DOUWE EGBERTS Burgemeester Wap's afscheid van Zoeterwoude 'n •fleAbe/i pijpje, LEfDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 Februari 1938 Derde Blad No. 23893 Vele woorden van hartelijke waardeering Noorderkwartier L.K.B.-kampioen 78s(e Jaargang GEMENGD NIEUWS Foto Van Vliet- ECHTE. FRIESCHE HEERENBAAI 10 - 15 - 20 - 25 CT. PER '/2 ONS OUD HOLL. PIJPTABAK* SCHOUT 15CT. COOPVAERT 10 CT. P.'/2 ONS 0149 ungez ftled.) Gisteravond heeft Burgemeester Wap van Zoeterwoude afscheid als zoodanig genomen, waarbij het vele, dat hij voor die ge meente deed, waardeerend naar voren is gebracht. Hierboven de scheidende burgemeester en zijn echtgenoote. temidden van Wethouders, Raadsleden enz. Staand v. 1. n. r.: de heeren J. v. Leeuwen, W. Wessel, A. C. Paardekooper, W. C. de Groot, B. Tijssen, Tïi. C. Berg. Zittend v. 1. n. r.: de heeren H. M. Starrenburg, H. J. v. d. Krogt, J. de Graaf, mevr Wap, en de heeren P. C. A. M. Wap (burg.), L. Onderwater, H. J. J. A. Smeets (secr.) en P. Meydam. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Zoeterwoude voor de laatste maal dider voorzitterschap van burgemeester Wap. De voorzitter opende deze bijeen komst. die door alle raadsleden, benevens alle ambtenaren en werklieden en vele be langstellenden, w.o. burgemeester Brug van Leiderdorp; notaris Ruizeveld, de heer Steijkel. dir. der gem. bedrijven te Bos koop; rijks- en gemeente politie ambtena ren, werd bijgewoond. Hij memoreerde de Blijde Gebeurtenis en de uiting van de innige vreugde en de groote dankbaarheid van de bevolking der gemeente Zoeterwou de. De geboorte van Prinses Beatrix is van Iverstrekkende beteekenis voor ons volk en Ispr. hoopte dat Zij moge opgroeien onder iGods bescherming tot heil van ons vader stad. Hierna nam de Raad de navolgende be- iluiten: Overgaan tot openbare verpachting van éschwater en grasgewas. Aan de bijz. scholen een voorschot op de gemeentelijke vergoeding te verleenen als volgt: R.K. Jongensschool Schenkelweg f. 2805.66; R.K. Meisjesschool Zuldbuurt f. 2586.02 en R.K. School Hooge Rijndijk f. 2104.24. Aan den heer p. c. A. M. Wap werd conform diens verzoek, met ingang van 16 dezer eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, als ambtenaar van den Burg. Stand. Zichtbaar ontroerd sprak burgemeester Wap hierop een afsoheidsrede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Rede van burgemeester Wap. Gedurende 18 jaren mocht ik aan het hoofd dezer gemeente staan en heb ik. naar mijn beste weten, getracht de belangen van deze gemeente en van haar ingezete nen, die mij waren toevertrouwd, met ernst, toewijding en onpartijdigheid te behar tigen. Mijn arbeid is natuurlijk gelijk van ieder ander vol gebreken geweest, maar steeds was het mijn streven het belang van de ge meente te dienen. Het is voor spr. een groote voldoening en voorrecht dat hij gedurende een reeks van jaren zijn bescheiden krachten heeft mo ten verleenen aan de vele besluiten van den Raad, die geleid hebben tot verbete ring. tot vooruitgang en bloei van Zoeter woude. Met waardeering zal hij terugdenken aan de thans in functie zijnde leden van het dagelijks bestuur, raadsleden en ambtena ren en hij zegt hun dank voor hun ge waardeerde steun en het vertrouwen hem geschonken. Met erkentelijkheid erken ik. aldus spr °ok de heeren, die gedurende mijn bestuur deel uit hebben gemaakt van uwen raad en waarvan er nog één, de heer J. de Graaf, van mijn komst af onafgebroken zitting had. Noem ik op de eerste plaats de heeren wethouders M. Th. Kompier en C. H. de Hoer, die bij de aanvaarding van mijn ambt jn functie waren en van wien ik. door hun bekendheid met de plaatselijke toestanden zooveel gewaardeerde voorlichting mocht ontvangen. Met weemoed gedenk ik de hun opvol gende wethouders, de heeren H. F. Noord man en J, van Leeuwen Az., die beiden, in (en tijdsverloop van zes maanden, tot een beter leven zijn opgeroepen. Tot de wethouders, die in de laatste ja ren aangewezen waren om met mij de ge meente te besturen, de heeren J. de Graaf