BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Dinsdag 15 Februari 1931 De strijd in het Verre Oosten ELTAX 666 SCHEEP/ IJtINCtNl ^ICIJN/T IN LETTEREN VRAGENRUBRIEK IORG VOOR NIET-VOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. Een commissie ingesteld. Het vraagstuk van het verschaffen van arbeid aan wegens geestelijke of lichame lijke gebreken niet volwaardige arbeids krachten heeft reeds geruimen tijd de aan dacht van het gemeentebestuur. Tot nog toe bepaalde zich de zorg van de gemeente met betrekking tot de niet- volwaardige arbeidskrachten tot het sub sidieeren van een werk-inrichting voor blinden, voorheen die van de Vereeniging tot Verbetering van het Lot der Blinden in Nederland en zijn Koloniën, thans die, onder beheer van een door B. en W. inge stelde Commissie. Ten einde zich omtrent het vraag stuk ten aanzien van de geestelijk niet- volwaardige arbeidskrachten te doen voorlichten, hebben B. en W., naar wij vernemen, een Commissie ingesteld. Deze Commissie zal gegevens moe ten verzamelen met betrekking tot de geestelijk niet-volwaardige arbeids krachten en aan de hand van die ge gevens moeten adviseeren aangaande de te nemen maatregelen. De Commissie bestaat utt: Het hoofd van de R -K. School voor bui tengewoon lager onderwijs, mej. A. M. Smits; den geneesheer-directeur van de gestichten „Endegeest", ..Voorgeest" en „Rliijngeest", te Oegstgeest, den heer dr. F. J. Stuurman, den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst, den heer dr. M. D. Horst; den directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, den heer dr. S. Rozemond; den wnd. directeur van den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken, den heer C. R. L. Oostveen; den secretaris van den Armenraad, den heer mr. P. A, van Toorenburg; het hoofd van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, den heer P. Boet en dr. A. van Voorthuysen, te Utrecht. De directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst heeft zich met. het voorzitterschap belast, terwijl de heer P. Boet het secretariaat op zich heeft ge- Tegeiijkertijd hebben B. en W. stappen gedaan om ook in Leiden te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Ver eeniging voor Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachaen (A.V.O.), welke afdeeling de zor® voor de lichamelijk niet-volwaar dige arbeidskrachten zal kunnen organi- seeren en eventueel later ook met de zorg voor de geestelijk niet-volwaardige arbeids krachten kan worden belast. Vertrouwd wordt dat de oprichting van de afdeeling Leiden van .de A.V.O. spoedig zal kunnen worden tegemoet gezien. De bovenbedoelde Commissie inzake de zorg voor de geestelijk niet-volwaardige arbeidskrachten is in de afgeloopen week door den wethouder van Sociale Zaken geïnstalleerd. NEDERL.AN'DSCHE REISVEREENIGING. De jaarlijksche algemeene vergadering. In een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk" hield de afdeeling Leiden van de N. R. V. gisteravond haar jaarver gadering. welke geopend werd door den voorzitter, den heer Van der Horst, die in het 'bijzonder twee oud-functionarissen, de heeren Mooy en Kramer, welkom heette. De heer Vlieland las de notulen, welke werden goedgekeurd, waarna de heer Geij- tenbeek melding maakte van een door de afdeelingen Den Haag en Rotterdam voor genomen boottocht over de Zeeuwsche stroomen naar Walcheren op 19 Juni a.s., tot deelneming waaraan ook de Leidsche afdeeling uitgenoodigd werd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Geij ten beek. stippen wij aan dat er in het afgeloopen jaar 6 lezingen en 12 excursies zijn gehouden. Het aantal leden liep met twee terug en bedraagt thans 990, benevens 