HET HAPE KOMT Uit den Leidschen Raad méÈrii LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag té Februari 193? De behandeling der begrooting voortgezet In eerste instantie bijna het eind in zicht EEN FINANCIEEL BETOOG. De heer DE REEDE wijst op de groote eenstemmigheid bij de geboorte van Prin ses Beatrix. Die eenstemmigheid is in den raad minder bi) de begrooting. doch z.i. is er al kentering merkbaar, zelfs bij den communist! Zooals altijd, heeft de heer v. Eek hem weer niet kunnen bevredigen, gelet op de inconsequenties. Wat is er voor belangstel ling op de tribune? Hij spreekt dus alleen door middel van uit den aard niet-volle- dige persverslagen! Wat blijft er over van opvoeding? Die moet komen uit de maat schappij zelve, niet uit een politiek appa raat. En wat voor opvoedends zit er in zijn voorstellen? B.v. optochten op Zondag en medezeggenschap.. Het is oud en daar om zal hij er niet nader meer op Ingaan. Het Voorstel-Schüller inzake de straatma kers wijst op Frankrijk, waar één vakver- eenlging meent alles te zeggen te hebben en anderen wil weren. De begrooting is al weer te laat. Welke redenen zijn daarvoor? Door het moeilijke van sluitend-maken? Och kom, het oude pad blijft betreden en daarom is het z.i, een betrekkelijk eenvoudig werk. De flnancieele toestand ls somber en het ziet er zelfs naar uit, dat we naar een nieuwe crisis gaan. Men tast volkomen in het duister hier en elders ter wereld. De weg uit de misère is blijkbaar niemand bekend en daarom begrijpt spr. niet, hoe men hier over verbetering kan spreken, terwijl Nederland zelfs weinig invloed ten goede kan doen ln het totale wereldbestel, laat staan dan Leiden. Er is een onmacht, die moet lelden tot de grootste verwarring. Verbetering zal uit zich zelf moeten groeien (alle theorieën baten niets) uit de algemeene wereld-economie. Leiden blijft wat langer ln de misère, waarvoor B. en W. reeds eenlge oorzaken noemden. Daarbij kan nog gevoegd, dat Leiden ook later ln de crisis is gekomen! De financleele weerstand hier is niet on gunstig geweest totdusver en toch stelt de heer v. Weizen eenvoudig voor aan te drin gen op betere flnancieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten, een idee, waar mede wij allen gaarne coquetteeren. Spr. schetst de verhouding en hoe zij tot stand kwam en Leiden is nog zoo slecht niet af. Waar moet de regeering de verbetering echter vandaan halen? Dat zou alleen kunnen door belastingverhooging! Het rijk doet bovendien reeds veel. Leiden kan zelf r.og veel, hetgeen echter ook weer door belastingverhooging zou moeten. Doch daaraan wil men niet, zelfs de S.D.A.P. niet meer, zich tevreden stellend met kleine wenschen, waar vroeger veel meer werd gevraagd. De belastingen kunnen hier nog 4 ton hooger hetgeen de werkloos- heidsuitkeering der regeering bovendien zou verhoogen. Daaruit spreekt de Incon sequentie der S.D.A.P., die daarom beter deed den mond te houden, dat spaart tijd en geld. Wat de hooge inkomens betreft, de heer v. Eek vergeet daarbij dat het landsbelang vraagt in standhouden der vermogens, die toch al bedenkelijk achteruit loopen. Zie het leeg-staan der meeste groote buitens, hetgeen wijst op tekorten. De regeering zou ons hebben gebracht in een dwang-positle. Maar hoe durft men dat hier in Leiden te zeggen, waar de re geering de mogelijkheid aan Leiden van nog 4 ton belasting laat? Wij zijn dus eer der in een benijdbare positie. Zweden bereikte beter resultaat door belastingverhooging, die de S.D.A.P. hier weigert, zelfs