BUITENLAND LEiDïCH DAGBLAD - Eerste Bfad Woensdag 16 Februari 1938 VISSCHERÜ BERICHTEN De strijd in het Verre Oosten DAGBLADRECLAME BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS. Jaarvergadering van de afdeeling Leiden, Jongerengroep. In het V.C.F -huis hield de Jongerengroep van de afd. Leiden van den B. v. N. O. haar uitstekend bezochte jaarvergadering. Na het gezamenlijk zingen van eenige liederen, met banjo-begeleiding, cn piano- soli van een der dames-leden, werd dc ver gadering geopend door den bestuursgcdele- geerde. Hij constateerde, dat in het afge- loopen jaar de groep weer gegroeid was. Na afhandeling van eenige huishoude lijke zaken kwam de bestuursverkiezing ain de orde. De samenstelling van het bestuur was nogal moeilijk met het oog op de be langen van de candidaten voor het hoofd akte-examen. De tooneelgroep besloot een één-acter in studie te nemen, terwijl de muziekafdeeling op denzelfden voet zal voortgaan. Met zang. muziek en een kopje thee bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Naamlooze Vennootschap Eonda's Vee- voederhandel. Oude Vest 23. Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: Bonda's Vee voederfabrieken N.V. J. van der Stok, Oude Rijn 10, Leiden. Handel in glas en porselein, aardewerk en luxe artikelen. Wijziging handelsnaam in: Erven van wij len J. van der Stok. Volmacht verleend aan: J. H. J. van der Stok en A van der Stok. Leiden. Gebroeders Bloot, Badstraat 17, Katwijk a. Zee. Loodgletersbedrijf. Uittredend vennoot: J. R. Bloot, dd. 4 Febr. 1938. Nieuwe vennoot: G. J. Bloot J.Rzn. Jr. E. Bogerman. Hoorn 88, Alphen a. d. Rijn. Kruidenierswaren, enz. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: grossier- derij in koloniale waren. Firma H. Laros Fzn., van Manöersloostr. 3052. Alphen a. d. Rijn. Handel in manu facturen en aanverwante artikelen. Door uittreding van den vennoot C. Laros Is de vennootschap onder firma onder den naam: firma H. Laros Pzn. met ingang van 5 Januari 1938 ontbonden. De zaak wordt voortgezet door den over- blijvenden vennoot H. Laros, onder den ouden naam. Procuratie verleend aan: A. Laros-Esveld. Alphen a. d. Rijn. LEIDSCHE CHR. JEUGDORGANISATIE „PHEBE" EN CHR. JONGEMANNEN VER. „OUDE VEST". Ouderavond. De L. C. J. O. P. en de C. J. M. V. „Oude Vest" hielden in de stampvolle zaal van „Dsn Burcht" hun jaarlij kschen ouder avond. Om ongeveer kwart voor acht opende de heer J. Stigter dezen avond met het laten zingen van Gez. 3 L waarna gebed. Hierna las hij een gedeelte voor uit Luc. 19. Spr. heette allen welkom en wees op het feit. dat tot nog toe-de L. C. J. O. P. en de C J.M. V. elk apart een ouderavond had gehouden, dech daar vooral de laatste twee jaren de C. J. M. V. sterk betrokken was bij het werk der L. C. J. O. P werd besloten tot één gecomibineerden avond. In zijn toespraak wees spr. er op, dat ouders alles er voor over moeten hebben om hun kinderen een sport hooger op de maat schappelijke ladder te brengen, maar dat dit niet altijd het geval is met het geestelijk leven. Velen zien maar tot den dood en denken er niet aan, dat er ook nog een eeuwig leven bestaat. Spreker drong er bij de ouders op aan. om hun kinderen ook aan te moedigen om op de geestelijke ladder omhoog te klimmen. Terugkomend op de organisatie, memo reerde spreker, dat de kinderkerk het eerst werd opgericht, waaruit dus alle andere afdeelingen zijn ontstaan. En nu doet zich de merkwaardigheid voor. dat juist deze afdeeling op het oogenblik de teerste is. Het aantal belangstellenden hiervoor Is soms bedroevend weinig. Op den eersten dag van de week moeten wij onze kinderen stellen onder het aangezicht van God. Hierna bleef spr. een oogenblik stilstaan bij de Zonaagmiddagsamenikomsten, die, hoewel flink bezet, nog enkele open plaat sen vertoonen. De jongensvereeniging heeft ook