17 juniorleden. De penningmeester, de heer Susan, maakte er in zijn verslag melding van dat er een kassaldo is van f. 346.76 (vorig jaar f. 288.63). Bij monde van mej. Kloots werd namens de kascommissie verklaard, dat alle boeken en bescheiden in volmaakte orde waren bevonden. Tot leden eener nieuwe Kascommissie werden benoemd de heeren Mooy en Kra mer, die echter pas in 1940 haar werk zal moeten doen, omdat de verleden jaar be noemde reserve-commissie daartoe voor 1939 aangewezen is. Hierna volgde bestuursverkiezing. Perio diek aftredende waren de heeren P. C. Susan, L, A. Mennes en F. Vlieland, die bij acclamatie herkozen werden. Tot afgevaardigden naar de op 27 en 28 Mei te Hilversum te houden algemeene vergadering der N. R. V. werden de leden van het dagelljksch bestuur der afdeeling aangewezen, terwijl de heer Van der Horst 'benoemd werd tot lid van den Raad van Afgevaardigden. Bij de bespreking van de agenda der algemeene vergadering zeide de heer Mooy dat het hem gefrappeerd heeft dat het N.R.V.-bestuur, in strijd met de indertijd na de kwestie-Amsterdam gedane belofte, thans een bureau gevestigd heeft in de Bijenkorf te Rotterdam. De voorzitter herinnerde er aan dat de Leidsche afgevaardigden indertijd de eer sten geweest zijn, die protesteerden tegen de vestiging van een bureau in de Bijenkorf te Amsterdam. Tot hun groote verbazing bleek hun toen echter, dat zij zelfs van de Amsterdammers betrekkelijk weinig steun ondervonden. Door het hoofdbestuur is wel toegezegd, dat men met de wenschen der Leidsche afdeeling rekening zou houden, doch het bert uur bleek vast te zitten aan een overeenkomst met de Bijenkorf, die geldt voor 5 jaar en die inhoudt dat de nieuw op te richten bureaux der N. R. V., in plaatsen waar een Bijenkorf bestaat, in dat warenhuis moeten worden gevestigd. Pas wanneer die periode van vijf jaar ach ter den rug is zal men dus eigenlijk opnieuw kunnen gaan praten. Momenteel valt er niets aan te doen en gedane zaken nemen geen keer! Het Leidsche bestuur blijft in- tusschen diligent. Na rondvraag volgde sluiting van deze matig bezochte vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ge neeskunde: mej. A. B. J. de Vries (Hille- gersberg). DF. NIEUWE MEI.KREGELING. Vergadering in „Den Burcht". In den foyer van hotel „Den Burcht" is hedenmorgen een vergadering gehouden, uitgaande van de Consumptle-Melkcentrale waar de heeren Jac. Biemond uit Bleiswijk en A. P. L. van der Burg uit Rotterdam zouden spreken over het onderwerp ,De nieuwe melkregeling, ingaande 3 April '38". Laatstgenoemde was evenwel verhinderd. Er bestond voor deze vergadering groote belangstelling. De voorzitter van het district Leiden, de heeT C. van Vliet, heette allen welkom, inzonderheid den heer Biemond, lid van het hoofdbestuur, een der meest tut, spre ken bevoegde personen op dit gebied in ons land en hield een korte inleiding, waarna de heer Biemond het woord verkreeg. Spr. toonde allereerst <je noodzakelijk heid ran een algemeene regeling aan om vervolgens de belangrijkste richtlijnen aan te geven. De huidige regeling, welke van 1933 da teert heeft ongetwijfeld vele boeren door een moeilijken tijd heengeholpen, doch zij had ook ernstige gebreken, doordat zij niet was aangepast aan de elschen van het be drijfsleven en daardoor was verouderd. Bij de beoordeeling van de nieuwe regeling moet men haar niet vergelijken met de oude. Men stond eenvoudig voor de keuze: geen regeling of een regeling welke door de veehouders zelf wordt uitgevoerd. De algemeene zaiiveltoestand is in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd, mede door de mogelijkheid om een groote hoe veelheid ondermelk circa 1 