liever Indirecte belastingen aanvaardend. Spr. wijst dan op hetgeen de regeering doet voor bestrijding der werkloosheid. De stijging ligt vooral in M. H. en nu raamt Leiden daarvoor minder dan in 1934 werd uitgegeven, door de groote bijdrage van het rijk. Zeker, de werkloosheid knauwt de gemeente, doch de bedrijven maken die knauw dubbel en dwars goed. Het voorstel-v. d. Tas over de tarieven geeft groote moeilijkheden op dit oogen- blik en liever ziet hij praeadvies van B. en W. dan nu reeds te beslissen, opdat rustig de belangen tegen elkaar kunnen worden afgewogen. De dekkingsmaatregelen zijn reeds ge deeltelijk door den raad aanvaard. Onge lukkig oordeelt spr. dat op het pensioen fonds een beroep wordt gedaan en spr. vraagt, of B. en W. nog meer van die pot jes achter de hand hebben, opdat men vrij kan beslissen. Dat reserves gebruikt worden, is in deze omstandigheden logisch, doch zij mogen niet te zwaar worden aangetast, anders staan we straks voor groote zware beslis singen. Voorzichtig gebruik maken van den kapitaaldienst lijkt hem gevaarlijk en gelukkig wijzen B. en W. dit af, al doen zij z.i. zelf reeds iets in die richting. Tenslotte nog iets over het voorstel v. d. Laan-Groeneveld over het onderwijs. Het lijkt hem een gevaarlijke weg. Een bestuur van een stad moet boven de partijen staan en daarom mag het geen onderwijs be- voordeelen. Het openb. onderwijs heeft zijn eigen propagandisten en materieel, die het vrijelijk mag gebruiken. Alleen door herstel van vertrouwen ls voor de openb. school iets te bereiken, doch daar voor heeft men den tijd laten voorbijgaan. DE TWEEDE A.-R. De heer ELKERBOUT verdedigd zijn voorstel imet den heer Wiirtzi op gron den van het vorig jaar. Werd toen het voorstel teruggenomen, thans meenden zij het opnieuw te moeten indienen, dear uit de gegevens niets naders is gebleken. Prin cipieel is het natuurlijk onjuist uit het On- gevallenfonds te putten, doch ook uit fi nancieel oogpunt berekent hij aansluiting bij de Rijksverzekeringsbank als voordee- liger, vooral op den duur. Betrokkenen hebben er geen schade var.. Voorts verde digt spr. zijn voorstel (met den heer v. d. Voort i inzake de wachtgelders. Z.i. is het rlleszins billijk, dat een wachtgelder voor den tijd, dat hij opnieuw werkt zijn wacht geld ziet uitgesteld tot later. Van bevoor deeling Ls daarbij geen sprake. Blijkbaar heeft de heer Bergers alleen maar oog voor 6138 (lngcz. Med.) I den middenstand. Misschien willen B en W. praeadvies geven over belde voorstel len? Spr. breekt vervolgens een lans voor de arbeldscontraeters en dringt aan op spoediger aanstelling in vasten dienst. Hij Informeert welke bezuinigingen B. en W. nog willen doorvoeren. Dat volledige verbetering van het Ulrechtsche Veer zal worden uitgesteld, betreurt spr. Dempen van het laatste stuk Levendaal ls z.i. alleszins raadzaam en hij verdedigt daartoe over te gaan. Van stads- schoon is toch bijkans geen sprake meer en trots alle moeite is het een groote vuil nisbak. DE EERSTE VROUW AAN HET WOORD. Mevrouw BRAGGAAR-DE DOES erkent, dat de opleving in Leiden lang op zich laat wachten, maar de oplossing daarvoor moet niet hier gezocht worden doch bij de re- geering. dat moest de heer Wilmer toch ook weten. Zelfs zonder werkloosheid is Leiden ech ter geen luxueuse stad, waar de industriën slechts het minimumloon betaalden en elders kunnen deze werkkrachten, die zoo van de lagere school naar de fabrieken gingen, thans niet terecht, nu er werkloos heid is. Wat de ziekencontrole