BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 17 Februari 1931 De strijd in het Verre Oosten VSSSCHERIJ BERICHTEN ELTAX 666 KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Lezing van den heer Wisman. Onder voorzitterschap van den heer J. G. Ballego, hield de afd. Lelden en omstre ken gisteravond haar maandelijksche bij eenkomst in hotel „Den Burcht". Te acht uur werd den zeer talrijken aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen en in het bijzonder den heer H. J. Wigman. oud-ad ministrateur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg (Javal, die zich bereid ver klaard had een lezing met lichtbeelden te houden over een „Populaire tocht van Bui tenzorg, via den Bergtuin Tjibodas en het oerbosch naar de toppen van de bergen Gedeh en Pangerango". Na voorlezing der notulen, het behan delen der Ingekomen stukken en het bal- ioteeren van eenige nieuwe leden, werd het woord aan den spreker gegeven, die zijn interessante voordracht begon met het een en ander mee te deelen over dege schiedenis van 's Lands Plantentuin en meer speciaal van den Bergtuin Tjibodas. Deze bergtuin heeft zijn ontstaan gedeel telijk te danken aan het invoeren van de kinaplant deze eerste plantjes waren afkomstig van den Leidschen Hortus op Java in 1852. Tjibodas ligt geïsoleerd op de helling van den Gedeh. De opzichter, die er de leiding heeft, woont er met een aan tal inlandsche werklieden. Uitvoerig be sprak de soreker hoe de toerist van Bui- tenzor™ in Tjibodas kan komen. Interessant bleek de rit op de ouderwetsche manier, met een wagen, bespannen met 3 paarden. De rit gaat tot het landhuis van den Gou verneur-Generaal langs den grooten post weg. die ten tijde van Daendels (1808 13111 is aangelegd en heel wat menschen- levens en geld kostte, via rijstvelden, thee plantages naar het hoogste punt. de Poentiak (1500 M.i Bij het landhuis van den Gouverneur-Generaal gekomen, staot men uit en wordt de wandeling gemaakt via den bergtuin, de oerbosschen, naar de bovengenoemde twee bergtoppen. Aan de hand van een groot aantal schitterende lantaarnplaatjes, vertelde spreker vele in teressante bijzonderheden over dien tocht. Ook van den bergtuin werd een en ander vermeld van de vele inheemsche en in gevoerde planten. Interessant waren de plaatjes van het oerbosch. die een goed beeld gaven van den weelderigen planten groei in een tropisch bosch. Een prachtige waterval stort zijn water over een pl.m. 120 M. loodrechten rotswand. Het water, dat uit den grond opborrelt en warm is, is beneden absoluut koud geworden. Na eenige planten te hebben bewonderd, bereikte het gezelschap de toppen van de Gedeh (3000 M.) en Pangerango (3033 M.) en besloot de spr. zijn voordracht. Een hartelijk applaus en een dankwoord van den voorzitter vormden de welvet- diende belooning voor den heer Wigman. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. Med.) vuld zien in de overname van de Oude Rijn- school van de Geref. Kerken, zoodat er nu 3 scholen door deze vereeniging worden geëxploiteerd. De school Heerensingel zal door grooten toevloed van kinderen verbouwd moeten worden, waartoe reeds in beginsel werd be sloten. Na deze rede kreeg mej. Janson. hoofd der school, gelegenheid een inleiding te houden over „Lastige en moeilijke kinderen". Mej. Janson hield een kort betoog, hoe men met verschillende kinderen moet omgaan en wees ook de ouders op hun plicht de kinde ren goed voor te gaan en bovenal ze in het gebed op te dragen tot God en de kinderen vroeg tot den grooten kindervriend Jezus Christus te leiden. Deze inleiding werd met gespannen aan dacht gevolgd. Hierna sprak de heer van Hilten, die het bestuur namens de ouders een poppenkast aanbood. Een der bestuursleden was bereid gevonden deze