STADSNIEUWS Neerland's grootste schip gm\W.A\ i/ik\ Duitsch vliegtuig voor veertig passagiers neergestort 78ste Jaargang VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 No. 2389(1 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De bestuurder om het'! leven gekomen De dollar-leening met goudclausule der gemeente Rotterdam Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Leiden Uw woonstad wmmaK&z LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ClsrjJW ïegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. i Postcheque" en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week 7....V.'.(.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland (.0.80 per 3 mnd.) - Een tweetal opnamen van het verongelukte toestel. (Speciale berichtgeving). BERLIJN, 11 Februari. Naar ons thans bij informatie aan het Duitsche Rijksministerie voor Luchtvaart bevestigd wordt, is op Maandag 7 Februari j.l. „Der Grosze Dessauer", het Junkersvliegtuig JU 90 voor 40 passagiers, dat nog ingevlogen moest worden, bij Neurenberg neer gestort. De bemanning bestond uit 3 leden der fabriek, die met het toestel een proefvlucht maakten, onder abnormale omstandigheden (overbelasting). De bestuurder ls bij-het ongeval om het leven gekomen. De twee andere in zittenden hebben zich met parachutes kunnen redden. Van het geheel metalen viermotorige Junkersvliegtuig, dat aan de i-g. tril- lingsproeven was onderworpen, heeft zich tijdens de vlucht op 7 Februari eerst een der motoren losgewerkt. Ver volgens knapten op een hoogte van 2000 meter, de beide vleugels a(. In de Duitsche pers is het ongeluk niet gemeld. Het toestel werd zwaar beschadigd. In totaal kon het Junkersvliegtuig, waarvan een model op de Avia-ten- toonstelling in Den Haag sterk de aan dacht trok, 40 passagiers en een be manning van 4 koppen met zich mede voeren. Het toestel was bestemd voor de Deutsche Lufthansa, die het echter nog niet overgenomen had. een aanmerkelijken vooruitgang bij deze soliste, die zich met groote concentratie van haar moeilijke opgaven heeft gekweten. Niet dat haar stem reeds volledig is uitgebalan ceerd: er zijn nog hiaten, wegvallende to- RESIDENTIE-ORKEST. Antonino Votto: dirigent Ankie van IVickevoort Crommelin (zang). Van Antonino Votto's dirigeertalenten hebben wij een vorig maal uitnemende in drukken ontvangen en deze toen uitvoerig geanalyseerd. De hooggestemde verwachtin gen voor dezen avond zijn echter niet in elk opzicht in vervulling gegaan. Want van de vertolking der 8ste symphonie van Beet hoven hadden wij ons zeker méér voorge steld. De uitvoering van dit vreugdevolle werk leed in het algemeen aan een sterk gemis aan klankverfijning, gelijkheid van inzet ten, kortom de afwerking was onzorgvul dig, terwijl speciaal het aanva/nigsallegro ge kenmerkt werd door te zwaar orkestspel, dan dat de luchtige sfeer dezer humoris tische symphonie tot uitdrukking kon ko men. De stijlopvatting was daarbij in menig opzicht disharmonisch, hetgeen ons deed 'betwijfelen, of de ware liefde van Votto wel naar een Beethoven uitgaat. Neen: het komt ons voor, dat zijn eigenlijk terrein elders ligt. De charme zijner soepele dirigeerteehniek, het groote gemak en de beheersching der partituur kwaimen dan ook véél beter tot hun recht in de door hem#thans uiteinde lijk gebrachte „hommage" aan den onlangs overleden genialen Franschen meester Ravel, den spiribueelen en schitterenden instrumentator. Wat Votto en het orkest ons bij v. in diens brillante en boeiende „Alborada del gra zioso" in 1905 oorspronkelijk voor klavier geschreven deed hooren, stond op het kundige en muzikale niveau, dat wij van dezen dirigent verwacht hadden. Dit werkje munt uit door vernuftig, colo- •ristisch raffinement en sterk geaccen tueerde rythmische Spaansche dansmotie- ven. De effectrijke orchestratle voert tel kens weer tot verrassende en pakkende klankbeelden, die eeni veelszins meesle pende interpretatie genoten. Een stemmig 'contrast was hierop de ontroerende en {langzamerhand