Schuschnigg wijkt voor Hitler's eischen [EIDSCH DAGBLAD - Derde $Iad Woenrdsg 16 Februari 1938 Nazi's in de regeering Schuschnigg opgenomen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Persstemmen. OOM BROM GAAT UIT RIJDEN De Oostenrijksche kwestie is hedennacht opgelost in door Hitier gewenschte richting, daaraan is niet meer te twijfelen. Na lange besprekingen, die tegen middernacht opnieuw tot moeilijkheden schenen te leiden, is vannacht een nieuw kabi net gevormd, waarin nationaal-socialisten zitting hebben geno men, speciaal Seiss Inquart als minister van binnenlandsche zaken en veiligheid. Gisteren ging het reeds hard In die rich- line. gelijk de berichten aangaven en steeds duidelijker werd het, hoezeer Hitler OjstenriJk ln een dwangpositie had ge bracht. Onverwacht werd nog volgend commu niqué over de ontmoeting te Berchtesgaden uitgegeven: Doel van het onderhoud was, de moei lijkheden uit den weg te ruimen, welke een nauwkeurige naleving Van de overeen komst van 11 Juli 1936 ln den weg staan. Beide staatslieden bleken vastbesloten, aan de beginselen, waarop genoemd ac toord berust, vast te houden en op den grondslag dezer principes te werken aan ten bevredigende ontwikkeling der relaties tusschen belde staten. Bijgevolg hebben na het onderhoud van Februari belde partners besloten, onver wijld maatregelen te treffen, welke het herstel waarborgen van een zóó nauwe en rriendschappelijke verhouding der beide statenals ln overeenstemming ls met de historie en het gezamenlijk belang van het Duilsche volk. Belde staatslieden zijn de overtuiging toegedaan, dat de maatregelen, waartoe rj besloten, ook effectief zullen bijdragen tot een vreedzame ontwikkeling van de fjropeesche situatie. Dat gaf reeds voldoende aanwijzing! Hedennacht ls de beslissing gevallen. Fresident Miklas heeft volgend kabinet bfêedlgd: Schuschnigg. Bandskanselier: Schuschnigg. Vite-kansclier: luit.-veldmaarschalk Huel- gerth, Buitenlandsche zaken: Guido Schmidt. Financiën: Neumayer. Handel: ir. Julius Raab. Sociale zaken: Resch. Binnenl. zaken en veiligheid: dr. Arthur Seyss Inquart. Undbouw: Mandorfer. Onderwijs: Petnter. Justitie: Ludwig Adamoavich. Bondsministers zonder portefeuille: Guido Zernatto, Glaisc Horstenau en Hans Rott. Staatssecretarissen: Landsverdediging: ge neraal der infanterie Wilhelm Zehner. Veiligheid: Skubl. Bescherming van arbeiders en employé's: Adolf Watzek. Industrie: Kol. Stepski Diliva. De benoeming van een staatssecretaris «oor boschbouwaangelegenheden moet nog Plaats vinden. In het nieuwe kabinet hebben slechts !*'ee „geprononceerde nationalen" zitting, B Seiss Inquart en Glelse Horstenau. Kolonel Ludwig von Stepski. voorzitter van en industrieelen bond te Salzburg, wordt tu gematigd nationalist beschouwd. De titel van „minister van binnenland de zaken en veiligheid" dien Seiss In- Wart heelt gekregen, geeft slechts den 'oestand voor de samenstelling van het nieuwe kabinet weer zonder nieuwe be voegdheden toe te kennen. Met het oog op het succes van de zoo genaamde ..nationale oppositie" ls het dr kenmerkend, dat een plaats ln het kabinet wordt ingenomen door den arbei dt Watzek, vroeger sociaal-democraat, die «taatssecretaris voor de bescherming der arbeiders ls geworden. Ook een tweede ar- 6/'ifr heeft zitting ln de regeering: de risten-socialist Hans Rott. Da nieuwe minister van justitie, Ada- JJWtch. speelt