milliard liter per jaar te verwerken tot kunstwol. De prijs is in het laatste halfjaar zelfs tot boven den richtprijs gestegen. Zou dus de regeling kunnen worden afgeschaft? Spr. beantwoordt die vraag ontkennend, omdat de algemeene maatschappelijke toestand in vergelijking tot vroeger sterk gewijzigd is. De huidige toestand en het belang der veehouders elschen. dat zij zich organisee- len en de nieuwe regeling dwingt hen daartoe. De grondslag van de ordenings gedachte in den landbouw is. de vorming van collectieve groepen, die coöperatief haar producten ten verkoop aanbieden. Alle veehouders, die hun consumptiemelk wil len verkoopen en binnen het vastgestelde rayon wonen, kunnen zich bij de C.M.C. aansluiten. De aangeslotenen kunnen slechts via hun organisatie invloed uit oefenen en verbinden zich telkenmale voor den tijd van één jaar. Het district, waartoe Lelden en omgeving behoort, is onderverdeeld in zeven verkoop- bureaux, waarvan Leiden er een is. Deze verkoopbureaux hebben tot taak. zooals het woord aangeeft, de melk te verkoopen of, in eerste instantie te zorgen voor de toewijzing der consumptiemelk. Hun taak wordt verder bepaald door twee richtlijnen: ie. zooveel mogelijk stre ven naar handhaving der bestaande rela ties en 2e. een zoo economisch mogelijke indeeling. De veehouders hebben alleen verplichtingen tegenover de C.M.C.aan welk lichaam zij de consumptiemelk leve ren. De industriemelk zal in de verschillende verkoop-bureaux in vrije concurrentie coöperatief gorden geveild. De nieuwe regeling zal minder ambte naren noodïg maken doordat de veehouders zelf controleerend optreden. De situatie is dus zoo: de veehouders leveren aan de C.M.C., deze bepaalt den prijs in overleg met de Alg. Ver. voor Melk- voorziening (A.V.M.), die de melk op haar beurt distribueert onder de handelaren, Wederkeerig bestaat het recht van con trole, terwijl de kosten gezamenlijk door beide bedrijfsgroepen worden gedragen. Bij de prijsbepaling heeft de minister zich het veto-recht op den prijs voorbe houden, zoodat de consument niet de dupe kan worden van een belangenovereen- komst tusschen boeren en handel. Ingeval geen overeenstemming wordt bereikt, be staat de mogelijkheid van arbitrage. Spr. ging daarna uitvoerig in op ver schillende details van de regeling, waarbij hij onder instemming der vergadering mededeelde van de regeering toezegging te hebben ontvangen van verschillende faci liteiten ten opzichte van de consumptie melkers. De heer Biemond besloot zijn be toog met een opwekking tot solidariteit teneinde deze regeling, welke verschillende gunstige perspectieven biedt, te doen sla gen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd een zeer druk gebruik ge maakt. De heer Biemond beantwoordde de vragenstellers, waarna de heer van Vliet de vergadering sloot, onder dank aan den spreker en voor de opkomst. DE ALGEMEENE TOESTAND Het Oostenrijksche vraagstuk. De Oostenrijksche kwestie men zie het 3e Blad houdt momenteel de aandacht gespannen en zooals te voorzien was, wordt er gevaar van geducht voor de verhoudin gen in Europa Zoolang de geheimzinnig heid rondom de ontmoeting re Berchtes- gaden niet is opgelost en zoolang men alleen moet afgaan op geruchten, die min of meer gekleurd zijn naar mate de bron van herkomst, is het ondoenlijk een juist overzicht te verkrijgen Dat Schuschnigg echter voor een netelige beslissing staat, ts zeker! Hij heeft gisteren diverse besprekingen te Wecnen gevoerd. Misschien kan hij thans steun vinden bij de arbeiders.... BELGIË Relletjes te Antwerpen. Studenten uit Leuven hebben gisteren te Antwerpen voor relletjes gezorgd Zij wil den een voorstelling ran een vrij