- PEREZ- aanpassen! BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag tB Februari 1931 PERZISCHE TAPIJTEN Seyss-Inquart te Berlijn De gevluchte Russische diplomaat Tof een goed milieu behooren Oosiersche kleeden LAND- EN TUINBOUW Kou bij Uw kind AANPASSEN, - LAAT VOOR U WASSCHEN! VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.V. Moskou blijft ongeloovig. Boetenko, de sovjet-diplomaat, die uit Roemenië vluchtte, om een toevluchtsoord te zoeken in Italië, werd andermaal dooi den minister van buitenlandse he zaken. Ciano. ontvangen. Boetenko zette opnieuw uiteen, welke re denen hem gedwongen hadden, de vlucht te nemen. Het dementi van Moskou, zeide hij, wordt door de bewijzen, welke ik zelf herwaarts bréng, gelogenstraft. Over Boetenko'-s aankomst in Italië wor den nog de volgende bijzonderheden ge meld: De Russische diplomaat overschreed met een yalschen pas den Hen Febr. de Joego-Slavische grens te Postumia en begaf zich naar Milaan, waar hij aan de Italiaansche politie zijn identi teit bekend maakte. Ter verifieering van zijn verklaringen ontboden de Ita liaansche autoriteiten eenige leden van de Italiaansche legatie te Boekarst, die Boetenko kennen. Nadat door deze con frontatie dc juistheid van Boetenko's mcdedecling gebleken was. werd hij naar Rome vervoerd. In een gepubliceerde officieele mededee- ling uit Moskou, waarin de echtheid van de door Boetenko in Italia afgelegde ver klaringen in twijfel wordt getrokken, wordt de meening uitgesproken, dat de zaakge lastigde zich in het geheel niet in Italië bevindt. Hier zou sprake zijn van een „witgardist", die zich voor Boetenko uit geeft. De sovjet-regeering is er dan ook van overtuigd, dat Boetenko zich nog in Roemenië in de macht zijner ontvoer ders bevindt en dat hij misschien reeds vermoord is. De sovjet-regeering handhaaft haar protestnota van 10 Februari derhalve ge heel en blijft op de algeheele inwilliging harer eischen staan. Tegelijkertijd heeft Litwinoff, aldus de officieele mededeeling. den Roemeenschen zaakgelastigde te Moskou verzocht, zijn regeering er van in kennis te stellen, dat de sovjet-gezant te Praag naar Boekarest is gezonden, om het verdere onderzoek in de zaak-Boetenko gade te slaan en zoo noo- dig met de Roemeensche regeering onder handelingen te voeren. Nog valt te melden, dat gistermiddag een zeer elegant gekleed persoon, die zich uitgaf voor secretaris der Sovjet-Russische ambassade te Rome. zich aan het hotel vervoegde, waar Boetenko logeert, en hem verzocht te spreken, daar hij een goede vriend van hem was. Boetenko weigerde echter den man te ontvangen. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14()C 6308 (Ingy. Med.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hebben pruimen een bestuiver noo- dig tijdens den bloei? Is de Reine Victoria een goede bestuiver voor de Dubbele Boerewitte? C. N. te O. Antw.: De Reine Victoria vormt veel goed stuifmeel en bekend is dat dit soort gemakkelijk zich zelf bevrucht. Gewenscht is by de meeste soorten, om deze niet alleen, maar gemengd met andere aan te planten. U zou de bevruch ting kunnen in de hand werken door tijdens de doet dat het best tegen den middag bij droog de eene op de andere boom over te brengen. U doet dat 't best tegen den middag bij droog weer. Door voorzichtig de bloemen aan te raken brengt U het stuifmeel gemakkelijk over. DE ALGEMEENE TOESTAND Krachtige taal inzake Oostenrijk. Het blijft Oostenrijk, wat de klok slaat! Het schijnt, dat de Britsche pers. mede door Eden's verklaringen in het Lagerhuis, zich herstelt van de jjerrassing