betere dagen gekend, hoewel spreker daarover niet te klagen had. Gelukkig kon hij ook nog een ander geluid laten hooren en wel van den kant der Meisjesvereeniging en der C. J. M. V. Hoewel deze laatste ver- eenlglng een gevoelig verlies leed door het vertrek van den heer Z. Retel, was er van terfiggang geen spoor te ontdekken: zij staat onder leiding van den heer C. Wilbrink. Vroeger had men in Phebe één ideaal, n.l. dat zij, die eerst de ICir.derkerk, vervolgens de Samenkomsten, Jongens- en Meisjesver eeniging of C. J. M. V. bezochten, weer in de Kinderkerk terug kwamen, maar nu als assistenten en leiders. En dit ideaal is dit jaar bereikt Daar de jeugd zich met vee! meer toewijding aan het vereemgingswerk wijdt dan de ouderen, heeft men gemeend, de leiding in handen van de C. J. M, V. te moeten geven. Daarom stond spreker dezen avond niet meer voor de ouders als voor zitter der L. C. J. O. P., maar als oud-voor zitter. Uit déze mededeeling zou bij velen misschien de gedachte ontstaan, dat de oud-era Phebe-leden zich geheel teruggetrok ken hebben, maar dit is niet zoo. Voorloop!? zullen wij de C. J. M. V. in raad en daad bijstaan. Tenslotte verzocht spr. den ouders ook in de C, J. M. V. vertrouwen te schen ken, dat het testuur der L. C. J. O. P. reeds achttien jaar had. Spreker wekte de ouders op de C. J. M. V. moreal en financieel te steunen. Hierna kreeg de voorzitter der C. J. M. V. en L C. J. O. P., de heer C. Wilbrink, het woord. Spreker dankte den heer Stigter voor zijn toespraak, welke o.a. bedoeld was om hem aan de ouders voor te stellen. Spr. had als onderwerp van zijn toespraak ge kozen: Het. Christelijk Jeugdwerk ln het algemeen Op duidelijke wijze toonde spr. aan, waarom dit werk noodig is, vooral in dezen tijd, waarin de jeugd angstig staat tegen zooveel vragen, die op haar afstor men. Hen zegt wel eens: de onbezorgde jeugd, maar dat is een groots onwaarheid. De jeugd heeft in onzen tijd veel meer be hoefte aan een houvast dan vroeger, omdat er bijna of heelcmaai geen toekomst meer ls. Hierna hield spr. even stil bij de kinder ziel, die zooveel leiding noodig heeft cn raak zoo heel weinig door de ouders ver staan wordt. Maar Esn was er die de kin derziel wal begreep, en Hij zei: Laat de kinderkens tot Mij komen. Hierna volgde er een stukje muziek, waarna de heer Brugman een lied zong. Vervolgens declameerde een lid der C.J.M.V. Voor de pauze werd nog het eerste bedrij f opgevoerd ran het tooneelstuk, getiteld: De Uitvinding, een blijspel in drie bedrijven. De spelers kweten zich zoo goed van hun taak. dat de gc-heele zaal meegesleept werd cn men de spanning op aller gezichten kon lezen.'Tusschen de decorwisseling in decla meerde de heer J. Bron het stukje: Boer Jochum bij den. tandarts. Na afloop van dit tooneelstukjo dankte de heer C. Wilbrink de firma Poptle voor het belangloos afstaan van meubelen en den heer A. Brandt, den leider van het strijkje, dat zeer verdienstelijk speelde. Hierna volgde esn korte dagsluiting. De voorzitter las een gedeelte uit Psalm 33, waarna gebed en gemeenschappelijk zingen var. den Avondzang dc bijeenkomst besloot. De L. C. J. O. P. en ds C. J. M. V. kunnen cp een goed geslaagden avond terugzien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het aanvullings doctoraal examen wis- en natuurkunde i natuurkun de i de heer H. P. Heshusius (Den Haagl. Voor het candioaatcexcmen wis- en na tuurkunde letter. I dc heer F. Winkelaar (Den Haagl en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde mevr, C. A. C. Don—Gerrlts (Voorburg). Op uitncodlging van het Leidsche Comité vcor Indische Lezingen zal Z.Exc. jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indie hedenavond in het Klein Auditorium der Universiteit een le zing houden over het onderwerp: Grepen uit de practijk. Het Leidsche Comité vcor Indische Le zingen, bestaande uit de Senaatscommissie voor Indische Voordachten, de Indologen- vereeniging, de Vereenigóe Faculteiten van Leidsche Studenten, de Indische Vereeni- glng in het L.S.C. en het Indologisch Werk gezelschap stelt zich ten doel het organi- seeren van lezingen. Ned.