betreft, er zijn menschen, die liever ln een ziekenhuis zijn dan thuis en daarom is zoo'n controle h.i. niet ongewenscht. Zij weet, dat er Inzake mosderschaps- zorg en kraamverzorglng gevallen zijn af gewezen. die niet afgewezen mochten wor den en zij dringt op verbetering aan. Vrije keuze van vereenlglng ls daarbij noodzake lijk. Ook voor den geneesk. armlastigen- dienst is verbetering gewenscht. Voor het ventei-svraagstuk vraagt zij alle aandacht. Bezuiniging op schoolkindervoeding en -kleeding komt h.i. niet te pas en waar de heer Beekenkamp daarop zinspeelde, be strijdt zij hem fel. Ook steun-verlaglng ls h.i. onmogelijk. De schoelseldlenst heeft zijn nut reeds bewezen volop. EEN OUD GELUID. De heer MANDERS herinnert er aan. hoe men vroeger geen adresseering wilde bij de regeering inzake verbetering, nu is het ge lukkig anders in den raad, al staan B. en W. nog grootendeels afzijdig. Zijn voorstel len van 1931 beveelt hij nog eens aan, nu de crisis zich opnieuw doet gevoelen en hij vraagt ernstige studie daarvan, geenszins het standpunt deelend, dat Leiden niet kan meehelpen aan de bestrijding der werk loosheid. Het arbeidskapitaal dient zoo goed mogelijk te worden belegd. Spr. be treurt, dat zijn industrie-commissie thans pas onder oogen zal worden gezien. Het heeft Leiden reeds één industrie gekost. Het lijkt alsof Leiden wat industrie betreft op zijn lauweren is gaan rusten en dat moet weer anders worden. De ligging der stad is uitmuntend voor industrie-vestiging. Er is arbeidslust voldoende. De S.D.A.P. raadt spr. aan niet te veel te hechten aan werkverruiming of werk verschaffing. Hoofdzaak is werken, zelfs desnoods voor den steun. Demping van het laatste stukje Leven daal, verbreeding Galgewater, verbetering Prinsessekade beveelt spr. met warmte aan, De spoorwegen zijn z.i. moreel verplicht het obstakel aan den Rijnsburgerweg zoo spoedig mogelijk op te ruimen Het onderwijs moet zoo goed mogelijk zijn en daarom is hij tegen verdere bezui niging op dit terrein ln tegenstelling met de politie, waar bezuiniging z.i. mogelijk ls. Het groote gezin beveelt hij warm bij het bestuur aan. DE S.D.A.P. EN DE FINANCIËN. De heer HESSING sluit zich aan bij de klacht van den heer De Reede over de late behandeling der begrooting, die weer slui tend is gemaakt door te teren op reserves. Dat maant tot voorzichtigheid. Zou de heer De Reede de belasting-verhooging met vier ton aandurven, tenzij het strikt noodzake lijk is? De S.D.A.P. ls ook voor belasting verhooging, als de andere middelen zijn uitgeput. In geen geval mag bezuinigd wor den op noodzakelijke uitgaven. Aan bank roetiers-politiek heeft de SD.A.P. zich nim mer bezondigd, zelfs niet. waar zij wethou ders had. Waar de heer Wilmer sprak van een pro- fiteeren van den wethouder van financiën van zijn voorganger, speet het spr., dat de heer Wilmer niet verder terugging: tot den heer de Gijselaar De heer De Reede vergeet, dat twee maal wijziging is gebracht in de rijksuitkeerin-1 gen waarbij Lelden tien Jaar lang f. 49.000 verloor. Kleine zelfstandigen en invaliden komen niet meer aan het werk en daar voor komen de kosten geheel voor rekening der gemeente. Dat bedenke men tevens. Van de nuttigheid van het voorstel van Weizen ls spr. echter niet overtuigd, gelet op Leiden's positie. Geen enkel resultaat zou daarvan te verwachten zijn. Verbazen deed het hem den heer van Weizen te hoo- ren spreken over rechten en vrijheden, waar deze toch de dictatuur voorstaat. Leven op den kapitaaldienst zou zeer ver. derfelljk zijn. Dat B. en W, een leenings- fonds willen bestudeeren, bevredigt spr., zijn idee daaromtrent nog eens nader uit eenzettend. Gaarne ziet spr. nadere gegevens over een voorgestelde bezuinigingspost a f. 10.000 Zonder meer kan hij deze niet aan vaarden De maximum-snelheid in de stad stelt hij voor te brengen van 25 op 35 K.M. Dan is z.i. ten allen tijde overtreding te consta- teeren en bovendien. 