L. Onderwater richt ik mij, om mijn oank te betuigen, voor al hetgeen zij voor m'J in mijn functie geweest zijn. voor de UJ,P en steun van hun ontvangen. eft in onze vergaderingen steeds wm r van vertrouwen en hartelijke wTybnwerking geheerscht, want zonder dat, «aen wij niet kunnen bereiken, wat wij ™en mochten tot stand brengen, opr. getuigde voorts van een vruchtbare Sterking met de Raadsleden. sl5rri?e °°k in den vervolge uwe beraad- waS. strekken tot bevordering der dLv Lan®en dezer gemeente, scheli °racllt spr. voorts aan den dagelijk- 4et v.getr°uwen medewerker, den secretaris een htïïe"nte' met w'en hij zeventien en heett - ar' 'n no°ib verstoorde harmonie steun en hulp, die hij gedurende die lange reeks van jaren mocht ontvangen. Voorts dankte spr. de ambtenaren ter secretarie, den gemeente-ontvanger en ge meente-opzichter, tevens administrateur van het waterleidingbedrijf; het brandper- soneel met hun doortastenden directeur en brandmeesters, de gemeente- en rijkspoli tie voor hun trouwe plichtsbetrachting. Het hoofd der openbare school en alle verdere ambtenaren der gemeente alle be drijven. vereenigingen en corporatieën en tenslotte alle ingezetenen voor hun volg zaamheid en welwillende houding. Tot de wethouders en raadsleden zeide spr. tenslotte: Moge het u, onder Gods zegen gegeven zijn, de gemeente met wijs beleid te blijven besturen en nog veel bij te dragen tot hare vooruitgang, voorspoed en welvaart. Met zijn beste wenschen voor Zoeter woude en al hare infezétenen nam spr. hierop afscheid. POGING TOT MOORD? Weth. de Graaf antwoordde hierop, mede namens zijn collega weth. Onderwater en dankte voor de wijze waarop de burge meester het college in den Raad heeft ver tegenwoordigd; ook voor de hem eigen wijze waarop hij zijn standpunt heeft ver dedigd Steeds heeft burgemeester Wap de onpartijdigheid voorgestaan. Was er ver schil van meening in den Raad dan wist de voorzitter dat te overbruggen. In broeder lijke liefde heeft de voorzitter gedurende 18 jaren samen gewerkt. Een groot stuk van diens leven is thans afgesloten; een groot tijdperk is voorbij, waarin veel is gebeurd en veel is veranderd, ook in de gemeente huishouding. De burgemeester kwam in den tijd van hoogconjunctuur, maar hij heeft ook de 'moeilijkheden meegemaakt. De voorzitter heeft met zijn talenten gewerkt in het belang der gemeente en hij hoopt, dat deze daarvoor zal verwerven Gods bes ten zegen. Spr. eindigde met den burge meester en diens echtgenoote nog vele gelukkige jaren toe te wenschen. Hierna sprak de heer A C. Paardekooper namens de RH. raadsfractie, die na mens die fractie zijn dank betuigde voor de wijze waarop de voorzitter gelegenheid gegeven heeft om de meening dier fractie naar- voren te brengen. Spr. waardeerde liet, dat de burgemeester nooit zijn wil heeft doorgedreven en dat hij steeds aan wenschen tegemoet is gekomen. Toen u naar den Hooge Rijndijk vertrok, aldus spr., dacht men op Zoeterwoude Dorp: Nu zien wij den burgemeester niet meer veel op het raadhuis. Doch men heeft zich ver gist, want nöch het weer, nóch de afstand heeft u teruggehouden om dagelijks naar het Dorp te komen. Er is een band ge groeid tusschen den voorzitter en den Raad en ook tusschen den voorzitter en de fractie. Daarna was het woord aan den secreta ris die getuigenis wilde geven van de 18 jaren, die de burgemeester en hij te zamen mochten arbeiden, niet in het openbaar, maar in stilte. Aan mij, aldus spr., die dagelijks met u omging, ft het slechts bekend hoe moeilijk het was om den ongunstigen financieelen toestand te verbeteren en de gemeente te saneeren. Met Gods hulp zijt gij er in ge slaagd de gemeente weer tot bloei te bren gen^ en het is jammer, dat buiten uw schuld, tengevolge van de slechte tijdsom standigheden, gij het bij uw heengaan nog moet beleven, dat de gemeente wordt aan- gewezen op financieelen steun van het Rijk. Aanvaard bij dit afscheid den dank van hem die zoovele jaren met u te zamen mocht werken in het belang der gemeente; die met u de