een belangrijke rol in den «aad van Stoten en ls voorstander van de Politiek van Schuschnigg. Ir Raab, de mi- «tter van handel, die president van. den l»nd voor handnijverheid ls. is uit de "ristelyk-soclale partij voortgekomen; hij meer van democratische richting. Schuschnigg heeft staatssecretaris Skubl bevorderd tot inspecteur-generaal van Politie en gendarmerie. Seiss Inquart ls geboren ln 1892. Hij rechten gestudeerd en heeft te Wee- j? het beroep van advocaat uitgeoefend, "oor Zijn denkbeelden werd hij naar het '-Duitsche kamp gedreven en werd hij vlce-voorzitter van den Oostenrijksch- Duitschen bond. Seiss Inquart heeft groote sympathie voor Dultschland en ls tevens een over tuigd katholiek. Dit laatste schonk hem het vertrouwen van Schuschnigg, die hem geschikt scheen te achten, om een verzoe ning tot stand te brengen en hem lid van den Staatsraad maakte. Het schijnt, dat Seiss Inquart óók het vertrouwen geniet van Adolf Hitler. HIJ heeft verscheidene malen een bezoek gebracht aan Berlijn. Het oponthoud, dat op het laatste oogen- blik nog ontstaan was in de reconstructie van het kabinet, vindt, naar men gelooft, zijn verklaring in een practisch ultima tum. waaraan kracht is bijgezet door een demonstratie van Dultsche gewapende troepen onder voorwendsel van manoeu vres langs de grens. Door de functie van minister van bin nenlandsche zaken met de controle over de politie aan Seyss Inquart te geven in het gereconstrueerde kabinet. heeft Schuschnigg gecapituleerd voor Hitler's eischen. Voordat de definitieve nieuwe mi- nlsterlijst bekend werd gemaakt, was een kabinetslijst uitgegeven, waarin Seyss In quart vermeld stond als minister van bin nenlandsche zaken, zonder controle over de politie. Deze lijst werd echter plotseling ingetrokken. Naar verluidt zijn reeds, behalve het op nemen van nationaal-socialisten in het kabinet. aanzienlijke concessies aan Dultschland gedaan. Ven betrouwbare zijde wordt vernomen, dat veldmaarschalk Jansa op verzoek van Duitschland verwijderd zal worden, aangezien hij In verbinding zou hebben gestaan met von Fritsch. Hitler's eischen. De vraag ls thans of Dultschland vol daan zal zijn over de verandering. Er wordt op gewezen, dat Hitler ge weldige eischen heeft gesteld in Berch tesgaden. O.a. zou hij den eisch ge steld hebben, dat Oostenrijk een pro- Duitsche buitenlandsche politiek zou voeren, welke volkomen van Duitsch land afhankelijk zou zijn. Voorts zou hij geëischt hebben, dat Oostenrijk zich zou aansluiten bij het anti-komintern pact, dat Oostenrijk zou toestemmen in militaire samenwerking en alle ge dachten zou laten varen aan vriend schap met Tsjecho-Slowaklje. Men ge looft, dat Schuschnigg minder steun dan gewoonlijk gevonden heeft bij Ita lië in verband met Mussolini's moei lijkheden met Groot-Brittannië. Het schijnt, dat in de verblijfplaats van den Fuehrer niets werd nagelaten, om den Oostenrljkschen bezoeker te imponeeren. Er waren zelfs drie generaals aanwezig en niet van de minsten, generaal Keitel, ge neraal Von Reichenau en generaal Sperrle, Zij hadden wel geen aandeel in de beraad slagingen, maar hun aanwezigheid vorm de toch een imposante bijdrage voor de ensceneerlng van Dultschlands macht. Naar van serieuze zijde wordt vernomen, stonden de Dultsche eischen bU aankomst van Schuschnigg al op papier. ZIJ waren vervat ln een protocol, dat den