25 K.M. is thans te laag. Maar zelfs meer dan 50 K.M. komt hier geregeld voor en daartegen dient op getreden. Spr. was één der twee leden, die de po sitie van den heer Wtirtz aanroerden. Z.i. volkomen terecht, want de bevolking, d.w.z. het Idezerscorps, heeft recht op volledige voorlichting over de personen, die in den raad zitting hebben, speciaal voor een partij als Nationaal Herstel, die zoo smaalde op de democratie, spr. geeft cita ten. Blijkbaar zit de heer Würtz nu nog als vertegenwoordiger van een plaatselijke groep van menschen, een Had-je-me-maar symptoom. HULDE AAN B. EN VV. De heer COSTER sluit zich aan bij de waardeering voor het college van B. en W. DE DERDE A. R. Op den heer GOSLINGA heeft de lectuur van het voorloopig verslag en de M. v. A. geen aangenamen indruk gemaakt. Een- deels agressief, anderzijds te hoog van den toren blazen. Dat de regeering hulpeloos staat tegen over den toestand, volgens de S.D.A.P., wordt opgewogen door het voorstellen van die zijde van een paar commissies. Dit terwijl de regeering oils landscrediet vol komen handhaaft tot heil der gemeenten. Zie naar Blum in Frankrijk! Geërgerd heeft spr. zich over een uitla ting, dat de meerderheid in het college zich wat meer moest schikken naar de minder heid. Dat is democratisch! Het college heeft niet altijd een vaste lijn gevolgd, meent spr. en daarom gaat het college z. i. wat te ver waar zij een bescfnin- diging in deze richting uit. den hooge af wijst. Hij geeft eenige voorbeelden van het verlaten van de vaste lijn, zooals hij het ziet. De a.r. fractie is niet ontevreden over de financieele politiek van het college, doch er dient nog meer te worden bezuinigd, vooral waar voor de uitgaven een accres regel is en onvermijdelijk. Van wanhopige situatie is gelukkig nog geen sprake, evenmin als van groote ver slechteringen. Ook spr. vraagt inlichtingen over de f. 10.000 bezuiniging (alleen ver meld als: nader te bepalen). Wat brengen van armen- en werkloozen- zorg aan de regeering betreft, zou dit ge beuren dan is alle medezeggenschap der gemeente ook weg (Geroep: wij hebben toch niets meer te zeggen). Niet waar, anders zou den wethouder van sociale zaken ook geen lof zijn te brengen. Met genoegen hoorde spr. dat de S. D. A. p. voor belastingverhooging ls na uitput ting van alle andere middelen en wat be treft dat de S.D.A.P. geen bankroetiers- politiek voert, is juist, echter onder toe voeging: waar zij mee-regeeren. Als zij in de oppositie zijn. is het wel anders, zie deze luttele voorstellen vergeleken bij de lawine van vroeger Volledig sluit spr. zich aan bij de hulde aan wijlen jhr. de Gijselaar, wiens werk hij slechts bescheiden heeft voortgezet. Met het openbaar onderwijs schikt het z.i. nog wel, met een gemiddelde van 37 per klas. Spr. beklaagt zich echter over de hou ding van B. en W. tegenover het bijz. onderwijs. Spr. heeft den Indruk, dat het col lege daarin te veel wil zien een vijandelijke macht in plaats van medewerken van goeden vrille..ai zullen.de besturen zich wel eens vergtóS'éh. Spr herinnert aan de laatste afkoop-kwestie, waarbij