gratis te vervaardigen, ter wijl de heer Veerman het schilderwerk be langloos had verricht. Dit cadeau, dat in een der lokalen was opgesteld, werd onder har- telijken dank door het bestuur aanvaard. In de pauze werd thee rondgediend en bestond er gelegenheid, het werk der kleu ters te bezichtigen. Ook was er nog voor een aardige attractie gezorgd, waarvan de op brengst ten goede kwam aan den aankoop van een nieuwe piano. Na de pauze hield mej. Pothuis een decla matie, getiteld: „Zooals je ze daar voor je ziet", welke veel bijval oogstte. Aan het einde der vergadering sloot de heer Bakema na het zingen van den Avondzang dezen avond met dankgebed. Hierna bleef men nog een poosje gezellig bijeen. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Een film over de t.b.c.-verpleging. Het plaatselijk comité van het Fonds tot bestrijding der T.B.C. „Draagt Elkanders Lasten" had gisteravond in de dichtbezette Stadsgehoorzaal een filmavond belegd, wel ke tevens bedoeld was als een propaganda- samenkomst. De heer F. Eikerbout, voorzitter van het plaatselijk comité, sprak bij de opening zijn blijdschap uit over de groote opkomst om voorts met een enkel woord op te wekken als lid toe te treden. In aansluiting op dit inleidend woord heeft de penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, de heer De Jong een uiteenzetting van het D.E.L.-werk ge geven. Spr. merkte hierin op, dat het C.N.V. nu reeds 19 jaar actief aan het werk van de luberculose-bestrljding deelneemt. Had men aanvankelijk met zeer vele moei lijkheden te kampen, thans is hierin veel verandering gekomen. Er is nu een wijze van hulpverleening gekomen, welke allen verpleegden ten goede komt. Dank zij de samenwerking van medici en consultatie- bureaux is er thans een uitstekende ver pleging. Verlieten ruim. tien jaar geleden 45 a 70°/o der patiënten de sanatoria met open t.b.c., thans is dit teruggebracht tot 20Vo. Het werk heeft dan ook vele vruch ten afgeworpen. X>it is een reden te meer om actief te blijven. Dat een en ander groo te financieele offers vraagt, ligt voor de hand. vooral als men zich realiseert, dat vroeger volstaan werd met een kuur van zes tot tien maanden en dit tegenwoordig ls uitgebreid tot vaak twee jaar. De heer De Jong deelde verder nog mede, dat tijdens de bestaansperiode van D.E.L. voor ruim f. 600.000 aan hulpverleening verstrekt werd. Gedurende 19201937 ont ving alleen Leiden hiervan f. 20.500. Nadat spr. er nog op gewezen had, dat van de 2284 aangesloten vakvereenigings- leden in Leiden er 1395 lid zijn van het D.E.L.-fonds, wekte hij aandrang op er voor te werken, dat het laatste getal dichter bij het eerste komt te staan. In aansluiting op dit woord werd een film van het DE.L.-werk vertoond, welke ach tereenvolgens een indruk gaf van de ver schillende wlizen voor hulpverleening als daar zijn, de sanatoriumverpleging. de uitzending van zwakke kinderen naar va- cantle-kolonies en de woningverbetering. Een overzichtelijk beeld werd ook gebracht van het leven in de sanatoria „Sonnevanck" te Harderwijk en „Zonnegloren" te Soest- duT.-n. waarin de patiënten van D.E.L. in hcrldzaak worden ondergebracht. Na de pauze werden nog eenige andere films gedraaid, terwijl muziek van de Chr. Harmonle-vereeniging voor de noodige ai- wlsseling zorgde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Firma Ginjaar en Veerman, Middelweg 15. Leiden; meubelfabriek annex loon- zagerij. Vennooten L. Ginjaar en W. Veerman, Lelden. Firma A. Ladan, Lage Rijndijk 28, Lei den; handel in rijwielen, radio- kachels, waschmachlnas, wringers, stofzuigers, kin derwagens enz. Eigenaar A. Ladan, Leiden. Handelskweekerij „Die Leythe" (Beper kende Bepalingen), Hoofdstraat 46, Leider dorp. Vennooten L. van der Sijs Jr., pn