denkers- genootschap beletten De politie greep in en maakte zelfs gebruik van de blanke sabel Er zijn een paar gewonden. DUITSCHLAND Het proces Niemoeller. Bij ds. Niemoeller stroomen de brieven van sympathie binnen. Sedert den aanvang van het proces hebben hem niet minder dan 5000 brieven en berichten bereikt. De staatsautoriteiten hopen nog steeds, dat de moeilijkheden tusschen de recht bank en de verdedigers van Niemoeller overbrugd zullen worden, in welk geval de behandeling "tan het proces 19 Februari zal worden voortgezet. Naar men meenit te weten, zal ds. Nie moeller echter slechts zijn eigen raadsman erkennen en wil hij niets te doen hebben met een hem van staatswege toegevoegden verdediger. Mussolini heeft 100.000 K.G. Abessijnsche koffie gezonden voor het Winterhulpwerk. ENGELAND Ormsby Gore denkt aan aftreden De verkiezingen in Ulster. De minister van koloniën. Ormsby Gore, heeft in een redevoering verklaard, dat de tijd snel naderde, waarop hij zich uit het parlement zou terugtrekken. Blijkens den definitieven uitslag der ver leden week in Noord-Ierland gehouden ver kiezingen, hebben de unionisten 39. de na tionalisten 8. de onafhankelijke unionisten 2 de arbeiderspartij 2 en de onafhankelijken 1 zetel behaald. De unionisten (regeeitogs- rartij) hebben sinds 1922 niet zulk een groote meerderheid in het parlement gehad. FRANKRIJK Jouhaux over de eischen van het Fransche vakverbond. In een vergadering heeft de secretaris generaal van de C. G. T., het Fransche vak- Verbond, verklaard, dat de C. G. T. haar eischen niet laat vallen. Hij betoogde, dat het noodtg is, dat de gemeenschap toe zicht uitoefent op de banken en bepleitte controle op de wisselkoersen. Wat de buitenlandsche politiek betreft, was het volgens Jouhaux niet voldoende, de bewapening te ontwikkelen, doch moes ten ook economische en financieele sanc ties toegepast worden. De hieraan verbon den gevaren waren volgens hem veel kleiner dan bij eenige andere houding. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 (Ingez. Mcd.) RUSLAND Verklaring van Stalin. In een artikel in de „Prawda" heeft Stalin verklaard, dat bet op den lan gen duur onvermijdelijk tot een bot sing tusschen den Sovjet-staat en de „bourgeois"-regceringen moet komen, zoodat „het proletariaat, als het heer- schen wil, dat slechts kan bewijzen door het vervolmaken van zijn mili taire organisatie." Het is niet mogelijk, zoo schreef de Sov jet-dictator, dat een Sovjet-staat langen tijd blijft voortbestaan naast „imperialls- tlsche regeeringen"; ten slotte zal de een of de ander moeten overwinnen en als dit I tijdstip gekomen ls, wordt een reeks ont zettende conflicten onvermijdelijk. Het zou ongetwijfeld dwaas en belache lijk zijn. aldus betoogde Stalin, de oogen te sluiten voor het feit, dat wij door kapi talistische staten omringd zijn en te mee- nen, dat onze eeuwige vijanden, de fascis ten bijvoorbeeld, niet zouden trachten de Sovjet-Unie aan te vallen, zoodra de gele genheid hiervoor gunstig is. Zoolang een socialistisch land omringd wordt door kapitalistische staten is het onmogelijk de overwinning van het socia lisme als definitief te beschouwen. De overwinning van het socialisme in Rusland zou slechts definitief zijn. als de Sovjet-Unie een eiland was. of niet door kapitalistische staten omringd werd. Maar wij leven niet, zoo zegt Stalin, op een eiland, doch te midden van landen, die ons voor een aanzienlijk deel vijandig behandelen en zoodoende voor ons een ge vaar van interventie en restauratie vor men. Derhalve verklaren wij openlijk en onomwonden, dat de overwinning van het socialisme in ons land nog geen definitieve overwinning is. Verder legt Stalin den