B. en W. ideeën poneerden, die niets met de finan ciën noodig hadden, voelbaar afkomstig uit het bijz. onderwijs, vijandig brem (het wijzen op het gaan van kinderen op Chr. scholen, die er niet thuis hooren). Telkens moeten de besturen in Den Haa3 recht gaan zoeken, zooals ook inzake de boventallige onderwijzers-betaling. Op het bijz. bewaarschool-onderwijs is niet te bezuinigen, waar zij het tegen zijn zin, gelijkstelling is doorgevoerd Dat B. en W. daarvan afzagen, is dus slechts logisch. Hij bedoelt met deze opmerkingen B. en W. terug te brengen op het goede pad, niet om de verwijdering te vergrooten. Vroeger heeft spr. eens tot den heer van Weizen gezegd, waarom gaat u niet naar Rusland, spr, neemt dat terug, een man met zooveel vrijheidszin zou al lang verban nen zijn van het tooneel daar te lande. DE LAATSTE A.-R. De heer v. d. TAS wijst op de zorg, die de financiën bij voortduring vragen, zoo wel voor het rijk als voor de gemeenten. Een bedenkelijke mentaliteit spreekt z.i. uit de stemmen, die ijveren voor uitbrei ding van rijkssteun met uitschakeling der beter ingelichte plaatselijke autoriteiten. Spr. toetst een en ander aan de a.-r. be ginselen. De vraag is of te rekenen valt op een sluitende Leldsche begrooting, vooral waar geen rekening is gehouden met voldoende afschrijvingen en reserveeringen, hetgeen zich op den duur moet wreken. De potjes worden opgeteerd, maar hoe lang nog is dit vol te houden? De gemeente is nog niet noodlijdend doch zij komt de grens meel' nader. Alle zeilen dienen te worden bijgezet ter bevel- liging en aanpassing zal daarbij noodig zijn van hoog tot laag. Belastingverhoo ging moet het laatste middel zijn als alle bezuinigingen die krachtig moeten worden doorgevoerd, geen baat zouden geven. Hierop wordt de zitting geschorst tot 8 uur. AVONDZITTING. De heer VAN DER TAS vervolgt en komt nu tot zijn voorstel (met den heer Tobé) tot verlaging der electrlciteltstarieven voor den middenstand. Niet als een gunst, maar omdat de middenstand ln verhouding tot de andere gebruikers te veel meent, te be talen hetgeen spr. met eenige voorbeelden toelicht. Het zal niet voeren tot minder gebruik, integendeel. FABRIC AGE-BETOOG. De heer SCHÜLLER oordeelt den tijd Uisschen het verschijnen der M. v. A. en de behandeling te kort en hli vraagt in den vervolge meer tijdsruimte te geven. Voorts is z i. niet duidelijk genoeg aangegeven of het antwoord geldt het gansche college dan wel de meerderheid. Talrijke voorstel len van vragers wachten nog steeds op praeadvies. o.a. drie van hem zelf. Wanneer komt dat? Waarom wordt over den afbouw van het stadhuis geen waarheid gegeven? Daar stagneert Iets! Het ligt niet aan den aan nemer maar aan den architect. De aan nemer kan niet voortmaken als hil wilde, daar de werkteekeningen niet gereed wa ren. Het ontbreken van zandsteen was slechts een bli-oorzaak. En waarom ls een Amsterdamsche steenhouwer gebruikt voor het graniet werk, terwijl er toch Leldsche zijn? Over zijn voorstel van 1931 inzake mini mum-loon en maximum-werktijden is men nog altijd doende. Intusschen wordt zoo doende het ontbreken van een collectief contract uitgebuit. Voor het straatwerk geldt de eerste verordening zelfs heelemaal niet Scoedige regeling ls beslist nood zakelijk. Bij de schilders ls het naleven van het contract ook bijna niet te controleeren Spr. vertruowt op een toezegging van den wethouder weldra deze kwestie te doen bespreken. Spr. verdedigt dan zijn voorstel in de bestekken van gemeentestraatwerk