laatste berichten IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 Februari 1938 miKT Binnenland RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT Buitenland een m.t.s. voor oostelijk nederland. Ten stadhulze van Enschede Is glstermid I dag een bijeenkomst gehouden, waarin door I belanghebbenden uit de textiel- en metaal- I nijverheid met een aantal personen uit ge- I jneentelijke kringen, ten overstaan van no- I tarls A. Zonnevylle, werd opgericht een Istichting genaamd: „middelbare technische Ischool voor oostelijk Nederland". IReeds heden is door het stichtingsbestuur leen adres tot den gemeenteraad gericht, Iwaarin verzocht wordt de noodzakelijkheid I oer oprichting van een middelbare tech- Inische school uit te willen spreken. Zoodra Ide raad dit zal hebben gedaan, zal door de I stichting een adres tot. de Kroon worden I gericht met een verzoek om de oprichting len instandhouding der middelbare tech- Inlsche school te Enschede te willen goëd- Ikeuren. In het bestuur hebben o.m. zitting: dr. W. ■M. Kop. directeur van het gemeentelijk jelectriclteitsbedrijf te Enschede, voorzitter, «r H. van Halewijn, adjunct-directeur van cpenbare werken te Enschede, vice-voorzit- t.r; mr. J. W. A. van Hattum, chef der ge meente-secretarie te Enschede, secretaris, J. link, architect te Enschede, penningmees ter. veursche eierveiling biedt h. k. h. prinses juliana een geschenk aan. Het bestuur van de Eierveillngsvereeni- ging „Het Wapen van Veur", vergezeld van I rjrgemeester Keyzer, van Leidschendam. I heeft hedenmiddag ten palelze Soestdijk laan H.KH. Prinses Juliana een kist kip- leieren aangeboden. De eieren zijn afkom- Isllg van het proefhoenderpark „Calvé - I Delft". de postvluchten. De „Valk" is hedenochtend van het vlieg- Iteld Tjilllltan vertrokken met medeneming Iran 297 kilogram post, 8 kilogram pakket- pest en 111 kilogram goederen. Er zijn geen passagiers voor Amsterdam. Ivoor tusschentrajecten zijn 13 passagiers Ifeboekt. wederom scherpe patronen gebaggerd. Zooals reeds werd gemeld, zijn tijdens bet baggeren in het water aan de Waldeck ontkade te Den Haag verscheidene wapens en patronen voor den dag ge in. Ook gisteren werden weer 25 geweer- en |;lrevolverpatronen opgehaald. Men heeft steeds niet kunnen vaststellen, waar (wapens en patronen van afkomstig zijn. prof. van everdingen blijft zijn functie nog eenigen tijd vervullen. Naar wij vernemen is het vertrek van prof. dr. van Everdingen als directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. dat op 1 Maart a.s. zou plaats hebben, eenigen tijd uitgesteld. De reden hiervan is, dat zijn opvolger, dr. Cannegieter, nog niet in de gelegenheid is de functie van directeur van het Insti tuut over te nemen, aangezien deze in de komende maanden zeer bezet is met werk op internationaal terrein. Daarom zal prof. van Everdingen nog drie maanden als directeur aan het in stituut verbonden blijven. Bij Kon. Besluit is aan H Oostveen, op zijn verzoek met ingang van 1 Maart a.s eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Blokker. UIT NED. OOST-INDIË politierechter te haarlem. nederl. protestantsch christ. schippers bond. Gisteren hield de Nederlandsch Protes- tantsch Christelijke Schippersbond zijn i'httlende Jaarvergadering in een der za- Kn van „Krasnapolsky" te Amsterdam. Uit het Jaarverslag bleek, dat het be- puur alle krachten Inspant om de positie tan den binnenschipper te handhaven. Bij de bestuursverkiezing werd tot se- fietarls herkozen de heer Cornet, tot be