-Indië betreffen de, toegankelijk voor alle studenten, ter bevordering van de belangstelling voor en de kennis van Ned.-Indië onder alle Leid sche studenten. De sergeant capitulant J. v. Unen van het 4e regiment infanterie is aangewezen voor het volgen van een cursus bij het regiment grenadiers (B.T.) van 21 Februari t/m 5 Maart. luggegzaat van elk goed reclame-plan VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 16 Februari. Tarbot f. 1.30—1.10 per kilo. tong f. 1.26—0.98 per kilo. heilbot f. 1.08—0.74 per kilo. griet f. 38— f.19 per 50 kilo. groote schol f. 15—12. middel schol f.18—13.50. zetschol f.24—19. kleinschol f.288, bot f. 8.50—6.50, schar f. 12—5.90. tong schar f.45—23. poontjes f*. 11.5011. groote schel- visch f. 26—18. middel schelvisch f. 3022. klein- middel schelvisch f. 27.50—20. kleine schelvisch f. 2114. groote gul f. 8.505.20, kl. gul f. 10.50 f. 5.70, wijting f.'13—6, kleinmiddel hake f. 17— f. 15.50, kleine heek f. 10.50—5.70. kabeljauw f.45—10.50 per 125 kilo. vleet f.3—2.50 oer stuk, leng f. 1.850.85 p. stuk. koolvisch f0.600.16 per stuk en rog f. 1815 per koop. Aan den afslag 8 trawlers: IJM 98 f.5130, IJM 87 f. 2090. IJM 39 f. 4490. IJM 71 f. 3430. IJM 147 f,2230. IJM 37 f.4340, IJM 177 f.1520, IJM 97 f.1570 en 9 loggers met versche vlsch: SCH 19 f.580, SCH 118 f.1580. KW 23 f.410. KW 173 f. 440, KW 124 f. 27,.KW 161 f. 960. KW 86 f. 1140. KW 4 f. 1030, KW 69 f. 800. VERWACHTE SCHEPEN'. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: „Knikker" IJM 4. Vangst: 10 m. tarbot. 5 m. groote schol. 10 m. kleine schol. 10 m. varia. Totaal 35 manden, benevens 1000 stuks kabel jauw. „Claesje" RO 4S. Vangst 25 m. schelvisch, 50 m. braadschelvlsch. 35 m. dichte schelvisch en braadschelvisch. 85 m. gestripte radio. 45 m. gul en leng. 225 m. gul en koolvisch. 35 m. wij ting en witjes, 20 rn. hake, 40 m. varia. 5 m. makreel, 15 m. haaien. Totaal 575 manden, be nevens 140 stuks styve kabeljauw cn 15 stuks leng. DE ALGEMEENE TOESTAND Hitler's succes in Oostenrijk. Hitier heeft, wc hebben daarop uit den treure gewezen, zijn streven naar uitbrei ding van de Duitsche macht naar Midden- Europa en zoo naar den Balkan nimmer opgegeven. Voor hem, den ex-Oostenrijker, was niet anders te verwachten. Diverse factoren waren hem daarbij gun stig. In de eerste plaats. Oostenrijk was een land geworden, dat moeilijk op eigen bee- nen kan staan, het behoeft geregeld steun. Heeft hst dien aanvankelijk gevonden bij Italië eens zond zelfs de Duce zijn troe pen naar den Brenner tegen de Duitsche aspiraties! sinds de spil Berlijn-Romc heeft Italië zich grootendeels teruggetrok ken en Duitschland meer de vrije hand ge laten, al hield het vast aan Oostcnrijk's „onafhankelijkheid". Vc-orts kreeg Oostenrijk, zij het aarzelend, steun bij Frankrijk en Engeland. Frankrijk had wel meer willen doen, doch Engeland, dat zijn belangen elders hooger stelt dan in Midden-Europa remde geducht. Afdoende hulp werd zoodoende van die zijde niet ge- bodefl. Tenslotte bleven voor Oostenrijk over landen als Tsjecho-Slowaklje, doch wat vermogen die te doen? Oostenrijk, dat alleen zich niet kan red den. kwam zoodoende steeds meer onder de pressie, van de zijde van Duitschland uitge oefend. De officieele ..Anschluss" was los gelaten vandaar ook het accoord van 11 Juli 1936 maar Hitler zocht het nu meer inwendig en hij heeft thans zijn slag ge slagen: te Berchtesgaden heeft hij bonds kanselier Schuschnlgg, wiens positie lang- thans één ding duidelijk aan den dag: de zwakheid van Italië. De