op ie nemen, dat overleg zal worden gepleegd met de besturen der Bouwvakarbeiders-organi saties, aangestoten bil een landelilike Vak centrale. Thans b.v. wordt de opperman veelal gedupeerd, naar hi1 nader uiteenzet. Nogmaals stelt hij voor een of meerdere bewoners van de Gem. Woningstichting op te nemen in het bestuur, zulks op de oude motleven. Het monument der „Eendacht" vei dient te worden overgenomen door de gemeente. Niei-aanvaarden is z.i. een miskenning van hetgeen deze bouwvcreeniglng heeft ge presteerd Spr. geeft een uiteenzetting van het geval. De beplanting in Meidoorn- en Acacia- straat dient veranderd te worden Ook met het oog op het verkeer. Het plantsoen bij het Phllosophen-pad oordeelt spr. weg gegooid geld, terwijl voor minder gelid een betere oplossing was te verkrijgen geweest door doortrekking der Kamerlingh Onnes, laan Spr. vraagt of het uitgebrachte praeadvies inzake meer ordening in het bouwen van woningen een praeadvies mag heeten. Spr. meent, dat B. en W, aan dit belangrijke vraagstuk vrijwel geen aan dacht hebben geschonken en onder verwij zing naar Amsterdam beveelt hij een nader onderzoek alsnog warm aan. Tenslotte behandelt spr. nog de houding van een hoofd van een tak van dienst inzake de dienstcommissie van gemeente werken Zelfbeperking en soepelheid be velen B. en W. de organisaties aan. doch zij moeten die liever richten tot betrokken hoofd. Van een motie van spr. was ook geen sprake, doch van een voorstel, dat z. h, st. destijds ls aangenomen. De raad nam dus een besluit, sprak geen wenschelijkheid uit. Bedoeld hoofd heeft opnieuw uitvoering geweigerd en dus het gezag ondermijnd. Sdt. geeft een zeer uitvoerige uiteenzetting van het verloop van zaken. B en W. heb ben z.i, moeten inrnltnen en het hoofd moeten dwingen; anders heeft deze te gaan. TEGEN DE WERKLOOSHEID. De heer VAN DER KWAAK oordeelt het verlagen der werkloosheid gebiedende elsch, zoowel voor betrokkenen als voor de ge meente. Spr. vraagt of B. en W. beschikken over industrie-terrein en zoo niet, willen zij dan terreinen gankoopen? Rjv aan den Hooge Rijndijk en Kanaal-weg. De Industrie moet gesteund worden. Herscholing van arbeiders kar wellicht ook baat geven. Voor hem ls toch de vraag of werken voor steun anderen niet werk loos maakt. Het schoeisel- en dekkingsfonds dient zj. uitgebreid. Spr. betreurt de houding der vakbeweging, al oordeelt ook spr. het spaar, systeem niet gelukkig gekozen. Spr, maakt bezwaar tegen het inrichten van woonhuizen in de buitenwijken voor winkels en dringt od tegengaan aan. Het streven arbeidscontractere spoediger een vaste aanstelling te geven, steunt hij. Met cijfers geeft spr. aan. wat de Chris tenen doen voor naastenliefde en barm hartigheid. PERSONEELSZAKEN. De heer VAN DER VOORT oordeelt met het oog op de stijging der eerste levens behoeften een salaris-verhooging alleszins gerechtvaardigd, oo zich zelf genomen al thans. De regeering verzet zich echter daartegen en dies zal hij geen voorstellen doen, die slechts verwachtingen zouden wekken, niets zouden opleveren. Hii vraagt B. en W. echter diligent te blijven ln deze. Spr. verdedigt voorts uitvoerig het voor stel betreffende de wachtgelders, breed voerig bedoeling van wachtgeld uiteen zettend. Tot slot komt spr. nog even op de rechts positie van het polltie-personeel. NOG TWEE S.D.A.P.'ERS. De heer GROENEVELD verdedigt het voorstel inzake een onderwijs-circulaire aan alle ouders. Waarom mag het college niet iets doen voor de school, die het be