der eerste dagen. Bij de meeste bladen is een, zij het nog zwakke, strekking tot een krachtiger reageeren op de gebeurtenissen in Oosten rijk waar te nemen. Deze neiging wordt versterkt door den stap van Henderson te Berlijn en de strooming in Oostenrijksche kringen tegen de overeenkomst met Duitschland. die zich vooral in vakver- eenigingskringen afteekent. Berichten uit Berlijn over te verwachten maatregelen op grond van de „samenwerking tusschen Weenen en Berlijn" hebben groote onge rustheid gewekt. Men 'wacht dan ook met ongeduld op de rede van Hitler. De „Daily Telegraph" betreurt het, dat de gebeurtenissen in Oostenrijk nog niet de oogen geopend hebben dergenen, die giste ren nog een regeling met Duitschland be pleitten door middel van koloniale conces sies. Het blad schrijft verder: „Men kan den duce gelukwenschsn met de nieuwe interpretatie, door hem gegeven aan een gebeurtenis, die hij zoolang verkeerd be oordeeld heeft. Een interpretatie die niet verzwakt lijkt door de overweging, dat de Duitsche vcl- ken, „vereenigd dcor banden van ras, taal en cultuur", niet alle ten Noorden van den Brenner wonen! Wat moet men doen? Geen enkel lid van den Volkenbond zal een be roep op artikel 16 doen. en indien nog iemand het deed, zou hij geen antwoord krijgen. Oostenrijk ls gedoemd hulp te zoe ken in de rede van Hitier. waarop men in onzekerheid wacht. De „News Chronicle" gelooft niet, dat Hitier klaar ls voor een oorlog, maar hij is vastbesloten ongestoord zijn weg te vervol- j gen met behulp van de typisch Duitsche methode van bluffen en dreigen. Moeten wij, zoo vraagt het blad, thans hem een halt toeroepen of moeten wij daarmede wachten, tot we het slechts ten koste van een onmiddellijken en verschrikkelijker! oorlog kunnen doen? De „Daily Herald" maakt zich ongerust over het lot van Tsjecho-Slowakije. Vele Engelsehen, zegt het blad, die zekere Euro- peesche gebeurtenissen hebben aanvaard als het bittere en onvermijdelijke resultaat der vredesverdragen, zouden iedere bedrei ging van Tsjecho-Slowakije beschouwen als een uitdaging van geheel anderen aard. De Fransche pers sluit zich daarbij aan. De Petit Parisien schrijft: Uit de stem ming In de Fransche politieke kringen mag men opmaken, dat Frankrijk, tegenover het gevaar van een geleidelijke onderwerping van geheel Midden-Europa aan de Duitsche bevelen, vastbesloten ls een krachtige hou ding aan te nemen, de eenige houding trou wens die een groote mogendheid welke al- gemeene belangen te verdedigen en bond- genooteh te beschermen heeft, waardig Ls. Volgens de „Excelsior" zouden Engeland en Frankrijk zich niet kunnen neerleggen bij de stichting van een everbewapend Duitsch rijk van tachtig millloen menschen. Een dergelijke goedkeuring zou nog moei lijker zijn voor Italië, dat een Duitschland, welks industrieele en militaire macht meer dan verdubbeld is. aan de Brenner zou zien, van waaruit Triest onmiddellijk bedreigd wordt. Rome heeft weinig tijd om te kiezen, tusschen Spanje en Oostenrijk. Parijs en Londen hebben nog minder tijd om Rome de keuze te vergemakkelijken/die met voorbijgaan van alle overwegingen van ideologischen aard en van eigenliefde, moet Beantwoorden aan de historische noodzake. lijkheden van Europa. De „Oeuvre" zegt: De toestand is ernstig, want als zich niet eenige gebeurtenis voor doet, die Duitschland tot matiging brengt, zal dat land een bedreiging voor geheel Midden-Europa worden, in de eerste plaats voor Tsjecho-Slowakije. Engeland wacht op Frankrijk en het blad zegt te weten, dat Delbos hard aan de aangelegenheid werkt. Men kan dus een krachtige houding in de Oostenrijksche kwestie verwachten. Naar de Washington Times meldt, heb ben de Vereenigde Staten, Engeland en Frankrijk besloten, de bepalingen van het Londensche vlootverdrag volkomen op te heffen, zoodat elk land voortaan In het opstellen van zijn vlootbouwplannen volko men vrij zal zijn. Slechts de verplichting tot wederkeerige vertrouwelijke inlichting om trent de vlootbouwplannen zal gehandhaafd blijven. Het lijkt ons nog uiterst voorbarig. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, omdat ze de verkoudheid recht- L ^streeks bestrijdt. VapoRub 6316 (Ingez. Med.) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Commanditaire vennootschap „Zuid- Ho'.iandse Zaadtelarü en Plan+enkwekerij M. Mank Zaadhandel". A 131. Ter Aar. iLangeraar) Beheerend Vennoot: A. N. M?nk. Ter Aa- Aantal vennooten bij wijze van geldschieters: één. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft aangehouden den 34-Jarlgen W. F. van de Wall, uit Den Haag, die onder dezen naam bij verscheidene Leidsche winkeliers bestellingen heeft ge daan en de goederen op een adres aan de Aalmarkt liet bezorgen. Aan dit adres ls de man evenwel volslagen onbekend. Winkeliers, die van dezen truc de dupe geworden zijn. gelieven zich in verbinding te stellen met de politie, afd. recherche De politie brandweer is gistermorgen uitgerukt voor een schoorsteenbrandje ten huize van J. v. d. Z., aan de Uiterstegracht nr. 184. ENGELAND Eden over Midden-Europa. Parlementaire steun voor een positievere houding. In antwoord op verscheidene vragen heeft Eden gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat hij nog geen volledige inlichtingen kon ge ven over de verandering in Oostenrijk, maar spoedig hoopte daartoe in staat te zullen zijn. Voorloopig kon hij mededeelen, dat de Engelsche gezant te Weenen den dag voor de ontmoeting te Berchtesgaden van het doel van de reis van Schuschnlgg op de hoogte was gesteld. Het advies of de mee ning van de Engelsche regeering was echter niet gevraagd. Den dag na het bezoek had de Engelsche gezant te Berlijn in opdracht der regeering de groote belangstelling van Engeland te kennen gegeven nopens de ontwikkeling der toestanden in Oostenrijk; deze mededeeling was voor kennisgeving aangenomen. De regeering was zelfs nu nog bereid tot gedachtenwisseling met de mo gendheden, die te Stresa de onafhankelijk heid van Oostenrijk op haar program gezet hadden, maar naar de meening der regee ring lag het thans niet meer op den weg van Engeland om in deze het initiatief te nemen. Op een nadere vraag van Churchill zeide Eden dat de Oostenrijksche regee- ring niet gevraagd had in welke mate de Engelsche regeering haar zou hebben willen of kunnen steunen, indien zij dc eischen van Hitier zou hebben afgewe zen. Dit was dus anders dan ln sommige bladen was gemeld. Eden herhaalde dat de Engelsche regeering de grootste sympathie koesterde voor de Tsjecho- Slowaakschc republiek en dat de Vol kenbond een zekere verantwoordelijk heid droeg voor het behoud van Oosten- rijk's onafhankelijkheid. Zoodra spreker in het bezit zou zijn van den juisten en volledigen tekst van de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst, zou hij het standpunt der regeering nader uit eenzetten maar voor het moment moest het Huls met deze mededeellngen genoegen nemen. De commissie van buitenlandsche zaken van de tot de regeeringsmeerderheid be- hoorende afgevaardigden, heeft anderhalf uur vergaderd, teneinde de Duitsch-Oosten rijksche kwestie te bespreken. Ongeveer honderd afgevaardigden