geruchten, volgens welke de Kleine Entente zich tegen de geste van Hitler zou verzetten, komen alle uit Italiaansche bron en moeten den in druk wekken, dat tenminste iemand er gens iets denkt te doen. Voor Engeland is de kwestie niet van overwegend, maar toch van groot belang. Hitler's daad zal wijziging brengen ln het Europeesche evenwicht. Ditmaal hebben Engeland en Italië een gemeenschappelijk belang, al ls dat ook grooter in Italiaansche dan in Engelsche oogen: Het behoud van den status quo in midden-Europa. Het is niet zeker maar ook niet onmogelijk, dat de aangelegenheid Rome en Londen in con tact zal brengen." verkregen zijn. Het comité verklaart geen tegenstander te zijn van de uitwerking van zaam aan door het optreden der nationaal- een arteldssta uut. waarbij de nieuwe to- FSANKRIJK Besluiten der C G T. D» C G T. heeft na eenige besprekingen een lange, in vijf paragrafen verdeelde, rarolntis aangenomen. In deze resolutie be. tul?, het zijn trouw aan het Volksfront en spreekt het zich uit tegen pogingen tot omverwerping der democratische Instellin gen door geweld. Het eischt een bestraffing "an de voornaamste drijvers in die richting. Ds tweede paragraaf heeft betrekking op den econom'sohen toestand en in de derde wordt, met het oog op dien toes'and. vol ledige toepassing van het volksfrontpro gramma gevraagd.. De vierde paragraaf eischt waarboven voor de bescherming der sociale hervormingen, welke na Juni 1936 socialisten in Oostenrijk was verzwakt, te meer, waar de vroegere sociaal-democraten zich afzijdig van dc regeering bleven hou den. een ultimatum gesteld en Schuschnlgg heeft tenslotte moeten toegeven. Hij heeft zijn regeering hervormd in dien zin. dat daarin thans nationaal-socialisten zijn op genomen onder leiding van Seiss Inguart. M. a. w. aan de Oostenrijksche politiek ls een zuiver Duitsch karakter gegeven Zoo is de realiteit. Voor von Papen is het af scheid thans verzoet. Ook. nu nog wordt Oostenrijk's onafhan kelijkheid officieel overeind gehouden. Zelfs mag men aannemen, dat Hitler in zijn ko mende Rijksdagrede deze nadrukkelijk zal clale wetten tot alle gssalarieerden uitge breid worden, waarbii een wetgeving wordt opgesteld die een vrije ontwikkeling van het vakverceniginvsleven toestaat, en waar. bil d-e salarissen en loonen aan de schom melingen van de kosten van levensonder houd worden aangepapt. Verder worden ouderdomsvoorzieningen en stichting van een nationaal fonds voor de werkloosheid sieeiseht Uiting wordt gegeven aan de solidariteit met alle arbeiders der wereld De vijfde paralraaf, die betrekking heeft op den Inteinatïona'en toestand, veroor deelt de politiek van isolement en wapening De C.G.T. is trouw aan den Volkenbond. Toepassing van economische en financleele vastleggen, doch theorie en practijk gaan sancties is ezn c'er belangrijkste factoren slechts zelden volledig samen en zoo is het bij het tot s aan brengen en verhindmn ook hier Oostenrijks onafhankelijkheid is van conflicten. Het volksfront moet het een theorie, de practijk zal zijn: Oostenrijk initiatief nemen voor een oproep to' d? een vazal-staat van het Derde Rijk. Men wereld, waarin tot stak'ng van den wa- kan trachten nog nuanceeringen in de ver- oenlnzswed'tooo wordt eemaand houdingen te ontdekken, maar dat lijkt ons l Jouhaux zeide nog, dat het ontwerp van weinig meer dan struisvogelpolitiek. Ook ai wet inzake het arbeids-statuut de rol van weet men nog niet precies alle finesses, her den staat op gevaarlijke wijze vergroot ten Teil T^nitenlslov.