STADSNIEUWS Voor onze lezers 1 gedenkplaat DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 No. 23895 Causerie van Jhr. mr. B. C. de Jonge oud G.G. van Ned.-Indië „Blijde Gebeurtenis' HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over „grepen practijk' uit de Kunstschilder Piet van der Hem Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D rtSTpfer 'ïegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.19 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per mnd.) besprak hierna een conflict, dat was ont staan over het interpellatie-recht, dat de Volksraad voor zich opeischte, maar dat De oud-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië jhr. mr. B. C. de Jonge, zou op uitnoodiglng van het Leidsch Comité voor Indische Lezingen gisteravond in het klein-audltorium van het Academiege bouw een lezing houden, welke was geti teld: „Grepen uit de practijk". Lang voor het uur van aanvang was het groot-auditorium tot de laatste plaats be set. Onder de aanwezigen waren de rec- tor-magnificus, prof. dr. J. A. J. Barge, de pro-secretaris van den academischen se naat prof. dr. N. J. Krom. alsmede vele bestuursambtenaren en oud-bestuursamb tenaren uit Ned. Indië en zeer vele studen ten w.o. velen uit onze overzeesche ge- vesten. Na een inleidend woord van den voorz. I der noodigende cie„ den heer W. F. Zoete- meyer, ving jhr. De Jonge zijn causerie san met de gedachte weer te geven, welke I bij spr. opkwam, toen hem de uitnoodiglng bereikte, om hier te komen spreken, n.l. f het niet was het brengen van uilen naar liihene om te Lelden over ons Indië het 1 voord te voeren. Maar anderzijds achtte I spr. het toch gewenscht om over zijn Indi- Irfie ervaring hier te spreken, omdat er Iwer Indië vaak zulke vreemde opvattin - I pa gekoesterd worden, waarbij men vaak I :og te veel vast houdt aan de traditioneele 1 arattingen. Men heeft geen begrip van I:»: levenskrachtige en moderne Indië en lïiié is over dit wanbegrip uiterst ge- lfkkeld, soms overgevoelig. Het is alleszins gewenscht In dit cen- Itirni van toekomstige Indische bestuurs- I mbtenaren over het land hunner toe- limst te spreken, vooral omdat deze op leiding hier toch steeds een theoretische I roet zijn. Men vergeet, dat de omstandig- Itrien in Indië geheel anders zijn dan hier; I hetgeen hier goed is, is niet altijd goed 1 in Indië. Spr. wil het dezen avond hebben over de positie van het land. de positie I van de volksvertegenwoordiging en de po- I sitie van Indië in verband met de regee- I ring. De positie van het land. De positie van een koloniaal land, is de I positie van de overheersching, al valt er I in ons Indië van deze overheersching I slechts zeer weinig te bemerken en al be- I toeft men vrijwel geen maatregelen te I nemen om rust en orde in het land te zaarborgen. Men kan tot in de diepste I binnenlanden doordringen en overal zal I men een kalme, ijverige en rustige bevol king ontmoeten, steeds gaarne bereid hulp en diensten te verrichten, wanneer men die van noode mocht hebben. Toch komt het wel voor, dat de figuur van overheer sing naar buiten treedt. Een dusdanig geval heeft zich voorgedaan toen de vraag zerd opgeworpen of de crisisordonnantiën zei van toepassing zouden zijn op de zelf- I besturen. Er waren adviseurs, die spr. in I overweging gaven van de contracten met I beze zelfbesturen gebruik te maken om I met een beroep op het algemeen belang I tee crisisordonnantiën in te voeren. Spr. I was het hiermede niet eens, daar hij op 1 het standpunt stond, dat deze ordonnan tiën zonder meer geldend waren voor ge heel Indië, als gevolg van onze souverei- riteit. De volksvertegenwoordiging. Spr. behandelde vervolgens de positie I v®n den Volksraad, waarbij spr. er op vees, dat deze een geheel andere