stuurslid werd herkozen de heer H. Veu- |sr en in de plaats van den heer Kuiper de peer H. Stoter. Daarna kwam de kwestie van het on- Berwijs aan schipperskinderen ter sprake. IMede vertegenwoordigd in het comité tot fnderwijs aan schipperskinderen, zal de »nd bij de regeering blijven aandringen pP verplicht onderwijs. Stelt de regeering Eenzelfde bedrag voor schipperskinderen ichikbaar als voor walkinderen, dan kan arvan zeker een driejarig leerplan met stgeld betaald worden. Vooral, wanneer pocht blijken, dat het door de regeering voorgestelde coördinatieplan de kleine khlpperlj uitroeit, zal zij moeten zorgen. Rt de kinderen goed onderwijs krijgen bulten de schipperij emplooi te vin- i. Hierna werden verschillende voorstellen tJd hoofdbestuur en afdeelingen bespro ken Met klem zal door 't hoofdbestuur bij piverse instanties op handhaving van pndagsrust worden aangedrongen. Even- f.n.5 zal bij de regeering worden aange drongen om meer vakbekwaam personeel, [voortkomende uit de binnenscheepvaart. Jop sluizen, bruggen, veren, enz. geplaatst f' krijgen. De vergadering sprak zich uit, dat het pooldbestuur bij de regeering zal aandrin gen op het stichten van een centraal 11- fnaam van waaruit de schippers geadmi nistreerd zullen worden, waardoor de rech- Icn van den schipper beter als Neder- andsch staatsburger tot hun recht komen. Na de behandeling der voorstellen van kchnischen aard, werd door den tweeden puorzitter een lijvig rapport voorgelezen, 1st door de gezamenlijke schippersorgani- Rties den minister van waterstaat is aan geboden. waarin de belangen van den pmenschlpper bij het coördinatieplan zijn liitrengezet Het deiensie-uitvoerrecht. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta) In den Volksraad heeft de regeering het bezwaar dat het defensie-uitvoerrecht in strijd zou zijn met de Grondwet, afgewezen. Een stel sel van vrijstellingen zal ernstige moeilijk heden geven bij deze heffing, welke voor langeren tijd bedoeld is. De regeering be sloot het ontwerp in dier voege te wijzi gen dat voor noodlijdende producten de mogelijkheid tot vaststelling der prijzen bij regeeringsverordening wordt geopend. Het ligt in de bedoeling reeds direct koffie vrij te stellen. Voor verschillende andere pro ducten, als pepèr, copra cn kapok, zal dit worden overwogen. In verband hiermede komt het der regeering logisch voor aan de ordonnantie een tijdelijk karakter te even en dè werkingsduur te beperken tot ultimo December 1939. Daar ook in 1940 en volgende jaren een speciale heffing ten be hoeve van de defensie noodig zal zijn, zul len in den loop van 1939 aan den Volks raad voorstellen terzake worden aangebo den. waarbij de wetgever dan geheel vrij zal zijn in de keuze van den heffingsvorm. de nieuwe salarisregeling. BATAVIA. 10 Febr. (Aneta) De Volks raad zette de salaris-debatten voort. Bij herstemming over de motie-Soeroso, in zake de regionaal-bezoldigden, wordt deze motie met 28 tegen 20 stemmen aangeno men. De motie-Soetardjo inzake ambtstoe- iagen aan regenten wordt met 36 tegen 13 stemmen aangenomen. De motie-Verboom, strekkende tot terugwerkende kracht der salaris-regelingen tot 1 Oct. 1937 wordt met 35 tegen 13 stemmen aangenomen. Ten slotte worden beide ontwerpen, zoo wel dat voor burgerlijke landsdienaren als dat in zake de militaire bezoldigingen, zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat na een kort debat nog diverse mo ties waren ingetrokken en de motie-Iskan- dar tot wijziging van de samenstelling der