J. van Wijck, Leiderdorp. Wijzigingen: Firma J C. van der Steen en Co., Pieters kerkgracht 18/20. Leiden] koek-, banket en sulkerwerkfabrlek. Wijziging handelsnaam in Voedings- en Genotmiddelenbedrijf „Het Leidse Wapen", firma J. C. v. d. Steen en Co. Firma Verheul en Los, Rijksstraatweg A. 310, Hazerswoude; graanhandel, zaden, peulvruchten-, pluimveevoederfabriek. Wijziging handelsnaam in G. Verheul. De zaak is verplaatst naar Voorschoten, Oranjekade 53 De pluimveevoederfabriek is opgeheven. F. J. Schreuder, Hoofdstraat 9a, Noord- wijk a/Zee; lood- en zinkwerken; winkel in huishoudelijke artikelen. Volmacht verleend aan G. J. Schreuder, Noordwijk a/Zee. Voor het examen „Bevolkingsboekhou ding", afgenomen door den Rijksinspecteur van de bevolkingsregisters te 's-Graven- hage, geslaagd onze stadgenoot de heer J. H. Visser. Op de te Schiedam gehouden zesde nationale slagersvaktentoonstelllng be haalde de firma I. Zandvoort's Slagerijen, hoofdkantoor Vleeschwaren en Oonserven- fabriek „De Rijnstreek' te Hazerswoude met een inzending fijne vleeschwaren en con - serven niet minder dan 10 prijzen en een eervolle vermelding. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is in den Bosch- en Gasthuizerpolder de 28-jarige landbouwersknecht F. S. bij het afsteken van mest uitgegleden, waarbij hij met zijn linkervoet op den scherpen rand van een steefcgraaf terecht kwam. De E. H. D. vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuisvermoedelijk waren eenige pezen doorgesneden. Gisteravond ls de 40-jarige H. F. D. in zijn woning in de Lombokstraat van de vliering gevallen en is daarbij met zijn maagstreek op de leuning van een stoel terecht gekomen. De E. H. D. bracht den man, die inwen dige kneuzingen had bekomen, ter onder zoek naar het Academisch Ziekenhuis. CHR. FRÖBELSCH. „PRINSES JULIANA". Jaarlijksche Ouderavond. Onder groote belangstelling is de jaarlijk sche ouderavond gehouden van de Chr. Fröbelschool „Prinses Juliana" aan de Hee renstraat. De drie lokalen der school, voor dit doel ingericht, waren bijna geheel ge vuld. De waarnemend voorzitter, de heer H. v. Cittert, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en verzocht te zingen Ps. 68 10, waarna een gedeelte van Matth. 5 gelezen werd. Na het gebed hield de voorzitter een openingsrede, waarin hij gewaagde van den grooten zegen, op den arbeid, welke door het bestuur en personeel der Chr. Fröbel scholen wordt verricht. Enkele jaren geleden werd de school ge opend met slechts 63 leerlingen en nu be zoeken reeds 128 kleuters deze school. Ook mocht het bestuur zijn wensch ver- VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 17 Febr. Tarbot f. 1.26—1.10 per Kg.; Tong f. 1.28— 0.90 id.; Heilbot f. 1.00—0.72 id.; Griet f. 38— 20 p. 50 Kg.; Groote schol f. 1512.50 ld.; Middel schil f. 17—14 ld.; Zetschol f. 30—19; Kleine schol f. 24—9 id.; Bot f. 9—6.50 id.; Schar f. 11—7.50 ld.; Poontjes f. 108; Groote schelvlsch f. 2320 ld.; Middel schelvlsch f. 26 —21; Klelnmlddel schelvlsch f. 2816.50 ld.; Kleine schelvlsch f. 2112.50 ld.; Groote gul f. 7.10—6.10 id.: KI. gul f. 8—8; Wijting f. 9— 4.60 ld.; Makreel f. 17—15 ld.: Klelnmlddel heek f. 4.15 p. 50 Kg.; enJv.en en en en heek f, 4.15 id.; Kleine heek f. 8.507.50 ld.; Kabeljauw f. 42—12 p. 125 Kg.; Vleet f. 2.20— 1.00 per stuk; Leng f. 5.10—1.25 ld.; Koolvisch f. 0,38—0,10 ld.; Rog f. 13—13 per koop. Aan den afslag 4 trawlers: IJM 46 met f. 2200; IJM 4 met f. 1640; IJM 42 met f. 1830; IJM 82 met f. 4690; RO 46 met f. 4140 en 8 loggers met versche vlsch: SCH 107 met f. 1470; KW 138 met f. 870; KW 70 met f. 680; KW 127 met f. 630; KW 110 met f. 580; KW 33 met f. 630; KW 40 met f. 920; KW 60 met f. 14. Frontnieuws. De Japanneezen beweren ten noorden van