positie inneemt dan de Tweede Kamer bij ons. spr. heeft steeds het standpunt gehuldigd, nat alle groepen uit de bevolking in den Volksraad vertegenwoordigd moeten zijn; bij het gedeelte van den Volksraad, dat door de regeering wordt benoemd, heeft jpr. alleen degenen geweerd, waarvan be- j «ffld was, dat zij voorstanders waren van I tei scheiding tusschen Indië en het moe- oerland. Aan hen, van wie verwacht kon J borden, dat zij in de oppositie zouden zijn, I heeft spr. onder de zoo juist genoemde restrictie toch een plaats in den Volks raad ingeruimd. De Volksraad lijdt soms aan een min derwaardigheidscomplex, hij meent soms, Jat men in achting voor den Volksraad teort schiet. Dit komt echter slechts voort mt onbekendheid met de staatsrechterlijke Positie van dit college. Bij een conflict lateien den Volksraad en de regeering neetlt de conflictenregeling in werking, «aarbij aan den G.-G. de bevoegdheid j ™r<it Verleend besluiten uit te voeren, te al zijn deze in den Volksraad verwor- pit wapen dient echter met groote omzichtigheid gehanteerd te worden,maar i ®jaren van crisis, zooals spr. deze heeft ÏJódmaakt, was het soms onvermijdelijk. is nog verkrijgbaar de van de geteekend door den och is in de eerste drie jaren van de rfÏÏv s*echts elf keer van de conflicten- J-jeung gebruik gemaakt, waartegenover i k' ,d^ to 213 keeren in deze periode ziin j^iten van den Volksraad gevolgd «d tovloed van den Volksraad op den van zaken is dan ook zeer groot. Spr. Jhr. de Jonge. volgens spr. den Volksraad niet toekomt. Een interpellatie in den Volksraad heeft een geheel andere beteekenis dan hetzelfde recht in de Tweede Kamer. Een interpel latie is meestal een vorm en veelal een scherpe vorm van critiek op de regeering. De consequentie van een interpellatie in de Tweede Kamer kan zijn, dat de regee ring moet aftreden; in den Volksraad be staat zulk een consequentie niet, daar de gouverneur-generaal slechts verantwoor ding schuldig is aan den Minister en deze weer aan de Kamer. Maar daarbij komt dat bij art. 95 van de Grondwet de regee ring uitgenoodigd kan worden om in de vergadering der volksvertegenwoordiging aanwezig te zijn, terwijl het overeenkom stige artikel 69 van de Indische Staatsre geling zulk een bepaling niet bevat. Bo vendien zou een interpellatie in den Volks raad het gezag ondermijnen, alsmede ook het prestige van den Volksraad zelf. Niet vergeten mag voorts worden, dat de re geering in ons land steunt op de Kamer, op de pers en op het publiek; wordt de regeering aangevallen, dan vindt dit weer klank bij de zoo even genoemde organen en partijen. De positie^an het gezag. In Indië heeft de regeering dergelijke steunpunten niet. integendeel zij, die cri tiek op de regeering oefenen, krijgen daar meestal den grootsten aanhang. Tijdens sprekers bewind is er wel beweert, dat hij het volk tot razernij gebracht en de amb tenaren rebelsch gemaakt heeft, maar daarna, toen men beter begreep waarom de maatregelen, waarvan men aanvanke lijk de noodzakelijkheid niet kon inzien, waren getroffen, heeft zich een algeheele evolutie voltrokken. Men kwam tot de overtuiging, dat het een kwestie van „te zijn of niet te zijn" was en deze evolutie, waartoe de Indische gemeenschap ln al haar geledingen heeft meegewerkt, is het schoonste, wat op dit gebied ooit is voorgekomen. Uitvoerig toonde spr. de noodzakelijkheid aan van de breideling van de pers en van de vrijheid van vereeniging en vergade ring. De Inlander komt gauw onder den invloed van en laat zich ras opruien door extremisten. Bovendien werkt het funest als de Indische bevolking zou zien, dat het gezag door opruiende taal en persartikelen wordt ondermijnd. Een inlander is spoedig geïntimideerd. In Indiê moet bovendien ook de vrijheid bestaan