nadruk op de noodzakelijkheid tot „ernstige krachtsin spanning" voor het tot stand brengen „van krachtiger samenwerking" tusschen ae Sovjet-werkers en de arbeidersklassen in de bourgeois-landen Hij acht zulks noodzakelijk tot het organlseeren van de politieke hulp welke de arbeidersklasse in die landen z.i. dient te geven aan de Rus sische arbeidersklasse, in geval van een militairen aanval op Sovjet-Rusland. Een en ander is koren op den molen van fascisten en nationaal-socialisten Van het front, Van de fronten blijft het nieuws zeer schaarach. De Ohineezen spreken vail eenige successen in Zuid-Amkwel, maar veel te beteekenen heeft het niet. De Japansche luchtmacht heeft Tsjaip. tsjen gebombardeerd waar honderden doo- den en gewonden vielen. Nood te Nankin;, Te Nanking wordt een kwart mlllioen Chineesche vluchtelingen met den honger- dood bedreigd, aangezien de Japansche autoriteiten nog steeds geen levensmiddelen in de stad binnenlaten. Bovendien zullen volgens de laatste berichten de levensmid delen. welke ter beschikking staan van de internationale commissie voor de vluchte- ilngervwijk te Nanking, binnen vier dagen zijn uitgeput. Behalve dat de internationale commissie zich voor de schier bovenrnenschelijke taai geplaatst ziet. de vluchtelingen te voeden heeft zij ook het dreigende gevaar van epidemieën te bezweren. In de stad bevin den zich thans nog slechts twee Ameri- kaansche dokters. VEREENIGDE STATEN De bewapening - Senaat aanvaardt landbouwwet. Senator King heeft bij het bureau van den Senaat een wetsontwerp ingediend waarin Roosevelt gemachtigd wordt een ontwapeningsconferentie bijeen te roeren Afgevaardigde Maversick heeft hetzelfde' ontwerp bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. Belde voorstellen vormen een uiterste poging om het Amerlkaansche be wapeningsprogram tegen te houden, maar zelfs wanneer belde huizen deze ontwerpen zouden aanvaarden, hetgeen onwaar schijnlijk lijkt, geven offlcleele kringen de verzekering, dat noch Huil noch Roosevelt gevolg zouden geven aan dit initiatief In den Senaat zoowel als in het Huls van Afge vaardigden zijn de democratische leiders tegen aanvaarding van de ontwerpen, De Senaat heeft met 56 tegen 31 stemmen de Landbouwwet aangenomen, waarbij strenge controle wordt ingesteld op de pro ductie van katoen, tarwe, mais. tabak en rijst. De kosten, welke hiermede gemoeid zijn, worden op een half milliard dollar ge raamd. ROEMENIË Geruchten over regeringswijziging. Volgens in politieke kringen te Boekarest circuleerende geruchten zou een recon. straotie der regeering eerlang kunnen wor den verwacht. Het heet. dat ministers-president Miron Onstea en de zeven vroegere pre miers zouden aftreden en dat Tatiarescu de leiding van het kabinet op zich zou. nemen. De overige zes vroegere premiers en de patriarch zouden als bijzonderen raad van advies den koning terzijde staan. Een bevestiging dezer geruchten kon evenwel niet worden verkregen. In politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat in ieder geval de grondwetswijziging ten uitvoer zal worden gelegd aleer de patriarch zich als minister-president terugtrekt, KATHOLIEKE FILM ACTIE. INSTITUUT v. ARB. ONTWIKKELING. Lezing over „Techniek en organisatie van het Dagbladbedrijf". Voor de afd. Leiden van het I. v. A. O. hield de heer J. de Graaff uit Amsterdam j gisteravond in het Volksgebouw een cau serie over techniek en organisatie van het dagbladbedrijf. Spr. behandelde allereerst de grondstoffen voor het bedrijf, waarbij hout een voorname plaats inneemt. In groote hoeveelheden wordt hout uit Rus land en Noorwegen aangevoerd, waarna net in de papierfabriek een bewerking van „lijpen