Welhwei een bres te nebben geslagen ln de eerste linie van versterkte Chmeesche stellingen, die ter bescherming van den Loenghai-spoorweg dienen. Voorafgegaan door tanks en pantserauto's zoo wordt gemeld, trok de Japansche infan terie door deze bres. waarna zich een ge vecht van man tegen man met de Chinee- zen ontwikkelde De Japanneezen verklaren eveneens het. op den noordelijken oever van de Gele Rivier gelegen Fenkioe te hebben veroverd Naar de Chineezen melden, hebben zij twee steden ln de provincie Tsjeklang her overd en de Japansche verbindingen langs den spoorweg TientsinPoekau, ten zuiden van Jentsjau doorgesneden. Het agentschap Domei meldt uit Peking, dat een Japansch detachement, dat in Noord-Honan langs den spoorweg Pening Hantoau opereert, bezit heeft genomen van Hweisie, dat oo nog geen 20 K M. ten N.W. van, Staslang is gelegen. De Chineesche militaire autoriteiten zijn vol vertrouwen dat de toestand zich voor hen ten goede keert.. Na een spannende week. waarin de Japansche troepen gelijk tijdig zijn opgerukt langs de spoorlijnen TientsinPoekau en PeipingHankau. zijn de Chineezen er thans in geslaagd hun stellingen te consolideeren Chineesche keurtroepen verdedigen de stellingen nabij de Gele Rivier en indien de Japanneezen trachten de rivier over te steken, zou hun dit duur te staan komen, aldus de Chinee sche leiders. S erke Chineesche detache menten zijn gelegen nabij Kaifeng, de hoofdstad van de provincie Honan. in af wachting van een mogelijke poging deT Japanneezen om de rivier over te steken en de stad aan te vallen. De Japanrehe op- marsph langs de spoorlijn Tientsien— Poekau zou reeds op moeilijkheden stuiten, Dc Chineesche vrouwen in den strijd. De leidster van het opleidingskamp voor Chineesche meisjes, kapitein Yiyun Tsjen. heeft aan de buitenlandsche journalisten verklaard, zoolang de oorlog zal duren, de Chineesche vrouwen zullen helpen in den strijd. Mej. Tsjen verklaarde verder, dat maatregelen genomen worden om de vrou wen van China te mobillseeren. De oudere vrouwen zullen achter blijven om voor de kinderen te zorgen en in de fabrieken te werken om de-,jongere vrouwen in staat te stellen naar bet front te gaan voor de ver schillende dienéten aldaar, zooals genees kundige dienst,, verpleging en propaganda. Kapitein Tsjen heeft een graad behaald aan de universiteit van Michigan en was voor het uitbreken van den oorlog tech nisch ambtenaar op het ministerie van spoorwegen. In het kamp, dat onder haar leiding staat, zijn reeds tweehonderd jonge vrouwen tusschen zeventien en twee en twinlg jaar ongeleid en naar het front gezonden, terwijl nog vierhonderd wachten om toegelaten te worden. In het binnen land zal nog een aantal van deze kampen worden opgericht. Amerikaan mishandeld. De Amerikaan Walsh heeft bij het Ame- rikaansche consulaat een klacht ingediend over mishandeling in Honkioe. de Japan sche wijk van Sjanghai. Hij beweert, dat een Japansche zeeofficier hem. na hem met een stuk. rubberslang afgeranseld te hebben, gedwongen hééft den vloer van het patrouille-posthuis te vegen en de in stuk ken gescheurde Amerikaansche vlag met voeten te treden. Wat oorlog kost. De minister van financiën, Kaya, heeft zich naar het paleis begeven, om den keizer het wetsontwerp met de buitengewone mili taire begrooting, in verband met „het inci dent in China" voor te leggen, nadat des betreffende besprekingen zijn gevoerd tus- schen de departementen van oorlog, marine en financiën. Deze buitengewone militaire bcgroo- ting, welke begin volgende week in den Landdag behandeld zal worden, is in totaal groot 4850 millioen yen, t.w. 3250 millioen voor het ministerie van oorlog, 1050 millioen voor het ministerie van marine, en een reserve van 550 millioen. Het ontwerp