woonden de verga dering bij. Nadat de jongste gebeurtenissen aan een bespreking waren onderworpen, al dus wordt in een officieel communiqué gezegd, bleek de commissie van gevoe len te zijn, dat het te eeniger tijd wen- schelijk zou kunnen blijken, dat Groot- Brittannië in Europa een „positievere" houding aanneemt, en zij wenscht der halve. dat er bij de regeering geen twijfel bestaat omtrent den volledigen steun der regeeringspartijen in een dergelijk geval. Naar Reuter hieraan toevoegt, zou het bezigen van de uitdrukking „positievere houding" niet beteekenen, dat de aanhan gers van de regeering iets van dien aard eischen, zij hebben de regeering slechts wil len verzekeren van den volledigen steun der betrokken leden, indien een dergelijke houding wenschelijk mocht zijn. JAPAN. Demonstratie tegen de partijgroepen. Ongeveer 400 leden van het z.g. ver dedigingscorps tegen het communisme hebben gisteren de partijgebouwen van de Minseito en van de Seiyoekai, wel ker afgevaardigden zich in den Rijks dag bevonden, bezet. Zij eischten ont binding van deze beide partijen, en vorming van een groote nationale een heidspartij, waartoe zij onderhandelin gen met de besturen dezer partijen wil den openen. Daar onderhandelingen echter werden afgewezen en de bezetting voortduurde, richtten de partijbestu ren zich tot den minister van binnen- landsche zaken, admiraal Soeyetsoe- goe, die na overleg met den hoofd commissaris van politie, de 400 demon stranten liet arresteeren. De Japansche bladen noemen het voor val ernstig. De demonstranten droegen borden met opschriften „Weg met de po litieke partijen". Zij beweerden zelf lid dei- beide partijen te zijn, en dat het be treden van hun eigen partijhuizen hun niet kon worden ontzegd. De pers maakt er den minister van binnenlandsche zaken een verwijt van, dat zulk een demonstra tie tijdens een zitting van den Rijksdag mogelijk is geweest. Op grond van het po litierapport heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat het hier een zuiver interne aangelegenheid der partijen betrof, en dat de zaak geen andere beteekenis had. De „Hotsji Sjimboen" meent, dat deze gebeurtenis de voorlooper kan worden van een groote wijziging in de belde politieke partijen en in dit verband wordt herin nerd aan de veelvuldige actie welke reeds op touw is gezet voor de organisatie vail een nationale of totalitaire partij. DUITSCHLAND ZWARE STRAF IN HET LEGER. Gevluchte officieren te Weenen. Op last van den Fuehrer is in de Duit sche militaire strafgevangenissen een zeer strenge straf ingevoerd. De manschappen, die zijn ingedeeld bij de strafbataljons, kunnen voor zekere misdrijven worden ge straft met absolute vrijheidberooving, ter wijl van elke drie dagen één moet worden doorgebracht zonder voedsel of verwar ming. Deze straf mag echter nooit langer dan tien dagen duren. Vijf Duitsche officieren van het lucht- wapen, die verleden week uit Duitschland naar Oostenrijk zijn gevlucht, in verband met Hitler's zuivering, zijn te Weenen aangekomen. Vier van hen zijn tweede luitenants, de vijfde is eerste luitenant. Zij dragen aris tocratische namen, welke met „von" be ginnen, en zeggen te hebben behoord tot de monarchistische beweging in het Duit sche leger. Reuter had met een van hen een on derhoud. Op een vraag, of de monarchistische be weging onder de officieren omvangrijk was, antwoordde de luitenant bevestigend. Hij vertelde bij Passau de grens over te zijn gekomen, voor deze werd gesloten. „Dat was enkele dagen geleden. Sedert kon niemand meer over de grens. Ik heb een tegenspraak gezien van het bericht, dat de grens onder bijzondere bewaking stond, maar deze is onjuist". De zegsman vertelde, dat ze niet met hun vijven tege lijk de grens hadden overschreden. Hij v/as alleen met een vriend en had de an deren te Weenen getroffen. Van de gebeurtenissen in Duitschland gaf hij de volgende lezing: „De reeds lang bestaande meeningsverschillen tusschen leger en partij werden verscherpt, toen de nat.