reeds zoo vertrouwd ge- ■'raakte „Pavane", waarop Ravel's „La 'Valse" ons opnieuw imi spanning hield tijdenB die ongeveer 20 minuten durende bewerking der Weensche Strausswals, welke zich steeds weer als uit een chaos van 'klanken losmaakt en virtuoos wordt opge bouwd. Dat Ravel hierbij onder deni invloed gestaan moet hebben van het na-oorlogsche Weenen, komt bij dezen ondergrond van dikwijls schrijnende dissonanten wel dui delijk tot uiting. Votto en het orkest gaven er de knappe en levendige vertolking van, die dit sugges tieve werkje behoeft. Wij zijn met dit al op het programma vooruitgeloopen. want eerst was Debussy aan het woord geweest met zijn hier reeds meermalen gespeelde en beschreven „Noc turnes", t.w. het eere en wazige „Nuages" en het opgetogen „Fêtes", dien juichenden op- en weer weg wegtrekkenden ommetocht van feestgangers, die hem eveneens bijzon der goed lag en dus met het noodige enthousiasme gespeeld werd. De sopraan Ankie van Wiokevoort Crom melin hier een goede bekende ver leende solistische medewerking en wel met de aria ,,'E Susanna non vlen?" uit Mozart's „Figaro's Hochzeit" en het verwonderlijk schoone recitatief en aria van Lia uit de cantate „lEnfant Prodigue" van Debussy. Met groot genoegen constateerden wij Cassatieberoep van de Vereen, v. d. Effectenhandel verworpen. De Hooge Raad heeft heden bij ver vroeging arrest gewezen in de proce dure van de Verecniging voor den effectenhandel tegen de gemeente Rot terdam, waarin voornoemde vereeni- S'ng uitbetaling op goudbasis geëischt kf't .van coupons, behoorende tot obligaties, deel uitmakende van de 6 PCt- dollarleening 1924 der gemeente "otterdam, met goudclausule. .De rechtbank te Rotterdam heeft de oischeresse in haar vordering niet ont vankelijk verklaard, welk vonnis werd bekrachtigd door het Haagsche Ge- echtshof, waarop dc Verecniging voor n effectenhandel in cassatie is ge- Komen. Overeenkomstig de conclusie van den Procureur-generaal, mr. Besier, heeft oe Hooge Raad het cassatieberoep ver worpen. nen» vooral in het lage register, doch daar naast werden wij ook getroffen door supe rieure klanken, die de waarde van dit steeds rijper wordende materiaal duidelijk doen onderkennen. De toekomst zal moeten uit wijzen, in hoeverre deze stem zich meer kan egaüseeren, doch wat zij, in vergelijking tot vroeger jaren presteert, bewijst volop, dat zij zich op den goederr weg bevindt. Leek zij aanvankelijk in Mozart nog aan zekere „hemmungen" onderhevig, in Debussy bloeide de stem open en verraste deze zan geres mede door de dramatische bewogen heid harer beschaafde voordracht, onder steund door een perfecte uitspraak van het Fransch. Wij houden er ons van overtuigd, dat deze stem grooter mogelijkheden in houdt en op den duur nog dieper indruk maken karn: moge zij daartoe ernstig blij ven voortstudeeren. De voorwaarden voor een ibelangwekendé carrière zijn stellig aan wezig. Vooral in Debussy heeft het orkest zorg gedragen voor een gevoelig en volg zaam accompagnement, zoodat op dezen prachtigen Debussyzang een' zéér schoon licht werd geworpen. De zangeres is buitengewoon hartelijk ge huldigd. meermalen teruggeroepen en liet vanzelfsprekend dirigent en orkest in het warme applaus gul deelen. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL OOSTERSTR. HOOFD W. A. BODEWES. Neerland's grootste schip „De Nieuw Amsterdam" in aanbouw bij de Rotter- damche Droogdok Maatschappij nadert zijn voltooiing. De opbouw van het schip is geheel gereed gekomen en thans wordt de laatste hand aa nde afwerking gelegd. De lengte, van de Nieuw Amsterdam be draagt 229 meter, de breedte plm. 26.90 meter. Het schip heeft een inhoud van 36.000 bruto registerton. Als de Nieuw Amsterdam geladen is bedraagt zijn diep gang 9 meter 55. In totaal kan het 1144 passagiers vervoeren, terwijl de bemanning uit 705 koppen zal bestaan. Volgeboekt zal het schip dus 1849 menschen vervoeren. Jaarlijksche Ouderavond. Gisteravond werd in bovengenoemd school gebouw de