voorziet in de geraamde mili taire uitgaven gedurende 12 maanden van 1 April a.s. tot en met 31 Maart van het vol gende jaar. Dit buitengewone militaire budget zal gedekt worden door de uitgifte van obligaties ten bedrage van 4400 millioen yen. door de opbrengst der verhoogde be lasting welke in verband met „het incident in China" geheven wordt, ten bedrage van 300 millioen yen. door de verhoogde op brengst uit de gestegen tabaksprijzen van het regeeringsmonopolie ten bedrage van 10 millioen yen en door de toewijzingen uit de spoorwegen en andere speciale rekeningen, ten bedrage van 90 millioen yen. De totale uitgave van Japan wegens „het incident in China" zal op 31 Maart van het volgende jaar 7400 millioen yen bedragen, waarvan sinds het uitbreken van het incident tot 31 Maart van dit jaar 2560 millioen. De uit gifte van staatsobligaties zal in het vol gende financieele jaar ln totaal bedragen 5700 millioen yen. waarvan 4300 millioen ter dekking van het tekort op de buitengewone militaire begrooting en 800 millioen ter dek king van het tekort op de gewone begroo ting. DE ALGEMEFNE TOESTAND Seyss Inquart naar Berlijn. Natuurlijk blijft de aandacht op Oosten- ijk gevestigd, doch nieuwe gezichtpunten doen zich niet meer voor, waar men nog niets naders weet over den verderen gang van zaken Het Westen begint eenlgszins in bewe ging te komen en er zijn er. die van oordeel zijn. dat er nog „een kwantum" tijd is om Oostenrijk's totale onafhankelijkheid veilig te stellen, maar het ls ol. toch wel duidelijk dat er geen minuut tijd meer ls, m.a.w. dal het te laat is. Merkwaardig is ongetwijfeld dat de Nazi- minister Seyss Inquart reeds den eersten dag van zijn ministerschap naar Berlijn is vertrokken. Met recht geldt hier: In structies halen bij zijn chef. Hitler's invloed 'ls daarmede ten duidelijkste vast gelegd. WANT ÉÉN 1$ GÉÉN Daarom eischt da wet, dat uw fiets een rood achterlicht moot voeren, dat tevens als re flector dienst doet. Ziet toe, dat er een officieel goedgekeurd achterlicht op -Uw witte spatbord wordt gemonteerd (niet hooger dan 60 cm boven den grond!). Seyss Inquart. Scherper kon feitelijk niet tot uiting zijn gebracht, hoezeer Oostenrijks onafhanke lijkheid een mooie phrase is geworden. Schuschnlgg zal vermoedelijk pogen daar- van nog te maken, wat te maken ls. doch I veel zal' het -niet meer kunnen zijn. DUITSCHLAND Tegen het concordaat. Het orgaan der S.S. „Das Schwarze Korps", bevat een artikel, waarin uitdruk king wordt gegeven aan den wensch het op 20 Juli 1933 tusschen het derde rijk en het Vaticaan gesloten concordaat op te zeggen. Het blad beijvert zich aan te toonën, dat de bepalingen van het concordaat niet door het Vaticaan zijn in acht genomen. „Terwijl de meeste verdragen tusschen de staten", aldus het nationaal-socialisti- sche orgaan, „een opzeggingsclausule In houden, sluit het Vaticaan slechts overeen komsten voor onbepaalden tijd, hetgeen in het voordeel is van de kerk als insti tuut, dac weinig gevoelig is voor tijdelijke schommelingen". „Uit dien hoofde reeds", meent het blad, „is een voortdurende spanning tusschen de kerk en de andere verdragsluitende partij, die vol dynamisme zit en drang naar evolutie, onvermijdelijk. Die span ning heeft zich in meer landen, die een concordaat sloten, voorgedaan en zij dwingt tot herziening van de gesloten overeen komst". Het nazi-blad wijst er verder op, dat „het concordaat door Hitier werd gesloten op het oogenblik, dat het derde rijk pas begon met zich te organiseeren en nog piet de liberale constitutie van Weimar was te boven gekomen". „Trouwens," zoo verklaart het S.S.