bezoldigingscommissie in drie Europeesche cn twee inheemsche leden met 24 tegen 23 stemmen was aangenomen, was de behan deling der salarisvoorstellen geëindigd. Hierna dient de heer Roep c.s. een amen dement in betreffende het defensie-uit voerrecht, beoogend de werkingsduur uit te strekken tot 24 Februari 1939. Ongebandcrolleerd sigaretten papier in voorraad. Voor den Haarlemschen Politierechter stond terecht de los arbeider A. W. uit Hil- legom, bij wien op 8 September j.l. in een keukenkast 1000 pakjes ongebandcrolleerd in beslag zijn genomen. Verdachte beweerde dat hij het papier voor eigen gebruik in voorraad heelt ge had; hij had het voor f. 4 van een onbe kenden woonwagenbewoner gekocht. De Rijksadvocaat eischte een gevangenis straf van 14 dagen voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en een geldboete van f. 10 subs. 6 dagen hechtenis en verbeurdver klaring van het in beslag genomen sigaret tenpapier. De Politierechter kon zich met dezen eisch niet vereenigen gezien de houding die verdachte op de zitting aannam, en ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf van 2 weken en verbeurdverklaring van het in beslag genomen papier. haagsche rechtbank. Nachtwaker op vermoeden van meineed gearresteerd. De winkelier S. M. uit Allen aan den Rijn stond terecht wegens verduistering van f 150 ten nadeele van v. B. uit die gemeen te. Volgens laatstgenoemde had hij dat geld aan M. in bewaring gegeven omdat hij dit niet op een bank durfde plaatsen, daar hij steun ontving. Van het in bewa ring gegeven geld, had hij evenwel geen kwitantie ontvangen. Toen hij later om zijn geld kwam, ver klaarde M. niets van v. B. te hebben ont vangen. De getuige v. B. hield nu vol aan M. het bedrag te hebben verstrekt, doch M. wei gerde een schuldbekentenis te geven. Vervolgens verscheen als getuige de nachtwaker H. M. L. uit Leiden. Bij de politie en Rechtercommissaris had deze getuige verklaard, dat M. aan hem had bekend, het geld van v, B. te hebben ontvangen. Op deze verklaring kwam getuige nu terug, en zei dat nimmer met M. over de kwestie was gesproken! Hij had de verklaringen afgelegd om Van B. te helpen. President: „Is u een nachtwaker, die over andermans eigendommen moet wa ken? Een mooie boel daar in Alfen, met een dergelijk sujet als waker". De verklaringen van dezen getuige wer den op schrift gesteld, waarna de Officier de aanhouding van L. gelastte op vermoe den van meineed. De verdere behandeling der zaak werd in verband hiermede aangehouden. Een heling. Eenigen tijd geleden heeft voor den Poli- llng die had plaats gehad, en over het be drag dat vermist werd. De Officier zei dat met S. al heel wat is afgetobd, en gezien deze omstandighe den, vroeg de Officier acht maanden ge vangenisstraf. zulks omdat hij reeds negen en vijf maanden gevangenisstraf heeft on dergaan. Uitspraak over 14 dagen. Inbrekers veroordeeld. II. E uit Lelden, O Ph. H. uit Leiden en G. S zonder vaste woonplaats, hebben terecht gestaan t ei zake inbraak in een leegstaande villa »e Rijswijk, benevens diefstal van een hoeveelheid lood, koper en brons van een opslagplaats te Den Haag. De Officier had tegen S. negen maandten gevangenisstraf gevraagd, tegen E. 6 maan den voorwaardelijk en tegen H. 8 maanden voorwaardelijk. De Rechtbank heeft S. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief; H. E. en G. Ph. H. werden ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar DAMMEN. NOOIT GEDACHT—BODEGRAVEN I. In het vereenigingsgebouw ..Jonathan" dit werd in verband gebracht met de eveneen» teleurstellende cijfers omtrent den uitvoer van kunstzijde. Unilevers bewogen zich op den ach tergrond en konden zich niet geheel handhaven. Voor de Pokkeraandeelen kwam slechts zoo nu en dan een noteering tot stand. In doorsnee onderging de koers een kleine reductie. Op de Scheepvaartafdeeling ontwikkelde zich 'n druk ke affaire in de lappen Kon. Boot, die aanvan kelijk Iets lager werden afgedaan, doch onmid dellijk goede vraag ontmoetten, en in verband hiermede opliepen tot f. 38.50. De aandèelen Kon. Stoomboot Mij. kwamen iets lager te lig gen. Scheepvaart-Unies kregen in cjoorsnee een klein verlies te boeken. De slotkoers verschilde echter vrijwel niet bij die van gisteren. De suikermarkt was stil. H.V.A.'s verloren enkele procenten, Op de petroleumafdeeling be wogen Koninklijken zich voornamelijk rondom 35 pCt. Rubberwaarden hadden een lusteloos verloop, zonder dat zich groote koersverschillen voordeden. De Tabakken waren goed gedispo neerd. Sumatra-aandeelen werden algemeen hooger genoteerd. De handel op de beleggings- afdeeling was van kalmen aard. Groote koers verschillen kwamen niet voor. De 3 pCt. obliga- tiën Ned.-Indlë waren goed prijshoudend. Van de Oude Schuld werden de 3 pCt. obligatiën iets hooger genoteerd. Daarentegen kwamen in tegralen wat lager te liggen. Fransche fondsen waren zoo goed als onveranderd. wisselkoersen. Londen 8.96 7/8 (8.96 13/16). Berlijn 72 24 (72.25). Parijs 5 87»/= (5.87). Brussel 30 35 (30.34'/2), Zwitserland 41.511/: (41.50). Ko penhagen 40 05 (40.05). Stockholm 46.25 (46.25). Oslo 45.07'/; (45j)7New York Ter Aar speelde Nooit" Gedacht I tegen Bode- 1'7815/i6,,J)r^i-6 graven I, kampioen der le klasse van den Oost. Bankpapier 33.50 (33.6o), Lire Bank- Dambond „De Rijnstreek". De uitslag luidt als papier 7.15 (7.20). Prolongatie */-. Part. disc. volgt: Th. v. Eijk (N.G. I)—T. v. Romburg (Bode graven 02; C. BezemerJoh. Boef 11: J. van EijkC. Rijkaart 20. W. Snaterse— R. Scheer 20: K. Groen in 't Woud—YV. van Wensveen 02; Jac. BezemerA. Wieman 02: M. v. d. SterC. Beijeman 02; C. T. de BruinJ. W. v. d. Laan 11; Th. v. Eijk Kz.—J. v. Boekei 02; G. AbshovenJ. van Leeuwen 02. Totaal 614. W. de V. te K. De zienswijze van den advocaat is ongetwijfeld voor betwisting vat baar. Een beslissing van den rechter moet wor den uitgelokt. Aangezien de zaak tot de bevoegdheid van de rechtbank behoort, moet u zich wenden tot een advocaat en procureur. 1/8. Daggeld 1/4. Registermarken 37 3/8, Crediet Sperrmarken 8 5/8. Effecten? perr- marken 7 7 8. Reismarken 51. Bankpapier 33 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen ran gisteren. AMSTERDAM. 10 Febr. heeft Tornado in de Vereenigde Staten. Groote schade. Een tornado heeft over een gebied van 500 K.M. breedte in Noord-Callfornië een groote schade aangericht, die op mlllioe- ncn dollars geschat wordt. Vijf menschen zijn om het leven gekomen en tientallen gewond. De storm drong door tot ruim 300 K.M. in het binnenland, waar de electri- citeitsnetten vernield en de verbindingen verbroken werden. Men verwacht, dat nog meer schade geleden zal worden, doordat de rivieren gezwollen zijn en nog steeds wassen. De onlangs geopende hangende brug over de gouden poort week vier meter van haar basis af, doch kwam weer in den goeden stand, toen de storm voorbij was. Sacramento is zonder licht en trams. taxegedeelte consumptiemelk. Nederlandsche Zuivel-Centrale. 