-socialisten begonnen met hun pogin- Tegenstrijdige geruchten uit Berlijn en Weenen. De Oostenrijksche minister van binnen landsche zaken, Seyss-Inquart. heeft be sprekingen gevoerd met den rljksleider der S.S., Himmler, en den minister van buiten landsche zaken Von Ribbentrop. In aansluiting daarop werd de Oosten rijksche minister door Hitier ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had van 4 uur. Voorts bracht dr. Seyss-Inquart een bezoek aan minister-president Goering. Hedenmiddag zal hij per vliegtuig naar Weenen terugkeeren, na de opening der auto-tentoonstelling te hebben bijgewoond. Zooals men weet, ligt het reeds sinds Oct. in het voornemen van Goering, een reis nqar Oostenrijk te ondernemen, waartoe hij door Guido Schmidt voor een jachtpartij in Tirol is uitgenoodigd. In Dultsohe politieke kringen zegt men, dat Goering dit Jachtbezoek wellicht in Maart zal afleggen. Geruchten. Hardnekkige geruchten doen de ronde, volgens welke in de eerstvolgende dagen zeer belangrijke besluiten ten aanzien van Oostenrijk zouden worden genomen. Op economlsoh gebied zouden de douane rechten tusschen beide landen geleidelijk afgeschaft worden, zoodat men tenslotte zou komen tot een Duitsch-Oostenrjjksch tolgebled. Er zou een vaste verhouding tus schen de valuta van beide landen worden gebracht ln afwachting van de invoering eener gemeenschappelijke munt Het programma van gToote openbare werken zou worden uitgebreid tot Oosten rijk, in het bijzonder door den aanleg van autowegen en door het te werk stellen van Oostenrijksche werkloozen in den Dultschen landbouw en de Duitsche industrie, waar men op het oogenbilk arbeidskrachten te weinig heeft. Men verzekert te Berlijn, dat deze maat regelen zware financieele offers voor het rijk zouden medebrengen. Zij zouden wor den goedgemaakt door zekere voordeelen op het gebied der buitenlandsche politiek. Oostenrijk, aldus willen de geruchten we ten, zou ten aanzien van het antikomin- ternpact en den Volkenbond zijn politiek aanpassen aan die van het derde rijk. Wat de binnenlandsche politiek betreft: weldra zouden een nieuwe reorganisatie van het Oostenrijksche kabinet en een hervorming van het Vaderlandsche Front -tot stand komen. De nationaalsoclalisten zouden dan belangrijke portefeuilles krijgen. Kolonel Ada.m, de secretaris-generaal van het Va derlandsche Front, zou moeten verdwijnen, de natlonaal-socialisten zouden tot het front worden toegelaten en daar een cleél der leidersfuncties bezetten. Men verklaart, dat Schuschnlgg deze voorwaarden te Berchtesgaden zijn gesteld en dat Schuschnigg ze aanvaard zou heb ben. In regeeringskrlngen te Berlijn toont men veel vertrouwen in de verdere ontwikkeling van de Duitsch-Oostenrijksche betrekkin gen. Men geeft duidelijk te verstaan, dat. zonder dat men een directen „Anschluss" wil, het derde rijk hoopt, dat tusschen Duitschland en Oostenrijk dezelfde betrek kingen zuilen ontstaan, die reeds onder houden worden tusschen het rijk en Dan zig, dat formeel een vrije staat is gebleven. Te Weenen blijft men echter een toi- unie, verlaten van den Volkenbond en een militair verbond krachtig ontkennen