-or- gaan nadrukkelijk, „onderhandelingen tus schen partners, die beiden doordrongen zijn van totalitaire eischen. zijn bij voor- baat- tot vruchteloosheid gedoemd, zooals ook de concordaatsonderhandelingen se dert 1934 hebben aangetoond". Het orgaan is van oordeel, dat de bij het concordaat gewaarborgde rechten in zake de publicatie van herderlijke brieven en de bewegingsvrijheid van religieuze or den moeten worden herzien, of opgeheven, evenals verschillende „privileges", welke de Katholieke Kerk in Duitschland geniet. Het nationaal-sociaiistisehe orgaan ver wijt het Vaticaan vooral, geweigerd te hebben er rekening mede te houden, dat de nationaal-socialistische partij den Dult- schen staat van haar opvattingen heeft doordrongen. ENGELAND Maandag keert de Valera naar Londen terug. - De Indische grondwet. In het Lagerhuis heeft Chamberlain mede gedeeld, dat de Valera Maandag a.s. naar Londen terug zal keeren om de onderhan delingen te hervatten. j Naar vernomen wordt, is tot nu toe nog geen overeenkomst tot stand gekomen en komt de Iersche president niet naar Lon den om een overeenkomst te onderteekenen, welke reeds door de deskundigen ls uitge werkt. Wel schijnt de verwachting te bestaan, dat een overeenkomst tot stand zal komen. Ten aanzien van de moeilijkheden in Britsch-Indië zeide Winterton, dat de gou verneur-generaal er niet in kon toestemmen de gevangenen onmiddellijk in vrijheid te stellen. Onder de gevangenen bevindt zich een ge vaarlijk terrorist, die verscheidene misdaden op zijn geweten heeft. De commissie voor de agenda van het congres der nationalisten, dat Zaterdag zal worden geopend, heeft een resolutie aan vaard. waarin de nieuwe Indische grondwet van de hand wordt gewezen. In dez" resolutie wordt verklaard, dat een constitutie, om voor het congres aanvaard baar te zijn, gebaseerd moet zijn op onaf hankelijkheid en opgesteld moet zijn door de eigen vertegenwoordigers van het volk zonder inmenging van „eenig buitenlandsch gezag". ITALIË. Het Joden-vraagstuk. De Informazione Diplomatica publiceert het volgende bericht: De perspolemieken van den laatsten tijd zouden ln bepaalde buitenlandsche kringen den indruk kun. nen wekken, dat de fascistische regeering bezig is een anti-semletlsche politiek in Italië in te voeren. In verantwoordelijke kringen te Rome wijst men erop, dat deze indruk geheel onjuist is en men is van opvatting dat de geruchten als zoodanig voornamelijk hieraan te danken zijn, dat de anti-fascistische wereldcentra geregeld afhankelijk zijn van Joodsche elementen. Verantwoordelijke kringen te Rome zijn van meening, dat het Joodsche probleem slechts op éen wijze kan worden opgelost: door n.l. in eenig deel van de wereld, niet in Palestina, een Joodschen staat te stich ten. een staat in de volle beteekenis van het woord, die dus in staat zal kunnen zijn langs de normale diplomatieke en consulaire wegen alle Joodsche massa's welke over de wereld verspreid zijn, te ver- tegenwoordigen en tc beschermen. Het feit dat er ook in Italië Joden wonen, brengt niet noodzakelijkerwijze mee, dat er een specifiek Itallaansch-Joodsch vraagstuk bestaat In andere landen telt men de Joden bij millloenen, terwijl men in Italië op een be volking van ongeveer 44 millioen een aan- tal Joden heeft, dat varieert tusschen de 5J en 60.000. De fascistische regeering heelt er nimmer aan gedacht en heeft ook thans niet ln overweging maatregelen te nemen van politieken, economischen of moreelen aard tegen de Joden als zoodanig, voor- zoover zij tenminste niet vijandig zijn aan het bestaande regime. Bovendien is de fas cistische regeering gekant tegen lederen directen of indirecten druk, teneinde de godsdienstige vrijheden te ontnemen. De wet, die nu het leven van de Joodsche ge meenschappen regelt, functlonneert goed en zal ongewijzigd blijven. Desondanks behoudt zich de fascistische regeering het