om loyaal te zijn en te blijven. Zonder de genoemde brei deling verliest men ook den goeden kijk op de politieke bewegingen. Het is verheugend te constateeren, aldus spr.. hoeveel verstandige Inlanders men aantreft, die ae verdiensten van de Ne- derlandsche regeering ten hoogste weten te waarde eren, die dankbaar zijn voor de rust en de welvaart, die Nederland het land heeft gebracht. Zij weten, dat het schild, dat Nederland boven Indië houdt, heel wat minder druk kend is, dan wanneer dat schild door een ander land zou worden opgehouden. Maar men hoede zich voor zelfoverschatting en men betrachtte werkelijkheidszin. Men zij voorzichtig met het maken van plannen en het verkondigen van theorieën welke niet te verwezenlijken zijn en die op teleurstel- line moeten uitloopen. Maar er zijn anderen, die dergelijke dingen niet zeggen, maar die stappen on dernemen om te doen, namelijk door zich Uitgevoerd in kleurdruk op kunstdrukpapier (formaat 45 x 60 c.M.) waarvan een verkleinde reproductie in zwart voorkomt op pagina 1 van het 2e blad van 31 Januari Prijs 10 ets. (ingelijst f. 0.95) afgehaald aan ons bureau of aan de adressen in de omliggende gemeenten vermeld in ons blad van 10 dezer. bekwaam te maken tot het vervullen van hooge functies en het bezetóen van ver antwoordelijke posten. Het Indische Gou vernement zal dezulken gaarne helpen en dergelijke plannen bevorderen. Prof. Van Asbeck heeft in een in 1931 uitgesproken Diesrede erop gewezen, dat er zich in de internationale politiek een wijziging voltrekt, waarbij de verschillende landen 'meer en meer samenwerking zoe ken Dit dient ook te geschieden tusschen Indië en Nederland. Dit wordt ook in Indië meer en meer ingezien en door vereeni- gingen in Indië meer en meer aanvaard. Zoowel op staatkundig als op politiek ni veau dienen Indië en Nederland meer naar elkander toe te komen. De aanstaande In dische bestuursambtenaren, aldus besloot spr., kunnen hiertpc het hunne bijdragen; zii kunnen mede arbeiden tot wederzijd- sche samenwerking en wederzijdsche waar deering. GEREF. SCHOOL LUSTHOFLAAN. Ouderavond. Te ongeveer 8 uur werd deze ouderavond welke onder leiding stond van den heer Yntema met het zingen van een psalm, gebed en Schriftlezing geopend. Daarvoor was er reeds gelegenheid-geweest tot het bezichtigen van de handwerken der meis jes. Vele moeders en ook enkele vaders maakten hiervan gebruik. Na het korte openingswoord van den voorzitter, kreeg mej. v. d. Horst gelegenheid eenige liede ren te zingen met de leerlingen. Eere aan de leidster en de kinderen voor de keurige wijze, waarop dit gedeelte van het pro gramma werd uitgevoerd. In de pauze werd aan de ouders gelegenheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen en eens te praten met de onderwijzers en on derwijzeressen. Uit het druk gebruik, dat hiervan gemaakt werd. bleek wel hei me deleven met en de belangstelling voor het werk der kinderen. Na de pauze hield de heer Pothuis, het hoofd der School een inleiding over: „De fantasie van onze leerlingen". Fantasie is het opbouwen van nieuwe voorstellingen met de voorstellingen, die de kinderen reeds bezitten. Spreker noemde de fantasie een rijke gave Gods. Door haar kunnen we ons toestanden en dingen voorstellen, die we nooit hebben gezien. Door de fantasie gaat het verleden weer voor ons leven en kun nen we ons voorstellingen maken voor de toekomst. Ook onze Idealen zijn niets an ders dan fantasievoorstellingen. De fanta sie oefent grooten invloed uit op het ge moedsleven en het wilsleven. Docir de fan tasie kunnen we en vooral bij kinderen vinden we dit veel in een droomwereld leven van louter geluk en onze fantasie voorstellingen prikkelen onzen wil om onze idealen na te jagen. Zoo kon Paulus zeg gen. dat hij jaagde naar