De houding der arbeiders in Oostenrijk. De gevoelens, die bij de arbeidersklasse gewekt zijn door de ontwikkeling der Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen, vin den uitdrukking in een resolutie, die aan genomen is door de voornaamste gedele geerden van het eenige vakverbond ym Oostenrijksche arbeiders en bedienden Deze resolutie geeft Schuschnigg wederoni de verzekering van den algemeenen steun der arbeidersklasse bij zijn pogingen tot beveiliging van de toekomst van Oosten rijk. Zij eindigt aldus: „de Oostenrijksche arbeiders zijn voor den vrede, maar niet to- lederen prijs. Wij. Oostenrijkers, willen zelf de orde in ons huis verzekeren volgens onzen zin en in volledige vrijheid. De Oos- tenrljksche arbeidersklasse zal, zonder onderscheid van ideologieën binnen haar grenzen, haar weg zonder compromis tot de uiteindelijke overwinning vervolgen". De amnestie. De officieele „Wiener Zeitung" publiceert den tekst van de amnestiewet, welke daar mede van kracht is geworden. Behalve de reeds bekende bepalingen hcudt deze wet in, dat ook de ongeschikt heid op grond van de uitgesproken vonnis sen. om bCDaaldc rechten, betrekkingen en bevoegdheden te verkrijgen, wordt opgehe ven. Deze bepaling heeft betrekkin? op alle personen, die in den loop der laatste jaren wegens politieke delicten werden gestraft, om het even of zij hun straf reeds hebben ondergaan of niet Gistermiddag zijn de eerste personen, die onder de amnestie vallen, uit de hechtenis ontslagen. In totaal bedraagt het aantal politieke gevangenen te Weenen 510. Alle ontslagenen moeten een formulier teekenen, waarin er op gewezen wordt, dat zij zich voortaan van alle politieke activi teit moeten onthouden. Ook voor de studenten geldt de amnestie, Mussolini's houding De Informazione Diplomatica, welke al tijd de zienswijze van Mussolini weergeett, noemt de buitenlandsche commentaren op Itallë's houding belachelijk. In de verant woordelijke kringen te Rome beschouwt men de ontmoeting te Berchtesgaden en de besluiten van Schuschnigg als een na tuurlijken loop ln de betrekkingen tusschea Duitschland en Oostenrijk, gelijk die 11 Juli 1936 werden vastgelegd op grondstof van een oprechte wederziidsehe samenwer king tusschen belde landen, wat door de Italiaansche regeering werd verwelkomd als het begin van een nieuwe aera van vrede tusschen beide volken, die door hun gemeenschap van ras, taal en beschavinj zoo nauw zijn verbonden De overeenkomst van Juli stelt den we zenlijken aard van de betrekkingen duide lijk vast door de verklaring, dat Oostenrijk een Duitsche staat is en moest wel den wej voorbereiden voor een vergelijk, gegrond vest op een werkelijkheid, welke door nie mand miskend kon worden. Te denken, dat de Oostenrijksche onafhankelijkheid een permanente anti-Duitsche functie zou heb ben zooals bijvoorbeeld zekere Fransche kringen voorgaven, is eenvoudig dwaas heid. Het is de verdienste van de Italiaanschi politiek de beteekenis en de trekking vas de Julióvereenkomst in hun vollen om vang te hebben -begrepen. Deze actie Is doorioopend en samenhangend door Italië ontvouwd op de bijeenkomst van drie te Weenen ln November 1936 en te Boedapest Ln Januari van dit jaar. welke actie haar duidelijke verklaring vond ln de gemeen schappelijke verklaring van 17 Januari. De fascistische rgeering is steeds van oordeel geweest, dat alleen hartelijke sa menleving en nauwe samenwerking tus schen de beide Duitsche staten beantwoordt aan de onwrikbare verten voor Midden- Europa. Italië heeft voortdurend dit belang verdedigd tegen alle pogingen in Midden- Europa het zaad voor een geschil uit te zaaien en daarom ls het het werk blijven steunen, dat Schuschnigg, in volledige overeenkomst met Italië zoo moedig heeft voortgezet en dat hem de sympathie doet verdienen van allen, die inderdaad voor standers zijn van een politiek van vergelijk eri vrede. WITTE SINGEL 13 TELEF. no. 1206. 