^ nil»-. ï- - lr/.nl/. zal Duitschland zijn, dat voortaan in Oos tenrijk de richtlijnen zal aangeven. Ongetwijfeld in de stille hoop van „Oos tenrijk annexeert zich zelf"! Voor de Oostenrijksche monarchisten Ls ■de gang van zaken zeer rampspoedig. Al leen van die zijde1 zou fiog gevaar kunnen dreigen voor de Duifcie aspiraties, maar waar zij op geen steun van buiten kunnen rekenen blijft de Kleine Entente zelfs niet herstel der Habsburgers beschouwen als een casus belli? lijkt hun zaak voor- lcopig verloren Bfhnenlandsche Zaken en politie in handen der Nazis, het spreekt voor zich zelf. Hitler-Duitschlana heeft opnieuw ge bruik gemaakt van de verwarringen in Europa en een grooten troef binnenge haald. Het valt niet te loochenen. Thans hoort men in Engelsche en Fran- sche bladen, opgeschrikt, alarmkreten,, maar het is te laat, Duitschland heeft de winst binnen en zal deze niet meer los laten. Misschien zou de Kleine Entente uit eco nomisch oogpunt nog wel Iets willen doen, doch wat kan zij alleen? Italië legt zich geheel neer bij den gang koste van de verantwoordelijke organisa ties. Ten aanzien van de regeling van verzoe ning en scheidsgerecht verklaarde Jouhaux dat deze vereenvoudigd moet worden, ten aanzien van de regeling van ontslag vraagt de C.G.T. dat de vrijheid van meening en de vrijheid van vereeniging gehandhaafd zal blijven en dat leder individueel onts'ag dat onreehtvaardigd geoordeeld wordt, zal werden voorgelegd aan een scheidsgerecht. Wat betreft het recht van staken kan de C.G.T. het eerste artikel, volgens het welk een staking alleen kan worden ge houden na een stemming, niet aannemen. Wel wilds dc C.G.T. er in toestemmen, dat zal worden nagegaan of een minder heid of een meerderheid voor staken is. Na het onderzoek naar de productie heeft de regeering toegegeven, dat de mogelijk heid bestond toezicht op de kostprijzen uit te oefenen tegenover zekere toestanden. „Onze positie is dus sterk en wanneer de werkgevers nog spreken over de sluiting van fabrieken, kunnen wij inbeslagneming elschen en voortzetting van het bedrijf met den steun der arbeiders wij ont dekken aldus de noodzakelijkheid van con- Het probleem der compensatie wordt schouwd als een teeken van ontspanning +j,nT1- „p-tpm in Hp pp/-npmip pomnpneotip MOOIE TREK VAN DE „SCHOORT," De trawler „Schoort" ljjn 39. die lieden met bijna 900 manden visch grootendeels 11 bel- jauw aan de markt was. deed ln de Moray Firth een trek van 2000 kabeljauwen. C5ÜP Kareltje laat jij het schip zoo slin geren? tusschen Oostenrijk en Duitschland. Het officieele standpunt is, dat men alle maat regelen goedkeurt, die in overleg tusschen Duitschland en Oostenrijk worden geno men. zooals men zijn goedkeuring heeft gehecht aan het accoord van 11 Juli 1936 en aan de benoeming van het eerste lid der oppositie ln een regeerlngsfunctie in April 1937. Niets wijst er op, dat de Ita liaansche regeering de ontwikkeling der Oostenrijksche politiek heeft geïnspireerd of bevorderd, doch het is zeker, dat zij niets gedaan heeft en niets doet om er tegen op te treden Sedert het ontstaan van de spil BerlijnRome, Ls de opvatting van Italië over de Oostenrijksche onaf hankelijkheid veranderd. De onafhanke lijkheid blijft een der grondslagen van de Itallaansch-Dultsche entente, maar uit naam van de belangengemeenschap van fascisme en nationaal-socialisme wordt het doordringen van dat laatste in Oostenrijk te Rome volkomen natuurlijk geacht. Het is een aanvaarden van wat in wezen ook voor Italië een klap ls. Zooals gezegd, Engeland vindt den gang van zaken zeer onaangenaam, maar zal zich daarbij neerleggen. De „Daily Tele graph" zegt o.a.: Hoewel de grondslagen der Oostenrijksche onafhankelijkheid nog niet vernietigd zijn, zijn zij ondermijnd, een feit, dat nauwelijks minder onaange naam voor Italië dan voor Oostenrijk kan zijn. Het blad maakt een ironische toe speling op het verlangen naar vrede en betere betrekkingen, dat steeds door den rijkskanselier tot uiting is gebracht. De „Daily Telegraph" besluit met de woor den: „Hitler heeft met zijn tander, een knoop toegehaald, die hij niet met zijn tong kan