de volmaaktheid, omdat hij een fantasievoorstelling had van die volmaaktheid. Spr. onderscheidde nog scheppende fan tasie. zooals we die vinden bij schilders, beeldhouwers en musici en geleide fantasie die vooral bij het onderwijs van groot be lang is. Bij kinderen kan de fantasie zulke vormen aannemen, dat ze bijna geheel in een droomwereld leven, die ons onwaar achtig aandoet. Voorzichtigheid is hier ge boden. Spr. behandelt het verschil tusschen fantasie en leugen en verder verschillende soorten van leugens, die we bij kinderen vinden. Bij de leugen weet het kind, dat het liegt. Hier is zonde. Met vele pakken de voorbeelden uit jarenlange ervaring, wist spr. zijn gehoor van begin tot eind te boeien. Met voldoening mogen bestuursleden, ouders en personeel terugzien op dezen ge- zelligen avond, welke door ongeveer 200 ouders werd bezocht. Wel een bewijs van het meeleven en de waardeering der ouders De heer Pothuis ging voor in dankgebed en sloot hiermee de vergadering. Zaterdag a.s. hoopt Ue heer H. v. d. Zeeuw den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad als conducteur bij de Haagsche Tramweg Maatschappij. ORGELCONCERT REMONSTRANTSCHE KERK. Fred, de Nie (orgel). Chr. v. d. Kwast (tenor) De heer Fred, de Nie. organist der Re- monstraatsche Kerk, geeft bij tijd en wijle een orgelconcert, dat steeds serieus is voor bereid en waarbij hij dan degelijke proeven vah bekwaamheid aflegt, die des te meer bewondering afdwingen, wanneer men be denkt. dat deze kundige organist blind is, dus alles memoriseeren moet en deson danks zelden of nooit een fout maakt. Hij had het zich niet gemakkelijk gemaakt en bewees in diverse fuga's van Buxtehude, Pachelbel. Bach en Honegger, alsmede in eenige beminnelijke werkjes, o.a. van Guil- mant. hoe zeer hij zijn geliefd orgel be- heerscht en hoe hij er ook in muzikaal opzicht meer en meer rijpe vertolkingen op weet te geven. Wij hebben reeds dikwijls gewezen op de loffelijke capaciteiten van den heer Fred, de Nie, om welke reden wij daarover dus kort zijn. Hij behoort voorts tot de weini gen, die jonge musici de gelegenheid geven, zich in het openbaar te doen hooren, het geen prijzenswaardig is. Want de loopbaan van een jong artist is vol voetangels en klemmen en daaronder behoort het groote probleem, hoe ln vol doende mate ervaring en routine ln het optreden te verkrijgen, iets wat onmisbaar is, om zich op den duur vrij en ongedwon gen in een groote ruimte te kunnen en te durven geven. Onze stadgenoot Christoffel van der Kwast, die ditmaal zijn medewerker was, vat de zangstudie met den vereischten ernst op. Wanneer wij dat van vroeger al niet wisten, zouden wij het op zichzelf reeds tijdens zijn optreden van gisteravond er varen hebben. Onder doeltreffende technische leiding ontwikkelt zich zijn nog jonge, aangenaam getimbreerde stem. die aan kracht gewon nen heeft, in juiste banen. Het materiaal „staat goed", klinkt ongeforceerd en draag krachtig en zal op den duur, speciaal aan de uiteinden hoogte en laagte zeker nog meer groeien. Het klinkt echter alles nog te schoolsch en onbewogen, meer alsof een van buiten geleerd lesje wordt voorgedragen, dan dat wij het gevoel hebben, dat de zang reeds van binnen-uit gedragen wordt. Maar bij een jong zanger Is het begrijpelijk, dat vooralsnog de nauwlettende aandacht vóór alles uitgaat naar een voorzichtig en zoo juist mogelijk produceeren van den toon. waarop dan later een zielvoller expressie volgen kan. Zóóver zijn wij dus nog niet, maar verheugend is de juiste technische ontwikkeling, ook van den ademsteun, die tot alle goeds kan leiden en die ln ver gelijking tot vroeger optreden reeds een aanmerkelijken vooruitgang aanwijst. De klinkervorming in het bijzonder die van de e en de 1 is al vèrgevorderd