Oostenrijk- schen bondskanselier ter onderteekenlng werd voorgelegd. Schuschnigg echter wei gerde. Wat de concessies van den Fuehrer aan Oostenrijk betreft, wordt opnieuw verno men, dat men deze ln de as. rijksdagzit- llng te hooren zal krijgen, tenminste nu zoo goed als zeker voordien de „Duitsch- Oostenrijksche kwestie" tot genoegen van Berlijn geregeld zal zijn. De Fuehrer zal alsdan andermaal Oostenrijks onafhanke lijkheid bevestigen, alsmede het beginsel der niet-inmenging. Hij zal zulks doen ln termen, die een formeele erkenning van het Vaderlandsche Front Inhouden bene vens de belofte, dat geen enkele steun zal worden verleend aan de nazis van Oos tenrijk. Die concessies beteekenen dus, dat geen fondsen en propaganda-materiaal meer naar Oostenrijk zullen gezonden wor den en dat aanvallen via pers en radio te gen Oostenrijk voortaan achterwege zullen blijven. Eerste kabinetsraad. Reeds ls een eerste kabinetsraad gehou den. Besloten werd den bondspresident voor te stellen, amnestie af te kondi gen voor alle voor 15 Februari ge pleegde politieke delicten. Voorgesteld werd kwijtschelding van straf te schen ken en loopende processen te staken. De kwijtschelding van straf is ver bonden aan de voorwaarde, dat de be trokkenen zich goed gedragen tot 31 Februari 1941. De bondsregeering heeft deze door den geest van verzoeningsgezindheid ingegeven maatregel genomen, teneinde alle staats burgers. die. tot dusverre ter zijde hebben gestaan, den weg te banen tot medewer king aan den opbouw van het vaderland, en daarmede den vrede des lands in bin nenland en naar buiten veilig te stellen. Onder meer zullen Rintelen, de terrorist Woltsche, de politle-beambten, die betrok ken waren bij den aanval op de bonds- kanselarij, waarvan Dollfuss het slachtof fer werd, en ingenieur Tavs, die onlangs gearresteerd werd bij de sluiting van het Bruine Huls, onder de amnestie vallen. Be halve Rintelen, die ziek is, zullen alle ge- amnestieerden, die ernstige misdrijven hebben gepleegd, Oostenrijk moeten ver laten. Zij zullen in Dultschland worden toegelaten. De amnestie geldt ook voor sociaal-de mocraten. Zij brengt geen recht tot herstel in openbare functies mede. Het Vaderlandsche Front. De chef van den persdienst, kolonel Adam, heeft voor de radio de berichten bevestigd, volgens welke voortaan natio naal-socialisten tot het Vaderlandche Front (de regeeringscoalitiei zullen worden toegelaten. Hij zelde o.m., dat de mogelijkheid, tot het Vaderlandsche Front toe te treden, zal worden uitgebreid tot die kringen, welke tot dusver een vijandige of afwachtende houden hebben aangenomen. Duitsch-Oostenrijksche arbeids gemeenschap. Te Weenen heeft de constitueerende ver gadering plaats gehad van de in een ver- eeniging omgezette Oostenrijksch-Duitsche arbeidsgemeenschap. Ter vergadering waren ook aanwezig de bondsminister Glaise-Horstenau. ambassa deur von Papen en talrijke voormalige mi nisters en staatssecretarissen, alsmede ver tegenwoordigers uit economische en intel- lectueele kringen van Oostenrijk. Tot voorzitter werd gekozen gezant b.d. Rledl. Minister Glaise-Horstenau sprak na mens de regeering een woord van welkom, waarna von Papen het spreekgestoelte be trad. „Wanneer ik", aldus spreker, „over eenige dagen dezen post verlaat, dan geloof ik, dit met een goed geweten te genover mijn opdrachtgever en de be langen van het Duitsche volk te