en koken ondergaat, waardoor langs chemischen weg alle levenssappen uitge kookt worden. Ook alle kleefstoffen en an dere ongerechtigheden worden verwijderd, zoodat tenslotte alleen doode celstofde cel- iuiose, overblijft. Dan wordt de papierpap gemaakt en na enkele andere bewerkingen komt de papierrol te voorschijn. Om een j indruk te geven, welke groote hoeveelhe den papier in een groot krantenbedrljf worden verslonden, noemde spr. eenige cij- j fers. Vervolgens zette spr. de verschillende methoden van zetten uiteen, het maken van cliche's, hoe de persfotografen werken. Aar. de hand van lantaarnplaten toont spreker persen, die 22 m. breed zijn, derhalve even 1 breed als drie flinke huizen naast elkaar Met behulp van dergelijke persen is het l mogelijk, kranten te drukken van niet min- der dan 96 pagina's. Spr. zette tenslotte 1 uiteen, hoe de redactie van een dagblad werkt en hoe ook de expeditie een pro bleem op zich zelf is. Met een dankwoord van den voorzitter werd deze Interessante avend over „de ko ningin der aarde" besloten. Vertooning van de film „Heilige Banden". Gisteravond werd In de goedgevulde Stadsgehoorzaal de film ..Heilige Banden' vertoont door de filmafd. der K. F. A. Het Katholiek Leidsch Symphonie-orkest ver leende in het voorprogramma zijn mede werking, waarmede het in zijn eerste open baar optreden veel succes oogstte. Nadat pater van Schalen een propagan distische rede had gehouden, waarin spr. er in het bijzonder op wees dat de film, die vaak grooter uitwerking heeft dan het gesprokene evenals zoovele andere groote uitvindingen als boekdrukkunst en radio, in dienst gesteld dient te worden van God en om het leven van den mensch te ver fraaien. De film, door den cineast Robert Alexan dre vervaardigd, werd opgenomen in het generalaat der zusters van den Goeden Herder te Angers. De dagelijksche leefre gel der Novicen en zusters in kloosterge meenschap is daarin vastgelegd. Geheel naar de werkelijkheid ontleend zien wij de intrede en inkleeding der Novicen en het afleggen der kleine en later na 5'/i jaar kloosterleven, de eeuwige geloften der zus- Iers met de daaraan verbonden ceremoniën We zien de witte zusters biddend en wer kend in den grooten kloostertuin, in ka pel- en kloostergangen ln processie ver- cenigd bij de plechtige viering van hooge kerkelijke feesten. Een mooie film, goed van fotographie en klank, die niet naliet een grooten indruk op de aanwezigen te maken Ten nadeele van F. v. d Palhier is gisteren een driewielige bakfiets ont vreemd. De wethouders van Onderwijs, van Sociale Zaken en van Financiën zijn, in verband met de behandeling van de ge meente-begrooting. verhinderd morgen spreekuur te houden. De heer A J. van Soest te Voorburg heeft heden als privaat-docent voor het belastingrecht aan de Rijksuniversiteit al hier zijn colleges aangevangen met het geven van een openbare les in het kleln- auditorium van de Academie met als on derwerp „Voorwaarde en belastingrecht". Naar wij vernemen zijn de electiïsche licht- en kracht-installaties voor den nieuwbouw der Drukkerij N.V. Samsom en Zn. te Alphen a. d. Rijn, opgedragen aan de N.V. Iemco, Nieuwe Rijn, alhier. Kon. Ned. Stoomb. Mij AURORA, 14 Fetr van Monfalcone te Fiume PERSEUS, 14 Febr. van Amst. te Odense VENUS, 14 Febi' van Middell. Zee te Amst. VULCANUS Mlddcll. Zee n. Amst.. was 14 Febr. 12 uur 'smldd. 150 mijlen Z.W. van Ouessant OBERON, 13 Febr. van Candia te Piraeus TRITON. 14 Febr. van Amst. n. Hamburg. BODEGRAVEN, uitreis. 12 Febr. te Corral BARNEVELD. uitreis, pass. 12 Febr. Wight BACCHUS, 12 Febr. v. W.-Indtë te New-York. Holland-O.-Azië Lijn ZUIDERKERK, uitreis, 13 Febr. van Genua. Holland-Australlë Lijn MELI6KERK, Uitr., 14 Febr. te Bombay. Mn. Oceaan MELAMPUS. 