13 t.'m l's februari. Consumptiemelk regeerings- r'n'ract, taxegedcelte 7.25 cent. eventueel erheogd met premie of verminderd met "'diteitsafdracht. Overmelk regeerings- "inlmumprijs 6.60 cent. Afdracht bij leve- 1 m consumptie van andere dan taxe- 2,50 cent. de „pluto". Bij 4e directie van de K. N. S. M. is be lt h °ntyan8en. dat de werkzaamheden net dichten van het gat in het voor- 'n w/nf de een vlot verloop heb- ,.v. nans zoover gevorderd zijn, dat ver- lian Qa dat het schip heden de haven lïcsieeot n zou kunnen worden binnen- ltan bt-j 8elleele bemanning is thans van de „Pluto" teruggekeerd. anti-italiaansche actie te münchen. De Times meldt uit München, dat het ■bestaan van Invloeden in het nationaal- socialistische Duitschland, die niet onvoor waardelijk steun geven aan de as Rome Berlijn, gisteren duidelijk zichtbaar was door een circulaire. Deze schijnt uitgege ven te zijn door de organisatie der in het buitenland wonende Duitschers. Deze circulaire bevat scherpe crltlek op het Italiaansche bestuur In Tirol en legt den nadruk op het Duitsche karakter der bevolking. Zij, die de Zuid-Tirolers in hun strijd tegen de Italiaansche „vervolging" willen steunen, aldus de circulaire, moeten lid worden van de vereenlging vam in het buitenland wonende Duitschers. Zuid-Tlrol is een volkomen Dultsch land, het is een der beste deelen van Duitsch land. Laat U door de Italianen geen zand in de oogen strooien over deze fundamen- teele feiten. De United States Steel Corporation met het Comittee for Industrial Organisation (C.I.O.) een overeenkomst aangegaan, die er op neerkomt, dat de loonen van de arbeiders, werkzaam bij de grootste der Amerikaansche Staalmaatschappijen worden gehandhaafd. Deze overeenkomst is van verstrekkende be- teekenis. aangezien zij doet uitkomen, dat de tierechter zich te verantwoorden gehad Amerikaansche werkgevers er op het oogen- niej. de V., uit Nleuwerbrug, terzake dief- blik niet veel voor gevoelen, in botsing te ko- stal van pijn. f.600 ten nadeele van mej. men met de arbeiders-organisaties. Dit contract de K„ eveneens uit Nleuwerbrug, bij wie zij Is natuurlijk niet bindend voor de industrie in dienst was Het meisie bad echter he- in het algemeen. Het feit, dat de toonaan- in dienst was. Het meisje had eenter Dg gevende Amerikaansche staalondernemlng. on- geheime drukkerij in oostenrijk ontdekt. Te Neufeld in Burgenland is de drukkerij gevonden, waar de „Oesterreicher Beobach- ter". het clandestiene orgaan der Oosten- rijiksche nationaal-sociaiisten. gedrukt werd. Negen personen zijn in hechtenis ge nomen. goederentreinen in botsing. Op het baanvak BrombergGdynia bij Danzig zijn dicht bij de stad Olpuch (dis trict. Berend) twee goederentreinen met el kander ln botsing gekomen. Twee spoorweg beambten liepen kwetsuren op. 28 goede renwagens werden geheel vernield. Zes met stukgoederen geladen wagons brandden ge heel uit. weerd' dat zij slechts f. 400 had weggenomen. Thans stond de vroegere verloofde van het meisje, G. J. de B., uit Zwammerdam, terecht wegens heling. Van het gestolen bedrag had hij een deel ontvangen. Nu ontkende verdachte pertinent zich aan heling te hebben schuldig gemaakt. Mej. de V. vertelde evenwel, dat zij aan haar verloofde had bekend het geld dat zij hem gaf, te hebben gestolen. Toen het uit gekomen was, had verdachte dadelijk aan geboden f. 200 te geven om aan de besto lene terug te betalen. Verdachte zelf gaf diverse verklaringen over het feit. dat op zijn spaarbankboekje plotseling vrij groote bedragen waren ge stort, waarbij geldleenen aan familieleden een