heert? Z.i. is dit zelfs plidht. Ook als tegenhanger tegen de reclame der bijz. scholen. Werd zelfs niet door schoolkinderen huis aan huis een circulaire bezorgd? Het had al veel eerder moeten geschieden. Dit voorstel bedoelt een oude fout eenigermate te herstellen. Spr. wijst er voorts op, hoe bi] het bijz. onderwijs meer onderwijzeressen zijn dan bij het openb. onderwijs, naar verhouding gerekend. Heeft de meerderheid van B en W. het recht op een eigen meening, ook de min derheid, dat was de bedoeling van de ge wraakte opmerking van aansluiten der meerderheid bij de minderheid, die uit zijn verband is gerukt De verklaring van den heer Würtz is spr. nog wat duister, maar hij erkent zelf uit getreden te zijn uit Nationaal Herstel en dus kan hij deze partij ook niet meer ver tegenwoordigen. Onze geheele staatsinrichting is toch op partijen gebaseerd. Ging het om personen, dan begrijpt hij den heer Würtz ook niet, want hij is toch niet persoonlijk gekozen cn is zijn komst hier heelemaal onverklaar baar. De heer Würtz had zijn plaats moe ten ruimen na het verlaten der partij, die daarvoor had moeten zorgen. Demping van het laatste stukje Leven daal is z.i. noodzakelijk; van stadsschoon ls geen sprake, Het verkeer eischt ook deze demping, al was het alleen maar om het kruispunt bij het Gangetje te ontlasten. De Stadszaal behoort aan alle vereeni- gingen te worden verhuurd volgens onze oude vrijheidsbegrippen. Verbod voor een paar vereenigingen is z.i. zelfs in strijd met de Grondwet. Waren zij ln strijd met de VOOR DONDERDAG 17 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uit. zending 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Mor. genwijeting 10.15 Gramofoonmuziek lojj) Omroeporkest 11.00 Kniples 11.30 Vervol? concert 12.30 Het AVRO-Dansorkest ioo Gramofoonmuziek 1.30 Het Omroeporkest 2.00 Voor de vrouw 23.0 Vervolg concert - 3.00 Kniples 3.45 Gramofoonmuziek 4öo Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Orgelspel 4.50 Voor de kinderen 5.30 Gramofoon muziek 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 Planovoordracht 7.30 Engel- sche les 8.00 Berichten ANP 8.15 Con certgebouw-orkest en solist. (In de pauze- Reportage) 10.45 Disconieuws ll.oo Be richten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Orgelspel. Hilversum II, 301.5 M. 8.009.15 KRO - 10.00 NCRV 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmuziek - 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek 2.00 Handwerkles 3.00 Planovoordracht 400 Bijbellezing 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd 5.30 Amsterdamsch Salonorkest 6.45 Cau serie 7.00 Berichten 7.15 „Jeugdvoetbal en de C.N.V.B.", causerie 7.30 „De vogelwet 1936", causerie 7.45 Reportage 8.00 Be- richten ANP. Herhaling SOS-Berichten - 8.15 Evangelisch Luthers Kerkkoor „Toewij. ding" en sprekers 9.15 Gramofoonmuziek - £.30 Rijswijksch Christelijk Mannenkoor. <Om 10.10 Berichten ANP) 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. Droitwich 1500 M. 11.25—11.45 Gramo foonmuziek 12.05 Alfred van Dam en zjjn Stateorkest 12.50 Radiotooneel 1.20 E. Leggett en de Continental Players 2.00-^ 2.20 Gramofoonmuziek 3.10—3.30 Causerie „Empire exchange" 3.35 Het Stedelijk Orkest van Bournemouth en solist 5.05 Causerie „The new spring fashions" 5.20 Gramofoon muziek 5.40 Eddie Carroll en zijn band 6.20 Berichten 6.40 Eoekbespreklng 7.00 Pianovoordracht 7.20 BBC-Revuekoor en -orkest, m.m.v. solisten 8.20 Variété-program ma 8.50 Causerie ..Imperial security" - 9.20 Berichten 9.40 Toespraak Koning George VI 10.00 BBC-Orkest 10.20 Korte Kerkdienst 10.40 Cembalovoordracht 11.35 Joe Loss en zijn Band 11.5012.20 Dansmu ziek (Gr.pl.). Radio Paris 1648 M. 7.: 50. 