13 Febr. van Bcla- wan n. Batavia POLYDORUS, Java naar Amsterdam. 13 Febr. van Colombo. ALCINOUS, 12 Febr. van Liverpool n. Java. Rott. Lloyd BALOERAN,, thuisreis, pass. 14 Febr. Perlm KOTA GEDE. thuisreis. 14 Febr. van Sabang KERTOSONE, 12 Febr. van Batavia n. Rotterdam. MU. Nederland SIMALOER. Java n. Amst., 14 Febr. te Suez MOENA, thuisreis. 13 Febr. van Soerabaya. POELAU BRAS. uitreis, pass. 12 Februari Dungeness. Java-New-York Lijn TANIMBAR. 14 Febr. V. New-York te Belawan. Halcyon Lijn ROZENBURG, Les Falaises n. Velsen, pass. 12 Febr. Gibraltar FLENS BURG, 12 Febr. van Vlaardingen te Kirkenaes. Holland-West-Afrika Lijn CERES, uitreis, pass. 13 Febr. Prawlepoint. Kon. Pakctv. Mij. SAWAHLOENTO, 12 Febr. van Lorenzo Marques n. Durban. Holland-Afrika Lijn JAGERSFONTEIN, thuisreis. 13 Febr. van Zanzibar. RANDFONTEIN. 14 Febr. van Hamburg te Amst. SPRINGFONTEIN, Uitreis, 13 Febr. van Marseille. Holland-Amerika Lijn VEENDAM. toeristen- reis. 11 Febr. te Cristobal ROTTERDAM, toeristenreis, 12 Febr. te Cristobal. Java-China-Japan Lijn TJIKANDI, 11 Febr. van Panama City te New-Orleans. Rotterdam-Z.-Amerika Lijn ALCYONE, uit reis. pass. 11 Febr. Madeira. Kon. HolL Lloyd EEMLAND. thuisreis, 13 Febr. van Las Palmas. FLENSBURG, 12 Febr. van Vlaardingen te Kirkenaes. -"verse Stoomvaartberichten SARKANI. 10 Febr. te Gdynia FRIESLAND. 13 Febr. v. Immlngham te Hamburg GOUWE, 14 Febr. van Libreville n. Rochefort BATAVIER V, 13 Febr. van R'dam te Gravesend DRIE BERGEN, 12 Febr. van Vlaardingen te Pepel BEVERWIJK, Morphoubaai n. Hamburg, pass. 13 Febr. Finisterre JONGE JOHANNA '2 Febr. van Cardiff te Newport MOOR DRECHT, Abadan n. Oslo, pass. 12 Februari Finisterre SLIEDRECHT, 12 Februari van Abadan n. Dronthelm TOWA. 12 Febr. van Rio n. Maccio MARPESSA, 13 Febr. van Port Said n. Haifa AMSTELSTROOM, 13 DE BESPELING VAN DEN KONINKLIJKEN SCHOUWBURG TE DEN HAAG. Dirk Verbeek's gezelschap. De Haagsche gemeenteraad heeft n» lange discussie zonder stemming aangeno men het voorstel van B. en W. om met de N.V. het Residentietooneel voor drie jaar een overeenkomst aan te gaan, waarbij dit gezelschap als vaste bespeler van den Ko ninklijken Schouwburg wordt aangenomen, Naar de „Tel." meldt, bestaat het Resl- dentie-tooneel uit; 3 regisseurs; men. RanucciBeekman, Adolphe Engers en Jo- han de Meester; decors: prof. Herman Rosse, Joh. de Meester en mevr. Rle Cra mer; 13 actrices: Fie Carelsen, Vera Bon dam, RanucciBeekman, Mimi Boesnach, Canivez, Meunier, M. FlinkVerstraete, Joekle Broedelet, HeymansSnijders, Op- scholte, Van Eyk, Hansen, Bach; 13 ac teurs: Dirk Verbeek. Adolphe Engers, Diet van Veen. Joh. de Meester, La Chapellc. Richard Flink, Paul Steenbergen, Van Bu ren, Piet Bron, De Lange, Oster, Ben Groc- nler, Hoogstra. BILJARTEN. L.O.V.B.O.8. De uitslag van den wedstrijd LOV—BOS. welke in de zaal van eerstgenoemde werd gespeeia. luidt als volgt: Oudshoorn (BOS) 48 27 10 l-'j J. S. (LOV) 112 27 14 41* De Jong37 29 8 I Jl R. Bodijn 88 29 13 N. N48 24 6 J. Slra42 24 11 u' V. d. Blei) 42 32 11 'J! H. Brand 48 32 7 v. d. Zon 40 25 5 D. Roest44 25 10 LOV gew. 4 partijen, BOS gew. 1 partij- G. K. te K. Dergelijke adressen kunnen* u niet verstrekken. Uw andere vraag zullen binnenkort beantwoorden. Febr. van Amst. te Londen PERN AGra*** send n. St. Kitts v.o., pass. 13 Febr. Prawit point MAGDALA, Rouaan n. R'dam. PJ* 13 Febr. Dungeness HENNIE. 13 Febr. Southampton n. Antwerpen sleepboot, pass. 12 Febr. Prawlepoint Tj11. I pass. 13 Febr. Prawlepoint, R'dam n. Beuw\ GENOTA. 12 Febr. van Southampton te r» mouth. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2