moeilijkheden van het pogen, maar ook de vruchten van het slagen heeft mogen deelen en die steeds getracht heeft u terzijde te staan en uw gezag hoog te houden. Burgemeester, ik hoop dat gij aan de ja ren, die wij te zamen hebben gearbeid de aangenaamste herinneringen zult bewaren. Mede sprak de heer Smeets namens de ambtenaren en werklieden, om den burge meester te danken voor hetgeen hij voor hen deed en die uiting hebben willen geven van hun eerbied voor het gezag, door allen zonder uitzondering bij dit af- Een arrestatie te Heerlen. De politie te Heerlen heeft gisteren een jongeman aangehouden, tegen wien ver denking is gerezen, dat hij Zondagavond te Valkenburg een poging zou hebben gedaan tot moord op mej. C. uit de gemeente Klim men. Een verloofd paartje uit Valkenburg, dat Zondagavond tegen half acht een wan deling op den Oosterweg maakte, hoorde even voorbij de boerderij van kasteel Oost hevig gegil. Korten tijd later kwamen zij een jongen en een meisje tegen. Het meisje droop van het water, en de jongeman die haar vergezelde maakte pen opmerking over een hoed en een handtaschje. dat het meisje verloren zou hebben. Het verloofde paar vervolgde zijn wandeling naar de Geul waarin men een hoed en een taschje drij vende vond. De jongen vischte het uit het water en vond in het taschje eenige brie ven, waaruit bleek dat de eigenaresse mej. C. uit Klimmen was. Het paar uit Valken burg bracht de beide voorwerpen naar het huis van mej. C., waar hun verteld werd, dat de hoed van mej. C. was afgewaaid en dat zij bij een poging om deze uit het wa ter te halen, zelf in de Geul was gevallen. Deze lezing schijnt echter niet geheel juist te zijn geweest want gisteren heeft de politie te Heerlen in het voorgevallene aanleiding gevonden, den jongeman, die mej. C. had vergezeld, onder verdenking van poging tot moord te arresteeren. Hij zou haar hebben willen wurgen en toen in de Geul verdrinken. Toen zij hevig gilde en haar metgezel het verloofde paar uit Valkenburg in de buurt ontdekte zou hij zijn poging hebben opgegeven en haar naar huis hebben begeleid. De politie te Heerlen stelt een onderzoek naar het gebeurde in. GLAZEN'WASSCHER VAN EEN DAK GEVALLEN. De 35-jarige glazenwasscher F. J, J., wo nende in de Van Dijkstraat te Den Haag, die gisterochtend werkzaamheden verricht te op een glazen dak van een perceel aan de Nieuwe Parklaan, raakte op een gege ven moment zijn evenwicht kwijt, waar door hij naar beneden viel. De man kwam hierbij erg ongelukkig terecht. Hij kreeg een wervelfractuur en is in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis „Bronovo" ver voerd. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gisteravond werd de 29-jarige winkelier J. Barends. die op den rijksweg Arnhem Nijmegen onder Eist uit zijn bestelauto' stapte, door een passeerende auto gegre-' pen. De man werd tegen den grond ge slingerd en zoodanig gewond, dat hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. Uit het onderzoek van de politie kwam vast te staan, dat de bestuurder van de aanrij dende auto. de heer A. uit Eindhoven, aan het ongeluk geen schuld heeft. LANDBOUWERSDOCHTER DOOR ZEUG AANGEVALLEN. Toen gistermorgen vroeg de dochter van den landbouwer A. B. te Rossum bij Ol- denzaal een zeug met 16 biggen wilde gaan voederen. werd zij plotseling door de zeug aangevallen en op ernstige wijze toege takeld. Op haar hulpgeroep kwam haar mogen samenwerken, voor al den scheid tegenwoordig te zijn en die met mij. als blijk van hun waardeering, u deze bloe men aanbieden. Burgemeester, wij allen wenschen u en mevrouw nog een gelukkigen levensavond! De voorzitter dankte vervolgens de spre kers en sloot dan de openbare vergadering. Hierna voerden nog het woord burge meester Brug van Leiderdorp en burge meester Keyzer van Leidschendam. waarna een druk bezochte receptie werd gehouden. broer toegesneld en deze gelukte het zijn zuster te bevrijden. Het meisje had der mate verwondingen aan armen en handen opgeloopen, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke werd verleend door dr. Essink uit Oldenzaal. Tel. BUITENLANDSCH GEMENGD. Storm en sneeuw. In België. Te Verviers in Belgie heeft het zoo over vloedig gesneeuwd, als in jaren niet is voorgekomen. Te Warmes bereikte de sneeuwlaag een gemiddelde hoogte van 1 meter, op sommige plaatsen zelfs van 2 meter. Te Elsenborn daarentegen was de sneeuwlaag sléchts een halven meter dik. De drie wegens naar Manderveld zijn ge heel door de sneeuw geblokkeerd. De auto bus, die den dienst onderhoudt tusschen Elsenborn en Verviers. is in de sneeuw vastgeloopen. Men heeft een beroep moe ten doen Op een hulpploeg, om het voer tuig weder vrij te maken. Uit Jemappes wordt gemeld, dat tijdens den storm het dak van een woning is af gerukt. De bewoners vluchtten het huis uit. Kort daarop stortte de woning in, doch gelukkig zijn geen slachtoffers te be treuren. In Engeland. Hoog water en een van de hevigste stor men van dezen winter hebben aanzien lijke schade aangericht aan de kusten van Oost- en Zuid-Oost Engeland. Gisteroch tend woedde nog steeds een verblindende sneeuwstorm boven het Kanaal. Tal van schepen hebben een schuilplaats gezocht in de havens. In Suffolk hebben de zomerhuisjes groote schade opgeloopen. Het olietankschip Tartary was gisteroch tend in moeilijkheden, nadat het bij Has- boro Sands aan den grond was geraakt. De reddingboot uit Gorieston verleende as sistentie en heeft de opvarenden van het schip, de zes leden der bemanning en de vrouw van den schipper, gered. De in de laatste dagen aangerichte schade wordt op vele honderdduizenden ponden geschat. In Polen. In Zuid-Polen woedden felle sneeuw stormen, verscheidene telefoon- en tele graaflijnen werden hierdoor verbroken. Het Poolsche schip „Batory" is op weg van Gdynia naar New-York door een sneeuw storm, welke twintig minuten duurde, ge varen. Toen het schip te New-York aan kwam, was het bedekt met een laag ijs van dertig centimeter dikte. STEENGROEVE INGESTORT. Dertig arbeiders bedolven. Aan den voet van het Matra-gebergte in Hongarije, heeft een instorting plaats ge- nad in een steengroeve. Dertig arbeiders, die in de groeve werkzaam waren, werden onder het vallend gesteente bedolven. Tot nog toe is men er nog slechts in ge slaagd vijf arbeiders te bergen, die allen zwaar gewond zijn. BRAND AAN BOORD VAN DE BEREN G ARIA. Gisteravond is brand uitgebroken aan boord van de mailboot „Berengaria", die m do haven van Southampton, nabij de Queen Mary lag. Het vuur brak uit in de passagiersverblijven. Zestig brandweerlie den en een sleepboot werkten aan de be strijding der vlammen, die in een uur tijds konden worden gebluscht, Men had brand- siangen door de patrijspoorten het schip binnengevoerd en wierp langs dezen weg groote hoeveelheden water op het vuur. Ofschoon verscheidene hutten schade be komen hebben, heeft het schip geen enkel oogenblik ernstig gevaar geloopen. HET DRIJVENDE POOLSTATION. Gisteravond om zeven uur heeft de spe ciale correspondent van het Russische te legraaf agentschap Tass aan boord van de Taimyr een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Vanmiddag om twaalf uur heeft een krachtige Zuidwesten wind een verplaatsing van de ijsmassa's doen ontstaan. Men was gedwongen onmiddellijk de vliegtuigen te demonteeren en aan boord te halen. Gebruik makende van de ijsverplaatsing naderen wij de_ groep-Pa- panin nog meer. Volgens berichten van Krenkel heeft men uit het kamp den ge- heelen nacht de vuren van ons schip ge zien. Op ons verzoek heeft Krenkel een houtblok ontstoken, dat wij duidelijk za gen, ondanks den mist. foto van Vliet. Door een 3—0 zege op Zuiderkwartier I wist Noorderkwartier I het kampioenschap te behalen van den Leidschen Korfbalbond. Hierboven het kampioenstwaalftal, (v. 1. n. r.i zittend, dames: T. Gertenaar, C. de Wolf, Joh. Guldemond, J. Guldemond, F. Gotmer en B de Wolf. Staand, heeren: B. du Prie, D. Teegelaar. P. Dubbelaar, S. Verlint, A. Verlint en A. Lasschuijt iaanvoerder).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9