losmaken D; „Dallv Express" schrijft: „WIJ kun nen de Duitsche volken niet verbieden zich aaneen te sluiten. Wij moeten ons uit de aangelegenheid terugtrekken en er buiten blijven. Het pleidooi dat Simon in 1934 voor de Oostenrijksche onafhankelijkheid heeft gehouden, moet geannuleerd en niet meer herhaald worden". De „Daily Herald" schrijft: „Het lol van Oostenrijk is een bewijs te meer voor het onmiskenbare feit, dat Europa weer een continent van anarchie is, waar macht recht is". Het blad dringt aan op beves tiging van de gemeenschappelijke veilig- De „Manchester Guardian" schrijft: „Het is duidelijk, dat Praag niets kan uitrich ten. Het stilzwijgen van Rome brengt al thans gesteld in de economie, compensatie van de bloeiende Industrieën aan die, welke een deficit opleveren, van de beschutte be drijven aan de andere". Voortgaande eirchte Jouhaux, dat het organisme, dat het moderne arbeidsstatuut zal toepassen, voorzien zal zijn van uit voerende kracht. Spr. eindigde met te zeggen: „Denkt er aan, dat alles afhangt van de arbeidersactie en dat zelfs in de tegen woordige omstandigheden de parle mentaire actie slechts waarde heeft door de arbeidersactie. Wanneer onze houding moet uitloopen op een wijzi ging in dc politieke orde, Iaat ons dan waakzaam zijn. Laat deze wijziging komen in den zin onzer belangen cn niet in tegeoverges telden zin. Wij moe ten handelen, maar niet zonder overleg. Frontbe richten, Chineesche regimenten zijn Tslning bin nengerukt. De Japanneezen verdedigen zich met stoutmoedigheid. Volgens Chl- reesche berichten wordt de Japansche op. marsch in het zuidelijke gedeelte van den spoorweg TientsinPoekau geremd door herhaalde Chineesche aanvallen op de ach terhoede. waardoor de verbindingslijnen verbroken worden en veie Japansche sol daten sneuvelen. Hoewel de Chineesche troepen zware verliezen hebben geleden, zijn de Japanneezen er nog niet in ge slaagd. de Chlneezen uit den „Ijzeren gor- del" ten noorden van Weihwei te ver drijven. In een conferentie van Chineesche mi litaire leiders te Hankau zou besloten zijn, alles ln het werk te stellen, om de lijn SinsiangTsjechsjau—Kaifeng slaande te houden tegen den hernieuwden Japan- 0chen opmarsch uit het noorden naar den Loenghai-spoorweg. Men vraagt zich at, of de Chlneezen, ten einde raad, wellicht de dijken van dc Gele Rivier zullen doorste ken en het land onder water zullen zet ten. om de Japanneezen te stuiten. Het water in de rivier is thans op het laagste peil, aangezien de sneeuw in Tibet bevro ren is. maar het peil is voldoende om uit gebreide overstroomingen t® veroorzaken, Indien de noordelijke dijk zou worden door gestoken. De Japanneezen trekken inmid dels gestadig verder. De concessies te Sjanghai. Od het oogemblik worden onderhandelln. gen gevoerd tot regeling van de Incidenten, welk? zijn voortgekomen uit de besliste weigering van de Amerlkaansche mariniers om Japansche patrouilles toe te laten den door de Ameriksinen bewaakten sector van de internationale nederzetting te Sjanghai. Gisteren werden twee Japansche patrouilles door de Amerikanen tegenge houden en eergisteren één patrouille De Japansche patrouilles werden ontwapend, toen zij de Frarzsche nederzetting poogden te betreden. De Amerlkaansche autoriteiten willen hun houding handhaven en men verwacht, dat de Japansche autoriteiten zich hlerti) zul!?n neerleggen en geen ernstige onge regeldheden zullen verwekken. Verzet in Japan. De Minseito. de grootste partij van het Japansche parlement, heeft het ontwerp over de algemeene mobilisatie van de nationale hulpbronnen besproken. De partij bleek ln meerderheid tegen het ontwerp te zijn, dat 18 dezer ln het parlement zal worden ingediend en besloot het ontwerp te bestrijden. Hot schijnt, dat ook de Selyoekai tegen het ontwerp ls en dat alleen de nationalis ten en de