en van knijpen is geen sprake. Moge op den duur die der medeklinkers die nog te slap zijn daaraan evenredig worden. In Aria's van Caldara en Handel. In en kele der prachtige Weihnaohtslieder van Cornelius en tenslotte in Wagner's „Gebet" uit Rienzi, heelt v. d. Kwast getoond op den goeden weg te zijn, om het tot een ge waardeerd tenorzanger waaraan in ons land altijd veel behoefte is te kunnen brengen. Aan Wagner moet hij zich echter voorloopig nog niet wagen: deze verelscht rijpere stemmen en veel grooter overtui gingskracht. Indien v. d. Kwast rustig op deze wijze voortgaat, zal zijn fraaie tenor een uitste kende kracht kunnen worden, doch vóór alles zal daartoe noodig zijn een zich geestelijk verdiepen, opdat gevoel en muzikaal begrip groeien. Want dit is essen tieel om naast een mooie stem, een audi torium te kunnen boeien. Mogen zij, die BINNENLAND. Utrechtenaar om onbekende redenen ia Duitschiand gearresteerd. 13e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De sociëteit te Krommenie afgebrand. (Gemengd, 3e Blad). Het Nederlandsch elftal vastgesteld voor den wedstrijd tegen België. (Sport, 3e Bladi. BUITENLAND. Seyss Inquart naar Berlijn. (3e Blad en Laatste Berichten en Buitenl., Ie Blad). Wat de gevluchte sovjet-diplomaat Boe- tenko vertelt. (3e Blad). Maandag hervatting der Engelsch-Iersche besprekingen. (Buitenland, le Blad). Wat „het incident in China" Japan kost. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. verwacht Voorloopig is in onze omgeving nog Oostenwind te verwachten met lichte tot matige vorst des nachts en overdag tot boven het vriespunt stijgende temperatuur. Hedenmorgen werd geseind: Weest op uw hoede. de opleiding van v. d. Kwast in handen hebben, daaraan dus speciaal hun aan dacht wijden! De heer De Nie heeft hem volgzaam be geleid. Het concert werd slechts door een matig aantal toehoorders bijgewoond. O. L. SCHOOL HAVERSTRAAT. Geslaagde Ouderavond. In het geheel met belangstellende ouders gevulde gymnastieklokaal van boven genoemde school werd gisteravond een ouderavond gehouden, die bijzonder in den smaak is gevallen. Het wnd. hoofd der school, de heer W. Caro. opende deze vergadering, in het bij zonder zich richtende tot die ouders, vier kinderen de school gaan verlaten. Vervolgens werden welkom geheeten de ouders van de kinderen, die met den nieu wen cursus de school zullen gaan bezoeken. De voorzitter spoorde de aanwezigen aan om te zamen met het personeel der school en de Oudercommissie, den goeden naam van de school hoog te houden. Vervolgens wees spr. op het feit, dat de school dit jaar de hoogste inschrijving had van nieuwe leerlingen. Daarna kreeg de voorzitter der Ouder commissie. de heer P. Kruit, het woord. In de eerste plaats sprak hij een woord van dank tot mevr. de Vos. de afgetreden pen- ningmeesteresse der Oudercommissie, die tot nu toe od voortreffelijke wijze haar werk in het belang voor de school heeft verricht. Na voorlezing van jaarverslag en het verslag van de penningmeesteresse volgde de pauze. Tijdens deze pauze, die tevens benut werd tot het gebruiken van een kopje cho colademelk en een koekje, werd gelegen- he4d gegeven om zich met het onderwijzend personeel te onderhouden. Na de pauze werd een film vertoond ge titeld ..Een avontuurlijk huwelijk" waar voor de heer T. K. Lingsma de zorg op zich had genomen. De heer Caro kon in zijn slotwoord met vreugde constateeren, dat ook deze avond er weder één was geweest, die de goede verhouding tusschen school en huis zal be vorderen. MONUMENTENVERORDENING. Naar men ons mededeelt, ligt de door den Gemeenteraad in ziin vergadering van 17 Januari 1938 vastgestelde Monumenten- verordening ter secretarie dezer gemeente gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1