doen. De bespreking, die den twaalfden dezer op den Obersalzberg is gevoerd, zal een nieuwe mijlpaal zijn in de geschiedenis var. de Duitsch-Oostenrijksche kwestie. Een zelfstandig Oostenrijk kan zijn taak slechts zien in de omraming van de groot-Duit- sche ontwikkeling, en slechts als medewer ker aan de herovering van de plaats en den geestelijken invloed van het rijk ln het avondland. n De nleiiwe voorzitter Rledl dankte den vertrekkenden ambassadeur en sprak de hoop uit, dat de ontmoeting op den Ober salzberg het gelukkig begin zal zijn van goede betrekkingen tusschen beide staten. In Duitschland. De Voelkische Beobachter schrijft o.a.: het officieele communiqué toont, dat een verheugende ontspanning in de betrek kingen tusschen de beide Duitsche staten is ingetreden en het rechtvaardigt de hoop, dat de oneenigheden, die de volledige uit voering van het accoord van Juli 1936 in den weg stonden, thans eindelijk worden overwonnen. Want niets drukte zoo zwaar op de Duitsche menschen aan deze en gene zijde van de rijksgrenzen als het bewust zijn van een kloof tusschen hen zelve. Op dit oogenblik mag ook gezegd worden, dat wel geen Duitscher aan beide kanten van de grens den nood dezer Jaren sterker ge voeld heeft dan de Duitsche Fuehrer, wiens eerste vaderland het Donauland ge weest is. Daarom vervult ons het bewust zijn, dat het het initiatief van Adolf Hitler was, dat geleid heeft tot het succesvolle onderhoud in Berchtesgaden, met een zeer bijzondere vreugde. Wij hopen, dat men ook in de gebieden van Europa, waar het Duitsch niet de moedertaal is, een gevoel van ontspanning en opluchting z-al hebben. Kon er een beter antwoord bestaan op de Internationale perscampagne tegen Duitschland en op de Putschgeruchten over Oostenrijk, die juist thans weer met bewuste kwaadaardigheid verspreid werden, dan deze laatste ge- meenschapnelijke Duitsche bijdrage tot den vrede in Midden-Europa? De „Boersenzeitung" merkt op, dat tegenover den Indruk, dien juist ln de belde laatste dagen de brutale bedreigingen van den bolsjewistischen dictator in de wereld hebben opgeroepen, tegenover de depressie, die de Spaansche burgeroorlog in Europa blijvend wakker houdt, deze demonstratie aandoet als een lichtend vredesteeken. In ieder geval vormt zij een herhaald en bijzonder - Indrukwekkend bewijs voor de bereidwilligheid tot vrede van de Duitsche politiek. In Engeland. De Weensche correspondent van de Daily Telegraph and Mornlngpost schrijft, dat Oostenrijk aan de eischen van Hitier toe gegeven heeft en daarmede practisch zijn onafhankelijkheid heeft prijsgegeven. Onder de Oostenrijkse he concessies bevindt zich het leggen van de controle over de politie en de andere veiligheidsdiensten in de on gebonden handen van den natlon.ial- socialistisch gezinden Seiss Inquart. terwijl tevens aan den Dultschgeztnden minister van buitenlandsche zaken. Guido 8chmidt, volkomen de vrije hand gegeven wordt ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Te Berchtesgaden. aldus deze correspon dent verder, heeft Hitier aan Schuschnigg tot 15 Februari den tijd gelaten om aan zijn eischen te voldoen. Dit ultimatum werd kracht bijgezet door verwijzingen naar de uitbreiding van het nationaal socialis tische terrorisme in Oostenrijk en door bedreiging met een opmarsch De corres pondent meldt verder dat de uitbarsting van Hi'ler te Berchtesgaden. die