jaarlijksche ouderavond gehou den. Om half acht was het feestelijk ver lichte gymnastieklokaal bezet met ruim 300 ouders. Het Hoofd der school opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze en in een inleidend woord besprak hij het groote nut, dat dit soort avonden kan afwerpen. Het gewenschte contact tusschen ouders en on derwijzers, de noodige samenwerking, het onderling vertrouwen en de waardeering, alle factoren bij de opvoeding van de jeugd, passeerden in het kort de revue. Na de ouders werden de bestuursleden der school en het bestuur der buurtvereeni- ging „Eensgezindheid" welkom geheeten. Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van het uitgebreide programma. Prachtig klonken de liederen van de leer lingen van de hoogste twee leerjaren onder leiding van den heer J. W. van Daalen. Maar ook de gymnastiekoefeningen der jon gens en het lintenspel der meisjes had ieders bewondering; de heer Wassenaar oogstte veel bijval met zijn uitvoering. Niet minder was dit, toen de kleintjes van klasse n optraden onder leiding van mej. T. den Dikken met „Boer en Trien" en „De Pruimenboom". Zij had dadelijk de stem ming er in. De ouders moesten zich be dwingen om niet mee te zingen „De Tooverfluit", uitgebeeld door de meisjes van klassen 6 en 7. sloot het eerste gedeelte van den avond. Prachtig waren aankleeding en uitbeelding. Mej. Boehmer j en haar leerlingen werden luid toegejuicht. Vóór de pauze sprak het bestuurslid der school, de heer P. J. Mulder, de ouders toe. Hij wees op de groote waarde van Christelijk onderwijs voor de jeugd. De tweede voorzitter der buurtvereeniging de heer de Groot, bedankte namens het be stuur voor de uitnoodiging en schonk aan alle leerlingen een tractatie Namens de ouders sprak de heer Laman een woord van welgemeenden dank voor het onderwijs aan de kinderen gegeven. In de pauze werd een kopje koffie ge schonken en door de heeren een sigaar op gestoken. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld met een lezing door mej. M. Lang- man, met als onderwerp: „Het Spel en het Kind". Hierna sloot de heer Mulder den avond met dankgebed. BINNENLAND. Inauguratie van mr. A. N. Molenaar als bijzonder hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. (Stadsnieuws, le Blad). Een bezoek aan de Winterflora te Haar lem. (4e Blad). Minister Welter over den toestand van Su riname. (Binnenland, 3e Blad). In den ouderdom van 67 jaar is te Am sterdam overleden de bekende dirigent Anton Tierie. «Kunst, 3e Blad). BUITENLAND. Trots alle ontkenningen schijnt in Duit sche legerkringen eenige onrust te heerschen. (Buitenland, 4e Blad). De Roemeensche regeering Goga onver wachts afgetreden en vervangen door een concentratie-kabinet onder Miron Cristea. (3e Blad). Diverse diplomatieke reizen op komst. (Buitenland, 4e Blad). President Roosevelt vraagt nog 250 millioen voor werkloozensteun. (Buitenland. 4e Blad). Noodlottige brand in Z.-Slavië. 37 slacht offers. (Buitenl. Gemengd. 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De buiige Noordelijke wind zal niet lang meer aanhouden. Hij zal na eenigen tijd afnemen en krimpen. Na de sluiting was er gelegenheid in de klassen het werk der leerlingen te bezichti gen en zoo noodig, met de onderwijzers en onderwijzeressen te spreken. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. De afdeeling Nut tige en Fraaie Handwerken werd vooral druk bezocht. Tegen half twaalf kwam het einde; het was een prettige en leerzame avond ge weest. chc< NTuTTTZ: Op de voornaamste toegangswegen tot onze stad zijn borden opgesteld, zooals wij hierboven er een reproduceeren en die beoogen propaganda te maken voor Leiden als woonstad. De schoonheid van Leiden's omgeving wordt weergegeven door een viertal tafe- reelen: een bosch- en zeegezicht. Leiden als centrum der watersport en als middel punt van de bloeiende bollenvelden. De borden zijn vervaardigd door werk- loozen van de Gemeentelijke Vakcursussen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1