10.10. 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.40 Cantrello-or- kest 1.50 Zang 2.05 Vervolg concert 3.05 Zang 4.20 Gramofoonmuziek 8.35 Zang 8.50 Symphonleconcert 10.50 Gramofoon muziek. Keulen 456 M. 5.50 Dresdens Kleinorkest 7.50 Erich Börschel's orkest 8.50 Piano- I voordracht 9.20 Volksllederenconcert 11.20 I Omroeporkest 1.35 Solistenconcert 2.35 Pianovoordracht 3.20 Omroep-Amusements- orkest 6.30 Gramofoonmuziek 7.20 Caba retprogramma 8.20 Het Richartz-kwartet - I 9.5511.20 Kurt Rehfeld's kapel, de Stuttgarter j Volksmuziek en solisten. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 Omroeporkest 1.50 2.20 Gramofoonmuziek 5.205.50 Omroep- 1 salonorkest 6.50 Omroepdansorkest 7.20 I Zang 8.20 Omroeporkest 9.05 Koning Albert-Herdenklng 9.40: Omroeporkest - 10.30 Declamatie 10.50J11.20 Omroepdans orkest 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek - 12.50 Omroepklelnorkest 1.50—2.20 Gramo foonmuziek 5.20 Omroepklelnorkest m.m.v. I solist 6.35 Het Malezleux-kwartet 7.J5 I Gramofoonmuziek 8.20 Koning Albert-her- 1 denking 10.30 en 10.45—11.20 Gram. muziek. I Deutsehlandsender. 1571 M. 7.20 Omroep-' kamerkoor en Omroeporkest m.m.v. solisten. (Om 8.20 Berichten). 9.20 Berichten 9.50 f Viool en cembalo 10.05 Weerbericht 10.20 11.20 Otto Kermbach's orkest. (Om 10.30 Sportreportage) GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Donderdag 17 Februari, lste Programma: lederen dag van 8—24 uur: Avro, Vara, enz. 2de Programma: lederen dag van 8—24 uur: Kro, Ncrv, enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10.35 Parijs Radio 12.05 Radio PTT Nord of dlv. 12.29 Parijs Radio 13.20 Brussel VI. 14.20 Radio Danmark of dlv. 15.20 Keulen 16.20 Lon don Reg. 17.20 Brussel Fr. 18.20 Keulen 18.45 Weenen of dlv. 20.20 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. 22.30 Keulen 23.20 1" versen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Reg. 11.20 Droitwic'n 12.50 Keulen 13.20: Droitwich - 14.29 London Reg. 15.35 Droitwich 19.30 Sport praatje J. G. A. Janssen 20.00 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. N.V. Levensverzekering Mij. „Utrecht" te Utr«bt. 6206 (Ingez. Med.) openbare orde, dan moeten zij uit alle zalen worden geweerd, ook uit particuliere. De heer SNEL wijst op de ellende der werkloosheid, die nog slechts weinig daalt en spr. betreurt het afknabbelen van steun in velerlei geval door het Rijk; sPr- geeft voorbeelden. Vooral de gezinnen met 410 kinderen waren daarvan de dupe, waarvoor de regeering juist zegt alle zorg te hebben. Zeer onbevredigend is het antwoord van B. en W. inzake onderzoek in de gezinnen der werkloozen en spr. dringt aan op ver strekking van nadere gegevens. Het 8eva*[ van pauperisme dreigt meer en meer. Toen kwam de spaarregeling, die spr. nog een* aan scherpe critiek onderwerpt. Van den nood der werkloozen is misbruik gemaakt De onmachtigen, dus zij, die het ne meest noodig hebben, krijgen niets. Met cijfers tracht spr. verder aan te too- nen, dat deze grootscheepsche actie y® minister Romme is mislukt, men wilde dien weg niet, dit bleek ook uit de lage collect?' opbrengsten. Spr. citeert R.K. en Chr. uitingen critiek op de spaarregeling, die zelfs ieuw waren dan van de S.D.A.P. Hierna schorsing tot hedenmiddag. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10