fascistisch getinte partll der sociale massa het ontwerp zullen steunen. VEREENIGDE STATEN Roosevelt's prijzenpolitiek en vlootbouw. Op oen perconferentie heeft Roosevelt verklaard, dat de prijzen der grondstoffen nog steeds te laag waren, en dat zij het peil dienden te bereiken, dat hij in 1933 heeft vastgesteld. Hij verzekerde, dat hij overeenkomstig de beginselen van den New Deal, die hij ln 1933 had uiteengezet, door zou gaan met het voeren van een inflatie- politiek voor de prijzen der grondstoffen. Voorts zeide hij„Het standpunt der Amerlkaansche defensiedeskundigen is, dat het land zich niet zou kunnen verlaten op één enkele defensie in één oceaan, aange zien steeds de mogelijkheid bestaat van aanvallen uit het Oosten en uit het Wes ten". De president voegde hieraan toe, dat fieze deskundigen van meerulng zijn, dat de Vereenigde Staten moeten beschikken over een vloot, die in staat is zoowel de kust van den Atlantlschen als de kust van den Stil len Oceaan te verdedigen. De begrootlngscommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren het verzoek van president Roosevelt goedgekeurd, om een extra bedrag van 250 millioen dollar aan steungelden uit te trekken, teneinde de uitwerking van den teruggang in zaken het hoofd te bieden. ENGELAND Spanning in Indic Wat Spanje en China kosten. Wederom zijn ln Britsch-Indië aller oogen gevestigd op mahatma Gandht, die zich op het oogenblik ophoudt ln een hut aan den oever van de Taptlrivler, te Haripura, In it nabijheid van dc plaats, waar de volgende weck het jaarlijksohe nationale congres zal worden gehouden. De ministeries van de provincie Bihar en in de vereenigde provincies, die aanhangers waren van het congres, zijn afgetreden. Men is van oordeel, dat Gandbi moet beslissen, of ook de overige vijf congres-ministeries zullen aftreden, dan wel of men deze demonstratie to' beide genoemde ministeries zal be perken. Dc zwakke gezondheid van den mahat ma doet vreezen, dat hij de huidige span ning niet zal kunnen dragen, doch na zijn wekelijkschen dag van zwijgen, gisteren, scheen hij welgemoed. De afgetreden congres-premier van Bihar is van oordeel, dat de andere congres ministers eveneens moeten aftreden, inge val de provinciale gouverneurs bij hun verzet blijven, politieke gevangenen in vrij heid te stellen. Het gaat om 35 gevangenen, in de con gres-provincies, doch ook om 400 anderen in Bengalen, De eerste aanwijzingen, dat de oorlogen in Spanje en China voor Groot-Brittanrae aanzienlijke kosten medebrengen, blijkt uit de supplementaire begrooting. die is Inge diend en een post van 4000 pond voor de niet-lnmenglngscommlssie vermeldt. Vcorts wordt aangevraagd een bedrag van 1400 pond wegens den buitenlandse» politieken toestand een extra bijdrage va» 1200 pond voor eon internationaal tonus voor de toepassing der niet-lnmengings- overeenkomst, 5000 pond als schadeloos stelling voor den Brltschen ambassadeur Knatchbull Hugessen, die door Japanse»® vliegers bijna werd gedood, en 15.000 pon» voor kosten van evacuatie van Britsen' vluchtelingen uit China, 5000 pond voor ne Internationale Roode Kruis ten behoeve van hulpverleening ln Spanje. 33.000 voor kosten van evacuatie van Spaanse» vluchtelingen en 800 pond als eerste koste in verband met de terugtrekking van vru willigers uit Spanje. De staking aan de Haviland-fabrleken geëindigd. DUITSCHLAND Banket bij den Fuehrer. Bij den Fuehrer en rijkskanselier heef gisteravond ter eere van het diplom»" corps een banket plaats gevonden, waar» alle te Berlijn geaccrediteerde amt»sm deurs, gezanten en zaakgelastigden, ministers, de opperbevelhebbers der on» deelen van de weermacht, de staat-sse tarissen, de rijksleider van de S. S„ de® van den staf der S. A. en andere pe's lljkheden met hun dames aanzaten. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2