rol speelde. De vader en broer van verdachte deden hieromtrent eenige mededeelingen. De officier van Justitie wees erop dat aanvankelijk was gezegd dat het betref fende spaarbankboekje van verdachte was vernietigd, doch bij onderzoek is gebleken, dat dit niet het geval was. En, de cijfers van dat boekje spreken een duidelijke taal. daar de groote stortingen Juist ten tijde der diefstallen begonnen. Spr. had wel verwacht dat na de resul taten van het onderzoek, verdachte zou be kennen. Dat is evenwel niet gebeurd, en het is noodig geweest om verdachte 3'/. maand preventief gevangen te houden. Waar hij blijkbaar sterk erop gesteld was het geld te houden, vraagt de officier nu een boete van f.400 subs. 150 dagen hech tenis. De verdediger, mr. van Doorn uit Oude water, trok de verklaringen van het meisje sterk ln twijfel, en gaf ook verklaringen omtrent de gelden op het spaarbank boekje. PI. achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak, en dus onmiddellijk in vrijheid stellen voor verdachte. Indien vTijspraak volgt, vroeg pleiter ver volging wegens meineed tegen het meisje. De officier had tegen in vrijheid stellen bezwaren. Na raadkamer wees de rechtbank het verzoek af. Uitspraak volgt over 14 dagen. Berouw. Terzake van diefstal van een gouden horloge ten nadeele van een juwelier te Alfen a. d. Rijn, stond terecht G. A. van B. uit die gemeente, thans terzake van een mishandeling gedetineerd in het Huis van Bewaring. Verdachte bekende het feit, doch toen hij na den diefstal uit de gevange nis kwam. waarin hij toen voor een ander feit zat, had hij het horloge terug gebracht, omdat hij er spijt van had. De Officier wilde wel rekening houden met dit be rouw, doch daar met verdachte reeds eer der moeilijkheden waren geweest, vroeg de Officier vier maanden gevangenisstraf. danks het geringe percentage, waarop hare fabrieken door elkander genomen, werken, niet durft over te gaan tot loonsverlaging, kan echter worden opgevat als een bewijs, dat de werkgevers over het algemeen, geschillen met de arbeiders-organisaties vermijden. De leiders dezer organisaties nemen op het oogenblik trouwens een sterke positie in, aangezien zij kunnen rekenen op den steun der regeering. Bij meer dan een gelegenheid toch heeft Roo sevelt nadrukkelijk verklaard, dat hij gekant is tegen loonsverlagingen. Daar het economi sche leven in de Ver. Staten in de laatste maanden van 1937 hard is achteruitgegaan en de toestand veel te wenschen overlaat, was de LEIDEN, 9 Febr. 1938. Noteering Coöper. groenten-, fruit- en bloemenveilingvereen „Leiden en Omstr". Roode Kool f.3.10— 5.50; Savoye Kool f. 2.30—2.80; Boerenkool f. 1.50—5; Rapen f. 1.30—1.40; Prei 1 3 20— 5.60; Kroten f. 1.40—3.70: Kroten, gekookt f- 27; Uien f. 7.5013.80; Peen f 140 6.30; Spruiten f.2—10; Andijvie f 14—23- Witloof f.4—15 per 100 KG. Knolselderie f. 1.501.70 per 100 stuks. Pieterselie f. 2.80 —3.50; Selderie f. 1.30—1.60 per 100 bos BOSKOOP, 9 Februari. Coöp. Ver. „De Boskoopsche Veiling". Diversen per bos: Cerasus Rosea le .soort f-1 702.10; idem. 2e soort f. 0.901.20; idem Hisakura f. 1.402.30; Prunus tri- boba le soort 7890 ct.; idem 2e soort 42 61 ct.; Azalea mollusblomen le soort f. 1.60 —2.80; idem 2e soort f.1—1.50; Rhododen- dronbloemen Pink Paerl f. 1.20; Tulpen 10 —17 ct.; Seringenbloemen 4768 ct.; Ma- honiablad 1419 ct.; Funkia's per stuk 57 cent. GOUDA,-10 Febr. Veemarkt: Aangevoerd in totaal 1300 stuks, waarvan: 31 slachtvar- kens. Vette van 28'/; tot 29»/« ct. per pond, levend met 2% korting. 