recht voor te blijven waken over de acti viteit der Joden, die sinds kort in Italië zijn komen wonen, en zij zal zorg dragen dat de Joodsche rol in de samenleving van de natie niet in wanverhouding zal gera ken met hun indlvldueele Intrinsieke ver diensten en met de numerieke belang rijkheid van hun gemeenschap. ROEMENIË Verklaring van Tatarescu. Tatarescu, minister van staat en minister van buitenlandsche zaken ad interim, heeft tegenover de pers verklaard, dat de regee ring van nationale eenheid op buiten landsch gebied de traditloneele politiek zal blijven volgen. Deze politiek heeft tot doel de handhaving van den vredë en de be vestiging van de onschendbaarheid der grenzen. De regeering wil eerbiediging der verdragen, eerbiediging der bondgenoot schappen en goede betrekkingen met alle staten. Versterking der betrekkingen met de andere staten van Kleine Entente en Balkan-Entente is een permanent doe! der buitenlandsche politiek. Deze belde en- lentes zijn een machtige waarborg voor de handhaving van den vrede ln Midden- en Qost-Europa. Het stelsel onzer regionale bondgenoot schappen heeft een machtig steunpunt in de vriendschap met Frankrijk, aldus Ta tarescu. De banden met Frankrijk worden nog versterkt door onze gemeenschappe lijke en blijvende belangen. De onvermoeide Britsche pogingen tot het behoud van den vrede en tot bescherming van de uit de verdragen Voortvloeiende rechten plaatst Roemenië in de lijn der Engelsche politiek. De regeering zal streven naar hartelijke en goede nabuurbetrekkingen met de sovjet-unie. Ook de betrekkingen met Duitschland en Italië zullen geconsolideerd worden. De regeering zal haar aandacht blijven wijden aan den arbeid der collec tieve veiligheid in het kader van het Vol kenbondspact. Het Geneefsche werk vcof den vrede en de veiligheid zal den steun cn de medewerking van Roemenië blijven genieten. Men zal zich verre houden van iedere ideologische discriminatie en van iedere inmenging ln de binnenlandse!» aangelegenheden van andere Staten, doen Roemenië zal ook geen inmenging van anderen dulden. Tatarescu wordt 22 Februari te Belgrado verwacht. Den dag daarop zal hij samen met den Zuid-Slavischen minister-presi dent Stojadinowitsj naar Ankara vertrek ken om de bijeenkomst van den Balkan- bond bij te wonen. JAPAN. De vlootbouw. De „Rivista Marittima", het officieel tijdschrift van de Italiaansche ml™T deelt in het Januarinummer een cn anoei mede omtrent de vlootbouwplannen van Japan. In het licht van de notawisselingra de laatste weken is dit bijzonder belang wekkend. Het blad zegt: Japan heeft op stapel staan twee oorlog* bodems van 46.000 ton. In project is o p j» oogenblik nog 1 oorlogsbodem van 46.w ton. iin Boven het gewone aanbouwifrogram SJ voorts in bewerking 5 kruisers van 7J0v w met 15 c.M. geschut, 17 jagers van verscni- lende grootte en 6 onderzeebooten. Wij vernemen voorts, dat het in de j* doeling der Japansche marine-autorite'1* ligt het aantal schepen van 46.0000 ton 5 te verhoogen. opdat Japan tegen den UJ dat Engeland met zijn wapening gereeo zal kunnen beschikken over 14 pen, waarvan 5 van 46.000 ton en kleinere afmeting. r. Ter vergelijking kan medegedeeld den, dat Engeland in 1942 de beschouw* zal hebben over 25 linieschepen terwli de thans ln omloop zijnde geruchten den bevestigd einde 1943 daar nog5 sc pen aan zullen worden toegevoegd, n» Singapore te statlonneeren vloot zou in sterkte van linieschepen gelijk in sierste van unicscnepen de Japansche Wat betreft het lm" materieel, dat benoodigd is voor de pc llging van deze llnievloot. voorzien at bestaande plannen echter in aanzu kleinere getallen kruisers, Jagers en* de Japansche vloot tegen dien tijd za zitten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2