eerulmen tijd diuurde en meer dan eens herhaald werd. gevolgd werd door zeer agressieve eischen van von Ribbentrop en tenslotte door den eisch tot onmiddellijke onder- schrljvln? van de naar voren gebracht eischen. Schuschnigg weigerde dit. zeggen de. dat hij niet gemachtigd was hiertoe over te gaan en het geheele kabinet moest raadplegen. Tenslotte stelde Hitler een ultimatum. Schuschnigg moest voor 18 Febr. toegegeven hebben, anders zou Hitler zltn rede voor den Rijksdag op 20 Februari tn zoodanige termen opstellen dat hieruit de vonk zou ontspringen, die de Oosrten- rijksche nationaal-socialisten in beweging zou brengen Het toegeven van Oostenrijk zal onvermijdelijk een tolunie met Dultsch land met zich mede brengen Miklós en Schuschnlzg hebben een be roep gedaan on Miussollnl om bemiddelend op te treden, maar er kwam geen ant woord. De duce was uit op een skitocht. In Frankrijk. De „Petlt Parisien" zegt: „met het mes op de keel heeft. Oostenrijk zich moeten onderwerpen. Het democratische en vrede lievende Europa heeft een tweeden slag ontvangen, zeker minder hard dan dien van de bezetting van Rijnland, maar die voor Engeland en Frankrijk en voor alle vrije landen een veelbeteekenende waar schuwing moet zijn". In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax: „wij staan hier tegenover een der groote gebeurtenissen uit de hedendaagsche ge schiedenis, een gebeurtenis, welker gevol gen niet overzien kunnen worden. Hitler, die fel tegenover Schuschnigg is opgetreden, stelde Oostenrijk een ultimatum, te verge lijken met dat aan België in 1914. Zullen Frankrijk en Engeland de vorming van een „mlttel-Europa" niet verhinderen?" De „Epoque" zegt: „het communiqué vertelt, dat de maatregelen die genomen zullen worden, het onderhouden van nauwe vriendschappelijke betrekkingen zullen waarborgen. Dit doet ons denken aan het verbond tusschen een konijn en een boa-constrictor. Mussolini bewaart het stilzwijgen, want hij kan niet hardop spre ken". Volgens de „Figaro" heeft Italië zijn eerste groote diplomatieke nederlaag gele den. Het eerste resultaat, waartoe de poli tiek van de spil Rome-Berli.in geleld heeft, ls een overduidelijke loochening van de Italiaanscbe actie in Midden-Europa". De „Petit Journal" schrijft: „te Berlijn heeft men reden om victorie te kraaien. Veel meer dan het opnemen van een Nazi in het Oostenrijksche kabinet, teteekent de erkenning van het Duttcche ras over de trenzen van Dultschland heen een belang- rüke stap naar den ..Anschluss". De „Humanité" tenslotte zegt dat het ultimatum te Berchtesgaden niet mogelijk eewee.rt zou zltn, als Frankrijk en Engeland zich er tevoren tegen verzet zouden hebben. In Oostenrijk. De officieuse „Reiehspc.st" schrijft: „het is thans nog de vraae, of de steeds onge disciplineerde nationalisten na het accoord tot Inkeer zullen komen. In leder geval be- teekent de overeenkomst vrede. Wie dien vrede wil verstoren, zal door belde landen verloochend worden". Het „Neue Wiener Tageblatt" schrijft: „wij hopen, dat de nieuwe poging tot het stichten van vrede een beter lot dan de voriee zal hebben. De Oostenrijksche be volking wenscht eindelijk de offers, die sedert de dagen van Dollfuss gebracht zijn, vergoed te zien door duurzamen vrede". Is er hoop dokter? Dat ligt er aan wat u hoopt. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Noordwijk aan Zee Gercf. Bond (Juliana- weg 27)Nam. half acht ds. Lekkerkerker van Oldebroek. Waddlnxveen Oud-Geref. Gem.: Nam. 7 u. ds. v. d. Kraats. VOOR DONDERDAG 17 FEBRUARI Boskoop Salvatorl: Nam. 7 uur. ds. Remme van Amsterdam. Waiidinxv.cn Centrum: Nam. half acht, ds. G. W. Alberts. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk fPolder): Nam. kwart voor zeven, ds. D. Driessen van Rotterdam. Zoetermeer Ver. tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Nam. 7 uur. de heer v. Leeuwen van Maartensdijk. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 u. ds. Damsté van Sluipwijk. NED. HERV. KERK Drietal te Ritthem iZ.): H. Bartlema. cand. en hulppred. te Markelo. J. F. v. d. Berg. cand. te Rotterdam en F. P. J. Jebbink, cand. en hulp pred. te Losser. Aangenomen: naar Schraard D. J. de Reus, cand. en hulppred. te Joure. Bedankt: voor Heeg J. H. Wessel te Burum; voor Nleuwe-Tonge H. A. Leenmans te Ede. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Genemulden W. C. Lamaln te Rotterdam (Z.I; te Grand Rapids (N. Am. G. H. Kersten, lid der Tweede Kamer te Rotter dam. Ds. W. S. PONTIER. Woensdag 23 Febr. a.s. viert ds. W. S. Pontier, predikant bij de Geref. Kerk van Maasdijk, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris is vanwege de classis 's-Gra- venhage deputaat voor de zending en voor het organiseeren van de classicale zen- dingsdagen. alsook kerkvisitator. Voorts ls hij voorzitter van het comité voor de Vrije Universiteit in het Westland en lid van het Prov. comité van Zuid Holland- Noord. Ds. Pontier is voornemens aan den avond van zijn gedenkdag een gedachte nisrede te houden. MET EMERITAAT. Ds. P. Hakkesteegt, Ned. Herv. predikant le Mastenbroek heeft tegen 1 Mei a.s. eer vol emeritaat aangevraagd. Ds. Hakke steegt werd in 1900 geboren en in 1931 pre dikant te Kortenhoef om in 1934 naar zijn tegenwoordige gemeente te vertrekken. Ds. Hakkesteegt ls voornemens zich als hulpprediker te verbinden aan de Ned. Herv. Gem. van Zelhem (Geld.) Ds. J. R. L. IDSINGA. Morgen herdenkt ds. J. R. L. Idslnga, gep. O I. predikant te Utrecht, den dag waar op hij voor 40 jaar het predikambt aan vaardde. De jubilaris werd in 1871 geboren °n in 1897 candidaat in Friesland. 17 Fe bruari 1898 aanvaardde hij het predikambt Lij de Prot. kerk in Ned. Indië. Meester Cornells was zijn eerste standplaats, die hij in 1900 met Tandjoengplnang verwis selde. In 1903 verbond hij zich aan de ge meente van Malang, om in 1911 voor het eerst met verlof naar Nederland te komen. Ir, 1913 in Insulinde teruggekeerd werd hij predikant te Bondowoso, om in '21 opnieuw te repatrieeren. In 1924 werd hij predikant te Poerworedjo, waar hij in '29 om gezond heidsredenen eervol ontslag ontving en voor goed naar Nederland terugkeerde. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Utrecht 3. De fletser kwam steeds naderbij; Thijs keek nog eens heel goed en zei: „Nee, maar daarvan snap ik nu toch bijna niets 't ls Sim, die er daar aankomt op een flets! „Ach kom, kom, kom", zei toen oom Brommaar spoedig had ook hij vriend Sim herkend en nu zijn zij hem heel vlug tegemoet gerend. „O, Sim", riep Thijs, „wat heb je nu tooh daar?" en Brom-oom riep maar steeds: „Ach kom kom, kom, kom, 't is toch niet waar!" Sim stapte af en sprak: „Wat zeg je daar wel van dat lk een flets heb en er ook op rijden lean?" 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11