490 magere varkens 3050: 520 biggen 1622; Geldersche big gen 22—24; 4 runderen 1.801.90; 245 nuchtere kalveren 49; 10 bokken en gei ten 26 per stuk. Handel matig. Algemeene markt: 106 part. kaas. Prijzen le kwal. met rijksm. 25—26, 2e kwal. idem 2324. Handel flauw. 100 ponden boter. Goeboter 0.750.80; Weiboter 0.70—0.75 p. pond. Handel vlug. 147.500 eieren. Kipeieren 3.103.60: eendeieren 33.50 per 100 stuks. Handel willig. meening post gaan vatten, dat de industrieelen Coop Zuid-Holl. Eierveilmg g.a. (C.Z.H.E.) zouden trachten voor de grootere kosten, voort- te Gouda. Aanvoer 93.400 kipeieren. Prijzen spruitende uit de geringe activiteit en de hooge 56/58 K.G. f. 3.203.30; 58/60 K.G. f. 3.30 3.40; 60 62 K.G. f. 3.40—3.50; 62/68 K.G. f. 3.553.85; bruine 58/68 f. 3.304; kleine eieren f. 3—3.20 per 100 stuks. 500 eenden eieren f. 33.30 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 Februari. Groentenveiling. Gele kool per 100 KG. f. 1.10—1.60; Roode kool f. 3.40—4.30; Groene kool f. 1.703.80; Kroten f2.30— 4.10; Uien f. 12.7013.20; Selderieknollen per 100 f. 13.10: Waschpeen per kist f. 0.70 —1.05. RIJNSBURG. 9 Februari. Groentenvei ling. Roode kool f. 3.804.30Gele kool lasten, een compensatie te vinden door een verlaging dér loonen. Maar de overeenkomst van de United States Steel Corporation met de C.I.O. vormt een dui delijke aanwijzing, dat een algemeene cam pagne voor loonsverlaging niet waarschijnlijk is. Ten aanzien van de winstmogelijkheden van de industrie in het algemeen kan dit niet in voordeeligen zin worden geïnterpreteerd, vooral niet indien zich geen flinke opleving openbaart. Aan den anderen kant echter zul len wrijvingen of botsingen met de werklieden organisaties kunnen worden vermeden. En dit beteekent, dat bij een eventueele lente-opleving voor arbeidersmoeilijkheden geen vrees behoeft te bestaan. f. 1.60—2.50: Groene kool f.23.70 per 100 Tegelijk met het handhaven der loonen zijn! kg.; Kroten f. 0.750.90; Waschpeen f. 0.80 door tal van Amerikaansche staalfabrikanten f. i per kist; Boerenkool 1520 c. per 6 inbegrepen de U. S. Steel Corporation de pru- kg Knolselderie f. 2—4 per 100; Uien f.5 zen van diverse producten verlaagd. Ook deze i -n w cn verlaging kan niet direct ten opzichte van de! mrir, aad t F- i .„t winstmogelijkheid op gunstige wijze worden Februari. Centrale veiling, uitgelegd. Daar staat evenwel tegenover, dat de afzetmogelijkheid grooter wordt, hetgeen een economische verbetering allicht in de hand kan werken, zoodat aan deze prijsverlagingen ook goede kanten zitten. Het is niet gemakke lijk zich een juist oordeel te vormen van de draagwijdte van de genomen maatregelen, doch ln ieder geval zijn er aanwijzingen om te ver onderstellen. dat de groote industrieelen alles in het werk stellen om zich aan de tegen woordige omstandigheden te kunnen aan passen. Meter gelicht. De 27-Jarige betonwerker D. S. uit Lei den, stond terecht terzake diefstal van geld uit een muntgasmeter bij zijn ouders hi huis. Hij had ongeveer 35 dubbeltjes door verbreken van een hangslot uit den meter gehaald. Verdachte betoogde dat hij het geld had gebruikt om ln een kosthuis te gaan sla pen, doch de president merkte op. dat dit niet juist is; het geld is besteed aan drank. De middfigbeurs. De beursstemming is tegenwoordig even on zeker als het winterweer. Voornamelijk wordt rekening gehouden met het verloop van Wall- street en daarop ls hoegenaamd geen peil te nekken. De verhoudingen ln de Ver. Staten