderwijs, K. en W. is de beëin diging van den termijn, binnen welken allen, die verbonden zijn aan een inrichting van onderwijs, moeten zijn voorzien van een medische verklaring als bedoeld in het T.B.C.-wetje van 7 December 1934, than3 bepaald op 31 Maart 1938. EERSTE REGIMENT VELDARTILLERIE VAN UTRECHT NAAR HARDERWIJK. De gemeenteraad van Harderwijk is tegen Woensdag as. bijeengeroepen ten einde o.m. een besluit te nemen inzake den kazernebouw. B. en W. stellen den raad voor aan het rijk kosteloos af te staan een groot terrein, liggende langs den Leuvenemschen weg en loopende van het hotel „Stadsdennen" tot aan den Dwarsweg, welke leidt naar den uitkijktoren. Aldaar zou dan komen een kazerne voor een geheel regiment veld artillerie. B. en W. zeggen, dat Harderwijk hierdoor een garnizoensplaats eerste klasse zal worden. Het is de bedoeling een complex van paviljoens met paardenstal te stichten vcor elke batterij afzonderlijk. Begin September zal het eerste regiment veldartillerie uit Utrecht zijn intrek te Harderwijk nemen. Dit zal tijdens den kazernebouw tijdelijk worden gehuisvest op het terrein Kranenburg, dat oorspronkelijk voor de veldartillerie bestemd was. VERSPREIDE BERICHTEN. Het stoffelijk overschot van de 101- jarige mevr. VersluysDolk, die te Delft is overleden, zal Maandag a.s. op de Alg. Begraafplaats te Hillegom ter aarde be steld worden. Zij heeft verscheidene jaren in die gemeente gewoond.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9