6333 (Ingez. Med.-) gen politieke controle uit te oefenen in het leger, dat krachtiger met nat,-socia listische leerstellingen moest worden door drenkt met behulp van de geheime politie, welke tot dusver over het leger maar wei nig jurisdictie had uitgeoefend. Uiteraard verzette het leger zich hiertegen, doch hier en daar begonnen mannen van de partij zich te doen gelden. Eenheden van de Rijksweer werd bevolen politieke bijeen komsten der nazi's bij te wonen. enz. Naar de meening van het leger deed Von Blom berg, de minister van oorlog, hiertegen niets, als hij de pogingen al niet aanmoe digde. Vandaar het verzoek om zijn ont slag. Ais gevolg van een en ander, stelde een krachtige monarchistische groep van offi cieren. w.o. vele generaals, een „putsch"- plan op, waarvan inbezitneming van een gebouw aan de Wilhelmstrasse te Berlijn door soldaten deel uitmaakte. Dit had op 17 Januari moeten gebeuren, doch op de een of andere manier was Himmler, het hoofd van de geheime politie, ervan op de hoogte gekomen en hij ging een dag tevoren naar Hitler met een lijst van de betrokken officieren. De leiders werden ge arresteerd en van de putsch kwam niets. Na de mutaties van 4 Februari begon de zuivering van het leger. Zij gaat steeds voort aan de hand van de lijst, welke Himmler machtig heeft kunnen worden. BELGIË Herdenking van koning Albert. Ter gelegenheid van den verjaardag van koning Albert hebben de oud-strijders zien in een plechtigen stoet door de straten der hoofdstad naar de crypte te Laeken begc* ven. De minister van oorlog, generaal Den», en verscheidene militaire leiders hebben uit naam van het leger een krans op het gr*1 van den koning gelegd. VEREENIGDE STATEN Geheime conferentie over de oorlogs- schulden Tegen Italië. Volgens de „New York Times" heeft pre- sident Roosevelt op het Witte Huis een ge- heime conferentie over het vraagstuk <ter oorlogsschulden gehouden, waarbij de mi nisters Huil en MorgeDthau en vertegen woordigers van het congres aanwezig ren. Roosevelt zou een nieuwe regeling de' schulden hebben voorgesteld, waarbij jen- minste een regeling voor de achterstallige termijnen zou worden getroffen, doch dij voorstel zou bij de afgevaardigden van n,el congres een koele ontvangst genoten Heo- ben. De conferentie eindigde zonder nten tot een besluit was gekomen. Het is niet zeker, of Roosevelt een scnOT omlijnd plan heeft voorgelegd of slecB» het congres wilde polsen, doch in kringen die in nauw contact met den pres. staan wordt gezegd, dat een der kleinere tcur-staten een plan had ingediend tot 1 geling van de achterstallige termijnen Regeeringskringen hebben den laa Jjj tijd op een nieuwe bestudeering van schuldenvraagstuk aangedrongen, vooral met het oog op een mogelijk Britsch—Ame' rikaansch handelsverdrag. m De New York Times meldt, dat de AJi' rican Federation of Labour het appel Stalin tot de georganiseerde arbeiders alle landen om de Sovjetregeering te n r te komen in geval van oorlog. verwar Matthew Woll. de vice-president van ae bond, verklaarde, dat de Sovjetregee'™ niet meer steun van de georganiseerde belders in de democratische rf dient, dan de regeeringen van Hi»" Mussolini verdienen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2