zjjn dan ook te onberekenbaar, dan dat men zich eenige voorstelling kan vormen van de koersontwikkeling in de naaste toekomst en ondertusschen ls de effectenmarkt. te Amster dam nu eens vaster en dan weer zwakker zon der dat in de situatie veel verandering komt. Vandaag had de beurs een ongeanimeerd voor komen. hetgeen uitsluitend moest worden toe geschreven aan de onregelmatige koersbeweging in Wallstreet. De Amerikaansche fondsen wer Andijvie 240.55; Breekpeen f. 2.405; Uien f.15; Spruitkool f. 6.108.60; Savoye- kool f. 1.80—3.40; Witlof f.10—13.80: Raap stelen f. 2.10; Veldsla 24 cent: Prey f. 2.40 3.10; Boerekool 1014 cent: Groene kool f. 2.603.30; Seldery f.2; Schorseneeren f. 3.00. VOORSCHOTEN. 9 Februari. Veiling V. P. V.; Kippeneieren f 3.804 per 100; Kui keneieren f. 3.603.70 per 100: Eenden eieren f. 3.60 per 100. WADDINGSVEEN. 9 Februari. Eierenvei- ling. Aangevoerd 245 kipeieren. Prijs (groote) f.3.60—3.90; (kleine) f.3.25 per 100 stuks. WESTLAND, 9 Febr. Alicante 47—56 ct.. diunsel 3337 ct-, per kg.: schorseneeren 9 60—15 00 per 100 kg.; witlof 7—9 ct stoofappelen 712 ct.. stoofperen 1114 ct. per kg.; andijvie 6073 ct. per 4 kg.; roode kool 2.303 00. savoyekool 1.90. eToene kool 3.20 per 100 kg.: eieren 3.10—3 80 per 100; kelen 1 60—2.30 per 100 bos: peen 23 ct. per bos; peterselie 2.502 80 per 100 bos; prei 3.604.10 per 100 kg.: radijs 4.30 —5 50-, selderij 0 90—2 00 per lOO bos: kro- ïn waustreet. ue Amerikaansche fondsen wer- -- n os 1 75 boerenkool den algemeen op een eenigszins verlaagd peil ®5 c' spruitkool 0.95—1 25. boerenkool ingezet doch onder beurstijd werd een stijgende 1223 lijn gevolgd en het slot kwam vrijwel op het WESTLAND. 9 Febr. Snybloemenveiling, hoogtepunt van den dag. Daarbij werd tamelijk I Spectrum 3.605 50. salmon 3 604 50. licht goede belangstelling aan den dag geiegd voor rose 3 307.30. wit 3 00—7.20, geel 6.30 Anaconda's en de Staalaandeelen. g 40 gemengd 5.206.80 Robert Allwood Het zakenverkeer op de locale afdeelingen io 00—11.00. topsy 4.50—5 60. calla 10 00— - 15.00. amarylli-kelken 10.0017.00 alles per was van bescheiden omvang. De PhiUps-aun deelen waren bij de opening zwak gestemd cn werden vergeleken niét het vorige slot. een tiental procenten lager afgedaan. Dit moest worden toegeschreven aan den min der aangenamen indruk, gewek'; door de cijfers betrekking hebbende op den uitvoer van gloei lampen en radioartikelen, die een flinke ver mindering aantoonden, zoowel volgens het ge wicht. als volgens de waarde. Reeds' spoedig echter ging de meening post vatter dat deze vermindering wellicht een incidenteel karakter zal dragen en in verband hiermede liep de koers der Philips aandeelen vrij snel naar boven, waardoor tij dens de middaguren een gedeelte van het aan- t P-f c^\e^"me^erpPn€h1€r J- A, v. V. uit IvankeTijk gereden verlies kon worden achter- Leiden deed mededeeling over de vernie- haald. Aku's kwamen iets lager te liggen en 100; copland 13—23 ct.. bartigon 2027 ct., rose Copland 2730 ctwill, pitt 2228 ct.. le notre 26—32 ct vic'.oire 1821 ct couronne d'or 21—23 ct tjele prins 20—23 ct.. mr. v. d. Hoeff 21—27 ct.. murillo 15—21 ct. mfoore 1416 ct.. prins van Oostenrijk 14—24 ct.. la reine 13—18 ct sanders 21— 23 ct.. electra 20—25 ct coul cardinal 31^ 38 ct.. cronw. imperial 38 ct.. plumosa 31— 43 ct.. sprengcrie 21—32 ct. freesia 12—19 ct.. idem geel 18—53 ct.. buttercup 26—38 ct.. anemonen 13—23 ct.. Irissen 54 ct alles per bos. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3